Draadloze telexverbinding met wal van schip Oranje liet tegen Schotten winstkansen liggen Kamerdebat AIRUNION in plaats van Europair (zonder KLM) „Lage voetbalspelers' Twee jongetjes uit Dordt zoek SANDWICH SPREAD DONDERDAG 28 MEI 1959 Wereldprimeur op tanker Tamara (Van onze speciale verslaggever.) IN de radiohut van de bijna twin tigduizend ton metende tanker Tamara, die gisteren op de Rozen- burgse werf van Verolme overgedra gen werd, is een telex-apparaat, een verreschrijver, gemonteerd, die tij dens de vanmorgen begonnen maiden trip naar het Nabije Oosten beproefd zal worden. De machine, die door een PTT-functionaris zal worden bediend en in het Dr. Neher Laboratorium in Leidschendam ontwikkeld is, wordt in staat geacht draadloos in verbin ding te kunnen staan met elk ge wenst telexnummer op de wereld. Berichten van en naar schepen kun nen, indien het systeem voldoet, dus op schrift worden verzonden en op gevangen, waarbij de corresponden ten via het toetsenbord met elkaar kunnen „spreken". Het prinoipe is op zichzelf niet nieuw. Op de vaste radio-telegrafieverbindingen heeft het telexapparaat de morsesleutel vrijwel geheel verdrongen, mede dank zij de zogenaamde T(elex) O(ver) Rfadio)- methode, welke automatische herhaling bij verminkte ontvangst inhoudt. Op schepen echter voldoet deze vorm van verbinding niet, daar atmosferische sto ringen dikwijls voor slechte ontvangst condities zorgen. De telexexpert van het Dr. Neher Laboratorium van de P.T.T., de heer H. C A. van Duuren, heeft thans zodanige wijzigingen aangebracht dat de nadelen, die tot dusver voor de scheepvaart gol den, zijn opgeheven. Alle rederijen zijn geïnteresseerd in deze nieuwe ontwik keling en indien de voortgezette proef nemingen aan boord van de Tamara sla gen tijdens de proefvaairt van de tan ker is ook reeds enkele dagen lang ge ëxperimenteerd zal in de geschiedenis de verbindingen op zee waarschijn- een nieuw hoofdstuk worden ge opend. De heer Van Duuren, die gisteren aan Rust De discussie is bij het open graf van Dulles een ogenblik tot rust gekomen. Gisteren woedde de strijd met grote levendigheid. Het voorbeeld, door Gro- myko de vorige week, door een geïmpro viseerd ingrijpen in het debatgegeven, is door allen gevolgd. Urenlang volgden woord en wederwoord der strijdvaardige delegatieleiders elkaar op. Gromyko had wederom in een lange rede getracht de anderen ervoor te winnen, het Russische plan als uitgangspunt voor de behande ling van een vredesplan te aanvaarden Als voorbeeld van de concessie, waartoe Rusland bereid kon blijken, stelde hij een tweede ingevoegd artikel voor W cst-Duitsland het recht gaf, at inrichtingen voor vreedzame doeleinden 1e bezitten. Natuurlijk verwierpen de Westersen het Russische begeren, om de weg, waarop het hen leiden wil. Maar even duidelijk is, dat de Russen om de zelfde redenen er niet in zullen toestem men het Westerse plan als basis voor onderhandelingen te aanvaarden. Het kwam weer zonneklaar uit de dis cussie te voorschijn, dat de toestand in Europa nog niet rijp is voor een vergeliik tussen Oost en West, over een vredes verdrag. Dit echter bewijst allerminst dat deze conferentie overbodig was. Zo als het er nu uitziet zijn de tegenstellin gen niet verscherpt door de strijd, m in hun onvermijdelijkheid nog weer t delijker geworden. Zo kan argwaan eikaars bedoelingen verzacht worden kan ten slotte een modus vivendi ge vonden worden, ondanks het voortbestaan van het smartelijk blijvend probleem (Het Parool Apothekersassistenten vragen hoger loon (Vam onze sociaal-economische redactie) De apothekersassistenten zijn van me ning, dat hun salarissen verhoogd moeten worden. Zij hebben gisteren op de jaar vergadering van de Nederlandse christe lijke vereniging van apothekersassistenten niet onder stoelen of banken gestoken. Een bestuurslid uit Groningen verklaar de zeifis, dat apothekers zelf erkennen dat de salarissen te laag zijn, maar dat het contract niet meer voorschrijft. Op het ogenblik mag er 10 pot boven de C.A.O.- salarissen als toeslag betaald worden. Voor een hogere toeslag moeten apothekers toestemming vragen aan adviescommissie. Uit de vergadering gin gen stemmen op, dat de apothekers vrij heid gegeven zal moeten worden naar eigen inzicht 10 tot 23 pet toeslag uit te betalen. De voorzitter, de heer C. van der Burg, deed de toezegging dat de kwestie van de salarissen op korte termijn aan de orde zal worden gesteld in de gecombineerde hoofdbesturenvergadering van de drie organisaties. Ook de r.k. organisatie apothekersassistenten heeft zich onlangs op haar ledenvergadering uitgesproken Dor verhoging van de lonen. De heer A. Borstlap, secretaris vai C.N.V., die gisteren in de vergadering aanwezig was, vroeg aandacht voo mogelijkheid die de vrijere loonvorming thans biedt. Suezkanaal. Wereldbank heeft krediet in 40 miljoen dollar aangeboden als eerste termijn van ki'ediet voor verbete- boord van de voor de N.V. Tanker Han del Maatschappij „Tahama" gebouwde Tamara was, wilde zich over dc moge lijkheden overigens nog niet uitlaten. Hij gaf toe dat het schip door de installatie een verreschrijver een wereldpri- r bezat, doch wenste eerst de resul taten op werkelijk lange afstanden af te wachten, alvorens zich over de toekomst in zijn apparaat uit te laten. Wat overigens wel zeker lijkt, is dat''iet standpunt scheepsbouwer Cor Verolme dc ec particulier zal zijn, die over enkele gen per telex met het op zijn Heusdense werf gebouwde schip zal kunnen „spre ken". Dit althans werd hem beloofd en hij was er dolgelukkig mee. (Vervolg van pagina 1) nemende partijen" zullen wel eens offers gevraagd worden, maar dit zal gemak kelijker worden naarmate de samenwer king beter is. Prof. Oud had alle vertrouwen in mi nister-president De Quay. Zag de voor zitter van de liberale fractie niet in waar om dit kabinet in sociaal opzicht te kort zou moeten schieten, hij was kennelijk wel ongerust over de poging van de con fessionele fracties om dit kabinet een christelijk-sociaal beleid te laten voeren „Wat verstaat men daaronder?" zo vroeg de heer Oud. Als men daaronder verstaat wat de confessionele partijen bedoelen dan zou hij aich daarin niet kunnen schik ken. Als men het gebod van de naasten liefde wil nakomen, dan heeft hij geen enkel bezwaar tegen deze omschrijving. Want dit gebod wordt ook buiten de con fessionele partijen aanvaard. Er is, aldus het standpunt van de heer Oud, nie leen een christelijk geloof, maar ook i.l zedenkundig christendom. In dit verband De vliegbasis Valkenburg heeft gisteren een nieuwe comman dant gekregen: kapitein ter zee vlieger W. O. P. R. Aernout (rechts) droeg zijn functie over aan de kapitein ter zee vlieger J. L. den Hollander. maatschappijen hun krachten hebben verenigd met het oog op de concurrentie met straalvliegtuigen op de internatio nale routes, hebben zij de naam Airunion gekozen cn niet die van Europair, omdat de K.L.M. buiten de samenwerking blijft. De aandelen van de vier maatschap pijen in het verkeer zijn: Air France 34. Lufthansa 30, Alitalia 26 en Sabena 10 procent. De overenkomst is voor 99 jaar ge sloten. Op 1 april 1960 zal de Airunion met ingang van de zomerdienstregeling haar praktische werkzaamheden begin nen bij verkoop .verkeer en materieel. De maatschappijen behouden hun onaf hankelijkheid. nationaal karakter, sta tuut en bestuur. Een vast bureau wordt te Parijs gevestigd. Langzamerhand wil men de luchtnetten reorganiseren, de bestellingen rationaliseren en de tech nische en operationele werkzaamheden samenvoegen. Het pendelverkeer tussen België en Kongo, alsmede de aftakkin gen worden weliswaar aan de Airunion overgemaakt, doch zullen buiten de ver deling blijven. Het Franse verkeer met overzeese gebieden blijft buiten de sa menwerking. De Airunion besohdkt over 334 vlieg tuigen en 44.630 man personeel. Boven dien zijn 58 straalvliegtuigen in bestel ling namelijk 26 Boeing-707, 8 DC-8 "aravelles. De toestellen zullen op dezelfde wijze worden beschilderd en op staart en neus komt het woord Air- i te staan, terwijl de maatschappij- in kleinere letters kan worden vermeld. Zij zullen de vlaggen va: maatschappij en de unie voeren. De Unie verwacht niet onmiddel lijke tariefverlaging doch hoopt die later bij de lata te kunnen aai gen. Zij hoopt in tien jaar het verkeer te vervijfvoudigen. De mogelijkheid van samengaan met de K.LJVI. en andere, ook niet-Euro- pese maatschappijen wordt openge houden. 1) Het voetbalspel zoals wjj dat tegenwoordig kennen, stamt natuur lijk uit Engeland cn dateert van 1863. toen de Engelse voetbalbond werd op gericht. Desondanks werd ook in vroe ger eeuwen al voetbal gespeeld, dat in meer of mindere mate op het tegen woordige spel geleek, niet alleen in Engeland, maar in allerlei landen ter wereld. Het is billijk in dit verband toch maar met Engeland te begin nen, al zijn daar tc lande zeker niet de oudste sporen van dit spel gevon den. De bekendste getuigenissen van het reeds eeuwenoude bestaan van het voetbalspel In Engeland levert niemand minder dan Shakespeare, die In „De klucht der vergissingen" Dro- mio van Ephesus laat zeggen, dat h(| zich als een bal laat schoppen. In „Koning Lear" wordt de hofmeester van Goneril uitgemaakt voor „een lage voetbalspeler", waaruit blijkt, dat het spel in die da gen ln hogere krin gen niet erg in aan zien stond. Volgens de legen de zou het Engelse voetbal zijn ont staan te danken hebben aan een zege, die de Britten In de derde eeuw na Chr. op de Romeinen hebben bevoch ten. Die overwinning zou zich dan niet op het sport-, maar op het slag veld hebben voltrokken, waarna de overwinnaars met de hoofden hunner vijanden een onderling partijtje voet bal hebben gespeeld. Aangezien de zelfde barbaarse geschiedenis wordt verteld met betrekking van de oor logen tussen Britten en Denen, doen we er goed aan deze geschiedenis niet al te serieus op te vatten. We kunnen wel aannemen, dat de Britten zich in het grijze verleden ééns. of meer malen. misdragen hebben met dc restanten van hun verslagen tegen standers. maar dat daaruit het voet balspel is voortgekomen, achten we hoogst onaannemelijk. Talrijke volken blijken in de beginperiode van hun, cultuur spelen te beoefenen, waarbij een met de voet voortgescliopte bal een belangrijke rol speelt en op het ontstaan daarvan doen we liever een beroep op natuurlijke oorzaken, dan op lugubere verzinsels. Het eerste authentieke bericht over het vroegtijdige bestaan van het Engelse voetbal geeft een verbods bepaling van dc Londcnse burge meester Nicholas Farndon uit het jaar 1314. Koning Eduard II (de eerste die vóór zijn troonsbestijging de titel Prince of Wales ontving) was dat jaar naar Schotland getrokken om te trachten met zijn vijanden af te reke nen; de burgemeester van Londen dc stad zonder genoegzame troe penmacht wetend verbood daarom TOCH IS HET ZO! op dc been werden gebracht, waardoor gemakkelijk wanor delijkheden konden ontstaan. Hieruit welke belangstelling het spel toen reeds In de volgende eeuwen schijnt die populariteit onophoudelijk tc zijn ge groeid en is ook de verruwing van het spel met sprongen toegenomen, zodat herhaaldelijk doden vielen. De term „lage voetbalspeler", door Shakespeare gebrolkt, behoeft ons in dit verband dan ook geenszins te ver bazen. Vóór we ons nu tot de oudste voet ballers ter wereld wenden, is het toch wel aardig eens te zien, hoe ge bruikelijk het voetbalspel b(j allerlei primitieve volken is. ook al wijken de regels aanzienlijk af van die, welke wij toepassen. Daarover een volgende keer. Twee Dordtse jongetjes, de broertjes Jan Dirk Stoel. 9 jaar en Arie Stoel, 5 jaar, wonende m de Zakkendragerestraat, zijn sinds maandagmorgein spoorloos. Maandagavond om 9 uur heeft men hen nog op de fiets gezien. Jan Dirk is al eens eerder zoek geweest. Het gehele politie apparaat werd bij die gelegenheid ge- alarmeend. Na enkele dagen zoeken vond hem in een in aanbouw zijnd huis, hij de nachten had doorgebracht. Hij had zich in het leven gehouden met fles melk. die hij van een melkhan- delaar had gekregen, omdat hij hem ge holpen had. Het signalement van Arie is: blauwe korte broek, donkerblauwe trud, bruin colbertjasje, gymnastiekschoenen en ge blokte nylon sokjes. Jan Dirk is gekleed n groene korte broek, een lichtblauw overhemd en blauwe gymnastiekschoenen. Hij is 1.40 meter lang, heeft donkerblond haar en een slank poetuur. Beide jon getjes spreken gebrekkig. t was een deel van het liberale be toog waaruit zonneklaar moest blijken, dat de christelijke partijen in geestelijk opzicht nooit dichter bij de liberalen dan bij de socialisten kunnen staan. Wat de verkiezingsactie betreft betreurde prof. Oud het, dat niet alle niet-socialistische partijen gezegd hebben dat de tijd brede basis voorbij is. Met voorbeelden uit de politieke geschiedenis trachtte prof. Oud aan te tonen, dat binding kabinetsprogram (zoals de socialisten willen) geen waarborg voor een stabiel regeringsbeleid is. Ds. Zandt De fractieleider van de S.G.P., Zandt, wenste de daden van het kabinet af te wachten en deze te beoordelen over eenkomstig de staatkundig-gereformeer de beginselen. Overigens liet de bejaarde politicus er geen twijfel over bestaan, dat hij en zijn geestverwanten de grondslag van dit ministerie onaanvaardbaar ach ten „Wij zien ons genoodzaakt het te be strijden en onze bestrijding zal niet per soonlijk, maar principieel zijn", zo ver klaarde hij. Hij had in de regerings verklaring de enige grondslag gemist, waarop aen regering dient te staan: Gods Woord. Tijdelijke en stoffelijke belangen worden in die verklaring gesteld boven geestelijke waarden. Wel spreekt het ka binet over geestelijke zaken, maar doet dat in volkomen humanistisohe Alles wordt van de mens verwacht. De regeringsverklaring wekt in deze gespan nen tijd de mensen niet op tot verootmoe diging voor Gods aangezicht. Fel hekelde ds. Zandt de touwtrekkerij, die aan de totstandkoming van het kabi net-De Quay is voorafgegaan. Het gehar rewar heeft het aanzien van regering, parlement en het gezag in het algemeen ernstig geschaad. Het partijbelang stond op de voorgrond, het landsbelang op de achtergrond. Dat in het huidige kabinet niet meer de socialisten, maar de libera len zitting hebben, maakt naar het oor deel van ds. Zandlt niet veal uit, omdat beide partijen weigeren de soevereiniteit Gods ais richtsnoer van het staatkundig leven te erkennen. De K.V.P. achtte hij met haar zes zetels te sterk vertegenwoor digd. Ten aanzien van A.R.P. en C.H.U. constateerde hij vernieuwde snelle afloop der wateren. Ernstige kritiek had hij met name op de gewijzigde houding de a.r. bewindslieden ten aanzien va:, voetbalpool. Ten slotte verzekerde ds. Zandt, dat zijn partij geen steun zal kun nen verlenen aan maatregelen, die een t< zware last zuilen leggen op de vergeten groepen. Pacifisme Gisteravond heeft voor het eerst ook een vertegenwoordiger van de pacifis- tisah-socialistische partij aan een groot politiek debat deelgenomen. Het wa Van der Veen, die in een uitvoerige rede duidelijk blijk gaf van gemis van vertrou wen in het kabinet-De Quay. Hij betoog de, dat thans aen ondernemersregime aan de macht is gekomen, dat ni< staat zal zijn tot een werkelijk sociaal be leid. Het is zi. tekenend, dat geen tegemvoordigers van K.A.B. en C.N.V. zitting hebben in het kabinet. De arbei ders zullen dit alles spoedig doorzien. To gen de „zelfontplooiing in vrijheid' het kabinet blijkens de regeringsverkla ring voorstaat, had spreker bezwaar, i dat deze gedachte z.i. niets met de sentie van het christendom te maken heeft. Tot de meest wezenlijke aspecten van het christendom behoren de zelfver loochening, de ontplooiing van gerechtig heid en vrede, en het is juist in dit op zicht, dat de regeringsverklaring tekort schiet. Deze verklaring wekt bepaald niet de indruk, dat de armen en zwakken volgens het beginsel van de christelijke naastenliefde beschermd zullen den. De minder draagkrachtigen den integendeel uitgeleverd aan de ho gere huren, aan de hogere melkprijs aan de onzekerheden van de vrijere loon vorming. Als pacifist had ds. Van der Veen uiter aard zeer ernstige bezwaren tegen de militaire paragraaf in de regeringsver klaring. Hij meende, dat de bewapening ons niet zal leiden naar duurzame vrede. Bovendien ondergraaft ze onze economie. Kernbewapening achtte hij volkomen in strijd met het karakter van de bescha ving, die men zegt te willen verdedigen. Minister-president De Quay zou de sprekers hedenmiddag antwoorden. HEINZ de nieuwe broodbelegging MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 volledige vergoeding door Uw leverancier. Indien een Heinz 57 product niet voldoet. AANTREKKELIJKE WEDSTRIJD MET NAAR SLOT Van der Gijp opende de score maar dat bleek onvoldoende (Van onze sportredacteur.) i ELFTAL stond gisteravond dion te Amsterdam tegen Schotland lange tijd op winst. Na rust leek het er eerder op, dat men de voorsprong zou vergroten, dan prijsgeven. De Schotten dachten daar evenwel anders over. De zwartgehemde gasten draaiden de duimschroeven nog even wat strakker aan, voerden het tempo op en binnen een kwartier was de zaak bekeken. Droog Engels voetbal zonder franje had de 10 voorsprong van Nederland omgezet in een 12 achterstand. Daar bleek niets meer aan te doen en hoewel die nederlaag op zichzelf niet oneervol was en de Schotten de overwinning dank zij een betere techniek en balbehandeling niet onverdiend mag worden genoemd, heeft Nederland de kansen op een goede zege laten liggen. O 1 1 9. I greep goed in, maar schoot meestal schot werd uit t veld gestuurd Voor de rust immers, toen Oranje goed speelde en tal van keurige combinaties in elkaar zette waaruit diverse kansen kwamen, hadden er schutters moeten zijn om de zaak naar behoren af te ronden. Tot drie maal toe schoot Rijvers meters hoog over de lat en verknoeiden zowel Van der Gijp als Canjels enkele goe de passes om de aanvallen doeltref fend af te werken. Cor v. d. Gijp, Het doelpunt, HH die op het laatste moment de geblesseer de linksbinnen v. d. Linden had gen, Nederland in de 18de minuut de leiding gaf, was voortreffelijk hield beloften in. Het bleef evenwel bij die beloften. Canjels, opgesteld om zijn sohutterscapaciteiten, kreeg tegen stop per Evans geen kans en trachtte teruggetrokken positie iets van terecht te brengen, maar juist toen kwamen zijn gebreken aan het licht: geen bal- lichaamstechniek en een zeer zwakke start. Hij maakte dan ook in de gehele wedstrijd niets klaar. Coen Moulijn begon uitstekend, n back McKay had de Rotterdammer door en toen was het vrijwel gedaan de Feijenoord-speler Rijvers, die gisteren zijn 34ste verjaardag vierde, zwoegde tijdens zijn 25ste interland onverbeterlijk, maar schoot in sehutterscapaciteiten te kort, terwijl v. d. Gijp na zijn openings treffer het keeper Farm ook weinig las tig kon maken. De Nederlandse achterhoede heeft er bloc voortreffelijk gespeeld. Cor v. d Hart was weer de centrale figuur. Zo wel Klaassens in zijn 40ste en Noter- mans in zijn 20ste interland kw uitstekend mee. Wiersma hield kranig tegen de snelle linksbuiten Auld, terwijl Kraay op de voor hem minder prettige linksbackplaats be hoorlijk voor de dag kwam. De Munck De Schotten vielen bar tegen cn vorm den zeker in het begin geen team, waar- ten tot vloeiende combinaties kwam. In de tweede helft sloeg men even fel toe om een bijna niet te ontlopen neder laag toch nog weg te schieten, maar groots kon men hun spel niet noemen. Bovendien verloren zij in de slotfase van de strijd, toen Nederland nog even alles op alles zette, de sympathie van spelers, publiek en de uitstekend leidende Portu gese arbiter Campos door de zaak voort durend te saboteren, de bal bij een vrije trap tegen weg te trappen, het spel on nodig op te houden en in de laatste mi nuten bijzonder hard te spelen. Het liep zelfs zover, dat linksbuiten Auld één minuut voor tijd door scheidsrechter Campos van het veld werd gestuurd, toen hij vallend Notermans natrapte! Neen prettig was het slot van deze wedstrijd, die tooh op een behoorlijk peil stond, niet. Nederland heeft vanaf het begin, toen midvoor White aftrapte, het initiatief gehad. De eerste vijf min waren zonder meer voor het Oranjeteam en een op ongeveer 7000 plaatsen na ge vuld Olympisch Stadion zag Canjels naast koppen en Rijvers tegen stopper Evans knallen. In de elfde minuut kreeg Rijvers zelfs een hele goede kans uit een prachtige combinatie Moulijn, Canjels, v. d. Kuil, maar de kleine rechtsbinnen schoot hoog over. De Schotten prikten ook terug. De Munck kon echter zonder veel moeite de zaken klaren. Het zag er beslist naar uit, dat Nederland door beter en vlotter spel, de score zou openen. Rijvers kogelde in vrije positie echter nogmaals over. Twee maal moest De Munck zonder aarzelen ingrijpen, toen midvoor White en rechts binnen Collins uit een scrimmage knalden Onze beurt Maar toen was het dan onze beurt. Wiersma speelde de bal hoog door de lucht in de vrije ruimte. Cor v. d. Gijp sprintte in die achttiende minuut goed door, kreeg de bal onder controle en terwijl keeper Farm snel uit zijn doel kwam, ging de bal met een keurige boog in het net. Nederland juichte (10)1 INDES KOELKASTEN INDERDAAD INDRUKWEKKEND daarna in de weinig direct Kuil hield t was jammer, dat Nederlandse aanval te erd gespeeld. Vooral v het spel soms op, terwijl Canjels steeds remmend werkte. Na 25 minuten namen de Schotten het initiatief. De Nederland defensie gaf enkele corners weg, maar de gasten bleken nu niet direct over grote aanvalskwaliteiten te beschikken. Van der Gijp kopte tegen Evans en in de 39ste minuut kreeg dezelfde speler zelfs uitstekende kans, maar hij schoot juist langs de paal. Een minuut later joeg Rijvers de bal voor de derde maal hoog over en kopte Canjels uit een voor zet van Moulijn goed in, maar McKay redde De Schotten lieten direct na de rust blijken niets voor een nederlaag te voe len. Zij gingen in een hoog tempo van start en reeds in de eerste minuut kopte Collins rakelings naast. Met scherpere passes en fellere tackles dan voor de pauze kreeg men tegen de Nederlandse ploeg meer gedaan, maar voorlopig hield de Hollandse Leeuw nog stand. Nederland kreeg eerst nog een fraaie kans. Na een scrimmage had v. d. Kuil voor het inschieten, maar hij schatte het Kussengevecht lyiJ ELKE WEDSTRIJD zijn er -■-* lieden, die het ongeveer een kwartier voor het einde hebben be keken en naar huis gaa.n. Dat is hun goed recht, maar zij vergeten vaak, dat zij bij het verlaten van het stadion degenen die de wed strijd tot het eind willen zien het uitzicht belemmeren. Zo was het ook gisteren in Amsterdam en het was de aanleiding van een heet kussengevecht op de staantribunes. Honderden kussens daalden op de hoofden van hen die vertrokken. Spoedig trachtte men evenwel wraak te nemen door de „projec tielen" terug te slingeren. Het een en ander verwekte uiter aard grote hilariteit, maar gelukkig maakte de politie er spoedig een doel iets te groot, zodat ook deze kans verloren ging. Toen rechtsbuiten Leggat in de 14de minuut het net achter De Munck op een haar na raakte, begon het te dreigen en de volgende minuut was het raak. Col lins won een kopduel van v. d. Hart en begon een niet te stuiten solorush, die hij met een daverend schot via de lat besloot (1—1). Voldoende voor 1—2 Het gebeurde niet direct in dezelfde minuut, maar Schotland drukte door. Er waren 21 minuten gespeeld, toen midvoor White voorzette en Leggat iets eerder bij de bal was dan De Munck. Dat was voldoende voor 12. Oranje gaf zich evenwel niet gewonnen. Rijvers schoot uit een vrije trap op de rand van het strafschopgebied tegen de paal en Klaassens dacht het doel tot twee keer toe tweemaal zo hoog. De Schotten begonnen in het laatste kwartier met onnodig hard spel. Er was geen enkele aanleiding toe. Moulijn werd gevloerd en Notermans en v. d. Hart veel te fel aangevallen. Het kwam hen op en kele vrije trappen te staan, maar de Ne derlandse aanval miste een speerpunt en een trefzekere schutter, waardoor het 1—2 bleef. Het werd nog sensationeel, toen scheidsrechter Campos linksbuiten Auld naar de kleedkamer stuurde, maar daarover vertelden wij u reeds. Vredesakkoord in Atjeh In Atjeh is dinsdag een overeenkomst tot stand gekomen tussen een afvaardiging van de centrale Indonesische regering en de leiders van de opstandelingen om een einde te maken aan de burgeroorlog, die zes jaren heeft gewoed. De opstandelingen verklarèn, dat zij de grondwet van de republiek Indonesia erkennen en kondigen de ontbinding aan van de op 21 september 1953 uitgeroepen staat Atjeh van de Mo hammedaanse republiek Indonesia. (Naar onlangs gemeld werd heeft Daoed Beu- reuh, de leider van de opstand, die door bovengenoemde leiders van de opstand werd opzij gezet, een nieuw kabinet ge- Oooh... vat een verschil!

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5