Jliettuie e(jTouranl Burger zakelijk- rechts beminnelijk tegenover het nieuwe kabinet Agressieve dr. Tilanus hekelt socialisten Amerikaans werkende bende opgerold Twee aap jes maakten reis in neuskegel neergestort Vliegtuigje bij Beek: drie doden FRANSEN ACHTERVOLGEN REBELLEN IN TUNESIË Boudewijn: mijn vader is geen „officieus minister' DONDERDAG 28 MEI 1959 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58930 Veertigste jaargang no. 11573 Directie: FDIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5lantt»a«licf) is ghêbleuea tnyn hert ia tEgtjeDspact" WETENSCHAP zat op voorraadblikken Zie pagina 9 Tweede-Kamerdebat zonder verrassingen (Van onze parlementaire redacteur) HET DEBAT IN DE TWEEDE KAMER over de regeringsverklaring is tot nu toe zonder verrassingen geweest. De socialistische oppositie leider, mr. Burger, heeft zich op zakelijke wijze tegenover het kabinet-De Quay opgesteld, maar wel een krachtige bestrijding van het ministerie in het vooruitzicht gesteld „als er schade aan de rechtsgemeenschap wordt berokkend". Deze schade zou o.a. worden toegebracht door eerst de huren te verhogen en pas daarna de bestedingsbeperking ongedaan te maken. De heren Romme, Bruins Slot, Tilanus en Oud, hebben zij het op ver schillende wijze aangetoond dat er naar hun mening geen ander kabi net te vormen was. Toch bleek de A.R. fractievoorzitter, de heer Bruins Slot, weinig enthousiast te zijn over de gang van zaken sinds de cember j.l. Hij stelde met nadruk dat hij liever zou hebben gezien, dat direct na 11 december de volledige politieke con sequenties uit de breuk met de socialisten was getrokken. „Dan was er misschien nog een alternatief meer geweest op het gebied van de te vormen kabinetten dan thans het geval is, al voeg ik daaraan toe", aldus de heer Bruins Slot, „dat ik daar allerminst zeker van ben. Maar een kabinet uit de drie reehitsa partijen was op 11 december nog mogelijk geweest. De uitslag van de verkiezingen heeft echter geen meerderheid voor zulk kabinet op geleverd. Het enige alternatief op dit ogenblik is een kabinet van de soort zoals we dait thans voor ons zien". Dat was dus kritiek van a.r. zijde op prof. Romime, die in december jl. niet de verantwoordelijkheid voor de vorming van een kabinet wenste te aanvaarden. Daardoor werden de vervroegde ver kiezingen nodig, die voor de rechtse par tijen nu niet bepaald bijzonder succesvol zijn geweest. Behoudens dieze belangrijke restrictie traden de voorzitters der drie rechtse par- 1 tijen het kabinet De Quay op beminnelijke wijze tegemoet, zij het dan dat zij wel kritiek hadden op onderdelen van de re geringsverklaring. Gelukkig hadden zij er geen van drieën behoefte aan te heb ben de kloof met de socialistische oppo sitie nog dieper te maken, net zo min als de heer Burger een poging deed om bui ten de paden der loyale oppositie te tre den. Het waren deze omstandigheden die het debat weinig spectaculair maakten Belangrijker was echter dat zij, die weinig voelen voor een radicalisering van de politieke tegenstellingen tevreden konden zijn. Positie P.v.d,A De voorzitter van de socialistische frac tie, de heer Burger, was van oordeel dat het lands belang het best gediend zijn als de KVP en de P.v.d.A. elkaar hadden gevonden. „Niet slechts P.v.d.A., maar de gehele progessieve richting is bulten de deur gezet", z< hij. „De heer Romme zit z.i. in de tang van de heer Oud. De KVP-leider 1 duidelijk maken aan sommigen z volgelingen dat het geen zin heeft ov gaan naar de VVD. omdat ook de KVP een liberale politiek voert. De heer Romme repliceerde: „Da een kabinet gekomen is zonder socialisten wordt door mij en nagenoeg de hele fractie betreurd." „Deze gang van zaken is geen gevolg van de keuze ti P.v.d.A. en V.V.D.", aldus de heer Rom me. „Het is het gervolg van onze keuze voor het program van de formateur van de weigering van de P.v.d.A. om program te aanvaarden. In de politiek moet men nu eenmaal rekening houden met harde feiten". Bij de vorming van een kabinet moet sprake zijn van politieke bereidheid, v algemene overeenstemming ovèr het be leid en van een dragelijk klimaat. „Aan deze drie voorwaarden", zo zei de heer I Romme. „konden de socialisten niet vol- doen. Toen bleek dat zij niets wilden af doen van hun verkiezingsprogram, bleek herstel van de brede basis niet mogelijk". Prof. Romme citeerde een brochure van de P.v.d.A., waarin blijdschap over wordt uitgesproken, dat men van de brede basis verlost. „Die zich zo wil uitdrukken, heeft zijn verlossing dan te pakken", con cludeerde de K.V.P. fractievoorzitter. De heer Bruins Slot (A.R.) was van oor deel dat onderhandelen met de socialisten betekend zou hebben: krammen en lij vreesde bovendien dat door de vrije loon politiek de zwaksten worden gedupeerd. Het zijn altijd de sberksten die om vrij heid roepen, maar de zwakken worden de dupe van regelloosheid. Daartegenover stond de heer Bruins Slot, die in het regeringsprogram veel dingen tegengekomen, die ook stonden in het A.R. program van actie. De A.R. woord voerder was dus wel tevreden, al had hü kritiek op onderdelen. Vooral de land- bouwparagraaf vond hij maar een heel mager geval. De A.R. fractie zou het op prijs gesteld hebben als de regering meer positieve mededelingen had gedaan. Wat de mammoetwet betreft hoopte de heer Bruins Slot op wijzigingen die bevor derlijk zullen zijn voor de vrijheid van het bijzonder onderwijs. De bezwaren te gen het delegatievraagstuk zullen onder vangen moeten worden, evenals de nor voor schoolstichting, die voor vele streken van ons land ruïneus zijn. De zijn het eens met de regering dat er definitieve regeling van de voetbal pool moet komen. Maar de heer Bruins Slot herinnerde minister-president De Quay aan zijn uitspraak in de rege ringsverklaring dat het geestelijk welzijn ons volk belangrijker is dan teriële welvaart. van een breuk van principiële strek king. Het resultaat daarvan zou geweest een reeks moeilijke compromis- for mules, waar niemand gelukkig mee zou zijn geweest. „De binding bussen fractie en kabinet, zoals de socialisten die be geren, dreigt", aldus de heer Bruins Slot, „het dualisme in ons staatsbestel te frusteren. Kamer en kabinet lopen er het gevaar door tot een monolitlsch geheel te worden gemaakt. Het beleid op het gebied van wetgeving en politiek moet gevon den worden in een openlijke discussie bussen regering en kamer en niet in geheim compromis. Want dit laatste een verschraling en verarming van democratisch stelsel". Volgens de heer Bruins Slot is op 11 december uitdrukking gegeven aar onmogelijkheid van een verderbestaan van de brede basispolitiek. „Het onderling vertrouwen, noodzakelijk voor de samen werking, was zoek. Nu is de tijd aange broken dat wij het bedrijfsleven mee: vrijheid kunnen bieden". Op dit gebied treedt het verschil tussen socialisten antirevolutionairen duidelijk aan het licht. Wat de een als ideaal ziet is voor ck der slechts een deugd, die als de nood verdwijnt tot ondeugd wordt", aldus dr Bruins Slot De heer Burger kon in de regerings verklaring geen taken vinden die de nieu we regering zal gaan afstoten. Hii vroeg zich af of dit kabinet wel homogeen op het punt van de voetbaltoto. de alge mene kinderbijslagwet en hot landbouw beleid. Vooral de boeren zijn. naar Burgers oordeel, op de tocht gezet. Het grote bezwaar van de oppositieleider echter dan eerst de huren worden hoogd en dat daarna pas de bestedings beperking ongedaan wordt gemaakt. Hii Negen jongens, 110 inbraken Utrecht nu heel wat veiliger DRIE JAAR VOLHOUDEN heeft de Utrechtse politie negen ar restanten opgeleverd, die in de afge lopen jaren honderdtien inbraken hebben gepleegd. De bende, bestaan de uit jongens van wie de jongste zeventien en de oudste, tevens leider, zesentwintig jaar was, heeft in totaal negentig duizend gulden buitge maakt. Het geld is echter opgemaakt in allerlei Amsterdamse gelegen heden. De organisatie van de groep was voortreffelijk. De leider, de loodgie ter M. W„ had zichzelf in de onder wereld grote faam verworven door de wijze waarop hij brandkasten wist te forceren. Bovendien bleek hij een goed organisator te zijn, die er een heel dienstschema op na hield. Overgevoelig In de avondvergadering verscheen als eerste spreker een agressieve dr. Tilanus (c.h.) op het spreekgestoelte, die de socia listen verweet de crisis van 11 december te hebben veroorzaakt. De socialisten krijgen, als zij eenmaal aan het bewind zijn gekomen, dictatoriale neigingen, zy prediken wel het democratisch-socialisme, zodra zy op het regeringskussen zitten wordt de democratie door het so cialisme overwoekerd en de meest ex treme vorm van dit socialisme is nog steeds de dictatuur. te zijn geweest. Toch was de heer Tilanus niet gelukkig met de gang van zaken. Hij zei dat de 11de december voor hem geen gelukkige dag was geweest. In 1956 heeft hy nog gevoohrten voor de brede basis. Deze is toen tot stand gekomen, maar het heeft van het begin af aan niet erg ge boterd. Een deel van de schuld daarvoor gaf de heer Tilanus aan prof. Oud, dia bij de algemene beschouwingen in 1956 de optredende ministers op „cabaretachtige wijze" heeft besproken. Dit optreden noemde de heer Tilanus gezagsondermij nend. Afgezien daarvan werd de stem ming steeds geprikkelder en werden de onderlinge verhoudingen steeds meer ge spannen. Daarnaast, aldus de hear Ti lanus, ontstond innerlijke spanning in de P.v.d.A. over versohillende politieke vraagstukken en over het optreden van de P.S.P. Met verbazing vroeg hij zich af hoe men in de regeringsverklaring kan suggere ren dat de demooratie in ons land in ge vaar is. Zijn er werkelijk verontrustende verschijnselen? Wat beweegt het kabinet dit punt zo scherp naar voren te bren gen. Wel was de c.h.-fractievoorzitter te vreden over hert verloop van de kabinets formatie. Het extra-parlementaire karak ter van dit kabinet is gehandhaafd. Naai de mening van de heer Tilanus gaat de heer Burger in zijn monistisch streven Evenals de heren Bruins Slot (a.r.). Oud (lib.) en ten dele ook de heer Romme (kath. v.) was de heer Tilanus niet der zorg over het landbouwbeleid dat het kabinet denkt te voeren. Aan deze sector zal bijzondere aandacht geschon ken moeten worden, zowel t.a.v. de boer als t.a.v. de landarbeider. Eveneens ont wikkelde de c.h.-leider nogmaals de be kende bezwaren tegen de mammoetwat van minister Cals. Vergeten De VVD-fracieleider prof Oud hield eer rustig betoog, dat o.m. de opmerking be vatte, dat van dit kabinet geen conser vatief beleid te verwachten is. Hy hoop te dat de nieuwe samenwerking de poli tiek uit het slop zal halen. Van de „deel- (Zie vervolg op pagina 5) Teruggevonden in de oceaan Dan moest die en dan weer die op pad, om het onderzoek te bemoeilij ken en om de jongens in conditie te houden. De zwaarste karweien knapte hij zelf op. In Utrecht kwamen de laatste jaren talrijke inbraken voor, die qua voering" veel op elkaar leken. De die ven drongen de kantoren van fabrieken en instellingen binnen door het for ceren van een deur of een ruit aan de achterzijde van de gebouwen. Op en kele uitzonderingen na, namen zij alleen geld mee en geen waardevolle vooi pen. De opbrengst van de verschillende strooptochten, varieerde van f 8.000 tot enkele tientjes. Eindelijk slaagde de Utrechtse recherche erin een van de daders, de 17-jarige R. van de B., die voor enkele der beroofde zaken lood gieterswerkzaamheden had verricht, aan te houden. De jongen werd aan de tand gevoeld en noemde de namen van de acht andere medeplichtigen, M. W„ Ph. van R.. J. J. Th., J. C. van R„ C. K., M. de R.. C. van R. en P. F. van O Zij zijn inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie, die insluiting van drie van de verdachten heeft gelast. W. is al drie maal aangehouden, maar men moest hem steeds bij gebrek aan bewijs weer op vrije voeten stellen. rpWEE VROUWTJES-APEN, Able en Baker, zijn vanancht in een Jupiter-raket de lucht ingeschoten en 2400 kilometer van de plaats waar hun reis begon Cape Cana veral op zee teruggevonden. Able is een Rhesusaapje van 3150 gram i Baker een Doodshoofdaapje, dat slechts 450 gram weegt. Omstreeks dne vannacht gingen zij de ruimte in. ;n enorme vlammenzee en met don derend geweld. Able trok zich van dit alles echter niets aan en deed wat hem do enstond: hij drukte een morse sleutel in De neuskegel, waarin de die ren zijn ondergebracht, bevatte een groot aantal instrumenten, waarmee hun ge dragingen nauwkeurig zouden worden gevolgd. De beide aapjes bevonden zich in af zonderlijke, geïsoleerde cabines. Voor de ogen van Able was een klein lampje aangebracht en de aap had geleerd, tel kens wanneer dat aanflitste zijn morse- sleutel m te drukken. Het belang van deze handeling was: zou Able in staat zijn dit te blijven verrichten, ook in de tijd dat haar lichaam gewichtsloos was. Het aapje Baker droeg een plastic helm over een zeemleren kapje. Het was vast gebonden aan een schuimrubber matras je. Overal op zijn lichaam waren instru menten bevestigd. Bij de lancering wer den de diertjes met de kop omlaag en met opgetrokken knieën in hun cabines vastgebonden. In deze houding zouden zij het best weerstand kunnen bieden aan het ontzaglijke drukverschil dat bij de lancering optrad. De neuskegel met zijn inhoud is boven de oceaan door de raket uitgestoten in de buurt van de Anf/igua-eilanden. Drie marineschepen en enkele vliegtuigen wachtt enhet apparaat op. Aan een pa rachute keerde het naar de aarde terug en landde op zee, drijvend op een grote ballon. Een kleine radiozender, lichtsig nalen en kleursto fdie het water een felle kleur gaf, vergemakkelijkten het zoeken. Bovendien bevatte het drijvede pakket een stof die de haaien afstootte. Overigens waren de aapjes niet de eni ge vertegenwoordigers van het dieren rijk. Larven van de Bananenvlieg (door hun simpele celbouw veel gebruikt erfelijkheidsproeven), de eieren en van zee-egels maakten de reis even mee. Men hoopte op deze manier nadere gegevens te verzamelen over de invloed van snelheidsvergroting en verminde ring, straling en gewichtloosheid op het proces van ei-bevruchting. Ten slotte be vond zich menselijk bloed aan boord, mosterdzaad, gist en koren. Deze proef kan van groot belang zijn voor de zeven mannen die zijn gekozen als de eerste Amerikaanse ruimtevaar ders. Wat het resultaat is, kon vanmid dag nog niet worden bekend gemaakt. Bij het ter perse gaan van deze editie was slechts bekend dat de neuskegel was gevonden, hetgeen op zichzelf al Een parachutist zwaar gewond Vanmorgen om tien over tien is door onbekende oorzaak de Piper Pacer PH- NFE, eigendom van de N.V. Aero Limburg, bestuurd door de sportvlieger P. O. Gilis- sen uit Maastricht, plotseling neergestort ten zuiden van het vliegveld Beek in Lim burg. Er vielen drie doden. De PH-NFE was de lucht Ingegaan voor een vlucht in het kader van de training van de parachutisten, welke training ge concentreerd is op het vliegveld Beek Behalve de bestuurder waren in het vliegtuig gezeten de chef-instructeur, de heer H. Planzier, en twee leerling-para chutisten. Het vliegtuig is kort na de start betrekkelijk geringe hoogte neergestort en terecht gekomen in een weiland ten zuiden van het vliegveld, omstreeks vijf tig meter aan de oostelijke kant van de rijksweg SittardMaastricht. Het was opgestegen voor een oefenvlucht in para chutespringen. De 3 omgekomenen wa ren vrijwel op slag dood. De heer Plaizier woonde bij het vlieg veld Beek. Hij was gehuwd doch had geen kinderen. De handelaar Oscar Gi- lissen uit Maastricht was eveneens ge huwd. De derde omgekomene was de 30- jarige ongehuwde wachtmeester van de verkeersgroep rijkspolitie te Maastricht J. K. F. Keuker. Deze zou zijn laatste pa rachutesprong maken. De vertegenwoordiger van de vooron derzoeker, de heer A. W. Fournier van de rijksluchtvaartdienst, is naar Beek vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Men vermoedt, dat het toestel is afge- Van het vliegveld heeft men, naar ver luidt, vlak voor het neerstorten van het Nieuwe tactiek van Algerijnen? FRANSE TROEPEN zijn gisteren ruim een kilometer op Tunesisch grondgebied doorgedrongen in een gevecht met Algerijnse rebellen, die zich hadden ingegraven in het grens gebied bij Oeenza. Uit een hinderlaag namen de Algerijnen de Fransen plotseling onder vuur. Zes Fransen werden doodgeschoten, elf gewond. De Fransen lieten onmiddellijk Er waren gisteren achttien mi- nuten gespeeld in de wedstrijd NederlandSchotland, toen linksbinnen Cor v. d. Gijp (rechts)«vrij voor keeper Farm, kwam en met een prachtig schot Nederland de leiding gaf. Dat bleef het enige Nederland se doelpunt en de Schotten maakten er twee (Verslag op pagina 5.) versterkingen aanrukken en verdre ven de Algerijnen over de Tunesi sche grens. Zij achtervolgden hen ook op Tunesisch gebied, daarbij ge bruik makend van het „recht tot achtervolging". Aldus een medede ling van het Franse hoofdkwartier in Algiers. Later veranderde het hoofdkwartier zijn verklaring echter. De passage ove^ het „recht tot achtervolging" werd ge schrapt. De reden daarvoor is niet be kend gemaakt. Bij de achtervolging zou den de Fransen 32 opstandelingen heb ben gedood. In Tunis werd ditmaal geen officiële verklaring over de aanval uitgegeven. Tunesië steunt de zaak der Algerijnse vrijheidsstrijders, maar vreest aldus waarnemers dat het incident van gis teren een voorloper kan zijn van een se rie grensincidenten, hetgeen tot nieuwe moeilijkheden met Frankrijk zou kunnen Deze laatste veronderstelling is niet zo vreemd. De autoriteiten in Tunis ach ten het namelijk mogelijk dat de Alge rijnen met alle geweld de oorlog in hun gebied willen internationaliseren om bui tenlandse interventie te krijgen. Derge lijke grensincidenten zouden kunnen wor den gebruikt om de Algerijnse kwestie voor de Verenigde Naties te brengen. Frankrijk heeft zich steeds verzet te gen de verzoeken om een onderzoek door de V.N. naar gebeurtenissen in Algerije en heeft verschillende malen geweigerd, deel te nemen aan besprekingen die wer den uitgelokt door Afrikaanse en Aziati sche landen in de V.N. Integratie De Franse regering heeft nieuwe maat regelen genomen om er de nadruk op te leggen, dat zij Algerije als een deel Frankrijk beschouwt. Gisteren is in ginsel besloten dat Frankrijk en Algerije in het vervolg dezelfde munteenheid len hebben, terwijl ook hun begrotingen op dezelfde wijze zullen worden vastge steld. Ook zal de mohammedaanse recht spraak in Algerije worden hervormd. De Algerijnse begroting werd tot nti bij decreet te Algiers vastgesteld. Dit zal m het vervolg te Parijs door de Fi Nationale Vergadering geschieden. vliegtuig een knal gehoord. Het vliegtuig is neergekomen zonder in brand geraakt te zyn, waaruit men afleidt dat de be stuurder, toen hy voelde dat er een on geluk ging gebeuren, waarschyniyk de benzinetoevoer heeft afgesloten- Prof. Beel terug in de Raad van State Prof. dr. L. J. M. Beel is met ingang van 1 juni benoemd tot lad van de Raad van State. Hij was reeds eerder lid van dit college, maar trad af wegens zijn optreden als minister-president. Geen ontmoeting Chroes j ts j ef-T ito Premier Chroetsjtsjef van Rusland zal geen ontmoeting hebben met president Tito van Zuidslavië. Dit is gisteravond iif Moskou bekendgemaakt door vice-pre-| mier Mikajan. Er deden hardnekkige ge ruchten de ronde dat Chroesjtsjef, die in Albanië verblijft, van die gelegenheid ge bruik zou maken om in het aangrenzende Zuidslavië Tito te ontmoeten. Die geruch ten gingen des te waarschijnlijker lijken, toen de Russische premier gisteren naar het Meer van Scutari reisde, dat aan de Zuidslavisóh-Albanese grens ligt. Ulbriclit nodigt ministers uit Walter Ulbricht. de eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij, heeft de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjetunie uitgenodigd gezamenlijk een bezoek aan Oost-Duitsland te brengen. PLASTIC SCHIP Plastic, het „metaal" van de toekomst.' De Russen hebben gisteren een compleet schip te water gelaten waarvan de romp geheel uit plastic moet bestaan. Het materiaal is volgens de berichten even sterk als het ordinaire ijzer, maar het gewicht is met een derde verminderd. Over de soort plastic zijn geen gegevens bekend gemaakt. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Laatste eer aan Foster Dulles Negentien saluutschoten klonken gis teravond over Washington, toen John Foster Dulles ter aarde werd besteld- Het was een van de meest indrukwekkende begrafenisplechtigheden uit de Ameri kaanse geschiedenis. Uit alle delen der wereld waren staatslieden naar de V.S. gekomen om de overleden minister de laatste eer te bewyzen. De begrafenisstoet had een lengte van anderhalve kilometer. De kolossale Na tionale Kathedraal was voor de dienst geheel gereserveerd voor de buitenlandse diplomaten, de President, de vice-presi dent, de ministers, de Congresleden en de intieme medewerkers van Dulles. Alle 2800 plaatsen waren bezet. Buiten de kerk trachtten duizenden een glimp op te van gen van de kist met de vlag. Op de foto ziet men familieleden by het verlaten van het sterfhuis. Links t«'ec zusters, dan John Watson Foster Dulles met vrouw en kinderen en rechts np -r Avery Dulles, de tweede zoon van de overledene. President Eisenhower heeft van het bezoek der buitenlandse staats lieden gebruik gemaakt, om met en kele van hen besprekingen te voeren. Gisteren sprak hij met bondskanse lier Adenauer over de Duitse pro blemen, vanmorgen bood hij alle buitenlandse regeringsvertegenwoor digers een 'lunch aan. Vanmiddag zou hij met de ministers der Grote Vier een gesprek hebben over de Geneefse conferentie. Bijzonder droge meimaand (Van onze weerkundige medewerker) gebieden in ons land. In Den Haag (als gevolg van enkele buien) viel 21 mm. Leiden 12 mm. In De Bilt is 9 mm regen gevallen. In de laatste 100 jaar bleven daar alleen de meimaand van 1857 met 6 mm en die van 1896 met 7 mm droger Nog droger is het in Brabant waar het in Den Bosch en Eindhoven nog niet meer dan 1 a 2 mm heeft geregend. Daarentegen staat een gebied ten zui den en westen van Rotterdam met plaat selijk ruim 40 mm aan de kop, dit als gevolg van een zware onweersbui die al daar op zondagavond 10 mei passeerde en waarbij Oud-Beierland in ruim een half uur 40 mm aftapte. Er kan in de komende twee dagen nog iets vallen. Volgens de methode van het K.N.M.I. sluit de maand steeds af na de meting op de morgen van de laatste dag der maand. De regen die er dus zondag nog zou vallen wordt maandag morgen gemeten en komt ook voor juni in het boek. Voor de curiositeit zou het interessant zijn dat het tot zondagmorgen nog drooo zou blijven, hoe graag wij overigens vele land- en tuinbouwers met name in het zuiden en oosten van ons land een zacht en groeizaam meiregentje gunnen. Veranderlijk Veranderiykc bewolking met slechts enkele verspreid voor komende buien, zwakke tot matige wind tusen noordwest en zuidwest. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets Vrüdag 29 mei IRONING BOUDEWIJN van België heeft gisteren zijn laatste pers conferentie in de Verenigde Staten gegeven. De reden hiervan is mis schien dat de Koning wat geschokt is door de vrijmoedigheid waarmee de Amerikaanse journalisten hun vragen plegen te stellen. Gisteren leek koning Boudewijn nogal ontstemd over die vrijmoedigheid, toen hij bij zijn aan komst in Omaha werd bestormd met vragen over zijn vader. De Koning ontkende bij die gele genheid dat koning Leopold steeds een soort „officieuze minister" is ge weest, die hem altijd heeft geadvi seerd. „Dat is per se niet zo." aldus de 28-jarige vorst. Over het besluit van zijn vader om het paleis in Laeken te verlaten, zei de Belgische Koning, hierover niet veel te weten. „Ik heb vertrouwen in mijn vader," zo voegde hij eraan toe. Inmiddels heeft gisteren in Brussel een regeringswoordvoerder pertinent ontkend dat het burgerlijk huwelijk van prins Albert toch in Brussel zal worden gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1