Kinderhuwelijken stijgen in Australië onrustbarend Nog steeds achterstand bij het vervoerspersoneel Drie factorenwerkende moeder huisvesting en klimaat maast richts Amerikaan ontvoerde een „westelijke" agent Metaalindustrie pijler van onze welvaart Omroepwereld mort over televisie-bepalingen Aandacht gevraagd voor bedrij f smodernisering 7 WOENSDAG 27 MEI 1959 Moderne losgeslagen jeugd (Van onze correspondent In Australië. Leo 't Hart.) EEN RAPPORT vermeldt de trieste feiten, dat in het afgelopen jaar meisjes in de leeftijd van 14 jaar; 285 van 15 jaar en 1364 van 16 jaar, zoals dat officieel heet „in het huwelijk traden". Van de „bruidegoms" ren er 296 tussen de 15- en 17-jarige leeftijd. Het aantal kinderhuwe lijken in Australië beweegt zich in stijgende lijn; de moraal daalt, zo wordt in het rapport geconstateerd. Doch de werkende moeder en het probleem der huisvesting worden veelal als mede-schuldigen aangemerkt. Om de cijfers compleet te maken; het afgelopen jaar tinaden 27.400 meisjes onder de 21-jarige leeftijd in het huwelijk, doch slechts 4000 jongens van dezelfde leeftijdsgroep In totaal geven de cijfers een stijging te zien in het aantal hu' lijken op jeugdige leeftijden, hetgeen bij de 21-jarigen niet zo abnormaal behoeft te zijn. Heel wa,t enger 16 het gesteld werkelijke „kinderhuwelijken' het aantal eveneens in vrij sterke mate omhoog gaat. Tot huwelijk gedreven In het rapport wordt vastgesteld, dat het merendeel der huwelijken 15-jarigen gedwongen zijn; gedwongen door de omstandigheden, gedwongen ook door de ouders dier kinderen. Men ziet een huwelijk niet slechts als een conse^ quenitie, doch ook al6 een verzachting de: „schande" voor de familie. Dit feit nt wordt niet slechts door het bureau, belast met de sociale zong van betrokkenen, oordeeld doch eveneens door vrijwel alle kerkelijke leiders. Van protestantse zijde wordt geconsta teerd dat het veel verstandiger - ii kind in een tehuis te doen geboren den, dan de „kind-moeder" vanwege de goede naam van de familie tot een huwe lijk te dwingen, waarbij over „liefde' behoeft te worden gesproken, afgezien ook van de economische ellende zijn kind stort. Het commentaar van roomse zijde luid de, dat bij een „kinderhuwelijk" geen consideratie wordt getoond voor de toe komst van het betrokken meisjes e jongen, die op zulk een jonge leeftijd hun verdere leven aan elkaar worden verbonden. Het duurt niet lang Wie zou het venbazen, indien zulk .huwelijk" al heel 6nel op een scheiding uitloopt? Het rapport constateert dat het aantal echtscheidingen bij personen onder de leeftijd van 21 jaar gehuwd, groot is. Het behoeft ook alweer geen be toog, dat een groot aantal van huwelijken op laatstgenoemde leeftild, niet op vrij willige en volmaakt gr jkkige wijze tot stand zijn gekomen; de weg „er uit" ligt dan in de echtscheiding, welke, het zij hier tevens vermeld, in Australië nu niet zo buitengewoon veel obstakels oplevert. Wanneer men de soms' simpele gronden leest waarop echtscheidingen worden verleend, verwondert men zich allerminst over de gemakkelijkheid waarmee een huwelijk wordt gesloten De feiten als „kwaadwillige verlating", „ruwheid" en „dronkenschap" zijn al te vaak gronden voor een echtscheiding. Dit moge al erg zijn im de gevallen waar een „normaal" huwelijk werd gesloten, de triestheid in het leven wordt vergroot door de omstandigheden waaronder de kindenhuwelijken plaats vinden. Waar per jaar in Australië ongeveer 70 000 huwelijken worden voltrokken, ein digt plm. tien procent Ln een echtschei ding. Zonder te willen beweren dat dit cijfer abnormaal hoog is, moet helaas toch worden gezegd dat de huwelijksbanden ook hier niet zo hecht zijn, al6 zou be- De iverkende moeder Er is dn de loop der tijden reeds genoeg omtrent het „probleem" van de werkende In de schaduw van de ST.SERVAAS In het aloude Maastricht stichtte Petrus Regout 125 jaar geleden de aardewerk- industrie Volgens de aller nieuwste procéde's wordt daar vandaag door ruim 4000 wer kers het moderne Maastrichts aardewerk vervaardigd. Het munt uit door blijvend blije duurzaamheid. Het is sierlpk en toch sterk. Het is waarde- werk De buitengewone zor gen eraan besteed bestempe len deze keramische produc ten tot het beste Maastrichts aardewerk. AAPDEWSPK Getuigi ;e ter zitting gearresteerd Ter zitting van de Alkmaarse rechtbank is gisteren wegens meineed gearresteerd de 52-jarige caféhouder H. E. uit He*- hugowaard. Hij trad als getuige op in een zaak tegen zijn zoon, tegen wie de officier van justitie terzake van het besturen van een auto. terwijl hij onder invloed verkeerde, een week gevangenisstraf eiste. De vader had voor de politie verklaard, dat zijn zoon op 30 januari stomdronken zijn café had verlaiten en dat hij hem meer sterke drank had geweigerd. Hij was blii dat de politie ingreep, omdat de jongen een gevaar op de weg zou zijn. Ter zitting verklaarde de caféhouder dat zijn zoon op dc bewuste avond niet dronken was, maar ziek en daarom zijn auto niet kon besturen. Hij had zijn ver klaring voor de politie afgelegd in een stemming van nervositeit, omdat hij al eens een zoon bij een verkeersongeluk had verioren. moeder gezegd, dan dat het nodig is daar omtrent thans in beschouwingen te tre den. Genoeg zij te vermelden, dat ir Australië ongeveer 35 procent van he aantal werkende vrouwen gehuwd is. die echter lang niet allen in het bezit Hoewel in het hiervoor bedoelde port de werkende moeder niet in de ste plaats al6 de schuldige voor de „kin derhuwelijken" wordt aangewezen, is dt dikwijls funeste invloed daarvan voor d« opvoeding der kinderen, vaker gesigna leerd. Hierbij wordt dan tevens genoemd de soms ontstellende toestanden welke het gebied der huisvesting bestaan, welke tot allerlei immorele feiten aanleiding Het rapport noemt als factoren voor het toenemend aantal kinderhuwelijken: le. waarschijnlijke toename van immoraliteit Het Amerikaanse meisje Millie Perkins, hoofdrolspeelster in de film „Het dagboek van Anne Frank", bracht gisteren een be zoek aan het geboortehuis van Anne Frank in Frankfort. De gevelsteen rechts boven is aan gebracht door de jeugd van Frankfort. „Haar leven en ster ven legt ons verplichtingen op", zo staaterop te lezen. Schatkistpapier. Stand op 25 mei (19 i miljoenen guldens: promessen 1637,6 (1587,8), biljetten 2769,5 (2494,7). onder de jeugd; 2e. voortgaande vermin dering in controle door de ouders; 3e. ge brek aan voldoende geesjelijke- en zede lijke opvoeding. Bijzonder in en direct rond de grote steden ziet men des avonds op een tijd stip. waarop zij zoal niet op bed behoor den te liggen, dan toch tenminste onder ouderlijk toezicht, jonge meisjes op straat zwalken op zoek naar allerlei soort van avontuur, hetwelk haar door de motor- of autorijdende jongelui soms al te gaarne wordt geboden. De omstandigheid. dat het Australische klimaat de mogelijkheid geeft praktisch het hele jaar onbeperkt van het buiten leven te genieten, werkt daartoe mee. In dit land is het nimmer de kou welke iemand naar hui6 drijft. Voorts is het feit dat de jonge werker al spoedig een aardig loon verdient en dus niet erg beperkt in het geld zit. mede een mogelijkheid tot ruimer genieten van hetgeen wordt geboden. De jeugd in Aus tralië voelt zich reeds vrij spoedig zelf standig en de oudere laat haar de vrijheid in ruime mate; mogelijk té ruime mate. Nu mag uit al dit voorgaande niet worden geconcludeerd, dat Australië zoveel groter gevaren oplevert dan andere landen der wereld. Men heeft hier nu eenmaal met ge heel andere omstandigheden dan in Nederland bijvoorbeeld te maken, waarbij de verdiensten en het kli maat beide een belangrijke rol spelen. Doch, aan ouderlijke wijsheid en gezag worden hier grotere eisen ge steld, iets, waaraan het zo hier en daar nogal hapert met de trieste ge volgen als in de aanhef van deze correspondentie vermeld. Een aanklacht, sterker tegen de ouders dan het kind gericht! ik smeer te... ik mot naar 't postkantoor, om te sparen. HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK H—-^1 ...U. eiütA&tM... Gevonnist door Duitse rechter BONN, woensdagmorgen. (Van onze correspondent.) T TITGEREKEND een Amerikaan moest in Berlijn het bewijs leve ren, hoe onjuist de door de Sowjet- unie en het communistische Oost- Duitsland steeds weer geuite bewe ring is, dat West-Berlijn een agenten- centrum is, dat uitsluitend tegen de communistische landen is gericht en dat derhalve een aparte status moet krijgen of bij Oost-Duitsland inge lijfd moet worden. Een Westberlijnse rechtbank veroor deelde gisteren tot drie-en-een-half jaar gevangenisstraf de Amerikaanse staats burger Henry W Star, wegens ontvoe ring van een westelijke agent Het is de eerste maal, dat een Amerikaan voor mensenroof door een Duitse rechtbank werd gevonnist, Reeds in 1957 had Star voor ditzelfde delict voor een Westberlijnse rechtbank terechtgestaan. Het kon toen echter niet worden bewezen omdat de ontvoerde, een zekere Franz Neugebauer, in de Oostzone leefde. Star werd vrijgespro ken Intussen is echter Neugebauer uit de Oostzone naar het Westen terugge keerd en getuigde de afgelopen negen dagen tegen Star. Neugebauers getuigenis werd bevestigd door een vroegere officier der communis tische ..Staatssicherheitsdienst", die even eens naar het Westen was gevlucht Neu gebauer zelf is intussen ook niet van smetten vrij. Hij moet binnenkort zelf terechtstaan. Nadat hij door Star naar Oost-Duits- land was ontvoerd, kocht hij daar zijn vrijheid met het verraad van geallieerde agenten in Oost-Duitsland, van wie er enkele tot vijftien jaren tuchthuis wer den veroordeeld. Neugebauer mocht in ruil daarvoor in Oost-Duitsland wonen, waar het hem op een gegeven ogenblik toch ,te gevaarlijk werd, zodat hij naar West-Duitsland vluchtte. Daar werd hij gearresteerd wegens verraad. T ele verbeteringen zijn nodig (Van onze sociaal-econom. redactie.) T^R MOETEN nog vele verbeterin- gen tot stand gebracht worden in de sociale positie van het perso neel der wegvervoersbedrijven. Zij hebben een achterstand in de lonen, kennen geen vakantietoeslag en er wordt onvoldoende rekening gehou den met de onregelmatigheid van hun werk Aldus heeft gisteren de voorzitter van de Prot.-christelijke bond van vervoers personeel (9000 leden), mr. T. J. den Hartog, gezegd op de 47ste algemene ergadering van die bond in de Twentse chouwburg te Enschede. De inkomsten :an het wegvervoerspersoneel liggen la- ;er omdat in onze bedrijfstak, als geheel ezien, geen persoonlijk waarderingsstel- el bestaat, aldus mr. Den- Hartog. In de loonregeling is niet genoeg rekening ge houden met de onregelmatigheid van de diensten. Waar een vakantietoeslag van icent normaal is, ontbreekt die ge heel voor het wegvervoerspersoneel, dat daarbij ook maar 12 in plaats van 15 Maar grote gevaren dreigen van buiten en van binnen TAE METAALINDUSTRIE is naar produktie, uitvoer en werkgelegen- heid de grootste bedrijfstak van Nederland geworden, aldus dr. J. C. Hooykaas, voorzitter van de Vereniging van Metaalindustriaën heden op de jaarvergadering in Leiden. Maar zij is daardoor meer af hankelijk geworden van het buitenland grote zorg voor de toekomst. Hoewel zij sterk is door innerlijke kracht en door kwaliteit, is zij in omvang slechts vijf procent van de metaalindu strie in de Euromarkt. In de landen om heen ziet men een streven naar con centratie en Inventarisatie, de vorming grote produktie-eenheden met ver deling van produktie, arbeid en verkoop Hier is voor Nederland de zwakke plek. ook al is de samenbundeling reeds begon- eerst vooral met het oog op finan ciering, nu met steeds meer aandacht voor rationele verdeling van produktie, arbeid rkoop. Niet het aantal bedrijven worden beperkt, maar wel elks assortiment. Zoals prins Bernhard zeide. staat Nederland voor de keus sterk te aan door samenwerking of door gemis in samenwerking te grond te gaan. Ook als dit bereikt l>. zijn er factoren die de industrie niet in eigen hand heeft Ferwfjl diplomaten van andere landen trachten onze uitvoer terug te dringen, is diplomatic niet onze sterkste zijde. Onze j'oordigcrs moeten tegendruk uit- vcchtcrs worden voor onze in dustriële uitvoer. Voorts is onze onder- icmerskracht. waarin zo dikwijls vertrou wen wordt uitgesproken, niet opgewassen tegen administratieve bescherming door keuringseisen, veiligheidsmaatregelen en kwaliteltsvoorschrlften. Evenmin is zij opgewassen tegen afbraakprijzen, waar mede ook landen van de Euromarkt trach- n onze industrie op de knieën te krijgen. Hiertegen moet de regering optreden Voorts Is er het gevaar van aantasting der zelffinanciering, waardoor de industriële expansie ln het gedrang komt met het ge volg, dat vele politieke wensen niet meer betaald kunnen worden. In Nederland moeten 4,5 miljoen vele ondernemingen hebben nen en niet-werkende vrouwen onder houden. De industrie is de voornaamste pijler geworden van de welvaart, wij zijn afhankelijk van onze uitvoer en hebben een economisch bondgenootschap aange gaan met onze concurrenten. Daarom moet de kloof tussen het industriële en politieke milieu worden versmald, aldus Na afloop van de rede werd de VMI- medaile in brons uitgereikt in zilver aan de heren ir. H. C. Wesseling en A. S. de Muinck Keizer en in brons aan de N.V. kers 7,5 miljoen bejaarden, onvolwasse-1 Metaalbedrijf Rademakers. i vakantie kan verlangen. Het per-i steeds hard heeft gewerkt om het spoor- ;1 in dienst van particuliere goede- wegpersoneel te steunen in zijn redelijke srvoersbedrijven heeft nog steeds eisen. Hij wees de vergadering op het ongemotiveerde achterstand van belang van de christelijke vakbeweging, procent in de lonen, aldus mr. Den De bond, die als bondsbureau een pand og. heeft gekocht in Utrecht, ontving op dit congres in Enschede, dat ook vandaag nog voortduurt, verschillende geschen ken uit de afdelingen ter verfraaiing van dat bureau. De heren L. C. van Dalen, W. H. Hendriks, K. Lolkema en secreta ris K. IJszenga werden in het bestuur herkozen. De heren L. Silvis (gekozen als voorzitter van de vakafdeling gepensio neerden) en A. Dikken werden bij hun uittreden uit het bestuur gehuldigd met een geschenk onder couvert. Bedrijfsgroepen De vergadering ging akkoord met wijziging van statuten en regleme als gevolg van het toevoegen van i naamde bedrijfsgroepen aan de organisa torische onderdelen van de bond. In de bedrijfsgroepen worden de leden gebun deld, die in dezelfde vervoerstak werk zaam zijn. Zo worden de werknemers bi; de N.S. ondergebracht in een spoorbe- drijfsgroep en het wegvervoerspersoneel in een andere bedrijfsgroep. Gehoopt wordt dat in de toekomst ook een be drijfsgroep luchtvaartpersoneel kan wor den ingesteld De bedrijfsgroepen vormen een eigen organisatie met een eigen bestuur en algemene ledenvergadering het geheel van de overkoepelende bond, in welks hoofdbestuur represenr :n van die groepen zitting hebben akgroepen zullen onder de bedrijfs groepen ressorteren, uitgezonderd de vakafdeling gepensioneerden. C.N.V. vergeven Het CNV hebben we vergeven wat het heeft misdaan toen wij het dieptepunt beleefden bij de onderhandelingen over het Reglement Dlenstvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel, zei voorzitter Den Hartog bij de beantwoording van een vraag van de afdeling Rotterdam of het niet tijd werd uit het vakverbond te Mr. Den Hartog doelde daarbij op de houding die het CNV aannam ten op zichte van een in Den Haag door de on tevreden spoormannen gevoerde actie, Het bestuur van de PCB was zeer ont stemd over de afwijzing van die actie door het CNV in een radiopraatje. „VVij willen niet door onze eigen vrienden de oren geslagen worden", zei mr. Hartog, „maar we hebben het CNV ten slotte deze slechte daad maar verge hoewel, vergeten kunnen we het n Mensen en besturen kunnen fouten ken, zei ook CNV-bestuurder Plomp, die er toch op wees, dat het vakverbond Sergeant gaf zich uit voor officier van inlichtingendienst Conform de eis van de auditeur heeft de krijgsraad te Arnhem gisteren de 21- iarige dienstplichtige sergeant H. uil Maastricht, die gelegerd is te Schaareber- gen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zés maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en verlaging tot dc rang van soldaat. De militair was in mei vorig jaar gede serteerd naar Frankrijk en had zich bij een daar wonende Nederlander uitge geven voor officier van de inlichtingen dienst. Om dit waar te maken gebruikte hij het uniform van zijn vader Hij wist van de Nederlander een bedrag van 1000 francs los te krijgen. Later werd hij in Frankrijk gearresteerd voor een autodief stal, die hij daar gepleegd had. Daarvoor kreeg hij zes maanden gevangenisstraf. Toen hij deze straf had uitgezeten, keerdë hij naar ons land terug en meldde zich bij de Koninklijke marechaussee in Dee- len De auditeur voerde in zijn requisitoir aan, dat beklaagde het aanzien van het leger op ernstige wijze heeft geschaad Hij zeide wat dc strafmaat betreft, rekening te willen houden met het. feit, dat H in Frankrijk reeds lange tijd.in de gevange- heeft doorgebracht. In de omroepwereld wordt steeds meer gemord over de televisiebepalingen, door de Nederlandse regering getroffen. Heeft de programmasecretaris van de NTS, de heer Rengelinck. onlangs in een VARA-vergaderlng openlijk enkele grieven opgenoemd, nu schrijft ook de voorzitter van de AVRO, de heer Repko, er een hoofdartikel over in zün programmablad. Hij kant zich vooral tegen de vaststelling van het maximum-aantal zenduren en zou liever een minimum bepaald zien, waarbij dan het kijkgeld in zijn geheel aan de omroepverenigingen ter beschikking zou worden gesteld en zU vrij waren om dat te beleggen in zoveel mogelijk zenduren. „Wij zijn daarbij", aldus AVRO's voorzitter, „verstandig genoeg om alle factoren af te wegen en niel een onver antwoord groot aantal zenduren te for ceren. De gedachte „of het goed is kan ons niet schelen, als het maar veel is" werpen wij verre van ons. Hierbij is, zoals het gezegde wil. geen woord Frans. Het is een standpunt waarvoor tot op zekere hoogte veel te zeggen is, want het gevaar zou dan blijven bestaan dat, alle goede voor nemens ten spijt, de concurrentielust toch uurtjes méér zou en de kwantiteit tóch Trouwens, met geld en ongelimiteer de zendtijd is men er niet. Waar geen talent is en waar geen beschikbare krachten zijn kan men met geld toch niet kopen. Waar geen studioruimte is kan men niet werken, waar geen re portagewagens zijn kan men er niet op uittrekken. En de heer Rengelinck heeft ons voor gerekend, dat zelfs bij de huidige zend tijdbeperking het nog niet mogelijk zou zijn met al het kijkgeld ter beschik king, de technische voorzieningen treffen die voor ruir dig zouden zijn. „Daarom menen wij dat het moment is aangebroken waarop de overheid, onder alle voorbehoud van financiële controle, de omroeporganisaties kan vrijlaten om met de ter beschikking gestelde opbrengst van de kijkgelden het aantal zenduren te vullen, zoals het ons verantwoord voorkomt op grond van de artistieke, financiële, technische en ethische mogelijkheden. De overheid legt terecht iedere bezitter van een te levisietoestel dc plicht op kijkgeld te betalen; de contribuanten hebben daar bij echter het recht OÉH offertJes*'van 'de te«enPrestatie te vergen in de onerxjes van ae hpt aanta, uron nroirramma". programma fanavond De alt Jolanda Rodio en de platligt Johan Otiten zijn solisten dn het concert dat het Radio Kamerorkest onder lei ding van Maurits van den Berg tussen 8 en 9 uur geeft voor de NCRV. Daarna voortzetting van de Calvijnherdenking en om 9.45 uur besluit van de lessen in muziekbelulsteren door Wim ter Burg. Na een concert door het Metropole- De heer Repko ziet deze bezwaren orkest o.l.v. Dolf van der Linden met blijkbaar niet zo sterk. Hij schildert de 7.ang Van Corrie Brokken zendt de financiële situatie als volgt. VARA om 8.40 uur het hoorspel „Een „In de experimentele periode hebben schelm genaamd Lucifer" van Tim zenduren i roepverenigingen uit eigen mid delen belangrijke bedragen beschikbaar gesteld om de start te kunnen maken. Daarna is de regering bijgesprongen door het geven van subsidies uit 's Rijks schatkist. Toen volgde de heffing van kijkgeld, waarvan de opbrengst niet voldoende was om een minimaal wen selijk aantal zenduren te vullen, zodat de regering de tekorten bijpasten. (Dit zijn dan de voorschotten ad HVz mil joen gulden, die nu terugbetaald moe- Braun uit. Om 10.20 uur speelt Ariuro "Benedetto Michelangelo werken van Scarlat# en Brahms. t&lèu/s/d vanavond Programma van de KRO na het NTS-jounnaal, Eerst de rubriek Gasten boek, dan een reportage uit het Nat. park „De hoge Veluwe", om 9 10 uur ÉBÉaaBi filmnieuwB en den een Maria van der Eist over vilt. Gedurende die tijd was het begrijpe lijk dat de overheid door middel van vaststelling van het aantal zenduren theater- zijn uitgaven wilde limiteren. Door ef- praatje ficiënt beheer en het zich opleggen van 1 v.l. beperkingen hebben de omroep- 1 IDS Uit liet bUlteilJaiHi organisaties ernaar gestreefd de tele- I visie zo spoedig mogelijk te brengen op een punt waarop zij zichzelf uit de kijkgelden konden bedruipen en nu ons dat is gelukt moet er toch een zeer be langrijke grond waarop de overheid zich het recht van toewijzing van de zendtijd voorbehoudt, zijn weggevallen". Tot zover citeren wij het artikel van de heer Repko, die verder nog aan voert dat de rem op het aanschaffen van televisietoestellen in verband mét bestedingsbeperking nu ook is wegge vallen en ten slotte zegt: Natuurlijke glans voor Uw haar - natuurlijk -haarcrème Niet achter feiten aanlopen! (~)P DF. EERSTE van de twee v jaarsefficiencydagen die vandaag in het Kurhaus te Scheveningen door het Nederlands instituut voor effi ciency is gehouden, heeft ir. J Matthijsen, algemeen voorzitter het N.I.V.E., in zijn openingsrede het probleem der investeringen bespro ken. Ook sprak hij over vernieuwing en modernisering. Hij zeide onder meer dat het langzamerhand gemeen goed is geworden, dat de jongste cessie door een beperking van de vestering en door intering op voorraden tot staan is gekomen. Ih. Matthijssen stelde de vraag hoe lang de geringere neiging van de bedrij ven tot investeren onder een zekere psy chologische druk mag blijven staan. Hij ■etoogde voorts, dat in onze technische ijd de gemeenschap volkomen zou ver pauperen zonder kapitaalvorming en zon- ier investeringsbereidheid. Hij zeide oorts dat het van een diep inzicht ge tuigt om te spreken van het socialp ka- onderneming als de wil to' de durf om de daarmede ande te constateerde dat ook in Nederland deel van de induatrei achter de feiten aanloopt Na de openingsrede wijdde men zich an de behandeling van het onderwerp' Snige aspecten van de automatisering" Prof. dr. J. F. ten Doesschate, voorzitten de tweede commissie automatisering, hield een openingstoespraak. Hierin zeide hij onder meer, dat de automatisering mogelijkheden biedt om beter dan voor heen te voorzien in de materiële be hoefte van de mensheid. Daarom is het zozeer van belang of men voor of legen automatisering is, maar wel hoe de gevolgen der automatisering kunnpn len opgevangen op ciaal verantwoord i >ch, De automatisering, aldus spreker, kan gezien worden als een technolo gisch ontwikkelingsverschijnsel, dat de vraagstukken van aanpassing en overgang opwerpt .maar op den duur als actueel vraagstuk zal verdwijnen In de eindeloze keten van technolo gische veranderingen, zo zeide hij voorts, zal de automatisering zeker niet het laatste woord zijn. Prof. Ten Doesschate merkte voorts op dat men een goed onderscheid dient te maken tussen winstbepaling en winst bestemming. Voor de winstbepaling heeft men de kostprijs nodig. Is de winst een maal bepaald .dan zal de leiding der onderneming moeten vaststellen, welk gedeelte zij met het oog op de techno logische veranderingen in het bedrijf wenst te houden. Spreker zeide het eens te zijn me: prof. Wisselink en dr. Treep, die over dit onderwerp hun gedachten hebben gegeven, als zij zeggen dat er begrip ge kweekt moet worden voor de noodzaak van modernisenngsin vest erin gen. Hij zei de echter ook, dat zijns inziens het in zicht in deze zaken bemoeilijkt wordt, wanneer men ter wille van het feit dal het beleid der ondernemers terecht steeds op de toekomst is gericht, het begrippen- naai gaat wijzigen. Goodyear (Nederland) opgericht The Goodyear Tire and Rubber Com pany en haar president de heer E J. Thomas, hebben de Goodyear (Nederland) N.V. te '6-Gravenhage opgericht voor de handel in banden en produkten van syn thetische en natuurlijke rubber. Het kapi taal is 1000 aandelen van 1000, alle ge plaatst en contant volgestort, waarvan 999 door Goodyear cn 1 door de heer Tho mas. Direct*ur i6 de heer L. van Straten. Opnieuw geeft Brussel Vlaams op 324 m. tussen 8 en 9.30 uur aansluiting met het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel, waar de wedstrijd vioolspel wordt voortgezet. Een Richard Straus6-programma wordt tussen 9 en 10 uur uitgezonden door de BBC op 434 m. Peter Hermann Adler dirigeert het BBC-svmfonie- orkest, het BBC-koor en solisten. Televisie voor de volgende week Met mogelijkheid van programma wijziging rekening houdende geven wij u een overzicht van de televisie-uitzen dingen voor de volgende week. Zondag: 11 uur Eurovisie, Calvijnher- denking in Gent; 8 uur KRO met Tele- dubbel in samenwerking met de Vlaam se televisie, daarna concert door het kunetmaandorkest met de soliste Erna Spoorenberg en om 10 uur sportrubriek van KRO, VARA, VPRO en AVRO. Maandag: 5 uur Kinderhalfuur. Dinsdag: NTS met om 7.30 uur land- bouwactualitciten. om 8 uur journaal en daarna filmprogramma. Woensdag: 5 uur NCRV-kinderuitzen- ding; 6.45 uur Eurovisie met Calvijnher- denking: eredienst in de St. Pieter te Gent; 8 uur journaal en weeroverzicht, daarna AVRO met documentaties en film. Donderdag: 8 uur NTS-journaal, 8.20 uur NOR V-uitzending met een film over Calvijn en om 8.50 uur het televisiespel „Ratten in de val" van Jan de Koek. Vrijdag: 8 uur NTS-weeko verzicht, daarna telerecording. Zaterdag- NTS-jouroaal om 8 uur, daarna KRO-programma met D-day- herdenking, een muzikale show en om 910 uur sportuitzending. Om 9.30 uur: Eurovisie-6chakelprogramma ter ere van 5 jaar Eurovisie, onder de titel „Hallo, Europa I" Pro--- -** voor mnr«en DONDERDAG 28 MEI 1959 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. KRO: 7 00 Nwa 7 15 Gram 7 30 De Douche 7 40 Gram 7'45 Morgengebed en Ut kal 3 00 Nws 8.15 Gram 8 25 Plechtige Hoogmis 9 55 Waterst NCRV: 10 00 Gram 10 30 Morgen dienst. KRO: 11.00 V d zieken 1145 Ge wijde muz 12 00 Middagklok-noodklok 12 03 Dansmuz 12 25 V h platteland 12 35 Land- en tuinbouwmeded 12 36 Gram 12 50 Act 13 00 Nws 13 15 Zonnewijzer 13 20 Licte muz 13 40 Gram. NCRV. 14 00 Ka- merork 14 45 Gram 15 40 Promenade ork 15 40 Gram 16 00 Bijbellezing 16 30 Piano- cital 17 00 V d jeugd 17 30 Gri '7 45 Amui trubriek 1 rspectief. caus 19 00 Nwi ;rber 19 10 Op de man af 19 15 Vo 19 30 Radiokrant 19 50 CHU. pol i Omr kooi grachten dicht. 21 30 Lichte muz 22 10 Orgelconc Dagopening AVRO 9 00 Gym v d vrou- 9 15 Gram S II. 298 m. 1007 kc/ 20 Grab VPRO: 7 8 00 Nws 8 15 Gra Morgenwijding tors 1100 Tuss -aus 11.15 Omr bedrijfsleven, caus 13 00 Nws 13 15 Me- ded of gram 13 20 Dansmuz 13 55 Beurs- ber 14 00 Pianorecital 14 30 Gram 15 25 V d vrouw 16 00 Van vier tot vijf 17.00 V d Jeugd 17 30 Gram 17 45 V d jeugd. 18 00 Nws 18 15 Regeringsultz: Veitig- verkeereactdc 1959 18 25 Lichte muz 18 45 Sportpraatje 18 55 Gesproken brief 19 00 V d kleuter» 19 05 Alles op één kaart 20.00 Nws 20 05 Gram 20 20 Slotavond Alles op één kaart 21 00 Gram 21 15 Idem 21 40 Kamerork en kamerkoor 22 40 Act 22 50 Sportact 23 00 Nws 23 15 Beursber van New York 23 25— 24 00 Dlscotarla TelevUlcprogr. NTS: 20 00 Journ en weeroverz AVRO: 20 20 Alles op één kaart 21 00—22 50 Hedda Gabler, toneel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7