Frans dirigent zorgde voor mislukking in Praag AMSTLEVEN levensv Verduistering van 43 mille eis twee jaar kiespijn RAMP WEZEPSE OVERWEG VOOR DE RECHTRANK Loonbeleid mag niet in politieke sfeer komen Filmstudio in actie voor de fibrenka-modeshow s WOENSDAG 27 MEI 1959 Regeringsverklaring I Een nieuwe lente, een nieuw geluid. Deze regeringsverklaring draagt een eigen signatuur en als blijk van een koersver andering in het geheel der verklaring zien I wij als markant punt, dat de regering zich met zo sterke nadruk uitspreekt voor handhaving en versterking der democratie. Hoe merkwaardig dit sommigen ook moge l schijnen, deze handhaving is nodig in ver- i band met beïnvloeding en propaganda van buiten. Maar niet zonder door een bij I sommigen te signaleren wens om af te breken uit louter plezier in het afbreken. Uit een zeurige mopperzucht. En uit liefde voor botte kritikastery hetgeen iets anders is dan gefundeerde kritiek die stellig niet tot de deugden behoort van het Nederlandse volkskarakter. (Al g. Handelsblad) Regeringsverklaring II De regeringsverklaring breekt uiteraard geen sociale verworvenheden af, wat ook ondenkbaar zou zijn. Hetgeen de regerings verklaring aan plannen voorstelt, wekt over het algemeen vertrouwen. Wat de be lasting betreft, het kabinet gaat vanuit dat ze zwaar zi' toch ook nog geen veria kondigt i verlaging aan, hetgeen van een kabinet zonder socialisten een belastingverlaging ver wachten een teleurstelling zal zijn. Het is nog niet geheel duidelijk wat de regering precies bedoelt met de compensaties voor de huurverhoging. Wellicht horen wij daarover meer bü het debat. (De V o l k s k i n t) Regen' n gs verklari ng III Indien het kabinet zal handelen overeen- j komstig de regeringsverklaring, zal een nieuwe geest over het Nederlandse volk vaardig kunnen worden. De principes zijn goed en in overeenstemming met de wen sen en gedachten van de overgrote meer derheid der bevolking. Er staat in wat tuy in de naoorlogse periode van achter de regeringstafel vaak node hebben ge le gehele familie stond vo en de priester sprak, zong en zegen- >e mensen knielden, de moeder huil de. Maar uit het orgel klinken melodieë: Italiaanse opera's, vrolijke en sent: :ele melodieen. Dan vraagt men zie af of de kerkmuziek bij het „ijzeren goi dijn" heeft opgehouden te bestaan. Da huilt men met de moeder, omdat ook di symptoom kan zijn van een onzekere (De T el e gr Regeringsverklaring IV i De regeringsverklaring is het meest I doorwrocht in de grondslagen die dit kabi net onder zich voelt. Het is geheel anders dan de vorige kabinetten. De formulering van de beginselen geeft ons de indruk dat zij wortelen in een liberale geest: waarbij wij dit woord liberaal gebruiken in zeer ruime zin en dus los van enige politieke partij. De verklaring is opgesteld in een streven naar vruchtbare samenwerking. Gelijk by de uiteenzetting van de grond slagen is er ook bp de vermelding van de verschillende beleidspunten een alweer in de algemene zinliberale of zo men wil liberaliserende tendens waar te nemen. Het debuut van dit kabinet heeft geen slechte indruk op ons gemaakt. (N. R. C.) Regeringsverklaring V De regeringsverklaring ziet er op het eerste gezicht niet onsympathiek uit. De i stelselmatige bevordering van het maat- schappelijk zelfdoen, de stimulering zowel van de particuliere krachten in de samen leving als van de lagere bestuursorganei is de rode draad van dit betoog, dat daardoor een duidelijk meer geïnspireerd indruk vermag te wekken dan de vei klaring waarmee in 1956 het uit politiek l onmacht geboren kabinet-Drees voor o dag kwam. Het meest opvallende is, di de regering met geen woord rept over o meerderheidsmening van de S.E.R.. da alvorens tot huurverhoging en afschaffing I van consumentensubsidie kan worden overgegaan, eerst de lasten van de be stedingsbeperking voor de werknemers opgeheven moeten zijn. Wij zi de ring i zich i onttrekken aan de ideologie wichtige lastenverdeling, welke in «ie laatste tijd een verstarrende invloed op de economie en op mogelijkheden tot slag vaardig regeren dreigde te gaan leggen. Wp juichen deze ontwikkeling toe. Nu de economie zich weer in een stadium geleidelijke groei bevindt, mag haar gang niet belemmerd worden door steriele I rekensommetjes. (De Tij d-M a Voor de Alkmaaree rechtbank heeft gis teren terecht gestaan de 52-jarige schilder W. K. uit Dirkshorn die al6 kassier van de Coöperatieve boerenleenbank en spaar bank aldaar over de periode van mei 1956 tot juli 1958 ten nadele van deze bank een bedrag van 22.728 had verduisterd. Daarbij had hij valsheid in geschrifte ge pleegd door gefingeerde boekingen te doen en valse kwitanties af te geven. Voorts had hij ten nadele van het Armbe stuur van de gemeente Harenkarepel in deze periode 2000 verduisterd en ten nadele van de Hervormde kerk 8226, voorts ten nadele van een viertal polders een bedrag van ruim 10.000, zodat het totaal bedrag kwam op circa 43.000 Als oorzaak gaf verdachte op dat hij in zijn 6childer6zaak vorderingen had lopen to rond 40.000 die niet betaald werden hetgeen ook bleek uit de post achterstal lige debiteuren in zijn boeken. Zijn taak was achteruit gegaan tengevolge var ziekte en het overlijden van zijn vrouw die voordien de administratie voerde. Verdachte, die het ten laste gelegde be kende, verklaarde alles te willen terug betalen. De officier van justitie eiste twe< jaar gevangenisstraf met aftrek van d( sedert 12 juni 1958 doorgebrachte preven tieve hechtenis. Mr. D. Slui6 pleitte cle mentie met het oog op de persoonlijke omstandigheden van verdachte. Uuispraak over veertien dagen. De officier van justitie bij de Almelose rechtbank heeft gisteren tegen de 23- jarige glazenwasser G. B. P. uit Hengelo een gevangenisstraf van twee jaai vorderd wegens diefstal van een bedrag van ruim 2000 bij een damesmodezaak in Hengelo en 42 afkomstig van de rijks middelbare landbouwschool in Hen gelo. Nog twee inbraken in Almelo wa ren hem niet ten laste gelegd en een mislukte inbraak in Borne evenmin. Uitspraak over 14 dagen. Festival in Tsjechische hoofdstad (II) PRAAG, mei 1959. HET IS STIL 's avonds laat aan de oevers van de Moldau. Een koele lente-avondwind verwaait even de warmte van de dag. En heel zacht is er het verfrissende gekabbel van de golven. Aan de over- ijde van het water ligt de burcht, de trots van Praag, met de monumentale St. Veitsdom. De don kerte laat het uitzicht niet meer toe, maar men weet dat die burcht daar moet liggen. Men weet ook, dat die burcht de glorie en de zwarte bladzijde uit de geschiedenis van Tsjechoslowakije betekent. Hier lag al in de 12e eeuw de opbouw van Bohemen, maar hier ook was met de befaamde Fenstersturz in 1618 het begin van de 30-jarige oorlog. Eigenlijk bestaat heel Praag uit de geschie denis, uit feiten en daden van het verleden. Het oude stadsgedeelte en Praag bestaat voor het grootste deel uit oude architectuur zou heel veel kunnen vertellen over rumoer, twist, reformatie en ondergang. Wie dan zo door de nauwe steegjes wandelt voelt een eeuwenoude geschiedenis over zich heen gaan. Het is de schoonheid en de tragiek Praag. ik Twei wder is in deze stad zoveel te overdenken ai avondwandeling langs de Moldau laat daarvoor zo heerlijk ruimte. Dan oelt men zich eigenlijk als Nederlander o blij om het grote voorrecht van onze rijheid, ondanks alle kleine meningsver- chillen, ondanks een bepaalde klein-bur- gerlijkheid. Een waterkering in de Mol dau roept je dan plotseling tot de werke lijkheid terug, tot de impressie die Sme- in zijn symfonisch gedicht „De Mol dau" gaf en daarmee tot het eigenlijke doel van m'n verblijf hier: de cultuur in 1000 eeuwen oude stad. Charlatan TJET PRAAGSE lente-festival (Prazké Jaro) draagt die cultuur wel heel duidelijk uit. En wel allereerst door de orkesten van Praag, ensembles die uil •treffelijke instrumentalisten bestaan, vooral ook wat de blazers betreft. De Tsjechische Filharmonie, het Tsjechische radio-symfonie-orkest, het Praags Stede lijk Orkest, het Praags Radio Orkest, enz., spelend op een zeer hoog niveau. cultuur wordt ook uitgedragen door de muziek. Het ligt er all De Roemeense dirigent George Georgescu dirigeerde in Praag 't Roemeens Filharmonie Orkest „George Enescu". toekomst. En als een kaartenverkoopster bij het stadhuis zegt: ,,U komt uit gelukkig land; daar hebben ze nog koningin", dan wordt het gevoel var giek nog merkbaarder. Weer kauwgummi HET KAN WEER. Uit Londen horen we, dat op London Airport de verkoop kauwgummi is hervat. Al thans voor een maand om te zien of de gummi kauwende nigte zich behoorlijk kan gedragen en of ze in acht jaren iets heefl geleerd. De verkoop werd namelijk acht jaren geleden stop gezet, omdat de inrichting van de gebouwen enorme schade was aangericht. Stoelen, vloerkleden, bureaus, ta fels, alles zat vol geplakt met uit gekauwde kauwgummi. En er moest een schoonmaakdienst aan te pas komen om de zaak in orde te krij gen. De autoriteiten waren déstijds van mening, dat zij straf moesten optreden. Waarschuwingén, oordeelden zouden toch niet helpen. En daar om kwam he algehele verbod. Op London Air- port mocht kauwgummi niet meer worden ver kocht. Het is niet bekend of in dt voorbije jaren het meubilair vrij i: gebleven van plakken kauwgom. Ook niet op wiens aandrang de koop is hervat. Maar in elk geval, als ge op London Airport bent. kunt ge weer kauwgummi kopen. Huiseigenaars wegens vragen sleutelgeld uitgesloten Amsterdam hebben eer iantal eigenaars echt bij het cei 'en lz.g eekelV°0r i makelaars m uitgesloten te dier ling of nng, zich hebben schuldig maakt aan het vragen van sleutelgeld Dit besluit hebben B. en W. genomen op grond van een aan hen uitgebracht rapport van de z.g. sleutelgeldcom- die ziek i i het fout van dit festival ge dat het de Franse dirigent George Sebas tian uitnodigde. Deze volmaakte charla- tau. die in Hongarije geboren werd en bij Bartók en Kodaly studeerde, heeft geen besef van wat muziekmaken is. De Tsjechische Filharmonie kon onder zijn leiding niet tot klank en tot homogeniteit komen. Een „Symphonic Fantastiqui Berlioz klonk zonder enige spanni Ie „Verklarte Nacht" van Schönberg voor strijkorkest geïnstrumenteerd) ging :onder inspiratie, zonder het heilige Mahlervuur dat deze cömpositie bevat. mer, omdat Praag beter Praag juist uit het Wes ten het allerbeste moet hebben. Het prach tige Celloconcert van Dvorak, in 1894 in Amerika geschreven, maar met smach tende nationale melodieën doordrenkt, werd wat het orkestspel betreft een ver schrikking. George Sebastian stond er als een wildeman voor, maar bereikte niets. Gelukkig was er de Franse meester- cellist Pierre Fournier, die de solopartij weergaloos schoon vertolkte. Dat doorleefd en beschaafd, dat was puu veredeld. Wel 15 maal heeft men Foui teruggeroepen en bij mij in de loge de Smetana-zaal stond de jonge bekende Franse violist Devy Erlik die in Praag ook met succes als solist optrad om het hardst „bravo" te roepen, niet uit chau vinisme, maar uit pure bewondering voor de grote technische en muzikale capaci teiten van Pierre Fournier Roemeen Roemeense dirigent George Georgescu, oud-leerling van Arthur Ni- kisch en Richard Strauss. Hij had zijn eigen orkest meegebracht, de Roemeense Filharmonie „George Enescu", ÜETERE KEUZE hai -U de Roemeense George Georgescu heeft beschaving en stijlgevoel. Zijn directie put zich niet uit in sensaties of oppervlakkige accenten, maar gaat geheel van de muziek zelf uit. Het is alsof Georgescu zichzelf wegdenkt om alleen de muziek in haar eigen zeg gingskracht te laten spreken. De koudste interpretatie van zijn programma was het 5e Pianoconcert van Beethoven, maar dat n naar mijn mening vooral door de Engelse solist Clifford Curzon, die tecn- nisch wel heel knap speelde, maar zonder Heel interessant waren de „Symfoni sche Variaties" voor groot orkest van de Roemeense componist Mirceau Basarab (geb. 1921), waarin men weliswaar én Brahms, èn Ravel èn Hindemith terug- •ond. maar waarmee Basarab toch een bewijs van grote compositorische talenten n de dag legde. Hij weet een spanning i te bouwen, weet een fuga geïnspireerd schrijven en weet bovenal te instru- enteren. Dat instrumenteren ligt de Oosteuropese componisten over het alge- i wel. mede getuige de Tweede Sym fonie van de Rus Aram Chatchaturian (geb. 1903), die het concert zelf bijwoonde ip het podium werd geroepen. Het is behoudend werk van Chatchaturian, een sterk eigenlands karakter, ook invloed van Brahms en Tschaikows- ky. Maar zeer geïnspireerd geschreven. Muziekhonger leiding hebben icces in Praag. Het publiek is hier in de concertzaal zeer enthousiast en de staan-galerijen zijn tel kens weer vol. Vooral veel jongeren zijn r op de concerten. Er is letterlijk een mu- iekhonger. De muziek doet een heleboel vergeten, leidt de aandacht af en verheft. Was die honger er ook niet in ons land tij dens de jaren 19401945? In Praag is die honger er nog. Of beter: die honger er altijd geweest. Omdat de Tjechen 'n muzisch volk zijn. Inderdaad, ook omdat Tsjechoslowakije in zijn geschiedenis veel heeft moeten doorma ken. Als stenen spreken konden zou er in Praag heel wat te beluisteren zijn. ijdens de Praagse Lente is er echter eel muziek, dat de stenen vergeten ■den. Ook het Nederlands Kamerorkest r. Szymon Goldberg is hier inmiddels gearriveerd om er te concerteren. Tussen de 15 nationale vlaggen boven de concert podia in Praag hangt ook onze driekleur. Corn. Basoski. Natuurlijk moet U naar de tand arts maar voor snel bedwingen van plotselinge treiterende pijn alvast een "Akkertje" nemen. "Akkertjes" voor flits-snelle veilige en zekere werking De Franse meestercellist Pierre Fournier had in Praag zoveel bewon deraars en bewonderaarsters, dat hij na afloop heel wat hand tekeningen op programma's moest zetten. f150 geëist voor „grove schuld DE OFFICIER van justitie bij de Rechtbank te Zwolle heeft gis teren 150 boete geëist tegen de 29- jarige H. S. uit Epe. de chauffeur van de autobus die 1 oktober op een on bewaakte overweg te Wezep door een sneltrein werd aangereden. De ramp kostte vier mensen het leven, terwijl zeven personen zwaar werden gewond. In de tenlastelegging werd verdachte verweten, dat hij hoogst, althans gro velijk onvoorzichtig, lichtvaardig, onver antwoordelijk en ondeskundige de over weg was opgereden. Ook bracht hij het spoorwegverkeer in gevaar, aldus de dagvaarding. Zoals bekend, heeft men al eerdeT po gingen ondernomen de juiste toedracht van het ongeluk te reconstrueren door enkele weken later met een bus op de overweg te manoeuvreren. Een filmpje Voorzitter van het C.S.W.V.: ,,Het Centraal sociaal werkgevers verbond had het juister gevonden wanneer eerst meer zekerheid over de lastenverzwaringen na 1 april 1960 was verkregen, voordat de re gering het besluit nam $e verwer king van de huurbijslag reeds in het kader van een gedifferentieerd loon beleid te doen plaatsvinden. Toch komt het mij voor dat de door de Lopend naar Ameland (door Waddenzee) Een gezelschap van 49 personen, onder viè 17 vrouwen, is gisteren van Friesland laar Ameland gewandeld. Het was de jrootste groep mensen die tot. nu toe te 'oet de Waddenzee overstak. Deze exclu- ;ieve wandeltochten zijn de laatste twee Zware straffen voor overvallers Dè Rotterdamse teren de drie mar van 13 of 14 febru; val op de bank v« hebben, conform d rechtbank heeft gis- die de mislukte Maasland gepleegd ris veroordeeld. De 26-jarige varensgezel J. V. uit Leiden kreeg drie jaar gevangenisstraf met aftrék. De 35-jange schoonmaker W. S. uit 's-Gravenhage kreeg tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. De 44-jarige havenarbeider A. A. A. H. uit 's-Gravenhage, die in de auto had zitten wachten, kreeg een jaar gevange nisstraf met aftrek. jaar in zwang gekomen sinds 2 Leeuwar der ingezetenen, ds. D. van Dijk. vroeger te Hollum (Ameland) en de heer D. Huis mans, in 1957 na lange voorbereiding en verkenning voor het eerst naar Ameland wandelden Sindsdien zijn onder hun leiding ver schillende wandeltochten over het wad gemaakt, tijdens eb. Men steekt in de buurt van Ternaard van wal en arriveert op hek Oerd, het meest oostelijk deel van Ameland. De groep, die gisteren de tocht maakte, vertrok 'smorgens om kwart voor zes, anderhalf uu voor de laagste water stand en kwam met de boot van half elf terug. De route over het wad is ongeveer tien kilometer lang en men loopt er ruim twee uur over. Men kan de tocht echter alleen volbrengen onder betrouwbare geleide, anders is het veel te gevaarlijk. Men moet namelijk onderweg zeven geulen oversteken en dit kan slechts op bepaalde ondiepe plaatsen, die alleen de ingewijden bekend zijn- regering aangegeven weg ook door ons verbond kan worden gevolgd." Dit was de reactie van de voorzitter van het C.S.W.V., mr. F. H. de Graaff, op de gisteren door het nieu we kabinet afgelegde regeringsver klaring. Het plan van de regering binnenkort aan de S-ER. advies te vragen over de wenselijkheden en mogelijkheden van een wettelijke regeling van het minimumloon, aeht het C.S.W.V. wel aanvaardbaar. Maar toch vroeg de heer De Graaff zioh af of het loonbeleid bij een dergelijk stel sel niet te veel in de politieke sfeer wordt gebracht. De praktijk in andere landen heeft bovendien aangetoond, dat wijzigin gen van een officieel minimumloon spoedig een algemeen karakter aanne Is dit wel in overeenstemming met wat men met een vrijere loonpolitiek wil nastreven?, zo vroeg de heer De Graaff Met instemming had de voorzitter nomen dat ook de regering een alge mene welvaartsloonronde verwerpt. Ove rigens was de heer De Graaff van i ning dat als men de beperkte verw kine van de huurbijslag taxeert op extra loonsverhoging van één procent, met deze voorstellen gepaard gaande loonsverhoging ten bedrage van 10 a procent tot en met 1 april een zo z last voor het bedrijfsleven betekent, dat deze regelrecht tot een nieuwe overbe- steding zou gaan leiden. De heer De Graaff. die in Hilversum sprak op een besloten algemene ledenvergadering, wijdde woorden van dank aan de afge treden socialistische bewindslieden, in bijzonder dr. W. Drees, de heer J. Suurhoff en de vroegere staatssecretaris van sociale zaken. mr. dr. A. A. van Rhijn. Met vertrouwen zag de voorzitter de nieuwe regering haar zeer zware taak deze pogingen werd tijdens de zit ting %'ertoond. Noch uit deze film, noch uit de verklaringen van verdachte en getuigen kwam tijdens de zitting vast te staan wat nu de oorzaak is geweest dat de bus vast kwam te ritten en dat de motor afslpeg. Een autoriteit van de rijkspolitie in Apeldoorn achtte het niet onmogelijk dat de chauffeur een scha kelfout had gemaakt. De verdediger van de verdachte be toogde dat de oorzaak van het vastraken van de bus niet is komen vast te staan. Ook kan dus niet worden gezegd welke fout verdachte eventueel heeft gemaakt. Daarom wordt hem verweten een serie voorzorgsmaatregelen niet te hebben ge nomen, aldus de verdediger. Hij noemde deze verwijten gezocht. Redelijkerwijs kon niet worden aangeno men dat verdachte op die overweg zou verongelukken en daarom achtte de raadsman grove schuld niet bewezen. lm zijn repliek zei de officier, dat ver dachte het niet had mogen wagen de overweg over te steken. Hij is er af ge raakt en daaruit blijkt dat hij een fout heeft gemaakt. Het was een kwestie van centimeters. De raadsman herhaalde dat niet kan worden vastgesteld wat verdaohte con creet verkeerd heeft gedaan. Er wordt slechts aangegeven wat hij heeft nage- Op 9 juni zal de Rechtbank uitspraak Drie jaar geëist voor overval op kruidenierster Drie jaar gevangenisstraf, door te bren gen in een jeugdgevangenis te Zutphen, heeft de officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, gisteren geëist tegen de 23-jarige constructie-arbeider B. J. S. uit Arnhem. Déze zou medeplichtig geweest zijn aan een roofoverval op de 45-jarige kruidenierster in de Kerkstraat te Arn hem in de nacht van 16 op 17 februari. Verdachte bekende de roofoverval te hebben gepleegd tezamen met de 17-jarige loopjongen G. W. A. B. eveneens uit Arn hem, die thans ter observatie in een in richting is opgenomen. In afwachting van een rapport werd diens zaak op voorstel van de officier voor onbepaalde tijd aan gehouden. De raadsman, mr. J. Hekkei man, vroeg om een korte onvoorwaardelijke gev genisstraf en een lange voorwaardelijke straf teneinde deze jonge verdachte ge legenheid te geven onder toezicht van d< reclassering zijn leven te verbeteren. Uit spraak over veertien dagen. Part. synode Ger. Kerken Zuid-Holland-west Gisteren kwam in de Valkenboskerk te 's-Gravenhage de particuliere synode der Geref. kerken van Zuid-Holland ten Westen omvattend de classes Delfland, 's-Gravenhage en Leiden in jaarlijkse vergadering bijeen. De synode werd door ds. S. Eringa namens de roepende kerk van 's-Gravenhage-West geopend. Tot leden van het moderamen werden gekozen de predikanten ds. mr. W. S. de Vries te Voorburg, praeses, ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, le scriba, ds. W. v d. Bos te Pijnacker, 2e scriba en ds. P. v. Strein te Delft, assessor. De synode behandelde de verschillende jaarlijkse rapporten. Zij koos tot afge vaardigden naar de 30 juni a.s. te Utrecht aanvangende generale synode als primi de predikanten ds. P. D. Kuiper en ds. mr. W. S. de Vries, de ouderlingen A. Fonteijn te Rijswijk en S. Melse te Lei den en de diaken J. de Boer te 's-Graven- hage-O. Als secundi werden gekozen de predikanten ds. P. v. Strien en ds. W. v. d. Bos, de ouderlingen H. H. Spoelstra te* 's-Gravenhage-Loosduinen en drs. T. Spaan te Leidschendam en de diaken J. H Nelleke te 's-Gravenhage-W. Vorstelijk „mopje" Prins Philip van Engeland beeft niet bepaald „een goede pers". Men zal zich herinneren dat de Britten indertijd nogal verontwaardigd waren over al zijn gereis. Zelden was hij thuis en toen hij na een wereldreis van honderd dagen ein delijk weer eens in Londen aan kwam, stond boven een van de kranten dan ook de grote kop: „Prins Philip bezoekt Engeland". Nu is hij al een tijdje in het land, maar dat wil niet zeggen dat hij de pers geen stof voor kritiek le vert. Dezer dagen baalde hij na melijk een minder gelukkig „grap je" uit. Prins Philip bezocht een bloemententoonstelling en bekeek daar een soort reuzen-sproei apparaat. Het ding kan op enorme afstanden spuiten. Toen de Prins het sproei apparaat stond te bekijken, nam 'n tweetal persfotografen zijn kans waar en schoot een paar plaatjes. Nu is het bekend dat prins Philip het land heeft aan fotografen en hij informeerde dan ook bij een van de sproei-deskundigen„Als ik dit knopje indruk, heb ik die twee fotografen dan te pakken?" Dit bleek inderdaad het geval en een ogenblik later waren de twee man nen en hun camera's druipnat. De Prins vond dit blijkbaar een vorstelijk grapje en informeerde grijnzend: „Bent u nat geworden?" „Valt we! i woord van de grafen. Zij wi enigen die ov spreken :eer ontstemde foto- en overigens niet dc dit „grapje" slecht raren. Gisteravond schreef de Evening Star onder de kop „Niet zó lollig": Het is unfair, iets te ondernemen tegen mensen die niets terug mogen doen. L. C. RIETVELD SECR.- GENERAAL DEFENSIE De heer L. C. Rietveld, tot voor kort secretaris-generaal van het ministerie van oorlog, is thans benoemd tot secr.- generaal van het nieuw gevormde minis terie van defensie. Hierdoor is het secretariaat-generaal van marine vér- vallen. Voor de heer J. J. van Houten is nog geen nieuwe functie gevonden. (Van onze moderedactrice.) STILTE OPNAME Nauwelijks durfden de meer dan honderd genodigden na deze waarschuwing meer ademen en er viel een stilte in de Cinetone Studio te Duivendrecht als stonden allen aan de wieg van een onzer nationale films. Cameramensen reden geruisloos hun enorme toe stellen rond, microfoons zwaaiden door de lucht en schijnwerpers belicht ten onverwachts donkere hoeken. Er was zeker al een kwartier om van het flitsende programma, waarin Albert Mol kolderiek danste en Mary Dressel- huys onder regie van Luc Lutz een „film scène" maakte en een mal telefoongesprek voerde, voordat men begreep, dat het al lemaal komedie was. Een origineel brein had deze omgeving, een filmstudio in ac tie, uitgekozen om het publiek de uitzon derlijke eigenschappen van een kunst vezel, fibrenka, duidelijk te maken. De mode-ontwerper Max Heymans had van stoffen, al dan niet van 100 procent kunstvezel, enige toiletjes ontworpen en die werden gracieus in het schijnwerper- licht gebracht door zeven top-mannequins. Per serie werd door allen hetzelfde mo del gedragen, maar verschillend van kleur cn materiaal. We leerden uit dit alles, dat er een (.vrij goedkoop) weefsel op de markt is ge bracht, ook door verscheidene Nederland se fabrikanten, gemaakt van een kunst vezel, welke afkomstig is van naaldbo- menhout. Deze vezel kan glad en egaal zijn als katoen, maar ook vlossig als wol of onregelmatig als linnen. Dat hangt af van de eindbewerking. Gemengd met wol kan een tweed, bouclee of shetland- effect verkregen worden. Het materiaal laat zich buitengewoon goed verven, ook in de zachte tinten. Kortom de stoffenmarkt is er weer wat ingewikkelder door geworden, want het is geen leek meer mogelijk zo maar te zien welke grondstof het materiaal heeft. Het is zoals met parels, er zijn echte en er is namaak, de expert slechts kan za onderscheiden 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5