s«?«x Oranjevereniging Oegstgeest gaat gouden feest vieren Commissaris Klaasesz warm pleitbezorger voor V. V. V. Toerisme in Zuid-Holland was in 1958 zeer bevredigend Jazzfestijn ontmoet in Warmond tegenkanting Fa. H. WALENKAMP ZONEN Fa. GEBR. Chr.-Historisclie jongeren te Rijnsburg politiek over „Jeugcl en in deze tijd" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 27 MEI 193? Jaarvergadering in ALPHEN AAN DEN RIJN T~\E PROVINCIALE VERENIGING voor vreemdelingenverkeer „Zuid- Holland", die gisteren in Alphen aan den Rijn haar jaarvergadering hield, blijkt in haar ere-voorzit ter, mr. J. Klaasesz, commissaris dei- Koningin in Zuid-Holland, een enthousiast pleitbezorger te bezitten. Tijdens een toespraak merkte hij onder meer op, dat het provinciebestuur de belangen van het vreemdelingenverkeer zeer ter harte gaan. Mr. Klaasesz streeft érnaar het in aanbouw zijnde provinciehuis ook een voor lichtende taak ten opzichte van het toerisme te geven, onder meer door een doorlopende expositie in vitrines in hal en gangen. Hij acht het voorts van groot belang, dat in alle gemeentehuizen, maar vooral in die der kleinere plaatsen folders en dergelijke beschikbaar zijn voor de binnen- en buitenlandse toerist, die daar bij voorkeur ook mondelinge inlichtingen moet kunnen ontvangen. Ook kunnen de gemeentehuizen misschien worden ingeschakeld bij de verkoop van dagkaarten voor natuurmonumenten. Ten slotte wees de commissaris op de wenselijkheid van levendig contact van de-provinciale V.V.V. met de ambassades. Nadat' de heer J. D. Deurloo. secri van de ontvangende vereniging Alphens Bloei, een welkomstwoord had gesproken, hield de voorzitter van de V V.V. „Zuid- Holland". de heer C. H Hagedorn. zijn openingsrede Hij releveerde, dat miasaris Klaasesz voor de eerste keer de vergadering bijwoonde. Ten aanzien van het vreemdelingen verkeer in Zuid-Holland in het afgelopen jaar was de heer Hagedorn bjjzondei tevreden gestemd De geringe terugslag van 1957 kon in 1958 vrijwel worden in gehaald. Men heeft meer dan 5 miljoe overnachtingen kunnen boeken; ZVx mi jocn toeristen bezochten de Zuidhollands bezienswaardigheden en de stranden tel den minstens 20 miljoen bezoekers. De propaganda hiervoor kostte ruw ge Bohait f 600.000. Hiervan namen de bi langhebbenden de helft voor hun reke ninig, terwijl overheid en georganiseerd bedrijfsleven dé tweede helft betaalden De gemeentebesturen van Rotterdam Den Haag namen elk met een ton leeuwendeel hiervan. Samenwerking In velschillende streken van Zuid-Hol land. zoals de Bollenstreek, de Krimpe- nerwaard en Voorne. is een nuttige samei werking tussen de V.V.V.'s tot stand g< komen en in andere streken, zoals h< Westland. het plassengebied. Goeree e Overflakkee en de Alblasserwaard, is het gevoel voor samenwerking groeiende Noordwijk, Katwijk. Scheveniugen. Hoek van Holland. Hillegom, Gouda en Woer den kregen een nieuw informatiebureau en de kantoren in Leiden. Dordrecht, KATWIJK AAN ZEE Prettige schoolavond Gisteren hebben de leerlingen van de christelijke uio-sohool te Katwijk in de Urn-zaal een schoolavond gehouden, onder •leiding van Schakel-voorzitter Arie Krijgsman. Nadat Gijs Haasnoot, Marry van Eijk en Joke Nijenhuis muziek had den laten klinken, werd het toneelstuk Ben eeuw aohter (van Godfried Bomans) opgevoerd.,Het- gaat over de botsing tus sen twee generaties. Lies Remmelzwaal, Kees Snijders, Jan Sohuitemaker en Mie- ke Timmermans waren goed in vorm. De rest van de genoeglijke avond werd -gevuM met aceordeonmuziek, goochelL toeren en een quiz. Ook de schoolband lie' zich dapper horen. De bijeenkomst werd gesloten door schoolhoofd W. F. Bentsnijder. Duiven vlogen De postduivenvereniging De Rijnroon- ders heeft een wedvlucht gehouden met oude duiven van Libramont. afstand 263 kilometer. In concours waren 206 duiven, die werden gelost om twaalf uur met oostën-wind. De eerste duif kwarti aan om 16.7.50 uur. Haar gemid delde snelheid'was 1065 meter per mi- nimf. De uit-slag; L. .van Duijn 1, 37; A. J. Hus-2,-14, 36; B. Paauw 3, 8, 10, 12, lfr,- 21. 31, 38, 40, 43; J. Jungerius 4, 44; K. Noort 5. 7; H. van Maanen 6, 49; C. Kraa'ijenoord 9,. 23, 45; G. Doets 11, 13; M. Souverein 15, 25, 29. 48; J. Parlevliet 16 34; L. van der Plas 17; Th. van Es, sen 19. 24. 26; A. Geiteman 20, 28; K. Schaap 22. 47; J. Heemskerk 27, 42; N. Kleen 30, 41. 51; K. Monster 32; L. van Rijn 33; T. de Mooij 35; P. van der Bent 39; N. Barnboom 46, 50; J. van Maanen 52. Openbare les Tijdens een openbare les hebben de leerlingen van de christelijke technische school ouders en belangstellenden laten zien. hoe zij dagelijks plegen te werken. Burgemeester Duiker en de wethouders kwamen ook even een kijkje nemen. De duiven vlogen De postduivenvereniging De Rijnmon- dérs hield zaterdag een wedvlucht met oude duiven van Libramont. Afstand 263 km. In comcoiire 206 duiven. Gelost om 12.00'uur met oostenwind. De eerste duif kwam aan om 16.07.50 uur en maakte een snelheid van 10 65.36 meter per mi nuut. De uitslag: L. van Duij.n 1, 37; A. J. Hus 2, 14, 36; B. Paauw; 3, 8. 10, 12, 18, 21' 31, 38, 40, 43; J. Jungerius 4, 44; K. Noort 5, 7; H. van Maanen 6, 49; C. Kraayenoord 9, 23, 45; G. Doets 11, 13; M. Souverein 15, 25, 29, 48; J. Parlevliet 16. 34; L. v. d. Plas 17; Th. van Essen 19. 24. 26; A. Geiteman 20. 28; K. Schaap 22. 47; J. Heemskerk 27, 42; N Kleen 30. 41. 51; K. Monster 32; L. van Rijn 33; T de Mooij 35; P. van der Bent 39, N. Barnboom 46, 50; J. van Maanen 52. Hoog en laag water Donderdag 28 mei: hoog water om 7.34 en 20 06 uur; laag water om 3.13 en 15.41 De interprovinciale commissie, in 1956 door de V.V.V.'s van Zuid-Hol land, Noord-Holland en Utrecht in het leven geroepen, hoopt dit jaar haar omvangrijke taak te beëindi gen. Haar rapport zal vier onder delen omvatten: de inventarisatie, het watertoerisme, het sociale toe risme en „nieuwe objecten". Bij de bestuursverkiezing werden mr A. W Joolen en de heer H J. Wencke bach herkozen Mr. Joolen werd tot secre taris benoemd en mevr. A. E van Stigt- van den Berg zal voortaan als penning- meesteresse fungeren. Protest Op verzoek van de heer J C. Tiele man van de Katwtfkse V.V.V., die eci scherp protest liet horen tegen de voor lichting over de watervergiftiging vai enkele weken geleden, zal het bestuui contact opnemen met de betrokken in stanties. Dc heer Tieleman was van me ning, da bi) deze voorlichting de eco nomische aspecten, speciaal die van hel toerisme, niet in aanmerking zijn ge nomen en dat Katwijk aan Zee schade heeft ondervonden van de waarschuwing die de kranten op verzoek van de farma ceutische inspectie lieten horen De volgende jaarvergadering wordt of in Rotterdam öf in Hellevoet-sluis i Katwijk gehouden. Op de i-n hotel Toor gehouden jaar vergadering volgde een ontvangst in het Alpense raadhuis, waar burgemeester Z Bruins Slot iets vertelde uit de geschiede nis van zijn gemeente en over het tegen woordige Alphen aan den Rijn Na een lunch in Avifauna werd de dag besloten met een rondvaart over de Nieuwkoopse plassen. In paviljoen Plaszioht. waa V.V.V. van Nieuwkoop als gastvrouwe optrad, werd de thee gebruikt. Gemeenteraad vergaderde GISTERAVOND kwam de gemeenteraad a schap Warmond onder voorzitter- de burgemeester in openbare vergadering bijeen. Er was voorstel van B. en W. tot garantieverlening tot een bedrag van voor een concert te geven door de Dutch Swing College Band. De heer Van Vliet meende, dat deze zaak meer thuishoort bij de V.V.V., dan bij K. Om de initiatiefnemers een kans te geven, wilde hij zijn stem echter niet aan het voorstel onthouden. De heer Weijers vreesde wanordelijkheden en de heer Dekker vond, dat K. en O. zich op meer cultureel terreitr dient te bewegen. Hij was van oordeel, dat K. en O. de financiële consequenties zelf moet dragen. De heer Willemsen wilde het voorstel steunen, indien het feest om twaalf uur eindigt en er geen sterke drank wordt geschonken. De burgemeester zei, dat hit experiment kan gesproken. Maar het is een verantwoord riment, dat de moeite van het pro- t waard is. Men stopt inderd lf uur.en sterke drank komt te pas. De toeristen, hebben, graag t voorstel werd hierna aangenomen met de stem van de heren Weijers en Dekker tegen. Aan de woningstichting Warmunda erden grond- en bouwvoorschotten ver rekt met betrekking tot de bouw van twaalf woningwetwoningen aan de Ju- lianastraat. Men besloot medewerking verlenen aan de stichting van een irvormde kleuterschool. Voorts werd ergegaan tot onbewoonbaarverklaring van het pand Ter Leedestraat 4. Tog a D. J. MAST Tandarts AFWEZIG van donderdag t/m zaterdag LEIDERDORP Arjos-vergaderlng Vrijdag half 8 kom* de plaatselijke Ar- Jo* in een zaal achter de Geref. kerk bij een. De heer J. van Driel spreekt ©vi k a binat-sf orma bie. Bij het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aan schaffing van een toga voor de ambte naar van de burgerlijke stand sprak de heer Willemsen er zijn verwondering over uit. dat bij de overgelegde offerten geen aanbiedingen van WarmOndse in gezetenen waren. De voorzitter meende, dat toga's slechts door specialisten kun nen worden gemaakt, maar de heer Wil lemsen was het hiermee niet eens. Hem was gebleken, dat er een Warmonder is. die een toga kan leveren. Besloten werd de betrokkene offerte te vragen. Voor de uitbreiding van de straat verlichting stelden B. en W. voor het plaatsen van twee lichtmasten in het Oosteinde en het plaatsen van een negen meter hoge stalen lichtmast met drie of vier armen op het haven terrein. De financiële commissie sprak als haar oordeel uit, dat thans de gehele straatverlichting in orde moet worden gemaakt. Niet zoals het college voorstelde een gedeelte nu en de rest in 1960. Uit een oog punt van verkeersveiligheid is lan ger uitstel ontoelaatbaar, terwijl uit voering ineens nog voordeliger is bovendien. Duiven vlogen duivenvereniging wedvlucht gehouden van S' lorn, afstand 202 kilometei :rden gelost om 7.45 uu duif 11.10.23 uur, laa' De postduivenvereniging Warmond heeft een.. Christain 1 De duiven Aankomst eerst ste duif 11.26.57 De uitslag: J. Venker 1. 4, 15, 17, 22; P. Vogelenzang 2, 3, 9. 10, 13; J. Diemei 5, 14; B. Oskam 6, 11, 12; J. Roest 7; J. Kortekaas 8. 19. 21: J. van Seggelen 16; Chr. Braun 18; H. Kortekaas 20; J. de Weerd 23. Spreekuur Het spreekuur van de burgemeester is verplaatst van donderdag 28 mei naar vrijdag 29 mei. 's morgens van tien tot Bent U eennkilometer-eter"? Ja? Dan moet U geen SoleX kopen! De SoleX doet het nu eenmaal rustig aan. Maar... dat is dan ook een van de redenen waarom de SoleX de enig werkelijk veilige, betrouwbare en... zuinige bromfiets is: practisch geen benzineverbruik - practisch geen onderhoud! de enige bromfiets die trouw bleef aan het veilige principe van „fietsen zonder trappen"! nü f 375.- EXCLUSIEF SOLEX-DEALER Turfmarkt 5. Tel. 20050. Leiden VAN ZIJP SOLEX-DEALER voor Leiden: DE KAAG Ondanks het niet altijd even gunstige ïlweer was, het bezoek aan het mooie dorpje De Kaag in 1958 groter dan in het daarvoor. Vooral het dagbezoek t jaar op jaar toe. Gedurende het gehele seizoen wrt-ren de logiiesgelagen- heden (hotel, jeugdherberg, particulieren imerhuisjes („paddestoelen") na genoeg voor 'nond-ard procent bezet. Naast -de-.Kaagweek t-rok- ook -Sohippertjesdag veel belangstelling. ander blijkt ui-t het jaarverslag van'de provinciale VVV „Zuid- Hollatid". WARMOND Engelsen domineerden bij de watersport Uit het jaarverslag over 1958 van de provinciale VVV „Zuid-Holland" blijkt, da-t het bezoek aan de watersportplaats Warmond ongeveer even groot Was als in 1957. Van de buitenlandse na-tionaliteiten voerden de Engelse watersportliefhebbers de boventoon. Daarna volgden Duitsers en Belgen De Kaagweek was weer het drukst bezochte evenement. TNE PLAATS van de arbeidende mens in een gemechaniseerde maat- schappij, de eenheid van Europa en de houding tegenover en de ont wikkeling van de oosterse landen zullen waarschijnlijk de grote problemen van de toekomst worden. Problemen waarmee de tegenwoordige jeugd zeer indringend te maken zal krijgen. Een reden waarom die jeugd ernst zou moeten maken met de nationale en internationale nauwverweven poli tiek. Uit verschillende enquêtes is echter gebleken, dat die interesse maar in zeer geringe mate aanwezig is. De schuld daarvan moet voor een groot deel worden gezocht in het weinig hartverheffende politieke steekspel, dat onze politieke partijen ook na 12 december 1958 hebben vertoond. Aldus de heer Goudzwaard uit Rotterdam op de gisteravond in de kantine Van der Vijvers conservenfabrieken gehouden ledenvergadering der C.H.J.G., toen hij zijn onderwerp „Jeugd en politiek" belichtte tegen de achtergrond van wat zich de laatste maanden in ons land heeft afgespeeld op staatkundig terrein. De heer Goudzwaard merkte op, dat de zo niet stelselmatige dan toch 11 realiteit veel voorkomender wering jongeren uit colleges van bestuurlijke en politieke aard (en bij welke partij komt dat niet voor??) berust op een diep gemis aan inzicht. Want nu de 80- jarige schoolstrijd is gestreden, dient het sociale vraagstuk zich met kracht a En op dit probleem, dat eerst later volle omvang aan de orde gesteld zal worden, dienen de jongeren zich reed: nu te bezinnen. Zij moeten zich nu reeds vertrouwd maken met de idee, dat de mens als arbeider en als besteder vrije tijd recht heeft op een volwaardig Nauw verweven hiermede is de pre caire positie der Europese landen. Men moet beseffen, dat de eigen rol van Ne derland is uitgespeeld en dat men po litiek en militair is verweven met an dere landen. Een verdeeld Europa, eer werelddeel met een toch zeer rijke cul tuur dreigt als een schilfer op de wereld kaart te worden verpulverd tussen Oost en West. Europa zal moeten samenhan gen, ander zullen de Europese landen Een simpel jongcrcnvraagstuk (en wel licht het belangrijkste) is onze houding tegenover de Afrikaans-Aziatische ten. De partijen (de prot. christelijke niet uitgesloten) hebben zich blind gestaard (en doen dat nog) op Indonesië. Men heeft niet onderkend, dat het Indone sische vrijheidsstreven inhaerent was aan de onstuitbare drang, naar zelfbestuur der oosterse landen. We kunnen niet an ders dan hun geven wat ze vragen, an ders zullen ze het nemen onder de vlag van hamer en sikkel. Daarbij zullen we de christelijke daad moeten stellen be hulpzaam te zijn bij het verminderen der kindersterfte in die landen. Het uw vraag, aldus spr., hoe de geweldige bevolkingsaanwas dan moet worden op gevangen. Onbehagen Sprekende ov.er de huidige politieke jrhoudingen in ons land zei de heer Goudzwaard, dat prof. Oud handig^heeft profiteerd van het onbehagi ns opmakend kabinet hebben .olkomen vrijblijvend ti Kritis.ch staat de CHU v de liberale en de roo De democrat! De ba- waar' de^HU ooral tegenover ;-katholi,Cké mi- heeft dö'or 'de' /einig fraaie handelwijze der -partijen en gevoelige deuk gekregen. Na de lezing, waarop een korte discus- ie volgde, werd o.l.v. voorzitter W. Leeu wenburg een politiek vragenspel gehou- Deze vergadering, die door vele dames i weinig heren werd bezocht, was de laatste in dit seizoen. In de zomermaan den worden enkele buitenavonden geor ganiseerd. Spreekbeurt ntwoordde. dat—gezien de financiële positie van de gemeente de kosten moeten worden gespreid. De raad nam het voorstel van de financiële In de rondvraag vestigde de heer Vliet de aandacht op de onhoudbare toestand van de riolering in Juliana- straat, Irenestraat en Dorpsstraat, voorzitter zegde een spoedig onderzoek toe. De heer Van der K'roft sprak o het parkeren in de Dorpsstraat, wi door de bewoners overlast wordt zorgd. Ook deze aangelegenheid zal der onder ogen worden gezien. KATWIJK Badseizoen was zeer bevredigend Katwjjk heeft als badplaats een zeei bevredigend seizoen achter de rug, zc blijkt uit het Jaarverslag over 1958 var de provinciale V.V.V. „Zuid-Holland" Het voorseizoen was door het mindei gunstige weer wat zwakker doch nie slecht. De bedbezetting in het hóofdsei zoen was praktisch honderd procent. Het naseizoen was ten opzichte vi gaande jaren gunstiger. I-n het vensla-gjaai; was evenals het voorafgaande jaar de Duitse na-tiona-Litedt met 70 procent van het totaal de best vertegenwoordigde. Hierna volgden cje Scandinavische en de Belgische. Hat be zoek aan cafés en restauran-ts de gehele linde zeer goed. De logiescapaciteit steeg van 7600 bot 8200 bedden. r de afde- Morgen ook sportfeest Op de donderdag a.s. te houden jaar- ijkse paardenmarkt zal op het sportter rein een groots sportfeest plaats hebben Het programma is als volgt: 1.30 uur: afmars naar het sportpark; 2.00 uur: demonstratie Chr. gymnas tiekvereniging D.W.S., 3 00 uur: volleybalwedstrijd; 3 30 uur: pupillenvoetbal 4.15 uur: damesvoetbal; 7:00 uur: voetbalwedstrijd Rijnsb. Boy; IU.V.S .-combinatie. LISSE Kindervreugd' in De Engel lm het verenigingsgebouw De Engel werd de opriohtin-gsverg-aderi-n-g gehou den van een speeltuiawereniigirag. Op d« laatstgehouden vergiade-ri-n-g van d' n i'ngbooiw vereni-giing Gezi-nsbela n-g hier al over gesproken. De heer Jac. von Dijk, de initiatiefnemer, kon weken a-1 met een plan ter tafel komen De heer Apon gaf een korte toelichting De vergadering was zo enthousiast, dal men de voorlopige commissie omzette i-n een definitief bestuur. Dit zijn de heren L. Apon. C. Molkenboer, J. J Slobbe en L van der Ploeg. De heerj Van der Ploeg wordt voorzitter. Er 150 leden en 14 donateurs. De contril tie werd op vijf-tien cent per week gesteld. De naam vaai de speeltuin zal ..Kindervreugd" zijn. Uit de vergadering kwam als bezwaar naar voren, dat het speelterrein voor woningbouw bestemd is. Hoewel het speeltuinwerk erg belangrijk is, prevaleert de woningbouw. NOORDWIJ KERHOET Vijftigduizend overnachtingen Uit het jaarverslag over 1958 van de- provinciale V.V.V. „Zuid-Holland" blijkt, dat in Noordwijkerhout het voorseizoen, niet uitzondering van Pasen en Pinkste ren, wat rustiger was. Het hoofd- en het naseizoen waren echter drukker dan ooit, Er werden 50.000 overnachtingen geboekt, waarvan 90 procent op naam van Duitsers. Het veelal onaantrekke lijke zomerweer deed geen afbreuk aan het toeristenbezoek. De bevolking wordt steeds meer in-| gesteld op het toerisme, waardoor de beddencapaciteit gestadig oploopt. In het: komende seizoen zullen meer amuse mentsavonden .aangepast aan de land-' aard der toeristen, worden uitgeschreven.' Visserijgolfjes Voor Scheveningen vandaag de Aafje te water TVE SCHEVENINGERS hebben de uitdaging van de heer Thurmer bij de| tewaterlating van de Antje voor Katwijk onmiddellijk aanvaarcLj Vandaag laten zij op de scheepswerf van de Gebr. Boot te Leiden d« grote trawllogger „Aafje" voor de rederij Den Duik te water. De heer Thurmer zei in zijn toespraak bij de tewaterlating van de Antje, dat de Katwijkers over het algemeen meer initiatief tonen bij de vlootvernieu- wing dan de Scheveningers. Goed bericht voor Katwijk komt er uit Den Haag. Het Visserijschap is van mening, dat er spoedig een uitspraak dient le komen over de kwestie „Katwijk een eigen haven". Het Visserijschap iaat echter jammer genoeg na om een standpunt in deze brandende kwes tie te bepalen. Misschien komt dat ook nog wel. Uit zee komen van om de Noord be richten over schrale vangsten. Het weer was goed. De trawlers gaven dagvangsten door van 150 tot 175 manden makreel, ha ring. schelvis en koolvis. Sommige traw lers boeken ook dagvangsten van 150 tot 200 kabeljauwen. Dat maakt weer veel goed. De vangsten van de haringloggers zijn niet ruim te noemen. De haring bliift ïog even duur. Daar staat een gemid delde vangst van 6 tot 7 kantjes per schip wel borg voor. Weinig tongen De schippers van de trawlers zijn van ming, dat er weinig vis om de Noord wordt gevangen, omdat Ihet water te- helder is. „Met klaar water trekken de n naar de diepte," zeggen zii. De kustvissers die jacht maken od de vis. die zich bij voorkeur half onder het zand de bodem schuil houdt, kunnen dit •ilijk beamen. Want zij vaneen nig80 tot 100 kilo tongen en 10 tot 2fl manden schol en wijting per etmaal. Bii de boeien P-10 en P-12 werd echter tong gevangen; gemiddeld 200 tot 250 kilo per etmaal. Daar stonden wee inge scholvangsten tegenover: 5 manden per etmaal. Dit was er ;n kotter en vier trawlers zorgden idag voor de aanvoer van 3700 kisten ;e vis aan de IJmuidcnse visafslag. waren 350 kisten schelvis, 260 wijting, koolvis, 440 gul en kabeljauw, 330 ha ring, 2100 makreel, 300 stijve kabelja 50 kisten schol, 425 kleine kistjes haring 90 kisten diversen. De Albatros KW 87 n 16 mei kwam aan de mgrkt m schelvis. 25 haring, 600 makreel, 70 wij ting, 130 gul, kabeljauw en koolvis, 40 di- :n en 40 stijve kabeljauwen. De VL -an 16 mei zorgde voor 70 schelvi 210 haring, 420 makreel, 35 wijting, 55 gul kabeljauw, 105 koolvis, 10 diversen, 50 ve kabeljauwen en 310 kleine kistie' haring. De Beatrice IJM" 72 voorzag dc larkt van 100 haring, 420 makreel, 8( ijting, 175 schelvis, 100 stijve kabeliau cn. 175 gul en kabeljauw én 200 kleine kistjes haring. De SCH 27 was binnen VALKENBERG Verkiezing ambtsdragers Bij de verkiezing voor ambtsd-ragere in de Gereformeerde kerk is heer T. de Mooij tot ouderling en de heer P. Perk tot diaken gekozen. Verki OP 2 JUNI viert de oranjevereniging in Oegstgeest haar gouden jubi leum. Dat is een belangrijk feit, want hoe zou men Koninginnefeest kunnen vieren zonder oranjevereniging? De oranjevereniging zorgt onder meer voor de spelen en traktaties, waarnaar jaarlijks honderden kinderen reikhalzend uitkijken. Werden in 1909 bij de feestelijkheden 470 kinderen ingeschakeld, thans zijn het er ongeveer 2700. Daaruit alleen al blijkt de toeneming van de werkzaamheden in de Taatste vijftig jaar. Toen men in 1909 tot oprichting van een oranjevereniging in Oegstgeest besloot werd de Wilhelminavereniging opgehe ven. De gelden kwamen in de kas van de nieuwe vereniging. Het bestuur werd ge- door de heren D. Timmermai zitter, jhr. A. J. B. Sis ■ïingmeester, G. Lubbe belangrijke plaats in. Zonder hem was de oranjevereniging haast ondenkbaar. Na het overlijden van de heer Timmer- koos men de heer C. P. J. Paarde- kooper tot vporzit-ter. daarna fungeerde als zodanig de heer D. G. Sanders, die na zijn vertrek in 1947 werd opgevolgd door de heer N. van Weizen. Tot secreta ris werden achtereenvolgens gekozen de heren {f, J. Brouwer, J. Senf, J. Noord, N. van Weizen cn Jac. J. Vos. De heer G. Lubbe, een der oprichters van 1928 af erelid. Verder hebben in het bestuur gezeten de heren J. C. Kruyt, D. Hogewoning, G. Boon, H. E. van der Heyden, M. C.l Het bestuur van de jubilerende Oranjevereniging in Oegstgeest Staand van links naar rechts: de heren G. Prinsen jr., W. M. Steur en G. van der Horst; zit tend: J. Uittengogaard, Jac. J. Vos, secretaris, Nic. van Wei zen, voorzitter, A. Gaykema, penningmeester. Foto N. van der Horst Kamsteeg, W. F. de Rooy, Joh. Uitlenbo- gaard, A. Hoekstra, J. van der Poel en C. J. I. Koelman. Bijdragen voor de jubileumviering kun nen worden gestort bij de Twenlsche Bank Oegstgeest. Gistermiddag werd voor de hoogste as van de Chr. school het pra-ktii6che deel van het verkeereexame-n afgenomen. Een moeilijk parcours was uitgezet; niet minder dan elf controleposten moesten worden gepaleerd Het eindresultaat was. dat aan zeventien jongens cn meisjes he4 diploma kan worden uitgereikt. Spreekbeurt Morgenavond, acht uur, hoopt de heer J. Krui-thof v-an Monster im zaal De Vries spreekbeurt te vervullen voor de Hervormde evangelis-atie. Burgerlijke stand Geboren: Pieter Sj z-n v P Po6-tma en A Fi-lippo; Elisabeth dr v P J van der Spek en A Lit. Getrouwd: H M Boot en K van der Nagel. Ondertrouwd: G P de Ridder te Voor scholen en A. Oudshoorn. VOORHOET Jubileum van Harmonie De muziekvereniging St Cecilia alhier bestaat 40 jaar; deze zomer wordt dat ge vierd. Voorhout wil haar een huldeblijk aanbieden. Er heeft zich een comité ge vormd. bestaande uit de horen C. P. Ver gouwen, C. Ph. F. Zeiler, B. van de Nouland, Adr. Jansze, P. L. van der Hulst en J. van der Blom. Er zullen gel den worden ingezameld. De opzet i6: nieuwe uniformen voor de Harmonie. Verkeersexamen Gisteren is hier het praktische gedeel te van het verkaersexamen afgenomen. Zeventig leerlingen na-men eraan deel. Bij h-et schriftelijke deel ward 1 kandidaat afgewezen. Voor het praktische kwamen er 2 niet op, 11 slaagden er niet. In een comité Vei-l-ig Verkeer Voorhout hebben zitting: H. A. Al-lard, N. van den Blink. J. L. Herkemey, N. D. Stoop en C. Ph. F. Zeiler. met 60 schelvis, 620 makreel, 70 wijting,! 115 sul en kabeljauw, 20 koolvis, 50 di-! versen, 75 stijve kabeljauwen en 125 klei ne kisties haring. En vandaag? De Toronto, IJM 97 zorgde vandaag voor een aanvoer in IJmuiden van 21(1 kisten schelvis, 50 haring, 270 makreel, 80 wijting, 130 gul en kabeljauw, 100 kool-l vis, 25 diversen, 230 stijve kabeliauwen en 250 kleine kistjes hariijg. De VL 13lj kwam aan de woensdagmarkt met een vangst van 100 schelvis, 200 haring, 380 makreel, 60 wijting, 130 gul en kabel jauw, 130 koolvis, 15 diversen en 200 stij-1 ve kabeljauwen. De KW 121 was thuissto-j mend. De vangst van dit schip was on-i bekend. Oudste schepen zijn thans; Machiel HD! 108 van 15 mei, KW 176 van 16 mei. Eliel Wilhelmina en Redelijke prijzen De prijzen vielen dinsdag niet tegen. De grote regels kabeljauw noteerden zelfs 82 tot 100. Voor makreel betaalde men; 12 tot 17 cn voor de grove makreel; 23 tot 24. Haring was bijzonder duurj met 17 tot 36 per kist van 50 kilo. In de schelvis- en wijtingprijzen kwam wei-l nig wijziging. De Beatrice IJM 72 kon de goede besomming van 24.400 maken dankzij deze redelijke prijzen. De Alba tros boekte een besomming van 15.100 en was daarmee de laagste besommer,- want de VL 121 en de. SCH 27 sleepten; resp. 17.500 en 16.200 in de wacht. j SASSENHEIM Gouden bruidspaar aan Zandslootkade Sassenheim heeft weer een gouden bruidspaar. Op Zandslootkade 42 is het 10 juni feest bij het echtpaar Barnhoorn- Grotenboer. De bruidegom, Noordwijker van geboorte, maakt nog een vitale in druk, ondanks het feit, dat hij deze win- staan. De bruid, een echte, hartelijke Bra-j bantse, kan men haar 73 jaren ook nog| niet aanzien. Ruim 35 jaar wonen zij nui in Sassenheim; daarvóór in Noordwijk en Noordwijkerhout. De heer Barnhoorn staat bekend als eenl harde werker. Al jong (zijn vader wasj boer) leerde hij wat werken is, en dit is! hem zijn hele leven bijgebleven. Als los beider heeft hij van alles aangepakt; >k in de moeilijke crisisjaren (vóór de, /eede wereldoorlog) kon hij werk vin- in, zodat de heer Barnhoorn nooit van de steunuitkering gebruik heeft hoeven te maken Maar wat voor werk de bruide- ook deed, nimmer heeft hij op zon- willen werken, ondanks dat hij daar door goed-betaald werk moest laten schie ten, Van 1923 af is hij lid van het C.N.V.; deze organisatie is hij plaatselijk stuwende kracht geweest. Sinds en kele jaren mag hij zich ere-voorzitter van de C.B.C. afdeling Sassenheim noemen Het huwelijk werd gezegend met 6 i ions en 3 dochters. Eén dochter is gestor-1 >n. Er zijn 33 kleinkinderen. Eén van de ions, de heer Floor Barnhoorn, die zich jaren geleden in Zuid-Afrika vestigde, is voor deze gebeurtenis overgekomen, j Serenade Gisteravond heeft de Chr. Harmonie „Crescendo" een serenade gebracht aan het gouden echtpaar Kruit. Tegen paal Gistermiddag reed de heer G. B. uit Leiden met zijn auto tegen een lantaarn paal. De kop van de lantaarnpaal brak af; de auto kreeg lichte schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4