CHRISTELIJK C.B.T.B. verwacht een sterk landbouwbeleid Hervormde vrouwengroep CJ.V.F trok op naar Sittard Evangelisch-Lutherse Kerk in synode bijeen VITELLA Chefarine ,4 Hervormd rapport over wet op stichtingen Ontsnapt j langs Krakatau Een woord voor vandaag Kanttekening Extra-parlementaire minister Agrarisch volksdeel niet socialistisch De katiï de, zo schrijft Ons Platteland, orgaan van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond Ruim twee maanden na de verkiezin gen is er tenslotte een kabinet uit de bus gekomen. Voor het eerst sedert 1945 hebben we nu een kabinet, waarvan de socialisten geen deel uitmaken. We gaan in Ne derland een geheel nieuwe pe riode tegemoet, die ook aan de landbouw niet ongemerkt zal voorbijgaan, want ook in deze bedrijfstak speelt bij de te nemen beleidsbeslissingen het politieke inzicht vaak een rol. Wij laten er geen traan om, zo schrijft het C.B.T.B.-orgaan. dat het ministerie van landbouw thans niet meer in socialistische handen is. Men vindt het eigenlijk een merkwaardige zaak, dat na 1945 onafgebroken een socialistische bewindsman voor landbouw op trad, terwijl het overgrote deel van de agrarische bevolking niets van het socialisme moest en moet hebben. Mr. V. G. M. Marijnen (k.v.p.) is de eerste na-oorlogse niet-socia- listische minister van landbouw. Met de allergrootste belangstel ling wacht de C.B.T.B. nu op de beleidsdaden van de nieuwe mi- In tegenstelling tot zijn voorganger, minister Vonde ling, is de nieuwe minister bij zijn intrede nog een on beschreven blad. Hij is in alle opzichten extra-parle mentair. Hoewel afwachten dus nog geboden is, wordt van minister Marijnen toch een sterk landbouwbeleid verwacht, dat politiek ge zien in brede kring vertrou wen zal ontvangen. Met min der kan de landbouw van daag niet toe en de niet- socialistische politieke par tijen trouwens ook niet. Speciale gelukwens •r over uit- het kabinet treffelijke prol. chr. ministers zitting hebben. Alles wijst er volgens het C.B.T.B.-orgaan op, dat deze ministers het onderling uitstekend met elkaar zullen Kun nen vinden. De hoop wordt uitge sproken. dat ook de prot. chr. ka merfracties in de nieuwe politieke situatie de samenwerking zullen zoeken. Een speciale gelukwens geldt nog de nieuwe minister van economi sche zaken. drs. J. de Pous. met wie ook de C.B.T.B.-bestuurders lange tijd hebben moeen samen werken in het Convent van Chr. Sociale Organisaties. De heer De Pous heeft het mi nisterschap begeerd noch gezocht. Toen echter een beroep op hem ge daan werd. heeft hij na rijp beraad de benoeming aanvaard. De chris telijke. maatschappelijke organisa ties hebben reeds veel van de ken nis en het inzicht van drs. De Pous geprofiteerd. Ook de christelijke politiek zal thans ongetwijfeld veel plezier beleven van de zo jonge politicus, drs. Jan de Pous. aldus het commentaar van Ons Platte land op het nieuwe kabinet. Landbouw in E.E.G. Boer en Tuinder, het orgaan van de Katholieke Boeren- en Tuin dersbond. onthoudt zich van com mentaar op de benoeming van mr. Marijnen. Plattelands Post. een ander land en tuinbouwblad, spreekt echter reeds de verwachting uit, dat mi nister Marijnen zich allerminst mi nutieus zal bezig houden met alle details van het garantiebeleid. zoals Belangrijker nog dan het binnen landse landbouwbeleid wordt de ontwikkeling van de Nederlandse landbouw genoemd in het kader van de E.E.G. Slechts een gerouti neerde. terzake kundige en slag vaardige bewindsman zal ons land hier ongeschonden tussen de vele klippen door kunnen loodsen. Het wordt een gelukkige omstandigheid genoemd, dat minister Marijnen reeds over een omvangrijke inter nationale ervaring beschikt. Ook de Landbode land- en tuin- bouwweekblad voor Nederland en België, wiidt uitvoerig aandacht aan de benoeming van mr. Marij- nister van landbouw. Marijnen deze weinig respect, aldus het blad. en daarom dienen we de bewindsman van alle kanten met vertrouwen tegemoet te treden. Een citaat Interessant is wat de redactie van de Landbode citeert uit een rede van mr. Marijnen, die hij in juni 1957 in Utrecht uitsprak op de Na tionale Landbouwexpositie ,,Naar buiten wordt nog wel eens de schijn gewekt alsof de land bouw een gesteunde sector van het Nederlandse bedrijfsleven zou zijn. die met kunst- en vliegwerk en met grote offers van de ge meenschap in het leven wordt gehouden. Als de landbouw een zekere bescherming geniet, bij voorbeeld door monopolieheffin- gen. dan is dat niet anders dan waarmee de industrie wordt ge holpen. namelijk invoerrechten. Waarbij dan nog komt de kar telvorming in de industrie, die er op uit is. de industriële on dernemer een behoorlijke kost prijsvergoeding te helpen verze keren. Voorts wordt steun aan de consument te veel uitgelegd als steun aan de landbouw. Teveel wordt voorbijgezien het feit, dat de Nederlandse landbouw èn wat opbrengst èn wat kostprijscijfers aangaat de beste prestaties le vert van heel West-Europa en dat in ons land de na-oorlogse industrialisatie slechts kon sla gen. dankzij mede de prestaties van de Nederlandse landbouw, die na een snel herstel al heel spoedig waardevolle deviezen binnenbracht, waarmede ook de industrie op gang kon worden geholpen." Aldus het citaat in de Landbode. ri'j n> - PP W WW* hartje Limburg (Van' een onzer verslaggevers) Het behoort tot de zeldzaamhe den wanneer een protestantse orga nisatie haar ledenvergadering of toogdag in Limburg hoüdt. Want niet alleen ligt deze provincie alles behalve centraal, maar ook is het percentage geestverwanten er zeer gering. Vandaar, dat de Hervormde Vrouwengroep C.J.V.F. (de afkor ting voor Chr. Jonge Vrouwen Fe deratie, waarbij de Vrouwengroep is aangesloten) een gedurfd initia tief nam, toen zij haar leden uit nodigde om dit jaar naar Sittard te komen. Voor de meesten betekende dit een grote reis. Maar stellig zal niemand er spijt van hebben. Een bijzonder hartelijke ont vangst viel de 700 dames ten deel, die de Stadsschouwburg te Sittard vulden. In het kerkblad Hervormd Limburg heeft ds. S. Coolsma van Sittard erop gewezen, dat de Hervormde Vrouwengroep de eer ste landelijke protestantse organisatie is. die haar jaarvergadering in Limburg houdt. Dat moet een vergissing zijn, want enkele jaren geleden heeft de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen in Heerlen haar driedaagse jaarvergade ring gehad. Maar een zeldzaamheid is het zeker. Wij geloven, dat sedert 1953, toen de hervormde gemeente van Sittard haar vierhonderdjarig bestaan herdacht, nooit meer zoveel protestanten tegelijk in deze stad zijn geweest. vlaggen had laten opvrolij- Mevrouw L C. J. Lutke Schiphol!- kenif'ds"""^ Helns te Geleen. Zijder veld heeft de dames in Sittard ver- van de provinciale kerkvergadering welkomd. Daarna opende mejuffrouw ds. Noord-Brabant en Limburg; ds. J. Stof- r-jfels te Meerssen namens de classis Maas- icht; ds. M. J. A. Bouwers te Terwin- J. H. Stegeman te 's-Gravenhage als zitster van de Hervormde Vrouwengroep de ledenvergadering met een wijdings. woord over het woord uit Petrus' pink- sterreö'e: „U komt de belofte toe". Ds. Stegeman noemde a'eze H.V.G.- vergadering in Limburg iets nieuws. De Vrouwengroep is daar niet bang voor. Zoals zij ook op ander gebied niet opziet tegen het doen van nieuwe dingen. Daar in ligt altijd een stuk geloof en dat brengt tot gebed. De H-V.G. wqrdt gekenmerkt door een sfeer van vriendschap en verbon denheid, van blij zijn met eikaars ac tiviteiten en talenten. In deze sfeer komt men er gemakkelijk toe om wat voor anderen te zijn. Ook in het afge lopen jaar hebben de plaatselijke vrou wengroepen praktische hulp kunnen verlenen aan verschillende objecten. Men gaat daarmee voort, aangezien de nood in de wereld zo groot is, dat tel kens nieuwe mogelijkheden opduiken. in geestelijk opzicht iets te zijn >or hen in eigen omgeving die Chris- s niet kennen. Mevr. L. A. Snijders-Naaborg te Zwolle, secretaresse van de H-V.G.. vertelde in haar toelichting op het jaar verslag, dat bij de organisatie thans 820 verenigingen zijn aangesloten (vorig jaar 780) met in totaal 21.421 leden. In het voorbije jaar heeft de tember zullen beginnen. Als uitvloeisel van een rede, die prof. A. de Froe op de vorige jaar- groepen bezig met de he lmussen is het protestantisme, hoe klein i zinning op vragen over atoomproeven De vergadering te Sit- ook in verhouding tot de rooms-katho- lieke kerk. geenszins zonder betekenis in Limburg. Naast de oude stadsgemeenten vindt men de jonge en energieke gemeen ten in de mijnstreek, die ook een voort durende groei laten zien. Sittard zelf maakt deel uit van de centrale gemeente Mijnstreek, die in een betrekkelijk klein Dr. Riemers gekozen als praeses In Amsterdam is de 154ste synodevergadering van de Evan gelisch Lutherse Kerk begonnen. Tot president van de synode als opvolger van dr. J. P. van Heest kozen de afgevaardigden dr. C. Riemers, predikant van de Luther se gemeente te Amsterdam en predikant-directeur van de Luther se diaconesseninrichting. Tot vice-presidenten zyn benoemd dr. W. F. Lichtenauer en ds. mr. D. G. Hoevers. In twee vacatures van de synodale commissie werden benoemd dr. G. J. Lindijer en E. A. Entrop. Aan de synodezittingen ging de generale kerkelijke vergadering vooraf, die wordt gevormd door de synodeleden, de dienstdoende predikanten en vertegen woordigers van de kerkeraden Tijdens deze vergadering leidden ds. G. Kroes en dr. W. F. Lichtenauer de vraag in Avertentie MfifHl instant pudding 38 ct per pakje het spreken der kerk in het leven van volk en staat. In de discussie hebben vele sprekers be nadrukt, dat de kerk in dit levens gevaarlijke atoomtijdperk zich duidelijk en krachtig dient uit te spreken ten aanzien van de krachten die de mens heid bedreigen. Op deze vergadering is voorts afscheid genomen van dr. J. P. van Heest, die na een 13-jarige periode als president van de synode aftrad. Het oudste lid der synode, de heer H. L. HalUe, sprak de scheidende praeses hartelijk toe en bood hem namens de gehele kerk een geschenk aan. Uit het door de tweede secretaris, dr. H. J Jaanus, uitgebrachte verslag over de staat van de kerk bleek, dat op nieuw een kleine teruggang m het ledental moest warden geconstateerd. Kerk gaf meer dan een miljoen aan de zending De kerk, die waarschijnlijk in de af gelopen weken het meeste geld bijeen heeft gebracht voor de zending, is de People's Church" van Toronto, Cana da. Op een zondagmoigen werd in deze kerk, die ongeveer 2000 zitplaatsen be vat en zo vol was dat er mensen moes ten staan, aan directe gaven en maan delijkse bijdragen die dit jaar zullen ge geven worden 1.189.500 gulden bijeen ge bracht. Deze ene onafhankelijke kerk steunt geheel of gedeeltelijk meer dan 400 zendelingen, die op alle continenten ter wereld werkzaam zijn in geloofs- zendingsorganisaties. Dezt kerk weid ongeveer 30 jaar ge leden gesticht. Na een moeizaam begin werd een oud-zendeling ds. Oswald Smith tot predikant beroepen die vanaf de eer ste zondag zijn gemeente tot zendings- activiteiten ging oproepen Dit was de grootste collecte die de kerk ooit bijeen gebracht heeft voor de zending. Ds. Oswald Smith i.- inmiddels met emeri taat gegaan en de gemeente wordt nu geleid door diens zoon, ds. Paul Smith. kernenergi tard heeft uiting gegeven aan haar diepgaande verontrusting over het voort zetten van de atoomproeven en ge vraagd om stopzetting van deze proe- Er was een goed contact met de her vormde kerk. speciaal met de subcom missie vormingswerk van de raad voor de herderlijke zorg. Dat de hervormde kerk de ambten openstelde voor de vrouw, had tot gevolg dat verschillende leden van de H.V.G bevestigd werden in het ambt, onder wie mej. H. J Avelingh te Velp, oud-presidente der organisatie, die ouderling is geworden selen namens de centrale gemeente Mijn streek; mej. dr. W. Timmermans, secre taresse van de Hervormde Vrouwen dienst; C. Lebbing, voerzitter van Ir Dienst der kerk; vertegenwoordigsters van vele andere vrouwenorganisaties. Namens de laatste voerden mevr. V R Scheuing-Wesselman te Vught (Luth. Vrouwenbond) en maoor J. van Heijgen te Amsterdam (Gezinsbond Leger des Heils) het woord. Ds. Coolsma sprak uit naam van de Hervormde kerk in Lim burg. Mevr. M. T. van der Horst-Keuzen kamp te Amersfoort leidde de bespre king over het financieel verslag; mevr. J. W. Bunjes-Ledeboer te Almelo diri geerde de samenzang. Op de eerste vergadering kwamen voorts allerlei kleinere organisatorische zaken aan de orde. De besprekingen weiden afgesloten door de vertoning van de film ,.De zwarte stroom", die het werk der mijnen in beeld brengt. Vanmorgen heeft het bestuurslid mevr. M. C. van der Veen-Rookmaaker te Wa- geningen over de C. J. V. F. in haar nieuwe vorm gesproken. Ds. A. J. den Tonkelaar te Bussum refereerde „Rumoer en rust". Mevr. C. J. de Ruyter-De Klerk te Hallura sloot de vergadering. Daarna namen nog diverse dames deel aan ee: tocht door Zuid-Limburg. Benoemd bij landb. en huirh. ond. aan de Lagere Landb. School te Dalf- sen: A. S. Lageveen te Zwanenburg; aan de Christ. Huish. School te Drach ten voor A.V.O.: H. Dijkstra te Drach- openstellen der ambten in de gelegenheid z(jn om zich te geven aan een nieuwe tak van dienstbetoon. Voor het komende verenigingsjaar zai de Hervormde Vronwengroep zich aller eerst hebben te-bezinnen op haar plaats in het geheel van de C.J.V.F. en in de wereldbond Y.W.C.A. Voorts zal de trai ning van leidsters en bestuursleden alle aandacht moeten hebben. De vergadering, die telegrammen ver zond aan H. M. de Koningin en H. K, H. prinses Wilhelmina, zag vele belangstel lenden in haar midden, o.a. oud-mn H. H. Wemmers, directeur-voorzittei Vier middelen die betrouwbaar zijnt Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- door het; lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. t/ Tegen pijnen en griep. Geuliiklvoor de gevoeligste maag, want die wordt beichermd door hel beslanddeol Cbele-o. Namens het Generale College van Toezicht der Nederlandse Hervormde Kerk heeft een com missie een onderzoek ingesteld naar de gevolgen, die de nieuwe wet op stichtingen zal hebben voor aan een kerkgenootschap gelieerde stichtingen. Hoewel in hun rapport nog niet alle vragen beantwoord kunnen worden legt zij er de nadruk op dat voor kerkelijke stichtingen als crite rium geldt, dat zij zich onder con trole van de kerk stellen. L Haar doel moet zijn de behartiging van belangen, die tot het eisen doel of de eigen taak van de kerk worden gerekend. 2. De stichting moet of door de kerk zijn ingesteld, of in het verband van de kerk zijn aanvaard en er moet een 34 Nog geen minuut later waren de twee wonden ook aan d=k: Nicolson droeg de McKinnon de andere. Het achterschip ry Dancer" kwam al dieper de „Ker- het water te lig gen, nu het voorschip aan* de grond zat. Met iede re stortzee die op haar stuurboordzijde beukte, schoof het met een ruk een stukje verder, zodat de boeg langzaam maar zeker recht in de woeden de golven kwam te liggen. Nicolson schatte, dat de reddingboot over hoogstens een minuut haar laatste beschutting kwijt zou zijn en dan het weerloze slacht offer zou worden van de korte, hoge golven, die op de ondiepte stukbraken. Reeds -tampend d gj lafste™ met korte, kwaadaar- sprongen op bij iedere go- nenkreeg. Nicolson was zich bev/ust. dat hij geen minuut meer had te verliezen. Met één sprong was hij over de verschansing en wachtte tot de boots man hem de eerste van de twee gewonden zou aanreiken. Nog slechts enkele seconden, en het zou absoluut onmogelijk zijn geworden hen nog in de reddingboot te krijgen, aangezien deze dan los zou moeten laten om niet zelf te verongelukken Nog maar enkele seconden, en het moeilijke was dat zij met zieke mensen hadden te doen. misschien zelfs met stervenden, en dat vrijwel in het pik donker. De ..Kerry Dancer" was namelijk al zover omgezwaaid, dat haar hogere gedeelten het licht van de schijnwerpers van de „Viroma" geheel on derschepten. Nicolson ieunde tegen de kant van het schip en nam de eerste gewonde over van McKinnon, wacht te tot de bootsman hem bij de riem in zijn middel had. draaide zich toen om en boog zo ver mogelijk buitenwaarts toen de reddingboot uit donkere diep ten opduikend, in het flauwe licht van Vanniers zak lantaarn verscheen. Docherty en Ames, beiden ste vig vastgehouden door de soldaten die op zijbanken zaten, kwamen nu vrijwel op gelijke hoogte met Ni colson (doordat de „Kerry Dancer" steeds dieper in het water wegzakte, kwam de reddingboot naar ver- door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) houding hoger te liggen), kregen de gewonde bij de eerste poging de beste al stevig te pakken, en kon den hem nog net neerleggen voor de boot weer in een fosforescerende wolk van stof en schuim diep wegzonk in een volgend golfdal. Nauwelijks zes of zeven seconden later lag ook de tweede gewonde reeds naast zijn kameraad op de bodem van de boot. Natuurlijk had men in de haast nogal ruw met hen moeten omspringen, zodat zij het hard te verduren hadden gehad, maar geen van beiden had ook maar eer kik gegeven. Nicolscn riep nu juffrouw Drachmann, maar zij duwde nu twee van de gewonden, die nog konden lopen, naar voren. Zij namen tegelijk hun sprong en kwamen heelhuids ui de reddingboot terecht. Nu kwam er nóg een soldaat; hoezeer zij ook jachtten, het zou toch een dubbeltje op zijn kant worden, realiseerde Nicolson zich grimmig. Want de „Kerry Dancer" was nu al een heel eind omgezwaaid. Doch de derde soldaat kwam maar niet. In het donker kon Nicolson hem niet zien. maar hij hoorde zijn hoge, angstige stem, ten minste vijf meter van hem vandaan. Hij hoorde verpleegster praten, zacht maar op dringende en overredende toon. Maar zij scheen niet veel verder te komen. „Wat is er nou toch weer aan de hand?" vroeg Nicolson woest. Hij hoorde een verward rumoer van stemmen, en toen riep juffrouw Drachmann: „Nog één minuutje geduld, alstublieft!" Nicolson keerde zich om, tuurde naar voren langs i deze te bescher- irpers van de „Viroma". De „Kerry Dancer" was nu helemaal met haar kop in de golven gedraaid en de red dingboot was haar beschutting totaal kwijt. Hij zag de eerste hoge golf met haar witte kop reeds aan snellen, langs de overhellende kant van het schip, terwijl ook de tweede reeds in aantocht was. Hoe groot ze waren, kon Nicolson moeilijk zeggen: de witte koppen schitterden in het zoeklicht van de „Viroma" maar de golfdalen bleven in ondoordring bare pikzwarte duisternis gehuld. Maar ze waren behoorlijk groot, te groot en te hoog: een stuk of zes van die golven zouden de reddingboot doen vol lopen en omslaan. En in ieder geval zou de lucht toevoer van de motor worden afgesneden, wat niet minder noodlottige gevolgen zou hebben. Snel draaide Nicolson zich om, was met een sprong weer over de verschansing, riep tegen Vannier en Ferris, dat ze in de reddingboot moesten gaan, tegen McKinnon dat hij die van achteren los moest gooi en rende zelf half struikelend over het gladde, dansende dek naar de plaats waar de verpleegster en de soldaat stonden, halverwege tussen de deur naar het achteronder en de ladder naar het achter dek Haastig greep hij het meisje zonder emge plicht- Diegingen bij de schouders, draaide haar om, ga" haar een tamelijk onzachte duw in de richting vai ie verschansing, keerde weer terug, pakte de sol daat, en wilde hem over het dek meeslepen. Maar de jongen verzette zich en gaf Nicolson een flinke 6toot, net tussen zijn ogen, toen deze proheerde hem stevige- beet te krijgen. Nicolson verloor zijn e wicht en viel half op het gladde dek, slaagde weer op de been te komen en sprong opnieui de soldaat af, maar begon zacht, doch bitter te schelden, toen zijn uitgestrekte arm van achteren werd beetgepakt en vastgehouden. Voor hij zich had kunnen losrukken, had de jongen zich omgedraaid en vloog de ladder naar het achterdek op, zodat zijn met grote spijkers beslagen zolen vervaarlijk krasten op de metalen treden, (Wordt vervolgd) blijvende band tussen kerk en stich ting bestaan. Er zal nog moeten worden afgewacht hoe de rechterlijke macht de nieuwe wet zal hanteren en waar zij de gren zen zal stellen tussen kerkelijke en niet- kerkelijke stichtingen. Omdat echter de Hervormde Kerk in ordinatie 18 al- kerkelijke stichtingen onder toezicht i het College van Toezicht stelt zal de conclusie gewettigd zijn dat stichtin gen die niet onder dit toezicht staan niet ierkelijk zijn. ISadelen delen van een niet-kerkelijke stichting onder de nieuwe wet zijn dat haar statuten notarieel moeten worden vastgelegd, dat dc akte moet worden in geschreven in het Centraal Stichtingsre- gister, dat de Officier van Justitie kan ingrijpen wanneer hij vreest dat het be stuur zijn verplichtingen niet nakomt en dat de rechtbank zich op allerlei wijzen ~et de stichting kan bemoeien. Het rapport legt er de nadruk op dat :n stichting die teD onrechte me kerkelijk te zijn en niet tijdig voo januari I960 haar reglementen aan wet heeft aangepast haar -echtspersoon- lijkheid verliest. Daarom roept de com missie de stichtingen op zich onder toe zicht van de Ned. Herv. Kerk te stellen. Dit zal voor interkerkelijke stichtin gen niet mogelijk zijn en zij worden dus wel door de nieuwe wet bedreigd. Hoe wel het niet te voorzien is hoe de rech ter de positie van deze stichtingen zal oplossen, houdt de commissie het dat een interkerkelijke stichting, in het element van de Ned. Herv. Kerk prevaleert en die zich onder het toe zicht van deze kerk zou stellen door haar zal worden aanvaard. Vergelij kingspuzzel Er zijn twee woorden die sterk naar voren springen in c nieuwe regeringsverklaring: „vrijere loonvorming" en „bezits-1 vorming". Beide hebben te maken met ons leven. ZoZangj iedereen aan de kant zit waar de vrijere loonvorming een hoger loon geeft en de bezitsvorming een groter banksaldo, al of niet omgezet in t.vijskast of eigen woning zal iedereen ditl programma wel waarderen. Of toch niet? Waarschuwt de bijbel niet tegen rijkdom? Is er niet het verhaal van de rijke jongeling en van de rijke dwaasl en van de rijke man, die de arme Lazarus op zijn stoep ligtj liggen. Met geen van drieën liep het goed af. Wat verwachten wij van de regering? Meer geld en bezittingen om gelukkigen te worden? Het geluk is niet te koop. Psalm 52 waarschuwt tegen „dt man die God niet tot zijn veste stelde, maar die op zijn grota rijkdom vertrouwde." Geld zelf is geen gevaar, maar wel het geloof in geld. Hel gaat ons land materieel goed maar geestelijk? Moeten u>« eerst alles verliezen eer we ons vertrouwen weer gaan stelleni op God, eer onze half lege kerkgebouwen zich weer vullen? Maar laten we niet zo in het algemeen praten. Hoe is het met uw geloof sinds de ijskast en t.v. uw huis binnenkwamen? Zij, kunnen zo'n grote plaats in ons hart innemen. Als u ze niet uit uw hart kunt houden is het beter ze uit de kamer te houden SOCIAAL EN ECONOMISCH "TEN van de verdiensten van de buitengewone bondsraad van de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemersin de Hout- en Bouwnij verheid, die enkele dagen geleden te Arnhem werd gehouden, is geweest de nauwe relatie, die er is gelegd tussen enerzijds een verbetering van de verhouding tussen leiding en leden in de vakbeweging en anderzijds de gedifferentieerde loonvorming. Zowel de voorzitter van de bond, de heer J. van Eibergen, als de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, heb ben dit verband duidelijk aange toond. De van bovenaf geleide loonvorming, welke de verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven voor het loonpeil ondergroef en een zeker fatalisme bij de leden van de bondeti deed groeien ten aanzien van hun kleine invloed op wat er aan de top ge beurde, heeft fnuikend gewerkt voor de Interesse van de leden van de vak beweging voor het werk van vak bond en vakcentrale. Nu de nieuwe regering de verant woordelijkheid voor de loonvorming weer wil leggen waar zij hoort, na melijk bij het bedrijfsleven, bij de bedrijfstakken en de ondernemingen zelf, zal tevens de verantwoordelijk heid van iedere bedrijfsgenoot per soonlijk bij de gang van zaken weer geaccentueerd worden. Het overleg over lonen en arbeids voorwaarden binnen kleinere krin gen, zoals de onderneming er een is, zal het lid van de vakbeweging het werk van zijn bond weer van nabij doen zien, en hij zal In staat zijn, zijn persoonlijke inzichten te doei meespelen en zijn invloed aan tt wenden. De gedifferentieerde loonvormini kan daarom voor de scociale organi satie in Nederland een belangrijke winst betekenen, afgezien nog van de economisch meer rechtvaardige ver houdingen, die hieruit voortvloeien. Onder het stelsel van de geleide loon- vorming met zijn loonronden is hei immers niet mogelijk de lonen ii een onderneming te bepalen in over eenstemming met de behaalde re sultaten in die onderneming. Wie klaagt over hoge dividenden en lagr ionen, maar tevens de geleide loon vorming wil vasthouden, struikelt over zijn eigen woorden. Maar afgezien nog van het sociale ei economische voordeel, bestaat ei thans, veertien jaar na het eindiget van de oorlogsperiode, In Nederland voor de regering de plicht, de gezon de maatschappelijke verhoudingen tt herstellen en de verantwoordelijkhe den weer te leggen waar zij horen, daarbij wakend tegen excessen. Wie thans aan de werkgever en werk nemer zijn verantwoordelijkheid noj wil onthouden, werkt mee aan eer tendens tot collectivisering. De mem in het bedrijf zijn verantwoordelijk heid ontnemen, is hem opnieuw ma ken van bedrijfsgenoot tot arbeider zonder-meer, of zoals de heer Rup pert het zei op de bondsraad van di N.C.B.: Wie de verantwoordelijkheii aan de individuele mens ontneemt maakt zich schuldig aan ontmenselij king. Charles Potter overleden Geheel onverwachts is in Engeland aan en hartaanval overleden de bekeerde communist Charles Potter, die de laat ste jaren reizend secretaris was van de Arbeiders Christen Gemeenschap, een organisatie die in de grote bedrijven cel len wilde vormen van arbeiders die in hun werk hun geloof door woord en daad wilden uitdragen. Charles Potter was jarenlang een van de vooraanstaande leiders van de com munistische partij. Hij is werkzaam ge weest in Birma waar hij communistische cellen opbouwde. Door de bijeenkomsten in Billy Graham, waar hij heen gegaan as om te leren hoe hij beter invloed >u kunnen krijgen op de massa's was j zeer plotseling tot bekering gekomen, ij was toen 43 jaar oud. Vanaf dat moment heeft hij zich met de gehele inzet van zijn vurige persoon lijkheid gegeven aan het evangelsatie- werk in het bedrijfsleven. Enkele jaren geleden bracht hij een bezoek aan Ne derland en sprak op een conferentie van de International Council of Christian Leadership. Er waren plannen in de maak om hem opnieuw uit te nodigen om in ons land te spreken over de op bouw van christelijke cellen in de in dustriewereld. Charles Potter was 48 jaar oud. Aartsbisschop over rassenscheiding De rooms-katholieke aartsbisschop van Durban, Hurley, heeft dinsdag gezegd dat de rassenscheiding in Zuid-Afrika in tien jaar tijds geëindigd moet zijn, hetzij op vreedzame, hetzij op gewelddadige ze, indien men het land wil redden i (f-g-h) (i-j-k) (o-p-q) -f (r-s-t) -f X. X is de naam van een i Z.H. Omschrijving a. stad in N.H.; b. maanstand; c. voeg woord; d. adreskaartje; e. bijb. figuur; f. vogel; g, telwoord; h. dapper; slot woord: j. dikke boterham; k. deel van het aangezicht; 1. weekvmnige rivierroof vis; m. achting; n, strookje; o. gem. m N.H.; p. voegwoord; q. natuurlijk walei- .bekken; r. godin van de jacht; s. geluid van een ezel; t. voorzetsel; u. sierlijk; v. laag schoven op de dorsvloer; w. voor voegsel OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. ros; 3. ben; 6. adi; 9. om; 10. leges; 12. Ee; 13. basis; 15. kneep; 17. nis; 19. een; 21. etaleur; 25. oor; 26. Leo; 27. Larissa: 31. tijk; 32. Inn; 34. ra kel; 36. regel; 38. ia; 39. Regen; 41. ui, 42. ant; 43. sen; 44. Oss. Verticaal: 1. rob; 2. Oman; 3. bes; 4. eg; 5. nek; 7. Deen; 8. iep; 10. list; 11 sneu; 14. sierlijk; 16. eerlang; 18. el; 20 pop; 22. aar; 23. els; 24 hom; 28 aker; 29. in; 30. Sien; 31. taan; 33. neus; 34 Ria; 35. les; 36. ren; 37. lis; 40. ge. senscheiding handhaaft, zal de rest de wereld waarschijnlijk economische sancties tegen haar toepassen. De apart heid vernietigt de grondslagen van de vrijheid en tast het wezen van de mens aan. Er is maar een misdaad die erger is, namelijk moord, aldus bisschop Hur- Ambtsaanvaarding te Utrecht en Delft Dr. Jurriaan ten Doesschate die on langs benoemd is tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan dc Rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven in de oogheelkunde zal op maandag 1 juni in het groot auditorium zijn inaugurele rede houden. Met een rede, over het onderwerp „Denken met de handen" h^eft dr. M. Bogaardt tijdens een openbare senaats zitting zijn ambt als gewoon hoogleraar in de afdeling werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Eindhoven aanvaard. Dr. Bogaardt pleitte voor een tijdige aanvang van de opleiding van deskundigen in de kerntechniek. Advertentie Als U met aambeien sukkelt neem dan Hemotabs de beproefde en eenvoudige behandeling van binnen uit. Een complete kuur in tabletvorm, die U in enkele dagen uit komst brengt. Zalf en zetpillen zijn daarbij overbodig De complete kuur 1,47) is verkrijgbaar in iedere apo theek of drogisterij. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Drumpt (toez.): D. J, Spijkerboer, vic. te Den Haag. Bedankt te Benthuizen: T. Langeral te Vinkeveen. Aangenomen naar Melbourne (Pres byteriaanse Kerk van Victoria): H- vai Arkel te Drumpt. Benoemd tot reserve legerpred (standplaats Breda): W. Metting var Rijn. vic. te Aardenburg. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Reitsum: drs. Chr. vat Ulden, kand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Roden: W. B- vat Halsema te Eernewoude. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Edmonton-Red dee: Canada (Free Ref. Ch): S. Wijnsm» te Broek op Langendijk. Rockefeller Instituut eerde universiteiten Het Rockefeller Instituut heeft de zei oudste universiteiten in de westelijk! wereld geëerd als erkenning voor hur hoge idealen en grote bijdragen aan di wetenschap. Het zijn de universiteit van Bologna i Italië, de universiteiten van Oxford e Cambridge in Engeland, de universite van San Marcos te Lima in Peru, de Ni tionale Universiteit van Mexico en Harvard Universiteit in de Ver. State: Aan hoge vertegenwoordigers van der universiteiten zijn eredoctoraten in c rechtsgeleerdheid verleend. De plechtli heid was tevens het slot van een bijee: komst van twee dagen die gehouden ter gelegenheid van het feit dat het ki rakter van het Rockefeller Instituut ve: anderd is. Het instituut is geen centrus meer van wetenschappelijk onderzot! maar een onderwijsinstelling geworda Onderwjjsbenoemingen te Klundert; van dé Zonnebloemschoi' te Bussum: W. Kooy te Nijkerk; va' de School met de Bijbel te Langerak Z.H.: J. J. Lakerveld te Utrecht; vai de Prinses Marijke-school Rotteri dam-Zuid: B. H. de Graaf te Rotte( dam-Zuid. Benoemd bij het ulo: aan de Kot VVilhelmina-ulo te Apeldoorn: de hei W. J de Jong te Noordwijk as Zee: aan de Kon. Juliana-ulo te Delf! de heer F. F. Iiederik te Jelft; aa: de Geref. Ulo te Delfzijl: de heer J H. Groothof te Groningen; aan c! Christ. Ulo te Doorn: de heer J. Ki merling te Utrecht; aan de Christ UI te Katwijk aan Zee: de heer J. Ba: telse te Katwijk aan Zee; aan de Chris: Ulo te Lemmer: de heer H. W. IJbe ma te Leeuwarden. Benoemd tot onderwijzer aan i C V.O. Oranje Nassau-school te Enschi de: D. Stegeman te Vriezenveen; aa' de Herv. School II te Ermelo. C. Ha gendijk te Ermelo; aan de Gr. va Prinstererschool te Leeuwarden: W. d Jong te Huizum, Leeuwarden; aan Christ. School te Nw.-Amsterdam: P. Olinga te Kollumerpomp; aan de Ora: je-schoo! te Rotterdam-Zuid: J. van Ze: sen te Rotterdam-Zuid: aan de Gerei Lagere School te Sauwerd: W. Th. c Vries te Hoogeveen; aan de C N.S school te choonhoven (tijd.): H. J Nijp te Leeuwarden; aan dc Hen school te Terschuur: T. van Beveren t Noordwijk; aan de Christ. School l| Zuidland: U. van Wiezen te Langweefi Fr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2