Wat Goemaat doet is wel zo goed nieuws uit desieumm Kankerbestrijding heeft veel meer steun nodig Natuurlijk Paardenmarkt 29." w 7." 14." 8." 7." 4 95 Agenda raad van Leiden Kleine selecte tentoonstellino in museum Volkenkunde Bouwval in omgeving van Leidse stadhuis gaat verdwijnen Jaarvergadering in Leiden van de H.C.W. en de N.E.M. Dr. A. Klasens te Leiden over zijn opgravingen te Aboe Roash MEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 26 MEI 1959 \vewo02 I>IMV Voorlich tingsavond Leiden T> IJK ONS uw zwaard, opdat wU verder strijden, is het parool van het Konin gin Wilhelmina Fonds, dat op het ogen blik zjjn tienjarig jubileum viert. Ter gelegenheid hiervan werd gisteren in de stadsgehoorzaal een voorlichtingsavond gegeven, met film en cabaret. De voor zitter van de afdeling Leiden, dr. A. «chabcrg. opende de avond, die door ruim 700 i ichtige tocht, i kankerpn De strijd tegen de tuberculose had nooit zo'n succes kunnen hebben zonder dat het volk er achter stond. Een groot deel van de kankerbestrijding heeft de mens zelf in handen, door tijdig naar een dokter te gaan- Met een vroege diagnose namelijk is meer dan de helft gewonnen. Doch een diagnose vereist fi nanciële steun en die wordt nu van u verwacht. Sluit u dus aan bij het K.W.F., dat binnenkort zijn 10.000ste lid zal in schrijven. Naar wij hopen komt dit lid Uit Leiden, want wij, Leidenaars, tellen eenzelfde aantal leden als het kleine Oegstgeest. Steden even groot als onze Sleutelstad, hebben drie vier maal zo veel leden. Explicatie Professor Holmer gaf vooraf een expli catie bij de film. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Hij wees erop, dat kanker een ziekte is van de meer gevor derde leeftijd en om deze ziekte zo goed mogelijk te bestrijden zijn mensen nodig in laboratoria, die de oorzaak der ziekte trachten op te sporen. De voorlichting speelt bij de kankerbe strijding een grote rol. Maar zoals de „kandidatenziekte" ontstaat bij beginnen de studenten, kunnen vele mensen er niet tegen. Zij gaan alle ziekteverschijnselen op zichzelf betrekken. Tijdelijk gebouw voor gemeentewerken Reeds jaren wordt met de huisvestings- capaciteit van het stadhuis gewoekerd. Intern getroffen voorzieningen hebben enige verlichting gebracht, doch thans moeten verdergaande maatregelen onder ogen worden gezien. Hierbij hebben B. en W, gedacht aan het elders onderbrengen van de dienst van gemeentewerken. Hoe wel deze dienst een zeer groot deel van het stadhuis in beslag neemt, is de be schikbare ruimte geleidelijk aan totaal onvoldoende geworden. Wegens ruimtege brek moest reeds een afdeling van ge noemde dienst buiten het stadhuis wor den ondergebracht, nl. in het pand Bree- straat 117. terwijl andere afdelingen ook met grote moeilijkheden wat de werk ruimte betreft hebben te kampen. Hieruit blijkt, dat al bij een normale ontwikkeling van de stad een eigen ge bouw voor de dienst de beste oplossing is. De noodzakelijkheid daarvan zal nog meer naar voren komen bij de ontwikke ling der gemeente, te verwachten binnen het kader van de randstad Holland. Van zelfsprekend zal deze groei behalve uit breiding van de dienst van gemeentewer ken, ook uitbreiding van de secretarie, die al geruime tijd over te weinig ruim ten beschikt, medebrengen. Derhalve wordt de stichting van een eigen gebouw voor de dienst van gemeentewerken over- Aangezien met de stichting van een de finitief gebouw tenminste vier vijf ja ren zullen zijn gemoeid en de huidige si tuatie niet langer kan en mag voortduren, is een noodoplossing onvermijdelijk Men meent deze te hebben gevonden door het bouwen van een tijdelijk houten kantoor gebouw in geprefabriceerde constructie, waarin een belangrijk deel van de dienst huisvesting zal vinden. De opzet van het gebouw is zodanig gekozen, dat in eerste instantie tot eind 1963 in het gebrek aan ruimten van de dienst van gemeentewer ken wordt voorzien, terwijl de mogelijk heid aanwezig is, het gebouw uit te brei- Ëen voor het gebouw gunstige plaats achten B. en W. het terrein achter Oud- Hortuszicht aan de Wittesingel 59. De kosten van de bouw worden begroot op 274.000. Leidse amaleurfotografen sloten het winterseizoen De Le-idse amateurfotografe-n hebben gisteravond in De Doelen het 'wintersei zoen afgesloten met het bespreken van een serie reprodukties uit Zweden. Men kreeg de indruk, dat door het reproduk- tief werken de charme van de directe op name afneemt. Over het algemeen ble ken Nederlandse en Zweedse fotografen afwijkende meningen over de kunst te huldigen. Volgens de Nederlanders, die in voorzitter Gompelman een woordvoerder vonden, neigen de Zweden te veel naar abstractie en kitsch. Voorzitter Gompel man zag vol verwachting uit naar de resultaten, die de leden in de zomer vakantie met hun camera*6 zullen boeken. Dr. W. Winsemius toonde zich bereid de afdeling op de bondsvergadering te vertegenwoordigen Aan het slot van de vergadering werd bekendgemaakt, dat naast een competitie In zwart-wlt-opna- men ook een kleurenwedstrijd op het zomerprogramma zal worden geplaatst. Leidse volleyballers hadden goed jaar Het vandaag verschenen jaarverslag van de Nederlandse Volleybal-Bond, afdeling Leiden, geeft blijken van gematigd opti misme voor de Leidse volleybaiorganisa- -tie. Secretaris J. A. van Elburg memoreer de het geslaagde internationale toernooi, als uiting van jubileumvreugde georga niseerd door „De Profeesorenwijk". Een- bezorgde toon is te vernemen bij het be spreken van de jeugdbelangetelling. Over het algemeen acht men de gemiddelde leeftijd te hoog en men overweegt inten sieve propaganda om de jeugd bij de volleybal te brengen. De opleiding tot spelleider, die in het najaar te Leiden werd gehouden, stelde hoge eisen aan de cursisten. Dat het examen geen peule schilletje wa6, blijkt wel uit de cijfers Van de 20 deelnemere(sters) maakten veertien de cursus af; van dit getal deden er zes examen en slechts de helf werd het diploma uitgereikt. Leiden heeft than, vijf wedstrijdleiders. Het ledental bleef over het algemeen gelijk en de belangstelling voor de petities overtrof de vrij pessimistische verwachtingen van vorig jaar. Penningmeester Van der Blom meldt in het jaarverslag een batig saldo van 1.060,40; de begroting voor het komende jaar sluit met een eindbedrag van 6385, waarbij saldo onvoorzien van 645. Wat is kanker eigenlijk? Kanker is een wilde, wanordelijke celdeling, die zich te snel uitbreidt en bij een te late diagnose het lichaam vernielt. Kanker kan zowel uitwendig, dus ir de huidweefsels, als inwendig, en da is gevaarlijker, voorkomen. De ziek te kan op tal van manieren bestreden worden: o.a. door operatie en bestra ling. De voorlich'tmgsfiilm li-et deze laatste me thode zien. Om met bestraling tot de in wendige zieke plek te komen, moet mer door gezonde cellen heen, die daar veela niet tegen kunnen. 'Hiervoor is echter eer oplossing gevonden. Men bestraalt de aan gedane plek nu cirkelvormig, zodat deze de stralen veel intenser tot zich trekt dan de gezonde cellen. De krab, het symbool van deze sluipende ziekte, is op treffende wijze in de fi'l-m verwerkt. Climax Na de pauze kwam de climax va-i avond, die hard nodig was na het bere onderwerp: het studentencabaret een deel van zijn wintervoorstellinj Dit caberet, dat met zijn op hoog peil staande programma door het land trekt en overal successen oogst heeft 't Koningin Wilhelmina Fonds een grote dienst bewezen. Deze trice en acteurs doen in niets onder voor de beroepscabaretiers. Liselore Gerritsen zong met haar mysterieus omfloerste stem tal van liedjes, zowel Franse als Hollandse, geschreven door de leider van het cabaret Paul van Vliet en Floor Kist. De opening van het „cabaretuurtje" door Floor Kist, waarbij hij allerlei rake opmerkingen lanceerde, viel goed in de Het Leiden bij Nacht door Paul van /liet. waarbij hij tegen een paal geleund le Breestraat in het Duits bezong, wao :o kostelijk, dat het lang duurde voor de zaal bedaard was Na het zingende advies: Laat je zoon ituderen, bedankte dr. A. Schaberg de groep uit naam van het K.W.F. Hij over handigde bloemen en cadeaus als tastbaar bewijs ran zijn dank. De liedjes werden op voortreffelijke wijze begeleid door Kai De avond werd besloten met het ver loten van de tientallen prijzen, waarvan de lootjes in de pauze veel geld hebben opgeleverd. Er meldden zich tal van nieu- e donateurs aan. Leidse Volksuniversiteit krijgt subsidie van de provincie De Leidse Volksuniversiteit stelt zich op het standpunt, dat zij haar pedagogische taak sleohts kan verrichten, wanneer leder in de gelegenheid wordt gesteld lid te worden. Daarom is de bijdrage voor ieder lid op 1,25 vastpesteld, vermeerderd met 1,75 voor het maandblad. Dit zijn minima, u.nt de extra bijdragen bedroe gen in het seizoen 1957/1958 ruim vierdui zend gulden. De helft van de extra bijdra gen wordt gestort bij het kapitaal van de Volksuniversiteit.' De totale exploitatie leverde in ge noemd seizoen voor het eerst een tekort op. Tot nu toe waren de baten uit cursus gelden en vrijwillige bijdragen groot ge noeg om tekort weg te werken, maar dit maal slaagt het bestuur er niet m 3600 te verkrijgen. Gedeputeerde Staten stel len het provinciale bestuur voor, aan de Leidse Volksuniversiteit, evenalé aan an dere Volksuniversiteiten in Zuid-Holland, subsidie te verlenen. wilt U IETS NIEUWS voor de DAMESBLAZER geheel gevoerd, marine - k. blauw LEUKE DAMESROKKEN in poplin en raffia, NYLON VELOURS DAMESVESTEN Tomaat Ceel VLOTTE DAMESJAPONNEN Vanaf 11.^ DAMESBLOUSSONS in nylon velours - Diverse tinten KINDER- en KLEUTERJURKjES Leuke dessins en modellen Vanaf 4."*^ WOLLEN DAMESPULLOVERS met V hals, k. mouwtje - Div. tinten MEISjESVESTEN in diverse soorten en tinten Vanaf T, RIJNSBURG TELEFOON 2030 Postduivenwedvluchten Leiden en omgeving De kring Leiden en omstreken (Ned. bond van zaterdagvliegers) met aangeslo ten verenigingen te Leiden, Katwijk, Sas- senheim en Lisse hield enkele concour- Tilburg. in concours 674 vogels: 1 J Plug; 2, 5 gebr. Van der Krogt, 3 D Son nega; 4 K. v. d. Berg; 6. 11 R Slikker veer; 7 H. v. Niekerk; 8. 13. 15. 17 C v. d. Zwart; 9. 18 L. v. Duijn; 10. 14 A. Si-nge- ling; 12, 23 A. v. Hemert; 16 Van der Plas; 19 A. de Wit; 20 J. G. R. Langhout; 21 Jungerius; 22 B. G. J. ter Beek; 24 K Schaap- 25 Duyveribode Venlo. in concours 641 vogels; 1 J. Plug; 2 Gebr. Pauw; 3 R. Slikkerveer; 4 J Roest; 5, 9, 11 D. Sonnega; 6 Duivenvoor de; 7, 10 K. v. d. Berg; 8, 19 A. Singeling; 12 L, de Ridder; 13 Q. Doeswijk; 14 Van Essen; 15 Knetsch; 16, 23, 25 L. v. Duijn; 17 K. Monster; 18 W. van der Bent; 20 Ploeg; 21 L. Drost; 22. K. Noort; 24 A. Hus. Sittard, in concours 647 vogels: 1, 11 K. Noort; 2 L. van Duijn; 3 Van der Hooff; 4 6 C v. d Zwart; 5 L. van Rijn; 7, 8 .1 Roest; 9 H. v. Niekerk; 10 J. Flippo; 12, 15 Van Wezel; 13 A Hus; 14 M. de Vreugd; 16 D Sonnega; 17 H. v. d. Vecht; 18. Schoe- man; 19 L. Drost; 20 L. de Ridder; 21 K. van den Berg; 22 J. Langhout; 23, 24 gebr. Pauw; 25 W. van der Zwart. Maastricht, in concours 574 vogels: 1, 2 M. de Vreugd; 3 J. Smits; 4 18 L. de Rid der; 5. 8. 12 C. van der Zwart; 6 K van den Berg; 7 Jungeriu6; 9, 15 B. G. J. ter Beek; 10. 13, 20 v Essen; 11 Vonk; 14 T. van den Ploeg; 16 D. Sonnega; 17 S. Schoe- man; 18 Duivenvoorden, 22 Langeveld; 21, 24 Souverijn; 23 L. Dro6t; 25 P. Krom ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 25 mei. Geslaagd voor het vrij doet. ex. rechten de heer H J Houtman te landagmiddng twee uur komt de ge- iteraad van Leiden in openbare adering bijeen. De agenda ver- t onder meer de volgende punten: beëdiging en installatie van het nieuw benoemde lid van de gemeenteraad, de L. Zitmanvoorstel inzake het verlenen van eervol ontslag aan eert1 drietal leerkrachten bij het openbaar gewoon lager onderwijs; benoeming i een lid van de Commissie voor de afverordeningen (vacature mevrouw J. E. Glastra van Loon-Boon); be- ming van een lid van de Commissie r de Inrichtingen Endegeest ca. (va- ure mevrouw mr. J E Glastra van >n-Boon): benoeming van een lid van Commissie voor de Dienst voor Kas beheer en Kredietwezen (vacature me- w mr. J. E. Glastra van Loon- i); benoeming van een lid van de Commissie voor het Openbaar Slacht huis (vacature dr. J. P. Duyverman); benoeming van een lid van de Commis sie voor de Openbare Werken (vacatu re de heer J. G. Hagens); benoeming van een lid van de Commissie voor de Sport- en Jeugdzaken (vacature me vrouw J. E. Glastra van Loon-Boon); benoeming van een lid van de Commis sie voor de Gemeentelijke Werkplaats (vacature mr. F. Portheine). benoeming van een tijdelijk lerares aan het gymnasium; benoeming van een drietal tijdelijke leraren aan het Rem- brandt-lyceumbenoeming van een ze vental leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs; voorstel inzake het be schikbaarstellen van gelden ten behoe ve van de stichting van een school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Die- penbrocklaan, uitgaande van het be stuur van de Gereformeerde Schoolver eniging; voorstel inzake het beschik baarstellen van een krediet voor de bouw en inrichting van een nieuwe openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Du Rieustraat; pre advies op het verzoek van het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen om medewerking voor de aan schaffing van meubilair ten behoeve van de school voor uitgebreid lager on derwijs aan de Haarlemmerstraat 34; preadvies op het verzoek van het be stuur van de Stichting Roomsch-Katho lieke Scholen om medewerking voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de school voor uitgebreid lager on derwijs aan het Vrouwenkerkhof; pre advies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk On derwijs om medewerking voor het aan schaffen van nieuw meubilair ten be hoeve van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Noordeinde; preadvies op het verzoek van het be stuur van de Vereniging voor Christe lijk Onderwijs om medewerking voor het vernieuwen van de stalen ramen in de achtergevel van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Noordeinde 3; voorstel inzake het be schikbaar stellen van gelden voor het aanbrengen van anti-vrlestransforma- toren en elektrische verwarmingsappa raten in de toiletten van de openbare school voor v.g.l.o. aan de Oude Vest: orstel inzake het verlenen van een nvullend krediet ten behoeve van de itichting van de openbare school b.l.o. i de Marni irstel dat de behoefte leiding tot opticien in de gemeente Lei den niet meer in voldoende mate be staat; voorstel om te bepalen, dat de vaststelling van een uitbreidingsplan en een herziening van het uitbreidings plan wordt voorbereid, een en ander met betrekking tot een gebied, begrensd door de Hoge Rijndijk, de Zijlsingel, de Lage Rijndijk en het Rijn-Schiekanaal voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van een tij delijk gebouw voor de Dienst van Ge meentewerken op een terrein, gelegen aan de Witte Singel no. 59; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gel- Gansoordbrugvoorstel inzake het aan kopen van het perceel Langegracht nr. 60; voorstel inzake verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen op de hoek van de Vijf Meilaan en de Johan Wagenaarlaan aan de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs, ten behoeve van de bouw van een chris telijk lagere technische school; voorstel inzake het beschikbaarstellen van den voor herstel van en het treffen voorzieningen aan de panden Vismarkt 4 en Aalmarkt 11; voorstel inzake huring van het genot van de jacht op enkele gemeentegronden, gedurende de jachtseizoenen 1959/1960 en 1960/1961; voorstel inzake het aangaan van een geldlening ad f 1.000.000; voorstel in zake het vaststellen van een verorde ning, houdende wijziging van die op de heffing en invordering van een belas ting op vermakelijkhedenvoorstel in zake het beschikbaarstellen van gelden teneinde de percelen Zonneveldstraat 16 en 16a met het politiebureau in ver binding te brengen en te bestemmen en in te richt»» ten diensta va» de po litic. Nederlanders in Japan "\/TET een kleine tentoonstelling over Nederlanders in Japan en hoe de Japanners hen zagen en uitbeeldden, wil het Rijksmuseum voor Vol kenkunde de aandacht vestigen op het feit dat het op 2 juli a.s. 350 jaar geleden is dat de schepen Roode Leeuw met pijlen en Griffioen op de rede van Hirado (Kyüshü) aankwamen en men toestemming vroeg en kreeg om ter plaatse een handelskantoor (factorij) van de Verenigde Oost-Indische Compagnie te vestigen. was het begin van een merkwaar dige ontwikkeling in de handelsbetrek- rvgen tussen beide landen. Van 1641 af, >en de V.O.C. haar factorij naar Deshima het speciaal voor dat doel ngeplempte, kunstmatige schiereiland je in de baai van Nagasaki moest ver plaatsen, werd Japan van de buiten wereld afgesloten. De Nederlanders op Deshima, Oran- dajin, zoals de Japanners hen noemden, genoten gedurende twee eeuwen het vaak vijfelachtige voorrecht de enige vreem delingen te zijn, die op Japan handel ;n. Voor de Japanner echter was Deshima gedurende die tijd het enige iter" op de vreemde wereld van het Westen. Daaraan ontleent het zijn belang. Via Deshima vonden westerse medische, irkundige en militaire wetenschap pen ingang, bewondering en navolging in Japan. Japanse „rangakusha" („beoefena- der Hollandse wetenschappen") legden i toe op de bestudering van al he* ïwe, voornamelijk door middel van de Nederlandse taal en Nederlandse boeken. Het waren ook Nederlanders, die Europa iader in kennis brachten met het verre n vreemde land Japan. Uit de reeks van iamen, die hier zijn te noemen, brengen oe Philip Franz von Siebold in herinne- ing. Zijn naam is nauw met Leiden en In het bijzonder met het Rijksmuseum voor Volkenkunde verbonden. Zijn Ja panse verzameling vormt immers de grondslag van dit museum! En dank zij de door hem tussen 1S231829 op Deshima gekweekte Japanse lelies en zoveel andere planten en bomen, zijn deze nü in de westerse wereld gemeengoed geworden. In Japan i* ook nu nog zijn naam. Shibo- ruto, bekend en welhaast legendarisch Deshima is na 1860. toen Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers zich in de hoofdstad, die weldra Tókyó zou heten, stigden, in vergetelheid geraakt. Eerst 1957 werd één der compagniespakhuizen oude staat hersteld en tot richt; een deel van de mi Hand" van de stad afsloot, Personeel „De Sleutels" Leiden op jubileumreis Het gezamenlijke personeel van de meelfabriek De Sleutels te Leiden heeft per trein en bus een reis gemaakt door Nederland, Duitsland en België als di rectionele bijdrage in de feestvreugde rond het 75-jarig bestaan van de fabriek. Per trein vertrokken de 304 personeels leden naar Maastricht, waar de reis na een koffiepauze werd voortgezet per bus, richting Duitsland. Een rondtocht door Aken vormde het begin van een toer door de Eifel, waar men in het pittoreske Monschau een tijdelijk rustpunt vond- 's Middags reed men door de uitlopers van de Ardennen naar de Nederlandse grens terug; in Maastricht werd het diner gebruikt. Een vermoeid, doch te vens zeer tevreden gezelschap keerde omstreeks het middernachtelijk uur in de Sleutelstad terug. Zaterdag zal de jubileumviering met een grote feestavond in de Stadsgehoor zaal worden besloten; vrijdagavond biedt de directie het verkooppersoneel een diner aan in Avifauna. Lening van 1 miljoen De gemeente Leiden heeft een aanbie ding ontvangen voor de verstrekking per 1 juli 1959 van een vaste geldlening ad f 1-000.000 tegen een rente van 4% jaar, halfjaarlijks te voldoen, naa: koers van 100%. De lening zal worden aangegaan voor 6 jaar, af te lossen In één bedrag op 1 juli 1965. Vervroegde aflos sing is gedurende de gehel» looptijd d«i lening niet toegestaan. irokken en een stuk van Von Siebolds tuin gereconstrueerd. Hier kan men slechts tonen hoe de Ja panners ons zagen, d.w.z. hoe zij de kómó, de „roodharigen" met de lange neuzen en blauwe ogen, zagen. We werden scherp geobserveerd en is het wonder, dat juist het vreemde aan, met en bij de Japanner heeflt geboeid en zijn aandacht heeft getrokken? Zo houden deze uitbeeldingen ons soms een spiegel en dait hoeft waarlijk geen lach spiegel te zijnl Zoals bekend wordt reeds enige jaren een proces gevoerd tot ontruiming van de bovenverdieping van het pand Bree straat 117, waarover de gemeente, in ver band met het grote gebrek aan ruimte voor gemeentelijke diensten, thans zo spoedig mogelijk dient te beschikken. Thans is met de huurster, de Neder landse Uitgevers-Maatschappij (de „Nu- mij") overeenstemming bereikt omtrent het volgende: De „Niimij" heeft verzochit de ge meentepanden Vismarkt 4 als bedrijfs ruimte en Aalmarkt 11 dat onlangs vrij van huur is gekomen als woonruimte voor de directrice te huren, nadat deze panden van gemeentewege zullen zijn her steld. resp. verbeterd. Na advies van de huuradviescommissie zullen de huurprij zen. alsmede de verdere verhuringsvoor waarden nader worden vastgesteld. Ter zake van de onkosten, die voor de „Numij" voortvloeien uit de ontruiming van het pand Breestraat 117, is door de gemeente een bijdrage te verlenen van 3.000. Voor het herstellen van het enige jaren geleden door brand ernstig beschadigde pand Vismarkt 4 waarvoor destijds door de gemeente een verzekenngsui'tke- ning weï'd ontvangen van 3.900,60, en voor het treffen van voorzieningen, zowel aan dit pand als aan de woning Aal markt. 11, verband houdende met de ver huring van deze percelen aan de „Numij", zijn de volgende bedragen nodig: 1. een bedrag van 10.850 voor het herstellen van de schade, welke aan het pand Vismarkt 4 tengevolge van de brand is toegebracht; 2. een bedrag van 6.700,— voor het Oplftiding opticien van Leiden naar Rotterdam Met ingang van augustus 1956 is de op leiding tot opticien, verbonden aan de Leidse instrumentmakcrsschool, overge plaatst naar de Chr. Huvgensschool te Rotterdam Het initiatief daartoe ging, voorzover het betreft het opheffen van de Leidse cursus, uit van het bestuur van de Instrumentmakersschool. Er werd een verzoek gericht tot de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, die jiet bestuur adviseerde het verzoek te richten tot de Koningin en daarbij over te leggen de „nict-meer-nodig-vorklaring" van de raad. Het schoolbestuur vroeg om deze verklaring in zijn brief van 26 maart 1957. waarmee B en W. voor het eerst officieel van de opheffing op de hoogte werden ge steld. Deze gang van zaken bevreemdde ,het college zo zeer, dat het daarvan in een brief van 19 juni 1957 aan de minister blijk heeft gegeven. Het advies van de raad zou immers van geen enkele waarde meer zijn. nu de gemeente voor een voldongen feit was geplaatst. Hel antwoord van de minister is op 4 april 1959 ingekomen. Het houdt een erkenning in, dat niet de juiste weg is bewandeld. De minister ziet hier in echter geen miskenning van de taak die de wetgever aan de gemeenteraad toekent. Het staat een schoolbestuur vrij een opleiding te eindigen. De minister deelt voorts mede, dat hij voornemens is te bevorderen, dat het rijkssubsidie voor de opticiensopleiding wordt ingetrokken, zulks in verband met de omstandigheid, dat deze opleiding te Leiden is geëindigd, omdat het bestuur meende dat in de landelijke behoefte be ter kan worden voorzien door de Chr. Huygenssehool te Rotterdam, aan welke school deze opleiding intussen ter hand is genomen; hij zal gaarne de zienswijze van de raad ter zake vernemen- Ofschoon B. en W. zich met de ziens wijze van de minister niet kunnen ver enigen, komt het hun voor, dat het onder de bestaande omstandigheden weinig zin heeft te betogen, dat de opticiensopleiding voor Leiden behouden moet blijven: de gemeente zal in het voldongen feit van de opheffing der opleiding moeten berusten. Zaterdagmorgen werd in het gebouw der N.V. de jaarlijkse algemene vergade ring van de aandeelhouders der N.V. Hollandse Constructiewerkplaatsen te Leiden gehouden onder presidium van mr. H. J. M. Loeff, die het overlijden memoreerde van de heer ir. M. Bon- gaerts, die vele jaren commissaris en president-commissaris is geweest der N.V. en die enkele weken geleden vrij plotseling is overleden. Mr. Loeff schetste hem als een kundig, onderne mend, integer en innemend mens, die zich jaren geleden de belangen der HCW had aangetrokken en het genoegen heeft mo gen smaken dat de N.V. onder verschil lende directies tot bloei is gekomen. In de vergadering waren 12 aandeel houders vertegenwoordigd met 53.320 aandelen, uitbrengend 9040 stemmen. Bij de bespreking van de balans en verlies- en winstrekening wees de voor zitter erop, dat het jaar 1958 zeer gunstig voor de HCW is geweest en dat de jaarrekening een bedrag over de vier miljoen gulden aangeeft, terwijl er een saldo-winst is van ruim twee miljoen gulden, waarvan 57«/« in het bedrijf blijft. Ten aanzien van de bedrijfsvoorraden op de balans van f 1.871.473 tegen een be drag van f3.570,817 in het voorafgaande jaar merkte de directeur, ir. E. F. E. Bongaerts, naar aanleiding van een vraag op, dat wee jaar geleden grote voorra den moesten worden aangehouden i.v.m. de lange levering voor de walsafdeling, terwijl die materiaalvoorraad noodzake lijk was om op korte termijn werken te De jaarrekeningen werden goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 20«/«, waarvan 6°/« als interim-dividend is be taald. De heer dr. P. J. M. Jansen werd als commissaris herkozen. Ten slotte gaf de directeur een uiteen zetting over de stand van zaken op het ogenblik. Deze is niet onbevredigend. De N.V. is goed voorzien van orders, doch men heeft op het ogenblik alleen te kam pen met het euvel dat de klant, die iets bestelt, ook onmiddellijk levering wil hebben. Gelukkig is de laatste tijd hierin enige verbetering te bemerken. Dat wil evenwel niet zeggen, dat 1959 even goed zal zijn als 1958, want de prijzen zijn be hoorlijk minder en de winst in het voor afgaande jaar was grotendeels een ge volg van voordelen buiten het gewone In de hierna volgende vergadering van de Ned. Electrolasch Mij werden de jaar stukken eveneens goedgekeurd en werd het dividend vastgesteld op 15Vi. De di recteur van de MEM, de heer H. Hofman, deelde naar aanleiding van een uit de vergadering gestelde vraag over de con currentie van Duitse fabrieken mede, dat er bedrijven in Nederland zijn, die den ken soortgelijke werken te kunnen maken als de NEM. Wanneer er nu een klcim teruggang in de conjunctuur optreedt ci men gaat kapitaalsinvesteringen afrem men, gaan de klanten uitzien naar g kopere aanbiedingen. Als nu 20V» va vraag per jaar wegvalt, dan heeft er teruggang plaats in prijzen, in personeels bezetting enz. Bij de Duitse bedrijven, die veelal over eigen grondstoffen beschikken, laat men de prijzen soms zakken ten koste van de winst op de afdeling grondstoffen. Daar door begon in 1957 reeds een daling van de prijzen, doch sinds vrij recente datum valt weer enige opgang te constateren. Met het oog op de ontwikkelingen, die het gevolg kunnen zijn van de totstand koming van de Euromarkt, wordt nage gaan op welke wijze de werkingssfeer kan worden uitgebreid. Reeds zijn tacten met binnen- en buitenlandse be drijven gelegd, terwijl tevens door de in stelling van een ontwi'kkelingsafdeling 'i begin is gemaakt met de uitbreiding vai het fabricageprogramma, voornamelijk op het gebied van de apparatuur en in stallaties voor chemische bedrijven. In verband met een en ander zal de weten schappelijke staf moeten worden uitge breid. waarvoor weer verdere investerin gen nodig zijn. Op het ogenblik is het bedrijf v.ol be zet. De levertijden wenst men echter ook hier nog veel korter. De huidige situatie stemt evenwel niet tot ongerustheid, meer omdat de kans tot heropneming van projecten, die door de bestedingsbe perking werden uitgesteld, daarbij zeer wel mogelijk is. inrichten van het perceel Vismarkt 4 als I bedrijfspand ten behoeve van de „Numij"; 3. een bedrag van 4.800,— voor het verrichten van herstellingen en het treffen van voorzieningen aan het pand Aal markt 11, in verband met de verhuring van dit perceel; 4. een bedrag van ƒ3000,als bijdrage aan de „Numij" voor het treffen van bij- zondere voorzieningen in de panden Vis- Het college is var eenkomst met de „Numij" onder de ge- geven omstandigheden aanvaardbaar is daar hierdoor wordt bereikt, dat het pand j Breestraat 117 door de „Numij" zal wor den ontruimd en bovendien het pand Vis markt 4 thans zal worden hersteld, het geen een eind maakt aan de ongewenste situatie van een bouwval in de onmid dellijke omgeving van het stadhuis. Hulde voor "Trouw en Durf Morgenavond acht uur zal het Leidse tamboer- en pijperkorps Kunst en Genoc- j gen een serenade brengen aan de voor- zitter van de 50-jarige harmonie Trouw en Durf. Deze serenade zal in de Formn. sastraat klinken, waar voorzitter W. IJzerman woont. Afscheid directeur C. M. van Hamersveld bij N.V. „De Leidsche Courant" In de vandaag gehouden aandeelhou dersvergadering van de N.V. „De Leid sche Courant" werd afscheid genomen van de directeur, de heer C. M. van Hamersveld, aan wie in een vorige, bui tengewone vergadering van aandeelhou ders op zijn verzoek eervol ontslag was verleend uit zijn functie, bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd. De president-commissaris, de heer M. P. van der Weyden, heeft in een toe spraak de verdiensten van de scheidende directeur belicht. „Hij was bijna 30 jaren de vertrouwde kapitein op het schip der N.V." De president-commissaris bracht i de directeur grote dank voor zijn werk zaamheid. Ter herinnering aan dit direc toraat bood hij de heer Van Hamersveld een wandbord van Delfts blauw aan. De heer Van Hamersveld sprak een woord van dank en herinnering. Later zal nog een afscheid van directeur en medewerkers plaats hebben. Grond voor chr. lagere technische school in Leiden In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een christelijke lagere technische school heeft de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs de gemeente verzocht het perceel bouwter rein, groot 14.225 m2. gelegen in het uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest", op de hoek van de Vijf Meilaan en de Johan Wagenaarlaan, te mogen kopen. Volgens het ontwerp tot herziening van het uit breidingsplan „Leiden-Zuidwest" is het te koop gevraagde terrein bestemd voor openbare of bijzondere gebouwen. Met het bestuur is overeenstemming bereikt omtrent dc verkoopprijs van f25 per m2. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Ingrid Theresia Maria, dr van E. A. Pompe en C. M. Wiering; Elisabeth Carolina, dr van H. Raar en A. E. van der Blom; Richard, zn van R. Winter en M. C. de Graaf; Jan Paulus, zn van A. Jongerbloed en J. Zoeteman; Hester Cornelia, dr van A. H. Nas en J. A. van der Veldt; Wijnanda Johanna Maria, dr van C. G. Hogewoning en E. J. van der Zwet; Yvonne, dr van P. J. Laman en C. M. Cremer; Marion, dr van H. Janse en A. C. Veen; Mariëtte Flo rence, dr van L. G. Knijnenburg en M. van Leeuwen; Gcertruida Her- mina Mana, dr van A. Boot en J. P. Koelewijn; Albert Johannes, zn van W. Grimbergen en M. C. van der Zee; Erica, dr van L. Laman en G. Pot; Robert, zn van L. Laman en G. Pot; Krijna Johanna, dr van J. W. Koning en K. Ouwehand; Eveline Louise, dr van H. J, Schoon- dergang en J. A. Horikx; Koen Willem, zn van H J. Schoonder- gang en J. A. Horikx; Jean nétte Elisabeth Maria, dr van N. W, van Tol en J. W. Vijlbrief; Angélique Maria Carolina, dr van G. C. J. Alkemade en W. C. Hoogenboóm; Jacobus, zn van J. van der Pluijm en E. Brouwer. Gehuwd: B. H. van Kempen en C. M. SommelingJ. Verhoog en W. R. den Hartog; J. A. Tendeloo en J. van WeerenF. T. Aukes en J. W. J. T. Giller, J. W. Carton en J. Marquenie; H. T. van der Lans en C. J. Wortel; M. Willemse en W. Fakkel. Overleden: D. Koet. 68 jaar; G. A. de Vries, 84 jaar; P. A. van der Meer, 72 jaar; H. de Lange, 77 jaar; De Meijer, 79 jaar; A. J. Marijt, 38 jaar; P. Siebrand, 1 jaar; M. C. Emmerik, 71 jaar, wed. van W. B. DöU: P Taffijn, 7 jaar; M. Mulder, Dezer dagen hadden wij een onderhoud met de nieuwe directeur van het rijks museum van oudheden te Leiden, dr. A. Klasens. zo juist teruggekeerd van een archeologische opgraving le Aboe Roash. Dit was de derde maal dat dr. Klasens te Aboe Roash dat 9 kilometer ten noor den van de pyramide van Gizeh ligt opgravingen deed. Voor het bekostigen van deze opgravingen mocht hij telken male een subsidie van de Nederlandse organisatie voor zulver-wetenschappelijk Onderzoek ontvangen. Bij de laatste expeditie heeft dr. Kla sens, die geassisteerd werd door zijn echt genote en de heer F. G. van Veen, ver bonden aan het rijksmuseum van oudhe den te Leiden, niet minder dan 200 gra ven blootgelegd. Deze graven waren van velerlei type: van de meest eenvoudige kuil in de grond tot aan een monumen tale, uit kleisteen opgetrokken tombe. Bij de grote graven werd een aantal magazijnen aangetroffen, waarin de voor raden waren geplaatst, die men de doen meegaf. Tot de belangrijkste vondsten be. hoorden de modellen van twee funeraire boten, gemodelleerd uit klein en met hout betimmerd. Deze modellen verkeerden in nog tamelijk goede staat. Het ene was 5 meter lang en het andere 8 meter. Volgens de opvattingen uit die tijd wer den deze boten door de doden gebruikt om de Nijl mee over te steken. Deze bo- ten. daterende uit de eerste dynastie (3000 jaar vóór Christus), kunnen wor den beschouwd als voorlopers van de gro te en prachtig bewaard gebleven boot, die in 1954 bij Gizeh werd gevonden en die niet minder dan 40 meter lang is. Behalve deze funeraire boten vond dr. Klasens een zeer grote hoeveelheid ge- bruiktvoorwerpen, alsmede een aantal in scripties met de naam van koning Den uit dc eerste dynastie. Onder die ge bruiksvoorwerpen bevonden zich paletten van leisteen voor het fijnwrijvcn van verfstoffen, cosmetica en schmink. Voorts stenen vaatwerk, aardewerk, werktuigen van koper en vuursteen alsmede sieraden beslaande uit kralen van halfedelsteen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4