Afscheid en welkom museum voor oudheden Leiden Amateurmuzikanten traden in Leiden voor de radio op Koksmaat kreeg klap en f 15 boete minder Dr. W. D. van Wijngaarden ging heen: dr. Klasens opvolger Besturenbond herkoos de heer Verhoog als voorzitter Vooraf oefening in lachen en vaardig applaudisseren Onwetendheid brengt boetes Nieuwe Gansoordbrug krijgt beeldhouwwerk-versiering NIEUWE LE1DSCI1E COURANT s DINSDAG 26 MEI 1959 Agenda voor Leiden Dinsdag School Medusfcstraat 24: tentoonstelling van werkstukken van leerlingen der ge meentelijke bedirijfstechnische school, opening om 7 uur, geopend tot 9 uur. Plantsoen 25, van 7 uur af: plaatsbe spreking K. en O.-concert-abonnement. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Koor Pieterskerk, 7 30 uur: avondge bed. Geregraeht, 8 uur: openluchtsamen- t komst Baptisten Gemeente, it Gebouw Levend aal 1, 7.45 uur: commis- s sie huishoudelijke en gezinsvoorldchting. kook- en bakdemonstratie. Wijkgebouw Levendaal. 8 uur: centrale a r kiesvereniging, ledenvergadering, n Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leids studen- n ten-zangkoor en Leids studentenkamer- e orkest Collegium Musicum, uitvoering. n School Mediusastraat 24: tentoonstelling werkstukken van leerlingen, geopend van 9 tot 12. 2 tot 4 en 7 tot 9 uur. Prytaneum, 12.25 uur: pauzeconcert. il OEGSTGEEST, gemeentehuis, 7.30 uur: raadsvergadering. Donderdag j_ Station, 7.30 uur n,m.: vertrek excur- sie oud-padvinders naar Noordiwijk. Het gulden Vlies, 2.30 uur: afd. Leiden 5 Ned. Ver. Huisvrouwen, film over het kinderdorp Pestalozzi. e- Lunchroom V. en D., 4.30 uur: bespre- 5- king schoolhoofden over jeugdnatuur- wacht. Gebouw Prediker. 8 uur: sluitingsavond C.J.V. „Jong Leiden", optreden van Sem- 16 pre Avanti en Jong en Jolig, r- Hervormd wijkcentrum Hoflaan (tegen- k over speelweide), 8 30 uur: opening cen- n trum, van 7 uur of rondwandeling door Leiden-zudd-west van junioren K. en G 9.15 uur: gelegenheid voor alle wijkbe- won ers tot bezichtiging. S De Kleine Burcht, 8 uur: dia-avond 1- Leiidse postzegelverzamelaars. n Schouwburg, 7.30 uur: operatteklas Mij voor Toonkunst. r- Vrijdag R.-K. technische school Don Bosco, •s 12.25 tot 3.50 uur en 7 tot 9 uur: open- l- bare les. r. Groat-aud!iitorium, 4 uur: inauguratie dr. H. P. Wölvekamp. -e Zaterdag R.-K. teohmisohe school Don Bosco, 1.30 ;r tot 3.50 uur: openbare les. je Garenmarkt, 8.15 uur vm.: vertrek ex- r. cursie oud-Leiden naar- Schipluiden en Maasland. ii Staitionsplein, 2 uur: vertrek Natuurhist. Vereniging afd. Leiden en j Noord/wijk. ld Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: slót- het avond Geref. jeugdverband, Otto Ster- man draagt voor. Den Burcht, 8 uur: feestavond buurt- speeltuinvereniging „Groenoord". de Stationsplein, 2 uur: vertrek „f,. N.C.Reis-V. naar de Pan van Persijn te Katwijk aan den Rijn. nel Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: feestavond meelfabriek De Sleutels ter gelegenheid ge- van het 75-jarig bestaan. e- Films ™s" Casino (2.30, 7 en 9.15 uur)Achter jke gesloten gordijnen (18 jaar), ds- Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Zondaars in spijkerbroek (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes in gevaar (18 jaar). an Rex (2.30, 7.15 en .9.15 uur): Met bloed e» geschreven (14 jaar); donderdag: Strijd 'an om het heelal, ten Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Pikant verl°* 'n Parijs (14 jaar). Apotheken ar" De avond- en nachtdienst wordt rer genomen door apotheek Kok, Rapenburg •uit 9, telef. 24807. Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg, 9 tot 5.5 "e uur: Drie Haagse Schilders, tot en me Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 en 5 „Directeurschap voortdurend gevecht TN HET rijksmuseum voor oudheden had gistermiddag een directoraats- *- wisseling plaats. Na bijna 40 jaar in het museum werkzaam te zijn geweest, waarvan de laatste 20 jaar als directeur, nam dr. W. D. van Wijngaarden afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Zijn opvolger is dr. A. Klasens. Op een bijeenkomst in de film zaal van het museum had de officiële overdracht van het directeurschap plaats. Hierbij waren onder anderen aanwezig de rector magnificus, prof. dr. H. J. Lam, mr. F. P. Th. Rohling, chef van de afdeling oudheidkunde en natuurbescherming van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mevr. dr. M. Rooseboom, directrice van het rijksmuseum /oor natuurlijke historie, dr. P. H. Pott, directeur van het rijksmuseum foor volkenkunde en drs. J. N. van Wessem, directeur van het museum De Lakenhal. De scheidende directeur opendp de plechtigheid met een korte toespraak, •in hij een globaal overzicht gaf zijn werk bij het museum. Op 1 mei kwam hij als volontair op de Egyp tische afdeling, waarna hij in 1939 tot directeur werd benoemd. Kort hierna brak met de oorlog de moeilijkste pe riode in de 140-jarige geschiedenis van nuseum aan. Na de rampzafige oor logsjaren werd het museum getransfor- d tot een modern instituut, dat iedere vergelijking in binnen- en bui tenland kan doorstaan. Dr. Van Wijngaarden zei, dat dit vooral te danken aan de na de oorlog belang rijk uitgebreide wetenschappelijke staf. die uit bekwame en met groot enthou siasme bezielde medewerkers bestaat. De samenwerking met collega's en cura toren was bijzonder prettig. Zich spe ciaal tot zijn opvolger wendend, zei de heer Van Wijngaarden, dat het direc teurschap van een museum als dit een oortdurend gevecht is voor de belangen an het instituut. Een vechten tegen wanbegrip en voor het verkrijgen van de nodige financiën. Daarnaast zijn er echter ook niet te versmaden genoegens in het directeur-zijn verbonden. Mét Seneca zei de scheidende directeur tot dr. Klasens: „Hoop nooit zonder wan hoop en wanhoop "nooit zonder hoop", wenste hem „De wijsheid van Salo- het geduld vap. Job. de kracht van Simsom en de zachtmoedigheid van Mo dat door deze benoeming dr. Klasens grote eer is bewezen. De benoeming is gebaseerd op de wetenschappelijke be- imheden en de persoonlijke eigen schappen van dr. Klasens. die zojuist is teruggekeerd van een expeditie naar Egypte. De heer Rohling wenste hem geluk met de gunstige resultaten hier- Hierna sprak prof. dr. A. W. Bij- vanck namens de Monumentenraad ls bezoeker en gebruiker van het museum. Hij hoopte, dat dr. Klasens net zo gelukkig zal zijn in het beheer het museum als dr. Van Wijn gaarden is geweest. Prof. Bijvanck stipte in het kort enige taken aan: de bovenste verdieping van het mu seum en de verhouding tot het bo- demkundig onderzoek, waarbij het museum van oudheden te Leiden de centrale plaats moet innemen. Roem Mr. Rohling, die namens de minister in onderwijs, kunsten en wetenschappen sprak, roemde in het bijzonder het na oorlogse herstel van het museum, waar dr. Van Wijngaarden een bijzonder actief aandeel heeft gehad. De heer Rohling richtte zich voorts tot de heer L Favier, die na 53 jaar trouwe dienst, veneens binnenkort het museum gaat Tot dr. Klasens zei mr. Rohling dat belangrijk instituut is Nadat dr. W. C. Braat namens de we tenschappelijke staf had opgemerkt, dat men op deze benoeming van dr. Klasens had gehoopt, en de heer D. Versloot ms het museumpersoneel op boeien- 'ijze de scheidende en de nieuwe directeur had toegesproken, waarbij hij enige geschenken overhandigde, sprak dr. Klasens. Deze riohtte zich tot de ver- :hillende autoriteiten afzonderlijk. Hij lerkte om" Jeugdvoorstellingen zonder belasting jaar heeft raadslid H. en voorstel ingediend te vermakelijkheden, uit- verenigingen die zich uit Eerverledt Zunderman bepalen, gaande van sluitend bezighouden jeugdvormi,ng, voorzover deze verma kelijkheden dienstig zijn aan deze jeugd- vorming en toegankelijk zijn tegen be taling van niet meer dan f 0,75 per persoon, vrijgesteld zijn van belasting In verband hiermee stellen B. en W thans voor de verordening vermakelijk- hedenbelasting aan te vullen met de be paling, dat vrijgesteld zijn van belas ting vermakelijkheden, die uitsluitend worden bezocht door personen jonger dan 25 jaar en worden gegeven doo: deze gemeente gevestigde jeugdver gingen, stichtingen, comité's of in: "ie uitsluitend of in hoofdz ing of ontwikkeling van jeugd ten doel hebben en in het geheel van hun werkzaamheden geen winst b ogen, indien deze vermakelijkhed» toegankelijk zijn tegen betaling om ni meer dan f 0,75 per persoon. Leids echtpaar Van Booren 55 jaar getrouwd Voor het echtpaar P. C. van Booren— J. van BoorenRijnsburger te Leiden zijn vandaag voor de 55ste keer de bruids dagen begonnen. Al vijftig jaar woont het in dezelfde woning, Floresstraat 17. Zowel de 78-jarige bruidegom a-ls zijn 76-jarige vrouw mag zich nog in een goede gezond heid verheugen. Hun enige zoon is op 40- jarige leeftijd overleden. De heer Van Booren heeft 42 jaar als jacquard-wever bij de N.V. Kon. Ned. fabriek voor wollen dekens, voorheen J. C. Zaalberg en Zn., gewerkt. J~AE LEIDSE Christelijke Besturenbond heeft gisteravond zijn jaarver- gadering gehouden in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen. De voorzitter, de heer A. L. Verhoog, heette in zijn openingswoord in het bijzonder de heren J. van Iterson en mr. dr. M. Teekens, leden van de raad van toezicht, hartelijk welkom. Hij was blij, dat deze heren hun belang stelling voor het werk van de bond toonden. De heer Van Iterson deed enkele mededelingen over het bejaardenwerk. Er is een commissie in het leven geroepen om dit werk aan te pakken. De grote vraag was hoe aan de benodigde financiën te komen, maar de afdelingsbesturen hebben dit pro bleem de wereld uitgeholpen door gelden in te zamelen. Het doel is voor de gepensioneerde leden van de bond en hun echtgenoten gedurende de wintermaanden maandelijks een ontspanningsmiddag te houden. In juli zal Draagit Elkanders Lasten veertig jaar bestaan. Er is een jubileum- fonds gevormd. De heer H. van Cittert wees de leden erop, dait 1 september in Leiden een chris telijke nijverheidsschool zal worden ge opend. Er waren zeven leden van het bestuur aftredend, te weten de heren A. L. Ver hoog, P. van der Kwaak, A. J. Martijn, P. J- Galjaard, P. M. de Joode. L. Noorder- vliet en L. Verhoeks. De desbetreffende •yganisaties hebben hen herkiesbaar ge steld, waar de leden geen bezwaar tegen hadden. zen. AI dc 56 stemmen die werden uitgebracht, gingen naar dc vorige voorzitter, de heer A. L. Verhoog. Deze was dankbaar, dat de vergade ring zo'n groot vertrouwen in hem stelt. Hij doet het werk met liefde en is afhankelijk van God, die hem kracht en rust heeft gegeven. Uniitas bood het bestuur van de bond een klok aan ter verfraaiing van he De heer Van Iterson vertelde, dat de raad van toezicht de exploitatie-rekenin gen heeft nagezien en alles in goede orde heeft bevonden. Hot gebouw zag er zowel van buiten als van binnen goed uit. Een grote verbetering noemde de hoer Van Iterson de t.l.-verlichtinig. Schroom schroom de benoeming heeft aanvaard, ook al omdat deze voor hem, die de laat ste jaren voortdurend op expeditie is geweest, een grote verandering betekent Tenslotte sprak dr. Van Wijngaarden een dankwoord, waarna de genodigden gelegenheid kregen persoonlijk kennis te maken met de nieuwe directeur. Krediet ulo-school Diepenbroeklaan De gemeenteraad heeft indertijd me dewerking verleend aan het bestuur van de Gereformeerde schoolvereniging voor de stichting van een ulo-school aan de Diepenbroeklaan. De urgentie- verklaring voor de bouw der school is afgegeven, de rijksgoedkeuring is aan gevraagd, terwijl aan de minister is verzocht de gemeente in staat te stellen de bouw te financieren. Teneinde to zijner tijd aan het bestuur de nodige gelden beschikbaar te kunnen stellen, stellen B. en W. de raad voor daarto< een krediet te verlenen. De stichtings- kosten, met inbegrip van de kosten van de grond en van de eerste inrich ting, worden geraamd op f 500.000. Verkeerspolitie heeft gebrek aan ruimte Op het politiebureau heeft de afde ling Verkeer, waartoe 21 politie-amb- tenaren behoren, met een ernstig ruim tegebrek te kampen. Behalve de kame> voor de hoofdinspecteur van het Ver keer beschikt deze afdeling slecht» over een klein tussenkamertje, dat als garderobe wordt gebruikt, en een ver trek van 7.70 x 4.20 m., waarin de bu reau-werkzaamheden worden verricht en de verhoren worden afgenomei Aangezien het dringend noodzakelijk is in deze toestand verbetering te bren gen, hebben B. en W. een plan doen ontwerpen tot het met het politiebure; verbinden van de aan de gemeente to behorende percelen Zonneveldstraat en 16a en het op eenvoudige wijze i richten van deze percelen ten behoe» van de afdeling Verkeer. De kosten v; de te treffen voorzieningen zullen na: raming f 9.175 bedragen. Geslaagd Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het artsexamen onze plaats genoot M. Jon-gsma. Dr. Buma naar Engeland en Amerika vertrokken Dezer dagen is dr. J. T. Buma, waarn directeur van het Nederlands Instituut voor praeventieve geneeskunde te Leiden, voor een studiereis van twee maanden naar Engeland en Aftierika vertrokken. Zoals indertijd werd gemeld, kreeg dr. Buma voor deze studiereis een beurs van de Rockefeller-foundation. Bedoelde beurs werd hem privé toegekend en niet in zijn kwaliteit van waarnemend directeur van het Nederlands instituut voor praeven- geneeskunde. In Engeland zal dr. a die een adviserende functie heeft bij het Nederlandse huisartsenge nootschap een aantal wetenschappe lijke en onderwijsinstituten bezoeken, waar men zich in het bijzonder bezig houdt met vraagstukken van huisartsen- geneeskunde, alsmede met de opleiding en de nascholing van de huisarts. Deze instituten zijn onder meer gevestigd in Londen, Manchester, Aberdeen en Edin- In Amerika zal dr. Buma vooral studie maken van vraagstukken over de organi satie der gezondheidszorg in het noord- ui der Verenigde Staten en in To ronto. Hij zal daar centra bezoeken, waar n tracht te komen tot een meer ge ordineerde en geïntegreerde aanpak 1 gezondheidsproblemen. Men tracht dit onder meer te bereiken door de kli niek ook een rol te laten spelen oo het gebied van de nazorg en wel in samen werking met sociale en medische instan ties voor gezondheidszorg. Tino Shirts vlot model in frisse kleuren - prachtige kwaliteit katoenen tricot. - Felisol, dus kleurecht Speciale J.M. prijs Peek&Cloppenburg Bandopnamen in stadsgehoorzaal T/ AMPIOENEN amateurmuzikanten uit Den Haag, Utrecht, Zaan- AV dam, Hilversum, Rotterdam en Leiden c.a. waren gisteravond in de foyer van de stadsgehoorzaal bijeen, om hun lichte of „klassieke" kunst prestaties op de band te laten vastleggen. Mr. Harm Smedes stelde zich voor als de vertegenwoordiger van twee voor deze gelegenheid samen gebundelde organisaties: de Stichting d'Oprechte Amateur en de A.V.R.O. Als regel worden muzikale verrichtingen als deze, in Hilversum opgeno men. Dit jaar echter heeft men gemeend, ook de „buitenwijken" te moeten bevoorrechten. Na Hoogeveen en Hengelo was nu Leiden aan de beurt, om een kijkje in de radio-keuken te nemen. „Het is aardig voor u, dit eens mee te maken", gemoedelijkte de heer Smedes, „alles gaat vanavond pre cies zo toe als in de studio." die mochten lachen, applaudisseren vooral niet zenuwachtig moesten doen. Luistert u maar (later) of u uw eigen lach terugkent." Aangezien Nederlanders tijd nodig hebben hun traditionele schroom te c winnen, tengevolge waarvan de t optredenden (al doen ze het nóg zo goed) met een evenredig beklemd applaus w den bedankt tegenover de lateren met al joliger, werd men vooraf geoefend hartelijk, ongedwongen en wel gedoseerd applaudisseren. Met deze vaardigheid toegerust, zouden we later niet over te schamel huldebetoon behoeven blozen. Toen kon de eerste opname beginnen. De heer Smedes, vóór de drie Rotter damse Valentina's staande, sprak zijn stereotype „attentie opname, over vijf tellen, van nüen de inleidende con férence, dadelijk gevolgd door de pre sentatie en aankondiging van één der De gaande en komende man op het rijksmuseum voor oudheden te Leiden: dr. W. D. van Wijngaarden en dr. A. Klasens. Foto N. van der Horst Strepen op het toneel markeerden de stand- (respectievelijk zit-) plaatsen. Drie microfoons dienden de opname van het geluid, dat onder het wakend oor van de technische staf werd vastgelegd. Mejuffrouw De Groot zorgde voor. de regeling van het verkeer naar en van het podium, terwijl de heer Smedes de begin- en slotconférences uitsprak contact onderhield met de (onzichtbare) heer Versteeg, die de fixatie regelde. Rustig De muzikanten kregen de raad, zich rustig in te stellen. Als het eens ergens mis mocht gaan, kon er altijd nieuw worden begonnen of even worden teruggedraaid. Wat dat betreft, betekent de band een enorme verbetering in ver gelijking met de vroegere onherroepelijk heid. Later zijn er zelfs met schaar er plakband nog wonderen te verrichten. Het is al vaak gebeurd, dat muzikanten hun eigen spel of wege de ongedachte kwaliteit nauwelijks herkenden. Ja, dat is de kunst technische staf De heer Smedes hoopte, dat alle belangstellenden dit gebeuren op feestelijke wijze zouden beleven. Hij legde er de nadruk op, dat in deze zaal lévende mensen zaten. Mensen, Leids kantongerecht TAE LANGDURIGE ZITTING van het Leidse kantongerecht leverde giste- U ren keer op keer het bewijs, hoe slecht vele Nederlandse weggebrui kers de verkeersregels kennen. Vooral fietsers en bromberijders misten vaak de primaire inzichten en het was zo nu en dan voor de rechter eer zware taak hen van hun schuld te overtuigen. De zitting begon 's mor gens met een zaak tegen een 21-jarige Leidse werkstudente, die op haar fiets een van links komende auto geen voorrang had verleend. „Het waren wegen van gelijke rang", zei het meisje, dat bij de aanrijding ernstig ge wond was geraakt, doch gistermorgen hersteld voor de rechter verscheen. Dat de aard der wegen buiten de zaak stond en dat snelverkeer altijd behalve bij voorrangswegen en wanneer het van richting veranderend gaat snijden voorrang heeft op langzaam verkeer, was voor de werkstudente zo'n openbaring, dat zij aan het slot van de behandeling hiervan nog niet geheel doordrongen was. Omdat zij vrij ernstig letsel had opgelopen, eiste de officier mild: 15; het vonnis was nog milder: 12. Kostbare klap Ook de 36-j. Leidse broodbezorger had et zijn carrier geen voorrang aan een ito gegeven„Hoe kun je zo stom zijn?" had hij na de aanrijding de automobilist gevraagd, „ik kwam toch zeker van rechts". Overtuigd van zijn recht, wilde hij van geen schikken weten en dit kwam hem duur te staan, want toen de politie proces-verbaal opmaakte, bleek hij de schuldige en niet de automobilist. automobilist vond het achteraf een hele oplossing, dat de politie in de zaak gemengd, want de schade aan zijn bleek ruim 700 te bedragen. De of ficier eiste tegen de bakker 25, doch omdat de man een onverzekerde broek bij anrijding onherstelbaar vernield zag, deed de rechter er een tientje af. De rij bromberijders leek gisteren niet te zullen eindigen; jeugdige weggebrui kers hadden geen voorrang verleend aan auto's en het bleek, dat de schadebedra gen zelden beneden de honderd gulden lagen. De vonnissen bewogen zich tussen de 25 en 12. Een 17-jarige brommende kok uit Leiden ontdekte, dat een klap wel eens bedui dend meer dan een daalder waard ka: zijn. Hij was met zijn bromfiets tegen ee: auto opgevlogen en aanvankelijk poogde hij de aanrijding tot een kleinigheidji terug te brengen: „Er zat maar een hee klein gaatje in de auto", sprak hij sus send. Maar toen de officier er blijk vai gaf, dat voor hem kleine gaatjes grote ge volgen kunnen hebben en hij ƒ25 eiste, veranderde de spijzenbereider van de- fensietaktiek. „Weet n, wat ik merkwaardig vind?", informeerde hij bij de rechter. De rechter toonde zich geïnteresseerd. „Dat de automobilist mij, nadat we eerst een tijdje hadden staan praten na de aanrijding, plotseling een draai om mijn oren gaf". „Dan hebt u al een deel van nw straf ontvangen", besliste de rechter en het vonnis luidde een tientje. En wederom moest een Oegstgeester zuivelbereider zich verantwoorden, dat in zijn bedrijf op schromelijke wijze was geknoeid met het rijtijdenbesluit. En kele maanden geleden werd de man reeds veroordeeld tot ƒ1850 en ook gistermid dag bleek, dat er sprake was van uitlok- ling; de chauffeurs werden gedwongen hun hoekjes te knoeien. De officier vond het een kwalijke zaak, die de grens de misdaad nadert. Hij eiste vooi zeven ten laste gelegde overtredingen ze ven maal zestig gulden boete plus zeven maal twee dagen hechtenis voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. Omdat het bedrijf, waar de overtredin gen zijn gepleegd, inmiddels is opgeheven en gevaar voor herhaling niet waarschijn lijk is. zag de rechter af van de waardelijke hechtemsstraf en verlaagde de boete tot zeven maal veertig gulden. Ongeloof Overigens waren er gistermiddag vonnissen, die hoger lagen dan de c dan het gebruikelijke omgekeerde. Een 38-jarige expeditiechef, die op een rijks weg plotseling had gestopt en van ting had willen veranderen, hoordf vonnis van ƒ60 na een eis van ƒ45; de 48-jarige Haagse dame. die op de Katwijk- e Boulevard door het openen van een utoportier een 15-jarige fietsende jongen had geschept, hoorde, dat een eis 45 tot 60 werd opgevoerd. Een Leidenaar, die bijna twee jaar radio zonder luistervergunning in bezit had gehad, vertelde een droef verhaal de ƒ20 boete af te komen. „Ik zal de van de officier tot 15 verlagen" deelde de rechter hem mee. „Maar ik hoop niet, dat u naar huis gaat met de gedachte, dat ik ook maar één woord uw verhaal heb geloofd", man dacht kennelijk slechts aan de 5, die hij minder behoefde te betalen, toen hij de rechtszaal verliet. Deze gang van zaken werd de ge hele lange avond telkens herhaald. Aanvankelijk onderbrak de techni sche stafleider de uitzending nogal eens. Dan haperde er iets aan bet klankevenwicht of de opstelling. Op de duur echter liep alles, althans in technisch opzicht, steeds vlotter. De lichte muze had deze avond het hoogste woord. Van de tien medewerkers (groepen of solisten) waren er maar twee (mejuffrouw A. Mackaay, zang, en de heer Burgerjon, klarinet, uit Leiden), die het zogenaamde klassieke genre ver tegenwoordigden. Kennismaken Overigens maakte men kennis (of ver nieuwde deze) met accordeonisten (Coby Mol uit Amersfoort en de heer Verlaan uit Noordwijkerhout, tezamen met de heren Delprado met contrabas en gitaar), met drie mondaccordeonisten uit Zaan dam, het vibrafoon-gitaar-bas-drum- gezelschap, eveneens uit de Zaanstad af komstig, de zangeres Margot Fleury (bij Jacq. Orlands ritmische begeleiding) en mevrouw Brodhaag, die ballades voor droeg, door René Adeboy op de gitaar geaccompagneerd. Zoals reeds vermeld, was het een lange avond. Misschien was deze lengte wel onvermijdelijk. Lang niet alle deelnemers aan deze opnamen- reeks slaagden erin, hun spel de echt muzikale overrompelende geest in te blazen. Er was nogal wat slapheid en beklemming, ten dele misschien ten gevolge van onoverwinnelijke micro foonvrees, op te merken. De techni sche staf moge in die gevallen zijn wonderen tonen.Hiertegenover vielen de werkelijk goede prestaties des te meer op. Wij menen, dat het belangrijke cul turele werk van d'Oprechte Amateur in het opwekken (mede door onderlinge wedijver) tot nauwkeurigheid, ernst en bezieling, ook in de lichte muziek, zijn rechtvaardiging vindt. Op 8 en 22 juni zullen de opnamen worden uitgezonden. Joh. van Wolfswinkel. Leidse gemeenteraad het college van B. en W. gemachtigd ter ver breding van de Watersteeg de per celen Hogewoerd 24 en 26 en Water- steeg 1 en 3 te doen afbreken en verzocht plannen te doen ontwerpen voor de bouw van een nieuwe Gans oordbrug. De uitvoering dezer wer ken staat in verband met de gepro jecteerde noordzuidverbinding. De genoemde panden zijn intussen ge sloopt, terwijl de verbrede Water- steeg van een tijdelijke bestrating is voorzien. Het voor de brug ontwor pen plan voorziet in het geheel op ruimen van de boven- en onderbouw van de oude ophaalbrug en het bou wen van een vaste brug in gewa pend beton met bijkomende werken. De brug verkrijgt een rijdek met ei breedte van 9 m en aan beide zijden e» trottoir, breed 2.45 m. Het midden v; het rijdek van de brug is tevens de van het zuidelijke gedeelte der noord zuidverbinding tussen de Hooigracht en het Levendaal. Het landhoofd aan de zij de van de Hooigracht is, vergeleken de huidige toestand, ongeveer 2.5 r de richting van het water verplaatst, waardoor de verkeersaansluiting van de Hooigracht aan de Nieuwe Rijn belang rijk zal worden verruimd. Onder de brug komen twee tussensteunpunten. De middenopening, tevens doorvaart- opening, krijgt een breedte van 6.20 m. gemeten tussen de wrijfgordingen. De zij openingen zijn, gemeten op de waterspie gel, ieder 3.20 m breed. De doorvaart- hoogte, geprojecteerd op 1.90 m, zal tot 1.50 m worden teruggebracht, waar door de bouwkosten met 15.000 kunnen worden verlaagd. De besparing in econo- welke deze verlaging der op- het verkeer zal opleve: zal aanzienlijk meer bedragen. De kosten van de bouw van de nicu. Gansoordbrug worden begroot op 442.200 welk bedrag in veertig jaren kan worden afgeschreven. Bij het opstellen van de be groting is het paalpuntniveau aangehou den op 17 m n.a.p. Binnenkort zal tot het maken van enkele sonderingen ter plaatse van de te bouwen brug worden overgegaan. Mocht daarbij blijken, dat het aangenomen paalpuntniveau ontoe reikend is, dan zullen de bouwkosten dientengevolge een verhoging ondergaan. Als gevolg van de brugvernieuwing zul len door de stedelijke fabrieken van gas- en elektriciteit werkzaamheden moeten worden verricht aan kabels en leidingen ter plaatse en door de Leidsche Duinwa ter Maatschappij N.V. aan haar leidingen. De kosten daarvan worden begroot op 150 respectievelijk 300. Met de straat en brugverlichting is een bedrag van 1000 gemoeid. Deze kosten zijn in het geraamde bedrag begrepen. Het ligt in het voornemen de brug met beeldhouwwerken te versieren met in achtneming van de bestaande regeling, die de mogelijkheid schept om daartoe ten hoogste IVz'U van de bouwsom te be steden. Met de bouw van de brug zelf zal een bedrag van 262.000 gemoeid zijn, zodat voor de beeldhouwwerken een be drag van 3930 zou kunnen worden uit getrokken. Nieuwe ulo-school bij de Du Rieustraat Het gebouw van de openbare school voor u.l.o. aan de Pieterskerkstraat is zo danig verouderd en vertoont zoveel erns tige gebreken, dat in het belang van het onderwijs zo spoedig mogelijk dient te worden overgegaan tot de bouw van een nieuwe u.l.o .-school. Een geschikte plaats daarvoor is gevonden op een terrein, ge legen nabij de Du Rieustraat. Voor de bouw van de nieuwe school is een plan ontworpen, dat 12 leslokalen, 2 vaklokalen, een aula, een hoofdenkamer, een kamer voor de leraren, een bergruim te voor leermiddelen en een aantal gar derobes, benevens toiletten, omvat. De totale kosten van de bouw en inrichting zullen naar raming 774.200 bedragen, waarin 82.500 is begrepen voor verwer vingskosten van het terrein. De afschrij ving kan in 40 jaar geshcieden. Verwarmde toiletten In de openbare school voor v.gj.o. aan de Oude Vest bevriezen reeds bij lichte vorst de toiletten, daar zij aan de buiten grenzen, hetgeen tot onhygiënische toestanden in de school leidt. Het is der halve nodig die toiletten tegen de vorst te beveiligen door anti-vries-transforma- toren en elektrische verwarmingsappa raten aan te brengen. De kosten hiervan worden op f 3400 geraamd, welk bedrag 3 jaar kan worden afgeschreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3