Jlicutue geihsctfe ÖTouranl Nieuw kabinet ontvouwt zijn plannen Regeringsverklaring vanmiddag in de Tweede Kamer Concretere punten komen nog in een aparte nota OOK ROOMS-KATHOLIEKE PERS VOOR BURGERLIJK HUWELIJK Australië steunt Nederland Scherp antwoord aan de Sowjetunie Gromyko naar de begrafenis van Foster Dulles BLIND SLACHTOFFER VERSCHEEN ALS GETUIGE VOOR DE RECHTBANK i OFFICIER VAN JUSTITIE IN PROEFPROCES Voetganger mag alleen oversteken op zebra als er geen auto nadert" Eilandverkiezing in de Antillen Kleine wapendepots zijn onvoldoende bewaakt Drie kinderen verdronken Ill DINSDAG 26 MEI 1959 BUREAUS: Steenstraat 87 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten fQ.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58930. Directie: DIEMEB Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastic!) is gfcblevea myn bert ia tegbenspaet" Veertigste jaargang no. 11571 Afscheid Zie pagina 3 welkom (Van onze parlementsredactie.) IN EEN OVERVOLLE TWEEDE KAMER heeft minister-president prof. dr. J. E. de Quay heden middag voorlezing gedaan van de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet. De minister-president deelde de Kamer mee, dat de leden van het kabinet zich op tal van concrete beleidsterreinen nader wensen te oriënteren en te beraden alvorens tot een regerings standpunt terzake te komen. Bij de aanbieding va ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1960 zal in dit opzicht meer klaarheid gegeven kunnen worden. Voorts stelt de regering zich voor, zeer binnenkort aan de Ka mer een nota voor te leggen, waarin het gehele complex van voorzieningen op het stuk van lonen en andere ar beidsvoorwaarden enerzijds en huren en consumenten subsidies anderzijds is vervat. De belangrijkste punten uit de regeringsverklaring van het kabinet- De Quay zijn: 2 De regering acht de totstandkoming van een huurverhoging geboden ter gedeeltelijke overbrugging van de nog bestaande afstand tussen de alsdan te verwachten kostprijshuren en de thans geldende huren. De drukkende subsidielast met betrekking tot de woningbouw kan door deze verhoging worden verlicht. 2 Een verdere sanering van het overheidsburget zal worden nagestreefd dooi afschaffing van het consumentensubsidie op melk. De regering zal, onverminderd haar standpunt ten aanzien van het sys teem van loonvorming, in verband met de huurverhoging en de te tref fen maatregel op 't stuk van 't con sumentensubsidie compensatiemaat- maatregelen bevorderen. Aldus zal op een niet onbelangrijk deel van d voor loonsverbetering beschikbai ruimte beslag worden gelegd. Het nieuwe kabinet aanvaardt in bi ginsel de gedachte van een gediffi rentieerde loonvorming. Het heeft bi sloten onder bepaalde voorwaarden in de nabije toekomst bij het aangaan of verlengen van collectieve arbeids overeenkomsten de mogelijkheid te openen voor een gedifferentieerde' betering van lonen en andere arbeids- voor%vaarden op grondslag var drijfstakgewijs en ondernemingsgewijs overleg. Deze gedifferentieerde ver betering kan de vorm aannemen van een verbetering van de lonen, bijv. bij een verwerking van de huurbijslag 1957, of van de secundaire arbeids voorwaarden, bijv. door een begin te maken met de arbeidstijdverkorting. De regering is van plan binnenkort aan de Sociaal-economische raad om advies te vragen over de wenselijk heid en mogelijkheden van een wette lijke regeling van het minimumloon. Op korte termijn zal de regering derzoeken in hoeverre de toe- en slagen op de invaliditeits- en ongeval lenrenten van de beneden-65-jarigen dienen te worden verhoogd. Ernstige bezinning op het te vc garantiebeleid voor de landbouw de regering noodzakelijk. Verlaging van de daarmee voor de overheid jaarlijks verbonden kosten is geboden. Hierbij moet met name gedacht wor den aan het producentensubsidie op In het kader van het bezitsvormings- beleid wordt gedacht aan bevordering van winstuitkeringen aan werkne mers, gepremieerde spaarregelingen, eigen woningbezit en effectenbezit. De regering zal streven naar uitbrei ding van de woningvoorziening en -exploitatie door het particuliere ini tiatief, ook op het gebied van arbei derswoningen en goedkope midden standswoningen. De mogelijkheid tot grotere zelfstandigheid en taakverrui- ming der woningbouwverenigingen wordt nader onderzocht. 10 11 Een geleidelijke liberalisatie het stuk van het bouwen, de ve ging en het verhuren zal de gering bevorderen, teneinde tot terugkeer van meer normale v houdingen in c Wat het fiscaal beleid betreft zal de regering voorrang geven enerzijds aan verlaging van de belastingdruk daér, waar deze onevenredig hoog moet worden geacht (ongehuwden), 12 anderzijds aan structuurverande ring in de belastingwetgeving einde knelpunten voor de ec misohe groei weg te nemen. Aan de handhaving van een hoog niveau van werkgelegenheid en het bevorderen van voldoende woon gelegenheid zal hoge prioriteit wor den verleend. Voor die gebieden, waar de groei der werkgelegenheid PROF. DR. J. E. DE QUAY achterblijft, zal een regionaal wei- va arts- en welzijnsbeleid worden gevoerd, waarbij het accent valt op het regionale industrialisatiebeleid, dooh waarbij tevens de ontwikkeling van de andere welvaartsbronnen, waaronder het toerisme, voor be paalde gebieden zal worden nage streefd. 15 worden ingesteld. Een definitieve regeling van de voetbalpool zal worden nagestreefd na herziening van de Loterijwet. Bij voortzetting van de parlemen taire behandeling van de Algemene Kinderbijslagwet zullen de tegen deze wet gerezen bezwaren zorg vuldig worden overwogen. "1/1 Bij de bepaling van de defensie-uit- gaven zal rekening wfj-den gehou den met de nieuwe plannen van de NAVO en nauw gelet worden op de bedragen, die de met ons land ver gelijkbare NAVO-landen aan hun defensie uitgeven. In het bijzonder zal worden gelet op een doelmatige controle en een efficiënte bedrijfs voering. De mogelijkheid van uit breiding van het beroepspersoneel zal worden onderzocht. Daarbij zul- Niet in Rome maar in Brussel België hebben in navol ging van de linkse pers felle aan vallen gedaan op het Belgische ko ninklijke hof en zijn betrekkingen met de regering te Brussel. Het Vlaamse blad Het Volk schreef: „Er zijn in het paleis van de koning veel lieden, die niets van hun grondwet telijke plichten kennen of van hun verplichtingen jegens het Belgische volk." r.k.-blad La Libre Belgique leverde kritiek op de regering van premier Eyskens, omdat deze er niet in is geslaagd, haar wil op te leggen aan koning Boudewijn bij het maken van de plannen voor het huwelijk van prins Albert, waarvan" men wil, dat het in Brussel burgerlijk wordt voltrokken. Vervolgens constateert het blad, dat de Belgische ambassadeur te Rome over het huwelijk heeft onderhandeld met het Vatikaan, zonder de minister van bui tenlandse zaken, die toch zijn meerdere fis, daarin te kenrnen. Dit is een bewijs van indtiatietnemen van de zijde van het koninklijke hof, aldus La Libre Belgique, die niet veel gelukkige gevolgen voor het land opgeleverd heeft. Het Volk voegt hier nog aan toe: „Wat onze ambassadeur bij het Vatikaan be treft, het minste wat wij kunnen zeggen is, dat het tijd wordit, hem een post toe te wijzen met minder verantwoordelijk heid." len tevens de voordelen worden overwogen van verandering va licbtingssterkte en (of) verkorting van de diensttijd zowel voor de be trokkenen als voor de nationale economie. Het ingediende wetsont werp tot wijziging van de Dienst plichtwet (uitzending dienstplich tigen naar Nw. Guinea) zal na; mening van de regering spoedig moeiten worden behandeld. Voor een uitvoeriger uit treksel van de rede var prof. De Quay zie pag. 7. De Australische premier Menzies heeft gisteren aan een maaltijd van de Amerikaanse persvereniging Washington verklaard, dat Australië sinds het ontstaan van het geschil tussen Nederland en Indonesië het standpunt heeft ingenomen, dat wes telijk Nieuw-Guinea Nederlands ge- Bij het bezoek van de Indonesische minister van buitenlandse zaken Suban drio aan Australië hebben de Australiërs Subandrio gevraagd, waarom Indonesië het geschil niet voorlegit aan het Inter nationale Gerechtshof. Subandrio heeft hierop geantwoord dat het geschil van juridische maar van politieke aard is Daarop hebben de Australiërs Suban drio onder het oog gebracht, dat dit ge schil niet door geweld kan worden op gelost en Subandrio heeft toen sohrifte- vastgesteld, dat Indonesië geen ge weld zal gebruiken. Australië heeft dus nu een verklaring an een verantwoordelijk minister dat r geen geweld zal worden gebruikt et weet tevens, dat Indonesië het geschil niet wil voorleggen aan het Internatio naal Gerechtshof, zcide Menzies. Mensen-in-blïk? Een nieuwe dracht voor leden van de Ku- Klux-Klan? Of zijn het ruimte vaarders, aangetreden voor een vlucht naar de maan? Het is slechts een fotografisch grapje, gemaakt in een Amerikaanse vliegtuigfabriek, met behulp van enkele vlékvrij-stalen uitlaatbe- schermers voor vrachtvliegtui gen. Een groepje arbeiders kijkt door de openingen voor de uitlaatgassen. In de droog gekomen polder van Lelystad (Oostelijk Flevoland) staat de zgn. moerasandijvie in volle bloei. Het gigantische veld van gele bloemen oefent vooral aantrekkingskracht uit op de bijen, zodat de imkers er vele korven naar toe hebben gebracht. Sowjetunie gewaarschuwd, een eind te maken aan de dreiging van een eenzijdig Russisch optreden Duitsland, indien zij wenst, dat de huidige besprekingen tussen Oost en West succes opleveren. Zij deden dit in antwoord op het jongste Russi sche protest tegen de bewapening door de Amerikanen van enkele lan den van de NAVO. Ook in de conferentiezaal te Genève was de sfeer gisteren slechter. Er werd meei geïmproviseerd dan voorheen en de dis- niet constructief. Verwacht wordt, dat de kwestie-Berlijn spoedig het onderwerp van gesprek zal Gromyko sprak gisteren drie kwartier. Hij verdedigde opnieuw het Russische vredesverdrag en zei, dat hoe eerder het getekend wordt, des te kleiner het gevaar iwe militaire conflicten zal zijn. gegeven moment viel de Ameri kaanse minister Herter hem nijdig in d« rede met de opmerking, dat Oost-Duits- land vier a vijf maal zoveel man onder de wapens heeft dan de Westduitse bonds republiek, als men de bevolking van beide gebieden in aoht neemt. Hierop wist Gromyko slechlbs te ant woorden, dat Herter bij zijn berekening m de grootte der Oostdui/tse strijdkrach ten ook de leden van sportorganisaties en jeugdverenigingen had meegeteld. De Britse minister Selwyn Lloyd ver klaarde, dat heit Russische vredesverdrag slechts een nieuwe ramp over Europa zou brengen en zijn Franse collega Couve de Murville vroeg Gromyko of de Sowjet- door middel van dat verdrag beoogt, soort controle over West-Duiiteland uit te oefenen. Dulles Drinken methyl-alcohol eiste 8 mensenlevens bank" in Antwerpen moeten. 36 personen zich verantwoorden in ver band met de methyl-alcohol-zaak, die enige tijd geleden België in be roering bracht. Acht mensen kwa men om het leven door het drinken sterke drank, die in werkelijk heid methyl-alcohol was. Gisteren begon bet proces in de grote Assisenzaal, d'ie voor deze gelegenheid wordt gebruikt in verband met het grote a-antel mensen dat het proces bijwoont- De publieke -tribune liep i.n een ogenblik tijd vol, in de zaal zaten verdachten, hun raadslieden, getuigen en getuigen-des- kundiigen. Van de 36 mensen die zich moeten verantwoorden, nam op de voorste rij de groep van tien hoofdlbeschuldiigden plaats: zes van hen worden verantwoor delijk gesteld voor de dood van een ol slachtoffers, de anderen voor he' toebrengen van ziekte of blijvend licha melijk letsel. verkeer worden aangemerkt. Bovendien- heeft verdachte niet goed uitgekeken, want dan had hij de automobilist moeten zien naderen." Op grond van deze feiten vorderde de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank vrijspraak voor de automobilist die in oktober van het vorige jaar bij het rechts afslaan op de Middenweg in Amsterdam geen voorrang gaf aan een voet ganger op een zebrapad. De betrokken voetganger, een student, die zich op verzoek van de politie voor het proces-verbaal beschikbaar had ge steld, moest een stap achteruit doen om niet te worden aangereden. De agent had het proces-verbaal op gemaakt in opdracht van de thans ge pensioneerde commissaris van politie, de heer L. A. A. Cohen, voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bescherming van voetgangers. Het proces-verbaal was gebaseerd op art. 28 lid 1 sub 2 van het wegenverkeersreglement waarin staat, dat bestuurders die van richting wen sen te veranderen, verplicht zijn de door gang wij te laten voor het verkeer dat zich naast hen of zo dicht achter hen bevindt, dat door dit veranderen van richting gevaar voor botsing zou ont staan. De kantonrechter, voor wie dit proefproces in eerste instantie had ge diend, veroordeelde de automobilist tot 25 boète. Van dit vonnis ging de offi cier van justitie in hoger beroep. De officier van justitie bij de recht bank kon zich niet met hef vonnis ver enigen en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal 8 juni uitspraak doen. Een va/n de mensen, die blijvend licha melijk leisel opliepen, verscheen als ge tuige voor de reahtibank: Theophiel Lae- nen uit Lier, met een witte stok, bege leid door een familielid. De man had sterke drank gedronken uit een fles met het etiket „Schiedam". De volgende dag werd hij blind wakker. Het methyl-alcohol, de oorzaak van het drama, is een uiterst gevaariijk goed. Slechts 3,5 gram kan blindheid veroorza ken, bij vijf gram is blindheid zeker, het drinken van tien gram heeft de dood ten gevolge. Als een der hoofdverdachten zat op de voorste rij in de rechtszaal de apotheker Roger Hoet, vader van tien kinderen, die zekere Cortihout duizenden liters brand spiritus heeft verkocht, die dan door Cortihout werden verstookt tot accijns vrije alcohol; tot goedkope alcohol dus. Nu beweert Corthout dat Hoet hem vroeger steeds ethylalcohol leverde, een stof die men ook beter niet kan drinken, maar die toch minder gevaarlijk is. Plot seling zou de apotheker overgeschakeld zijn op methylalcohol, dat het gevaarlijke methanol bevat. Hoet ontkent dit echter. Hij zegt voortdurend methyl-alcohol te hebben geleverd. Corthout zou namelijk tegen hem hebben gezegd dat hij de vloeistof voor de verwarming van zware machines gebruikte. Aangezien ethyl alcohol voor de motoren schadelijk zou kunnen zijn, leverde hij steeds methyl- In de verkiezingen voor de eilanden- raad op Curasao hebben de nationale volkspartij en de Curagaose onafhanke lijke partij samen 20.505 stemmen ver worven, de democratische partij 18.872 en de katholieke volkspartij 4102, waar door zij resp. 10, 9 en 2 zetels verwierven. Op Bonaire ontving de democratische partij 1400 stemmen en vermoedelijk 5 zetels, de U.N.I. 1137 stemmen en 4 ze tels. Op Sint-Maarten kreeg de groep Wathey vier zetels, Scott één en Peter son geen. Op Saba legde de groep Le- venstone beslag op 4 zetels en Johnson op één. Op Sint-Eustatius kwamen vier zetels aan de groep Lopes en één aan Woodby. Op Aruba verwierven de P.P.A. 9893 stemmen en 12 zetels, de A.V.P. 4896 er 6, IJ.N.A., 1609 en 2, P.D.C. 905 en 1. De verkiezingen brachten weinig ver rassends. De overwinning der democra ten op de Bovenwinden -waren misschien duidelijker dan verwacht was. Op Bo naire was de uitslag naar verwachting. Op Aruba was het opmerkelijk, dat Croes een zetel veroverde en eveneens het her stel van de A.V.P., hoewel niet van wezenlijke betekenis. Op Curagao heeft de K-V.P vergeleken met de Statenver kiezing 25 van de stemmen verloren wegens de te verwachten medewerking de democraten, doch de zetelverhou ding blijft hetzelfde. Men verwacht nu 'n democratisch-katholieke samenwerking uitschakeling van de nationale ele menten bij het bestuur. De Nederlandse fotograaf Boris Ko- wadlo is gisteren in de Ave-rivier, in Portugal verdronken. Kowadlo die in ge zelschap was van de journaliste Cornelia Verhoef, brachlt een bezoek aan mooie plekjes langs de rivier waarvan hij foto's maakte. Hij verdronk bij het alcohol, dat hij blauw kleurde, om erop te wijzen dat dilt bes-last geen drinkbare alcohol was. Ethyl-alcohol is van zichzelf al blauw. De goedkope drank van Corthout is dus in de handel gebracht en heeft de dood van aoht mensen tot gevolg gehad, voor namelijk zeelui, terwijl het goed moge lijk is dat ook buitien België zeelui de dupe zijn geworden van het gevaarlijke methanol. Vandaag is het proces voortgezet. landse zaken, Gromyko, zal vanavond van Genève naar Washington vliegen om de plechtigheid bij te wonen. Zoals men weet, maken de westelijke ministers deze reis in een Amerikaans vliegtuig. Voorts wor den in Washington verwacht: bondskan selier Adenauer en minister von Brentano van West-Duitsland, premier Menzies van Australië, de Belg Paul Henri Spaak, secretaris-generaal van de NAVO, de Ne derlandse minister Luns en zijn collega's uit Japan en Italië. Mogelijk zal ook dr. Dag Hammarskjöld, secretaris-generaal van de NAVO aanwezig zijn. Willen Joden terug naar Rusland Het Sowjet-persbureau Tass meldde van daag dat 107 naar Israël geëmigreerde Jo den president Woro6jilof van de Sowjet unie schriftelijk hebben verzocht, naar Rusland te mogen terugkeren. In hun brief, gepubliceerd in het blad ..Troed" zeggen de 107 Joden dat zij zich vreemdelingen in Israël voelen. Zij kennen de taal en de gebruiken van het land niet. „De Sowjet-unie is ons va- derlantr', aldus deze Joden, die eraan toevoegen dat zij bovendien aan dat land hebben te danken dat zij aan de massa moord in de laatste wereldoorlog zijn ont komen. Little Rock Nederlaag voor Faubus Drie leden van dë schoolraad te Little Rock, alle drie voorstanders van rassen- soheidfing, hebben gisteren hun zetels in de schoolraad verloren, nadat tussen tijdse verkiezingen waren gehouden. Van de drie andere leden van de school raad, alle drie gematigden, behield er één zijn zetel, terwijl de beide anderen volgens de tot vanmorgen getelde stem men een duidelijke voorsprong hebben. Deze uitslag is te beschouwen als een nederlaag voor gouverneur Faubus, die de drie niiet-herkozenen de voorgaande weken zijn volle steun had gegeven. Verdwaalde arbeider teruggevonden in de woestijn Een Italiaanse spoorwegarbeider, die zonder voedsel en drinken verdwaald was in de Zuidaustralische woestijn, heeft, ge lokt door luchtspiegelingen, gedurende zes dagen en nachten bijna voortdurend gelopen, voordat een reddingsploeg hem gisteravond vond. De leider van de ploeg die een speurtocht in het meest afschrik wekkende gebied van Australië onder nam, zei: „Het is een wonder. Hij heeft het onmogelijke gedaan. Maar wij vonden hem net op tijd. Hij zou vanavond ge storven zijn". De arbeider 16 op het ogenblik in ern stige toestand in een ziekenhuis opgeno- maar men verwacht dat hij zal ge- (Van parlementsredactie anbeveling de bewaking Het verdi nader in beschouwing te ne opzicht wordt gedacht aa ring van samenwerking meentepolitie en aan het inschakelen van nachtveiligheidsdiensten. terwijl ook gescheiden opleg wapens moet worden overwogen. De financiële konsekwenties leggen echte\ in dezen bepaalde beperkingen op. Dit blijkt op 16 mei jl. de toenmalige minister van defensie, ir. C. Staf. hebben meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Koersen (kath. v.) De heer Koersen had zijn vragen gesteld naar aanleiding van de wapen- en munitie diefstallen, die in april jl. te Amster dam zijn gepleegd. In zijn antwoord wijst ir. Staf erop, dat aan de bewaking van grotere wa pen- en munitiedepots al het mogelijke is gedaan, doch dat het aa waken depots en objecten in Neder land zo groot is, dat het een praktische onmogelijkheid is deze alle van een statische bewaking te voorzien. Voor- zo%'er tevoren statische bewaking werd toegepast bleek deze op den duur voor het betrokken personeel zodanig geest dodend te zijn, dat de bewakers hier- niet opgew uist op grond hii lamische bewaking overgeg; uitaten hiervan zijn goed Iet te verwaarlozen aantal diefstallen sedertdien in geen enkel opzicht Hoe' Staf dus meent, dat Gisteren zijn drie kinderen verdron ken. Het tweejarig zoontje van het echt paar Zethof uit Uithoorn raakte in de morgen vermist en 's middags werd zijn stoffelijk overschot uit een sloot bij de gemeentelijke tennisbanen opgehaald. De vierjarige Henk Goorman uit Zut- phen raakte 's middags bij het pootje baden in de Nieuwe haven in de stroom werd 's avonds verdronken gevonden. In Amersfoort werd gisteravond het lijkje opgehaald van de vijfjarige L. J. S„ dhe met een vriendje bij het Spui was gaan spelen. de bewaking, ook van de kleine depots, meer aandacht moet worden geschon ken, is hij evenzeer van mening, dat inbraken en diefstallen niet ten volle zijn te voorkomen, evenmin als in de burgersector. Paar ton schade door brand in fabriek Een zware brand heeft gistermiddag de timmerfabriek Twen the in Enschede vol komen verwoest. De brand greep zo snel om zich heen, dat de arbeiders nauwelijks in staat waren hun kleren uit het vuur te redden Binnen een kwartier stond een oppervlakte van bijna 1800 m2 in lichter- laaie. De schade bedraagt enkele tonnen. Het bedrijf, dat vele orders had, is tegen brand en bedrijfsschade verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend. Helikopterdienst Londen-Parijs De British European Airways zijn voor nemens een helikopterdienst te openen tussen Londen, Parijs Brussel en andere steden, aldus is gisteren meegedeeld door lord Douglas of Kirleside. directeur van de Rea. De Bea onderzoekt de mogelijk heden om voor deze diensten gebruik te maken van de Fairey Rotodyne helikop ter. die plaats biedt aan vijftig passa giers en die een kruissnelheid heeft van circa 320 kmu. Vrij koud De Bilt verwacht tot mor genavond Vrij koud weer met veel bewolking en hier en daar een bui, maar ook enkele verspreide opklaringen. Ma tige, in de kustprovincies tijdelijk krachtige wind tus sen noordwest en noord. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 27 mei Zon op 4.32, onder 20.43 uur; maan op 00.10, onder 10.05 uur. laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1