Lof voor Katwijks slreven naar modernisering Zevende schip, na de oorlog voor Kennemerland gebouwd FAIFFEISEN-BANK Trawlers vissen nu bij 57ste breedtegraad Bosbrand bij het Langeveld werd snel geblust Echtpaar Haasnoot (Rijnsburg) woensdag 50 jaar getrouwd De Gemeente Spaarbank, Katwijk NIEUWE LEin.SCHE COURANT 7 ZATERDAG 23 MEI 1959 Trawler KW 49 in Woubrugge te water TK DOOP U en noem u ANTJE en wens u goede vangsten en behouden "f vaart". Onder het uitspreken van deze woorden sloeg mevrouw A. MeyeringWiepkema, echtgenote van de directeur van de rederij Kenne merland te Katwijk, op de knop, waardoor de champagnefles schuimend tegen de forse boeg van de trawler KW 49 te pletter vloog. Nog geen tien tellen later lag deze jongste aanwinst van de Kennemerland in het water van de Woudwetering nabij Woubrugge. Na afloop van de tewaterlating begaf een groot aantal Katwijkers zich naar hotel Het oude Raedthuys, waar een receptie werd aangeboden. De heer J. H. Boot. directeur va scheepswerf De Dageraad, herinnert in zijn openingsspeech aan, dat dit zevende vissersschip is. dat na de oorlog voor Kennemerland is gebouwd De be langstelling bij deze vlotte tewaterlating Raiffeisen-Bank Pluk méér vruchten van uw geld ir Dagelijks opvraagbaar tegoed Jeugdspaarboekjes met Alle service In geldzaken Voorstraat 50 Katwijk aan Zet /SPAARBANK voor IEDEREEN H. BEDEKER Dames- en Herenkapper ook uw adres voor Remington. Philips Braun en andere scheerapparaten. Tevens worden alle reparaties door ons verzorgd Voorstraat 73. Tel. 2584 Katwijk a. Zee. BANKETBAKKERIJ J. Van der VELDEN vraagt voor het seizoen (11 juni tot half september) net winkelmeisje Enige ervaring strekt tot aanbeveling- Aanmelden vanaf maandag 25 mei a.s. Voorstraat 21 Katwijk aan Zee tel. 2864 GESLOTEN Fa. lisbr. Verdoes BADSTRAAT 5. KATWIJK AAN ZEE KATWIJK AAN ZEE Onderwijzer zoekt ONCEM. ZIT-SLAAPKAMER met of zonder pension. Brieven onder letter W aan boekhandel v. d. Lee, Kat wijk aan Zee. Gevraagd LEERLING VERKOOPSTER t gedurende de zomermaanden was zeker niet minder dan bij die de eerste. De afmetingen van de schepen werden gaandeweg groter. Had de vorige trawler, de KW 32. nog een motor 750 pk, de Antje wordt uitgerust maar liefst een 1000 pk Deubz motor. Na nog meer technische gegevens te hebben verstrekt, bracht de heer Boot zijn dank over aan commissarissen en directie voor het gestelde vertrouwen en de ontstane stevige band. Vervolgens bood hij me vrouw Meyering een geschenk aan. Groot vertrouwen De heer T. H. Meyering herinnerde eraan, dat na de oorlog 8 nieuwe söhepen voor de rederij zijn gebouwd, waarva 7 door De Dageraad. Dit getuigt van ee groot vertrouwen. Altijd heeft De Dagi raad op uitstekende wijze de belangen van de rederij verzorgd, alles werd steeds volgens plan afgewerkt. Voor de oorlog waren 12 schepen in de vaart, die da teerden van 1896—1930 Hiervan zijn er nog twee in bedrijf, de rest werd ge sloopt of verkocht. Deze 12 schepen had den een gezamenlijk motorvermogen van 2400 pk; de 10 tegenwoordige schepen ontwikkelen samen 5000 pk De rederij streeft naar de overgang van de drijfnetvisserij op de tra w4 visserij. Begenadigde Antje de naam van de echtgenote van de heer Meyering. is afgeleid van Anna -= Begenadigde. Een symbolische naam. Moge zegening uitgaan in het bijzonder de bemanning van dit nieuwe schip. Ten slotte richtte de directeur een per soonlijk woord tot schipper Cor Bal en tot de directie en het personeel van De Dageraad. Hij besloot zijn toespraak met .rens. dat de Antje aan de verwach- De heer Tuntler van de Scheepvaart- Inspectie sprak over het stimuleren dooi de regering van vlootvernieuwing. De accomodatie van de oude schepen ii vergelijken met die van krotwoningen. Wat deze modcrniserin/ datie betreft, heeft Katwijk tot op heden meer initiatief getoond dan de Scheve nlngers Deze houden nog krampachtig vast aan de drijfnetvisserjj. doch de b Tuntler zei van de trawlnetvisserij m- toekomst te verwachten. Hij roemde de goede verstandhouding en de plezi» samenwerking tussen dc inspectie ei Eigen moeder Hadden de grootste schepen van '39 als maximaal nog 100 pk mét vermogen, na '45 werd dit vermogen steeds opgevoerd. Spreker feliciteerde de rederij met de keuze van schipper Coi Bal; er zal nu zeker geen tekort aai bemanning komen. Wethouder Bloot uit Katwijk sloot zich aan bij de gesproken woorde: vertrouwen In de toekomst Helaas zal ook de Antje, als zij straks in de vaarl komt. steeds bij haar stiefmoeder IJmui- den terecht komen. Het is echter in he1 belang vap de hele Nederlandse visserij, dat de Katwijkse Vloot bij haar eigen moeder een woonplaats vindt. ..We ten blijven streven naar een eigen Kat wijkse visserslha' Op de werf van Dc Dageraad wordt thans de kiel gelegd voor een trawler, die diezelfde hoofdafmetingen krijgt ali de Antje. dus 43.96 x 7.30 x 3.80 meter Het vaartuig is voor rekeninc van dc Katwijkse rederij N Parlevliet Jr. De hoofdmotor is een 900 pk Brons. (Adv.) Wilt u eens Iets fijns op de boterham? Proef dan eens CASSELERRIB EEN KLASSE APART „De Landbouwer" VOORSTRAAT TELEF. KATWIJK Twei r stroomloos i het De bemanning van de Everard I Christina dertien Katwij kers en drie Noordwijkers die gisteren voor de tweede maal achtereen de eerste Kat- I wijkse haring aanvoerde, j Schipper Kloos staat tweede van links. Vanmorgen zijn de mannen op het Katwijkse ge meentehuis ontvangen. Foto D. Kruyt verband met werkzaamheden aa hoogspanningsnet zal in de nacht van •rdag op zondag var. 4 tot 6 uur de levering van elektriciteit aan Katwijk ►rden onderbroken. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Zondag: hoog water 4.13 en 1642 u (springvloed); laag water 0 (14 en 12 29 u Maandag: hoog water 5.02 en 17.31 ui laag water 0.50 en 13 15 uur. Visserij golf jes DE TRAWLERS hebben de visgronden om de Noord bij de zestigste breedtegraad verlaten. Alle schepen hebben de visgronden bij de zeven en vijftigste breedte graad opgezocht. Daar was het goed weer. maar de resultaten waren toch over het algemeen middelmatig. De dagvangsten bestonden uit 150 tot 200 manden makreel, koolvis en wijting. De trawler Dirkje meldde in die contreien trekken van 50 man den, meest makreel. Uit IJmuiden gingen de trawlers Emma en Haarlem eveneens Op de kust schraal Op de visgronden onder de kust wer den schrale vangsten tong en schol ge meld. De kotters en loggers hadden hier te kampen met windkracht 5 tot 6 uit oostelijke richting Er werd van 50 tot 70 kg tong en van 10 tot 15 manden schol per dag buitgemaakt. Bij de boei P. 12 bes-tonden de dagvangsten uit heel wat meer: 300 tot 350 kg ton en 5 tot 6 man den schol Toch drie trawlers Ondanks sombere voorspellingen over geringe aanvoer werd de vrijdagmarkt nog door drie trawlers, een grote kottèr en 30 schepen van de kleine vaart be zocht. Er stonden ruim 4000 kisten vis in de -hallen, waarbij waren 400 kisten schel vis. 300 wijting. 325 gul en kabeljauw, 100 koolvis. 50 verse haring, 425 kleine kisten haring, 2000 makreel. Van de kus-tvloot waren er 500 kisten schol en 225 tong. De prijzen van de schelvis liepen van 32 tot 25 per kist. Kabeljauw ging de zuidergrens over voor slechts f 60 tot 30 per regel van tien stuks. De wijting no teerde mooie bedragen van 25 tot f 30 per kist. Haring noteerde 22 tot 27 en makreel naar kwaliteit en grootte 12 tot ƒ28 per kist. Die laatse bedragen voor de makreel gaven ook de hoogte van de besommingen aan. De Vios IJm 24 besomde ƒ21.300 voor een vangst die bestond uit 240 kis ten schelvis. 300 makreel. 20 wijting. 130 gul en kabeljauw. 65 koolvis. 40 diver- 100 stijve kabeljauwen en 350 kleine kisten haring. Ook de Claesje Ro 46 was binnen. Dit schip besomde 14.000 en de vangst bestond uit 60 kisten schelvis. 700 makreel. 50 wijting, 20 diversen. 300 stijve kabeljauwen en 50 kleine kisten Van de Katwijkse vloot was de Kw 32 Sakina Martine present van een reis. die op 13 mei was begonnen in IJmuiden. Er wérd aan land gebracht 80 kisten schel vis, 15 veree haring. 700 makreel. 150 wij ting. 80 gul en kabeljauw. 25 diversen en 250 stijve kabeljauwen.. De besomming was 17.600. Vandaag aan de markt Ook de zaterdagmarkt zal druk wor den bezocht. Tientallen schepen van de kustvloot verschenen met schol en tong aan de markt, terwijl een drietal trawlers ook aanwezig waren. Vrijdag liet de Herman IJm 2 nog verstek gaan. maar voor de zaterdagmarkt zouden worden gelost 28Ó kisten schelvis. 110 gul en ka beljauw, 120 koolvis 40 wijting. 160 ma kreel, 40 diversen, 10 platvis. 40 haring en 300 kleine kisten haring. Ook de Kw 80 kwam in IJmuiden aan met nog onbekende vangst. Dit schip is van 11 mei op zee geweest. Van dezelfde datum is de Kw 81. De Dirkje is vervol gens de oudste met een reis van 12 mei af Op 13 mei ging de Sch 27 naar zee en op 14 mei de Job Gouda. KATWIJK AAIV DEN RIJN Uitbreiding veilingdagen Naar aanleiding van een in de onlangs gehouden vergadering van de groente veiling gedaan voorstel om b.v. in de maanden juli en augustus ook op zaterdag 'e veilen heeft het bestuur besloten voor taan het gehele jaar door op zaterdag te Tweede uitrit Tot nu toe was er voor de neérzéthal bij de groenteveiling slechts één in- en uitrit. Als gevolg van een voorstel maak te het bestuur plannen voor een tweede in- en uitgang. Na gehouden inschrijving werd dit werk opgedragen aan de fi Zitman te Leiden die thans met dit werk zover is gevorderd dait de volgende week van deze tweede in- en uitgang gebruik kan worden gema-akt. Gondelvaart De Oranjevereniging te Katwijk aan Rijn heeft plannen in voorbereiding in de loop van deze zomer een grote gondelvaart te houden. Dinsdagavond om 8 uur wordt in De Roskam gadering gehouden voor de deelnemers aan dit NOORDWIJK Gistermiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een brand in de staats bossen bjj het Langeveld. Aan de Rand weg bleek een behoorlijke brand te woe den. die energiek werd aangepakt door de vrijwillige brandweer, geassisteerd door de politie en aldaar vertoevende gasten, benevens personeel van de staats- Na een goed uur was men de brand meester. Ongeveer een hectare bos en duin ging verloren. De oorzaak is ver moedelijk achteloosheid met vuur. Chr. bejaarden sloten seizoen de christelijke Noordwijk- Blnnen en Noordwijk aan Zee. die in De Zeeleeuw werd gehouden, trad op de voordrachtskunstenaar J. Oosterweller. De heer H. J. Kruyswijk had de leiding van de bijeenkomst. Steunpilaar órganisatieleven Helemaal achteraan het Moleneind t (jnsburg woont een bescheiden echtpaai dat thans geniet van een rustige levens- ■ond. Momenteel beleeft het echter eer ukke t(jd: op 27 mei 1909 traden d< heer C. Haasnoot en mevrouw KI. Haas- Dot-van Egmond, namelijk in het hu- eljjk. Het echtpaar is dus woensdag 50 tar getrouwd. Dc heer Haasnoot is in zijn werkzame -ven een van de steunpilaren geweest, ;e het organisatorische werk in Rijns- burg voor een groot deel heeft gedragen. Na een zware dagtaak (de jubilaris was igenaar van een landbouwbedrijf) had de heer Haasnoot maar nauwelijks de tijd om zijn krant in te kijken, want 's avonds was er altijd wel een vergadering van een vereniging, waarvan hij bestuurslid was Om het rijtje maar eens te noemen: se cretaris van het Geref. Schoolbestuur, secretaris der Geref. diaconie, penning meester der A.R.-kiesvereniging, secre taris van de chr. Boeren- en Tuinders- bond, en voor de oorlog secretaris en commandant van de plaatselijke Burger wacht. In de oorlog verleende het echt paar onderdak aan een joods gezin, be staande uit man, vrouw en één kind. Pleegkinderen Behalve landbouwer was de heer Haas noot van zijn 13e tot zijn 45e jaar bode der R.V.S. Toen de kinderzegen uitbleef nam men na de Eerste Wereldoorlog durende enkele maanden een Duits meisje in huis. Dit meisje voelde zich aan Moleneind zo thuis, dat ze. in Duitsiand teruggekeerd, heimwee kreeg naar Rijns- burg. In gezelschap van haar zusje reisde zij terug. Beiden werden liefderijk pleegkinderen opgenomen en zijn than6 met Rijnsburgers getrouwd. Er zijn nu 5 pleegkleinkinderen. Familie en bekenden (ook het Joodse gezin) zullen niet woensdag maar dinsdag het 50-jarig huwelijksfeest meevieren Op het fotootje zit het gouden echtpaar rechts aan de tafel. Verder: familieleden van de bruid en bruidegom. (Adv.) Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 1-20 - Rijnsburg LISSE haalde op e> tweede prijs heid". Bedrijfsvoetbal Woensdag wordt een bedrijfsvoetbal wed strijd gespeeld tussen de brandweer en het personeel van G. van der Meij en Zn. Het personeel van de Boerenleenbank at van de Amsterdamse Bank spelen donderdagavond 7 uur op het gemeente lijke sportpark tegen elkaar. Oogst van de straat Jongensjasje, damesfiets, dop van olie tank, f ietssleuteltje, kindermandje, kin derparaplu, zonnebril, halsketting, boek. autostep. sjaal, zilvergeld en een bloed transfusiespuit. Bejaardentocht De jaarlijkse tocht van de bejaarden is vastgesteld op 11 juni. De reis gaat naar Volendam. Om mee te kunnen, moet men 'óór 1 juni zeventig jaar zijn. Afscheid mej. v. d. Berk, Aan mej. C. van der Berk. die 39 jaar op het plaatselijke postkantoor werkzaam geweest, werd om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend. De directie van de P T T bood haar een oorkonde voor trouwe dienst aan. Op donderdag 11 juni wordt een tocht per autobus gemaakt. Weekagenda Zaterdag: 6.30 uur: sportpark Van Pan- huysstraat, voetbalwedstrijd Noordwijk— SJC om de KAB-beker. Donderdag: Wijkgebouw Hoofdstraat 12. 8 uur. algemene ledenvergadering „Het Groene Kruis"; Chr. Mulo, 8 uur, Voor lichtingsavond gewestelijke arbeidsbu reau inzake beroepskeuze; Royal, 3 Ledenvergadering Chr. Bond van politie ambtenaren; Flora. 7 uur: Feestavond ouden van dagen uit Lisse. Vrijdag: Flora, 7.30 uur, lustrumviering hengelaarsvereniging „De Sportvisser". Spreekuur schoolarts De schoolarts houdt zitting woensdag 27 mei van 23 uur in de openbare lagere sohool Van Panhuysstraat. Tot voorzitter gekozen Het raadslid F. Rippen werd op de ver gadering van de algemene bond van ouden van dagen, die ten Utrecht werd gehou den, tot bondsvoorzitter gekozen. Excursie Tuinbouw en Plant kunde De leden van de afdeling Noordwijk van „Tuinbouw en Plantkunde" maakten een geslaagde excursie naar de provin cies Gelderland en Noordbrabant. Via Schoonhoven en Gorkuin ging de tocht naar 's Gra-vemoer waar een potplanten kwekerij werd bezichtigd. Hierna werd Oisterwijk aangedaan, waar de lunch werd gebruikt. Vervolgens bezocht men in Tdel de Prjns Bernhardsluizen, waarna in Avifauna te Alphen aan den Rijn werd gedineerd. Namens de leden dankte de heer Ooms de organisatoren van de geslaagde reis, waarna men huiswaarts toog. Dubbele dijbeenbreuk Op de Gooiweg fietste mej. A. M. J. Klein uit Noord wij kerhout geheel rechts van de weg. Een haar achteropkomende personenauto bestuurd door een 18-jarige kantoorbediende, moest uitwijken voor een tegemoetkomende bus van de NZH en schepte de wielrijd9ter. Deze werd tegen de grond geslingerd en werd met een dubbele dijbeenbreuk naar een ziekenhuis vervoerd- De eerste Katwijkse haring wordt van boord gehesen. Even later vertrokken vrachtauto's beladen met het zilte zeebanket naar de Katwijkse afslag, waar om twintig minuten over twaalf met de verkoop een begin werd gemaakt. Er waren 78 kantjes aangevoerd door de KW 7, 47 kantjes van de KW 40, 58 kant jes van de KW 38 en 35 kantjes van de KW 16. De prijzen lagen van f 180 tot f 230. Foto D. Kruyt Lig niet te lang in bed! Rust is niet iets dat een arts kan voor schrijven als elk ander willekeurig medi cijn. Als medicijn heeft rust namelijk maar een geringe genezende werking. Bo vendien wordt rust gemakkelijk onder- en overgedoseerd en kan tot verslaving lei den, wanneer men eraan went. Arbeid is in de regel niet schadelijk voor de gezondheid en leuzen die kortere werktijden beogen, hebben met volksge zondheid niets te maken. Aldus prof. dr. L. A. Hulst, hoogleraar in de interne geneeskunde te Utrecht, die onlange op de sociaal-geneeskundige stu diedagen 1959 in Utrecht sprak over „Mis- Prof. Hulst vestigde er de aandacht op, dat na de strijd tegen de massa-exploitatie nu het gevaar dreigt van het tegendeel, dat niet geheel kan worden opgevangen door vrijetijdsbesteding en „televisie- Tenslotte zei de hoogleraar: „Lange bedrust is in psychisch en lichamelijk op zicht schadelijk en zware lichamelijke ar beid heeft voor de gezonde mens meer heilzame dan schadelijke gevolgen". Starkweather kreeg 2 weken uitstel De negentienjarige Amerikaanse jongen Charles Starkweather heeft twee weken nitstel van exeentie gekregen, nauwelijks een uur voordat hü gisteren op de elek trische stoel zou sterven. Starkweather, tot de doodstraf veroordeeld wegens moord, kreeg het uitstel van het federale Amerikaanse hof van appel. CHR. KATWIJKSE INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL Jan van Brakelstraat 38, Katwijk aan Zee. Telefoon 3256 INSCHRIJVING VAN NIEUWE LEERLINGEN i 25 tot en met 29 r dagelijks OPLEJDINGEN: 1. primaire opleiding (na de 6de klas L.O.) 2. opleiding naaister - costumière - coupeuse 3. opleiding assistente in de huishouding 4. opleiding kinderverzorgster 5. Vormingsklas voor meisjes met ULO-diploma of daarmee gelijk te stellen vooropleiding. 6. Avondcursus naaien en beginners en gevorderden 7. Avondcursus fijne- en burgerkeuken 8. Verkoopster (bij voldoende deelname) De Directrice, H. Z. VAN DE WEERD. (Adv.) De Jeugd van Katwijk tussen 15 en 21 jaar (dienstplichtigen tot 23 jaar) spaart ook bij: maar dan met ,,de Zilvervloot" want behalve de normale maar hoge bankrente van 3!/4 geniet zij nog een premie van 10% over het totale spaar tegoed bij opname na een aantal jaren. Vraagt daarover inlichtingen bij het kantoor Voorstraat 88 (Weeshuis) Geopend Maandag Woensdag Dinsdag Donderdag Zatrdag 1.305 uur voor alle bankzaken 78 uur voor alle bankzaken bhalve voor het ledigen van spaarbusjes. 6.307.30 uur: ALLEEN voor inlgen en terug betalingen. NIET voor ledigen van spaarbusjes. Katwijk aan den Rijn. In het v.m. Gemeentehuis van 78 uur n.m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7