d; Sjah zag Perzische tanker te water gaan Alle bloemen van de mei sierden ambassade Cadeaus van Keizer en Verolme voor prinses Margriet Monument voor Auschwitz Roekeloos Medische samenwerking in Nieuw-Guinea Stap voorwaarts bij de kankerbestrijding Chr. Nat. Schoolonderwijs hield jaarvergadering MC 5 ZATERDAG 23 MEI 1939 GisterenRotterdam-Rozenburg-Wassenaar (Van onze speciale verslaggever) T7"IND, ik wilde dat je jezelf de spiegel kon bekijken. hebt er nog nooit zo mooi uitge zienSpontaan sprak koningin Juliana gistermiddag deze woorden uit, terwijl ze haar derde dochter, prinses Margriet, met de zichtbare trots van een moeder opnam. En prins Bernhard, minister Luns een aantal Perzische hoogwaardig heidsbekleders keken bewonderend naar het verblindende, massief gou den collier, dat het gelukkige Neder landse vorstenkind van de Sjah van Iran had gekregen. Het gebeurde allemaal bij de aanleg steiger van de werf van Verolme op Rozenburg, toen de Mohammed Re; Shah reed* lang te water was g laten. Terwijl de Erasmus, waari het hoge gezelschap naar Maasslu zou varen, rusteloos op het door de wind opgezwiepte water van de Botlek gleed en iedereen juist van iedereen afscheid wilde nemen, maakte prinses Margriet haar moeder attent op de prachtige halsketting met hanger, die Perzöë's heerser haar na de tewater lating van de Iraanse tanker had geboden. Ze had het kostbare bijou eigenlijk maar even gezien, want op de tribune was het aan een v de adjudanten in bewaring gegev» die het in de hofauto had gelegd. „Doe t maar aan", zei koningin Ju liana toen direct. „Je draagt op t ogenblik toch niks om de hals en het zal je prachtig staan Prins Bernhard haalde het besproken sieraad, maar slaagde er niet in de sluiting open te krijgen. Met een: „1 don 't want to bust it" („Ik wil 't niet kapot maken") gaf hij het toen aan een lid van zijn gevolg, dat er echter ook tevergeefs zijn vernuft op pro beerde. Nadat het collier nog in vele handen was geweest, slaagde een Pers er ten slotte in het „gebruiksklaar" te maken en onder grote vrolijkheid werd de Prinses, die op een afstand toegekeken had. er mee behangen. Hoewel het helder en zonnig was, zorg de een straffe wind voor een paar kleine incidenten op deze derde dag van het staatsiebezoek van de Sjah van Iran aan Nederland. Waren de MENU lires de la Casp socle de glacé Consommé Boïeldieu Filet de Veau farci a la cardinale Fonds d'artichauts Barigoule Timbale de riz a la piémontaise Paté de foie gras de Strassbourg Vacherin a la bénédictine Corbeille de fruits Liqueurs-Moka Bij de ,,perles noires", kaviaar uit Perzië, werd wodka Smirnof geschonken De filet de veau, een kalfshaas gevuld met gehakte kreeft, werd besproeid met Clos Barde St. Emilion 1937 en bij het desert werd champagne. „Moëtt et Chan- don, brut impérial gepresenteerd. Werktijdverkorting (Vervolg van pagina 1) zullen kapitaalverschaffers en de lei ding van de onderneming zich dan wel gevoelen, vraagt het Verbond zich af in het jaarverslag en wie zal dan nog geld in de onderneming willen steken? MASSIFICATIE Deze kritiek op de C.N.V.-denkbeelden over de medezeggenschap houdt niet in dat het Verbond vindt dat alles nu maar bij het oude moet blijven. Het uitgangs punt van de gedachtengang van de C.N.V.-commissie, namelijk de strijd te gen de massificatie, kan het Verbond zeer wel onderschrijven. Het bedrijfsleven kan er zijns inziens niet aan ontkomen een bijdrage te leve ren tot de oplossing van dit probleem en het zal moeten trachten in het vlak van de onderneming met een construc tieve bijdrage te komen, zo zegt het Bij het Centraal soviaal werkgevers verbond zijn 33 industriële werkgevers verenigingen, 22 organisaties op het ge bied van verkeer, handel, bankbedrijf er. visserij, 2 regionale werkgeversver enigingen en 241 ondernemingen en in stellingen (rechtstreeks) aangesloten. Het 211 pagina's tellende jaarverslag be schrijft uitvoerig de werkzaamheden van het Verbond in het afgelopen jaar. Van een aantal onderwerpen is de behan deling ook gedurende de eerste maan den van 1959 vervolgd. Drieëntwintig grote blokken beton in de vorm van spoorwagens, zullen het voornaamste deel uitmaken van een mo nument. dat in Auschwitz de herinne ring levend moet houden aan de uitroei ing van vier miljoen gèdeporteerden in dit Duitse vernietigingskamp tijdens de tweede wereldoorlog. Ruim 400 architecten en beeldhouwers uit 35 landen hebben deelgenomen aan een prijsvraag voor een gedenkteken. Een groep van tien inzenders won met het denkbeeld der wagons de eerste prijs Het getal 23 symboliseert de 23 landen waaruit de slachtoffers kwamen. Achter de wagons .geplaatst op de rails waar over de slachtoffers werden aangevoerd, komt een groot betonnen platform met de resten van de verbrandingsoven. Ook de overblijfselen van de gaskamers zul len zichtbaar blijven. I dames met een petticciat zo nu en verplicht de armen stqak langs de te houden, prinses Margriet, die haar zijden, rood-wit gebloemde merjurk een wit kapje droeg, waf noodzaakt dit af te zetten, daar anders zeker in de Botlek zou zijn gewaaid. Een harde windvlaag deed nok het Vrijheidsklasse-jacht'. „Azadi" (het Perzische woord vopr „Vrijheid") van de stellage tuilmelen, dat de koninklijke doopster door scheeps bouwer Cor Verolme aangeboden was. Het fonkelnieuwe. uit de beste materialen vervaardigde scheepje, kwakte met een nlag tegen de grond, juist toen prinses Margriet het van alle kanten bekeken had. ledereen zag het gebeuren, maar men schoot net iets te laat toe om de Darcon-zeilen te laten zakken. Het ceremoniële deel van de stapelloop van de reeds geverfde en bijna afge bouwde Iraanse tanker verliep vlot en goed. Met een lichte plof vergruizelde de champagne-fles zich op de boeg en met een heldere stem -;prak het pele- kind van de Nederlandse koopvaardij de doopformule uit; „1^ noem u Mo hammed Reza Sjah", klonk het gear ticuleerd, „en wens u behouden dat met goud beslagen en met dia manten bezet was Aan pnnses Mar griet lag het niet. Met één slag kliefde ze de draad door, maar er gebeurde Twee minuten lang hield de onwrik baarheid van het 33.000 ton metende zeekasteel de duizenden aanwezigen in spanning. Toen het eindelijk van zijn helling begon te glijden, ging er een zucht van verlichting op bij de direct geïnteresseerden en steeg er ook een luid gejuich naar boven. „Ik was even bang dat het mis zou lopen," hoorden we de Koningin later opgelucht zeggen. En prinses Mar griet had na haar perfecte bijlhouw gehaast verklaard niet te weten wat ze nu moest doen Op de eretribune, waarop een glazen windvanger was gebouwd, ontving de Sjah uit handen van de heer Verolme de kostbare bijl, waarmee de tewater lating was verricht. „Wat een mag nifiek gezicht!" zei hij tegen zijn gastheer, hoog uitziend over het vlak ke land van Botlek en Waterweg en over de zich in de zon spiegelende golven met hun helwit schuimende randen. „Uw bedrijf ligt hier koste lijkDe „skyline" is in één woord De scheepsbouwer me* zijn Amerikaan se zin voor show en organisatie had kosten noch moeite gespaard om het zijn hoge gasten zo aangenaam moge lijk te maken. Bij de aanlegsteiger, ■waar het vorstelijke gezelschap in de Erasmus arriveerde, na een tochtje langs de gepavoiseerde schepen van de Rotterdamse havens te hebben gepiaakt, had hij een reusachtige ere- boog opgericht, die door vier Iraanse leeuwen geschraagd werd. Op de knal gele, veertien meter brede poort, die er als een sterk gekromde banaan uitzag, stonden de in Perzische schrift gestel<*e Franse woorden: „Welkom aan Zijne Keizerlijke Majesteit Mo hammed Reza Shah Pahlavi Shah-in- shah van Iran" Vurige, on hout ee- Zo begroette de Keizer gisteravond op Iraans grondgebied de ambassade in Wassenaar als gastheer H.M. de Koningin. uit, als de stralen van een halve zon. Een grote hal van het bedrijf was ver der in een kolossale receptiehal om getoverd door gebruik te maken van foto-decors en hoog opgetrokken schijnwanden. Niet minder dan vijf tienhonderd genodigden vonden er na afloop van de plechtigheden een zit plaats in, nadat een deel er van eerst voor de ontvangst van de vorstelijke personen en hun gevolg was gebruikt Een zeer origineel detail was ook het gebruik van lange, open opstapwa- gens, waarmee het hoge gezelschap over het bedrijf werd gereden. De toejuichingen van de zijde van het publiek waren overweldigend, want de poorten van de scheepswerf wa ren los gemaakt cn duizenden Rozen burgers en Rotterdammers hadden van deze unieke gelegenheid gebruik gemaakt. Cor Verolme beleefde de dag van zijn leven en met hem de honderden, die zijn scheepswerven in de afgelopen tien jaar groot hebben gemaakt. In gezelschap van burgemeester Aschof van Rozenburg en de vice-president van Verolme United Shipyards, vdce- admiraal b.d. A. de Booy. leidde hij zijn vorstelijke gasten rond en in een toespraak gewaagde hij trots van de eer, die hem te beurt was geval len. „We zijn in uw land en in uw paleis geweest, Keizerlijke Majes teit." zei hij, „eerst Zijne Excellentie professor Gerbrandy en later ikzelf En van de aanvang af hebben we geweten hoezeer de ontwikkeling van uav land en het geluk van uw volk uw persoonlijke aandacht heeft Toen de Sjah gisteravond aan zijn gastvrouwe en gastheer een diner aanbood in de ambtswoning van de Iraanse ambassadeur te Wassenaar, betekende dit in feite het afscheid van Nederland. Vandaag is hij weer naar elders vertrokken, maar in zijn herinnering aan dit staatsbezoek zullen altijd twee dingen boven drij ven. Dat zijn de koeien van Fries land en de scheepsbouwers van Rot terdam. R'dam postkantoor met TV-controle Het 240 duizend kubieke meter grootte. 54 meter hoge en 76 meter lange nieuwe stationspostkantoor naast het station Rotterdam-C.S., is in september klaar. Er komt en nieuw postmechani6atiesysteem dat door middel van middel van televisii gecontroleerd kan worden. De Maasstad heeft het imposante ge bouw wel nodig: de vetoending van brie ven uit Rotterdam steeg van 1948 tot 1958 van 120 tot 163 miljard 6tuks per ja; bestelling in het district zelf: Van 112 tot 140 miljoen; geldelijke omzet: van 50( tot 1150 miljoen gulden. TWEE SECRETARESSEN SPIONEERDEN Een woordvoerder van de Westduitsi Christendemocratische (regerlngs)parttl beeft mpder-dec'd, da' rirv> o»A«»r de 'f personen, die in West-Duitsland zijl gearresteerd c-p verdenking van spiona ge voor de Oostduitse geheime dienst, twee secretaressen bevinden, die te 3 waren gesteld op het partjjhoofdkwai Hij vertelaarde, dat de arrestaties een nieuw bewijs zijn van het grote gevaar van het binnendringen van commnisten, dat alle Westduitse democratische par tijen bedreigt. Frans Julius Schroder, leider van de christendemocratische partij in Reutlin- gen, wordt sedert pinkstenzaterdag ver mist. Men vermoedt dat hij naar Oost- Duitsland is gevlucht. Er was ook tegen hem een arrestatiebevel uitgevaardigd Poging tot moord. Vijf jaar is in Zut- phen geëist tegen de Winterwijkse pro curatiehouder K.. wegens poging tot moord op zijn vrouw. Keizerlijk difner in Wassenaar (Vari een onzer redacteuren) ALLE bloemen van de miiand mei: lathyrus, lelies, violieren, anjers, lupinen en leeuwebekjes, in fraaie boeketten gerangschikt, sierden gis teren de ambassade van Pc.rzi'è, het buitengoed Boustan te Wassenaar. Een enorme ruiker rode roz^-n stond voor het portret van de zuüter van de Sjah en lila lathyrus gwxrde in schaal op de Louis XIV tafel in de salon waar de Koninklijkb gasten van de Keizer werden oniïtvangen. Maar de grootste glorie was toch de eetzaal, waar het diner voor 46 per sonen werd gehouden. Morgens reeds was het damast^ over de tafels gespreid en met de grooóste zorg het goudgerande wit porseleinen servies gerangschikt. Tussen de borden lagen kleedjes van Brussels kant en stonden :larmige zilveren kandehbbers ge vuld i Kurlhaus, dc d'hotel heer C. G. Peperkamp, kon reeds om vier uur tevreden zijn: alles was klaar en er behoefde geen centimeter ver schikt le worden toen om zeven uur dc lage bloemversiering van hetnderden rozen in alle tinten werd aangiSdragen. lan de hoofdtafel waren lederen stoelen geplaatst met rechte ruggen, waarin het Keizerlijk wapen was gedrukt. Konin gin Juliana zat in het middem rechts van de Sjah Prinses Beatrix tctesen de Sjah en prins Bernhard, na wie de grootmeesteres van H.M. de Koningin, mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin-jkvr. Teixeira de Mattos. volgde. Rechts van koningin Juliana was prof. De Quay tafelheer v an prin ses Irene; aan haar andere zijde zat minister Luns. 'ot in de kleinste bijzonderheden was al les geregeld en het laatste uur wachten op de Keizerlijke gastheer bracht in de ambassade nog de grootste spanning te weeg. Er viel niets meer te doen. maar steeds weer gingen er controlerende blikken rond of er soms iets aan de aandachf ontsnapt kon zijn. De bedien den van de ambassade, getooid met de hun juist verleende Koninklijke onder scheiding, legden steeds maar weer de lange franjes van de Perzische tapijten recht. de achtergrond, lieten een wakend oog rondgaan. Kleurige lampjes flitsten aan en de oprijlaan werd door lampions be schenen, waardoor het rood-wit-blauw en felle groen van de vlaggen een bij zonder kleurrijke indruk maakten. Al ligt de ambassade aan een stille laan. waar bijna nooit een auto passeert, nu stonden er van zes uur af al tientallen mensen. Toen de Sjah arriveerde, was dit getal aangegroeid tot enige honder den en een hartelijk gejuich heette hem ook hier welkom. Tien minuten na de Keizerlijke gastheer volgde de hofstoet met de Koninklijke familie. Voordat gisteravond het diner op de Perzische ambassade in Wassenaar begon, kreeg onze fotograaf gelegenheid, de tafels te „nemen". E HEER Edward Milton uit Londen, zo wordt ons ge meld, heeft een boete gekre gen wegens roekeloos rijden. Toen hij werd gecontroleerd, bleek dat hij reed met een snelheid van ruim 3 tot nog geen vijf kilo meter. Hij verdedigde zich met de verklaring, dat hij al een hele dag achter het stuur had gezeten en dat hij meende er goed aan te doen zijn snelheid wat te minderen, vooral ook omdat hij een belangrijk en gevaarlijk kruispunt naderde. Maar nu de rech ter. Hij ontzegde de heer Milton de rijbevoegdheid totdat deze een rijproef jou heb- aangezien voor de tweede maal binnen de maanden was, dat hij wegens roe keloos rijden moest terechtstaan. De heer Milton legde zich bij het vonnis neer. Hij betaalde de hem opgelegde boete plus de bijkomende kosten en verklaarde, dat hij een rijproef zou afleggen. Hij zei: „Me neer de rechter, u krugt uw zin. Want het beroep van chauffeur, dat ik in 1896 koos, blijf ik uitoefenen." De heer Milton is namelijk 91 jaar. het Australische specialisten op komst gaat zich thans uitstrekken tot het geneeskundig terrein, na een bezoek, dat de directeur van gezondheidszorg van het Nederlands ge deelte, de heer J. Bierdrager aan Port Moresby heeft gebracht en de besprekingen met zijn Australische collega, dr. R. F. R. Scragg en die van de Fidzji- eilanden, dr. Dil Russell. rapporten aan uitwisselen en tevens de rapporten be treffende reizen door de grensstreken Australische specialisten zullen Neder lands Nieuw-Guinea bezoeken, zoals de oogspecialist Loschdorfer, de tuberculos< specialist dr. S. C. Wigley, een röntgei ingenieur voor het onderhoud van h« materiaal in Nederlands Nieuw-Guine; een specialist voor wetenschappelijk- medisch onderzoek, een radioloog zal be handeling voor oppervlakte- en diepte bestraling geven. De directeur vai prothese-fabriek te Lae zal ook voo: gedeelte van het eiland prothesen vaardigen. Nederland helpt weer epidemiologisch laboratoriumonderzoek en gemeenschappelijk zal men de bestrij ding van malaria en tuberculose aanpak ken, het onderzoek naar de bevolkings voeding, alsmede medische, paramedi sche en verplegersopleidingen. In Papua komt nog dit jaar een malariaconferen tie. In Port Moresby wordt een oplei dingsinstituut voor Papoea-artse bouwd, dat 15 miljoen gulden kost BRITSE MEDICI hebben een belangrij ke stap voorwaarts gedaan op het gebied van de borstkankerbestrijding. De gezaghebbende Medical Journal heeft rapport gepubliceerd over een nieu- chemische behandeling van de tumor. De resultaten die tot dusverre zijn be reikt geven aanleiding tot „tevreden heid" en een grote mate van optimisme. behandelingstechniek is ontwik keld door chirurg G- Whyte Watson en de patholoog Robert L. Turner. De patiënten wordt een mengsel van chemische stoffen toegevoegd, samenge steld uit thiopeta (een derivaat van osterdgas) en het hormoon testeron (het mannelijk geslachtshormoon). De thiopeta gaat de kwaadaardige celgroei tegen, terwijl het testeron het vrouwe lijk hormoon oestrogon, dat in veel ge vallen de oorzaak van kankerwoekering in belangrijke mate neutraliseert. Tot dusver zijn 34 gevallen op deze wijze behandeld. Bij 30 patiënten trad onmiskenbaar een verbetering in. Een 22-jange vrouw kon na een jaar behan deld te zijn. als volledig genezen worden ontslagen. Er deden zich bij haar geen tekenen van secundaire groei voor. De medici waarschuwen echter voor het koesteren van al te hoge verwach tingen. De chemische middelen kunnen in dit stadium nog geen geneesmiddelen ZETHAMETAn.v. L I vlaardingen worden genoemd. Wel meent men dat voortgaan met deze methode zeer op vallende resultaten zal geven. De nieuwe geneeswijze vervangt in veel gevallen radioactieve bestraling, welk middel bij langdurige behandeling ook gezonde organen kan gaan vernie tigen. het centraal ziekenhuis te Hollandia. Examen doen met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten Navo-oefening Van 25 mei tot 12 juni zal in het oos telijk gedeelte van de Atlantische Oceaan en in de Scandinavische wateren de N.A.V.O.-oefening „Fair wttid IV" wor den gehouden, waaraan marineschepen en -vliegtuigen van Nederland, Noorwe gen, Denemarken en Engeland zullen deelnemen. Van Nederlandse zijde zullen het vlieg kampschip hr. ms. Karei Doorman, hr. ms. jagers Gelderland, Utrecht en Am sterdam en hr. ms. onderzeeboot Zee leeuw aan deze vloot manoeuvres deel- Verder zullen Neptunes, Seahawk- straaljagers en Avengers, respectievelijk behorende tot de squadrons 320, 860 en de marineluchtvaartdienst vertegen- ordigen. De Neptunes zullen geregeld ar hun basis in Valkenburg terugke- i, de Seahawks en Avengers worden gestationeerd aan boord van hr. ms. Karei Doownan. J. de Brouwer, directeur-hoofdredac teur van het rk. dagblad Oost-Brabant, de Nwe Eindhovense Crt. en de Sirene, is 49 jara oud in Breda overleden. (Van een onzer verslaggevers) IJ ET CHRISTELIJK ONDERWIJS heeft de taak b\) te dragen aan de bevor dcring van de geestelijke v lksgezond heid. door in samenwerking met eei team van specialisten, waaronder de maatschappelijke werker, het school te helpen als er gedrags- of aanpasri moeilijkheden worden geconstateerd. Het was de heer A. Pilon. maatsc.._„ pelijk werker te A'dam, die dezer dagen tijdens de algemene vergadering va Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, deze woorden sprak. Het maatschappelijk werk op de scho len, zoals dat hier en daar vanwege de overheid en de rooms-katholieke kerk al wordt gedaan, heeft nog niet de aan dacht van het bijzonder onderwijs ge kregen. Volgend jaar zal het C.N.S. 100 jaar be staan en in Utrecht met een herdenkings dag (o.a. een dienst in de Domkerk) het eeuwfeest vieren. Wij hopen dan op dui zend aangesloten scholen (thans 924). zei prof. dr. H. Smitskamp. De tijd, dat de onderwijzer op zijn kop werd gezeten, is wel voorbij, meende in specteur A. E. van Eer ten uit Den Haag, sprekend namens het college van inspec teurs. De tucht en de orde is in het al gemeen goed op de scholen maar aan de wellevendheid van de schooljeugd man keert nog wel eens iets. Inspecteur Van Eerten vertelde, dat de voorziening van vacatures van school hoofd nog steeds veel moeilijkheden op levert. vooral door de grote vlucht van onderwijzend personeel naar het uitge breid lager onderwijs. Speciaal in de kleinere plaatsen is het heel moeilijk in de bestaande vacatures te voorzien. Hij deelde mede. dat het christelijk pedago gisch centrum gegevens verzamelt over wat men beschouwt als norm voor het voorbereidend muziekonderwijs en dat te zijner tijd richtlijnen zullen worden ver strekt voor dit vak. De vergadering her dacht staande de overleden inspecteur L. W. J. van Hasselt uit Hilversum en nep diens opvolger, ds. H G. Groenenwoud uit Amersfoort, een welkom toe. In de hoofdcommissie (hoofdbestuur) werden prof. dr. B. J. Oosterhoff uit Apeldoorn en de heer J C Roelofsen uit Wassenaar herkozen, terwijl in de vaca- ds H W H. van Andel te Utrecht zich niet herkiesbaar 6telde) werd gekozen mevrouw J. MarisKeulemans it Veenendaal. Inspecteur J. C. Kohier uit Harderwijk refereerde ten slotte over de televisie als onderwijsmiddel en stelde daarbij, dat de school van dit moderne medium positief gebruik kan maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5