Jlicuiue £rifc<1|c (Courant Vlaggend Rotterdam had in zijn midden Sjah Penseel Rit door herbouwde stad en tocht over de rivier Geen reden voor onrust over radioactiviteit Hollandse Nieuwe voor Sjah Ook het diner bracht geen uitkomst Herter riep de Rus Gromyko gisteren tot de orde ■/«IMTAfclM.l VRIJDAG 22 MEI 1959 Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: 10.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 5893Ó. Veertigste jaargang no. 11568 PLICHT TOT massale Directie: F. DIEMEB CHRISTELIJK -NA T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlcfj Is gbebleuen mgn hert in Ugbenspoct" emigratie Zie pagina 5 (Van een onzer redacteuren) DE KEIZER van Perzië heeft vandaag een bezoek gebracht aan Rotter dam. Per auto maakte hij een tocht door het centrum van de stad, per boot vervolgens een tocht over de rivier. Een simpel programma, dat echter voortreffelijk paste in het plan de vorst een indruk te geven van de kracht van 's werelds tweede havenstad. Want de autorit stelde de hoge bezoeker in staat zich een beeld te vormen van het nieuwe, bruisende hart van Rotterdam, dat rond de enkele gespaard gebleven monumenten werd geschapen, terwijl de tocht over het water dat beeld nog kon aanvullen met flitsen van het bedrijvige, dynamische leven in de havens. Het gehele bezoek nam slechts enkele uren in beslaghet programma was echter zodanig samengesteld, dat nochtans een vrij volledig beeld van het karak ter van de Maasstad kon worden getoond. De Coolsingel Om half elf vanmorgen vertrok ken zeven hofauto's van het Konink lijk Paleis in Amsterdam. De ere wacht van de Koninklijke Marine was toen al vervangen door die van het Garderegiment Jagers en de Marinierskapel van de Koninklijke Marine was al op weg naar de stad aan de Maas om zich tijdig te kun nen opstellen op het plaveisel voor het stadhuis aan de Coolsingel. Want volgens het programma zou die kapel de aankomst van de keizer in het hart van Rotterdam moeten op luisteren. Zeven hofauto's en de eerste ervan een koninklijke auto. Glanzende standaar den op de spatborden. En in die auto Zijne Keizerlijke Majesteit de Sjah, Hare Majesteit de Koningin en Zijne koninklijke Hoogheid de Prins. In de overige een gevolg van Perzische en Nederlandse hofdignitarissen. Dwars door het Zuidhollandse polderland reed die stoet naar het Zuiden, naar Rotterdam. En tijdens die tocht zal de Keizer waarschijnlijk een ogenblik hebben gedacht aan een opmerking, die de Nederlandse vorstin op de eerste dag van zijn bezoek heeft gemaakt. De opmerking over de overeenkomst tus sen beide landen, o.m. door het feit, dat beide van oorsprong agrarische landen zijn. De rit door het polder land was er als het ware om die op merking te bewijzen. Even over half twaalf bereikte de vors telijke stoet de grens van de gemeente Rotterdam bij Hillegersberg-Bergschen- hoek en vandaar voerde de tocht via een ruime omweg door het centrum naar het stadhuis. Een tocht via de Schiekade, het Hofplein en het Weena naar het Stationsplein en vandaar via de Karei Doormanstraat en het winkel centrum naar het beeld van Zadkine. Ten slotte via de Goudsesingel terug naar het Hofplein én de Coolsingel Van vele gebouwen en woonhuizen waaiden de vlaggen, die het feestelijk karakter van het bezoek accentueerden en langs de wegen en straten ston rijen mensen, die Keizer, Vorstin Prins een welkom toeriepen. Het grootst was de belangstelling voor het stadhuis, waar de stoet in het vrije middaguur arriveerde. Vóór het bor des, stram in de houding, een vaandel- wacht en een erewacht van het Korps Mariniers onder commando van de ka pitein der Mariniers R. J. Eikenboom, terzijde van de Marinierskapel van de Koninklijke Marine met Tamboers en Pijpers van de Mariniers onder leiding van de kapitein der Mariniers H. C. van Lijnschooten. Na de inspectie van de wacht verliet mr. G. E. van Walsum het stadhuis om on der aan de trappen als eerste burger van Rotterdam het hoge gezelschap namens de burgerij te begroeten. In de benedenhal had zich inmiddels een groep stedelijke autoriteiten een plaats gezocht: mr. J. Klaasesz. commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, de zes wethouders van Rot- terdam, de gemeentesecretaris alsmede twee militaire autoriteiten: de garni zoenscommandant van Rotterdam en de Commandant Maritieme Middelen Rot terdam. Dit gezelschap werd vervolgens door de burgemeester aan de vorste lijke gasten voorgesteld. Op deze plechtige begroeting volgde eep korte receptie in de raadzaal op de eerste verdieping. Op de weg erheen werd de Sjah begeleid door de burge meester, de Koningin door wethouder mejuffrouw mr. J. Zeelenberg en de Prins door wethouder J. U. Sc.hilthuis. Ook in de raadzaal had zich een groep autoriteiten verzameld, die eveneens aan de hoge bezoekers werd voorge steld. Het waren de genodigden, die deel zouden nemen aan de lunch. In de raadzaal ten slotte was er een mogelijkheid een ogenblik met de Per zische keizer te spreken. Van deze ge legenheid maakten de leden van het College van Burgemeester en Wethou ders als eersten gebruik Toast De lunch werd gebruikt in de Burger zaal, die voor deze gelegenheid was omgetoverd tot een geurende bloemen tuin. Tijdens de maaltijd klonk in de zaal zachte orgelmuziek en na het eer ste gerecht bracht burgemeester Van Controle via een waarnemingsnet gezondheid heeft in samenwer king met tal van andere organisaties waarnemingsnet ontworpen, waardoor het mogelijk is regelmatig in verschillende delen van ons land de radioactiviteit te meten. directeur Volgens de algemee instituut, dr. J. I onderzoek, in de verricht, uitgewe: rustheid over eer activiteit in ons I hoeft te zijn. ,nder, heeft een afgelopen maanden m dat voor onge- De metingen worden in met het KNMI verricht, bodem, neerslag, grondwater, opper vlakte, zeewater en slib nauw! worden onderzocht. Het KNMI op verschillende weerstations i land de lucht, waarbij gedurende 24 uur lucht door een filter wordt ge jaagd. Deze filter wordt later door middel van een Geiger-Müllerteller op radioactiviteit onderzocht. Ook worden metingen verricht op grote hoogte waarbij het voornamelijk gaat om de radioactiviteit in de sti tosfeer. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een straaljager van de Koninklijke Luchtmacht. Ook door het personeel van de lichtsche pen worden metingen verricht met na me van het zeewater Door het Rijks instituut wordt ook regelmatig onder zocht of het water van Rijn radioactieve stoffen bevat. In samenwerking met het Ital (instituut toepassing atoomenergie landbouw) wordt nagegaan, wélke maatregelen dienen te worden genomen indien on verhoopt bij iandbouwprodukten een verhoogde radioactiviteit wordt gecon stateerd. In Euratomverband zullen de gegevens van de bij de Europese gemeenschap aangesloten landen over verhoogdp radioactiviteit in deze landen vanaf 1 januari 1960 regelmatig worden gepu bliceerd. Door de landen onderling zullen wetenschappelijke gegevens wor den uitgewisseld. HEBT U MORGEN f 92 BIJ DE HAND? Dan kunt u morgen al sportief en ge distingeerd naar de laatste mode gekleed gaan! Ja, met Brixonl Zie de unieke Brixon-collectie sportcolberts in tweed en kamgaren en kies dan meteen een bijpassende pantalon in kamgaren of in die prachtige plooi en vormhoudende Polyester wonder- vezel Tergal, Terlenka of Trevira. Al leen Brixon garandeert u herenmode op niveau: blijvende pasvorm, blijven de distinctie! Walsum de volgende toast uit stad Rotterdam en al voelen zich door dit vorstelijk bezoek zeer vereerd. Ik zou graag een toast willen voorstellen op Zijne Keizerlijke Majesteit de Sjah-in-Sjah, op Hare Ma jesteit de Koningin en op Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins". Kort na tweeën begaf het gezel schap zich weer op weg. Voor het stadhuis wachtten de auto's, dii gasten naar het clubgebouw van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas moesten brengen. Vóór dit clubgebouw scheepten zij zich in aan boord van de Erasmus, die onmiddel lijk daarop koers zebte in de richting van Rodenburg, waar de Sjah van middag aanwezig was bij de tewater lating van een tanker, bestemd voor de jonge Perzische vloot. topkonfektie" Glencheck- ruitkostuums Dulles' toestand De toestand van Foster Dulles is der mate ernstig, dat het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken dagelijks een verklaring uitgeeft om de wereld op de hoogte te houden van de situatie.. Gis teravond kon worden gemeld, dat er geen verandering in de toestand was gekomen. Ook gisteren is de oud-minister een gro te dosis pijnstillende middelen toegediend Engelse kleurlingen gaan zichzelf beschermen Een veertigtal verenigingen y lin-gen in Engeland heeft gisteren in Lon den 'n organisatie opgericht voor het be schermen van circa 100.000 Afrikanen er Antillianen die in Engeland wonen. De organisatie heeft een ondercom missie van defensie", onder leiding van de negerschrij-ver Stuart Hall. belast met .,de onmiddellijke bescherming onze personen en bezittingen" tegen de vijanden van de zwarten en. in zekere mate. tegen de Britse politie, die volgens de kleurlingen niet altijd hulp verleent als de kleurlingen die menen nodig te hébben. „Vive le Sjah" heeft feeëriek I Den Haag gisteren, spontaan j als zelden, geroepen. Twee op- namen van het korte, maar luisterrijke bezoek van Perziës heerser aan de Residentie: links het regeringsdiner in de Trèveszaal (met v.l.n.r. prinses Irene, prins Bernhard, me vrouw De Quay, de Sjah, de Koningin, prof. De Quay en prinses Beatrix) en rechts het vorstelijk gezelschap in de Schouwburg tijdens het spelen van de volksliederen (v.l.n.r. burgemeester Kolf schoten, gedeeltelijk zichtbaar vice-admiraal Pröpper, voorts prinses Beatrix, prins Bern hard, achter hem minister Luns, dan de Sjah, de Ko ningin, achter haar de Britse ambassadeur Sir Paul Mason, en prinses Irene. (Verslagen op pagina 5) Russisch professor Bewijs maar dat Marsmanen geen satellieten zijn Sjklofeki de Russische astronoom, die enigè tijd geleden verklaard heeft dat de- manen van Mars kunstmatige satellieten zijn, circa 3 miljoen jaar geleden gelan ceerd door Marsbewoners hetgeen Amerikaanse geleerden een aprilmop hebben genoemd heeft gisteren in een Vraaggesprek voor radio-Moskou zijn Amerikaanse collega's uitgedaagd het be wijs te leveren voor de onjuistheid var zijn theorie. „Als de Amerikanen eer overtuigende verklaring kunnen geven v.oor_ de vreemde bewegingen van deze twee manen, die afwijkt van mijn theo rie, zal ik de eerste zijn om deze theorit over boord te gooien", aldus de Rus. Cultureel verdrag met Perzië Op het ministerie van buitenlandse za ken is vanmorgen het cultureel verdrag tussen Nederland en Perzië ondertekend bij welke gelegenheid de ministers van buitenlandse zaken der beide landen Luns en Ali Ashgar Hekmat het woord voer- Volgens het verdrag zullen beide landen de ontwikkeling van de wederzijds al be- taande goede betrekkingen op het gebied 'an onderwijs, kunsten en wetenschappen :oveel mogelijk bevorderen. Voor zover zulks mogelijk zal zijn, denkt men dit doel reiken door het toewijzen van studie zen en het uitwisselen van hooglera- en leden van wetenschappelijke en irele instellingen. (Adv.) t-cripper axminster trap- en canclopers 57 cm breed 20.25 70 cm breed 24.75 Nieuwe kleur blauw. BULTHUIS botermarkt 23 Uit de eerste aanvoer, die vanmorgen om kwart voor tien in Scheve^ ningen is binnengekomen, heeft de rederij A van der Toorn, voor wie de SCH 55 35 kantjes bij zich had, een vaatje naai Amsterdam gebracht Het is daar namens de Sjah op het paleis op de Dam in ontvangst genomen. De aanbieders waren oud-schipper B. Rog en zijn vrouw. HET DINER, dat de vier ministers van buitenlandse zaken gister avond in de j/illa van de Amerikaan Herter aan het Meer van Genève hebben gebruikt, heeft geen wijzi ging gebracht in de tamelijk gespan nen verhouding in het Zwitserse conferentieoord. Voordat zij aan tafel gingen, wisselden de ministers van mening over het mooie uitzicht op de Mont Blanc, maar tijdens het diner spraken de gasten slechts onderling. En dat duu-rde drie uur. De enige, die tijdens het diner niets beihoefde te zeggen was de tolk, die Her ter ten behoeve van Gromyko had be steld. De man had niets te doen. omdat Gromyko blijkbaar de gehele avond En gels heeft gesproken. De Russische minis ter toonde zich ingenomen, toen de Ame rikaanse minister van defensie, Neil Mc Elroy en diens onderminister Livingston Merchant hem vertelden, dat hun zoons in Amerika Russisch leren. In de conferentiezaal heeft het gisteren gespannen. Herter onderbrak de rede van de Rus Gromyko, om hem in zeer krach tige bewoordingen te waarschuwen tecen het uilen van ongerechtvaardigde be schuldigingen betreffenden „agressieve neigingen" van de Noordatlantische ver dragsorganisatie. H« verklaarde, dat de uitlatingen van Gromyko zouden kunnen leiden tot het ontstaan va., zeer ernstige spanningen in de conferentiezaal. De onverwachte tussenkomst van Her ter was zonder twijfel het meest opval lende feit van de negende zitting van gisteren, die grotendeels gewijd was aan pleidooien van West en Oost ten behoeve Van hun onderscheidene plannen ter op lossing van het Duitse probleem. De Fransman Couve de Murvllle zorgde voor een van de s-paarzame lachsalvo's. Als eerste spreker begon hij zijn rede in het Engels. Op een gegeven ogenblik hield hij echter abrupt op, midden in een zin en tegen zijn verbaasde collega's: „Dat is waar ook ik moet in het Frans Morgen in ons spreken". Waarop hij onmiddellijk in zijn moedertaal overging. Ten slotte heeft de Westduitse dele gatie te Genève .het bericht tegengespro ken als zou de Westduitse regering voor nemens zijn diplomatieke betrekkingen aan te knopen met vijf landen van het Sowjetblok en Polen en Tsjeohoslowakije non-agressieverdragen aan te bieden. Hiervan kan thans geen sprake -zijn: een eerste voorwaarde is een regeling van de kwestie der Europese veiligheid en die kan zo zegt men in bedoelde krin gen pas tot een oplossing worden ge bracht, als de hereniging van Duitsland tot 6tand gebracht is. SCHILDER RIET SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden /"VP DE VOORPAGINA van ons Zondagsblad brengen wij mor gen de boeiende levensgeschiede nis van de heer H. Bénard, de eerste machinist van de redding boot „President Jan Leis", gesta tioneerd in Hoek van Holland. Verder een verhaal over een nieu we hobby, die vooral langs de Amerikaanse kusten al zeer veel wordt beoefend: het onder water jagen op oude kanonnen. De pagina Geestelijk Leven staat geheel in het teken van de grote Hervormer Johannes Calvijn Onze kerknieuwsredacteur heeft zeer veel nasporingswerk moeten verrichten om de artikelen op deze pagina te kunnen schrijven en vele weinig bekende feiten werden daarin dan ook onthuld Op Blad Zij is een interview gepubliceerd over een Haagse dame, die de kunst van het bloe- menschikken tot in alle finesses ->eheerst In het Cultureel Venster schreef dr. R. Révész-Alexander een beschouwing over de vroeg christelijke kunst uit de kloosters Ook de rubrieken „Bont en ".ondig", „Ruimte voor jullie" .De Volkswijk", „Margaritha" kre gen vanzelfsprekend weer hun vaste plaats in ons Zondagsblad. OVERSTROMING IN TURKIJE: 30 DODEN Overstromingen langs de Turkse Zwar te Zeekust hebben gisteren aan tenmin ste 30 personen het leven gekost. Door zware regenval zijn de rivieren in dit ge bied tot zeker tien meter boven het nor male peil gestegen. De verbindingen met het gebied zijn alle verbroken. Acht bruggen zijn weggeslagen en Vijf bescha digd. Een dam werd voor een groot deel vernield. Afrika. In Natal zijn zestig" i het leven gekomen. In Brazilië eiste gisteren de storm sinds vel-e jaren 27 doden. Tijdens de storm deed zich een aardverschuiving Stralend meiweer Van onze weerkundige medewerker) Aan het mooie meiweer schijnt geen einde te willen komen. Na een tijde lijke inzinking in het begin van de week. heeft mei zich snel weten nind herstellen :on heeft oer ons land 1 voorkomt. Het aantal ur de ISO uren al overschreden, hetgeen ruim 40 uren boven normaal is. De luchtdruk heeft zich boven het Oostzee gebied en Duitsland weer versterkt met als gevolg dat een onweersstoring boven Frankrijk niet veel meer heeft in te bren gen. Ook de depressies van de oceaan komen er niet aan te pas, zodat de droogteperiode blijft voortduren. De temperatuur stijgt in de middag tot ruim 20 graden Celsius en het lijkt ons waarschijnlijk dat het komende weekend opnieuw een zonnig en zomers karakter zal krijgen, waarbij de middag- temperaturen opnieuw een paar graden hoger worden. Ook in Midden- en Zuid- Europa is sprake van vroeg zomerweer Overwegend zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: m Droog en overwegend zonnig - i weer, behoudens een kans op onweer in het zuiden van het ,and' We'nift verande- r'nS >n temperatuur. Matige, mtJÏ lij af en toe krachtige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur)

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1