Luchtvaart in Australië van enorm belang TRUUSJE KOOPMANS Accommodatie der vlieghavens hield groei niet bij KIEKEN Voor langdurig zieken 10.000 goede bedden beschikbaar - en er zijn er zeker 30.000 nodig Limburgse plannen voor waterkrachtcentrales NEDERLANDSE CONFECTIE STAAT ER GOED VOOR op school een 9 voor zingen Nederland wil tweede televisie-golflengte IJ KENT ZE VAN RADIO EN TELEVISIE 7 DONDERDAG 21 MEI 1959 WAAR TREIN WIJKT VOOR VLIEGTUIG AUS de landen met de kleinste be volkingsdichtheid, bezet het de vier de plaats in betekenis van het lucht verkeer. Uiteraard spelen de enorme afstanden in dit land hierbij een be langrijke rol, maar de Australiër is ook zeer „air-minded". Het lokale verkeer per vliegtuig is zo ingebur gerd, dat vliegen allerminst als iets bijzonders geldt, doch even gewoon is als het reizen per trein of auto. Met bijna iVz miljoen passagiers per jaar, is het vliegveld Nascot bij Sydney, het drukste vliegveld in Australië. Dit heeft het mede te danken aan het feit, dat vrijwel alle internationale luchtlijnen ook die der K.L.M. met Nederland hier het eindpunt vinden. Br is geen land ter wereld, dat van hieruit niet een lucht- verbindiing heeft. Hoe belangrijk die in ternationale verbindingen ook mogen zijn, ■het lokale verkeer neemt in het Austra lische luchtnet de grootste plaats in. Het is heus geen zeldzaamheid dat iemand iedere dag per vliegtuig naar zijn werk gaait. Neen, natuurlijk niet de gewone ai-beide-r, doch ik bedoel de be drijfsleiders, of directeuren van grote za ken, dde bijvoorbeeld in Sydney wonen en ook in Melbourne een bedrijf hebben Dit geldt eveneens voor degenen die in kleinere plaatsjes in het achterland wo nen, waar een vliegveld aanwezig is. Meermalen heb ik in vliegtuigen zulke „forensen" aangetroffen, die ook blij kens hun conversatie des ochtends en des avonds elkander in het vliegtuig treffen; er tevens hun ontbijt of diner ge bruiken tijdens de vlucht. Er zijn grote zaken', die voor uitvoeren van karweitjes hun personeel „even" per vliegtuig naar een andere plaats laten vervoeren. Het vliegtuig heeft in het Australische verkeer dezelfde plaats in genomen als trein en auto. Het is zelfs bezig de trein concurrentie aan te doen. Vliegen niet duur Om een indruk te geven van het gerin ge prijsverschil vermeld ik, dat een enkele reis Sydney-Melbourne (vliegduur pl.m uur) ongeveer 50 gulden kost en per trein pl.m. 35 gulden. Wanneer men hier bij rekent de tijdsbesparing (de treinreis neemt plm, 12 uur in beslag) benevens de kosten voor vertering en eventueel slaapcoupé, dan zijn de voordelen van het videgen duidelijk. De Trans Australian Airline (T.A.A.), één van de grootste luchtvaartonderne mingen in Australië, heeft niet alleen een uitgebreid internationaal luohtnet, doch zorgt ook voor een sterk lokaal verkeer tussen vele plaatsjes en plaatsen in het achterland en de grote steden. Het is de ze maatschappij welke het vorig jaar in Nederland een aantal Fokkers DC 3 be stelde, welke in 1959 op de verschillende routes naast de andere in dienst gesteld zullen worden. Deze maatschappij vervoerde het vorig jaar bijna een miljoen passagiers over 400 miljoen vliegmijlen. Alleen in Queens land heeft zij 500.000 vlerk mijl in haar vliegdienst opgenomen. Er zijn plaatsjes dn het achterland, die alleen door middel van een vliegdienst bereikbaar zijn. Men heeft in Australië verschillende particuliere luchtvaartmaatschappijen, doch ook zoals bijvoorbeeld de T.A.A. die regei Ingsbanden bezitten. Er be staat een vrij scherpe onderlinge con currentie, hetgeen in tarieven en service tot uitdrukking wordt gebracht. Ze leren vliegen Er zijn in Australië ruim 6000 gebrevet teerde piloten, doch de opleiding gaat niet snel genoeg. Vandaar ook dat de Kon. Luchtvaartclub de gelegenheid heeft ge opend op afbetaling te leren vliegen, het geen ook mogelijk is voor de particuliere vliegers. Voor het eerste brevet moet men 45 lesuren bezitten, waarvan de kosten plm. 30 gulden per lesuur bedragen. Dat de Australiërs „air-minded" zijn geworden, blijkt o.a. uit het feit, dat ter wijl in 1927 totaal 17.000 passagiers ofte wel minder dan 3% der bevolking wer den vervoerd, dit aantal in het afgelopen jaar 2.505.000 bedroeg of 22.8 Zelfs de schoolkinderen maken bij hun vakantie gebruik van het vliegtuig, want velen van hen zijn afkomstig uit het achterland. Doch daar zijn er ook uit India, Hong kong, Nieuw-Guinea, Ceylon en andere eilanden der Pacific. Alleen voor Nieuw- Guinea zijn er het reeds 300. Ondanks het feit dat het luchtverkeer zeer intensief is, laat de inrichting der luchthavens wat de accommodatie voor passagiers betreft, zeer veel te wensen over. Vooral Mascot, de drukste lucht haven van Australië, is hopeloos ouder wets en ongeriefelijk. Er zijn momenteel weliswaar plannen tot modernisering uitbreiding, doch daar zullen nog wel aantal jaren mee gemoeid zijn. Het is er zó onbeholpen, dat ook officieel consulaire verzoeken daartoe mij als vertegenwoordiger dar Neder- ie pers geen toestemming kon wor- verleend in de hal aanwezig te zijn. bij aankomst van een Nederlands toestel Dit alleenrecht is slechts aan enkele Australische collega's verschaft. n Iets dergelijks behoeft men op Schiphol niet te denker' Men zou kunnen zeggen dat de ontwik keling en modernisering van de Australi sche luchthavens, allerminst gelijke tred hebben gehouden met die van het vlieg- iczen zelf. Hetgeen in de moderne rich- ing als waarin Australië zich beweegt, an de meeste buitenlanders die hier ar- iveren, meestal kritische opmerkingen ntlokt! ABASIN kalmeert zonder slaap te verwekken Dierentuin geknipt om te (ook in kleur) deelde dit gerichte Federatie van ver pleeginrichtingen voer langdurige zieken haast zich, nog. vóór augustus zijn „achterstand in denken en doen", in het bijzonder wat betreft de acco- modatie voor de medische behande ling en/of revalidatie, door middel van een vernieuwingsplan in te halen, 1. Wesseldijk, In de rede, waarmee hij de jaarvergadering in hei Kurhaus te Scheveningen opende. De achterstand is volgens hem te wij ten aan onvoldoende aandacht voor de Zelfs bij de meest optimistische schat ting, aldus spr., moeten wij aannemen dat het aantal goede verpleeghuisbedden de tienduizend niet te boven gaat. Er zijn er echter voor de lichamelijk en geestelijk gestoorden dertigduizend (dus twintigduizend méér) nodig, waarvoor, als men rekent op 22.000 per bed, een uitkering van ƒ440 miljoen nodig zal zijn. Als men door een goede weten schappelijke voorbereiding één procent kan winnen, betekent dat al een bespa ring van ƒ4.400.000. Het overgrote deel van de gemeente besturen verwerpt, dikwijls met zeer scherpe bewoordingen, het winstbeogen- Kunstmatige meren bij Geulle voor 100 min. gulden? Berekeningen hebben aangetoond dat de bouw van een spaarbckkencentrale voor de opwekking van elektriciteit in Limburg zeer wel uitvoerbaar is. Er zijn plannen uitgewerkt voor de constructie van een dergelijk spaarbekken te Geulle, die voorzien in de aanleg van een boven- meer op de Snjjdersberg en een beneden- meer met een niveauverschil van 62 me ter. Deze waterkrachtcentrale zou een capaciteit van 100.000 kW hebben en met de bouw zou een uitgave van 100 miljoen gulden gemoeid gaan. Dit heeft de directeur van de Prov. Lim burgse Elektriciteitsmij, prof. dr. ir. H. Gelissen, verklaard. Hij zal deze plannen binnenkort te bevoegder plaatse kunnen voorleggen. Een dergelijk merencomplex kan zodanig worden aangelegd dat het landschap er niet door ontsierd zou wor den. De werking van een spaarbekkencen trale berust hierop dat in de nachtelijke imporl.UK Spijker en Helber, Moreeliep.rlc 9, Ul voor moderne, chique dames- en herenhorloges in talrijke uirtcM asymmetrische modellen Nu tijd voor export (Van onze moderedactrice) DE NEDERLANDSE DAMESCONFECTIE durft de concurrentie met het buiten land aan. De stichting Dacova, waarin de confectiefabrikanten samenwerken demonstreert dit duidelijk, door op de Dacova, de beurs voor inkopers welke van 1 tot 5 juni in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden wordt, ook buitenlandse firma's te laten inzenden Omgekeerd zal Dacova met gemeenschappelijke collecties in het vervolg op de grote beurzen in Londen, Parijs, Düsseldorf en Turijn aan wezig zijn. De toegespitste concurrentie, d'ie zal blijken door de Europese Gemeenschap pelijke Markt, zal het steeds noodzake lijker maken de produkten onderling te vergelijken. Zonder deze vergelijking is het ontdekken van eigen zwakke plek ken immers veel moeilijker en bli' verbeteringen uit. In Nederland zijn twintigduizend de tailzaken, die dames- en meisjesconfec- tie verkopen. De prijzen van deze con fectie variëren heel sterk. Er zijn be drijven dde damesjaponnen maken, welker inkoop nauwelijks vijf gulden kos-ten Naar boven is geen grens te trekken omdat dan de oouture-klasse ook mee telt. Aanvankelijk bezat Nederland alleen de stichting Fashionweek, dde de propa ganda voor de confectie in het buiten land voerde. Hierin zijn de fabrikanten van de duurdere confectiebedrijven ver enigd. Het beeld, dat van de industrie gevormd werd, bleef dus beperkt tot het modieuze genre. Echter, zo vertelde ons de voorzitter van Dacova, de heer P Diekmanm, willen ook de kleine bedrij ven en die, welke het goedkopere genre maken, gaarne exporteren. De Dacova bereidt nu de weg die het deze fabri kanten mogelijk maakt in het buitenland contacten te leggen. Dus werken de twee organisaties elk op eigen terrein ter bevordering van Het gaat de Nederlandse confectie op het ogenbiik. goed en ook de vooruitzich ten voor het komende seizoen zijn gun stig. De binnenlandse handel neemt vlot de produkten op. Hierin dreigt het ge vaar dat exportmogelijkheden worden verwaarloosd. De Dacova wil dit gevaar in de kiem smoren, door juist nu het internationale contact nauwer aan te halen. Op de Dacova van 1 tot 5 juni in het RAI-gebouw zullen daarom 102 fabrikan ten met totaal 200 collecties uit binnen- en buitenland verschijnen. Het zal een staalkaart worden van alles wat er de komende winter van goedkoop tot prijzig in de confectiezaken voor de dames te koop zal zijn. bij daling dus van de belasting van het elektrische net, uit het benedehmeer water wordt opgepompt en overdag, in de sipitsuren, dit water door buisleidingen ag stroomt. Daarbij wordt door wa terkrachtturbines elektriciteit opgewekt. In Duitsland en Luxemburg bestaan reeds dergelijke spaarbekkens. Ook de moge lijkheid om te Born en Maaebracht in het Julianakanaal en te Linne in de Maas rkraehtcentrales te bouwen. i6 onder zocht. Dat ook de hiervoor bestaande ïen worden uitvoerbaar geacht, De kosten worden op 15 miljoen gulden ge- aamd en de jaarproduktie aan energie vordt op 150 tot 170 miljoen kWu geschat. De huidige produktie van de P.L.E.M. van 800 miljoen kWu zou hierdoor met een •ijlde stijgen.' Prof. Gelissen herinnerde eraan dat het energieverbruik in Nederland ieder jaar met 2Vz procent toeneemt. Het elektrici- tietsverbruik stijgt zelfs met 6 tot 7 pet. Hiertegenover 6taat dat het kolenverbruik ten opzichte van de andere energiebron- terugloopt. Aanvulling met andere ïen van energie zal een dringende noodzaak blijven. Daar de bouw van grote toomcentrales in Nederland heel wat pro blemen mee zal brengen, zal men reke ning moeten houden met een tussenfaze, gedurende welke men op andere wijze en in het bijzonder door middel van de spaarbekkencentrale en waterkraehtin- stallaties in de energiebehoefte zal moe ten voorzien, zo zeide prof. Gelissen. Kamer gereserveerd over Hilton-ontwerp (Van onze parlementsredaobie) De Tweede Kamer is ndet bijzonder enthousiast over het onlangs ingediende wetsontwerp betreffende de garantiever lening door het rijk voor de betaliing van rente en aflossing voor de stichting van de Hilton-hotels. In de vaste Kamercom missie voor economische zaken verklaarde men algemeen het niet gelukkig te achten, dat de staat hulp moet verstrekken bij de financiering van twee té Amsterdam en te Rotterdam te bouwen hotels van bui tenlandse oorsprong. Men betreurt het in de kamer zeer, dat de nationale initia tieven er niet toe hebben geleid, dat op het terrein van de hotelaccommodatie in de twee grote steden een werkelijk na tionale onderneming tot stand is geko- Zeer vele Kamerleden stellen voorts in het verslag de vraag, of er waarborgen bestaan, dat de door de overheid te ver lenen financieringsfaciliteiten niet direct of indirect tot oneerlijke concurrentie met de bestaande hotellerie kunnen leiden. de particuliere verpleeghuiswezen. Vele gemeenten betreuren het ten zeerste dat ze, wegens gebrek aan bedden in niet- wmstmakende inrichtingen, zijn aange wezen op het niet-bona fide verpleeg- hüiswezen, aldus spr. Zeker vijftig pro cent van de gemeenten moet de patiën ten voor opname doen plaatsen op lange wachtlijsten bij de inrichtingen. p OED, hiei zijn we dan in de Marterlaan in Hilversum. Ziet u daar En .^teksten «cM^en. rechts die leuke bungalow? Met die vreemde naam; „Roemah Am- siaani iimaar als ik meer tijd had, zouden barawa"? Laten we er aanbellen en vragen of mevrouw Ledel thuis is. het er vast ook meer zijn!" zegt u: nee Want wat moet u met een u totaal onbekende dame preken? Mevrouw Ledelnooit van gehoord. O, maar denkt u eens even aan dat aardige radioliedje „En de herder breit maar irt, twee recht en twee averechtja ja, precies, dat kent u! nu begrijpt u het wel: we zijn bij niemand anders dan bij Truusje jpmans en de Franse poedel, die ons tegemoet springt als de deur over grammofoonplaten gesproken, ngaat, kreeg van haar de naam Brigitte Bardot. i is ze terecht trots op twee uit 1958: haar liedje „Weet je" toen de tweede prijs behaalde bij de landelijke finale voor het Eurosong festival en haar „Milkshake", dat Ed- mundo Ross voor de grammofoonplaat Als Truusje Koopmans, blond, kwiek, innemend en zomaar doodgewoon over haar carrière moet vertellen, komt ze niet aan met een indrukwekkende stu dietijd, gaat ze niet prat op onderwijs dat ze ontving van musici met grote „Ik heb geloof ik op school zingen ge leerd, ik had tenminste altijd een 9 op mijn rapporten." En met een olijk zucht je: „Ja en als je die rapporten onderste natuurlijk heeft Truusje Koopmans e de dertien jaren van haar optreden vele gemaakt. Ze doet er niet blasé over, noch quasi-ongeïnteresseerd, neen ze is er gewoon blij mee- Blij is ze ook met haar populariteit en haar successen. Dat doet bepaald goed. Onbevangen praat mee in een kinderzangwedstrijd en won le eerste prijs. Twaalf was ze. toen haar eigen stem voor het eerst door de radio klonk. Er was een padvindersfestijn en Truusje, ijverig padvindstertje, mocht een solo ze er over. zingen De NCRV zond het programma Ze is wars van mooimakerij, dat hoort uit... en zo kwam de helemaal onbe- U wel aan de frisse manier, waarop zij kende Truusje voor de eerste maal zingt. Fijn vindt ze het ook, dat z 'entjes de huiskamers binnei andere bekende hiield negens!" Nou, gezien de talenkennis van de po pulaire zangeres en haar algemene Wie graag zingt, moet begeleiding heb- zingen de andere cijfers óók ben en"Truusje kreeg een gitaar- Daar mee kon ze al gauw overweg, zomaar op gevoel, of liever: vanwege haar muzi kaal gevoel. „Want ik kon eigenlijk geen noot le zen, maar dat leer je wel als het behalve je vak ook je hobby is". artiesten hóór liedjes 1 de Spel- zal het wel iets zijn meegevallen met die overige cijfers en och. wat doet het er toe? Zessen zijn ook erg nette cijfers. Zij kreeg die overigens in Den Haag, want ze is een Haagse van geboorte: op 2 maart 1927 werd zij daar in de wieg gelegd en ze doet niets om die datum een beetje te verbloemen. Zingenja, dat deed ze altijd bijzon der graag. Toen ze 9 jaar was deed ze Goede gooi Tijdens een repetitie voor de uit: „Zing met ons mee" geeft de programma leider van de A V.R.O.. Flip "mi der Schalie, laatste aanwijzingen. Truusje „wou wat doen" met haar zang en haar gataar, maar hoe te begin- £alf jai nen? Op een keer kwam haar kans. Ze luisterde naar een uitzending van AVRO's Bonte Dinsdagavondtrein, op een avond in 1946. De bekende dich-rer- zanger Clirtge Doorenbos trad op en ding vroeg de luisteraars om ideeën, die hij tot liedjes zou kunnen uitwerken. Truusje dacht eens na. Een idee voor een liedje had ze op dat ogenblik niet, maar wel een ander: als ze eens aan Clinge Doorenbos schreef en vroeg of ze hem iets mocht voorzingen. .7 Ze trok de stoute schoenen aan en deed het. Ze kreeg een bevestigend woord en zo stond „De Selvera's bijvoorbeeld e brekers en Corry Brokken, o ja, en Sonj a Oosterman Haar relatie met Sonja Oosterman stamt uit de tijd, toen zij beiden als „Marketenster" optraden. „Ach, wat zijn de jaren gauw omge vlogen! In maart heb ik. niet officieel hoor. mUn koperen artistenjubileum ge vierd. Op de 12e hebben ze me tijdens een uitzending met de Windmolens een beetje gehuldigd vanwege de twaalf en een as dus de eerste mijlpaal. En voor e toekomst „Voorlopig zingen, zingen, zingen!" Misschien, wanneer u dit allemaal hebt gelezen, denkt u, dat het succes Truiusje Koopmans zomaar Is aange waaid, ze had Immens vóór haar optre den nooit muziek gestudeerd? Vergis U dan niet. Truusje heeft haar succes bevochten door hard werken en alsnog muziekkennis op doen. En is dat minder waard dan „ode vruchten plukken van een zorg- middag op vuldige opleiding? de stoep van de grote villa aan de ver- Zeker rniet. keersweg Bussum-Amsterdam en weldra begon de auditie. Clinge Doarenbos was tevredenzelfs meer dan dat. Hij zag waf in Truusjes onbevangen kunst en wees haar de weg naar de AVRO. Zelfs schreef hij een liedj- haar, dat U vast wel kent: „Mijn gi en ik". Met dit en een paar andere lied jes kwam ze in september van dat jaar inderdaad voor de AVRO-microfoon in de debutanten-rubriek van Gé Nanninga „Wij stellen U voor Het bleek wel, dat Truusje bezoek aan Cldnge Doorenbos e gooi had gedaan, want haar st het perfect voor de microfoon debuut had een heleboel bij val. Ze kreeg zelfs een uitnodiging mee te werken aan de „Bonbonnière". Snel omhoog „En toen ging het ineens allemaal zo vlug- Na een paar maanden ontmoette ik het duo „De Spelbrekers" en die zon den over drie weken onder auspiciën van de NIWIN voor zes maanden naar Indo nesië gaan. Ik kreeg een uitnodiging om mee te gaan Vlotte Truusje Koopmans, die niet van lang wikken en wegen weet, zag en greep haar grote kans. Nog drie weken de tijdrepeteren, inentingen, koffers pakken. In een roes vloog de tijd voorbij tink 0. In het NTS-programma wordt na het journaal eerst de Zweedse en dan de Canadese bijdrage voor de Italiaan se filmprijs vertoond. Om 9.30 uur is haar er een rechtstreekse reportage van het goede galaconcert ter ere van de Sjah in Den deed Haag en daarna een extra-journaal over haar het staatsiebezoek. va navond plotseling stond ze ver over zee op de planken voor een dankbaar publiek. Ze kwam ook in Ambarawa. Daar ontmoette ze een zekere Willy Ledel en die ontmoeting viel van weers kanten zo in de smaak, dat er cor- Truusje de vaderlandse bodem weer had. 0 Het N CRV-ontspanningsprogram- ma biedt vanavond om 8 uur vrolijke muziek, om 8.30 uur een reportage uit Nieuw-Guinea en om 8.45 uur „Wij poetsen de plaat". Van 9.35 uur af re portages van het staatsiebezoek van de Sjah met o.m. het galaconcert in Den Haag. 0. In het AVRO-programma concer teert om 8.05 uur het Radio Filharmo- sch orkest, geleid door Bernard Hai- erken van Mozart, Bartok takte ik :ede Is er een tweede Nederlands televisieprogramma in het verschiet? Het lijkt er wel naar, want, zoals de programmacommissaris van de NTS, de heer J. W. Rengelink in zijn kwaliteit van televisiesecretaris in het VARA-bestuur in de Verenigingsraad van zijn omroep heeft meegedeeld, wordt binnenkort de inter nationale televisie-golflengte opnieuw verdeeld en dan wil Nederland aanspraak maken op een tweede golflengte. „Dit betekent", aldus de heer Rengelink. „dat de vraag actueel is wie over een mogelijk tweede zendernet de beschikking zal schiHende omroepverenigingen. Gerui- krijgen. Voorstanders van commerciële televisie zullen ervan gebruik willen maken, maar ons standpunt kan alleen zijn, dat een tweede golflengte, evenals bij de radio, ter beschikking van de omroeporganisaties blijft". Nu met de Notenkrakers. Toen ik aankwam, stond Willy aan de boot. Wc beslo ten te trouwen, zodra hij in Neder land terugkwam." Dat gebeurde nog datzelfde jaar en dus werd Truusje Koopmans mevrouw Ledel, maar alleen voor het privé-leven. Als zangeres hield ze, zoals zovelen van haar kunstzusteren, haar meisjesnaam. En haar ster schoot snel omhoog. Er 'erk genoeg voor haar bij de Niettemin, aldus de heer Rengelink, kan het televisietoestel nooit een af spiegeling van dat der radio worden, want er is op televisiegebied meer sa menwerking en eenheid nodig, niet al leen technisch, maar ook bij program- masarnenstelling. „Wat de commerciële televisie be treft, hetgeen Duitsland ons te zien geeft aan televisiereclame is voor ons geen reden er ook toe over te gaan." lestellen brengen. Hij hamer- ens op het oude aambeeld: binnenkort het half milje tijd zong ze in het vermaarde KRO- dii programma „Negen hedt de klok" en ook te was ze een van de overigens naamloze Marketensters bij het Orkest zonder Ir. Naam. Als soliste zong ze intussen bij Gi het orkest van Klaas van Beeck. 14. In 1953 keerde ze terug naar de AVRO. gelmatig zingt bij het Ketting. Om 9.10 uur het hoorspel „De god van het oerwoud" van Harold Bratt. Hps uit het buitenland 0 De Cantate no. 51 van Bach opent het programma van Brussel Vlaams (8 uur, 324 m). Daarna een uitvoering van Strauss-walsen en „Academie der Dis- cophielen." 0 Tussen 9.45 en 10.30 uur kunt u in het BBC-programma op 464 m luisteren naar werken van Schumann, uitge voerd door het St. Cecilia-trio en so- Programma voor morgen VRIJDAG 22 MEI 1959 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV: 7 00 Nws 7.10 Gram 7.40 Idem 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nws 8 15 Gram 9.00 V d zieken 9.30 Gram 9 35 Waterst 9.40 V d vrouw 10.15 Gram 10.30 Morgen- 1.00 Gram 1145 Voor oudere luis- 12 00 Bariton en plano 12.30 Land- bouwmeded 12.33 Gram 12.50 Rep Staatsiebezoek van de Sjah van 00 Nws 1315 Metropol e ork 13 .45 14 05 Schoo-lraddo 14 25 Koorzang 16 40 Fluit bereiken is het aantal zenduren ke5t De -windmolens" van Johnny Holt- ito nog altijd minder dan in huysè'n en in het programma „Zing met rdoor Qn's mee". Verder treedt zij als soliste bouw op bij incidentele uitzendingen en daarbij opge" kwam ze ook al herhaalde malen op het televisiescherm. Ook de Wereldomroep zendt Truusjes em graag uit: vaak is zij te horei De huidige groei van de televis jns, zo zei de heer Rengelink verder, n 2 3 jaar tot het aantal Commentaar NTS actief ons „Men beschikt over te geringe geld middelen, gebrekkige studio's, te wei nig reportagewagens. Uit de 15 miljoen het progi zal gulden die dit jaar aan kijkgeld ont- vangen worden en uit de 20 miljoen die volgend jaar worden verwacht zou een behoorlijk aantal televisie-uren te Dat de radio ruime reportages geeft het standpunt dat de van evenementen als we gisteren bij het bezoek van de keizer van Iran be leefden, zijn we al gewend en ook nu is er veel werk van gemaakt. Maar de gebeurtenissen-in-beeld zijn nog altijd extraatjes, waarnaar iedereen graag kijkt en die dus in de puntjes behoren te zijn. Daarom mogen we blij zun dat we de NTS een pluim kunnen geven zowel voor de directe reportages in de och tenduren als voor het extra-journaal dat na de avonduitzending werd ver toond. De kijkers hebben een goede indruk gekregen van wat zich gisteren in de hoofdstad afspeelde en de came ra's waren met verstand van zaken opgesteld, zodat overzicht en detail beide tot recht kwamen. Het filmbeeld was duidelijker dan ooit, ook dat konden we met genoegen constaterenAlleen het overzicht van de gedekte tafels in de Burgerzaal was te vluchtig en kwam slecht tot recht In het VAR A-programma zagen we weer het cabaret „Splinters en bal ken", dat vele kijkers wat te cynisch cn te sterk van tendenzen zal voor- Maar er waren enkele zeer goede impressies: het historische duetje en de persiflage op de conferentie van Oost en West bijvoorbeeld. Ook het liedje op de Venusnian, ondeugend maar kos- we telijk, sprong eruit. Over het geheel de echter is dit cabaret te zwaar van C bedoelingen om de naam van caban te verdienen. „Het schip van de week". ;e is haar drukke agenda niet afgedaan en in zeker opzicht is dat een beetje bezwaarlijk. Want in de witte Hilversumse bungalow (met de vreemde naam die U nu al wat begrijpelijker voorkomt!) werd acht jaar geleden een Maar dan ontbreken nog de gelden dochtertje Yolande geboren en al is die dienen te worden geïnvesteerd in Truusje Koopmans dol op zingen en definitieve studiobouw, uitbreiding gitaarspelen, ze is even dol op haar man van het reportage-apparaat, enz en haar dochter. „De financiële situatie wordt nog „In het seizoen moet ik veel van huis. moeilijker, als de regering blijft staan Bijna elke avond zing ik dan op uitno- ichotten diging in schouwburgen of feestzalen en Kunstrubriek 21.40 22-25 Musette-ens overdenking 23.00 23 35—24 00 Gra cimbel 17.00 Vooi 18.20 De hangmat eurwerk 19.00 Nws smuz 19 30 Radio- af. ca us 20 00 Heet >raan en piano 21 20 ite muz 22 10 Gram solist 22 45 Avond- SOS-ber 23 15 8.18 Gram 9 9 40 Schoolr AVRO' 12.00 I lym 7.23 Gram 8 00 Nws ym v d vrouw 9.15 Gram VPRO: 10 00 Avonturen -aus 10 05 Morgenwijding, vrouw 11 00 V d kleuters 1 1135 HaTnmondorgelspel jBBBMjÉ| Regerings- goede bedrijfsvoering" bouwmeded 12 33 Sport Pianospel 13 00 N' iek: .Wat vermag prognose 12 50 13.15 Meded Beursber 14.00 Cello 14 50 Gevar pro- 17^ miljoen gulden dan moet ik er al vroeg vandoor met de wagen. Dan stopt mijn man Yolande in bed. Erg leuk vinden we dat geen van beiden, maar het hoort er nu eenmaal bij. Als je elke avond thuis kunt zijn ten bedrage zo spoedig mogelijk terugbetaald ten worden. De ontwikkelingsmogelijk heden der televisie zouden al ruimer worden, wanneer dat bedrag werd ge stort in een fonds ten behoeve van in vesteringen. Later kan de som dan aan de regering worden terugbetaald." „Laten we hopen," zo besloot de heer Rengelink, „dat men in overleg met de regering daartoe kan komen. Dan zou er tenminste enig perspectief wor den geopend." Het is duidelijk genoeg, dat, neer de televisie de belangstelling ook gaat groeien en dat vindt zijn na tuurlijke weerslag in de aanschaf van meer kijktoestellen. Daaruit vloeien dan weer meer kijkgelden toe en zo wast hand de andere. ■twijfeld geen slecht advies aan de overheid. Moge het een open oor vinden 1 en piano 14.30 Voordi gramma VARA: 16.00 zieken 17 00 V d Jeugd 17 30 Orgel 17.50 Het Staatsiebezoek van de S Iran 18.00 N'ws Lichte muz 18 50 De 19 00 V d kind 19 10 Jazzmuz. VPRO: 19 30 Het platteland nu. caus 19 45 VPRO-nws 20 00 Nws 20 05 Boekbespr 20 15 Bas en -aus VARA: 2100 Licht progr 22 25 Bui- tenl overz- VPRO: 22 40 Zorg om de mens. causerieën. VARA: 23 00 Nws 23 15—24 00 Televisleprogr, NTS: 20 00 Weekoverz. KRO: 20 30 Vademecum 21.00 Priester- arbeiders. TV-spel. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP heb j' ook v dat it t de bedoeling. Dus schikken t Niet aangewaaid an 18—20 u Matrimoni ivelijk). Kor Giovanni Bartati De af ^ten huize van G koopman in Bologn; Truusje Koopmans kijkt eens gitaar, haar trouwe makker dag. Een merkwaardige gitaar r haar Rattl, elke verigens, jair^'. dochter, in het Sadioli, bas: r. Eugenia geheim gehuwd expansie krijgt, want het instrument is volgeschreven haar prestaties met handtekeningen van vele collega's. „Dat is een hobby van me Maar ze heeft nog meer hobbies en het vervelende is, dat ze moet kiezen of delen: minder optreden óf haar liefheb berijen nogal in de steek laten. En na tuurlijk kiest ze dan het laatste. Wat die liefhebberijen zijn? Leuke kle ren maken voor Yolande en zichzelf. i DlrL i tn de idellijke Engelsman, Franco Orkest van de Scala te it: Nino Sanzogno (opge- - Milaan) uioaeciiuio Rossind: „La Boutique Fan- tasque" (bew Ottorino Respighi), Ouver ture. Tarantella. Mazurka. Danse Cosaque, Cancan. Valse lente, Nocturne. Galop, Al legro brillante (Fuge), Rias Symphonia Orkest Berlijn olv. Ferenc Fricsay.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7