Lang is de arm van de wreker Honderden rose anjers op Koninklijke eettafels Uniforme premie (7 pet.) voor alle pensioenen? Amerikaans plan werd terzijde gelegd Smokkelwagen ramde auto van douane -Aï«4-» Tilu EL Midden- en kleinbedrijf optimistisch over 1959 SANDWICH SPREAD BOURJOIS DONDERDAG 21 MEI 1959 (Van een onzer verslaggeefsters) rpOEN in de vorstelijke burgerzaal van het koninklijk paleis op de Dam de eettafels voor het galadiner, dat H.M. de koningin en prins Bern- hard hun voorname gast, de keizer van Iran, zouden aanbieden, mochten we even binnenkomen en toekijken bij de laatste voorbereidselen. Zelden hebben we een zo rijke tafelversiering gezien als hier was toegepast, want die versiering moest wel het eerste zijn, dat de blik trok. Honderden en honderden rose anjers, in reusachtige boeketten opgemaakt vazen en in het zware eveneens met bladgoud opgelegde Franse plateau. Ditmaal niet aar vele kleinere tafels, t tot op de grond mast: dat met het I i van 1878 op de hoofd- de Koninklijke familie de Sjah zou plaatsnemei alle gedekt hangend wi derlandse w Enorme boeketten in gouden vazen inbouquet van 1840, het Land- schap van 1858 en de Kapel van op de bijtafels. Achter de borden (servies Sèvres en Rode Rand) fonkelt Amsterdams en H glaswerk, prachtig antiek kristal. Het zware tafelzilver vertoont het Rijk: pen van de Prins van Oranje en Erfprins van Oranje, het fruitbestek het Engels wapen. ieurig gerijd staan de stoelen te wach ten. Aan de hoofdtafel zal straks de Koningin plaatsnemen met de Sjah als eregast aan haar rechterhand. Naast deze prins Bernhard en dan prinsi Irene. Aan de andere zijde van H.P staat de stoel gereed voor de Iraan: minister van buitenlandse zaken en zi; tafeldame wordt prinses Beatrix. Naast elk bord, dat nu nog gedekt is met een eenvoudig gevouwen damasten ser vet. ligt het menu: dik wit papier met goufd>-reliëf. n het luidt als volgt: Petit chaud-froid de poularde a la Champagne Moet Dom Pérignon 1947 Crème de champignons aux quenelles Pailettes au sbrinz Délices de sole Cordialitè Batard Montrachet 1950 Quartier d'agneau de lait Printanière Chdteau Haut Brion 1943 Biscuit glacé noisettine Mignardises Fruits Valt het u moeilijk, dat eventjes te ver talen en denkt u aan gerechten uit Duizend-en-één-nacht Kom, dan geven we u de vertaling erbij zult u zien, hoe hoogst eenvoudig dit ilamaal eigenlijk is geweest, r is die vertaling: Patc van kip Champignonsoep met mergballetjes Fijne tong Lamsbout met voorjaarsgroenten IJs met noten Vruchten Voor het bezoek dat gistermid dag gebracht werd aan de Kon. Ned. Petroleum Mij aan de over zijde van het IJ, was de Sjah in burger gekleed. Uit veiligheids overwegingen moest hij ook een bril opzetten. Achter hem de president directeur jhr. mr. J. H. Loudon. Sjah onofficieel naar Philips-fabrieken In het programma voor het staatsie- iezoek van de Sjah is een kleine wijzi ging gekomen. Zaterdag zal de Sjah na zijn vertrek van Schiphol nog een on officieel bezoek brengen aan de Philips- fabrieken te Eindhoven. Het vertrek van Amsterdamse luchthaven is daardoor half uur vervroegd. De Sjah m reis van Schiphol naar Eindhoven met zijn eigen vliegtuig. Ook niet-genodigden bij tewaterlating Bij het bezoek van de Sjah van Iran >p 22 mei (dn tegenwoordigheid va Koningin, prins Bernhard en prinses Margriet) aan de Verolme Dok- Scheepsbouwmaatschappij, waar orfi pli minus 4.25 uur de Mohammed Resa Sjah" door prinses Margriet te water zal irden gelaten, zullen ook mensen r uitnodigingskaart op de werf toege en worden. Naast de helling is plaats gemaakt voor 20.000 mensen. De tribune De Doopvont" is gereserveerd voo Koninklijke gasten. Regering doet voorstel (Van onze sociaal-economische redactie) WANNEER de plannen van de regering doorgang vinden, zal er op korte termijn een ingrijpende wijziging komen in de pensioen premie die de ambtenaren moeten betalen voor het eigen pensioen, de A.O.W. en de te verwachten A.W.W. De regering stelt zich voor dat de ambtenaren voor deze drie pen sioenen gezamenlijk als premie 7 pro cent zullen gaan betalen van hun pensioengrondslag. De totale premie zal 21 procent bedragen, waarvan de overheid dan 14 procent voor haar rekening neemt. Dit voorstel zal de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in haar ver gadering van 9 juni aanstaande in be handeling nemen. Aanleiding tot het plan regering is geweest de bi kort te ring 'elke ichten dc de Oppjpen schappij de De Nederlandse ma walvisvaart begint de indruk te wennen, dat zij haar onderhandelingspositie zo- ivel tegenover de Nederlandse regering als tegenover de walvismaatschappijen van andere landen, lichtelijk aan het oppijpen is. Zo heeft zij laten weten, dat zij op het ministerie van landbouw „haar voorwaarden" bekend heeft gemaakt, waaronder zij bereid is, zitting te nemen in de Nederlandse delegatie, die deel neemt aan de internationale conferentie over de walvisvaart, die in Tokio wordt gehouden. Op deze conferentie wordt getracht, overeenstemming te verkrijgen over de hoeveelheid walvissen (het quo tum), die iedere maatschappij mag gen. Te zomen mogen zij niet mee: in totaal 15.000 walvissen schieter Nederlandse maatschappij liet wete zo aan haar voorwaarden nie: worden voldaan zij niet te Tokic tegenwoordigd zou zijn. Welke die aan het ministerie gestelde voorwaarden waren, liet de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart vol komen in het duister. Op dit punt is zij even duister als ten aanzien van haar zgn eenvoudige plan voor de toewijzing van de quota aan de deelnemende 1maat schappijen. (Het Parool In het voorstel dat de regering thans gedaan heeft, is er echter praktisch geen sprake meer van aanpassing. De rege ring heeft een verzekering gecreëerd met slechts een premie waaruit uitkeringen voortvloeien aan gepensioneerden ei duwen en wezen. Op het ogenblik v r het eigen Geen aanpassing maar samenvoeging van A.O.W., A.W.W. en eigen pensioen voor alle ambtenaren pensioen van de ambtenaren nogal uit eenlopende premies betaald. Bij een i: komen van f 3000 bedraagt deze prem niet minder dan 7^ procent van c pensioengrondslag, vervolgens tot f 7000 pensioengrondslag daalt de prei leidelijk tot 4,36' procent om daar geleidelijk op te lopen tot 6,04 procent een inkomen van f20.000. eze gevarieerdheid in de premie gaan verdwijnen. Er komt een ui n percentage van 7 procent, waarbij bovendien de niet gecompenseerde 1,15 procent premie voor de AOW komt vervallen. De AOW-premie bedraagt op het ogenblik 6,75 procent en de compen satie 5,6 procent. Het kan niet ontkend worden dat aar het regeringsvoorstel gunstige kantei zitten. Ambtenaren met een pensioen grondslag van f 3000 betalen thans mers reeds meer dan 8% procent. Een belangrijke irgan: :eds de devastheid van de pens punt dient opgemerkt te worden dat de regering de vooroorlogse overheidspen- sioenen reeds aanzienlijk heeft opgetr ken. De regering heeft ongetwijfeld i het voorstel de verschillende verzeke: gen samen te voegen, ook tegemoet len komen aan de verschillende bez ren die in ambtenarenkring wel tegen aanpassing van de AOW zijn geuit. Nog bijzonderheid wat het ijs betreft dit was heel mooi opgemaakt met als ornament een Nederlandse molen, ge tooid met een Iraans vlaggetje. U hebt natuurlijk al gezien dat de namen onder de gerechten die van de daarbij geschonken wijnen zijn. de bedienden de laatste hand dientafels terzijde, waar de fras taste schalen fruit al wachtten. Gekleed in groot avondtoilet woon den de prinsessen Beatrix en Irene gisteravond de ontvangst bij, die door de gemeente Amsterdam gege ven werd in het Rijksmuseum. PRINSES MARGARETHE LEERT SCHIETEN De 19-jarige Deense kroonprinses Mar- garethe zal spoedig leren hoe met een stengun om le gaan. De prinses, de oudste dochter van koning Frederik, heeft ge tekend voor de cursus bij het vrouwen- hulpkorps Van de Deense luchtmacht. Met 44 andere jonge wouwen zal zij in het midden van juli aan deze cursus van twee weken deelnemen. Verder zal de prinses jiu jitsu leren en bescherming tegen aanvallen met abc- wapens (atoom, bacteriologische en che mische wapens). Klacht over overbezetting intercommunale lijnen De Zuid-Hollandse Kamers van Koop handel hebben in een gemeenschappe lijke brief, gericht tot de centrale dii tie van de PTT, hun bezwaren geuit o de overbezetting van de intercommunale telefoonlijnen, die zich vooral in het be drijfsleven ernstig laat gevoelen. Frans-Duits verzet in Genève Indiening ervan zou de Russen in de kaart spelen Genève in en buiten de conferentiezaal weer veel gesproken, zonder dat er posi tieve resultaten werden bereikt. De belangrijkste feiten zijn de volgende: 1. Frankrijk en West-Duitsland wisten (buiten de conferentiezaal) Amerika en Enigeland er van te weerhouden, na mens het Westen een (Amerikaans! ontwerp- wed es verdrag v oor D uitsland 2. Ter conferentie zetten de westelijke mogendheden en de Sow jetunie hun pleidooien voort voor aanvaarding van hun eigen voorstellen inzake een vredesverdrag voor Duitsland. 3. De Amerikaanse minister Herter be toogde, dat het Russische ontwerpplan voor Duitsland een verdrag was vooi een permanente verdeling van Duits land. Hij verklaarde, dat de Sowjet- unae blijkbaar meent, dat haar veilig heid het best beschermd wordt door een voortgezette verdeling van Duits land. „Laat zij dat dan eerlijk toe geven", aldus Herter. De Britse minister Lloyd verklaarde dat het Russische voorstel Duitsland voor altijd verstoken zou doen blijven van tal van rechten, die soeva staten toekomen. De Rus Gromyko hield de langste redevoering (ongeveer een uur) pleitte voor aanvaarding van zijn v CDU-functionarissen spioneerden voor Oost-Duitsland Verscheidene functionarissen van d« VVestduitse Christendemocratische partij zijn de laatste dagen gearresteerd op denking van spionage voor comm tisch Oost-Duitsland, aldus een woord eerder van de C.D.U. De arrestaties werden verricht na dedelingen van leden van de Oostduitse geheime politie die onlangs naar het Wes ten waren gevlucht. De Oostduitser: schikten over lijsten met namen partij-functionarissen die mededelingen over de Christendemocratische Partij zou den hebben doorgegeven aan de Oostduit se geheime politie. De Westduitse politie verrichtte in verband tijdens de Pinksterdagen West-Berlijn zes arrestaties. Vier gear teerden waren partij-functionarissen in districts-organisaties werkzaam wa In Bonn werden ten minste nog pers geai partij-functionarissen, ministerie van binnenlandse zaken vj Bondsrepubliek heeft een korte ve ring gepubliceerd waarin bekend v gemaakt dat ..een aantal personen" i arresteerd in West-Duitsland en in West- Berlijn Zegslieden van de C.D.U. rr dat door deze arrestaties het spionage- komplot wel is opgerold. Militaire truck tegen boom: negen gewonden Negen militairen werden gisteren ge wond toen een drietons-truck van de Koninklijke Landmacht waarin zij wer den vervoerd op de weg van Ermelo naar Harderwijk uit de bocht vloog en tegen een boom reed. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Van de negen gewonden is er één zeer ernstig aan toe. Twee zijn zwaar ge- vond: zes anderen met lichtere verwon- lingen zijn in verschillende ziekenhuizen jpgenomen. Een ander verkeersongeluk kostte listeravond tegen zevenen de 25-jarige -W. H. Jongen uit Maastricht het leven p een wegsplitsing bij Borgharen botste ij met zijn bromfiets tegen een bestel- agen op. stel. Hij verzocht het Westen, wijzi gingen voor te stellen, ïet verzet van Frankrijk en West-Duits land betreft niet zozeer de inhoud strekking van het door Amerika stelde vredesverdrag, als wel het tijdstip. •op het ter conferentie zal worden in- snd. Er zijn nl. algemene toespelingen ervat op omstreden kwesties als de toekomstige grenzen van een herenigd Duitsland, het recht van Duitsland op in dividuele en collectieve zelfverdediging het recht, zijn eigen militaire politiek te kiezen. Frankrijk en West-Duitsland vrezen, dat het aanbieden van het document al leen maar zou betekenen, dat de Russen puntsgewijze behandeling zullen over de principes en de inhoud van het ontwerp en dat zij daarbij zeer lastige vragen kunnen stellen. Het resultaat van het Frans-Duitse ver zet schijnt te zijn geweest, dat de Ameri kanen en Britten het hoofd hebben gebo- en het ontwerp voorlopig terzijde hebben gelegd. Tenslotte doen geruchten de ronde over een plan van de westelijke mo gendheden inzake Berljjn. Zij zouden bereid zijn, bun strijdkrachten in de stad symbolisch te verminderen, Oost duitse functionarissen te aanvaarden als „agenten" van de Russen, de pro- paganda-activiteit in de stad te doen verminderen en controle van de Ver enigde Naties toe te staan, zowel in Berlijn als op de toegangswegen naar NAZI-LËÏDËRS IN GLAS-IN-LOOD De autoriteiten die belast zijn met de bouw van de kerk in het Beierse plaatsje Landshut, hebben aan de geestelijken toestemming gevraagd een speciaal ge brandschilderd raam te ontwerpen dat de marteling van Sint Castalus voorstelt. Beulen van de heilige zijn drie duivels die de gezichten hebben van Hitier, Gö-1 kleinbedrijf beweegt zich in een ring en Göbbels. De toestemming is ge- gunstige richting na een jaar van geven en zo staan de drie nazi-leiders1 voor vele jaren in het glas-in-lood aan Smokkelaar ztvaar gewond -Even voorbij de Nederlands-Belgische grenspost De Plank aan de Zuidlimburg se grens ,is gisternacht een botersmok- ke-laar zwaar gewond, toen hij met zijn auto in volle vaart een wagen van de Belgische douane ramde. Beide wagens vlogen in brand. De smokkelauto, een zware Cadillac, was al op Nederlands grondgebied gesig naleerd- De bestuurder reed echter door en schoot vol gas de weg op in de rich ting van de Belgische douane, achterna gezeten door de Nederlanders. De Belgen waren inmiddels gealar meerd en eVen later draaide een douane- auto van onze Zuiderburen de weg op. Juist op dat ogenblik passeerde de Ca dillac. De smokkelaar kon niet meer op tijd stoppen en met een zware klap vlo gen de twee wagens op elkaar. Toen de Nederlandse douane arriveer de, vond men twee felbrandende auto's, waarvan in een de smokkelaar achter het stuur beklemd zat. Met veel moeite kon men hem bevrijden. Zwaar gewond is hij naar een ziekenhuis in Luik gebracht. De bestuurder van de Belgische douane auto werd uit de wagen geslingerd. Hij is slechts licht gewond. Van de smokkellading kon maar 400 kilo boter uit de achterbak van de Ca dillac gehaald worden. Twee doden door verdrinking Het anderhalfjarig dochtertje van de familie Zwart uit Amsterdam is gister middag in een sloot achter het huis ver dronken. Enkele uren later kwam de 32-jarige schipper W. Boom van het binnenschip „Overijssel" door verdrinking om het leven. Hij struikelde in het gangboord van zijn schip, dat in de Maashaven van Rotterdam ligt, en verdween in het wa ter. Na een paar uur haalde de rivier politie het stoffelijk overschot boven 0e wereldvermaarde deodorantstick Loonpolitiek in studie (Van onze sociaal-economische redactie) DE ONTWIKKELING van de be drijvigheid in het midden- en HEINZ de nieuwe broodbelegging MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 volledige vergoeding door Uw leverancier, een Heinz 57 product niet voldoet. Tel Aviv (Reuter), donderdag TTET WAS op het hoogtepunt van de Tweede Wereldoorlog en het gebeurde in een Roemeens concen tratiekamp. In het kamp bevond zich een Joods gezin, vader, moeder en vier zoons, van wie de jongste tien jaar was. Om de een of andere reden had het gezin het misnoegen opge wekt van een der kampfunctionaris sen, een plaatselijke fascistische lei der. Hij vermoordde de vader, de moeder en de drie oudste zoons. Niemand weet waarom hij het jongste kind, de tienjarige Eliahu Itzkovitsj, spaarde. Of was het de „fout" van zo vele moordenaars, die naderhand fataal blijkt te zijn? In ieder geval, de jeug dige Eliahu overleefde de uitroeiing van zijn naaste familieleden. Hij werd uit het kamp gesmokkeld en bij een Roe meense christen-familie verborgen af, Roem weer vrij, doch de Eliahu bestond sleehl wraak. Zijn naspeuringen I tegenover de zoon van de de zoon werd gewond. Eliahu belandde voor vijf jaar in een Roemeens opvoe dingsgesticht. "[VA ZIJN vrijlating emigreerde hij in 1952, met een aantal andere Roemeense Joden naar Israël, waar hij een jaar later onder de wapenen werd geroepen. Inmiddels hadden Joodse emigranten uit Roemenië hem verteld dat de man, die hij zocht, dienst had genomen in het Franse vreemdelingenlegioen. De jonge Itzkovitsj was ingelijfd bij het Israëlische leger. Hij vroeg en ver- Toq dan maar kreeg overplaatsing naar de marine, een gunstig ogenblik deserteerde hij wist, via Italië, Frankrijk te bereiken, waar hij ook dienst nam in het vreem delingenlegioen. Nadat hij had uitge vonden bij welke eenheid de moorde naar van zijn ouders en broeders dienst deed, vroeg en verkreeg hij overplaat sing daarheen De eenheid gingnaar Indo-China en daar, in de strijd tegen de communis tische Vietminh, kwam eindelijk de kans van de wreker. Op het hoogtepunnt van een slag tegen de Vietminh valt de Roemeense moordenaar door een kogel van de vijand, menen de Fran sen. Doch Eliahu weet beter "TJE DODEN waren gewroken en Eliahu's wrekerstaak was vol bracht. Hij deserteerde opnieuw, keerde terug naar Israël en meldde zich als deserteur, bij de autoriteiten. De laatste fase van dit drama van moord en wraak speelde zich af voor een militair gerechtshof te Tel Aviv. Itzkovitsj deed zijn verhaal en de rechters wikten en wogen. Zij kwamen tot de uitspraak: een jaar gevangenis straf, „want het is voor een rechtbank in Israël moeilijk om. tegen deze ach tergrond, een zware straf op te leggen." Gisteren, twinti„ mei. verliet Itzko vitsj als vrij man de gevangenis, want de opgelegde straf was gelijk aan de door hem in voorarrest doorgebrachte tijd. een gematigd optimisme tegemoet kunnen worden gezien. Dit valt af te leiden uit het jaarverslag ver 1958 van de Raad voor het midden- a kleinbedrijf, dat gisteren is uitgebracht n waarin wordt gezegd, dat wil deze sector van het bedrijfsleven zijn positie handhaven en versterken, hij zich steeds op de hoogte moet houden van de struc turele en conjuncturele verschijnselen, waardoor de Nederlandse economische samenleving wordt gekenmerkt. Hoewel er in het verslagjaar een daling ingetreden in het verbruik van duur- consumptiegoederen, is de stabi- 'an het consumptieniveau toch goed bestand gebleken tegen fluctuaties in de algemene bedrijvigheid in benedenwaartse riohtnng. Een aantal factoren, zoals werk loosheidswet, uitvoering aanvullende werken, de in cao.'s opgenomen mini mumlonen, en dergelijke, blijkt krachtig te werken in de richting van het op peil houden van de consumptieve uitgaven, zo concludeert het verslag, dat door de raad werd goedgekeurd. De totale con sumptie handhaafde zich in 1958 op het niveau van het jaar daarvoor. Arbeidsvoorwaarden De raad besloot een commissie loon politiek ad hoc in te stellen, die tot taak krijgt de ontwikkeling van de primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden voor werknemers in het midden- en kleinbe drijf in studie te nemen. De commissie zal een rapport, eventueel met voorstellen, aan de raad moeten uitbrengen en speciaal aandacht moeten schenken aan de ontwik keling van winstdelingsregelingen. spaar fondsen en dergelijke ten behoeve van De commissie is ingesteld naar aanlei ding van een in een raadsadvies over de loonpolitiek opgenomen aanbeveling: „ter voorkoming van een structureel tekort aan vakbekwame arbeidskrachten zal het midden- en kleinbedrijf aan zijn werkne mers een inkomen moeten kunnen ver schaffen dat opweegt tegen hetgeen het grootbedrijf biedt." De aandacht van de commissie is er voorts op gevestigd, dat het realiseren van de secundaire arbeidsvoorwaarden, waarvan het belang wordt onderstreept, bijzondere moeilijkheden met zich zal kunnen brengen, als dat moet geschieden door gebruikmaking van zich thans ont wikkelende vormen. De raad heeft ten slotte zonder discus sie de ontwerp-begroting 1960 goedge keurd, die eerst door de hoofdbedrijf schappen detailhandel en ambachten (die de raad hebben ingesteld) zal worden be keken, alvorens definitief te worden aan vaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5