BRIXON Haringjacht wordt in hospitium op het voet gevolgd Vier Katwijkers onderweg met Hollandse Nieuwe Vakgenoten bespraken te verwachten problemen Morgenochtend acht uur eerste schip verwacht Donner verloor in Zürich Wensen en verlangens moeten nu al kenbaar worden gemaakt Nederlandse amateurs door Engeland geklopt MEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 21 MEI 1959 Hier spreekt de Hos-radio KATWIJK... De heer C. Vlieland verzorgt er eigen reportages TN HET ROTTERDAMS ZEEHOSPITIUM te Katwijk aan Zee hebben wij de Vlaggetjesdag en de uitvaart van de haringvloot opnieuw be leefd. De patiënten genoten van een levendige en gezellige reportage, uitgezonden door de Hos-radio, de eigen „zendinstallatie" van de inrich ting. De heer C. Vlieland van de huishoudelijke dienst was uren achtereen druk in touw geweest. Hij had in IJmuiden en Scheveningen opnamen gemaakt, om thuisgekomen het bandje met gesprekken cn geluiden te monteren. Hier en daar werd wat toepasselijke muziek bijgevoegd en zo ontstond een helder klankbeeld, waarnaar de bewoners van het hospi tium ongeveer anderhalf uur lang met genoegen hebben geluisterd. Een hoogtepunt was een gesprek uit volle zee met schipper J. van der Bent van de Wilhelmina 2 KW 25 Duidelijk klonk de stem van de Katwijkse visser over de ziekenzalen, de patiënten bijzon derheden verhalend over de situatie op zee en de stemming aan boord. „Allemaal van harte beterschap en als ik weer thuis ben. kom ik misschien nog wel eens langs. Medewerking De heer Vlieland kon dit gesprek voe ren door de vriendelijke medewerking van Scheveningen-radio, waar hij de be schikking kreeg over de vereiste appara tuur en waar men de Hos-radio zoveel mogelijk behulpzaam was. Over het alge meen heeft men daar toch niet over te TPr De heer Vlieland in zijn studio. klagen. Wanneer de heer Vlieland ergena i6 en hij zegt van het zeehospitium te komen, dan gaan de deuren meestentijds wagenwijd open en krijgt hij alle gelegen heid de zieken iets goeds voor te toveren. Zo- op oudejaarsavond bijvoorbeeld, toen hij bij verscheidene artiesten op be zoek ging, die thuis iets voor zijn micro foon ten beste gaven. Willy Vervoort maakte in een paar minuten tijde een spe ciaal liedje voor de patiënten, dat er na tuurlijk in Katwijk inging als koek. Zes-en-een-half jaar beweegt de heer Vlieland sich nu op dit terrein. KATWIJK A.N.W.B.-routes in Katwijk gewijzigd De openstelling van de nieuwe brug over de Rijn in Katwijk betekent voor de ANWB, dat de bond nu het verkeer naar Katwijk aan Zee en het doorgaan de verkeer van de richting Leiden naar Haarlem en Noordwijk buiten het cen trum van Katwijk aan den Rijn kan leiden. De ANWB heeft op alle wegwij zers de opschriften aangepast aan de nieuwe situatie en bovendien 2 nieuwe wegwijzers geplaatst. Op de toeleidende wegen plaatste de bond 5 nieuwe voor- richtingsborden en 6 nieuwe richtings borden. Deze voorzieningen betekenen een verbetering van deze voor het toe ristische verkeer belangrijke routes. Brandmeester P. Bekker werd gehuldigd i het rillige brandwe personeel vooi die gisteravon raadhuis werd gehouden, is brandmees ter P. Bekker gehuldigd in verband met het feit dat het op 16 april 25 jaar geleden was, dat hij bij de vrijwillige brandweer kwam. Burgemeester H. Duiker speldde de jubilaris het bronzen kruis van de Ko ninklijke Nederlandse Brandweer Vereni ging op en overhandigde het daarbij be horende diploma. Mevr. Bekker werd namens de brandweermannen bloemen aangeboden. De burgemeester uitte zijn waardering voor de burgerzin van de brandweer lieden, die hun krachten willen geven ter wille van de brandveiligheid in eigen gemeente. Nadat hij brandmeester Bekker had toegesproken, ging de burgemeester over tot het uitreiken van het diploma pomp- bediener aan de heren J. Buitenhuis, G. Blok. C. van Duivenbode, J. C. den Hol lander, C. Klok, D. Meijvogel en A. van der Plas. Het vaardigheidsdiploma B.B. brandweer kregen de heren G. de Beste, P. Burgerhout, J. Duyndam, A. L. de Jong, J. Kuyt, D. Meijvogel, C. Ouwe hand, J. A. Parlevliet, G. C. Schaap en N. Schuitemaker. Nadat koffie was aangeboden, werd een tweetal films getoond door de heer Ch. Körnmann. De avond werd bijgewoond door wet houder H. P. Bloot, gemeentesecretaris D. C. O. Boekho' van de burgerlijke verdedigingskring Z.-H. 1, de heer K. D. Gerth van Wijk. Spreekuur burgemeestre Burgemeester H. Duiker zal a.s. maai dag niet zijn wekelijkse spreekuur hou- NOORD WIJKERHOVT Tolk-vertaler Aan de universiteit van Amsterdam n geslaagd voor het examen tolk-vertale: Zweeds mejuffrouw H. J. M. Jansen te Koord wijkerhout. Indertijd werd begonnen met het wekelijks draaien van klassieke pla ten. Dat ging toen nog op een gam- kunnen halen. Daarin is heel wat ver betering gekomen. Tóen men zag, dat de heer Vlieland plezier in deze bezig heden had en er slag van kreeg de patiënten op aangename wijze bezig te houden, toen werd de installatie uitgebreid. Er kwam een keurig inge richte zendkamer met verscheidene technische mogelijkheden, een domein, waarin de heer Vlieland soms tot laat In de avond bezig is. Er gaat heel wat tijd zntten in het registreren van de grammofoonplaten, het voorbereiden van de programma s en net monteren van de reportages. Aan het oor spronkelijke plaatjesdraaien nog altijd een geliefde uitzending vrijdagsavonds zijn tal van programmapunten toegevoegd Bijzonder veel vreugde beleven de patiën ten aan de hereengymna6tiekwedstrijden, steeds weer gebeurtenissen, waarnaar met spanning wordt uitgezien. Er i6 een systeem ontworpen, dat goed voldoet en waarbij een ieder aan zijn trekken komt Vakjargon De heer Vlieland gaat in zijn werk op, Ongemerkt vervalt hij zo nu en dan in het jargon van de echte radio mensen en vol enthousiasme loopt hij door zijn studio. „Ja, ja, nog even en ik krijg ook zo'n dikke deur, weet u wel, met geluiddempend spul er tussen. Dan kan ik nóg rustiger wer ken. En als het een beetje meezit, dan worden die apparaten daar bin nenkort vernieuwd. Natuurlijk, de mensen hier luisteren ook wel naar de gewone radio, maar die eigen pro gramma's slaan veel meer aan. Ze bevorderen - de gemeenschapszin en brengen de afwisseling, die. op ge nezing wachtenden zo hard nodig hebben." Hier is de Hos-radio met een spe ciale reportage.De heer Vlieland zit achter de microfoon, draait aan knoppen en regelaars. Op de zalen veren de patiënten op, luisteren vol verwachting naar de woorden uit het kleine kamertje bij de ingang. En voor een ogenblik vergeten zij, dat zij zich in een sanatorium bevinden, dat zij van de buitenwereld zijn af gesloten. Want in de reportages van de heer Vlieland gaan allerlei evene menten, waaraan zij voorlopig geen deel kunnen hebben, voor hen leven. Lopen zij al is het dan maar voor even alvast op hun herstel vooruit. R. D. Westra kampioen van liet L.S.G. Dcor zijn partij tegen W. G Dcmmcn- dal te winnen, werd de heer R D. Westra voor dit jaar clubkampioen van het Letds Schaakgenootschap. Na het eerste gedeelte van de winter- wedstrijden plaatsten zich de heren T Blangé. W. G Demmendal. J van Steenis sr en R. D Westra in de topgroep, die dubbele ronden moet spelen om het kam pioenschap. R. D Westra heeft het gepresteerd om terwijl er nog een wedstrijd moet worden gespeeld, reeds, zoveel punten te v< melen, dat hij voor de anderen onbereik baar is geworden. Met het clubkampioen- is hij nu tevens voor het komende iaar houder van de G. Bosscha-wisselbeker. Prins verliest in Madrid Dc Nederlandse schaakmeester Prins heeft gisteren een verrassende nederlaag geleden tegen de Spanjaard Puig. in dc tecde ronde van het internationale haaktoernooi. dat in de Spaanse hoofd- ad wordt gehouden. Puig die Prins in 58 zetten versloeg heeft thans met de Italiaan Pauli en de Spanjaard Perez, de leiding met elk 1% punt. Zij worden gevolgd door Prins en Tcran met elk één punt VOETBALFLITSEN Oslo In de eerste van de twee wed strijden voor de achtste finale van het toernooi om de Europabeker voor landen teams heeft Oostenrijk met 10 gewonnen van Noorwegen. Hamburg De nationale teams van West-Dui'tsland en Polen hebben gisteren met 11 gelijk gespeeld. Bij rust hadden de Polen de leiding. Rotterdam De landskampioen Sparta uit Rotterdam heeft gisteren met 2—1 ver loren van een Brits legerteam. De drie doelpunten werden na rust gescoord- Wagenlngen De eerste ddvlsieclub Wageningen heeft gisteren met 52 ge wonnen van de Engelse amateurvereniging Ilford FC. Met rust stonden de Wagenin Zilveren-Molentoernooi LFC—Scheveningen HS0—3 Om de 3e en 4e prijs van het Zilveren- Molentoernooi speelden LFC en Scheve ningen HS gisteravond een weinig span nende strijd. De semi-profs uit Den Haag. die in vrijwel volledige formatie w verschenen, toonden zich in alle opzich ten de meerdere van de zich fel verwe rende Leidenaars. Reed* na 8 minuten nam SHS de lei ding. dank zij rechtsbinnen Dekker cr voor de rust bracht rechtsbuiten IJs- peider de score op 0—2. Na de rust was SHS weer doorlopend sterker. Het hoge tempo was LFC ken- telijk te machtig en na 20 minuten bracht ie voor rechtshalf Mecnk Ingevallen Mo eels de stand op 03. waarmee tevens iet einde kwam. Kopenhagen Een Deens selectie-elf tal heeft gisteravond met 2—1 verloren ie Braziliaanse voetbalclub Vasco di Gama. Alle doelpunten werden in de eer- e helft gescoord. ParUs De Braziliaanse club Corin-i thians, die vandaag in Rotterdam legen Feyenoord speelt, heeft gisteren met 32j erloren van Stade de Reims. De rust stand was 10 voor A Fransen. Alkmaar Alkmaar 54 heeft gister avond met 42 verloren van de Duitse club Baesweilen Bij rust hadden de Du sers met 21 de leiding. Florence De Engelse eerste ddvis-i club Arsenal heeft gisteravond met 2- gewonnen van Fiorentina- De ruststand Omgebouwde trawler aan kop.... (Van één onzer verslaggevers) ÏVANGEN VANNACHT. De eers is onderweg. Tien loggers ploegen zich in wilde jacht door het woelige water van de Noordzee. Er zijn vier Katwijkers bij: de KW 7 Arend met 78 kantjes, de KW 16 Willem Cornelis met 35 kantjes, de KW 38 Bertha met 55 kantjes en de KW 40 Everard Christina met 47 kantjes. Zij hadden vanmorgen negen uur nog ongeveer 330 mijl te varen, zodat de eerste Katwijkse logger morgen tegen de middag in IJmuiden kan worden wacht. Er is gevist op 56.20 graden noorderbreedte en 1 graad oosterlengte. Bij de vijf Scheveningse loggers, in totaal met 280 kantjes thuisstomend zijn, bevindt zich de SCH 55 Noordei kroon, een zeer snel schip, dat tot no toe uitsluitend ter trawlvisserij heeft ge varen. maar voor deze gelegenheid zestig drijfnetten aan boord heeft genomen Naar alle waarschijnlijkheid zal dit schip als eerste van de Neder landse vloot morgenochtend om een of acht in IJmuiden aankomen, maar deze victorie kan met recht Pyrrus-overwinning worden genoemd. Hier is elke sportiviteit zoek, al is de rederij van de SCH 55 dan ook naar de letter van de Pro- duktschapsverordening niet in over treding. Duidelijk is evenwel, dat er door de echte vleetloggers niet met omgebouwde trawler kan wor den geconcurreerd. Algemeen heerst in de vissersplaatsen dan ook ver ontwaardiging over deze gang van zaken Volle zee Vanmorgen tien uur hadden wij een isprek uit volle zee met schipper Jaap in der Plas van de KW 25. Schipper Van der Plas was ook van mening, dat de Noorderkroon de haringjacht zal winnen De Katwijkers varen op volle kracht, met de wind in de rug. maar tegen de krach tige motor van de Scheveningse trawler kunnen zij niet op. Het gaat er alleen aar om. hoelang de Noorderkroon werk 1 hebben om de vangsten over te imen. Zij moet namelijk ook haring n boord krijgen van een andere groep Slechts wanneer dat niet vlot genoeg hebben de Katwijkers nog een kansie. De schipper van de Wilhelmin» KW 25 hoopt zelf volgende week woens dag thuis te varen. Vannacht heeft, hi.i KATWIJK AAK ZEE Verkoop huizen Ten overstaan van notaris A. W. Verhees zijn gisteravond in Casa Ca de volgende percelen in bod gezetTijm- straat 32 werd ingezet op f 10.200; Tijm- straat 34 f 10.000; Ligusterstraat 37 f 11,500; Ligusterstraat 41 f 11.600; Kam perfoelieplein 22 f 12 600; Kamperfoelie- plein 24 f 13.600; Kamperfoelieplein 29 f 13.600. Jaarvergadering Vanavond acht uur houdt de christi lijke oratorium vereniging Excelsior in d oranjezaal van het jeugdhuis haar jaai vergadering. Spreekbeurt Vanavond half acht spreekt ds. H, va Gilst te Lisse voor de Gereformeerde Ge meente in het gebouw aan de Rei Vrijdag, hoog laag water 10.46 i laag water niets I s scheepgehaald Het Vangsten Laat De vangsten van de Katwijkse schepen zijn- groep Adeco: KW 138 13 kantjes; KW 147 - 12 kantjes; IJM 75 - geen vangst; IJM 283 13 kantjes; KW 5 - 20 kantjes; KW 25 - 5?i kantjes; KW 138 13 kantjes; KW 147 12 kantjes; KW 2 3 kantjes. Groep Hapas KW 16 - 18 kantjes: KW 47 geen vangst; KW 54 4 kantjes: KW 140 - 2 kantie*. KW 70 6 kantjes; KW 168 5 kantjes. Groep RKP KW 20 - 18 kantjes. KW 40 2 kantjes; KW 41 - 1 kantje; KW 78 8 kantjes; KW 43 geen vangst; KW 44 - 6 kantjes; KW 97-3 kantjes; KW 110 3 kantjes: KW 45 6 kantjes; KW 127 8 kantjes. Groep Dupa KW 18 geen vangst; KW 38-4 kantjes thuisstomend 1KW 48 17 kantjes; KW 67 2 kantjes; KW 86 - 17 kantjes: KW 110 - 4 kanties; KW 151 8 kantjes: KW 163 3 kantjes. Gemiddelde vangst 7 kantjes. De Scheveningse vangstenSCH 55 Noorderkroon, 110 kantjes; SCH 121 Oce aan VI. 46 kantjes; SCH 72 Tonny, 45 kantjes; SCH 225 Deli. 49 kantjes. Vakantieboekingen in Katwijk weer normaal verrassing, dn hel Pinkstcrweekeinde als badplaats heeft gehad, schijnt geen on plezierig vervolg te krijgen. Het sprookje, dat vergiftigde vis de zee en het strand zou verontreinigen, heeft het Pinkster- weekeinde voor toeristisch ingesteld Kat wijk verprutst, maar thans komen de ver zoeken om reservering weer regelmatig binnen en niets wijst erop. dat de komen de maanden nadelige gevolgen van de holle geruchten zullen krijgen. De heer Chr. Verplancke. directeur van de Katwijkse V.V.V., deelde ons vanmor gen mee dat de terugslag van het Pink- sterweekeinde momenteel zo goed als op gevangen is en dat er geen reden is vooi een ongeruste blik in de toekomst. Nieuw type duikboot te water gelaten type onde: •eboot land de primeur heeft. In afwijking va dusver gebouwde onderzeeboten bestaat de romp van de nieuwe onderzi de naam „Dolfijn" zal dragen) cilinders. Twee cilinders liggen kaar en de derde rust in het midden daarboven. Door deze constructie heeft de boot een aantal belangrijke voordelen, als een grote duikdiepte, een hogere derwatersnelheid. minder ballast in kiel en een zwaardere constructie van drukvaste cilinders. De „Dolfijn" zal i het einde van het jaar worden afgelevi en eveneens bij de R.D.M. in aanbouw zijnde zusterschip „Zeehond" den later. In de tweede ronde van het internati nale schaaktoernooi in Zürich kreeg de Nederlander Donner een oude bekende tegenover zich. de Deen Larsen, waa hjj verleden jaar in een tweekamp heeft verloren. Ook nu kon de Nederlander niet tot winst brengen. Hij overzag dreiging van de Deen, dat kostte Doi een stuk en na 31 zetten gaf hjj op. De uitslagen van de tweede ronde ren: FisherBhend afgebr., Kupper— Tal 01, UnzickerGligoric 'ANie- vergeit Barcza 01, KeresDueckstein Vz—V», Keiler—Blau afgebr.. alther— Olaf6son afgebr., LarsenDonner 1r Woensdag z|jn dc afgebroken part» uit de eerste ronde uitgespeeld. De grote verrassing was de nederlaag van de Rus sische grootmeester Tal, die na 46 zetten van de Zwitser Bhend verloor. De uitslagen luiden; Bhend (Zwitserl.) —Tal (Rusland) 1—0, Barcza (Hong.)— Unzicker (Did.) VzV-, Dueckstein (Oos tenrijk)Nievergelt (Zwitserl.) 10, Blau (Zwitserl.)—Keres (Rusland) 01. Olafs- son (IJsl.)Kel'ler (Zwitserl.) 10. Wal- ther (Zwitserl.)—Fischer (VS) voor de tweede maal afgebroken. De stand luidt thans: 1 tot 4 Barcza (Hong.). Dueckstein (Oost.). Gligoric (Zd.- Sl.) en Keres (Rusl) allen 1 yh. pt; 5 en 6 Olafsson (IJsl.) en Bhend (Zwits.) beiden en 1 afgebr.; 7 t/m 10 Donner (Ne derland), Tal (Rusl Larsen (Den.) en Unzicker (Did allen 1 pt; 11 en 12 F'- her (VS) en Walther (Zwits.) beiden 0 en 2 afgebr.; 13 en 14 Blau en Keiler (beiden Zwits.) 0 pt en 1 afgebr 15 en 16 Nievergelt en Kupper (beiden Zwits.) 0 punten. Men keïic u aan uw kleding... Draag daarom Brixon: Hèt merk voor de man die zijn goede smaak wil tonen en prijs stelt op kleding waarin distinctie èn degelijk vakmanschap een „éénheid" vormen. Want Brixon betekent.kwaliteit!! Brixon costuums 124.- 144.- 164.- Brixon herenkleding is voor Leiden en omgeving uitsluitend verkrijgbaar bij: DE FAAM HOOGSTRAAT - LEIDEN BOLLENHANDEL EN EUROMARKT T~NE EUROMARKT zal ook de bollenteelt en -handel niet onberoerd laten. Wat er precies gaat gebeuren, weet nog geen mens. Zo is er de vraag: kan Holland de teeltbewijzen en alle andere maatregelen wel handhaven als in de overige vijf Euro-landen alles wordt vrijgelaten? En hoe voorkomt men, dat de overschotten van de buitenlandse markt in het Hollandse sur plus terecht komen, zodat de Hollandse kwekers dus zullen mogen mee betalen om de buitenlandse overschotten uit de markt te nemen? Kan men tot een gemeenschappelijke regeling komen omtrent minimummaten en minimumprijzen en kwaliteitsaanduidingen? Over deze problemen heeft gisteren een groot aantal vakgenoten het een en ander kunnen horen. De Bond voor Bloembollenhandelaren en het Bedrijfschap voor de bloem- bollenhandel hadden namelijk een bijeenkomst in Treslong te Hillegom belegd. •rgadenng stond onder leiding va de heer Fr. v. d. Kolk, de voorzitter va de Bond van Bloembollenhandelaren, di ord verleende aan dr. Buter, de algemeen secretaris van h( Algemeen Orgaan voor de Handel, die de achtergronden van de integratie sprak Dr Buter wilde er met nadruk op zen, dat men de totstandkoming Euromarkt niet moet zien als een eind punt. maar jui6t als een springplank om te komen tot een verdere verruiming in de handel tussen alle Europese landen. ie zes partners zich willen op- hun hui6je, zal dat funeste ge volgen hebben. Men zal niet alleen moeten komen tot ai nauwe economische samenwerking, iaar ook tot een sociale harmonisatie. Nederland zal dus ook zijn politiek van betrekkelijk lage lonen moeten verlaten 1 zich moeten optrekken tot het Euro- ese peil. Verder zal men in de tuinbouw loeten komen tot harmoi etgeving, speciaal wat de plantenziekten betreft. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft de .taak zijn stem te laten horen. Aanvan kelijk was de Nederlandse regering ge neigd een zeer soepele houding aan te bij de onderhandelingen. Het be drijfsleven zag de gevaren daarvan tijdig daarom werd door de Nederlandse onderhandelaars na aandrang van het Nederlandse bedrijfsleven van koere ver- anderd.^ Men kan op de beslissingen veel meer invloed uitoefenen dan men over het algemeen aanneemt. Bolbloemenexport Theijse. de secretaris van de Bond van Blocmbollenhandelaren. be lichtte enkele „brandende kwesties", on- r meer het vraagstuk der bolbloemen- port cn de gevolgen, die deze voor de bollenuitvoer kan hebben. Mr. Thejjse in kringen der Rijns- de doet bloi dc bollei ■rhaal de xportei alle. Spr. noemde dit njuist. Men moet er ge- •rken, dat dc totale Ne- van sierteeltprodukten Visserij golf jes Trawlers om de Noord hadden goede dagvangsten BIJ ZEER GUNSTIG WEER hebben de trawlers en trawlloggers dinsdag en woensdag om de Noord kunnen vissen. De dagvangsten waren goed: van 200 tot 250 manden makreel, wijting en koolvis. Zuidelijker werd ook door vele trawlers gevist. Deze schepen waren op de 57 noorderbreedte en vingen daar van 200 tot 250 manden makreel per dag. De trawler Job Gouda meldde om de Noord trekken van 50 manden vis, de Toronto trekken van 60 manden. Bij de visserij op de 57 werd ook veel kabelja 150 tot 200 stuks kabeljauwen per etmaal. j gevangen: Aan de >ensdagmarkt /12 t 26 Vijf trawlers verschenen aan de IJmui dense woenïdagmarkt om in totaal 4501 ren. Bij deze aanvoer waren 450 kistei schelvis. 275 haring, 300 kleine kister haring. 3000 makreel. 250 diversen. 851 stuks kabeljauwen De prijzei vooral voor makreel matig: v 15 en voor de bonken van 22 Schelvis de grove dan vooral goed betaald met 40 tot 30. Grot schol werd door Engeland afgenomen bezorgde enige kotters goede prijzei ven 50 tot 40 per kist. Topbesommer er verscheen een tweetje voor de besomming op deze woensdag de IJM 15 Emma een besomming van 24.400 voor vangst van 1300 kisten vis en stuks stijve kabeljauwen. Bij de; waren 220 kisten schelvis. 150 verse ha- iing en 650 makreel Ook de Ariadne IJM 18 was present Dit schip voerde aan 875 kisten vis, waarbij 530 makreel, 80 haring en 110 schelvis en maakte daar voor een besomming van 17.700. Van de Vrolijkvloot waren twee sche pen binnen: de SCH 117 en de SCH 153, respectievelijk met 870 kisten en 800 kis ten vis. De besommingen waren 15.400 en 17.300. doordat de 153 ook nog 200 stuks stijve kabeljauwen en 200 kleine kisten haring aanvoerde. Ten slotte was de Polderman IJM 20 binnen van een afgebroken reis. Dc vangst bracht 10.600 op. Er werden 100 kisten schel vis, 30 haring, 180 makreel, 10 wijting, 60 koolvis. 20 diversen en 10 stuks ka- beljauweo gelost. Vandaag aan de markt Voor de donderdagmarkt verschenen te IJmuiden weinig schepen aan dc af slag. Trawlers waren gisteravond nog niet bekend. In Nederland zijn op dit ogenblik naar schatting 3400 woonwagens, verspreid over verschillende kampen. Dit Is gisteren meegedeeld bij de opening van een school voor woonwagenkinderen te drecht. tenlandse klant min of meer vogelvrij wordt verklaard door een ongelimiteerde uitvoer van bolbloemen. Nu wijst men er van Rijnsburg6e zijde op, dat ondanks een grote bolbloemenexport naar België en Zwitserland ook de export van bloembol len naar die landen belangrijk is toege nomen. De heer Theijse noemde die voor uitgang echter zeer gering in vergelijking met de uitvoer naar landen, waar geen bolbloemen heen mochten. In de jaren na 1955 steeg bijvoorbeeld de bloembollenexport naar Duitsland (waar geen bolbloemen heen mochten) met 46 pet. De uitvoer van bloembollen naar Zwitserland nam in datzelfde tijdvak slechts met 20 p.ct toe, terwijl ook. in Zwitserland het levensniveau een flinke stijging onderging. De" stijging naar Bel gië is te verwaarlozen, nl. 3 pet in ge wicht en in guldens slechts 0,2 procent. Mr, Theijse wa6 er van overtuigd, dat, wanneer de uitvoer van bolbloemen naar België en Zwitserland wordt gestopt, de boljenmensen voor tweemaal zo veel geld kunnen uitvoeren als de Rijnsburgers aan bloemen naar die landen sturen. Vraagtekens De organisaties uit het bedrijfs leven moeten hun wensen en verlan gens inzake de E.E.G. reeds nu ken baar maken. De Europese Commissie, die aan de Laan van de Blijde In- komste in Brussel zetelt, wil graag luisteren en is bereid bij het ontwer pen van plannen en maatregelen daarmee rekening te houden. Maar dan dient het vak zijn stem ook te laten horen. Het is de hoogste tijd dat dit gebeurt, want anders missen we de bus. Verder besprak mr. Theijse de teeltbe- heersnng, de vestigingseisen en de mini mumexportprijzen. Wanneer de overige vijf partners graag willen, dat Holland deze maatregelen handhaaft, zijn die vijf landen dan ook bereid daar wat tegen over te stellen? Spr. betwijfelde het 6terk of landen als Duitsland, Frankrijk en Italië bereid zullen zijn bijvoorbeeld een teeltregeling in het leven te roepen. Wat wil men dan wel? Zo zijn er nog vele vraagtekens en het wordt tijd, dat we ons over deze zaken beraden. We schelden graag op de regering en op de ambtenaren. Laten we echter in de eerste plaats zorgen, dat bij ons zelf alles voor treffelijk in orde is en dat het in ieder geval aan ons niet kan liggen als er on verhoopt iets verkeerd mocht gaan, aldu6 Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Een moment uit de woensdagavond op het VUC-terrein in Den Haag ge speelde voetbalwedstrijd tussen de Nederlandse en Engelse amateurs. Een Engelse aanval op het Neder landse doel. Het werd 1-3 op VUC-terrein Het Engelse amateur-voetbalelf- echter nog tal hoeft woensdagavond op het VUC-terrein in Den Haag met 31 gewonnen van het Nederlands ama teur-elftal. De doelpunten werden alle na de rust gescoord. Het Nederlandse team, dat oorspronke lijk na het verdienstelijke gelijke spel tegen Frankrijk in Leeuwarden ongewij zigd zou blijven, moest toch gedeeltelijk worden omgezet. Rechtsachter Donnerè was vervangen door linkshalf Van Brug gen (DFC), wieng plaats nu werd inge nomen door Blom van WW. In de voor hoede was Van Dalfzen vervangen door Prins van de tweede klassev OVVO. Vooral deze laatste omzetting bleek een geduchte verzwakking. De aanvalslinle speelde gedurende een groot gedeelte de wedstrijd zonder spité, waardoor de vele ballen door het midden een gemak kelijke prooi werden voor de hechte En gelse verdediging Er waren ook enkele lichtpunten. De rechtervleugel Jonk Pelk (beiden Volendam) deed het uiti kend. Nederland heeft zich in de eerste helft toen het tempo nog aan de lage kant lag goed kunnen handhaven. Wel ver overden de gasten ook al omdat hun backs tot vaak over de middenlijn drongen een licht veldoverwicht, maar mei verrassend uitgevoerde tegenaanvallen schiepen Jonk. De Kreek en Hollander zich enkele kan sen. Naarmate de rust echter naderde, werd Engeland gevaarlijker. Een schot in de 35ste minuut van Haram tegen de paal vormde een aanwijzing van de taktiek die de Engelsen na rust zouden volgen. Toen dreven de Britten het tempo op De half- spelers trokken naar voren en de switch werd veelvuldiger toegepast. Ademtekort De Nederlandse verdediging kreeg al dra last van ademtekort en het aantal malen dat de binnenspeters Ilamm cn Tracey ongedekt kwamen te staan, groeide onrustbarend. Het eerste Engelse doelpunt kwam voort uit edgen kracht. Het was min ot meer een presentje van scheidsrechter Alsteen (België), die door dat hij de bal tegen zich aan kreeg, deze van richting veranderde, waardoor het leder plotseling onbereikbaar werd voor rechtsback Van Bruggen. Niet echter voor linksbinnen Hamm die in volle vaart tegen doelman Koers opschoot. De terug- stuitende bal werd opgevangen door mid denvoor Brown, die met een strak 6chot ln de uiterste linkerhoek Koers zonder kansen liet. Engeland leidde dus na drie Maar Nederland kwam terug. Fel aan gemoedigd door de toeschouwers trok de Nederlandse voorhoede ten aanval. Hoe wel hun felheid het spelpeil zeker niet ten goede kwam, ontstonden er enkele kansen. Een schot van De Kreek dat Pelk in een reflex van richting veranderde, miste het doel op een haar. Maar in de 23ste minuut was het raak. Uit een corner van Jonk, trok Pelk de bal op kniehoogte voor De Kreek, die met een halve omhaal ineens hoog in schoot (11). Beslist Twee minuten later nam Engeland op- ieuw een voorsprong. Middenvoor Brown snelde in een geweldige rush langs 6pil Van Ierland, nam de bal in volle vaart op zijn schoen en voordat Koers zich kon realiseren wat er gebeurde, lag de bal achter hem (12). In feite was de strijd hiermee beslist. De Nederlandse amateurs, hoewel dapper volhoudend, waren uitge speeld en de lange trappen naar voren waren eens te meer voor de Engelse ver dediging. In de 32ste minuut verruimde Engeland de winstmarge nog wat. Woo ning ijlde wanhopig de doorgebroken Tracey achterna en bracht hem daarbij ten val. Strafschop besliste scheidsrechter Alsteen. Aanvoerder Lewis, de man die in 1954 tegen het Nederlands elftal speelde, belastte zich met de uitvoering van Let vonnis (1—3. In de resterende minuten kwam Nederland nog eenmaal dicht bij een doelpunt maar De Kreek schoot van dichtbij naast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4