Leidse Mij. voor Toonkunst 125 jaar Afwisselend feest van muziek en harmonische beweging Zuivere vertolking van de dankbaarheid Volkenrechtelijke bescherming van de mens, schijn en wezen Toeslag per ha en niet per 100 kg produkt Natu-raLax NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 21 MEI 1959 Agenda voor Leiden Donderdag Foyer gehoorzaal, 8 uur: gezondheids- show van V. en D. Vrijdag Plantsoen 25, van 7 uur n.m. af: plaats bespreken K. en O.-toneelabonnementen Groot-auditorium, 4 uur: inauguratie dr. E. C. Kooyman. Gebouw speeltuinvereniging Wi kwartier, ingang Ten Katestraat, 8 afdeling zuid-west NCVB, N. L. van Dal- sen over „Sch< Oegstgee ledenvergadering zwemvereniging Poel- Zaterdag Stadsgehoorzaal, 3 tot 4.30 uur: receptie Trouw en Durf ter gelegenheid den jubileum. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Trouw en Durf, voorafgegaan door rond wandeling door Leiden. Prytaneum, 5 tot 6.30 uur: receptie Sleutalloge Leiden ter gelegenheid var zilveren jubileum. De Lakenhal, 3 uur: opening tentoon stelling Raku Yaki van de potterij Zaal berg. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De derman (14 jaar), donderdag: Oklahoma. Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Zondaars spijkerbroek (18 jaar). Luxo (2.30. 7 en 9.15 uur): Llebelei (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De bandiet van Zhobe (14 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Tarzan vecht voor zijn leven (alle leeftijden) Apotheken De avond- en nachtdienst wordt we genomen door de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, telef. 21313 en de Haven- apotheek, Haven 18, telef. 20085. Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tol half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mine ral ogisch n Garenmarkt 1 b: elke dag geopend tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst In de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elk< dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag Algemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 5 uur lalichtingenkantoor V V V., Steenstraai 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en vaD 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag er zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend vaD 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Instituut voor culturele anthropologie en sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 0 tot 12.30 en van 2 tot 5.3i uur. behalve zaterdagmiddag Stedelijk museum De Lakenhal, Oudi Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Pilgrimfathers-hulsje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- huislaan 7: elke dag geopend van 10 toi GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatiea Destructieverordening Burgemeester en wethouders van Led den brengen ter openbare kennis, dat op do secretarie dier gemeente (kamer 222) voor een ieder gedurende drie maanden ter inzage is gelegd de verordening var 10 februari 1959, houdende regelen me betrekking tot de destructie van ondeug delijk materiaal van dierlijke herkomst (Destruofcieverordening). De verordening bevat o.m. bepalingen terzake van de aangifte en de bewaring door de eigenaar of houder van destruc- (aemateriaal, alsmede da verplichting to het afstaan van dit materiaal aan de ge meente. De verordening treedt in werking me ingang van 21 mei 1959. i Leiden, 20 mei 1959. DE LEIDSE MAATSCHAPPIJ voor Toonkunst herdacht gisteravond het 125-jarig bestaan met een uitvoering in de gehoorzaal. Een der vele uitingen van feestbetoon was deze kunstavond, maar voor ons gevoel de meest sprekende. Want hoe zou in dit geval de dankbaarheid rechtstreekser en zuiverder kunnen worden vertolkt dan juist door de muziek ev schone beweging! Zo moeten het de Toonkunstvrienden ook hebben staan, want ze waren in massa opgekomen om getuige te zijn van jeugdige vitaliteit van hun oude school. [et is een rijke avond geworden, een md die blijken gaf van velerlei acti viteiten en kunsbbeoefening-op-hoog- niveau. Voor die blijken zorgden een aantal leraren, het accordeonorkest „Neerlandia" en de Leidse Balletschool. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, voor die medewerking van de ,,staf" een equivalent in de samenleving te vinden. Men kan zich toch bezwaarlijk voorstel len, dat directeuren en hun naaste mede werkers ter ere van een jubilerend be drijf op de feestavond glas gaan blazen, een kiel leggen of krokodillen gaan voe Zelfs het personeel van allerlei onder wijsinrichtingen zou zich niet dan bij uitzondering voor eigen prestaties kun nen vrijmaken. Maar 'aan muziekschool leraren gelukt dit wel, omdat ze, behalve pedagogen, ook nog reproducerende kunstenaars zijn. Tenminste in vele ge vallen. Reine vertolking Welnu, men beleefde het, dat de di recteur en zijn adjunct, respectievelijk de heren Henk Geirnaert en Loek Stevens, aohter de vleugel plaats namen ei vierhandige fantasie in f-moll van Schu bert in nauwe kunstbroederlijke sa: werking speelden. Een verantwoordelijk optreden on getwijfeld. Want men kon er van op aan, dat de zaal bijzonder scherp luis terde, waar het hier de hoogstge- plaatste stafleden betrof. Ze slaagden en hielden de geboeide aandacht stevig vast. Toch was hun spel het resultaat een slechts fcorte voorbereiding. Het pro gramma was reeds gedrukt, voor vanwege een ziektegeval, toe moest den besloten. In het bijzonder trof de reine, transparante vertolking van enkele malen terugkerende verrukkelijke langzame deel. Mevrouw Leny Stevens-Ridderhof, echtgenote van de adjunct-directeur, zong sopraan-aria's uit „Der Freischiitz" (een bijzonder zware opgave) en „Faust". Haar liohte, jeugdige sopraan bekoorde vooral in de lagere liggingen. De Faust- aria (met de befaamde „Roi de Thuli coupletten) werd juist door de (ook reeds bij Weber gebleken) intelligente voordracht, een succes. Gerard Vlake verraste zijn gehoor met twee pianowerken. Hij veroverde de zaal op slag met de derde sonatine van Léon Orthel, de Nederlandse meester, die nu pas werkelijk alge mene erkenning gaat krijgen. Vlake's toucher is glashelder, zonder enige vertroebeling, van welke aard ook. Zijn pedaalgebruik is bewonderenswaar dig, omdat het, ofschoon bijzonder effec tief, toch niet opvalt. Orthel zal ziet geen beter vertolker van dit constructief en zuiver muzikaal zo voortreffelijke werk kunnen wensen. Hierna betekende Debussy's „Feux d'Artifice" een kleine 'terugval naa populariteit. Maar ja, de pauze mag toch wel met enig vuurwerk worden inge leid Neerlandia „Neerlandia", als ensemble nog al tijd een zeldzame verschijning in onze concertzalen, bezette het toneel na de koffie. Lauw Boellaard, de ac cordeonleraar en -orkestleider, voer de zijn spelers aan in een suite „Süd- lich der Alpen" van E. Fischer. We kregen de indruk (langdurige er varing verscherpt het gevoel voor sfeer), dat niet zo weinige toehoorders voor het eerst met een accordeongezelschap ken nis maakten. Ze troffen het dan, omdat „Neerlandia" toch wel tot het beste ir zijn (nog jonge) soort mag worden ge rekend. W.I.K. Leiden schreef trainingsmars uit Ruim tweehonderd leden van wandel- vereniiginigen uit Ledden en omgeving heb ben gisteravond deelgenomen aan toch ten over tien of vijftien kilometer. Deze tochten waren georganiseerd door het Leidse W.I.K.. als voorbereiding op de komende Leidse avondvierdaagse. De be langstelling uit de buitengemeenten was bijzonder groot. Uit Sassenheim, Noord- wijk en Alphen was men in clubverband naar Den Burcht gekomen, waar de start en finish waren Er waren geen vallers, zodat ieder na afloop een inneringsmedaille kreeg. Het spel klonk scherp belijnd, zeer rijk genuanceerd en volkomen homogeen. Fischers compositie is eigenlijk alleen in het eerste deel („In einer Hafenstadt") werkelijk origineel door de bonkige ruig heid en rake tekening. Het tweede is een charmante barca rolle, het „bloemencorso" van III doel onophoudelijk aap de bloemenwalm ui" de Notenkrakerssuite denken en de vu rige Tarantella is evenmin vrij var Tsjaikowsky-smetten. Henk Briër, één van de Toonkunst- pianoleraren, speelde voor de tweede maal in dit seizoen zijn eigen Concer tino, in samenwerking met orkest er slagwerk. We menen, dat hij het pleit (als componist en zeer kundig ver tolker)-nu wel heeft gewonnen en dat het, vooral in het tweede en derde deel, knap geschreven, boeiend klin kende werk in Trossingen zeker niet minder hoog zal worden gewaar deerd. Het mysterieuze gesprek tussen plano en electronium in het adagio, het „quasi presto" en de opwindende slot- mars moeten nog even worden gerele veerd. Het concert was ingeleid door het Toonkunst-Orkest, dat onder leiding van Louis Stotijn een prijzenswaardige uit voering van Handels „Water Music"- suite gaf. Ook zonder kennis van h< aarschijnlijke verhaal van 's componis ten poging om op de Thames zijn vroe gere broodheer, George I, door deze mu ziek gunstig te stemmen, mist de pure schoonheid ervan, de uitwerking op de ontvankelijke toehoorder niet. In de be- gindelen frappeerde ons de echt-Engelse opvatting, door de dirigent in het ge makkelijk lopende spel tot uiting ge bracht. Later werd de klank minder en wat nadrukkelijk dynamisch. Overigens een prijzenswaardige prestatie in dit amateurgezelschap.... Vier dansen De leerlingen van Ann ter Haar- asman besloten de omvangrijke feest pond met vier dansen, door Nic. Christaaanse goed gemarkeerd en muzi kaal begeleid. Het ging over potloden, die hun doos verlieten, de eerste mer op de maan (begeleid door geheim: ige klanken), een „ballet blanc" en slotte over Scheveningse vrolijkheid op Vlaggetjesdag. Alles was keurig zorgd, aangekleed en geënsceneerd. Om prettige herinnering te houden.. Joh. van Wolfswinkel. Prof. Van Asbeck voor afgestudeerden IN DE SERIE VOORDRACHTEN voor afgestudeerde juristen, hield gister avond in een der collegezalen van de rijksuniversiteit te Leiden prof. mr F. M. baron van Asbeck, hoogleraar in volkenrecht en internationale poli tieke geschiedenis, een lezing over „De volkenrechtelijks bescherming van de mens, schijn en wezen". De bescherming van de mens verliep in oude tijden niet volgens een bepaald, opgesteld plan, ten gevolge van de poli tieke en maatschappelijke constellaties. Men kan eerst in de 17de en 18de eeuw spreken van een zekere ontwikkeling in die richting, doch deze liep uiterst langzaam. Het Toonkunst Orkest op de ju bileumuitvoering van gister avond. Foto N. van der Horst Onderscheiding voor jubilaris Stoute De heer J. Stoute v-iert vandaag zijn veertigjarig arbeidsjubileum in dienst ■n de NZHVM. Vanmorgen half tien srd. hij op het stadhuis toegesproken door wethouder J C. van Schaik, die de goede staat van dienst van de jubilaris memoreerde. Geleidelijk opgeklommen heeft hij de rang conducteur-treingeleider bereikt. De wethouder speldde de heer >ute vervolgens de aan de orde van anje-Nassau verbonden bronzen ere- -daille op. Daarna werd het woord gevoerd door de chef vervoersdienst. i huize van de jubilaris, Marnix- t 13, had eveneens een huldiging plaats. De chef van het vervoerskantoor e Leiden, de heer Th. Thomas, spras ;elukwenisen uit, waarna verscheidene ;eschenken werden aangeboden, onder neer een enveloppe met inhoud. J. Scliucliliard 40 jaar bij Werninks Beton ~VTANMORGEN half elf werd in het directiekantoor van Werninks Beton-Maatschappij N.V. te Leiden het feit herdacht, dat de heer J. C. Schuchh'ard veertig jaar geleden op 20-jarige leeftijd in dienst van dit bedrijf trad en sindsdien trouw aan Werninks Beton is gebleven. De heer P. A. Wernink jr.. een dei irecteuren, vertelde vanmorgen, dat di heer Schudhihard reeds na enkele jaren de leiding van de tegelperserij kreeg. Deze behield hij tot na de tweede wereldoorlog, toen begon een indrukwekkende reeks promoties. Bij de reorganisatie va: slagruimten en het opstellen van n-i machines kreeg de jubilaris de leiding, waarna hij een belangrijke rol speelde bij de faibrikage van branddeuren, kluizen en andere tegen hoge temperaturen bestand zijnde materialen. Zijn loopbaan heeft thans een voorlopig einde gevonden op de afdeling Wernink-vloerplaten. waar de jubilaris de leiding bij het leggen beeft Nadat de heer Wernink hedenmorgen deze carrière had geschetst, overhandigde hij de heer Sohudhhard een gevulde i loppe en de gouden draagpenning v; Maatschappij voor Nijverheid en H< Voordat de jubilaris mede namen- aanwezige echtgenote en kinderen dankte, sprak de heer D. P. Plantje als voorzitter van de personeelsvereniging en overhan digde hij de heer Schuohhard eveneens geschenk. N.S. klaar voor de uitvoering van het Leiden-zuid-plan Naar wij vernemen, heeft de directie van de Ned. Spoorwegen het gemeente bestuur van Leiden meegedeeld, dat zij ni de volle bereidheid heeft met de uit voering van de plannen voor het viaduct aan de Lammenschansweg in de spoorlijn LeidenUtrecht te beginnen. De voorbe reidingen zijn nu in een zodanig stad: gekomen, dat het tijdstip waarop met werkzaamheden zal worden begonnen, nog slechts van de gemeente afhangt. De oudste vorm van volkenrechtelijke bescherming is de diplomatieke bescher ming, die door een regering werd uitge oefend als parens patriae, wat du6 houdt, dat alleen eigen onderdanen deze bescherming genoten en dan nog zonder dat de staat hiertoe rechtsplicht had. doch doze a-lieen uitoefende wanneer hij dit in zijn belang achtte. Prof. Van Asbeck stond vervolgens stil bij de zogenaamde minderheidsverdragen, zoals het Verdrag van Parijs, dat han delde over de godsdienstvrijheid der min derheden op de Balkan. Deze bescher ming werd later uitgebreid tot bijv. on derdanen tegen eigen regering. De prak tische uitwerking leidde tot het gebo ren worden van het petitierecht, dat weer werd gevolgd door het individuele klachtenrecht. Men kan zeggen dat de minderheids verdragen weinig effect hebben gesor teerd en dat is ook zo, doch de ideële waarde van deze verdragen zijn van on schatbaar belang. Zij vormden een bij drage tot het verkrijgen van nieuwe in zichten. die leidden tot indamming van de staatsalmacht en het opzijzetten van de „domestic juris diction". Gevaar Een gevolg van het feit. dat de mm- derheidsverdragen geen voldoening schonken, is het ontstaan van drie stro mingen, die elkaar vonden in de wens om te geraken tot een opstelling van de rechten van de mens enerzijds en een straffen van degene, die inbreuk op deze rechten maakt. Ten slotte ontstond hier uit een opdracht, verstrekt door de con ferentie van San Francisco, aan de Com mission for Human Rights, om een lijst samen te stellen bevattende de rechten van de mens. Waaruit dan eindelijk de ..Universal Declaration of Human Rights" werd geboren. In deze declaratie heeft de bescher- staan met diplomatieke bescherming, die tot die tijd nog steeds bestond. Volgens de declaratie heeft bijvoorbeeld elk recht op bescherming tegen eigen heid, zo dit nodig mocht zijn. Het accent wordt hier gelegd op het feit, dat de i een zelfstandig individu is, we-liswa. een samenleving, maar met individuele rechten. Het spreekt vanzelf, dat bepaalde sta ten de verhoudng van de mens en zijr recht tot de staat anders zien, dan vol gens de declaratie vastgelegd, hetgeen een gevaar vormt voor de utniversalitei van de declaratie. Ten aanzien van de Europese Conventie over de rechten van de mens. zei prof. Van Asbeck. dat hier het accent valt op de waarborging, die is opgedragen de Europese Commissie en het Europese Hof. Spreker stond ten slotte uitvoerig stil bij de totstandkoming van dit Hof, bij zijn bevoegd-heden PROMOTIES JDIDEN, 20 mei Rijksuniversiteit: promoveerd tot doctor ln de Ietteren er sbegeerte op proefschrift getiteld ..De rzische expeditie van keizer Julianus vol. Brok, gebore Nijm thai Gepromoveerd tot doctor in de wis- ei natuurkunde op proef-schdftr gethiteld „Ab stract Riemann Integration", de heer E C Strijdom. geboren te Standerton (Zuid- AfrLka) en tlhans wonende te Delft Gepromoveerd tot doctor in de wi natuurkunde op proefschrift getiteld Pe trographies! and Geological Investigations in the Merdaret-Lac Crop Region (Belle- donne Massif. France), de heer A C Tobi geboren te Noordwij-k aan Zee en thans wonende te Leiden. Here you are, Sir! Meddens heeft sweaters en pullovers zoals U, moderne man, ze graag draagt! Ook hieruit blijkt Meddens'exclusivi- Uw eigen persoon lijk model is erbij. U draagt hem met plezier v a. 37.50 AMSTERDAM!HEILIGEWEG 11 -17-ROTTERDAM!LIJNBAAN 54*DEN HAAG."HOFWEG 11 Voorstel van landbouwschap (Van onze sociaal-economische redactie) Het landbouwschap heeft gisteren in zijn openbare vergadering een voorstel aah'de regering vastgesteld over de wijze waarop de 25 miljoen extra, die de minister van landbouw heeft toegezegd ter ondersteuning van de voedergraanteelt, zou moeten worden verdeeld. Het landbouw schap komt in zijn voorstel tot een totaal toeslagbedrag per ha rogge, haver etc. voor de lichte gronden van 165,15. Voor de rogge betekent dit een toeslag van 5,28 per 100 kg en voor de haver van 4,81 per 100 kg. Bij deze berekening is men uitgegaan van de gemiddelde opper vlakte bouwgrond bestemd voor voedergranen en de gemiddeld ver strekte toeslagen over de afgelopen drie jaren. Verdeling van de extra subsidie voedergraanteelt Het landbouwschap gaat in zijn voor stel er van uit, dat voor alle voedergra nen in het toeslaggebied de toeslag per •ha gelij-k zal zijn, waardoor de toeslag per 100 kg op de rogge iets hoger komt gelijke toeslag per 100 kg produkt. In het laatste geval zou de toeslag voor de haver nog iets hoger uitkomen. Het bestuur koos voor een gelijk be drag per ha, omdat hierdoor de andere granen da-n rogge toch een extra stimu lans krijgen, wat ook de bedoeling is geweest van de regering en voor de rogge toch in ieder geval de kostprijs wordt gegarandeerd. Bovendien is de thans voorgestelde re geling eenvoudiger, misschien zal een soortgelijke regeling ook acceptabel zijn in E.E.G.-verband. In het bestuur be staan bezwaren tegen een uniforme graan- toeslag, maar men ging toch akkoord in de hoop, dat ook in de toekomst een extra bedrag aan toeslag zal worden ver strekt. Zoals het landbouwschap reeds eerder vaststelde zal de toeslag voor de voeder- granen op de kleigronden 80 per ha moeten bedragen, waarvoor een kleine ƒ6 miljoen van de ƒ25 miljoen nodig Weldra drie afdelingen Leidse Christenvrouwen hadden feestelijke jaarvergadering DE feestelijke jaarvergadering van de afdeling Leiden van de N.C.V.B., die gisteravond in gebouw Levendaal werd gehouden, bracht een afwisselend programma. De pre sidente, mevrouw G. Houwing- Oostra, verwelkomde in het bijzon der de afgevaardigden van de af delingen Valkenburg, Voorschoten, Leiderdorp, Oegstgeest en Leiden Zuid-West. Al haar medewerksters ontvingen een woord van dank voor de arbeid, die zij in N.C.V.B.-verband verrichten. Naar aanleiding van Handelingen 2 merkte mevr. Houwing op dat in de eer ste Christengemeente ook mensen van Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Boudewijn, zn van B. Sjouke en M. T. L. de Haan; Fran- ciscus Antonius Maria, zn van L. Schermer Voest en M. A. E. Raes- sens; Josephina Theodora Maria, dr van J. R. Dijkhuis en M. E. van Hei ningen; Caroline Wilhelmina Helena, dr van C. A. de Jong en E. Kop; Theodora Maria, dr van D. Boon en H. Rozier; Jeannette, dr van P. Nieu- wenburg en J. Onderwater; Johanna, dr van W. van der Zeeuw en M. van Weerlee; Cornelia Theodora Adriana Maria, dr van J. W. Sohoo en P. M van den Broek; Hendrik Matheus, zn van H. C. Ekker en T. van der Pas. Overleden: E. J. Breedevelt, 64 jr; H. W. Prenen, 71 jr. allerlei levensrichtingen elkaar vonden. De gelegenheid tot het beoefenen van de gemeenschap, zoals bij de eerste Chris tengemeente, bestaat nog steeds. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw A. A. van der Kwaak-van den Berg, bleek, dat de belangstelling voor de vergaderingen bevredigend is. Tweeder de van het aantal leden behoort tot de Are bezoeksters. De afdeling Ledden telde op 31 december 1958 206 leden. Naast de pas opgerichte afdeling Leiden-Zuid- West, hoopt men in de toekomst over te kunnen gaan tot de oprichting van eer derde afdeling in Leiden. Het financiële verslag niet een batig saldo zien ruim f 32. Mejuffrouw Van Ulden gaf een kort overzicht van de werkzaamheden va woon- en adviescommissie in hot afgelo pen jaar. Ook dit jaar hoopt men hier ter stede een modelwoning in be richten. Na het huishoudelijke gedeelte zong het koor onder leiding van mejuffrouw Van Uld« enkele gezellige liedjes. Mejuffrouw De Bruyn declameerde gedichten van Gor ter, J. Kalmijn-Spierenburg, Annie M. G. Schmidt en stukjes proza over voor vallen met kinderen van Simon Carmig- gelt. Na de pauze speelde de toneelgroep van de afdeling het humoristische blijspel „Aardappelen", bewerkt naar een radio hoorspel van Jacques van Tol. Het stuk verhaalt de lotgevallen van een paar da mes die een erfenis krijgen, wannec geen aardappelen meer zullen eten. Dit valt op de duur niet mee en na een tijdje eten zij toch weer aardappelen. Zij wor den op heterdaad betrapt door de houd ster van een asiel, die de erfenis dan krijgt. Gelukkig blijkt er nog een clau sule te zijn, die hun in staat stelt de erfe nis te houden. Het geheel werd vlot ge speeld en bezorgde de aanwezigen vrolijk uurtje. Mededeling werd gedaan van een brief, welke bij het begin van de pogingen te komen tot een kabinetsformatie is ge zonden aan de informateur, prof. dr. L. J. M. Beel. In deze brief is het stand punt van het landbouwschap ten aan zien van de actuele landbouwzaken uit eengezet. Gevraagd is, een jaarlijks ruil verkavelingsprogram van 50.000 ha. In bepaalde gevallen zal ook bij kleinere oppervlakten dan 15 ha subsidiëring van boerderijbouw mogelijk moeten zijn. Op het platteland moet de voorziening van water, elektriciteit en huisvesting ver beterd worden. Afgekeurd wordt het gedeelde marktrisico voor de boer. Be pleit wordt de afschaffing van omzetbe lasting op boter, het stelsel van grond belasting en aangedrongen wordt op spoedige inpoldering van de Lauwerzee. Regelmaat van de klok! Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. NatwraLax herstelt de natuurlüke regelmaat...dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. E«n uitkomst bij hardnokki|« »i Nieuwe wegwijzers op provinciale weg 5 De aanleg van de nieuwe verbindings weg tussen Oude Wetering en het Braas- semermeer, waardoor het verkeer van de richting Leiden uit niet meer door de kom van Roelofarendsveen behoeft, noopte de ANWB tot verandering in de wegwijzers op de provinciale weg 5 (Lei- den-brug Oude Wetering). In overleg met de betrokken autori teiten heeft de ANWB geen wijziging ge bracht in de geleiding van het verkeer van de brug bij Oude Wetering naar het Braassemeermeer, aangezien het verkeer op de provinciale weg 5, die tijdelijk dienst doet als vervanger van rijksweg 4A, zo intensief is, dat het linksaf slaan op deze weg zo veel mogelijk dient te worden beperkt. De ANWB heeft ter plaatse de opschrif ten op alle borden gewijzigd en acht richting&borden en een wegwijzer bijge plaatst. Centrale a.r.kiesvereniging te Leiden Volgende week woensdag om 8 uur houdt de centrale a.r. kiesvereniging te Leiden in het wijkgebouw Levendaal een vergadering, waarin een voorzitter ge kozen moet worden in de vacature die is ontstaan door het overlijden van de heer C. van den Heuvel. Het bestuur beveelt de volgende leden voor de vervulling van deze vacature aan: 1. mr. dr. N. G. Geelkerken, Zoeterwoudsesingel 44, 2. ir. J. C. H. Drost, De Sitterlaan 68, en 3. de heer W. Bonda, Kanaalweg 42. Geslaagden Leidse diaconessenhuis In het diaconessenhuis slaagden de vol gende zusters voor het A-diploma alge mene ziekenverpleging: Hetty van Brum- men, Rie Buys, Ada Griffioen, Nel de Jong, Bep Koelewijn, Dini Sloos en Annie van Starkenburg. Mej. Griffioen slaagde met een gemiddelde van 9 cum laude. Zij kreeg waarderende woorden van de ge committeerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3