Een woord voor vandaag CfSRISTFUJK Theologische Hogeschooldag der chr. geref. kerken Evangelisatie kan niet zonder Geest en lied Werkelij kheidszin en nuchterheid nodig Kanttekening Meer samenwerking met de A.R,P. gevraagd Ontsnapt j langs Krakatau Leven wordt gekenmerkt door tafel van zeven De komst van de keizer uit het Midden-Oosten lokt onze aandacht even weg van de spanning van onze tijd. Maar i - sprookjesmaaltijden en vorstelijke bezoeken kunnen toch de ;&I' onrust niet blijvend wegnemen. Tussen alle mooie en ernstige i dingen van het leven valt dan ineens weer het Woord van God, zoals we dat lezen in Jesaja 31 2 Hij neemt zijn woorden niet terug." Het woord van de mens houdt niet stand. Nog maar onlangs hoorden we bisschop Dibeliuszeggen dat het woord van de Russen precies zes maanden geldig is. En ook wij zouden ons niet graag laten binden aan alles wat we gezegd hebben. Maar wat God gezegd heejt zal gebeuren. Dat is een ernstig woord, want Hij heejt de wereld gewaarschuwd dat eens Zijn toorn over de aarde zal worden uitgegoten en dat de wereld, die geen rekening met Hem houdt, eens de rekening gepre senteerd zal krijgen. Er zit ook een mooie kant aan deze tekst. Ook Gods beloften blijven ivaar. Wie tot Christus komt zal ritst vindem Wie zijn zonden belijdt zal ze vergeven worden. Wie Christus als zijn I r) p tt a 7 7 7 Heer en Heiland aanvaardt zal een kind van God worden. rl'OT. Ï\TEHXET l ll'OGXCL VQ.11 C(tlVljïl Gods vergeving is even reëel als Zijn toorn, even reëel als J de komst van de Sjah en de angst voor Genève. Blij samenzijn in de Grote Kerk Gereformeerd evangelisatiecongres Op het jaarlijkse evangelisatie congres te Woudschoten is in het bijzonder aandacht geschonken aan de betekenis van de Heilige Geest en het lied in evangelisa tie. Op de tweede dag waren er een groot aantal nieuwe gasten tussen de conferentiegangers en met groot enthousiasme werden nieuwe liederen ingestudeerd- De conferentie wordt belegd door het Verband van Evangelisatie commissies der Gereformeerde Kerken. I11 de ochtendbijeenkomst sprak ds. C. van Rij over „De betekenis van het werk van de Heilige Geest." Hij zei dat dit onderwerp noodzakelijk belicht moest worden omdat er tegenwoordig veel geestesstromingen zijn. die enerzijds een nieuwe stimulans geven aan het werk. maar anderzijds vaak verlammend werken. De Geest Ds. Van Rij gaf vier kenmerken weer van deze bewegingen, nJ. de gebonden heid aan een persoon, het spreken in tongen, het gebed, dat een magische plaats gaat innemen, en het Amerikanisme. Ernstig bezwaar maakte ds. van Rij tegen het sterke aandringen op een be slissing n u. op hetzelfde moment. Ook al moet men duidelijk maken dat de be kering geen zaak is die uitstel kan lijden, dient men hier niet te forceren. Dat gaat in tegen de Schepping Gods. die immers primair en secundair reagerende men sen schiep. Nu is het gevaar aanwezig dat mensen die normaal traag en secun dair reageren, vervreemden van de bood schap en dat zij die te snel hun hand opstaken, van deze overhaasting spijt Wanneer, op Gods «bevel, de apostelen heengaan tot alle volken om deze te dopen, betekent dat dat zij uitgelicht worden uit de oude bedeling en gezet zijn in de nieuwe die door Christus op de heerlijkheid uitloopt. Daarna moeten zij verder gaan om hen te leren onder houden wat Jezus hen geboden heeft in het bewustzijn van de toekomende heer lijkheid. Zulk een Kerk kan waarlijk niet arm worden genoemd. Het lied In de morgen vergadering van de tweede conferentiedag refereerde de heer L. Huizinga van Groningen over „Het Lied in de evangelisatie.' Hij wees eerst op de historische achtergronden en formuleerde het evangelisatielied als een middel in de hand van de kerk bij haar uitbreiding. Als oudste christelijk lied moet ge noemd worden het bekende: „Ontwaakt gij die slaapt en sta op uit de doön" en onberekenbaar is de invloed die van dergelijke liederen is uitgegaan. Uitvoe rig stond de spreker stil bij de ontwik keling in de middeleeuwen en de refor matie en legde er de nadruk op dat na de hervormingstijd de angst voor piëtis me en methodisme de ontplooiing van het lied sterk had geremd. Opwekkingsbewegingen in het bui tenland leverden prachtige verzen en vele werden vertaald en gaarne ge zongen. Ook Nederlandse dichters lever den hun bijdragen en langzamerhand bezat ons volk tal van liederenbundels. Opmerkelijk is hierbij hoezeer woord en melodie onderhevig zijn aan „de tand des tijds". Het speciale Evangelisatielied Is wel extra gevoelig voor veranderin gen. Daarom moet men met tekst en melodie „up-to-date" zijn. Ook grammo foonplaten van christelijke liederen voorzien voor velen in een behoefte. In de negro-spirituals ziet spr. een nieuwe belofte voor het Protestantse kerklied, misschien straks met name in gebruik bij de nieuwe christenheid bui ten Europa. Twee stromingen zijn hier te onderkennen. Zij die het oorspronke lijk karakter ten volle willen handhaven en anderen die ze wensen aan te passen aan het Europesê cultuurmilieu. Deze gedocumenteerde lezing werd by de na bespreking geïllustreerd met grammo foonplaten van uiteenlopend genre, doch allen beogend de naam van Jezus bekend te maken. Het referaat over het lied werd 'smid- igs in de praktijk gebracht toen jeugd leiders en -sters onder leiding van me juffrouw C. C. Ie Clerq verschillende liederen instudeerden. Na de theepauze werden ze in grotere en' kleinere kringen uitgevoerd. De middagvergadering werd verder besteed aan „zang en beweging" onder leiding van de heer H. de Koning, terwijl 's avonds ds. J. Rinzema van Baarn heeft gesproken over „Het evan gelie in een veranderde wereld." De praktijk Van Nelle bestellen Adv Hervormd-anglicaans overleg in Z.-Afrika Van gezaghebbende zijde wordt ver- ïomen dat vertegenwoordigers van de Hervormde en de Anglicaanse Kerk in Zuid-Afrika dinsdag jl. in een besloten bijeenkomst te Bloemfontein beslissin gen hebben genomen, welke erop ge- rioht zijn de ..samenwerking tussen bei de kerken op bepaalde gebieden te be vorderen". wordt iti Apeldoorn voortgezet ENIGE duizenden christelijk gereformeerde geloofsgenoten wa ren gisteren samengestroomd in Apeldoorn om daar de jaar lijkse Theologische Hogeschooldag te vieren. De Grote Kerk was tot de laatste plaats bezet en met eerbied en aandacht werd eendrachtig gezongen, gebeden, geofferd en naar de sprekers geluisterd. Het was een blij samenzijn, zoals de Theologische Hogeschooldag elk jaar betekent. Prof. W. Kremer. rector der Theo logische Sohool, deelde mede dat ook van verre met de Schooldag werd meegeleefd. Hij las een telegram voor van de Toradjagemeenten op Cele bes, waar ds. M. Geleynse als enig overgebleven missionair predikant van de chr. geref. kerken werkzaam Ook was er een brief van ds. J. C. Maris, president-curator v£ Theol. School, die momenteel in Nige ria vertoeft, waar hij in opdracht van de I.C.C.C. kennis neemt van het zendingswerk. (Dit verhinderde hem om het slotwoord op de Schooldag te spreken, welke taak nu werd ver vuld door ds. W. Meynhout te Fra- neker). Prof. Kremer zag in dit samen zijn de jaardag der Theologische School. Er zijn in 1959 nog meer jaardagen, die vermelding verdie nen. Hij somde er enige op. Op 6 juni is het 400 jaar geleden, dat Calvijn zijn academie opende te Genève. Het .ging er de reformator niet allereerst om de theologische tenschap te beoefenen, maar om kerken in Europa van dienaren des Woords te voorzien. De Theologische ^School te Apeldoorn beschouwt zich als één der voortzettingen van Cal- vijns grondleggende arbeid. Op 6 december is het 105 jaar ge leden, dat de Theologische School te Kampen werd gesticht, waarvan de school te Apeldoorn pretendeert de voortzetting te zijn. Immers de strijd, die de afgescheidenen te voe ren hadden, is er nog steeds, omdat de vragen die de kerk beroeren de- de i zelfde zijn gebleven. Op 11 september is het 65 jaar ge leden, dat de Theologische School der chr. geref. kerken' in Den Haag her leefde. De School bereikt dus de pen sioengerechtigde leeftijd. Prof. Kre mer hoopte evenwel, dat een krach tig leven en een ^zegenrijke arbeid haar nog beschoren zouden zijn. Op 6 mei was het 40 jaar geleden, dat de Theologische School werd ge vestigd te Apeldoorn. Al geeft deze ligging wel bezwaren, toch beant woordt de School aan de taak die haar gesteld is. Van Nelle bestellen I Adv Mr Congres Oorlog en vrede DR. J. H. DONNER, pre sident van de Hoge Raad, heeft gisteren in Utrecht het con gres „Oorlog en vrede" geopend, georganiseerd ter gelegenheid van het veertiende lustrum van de rooms-katholieke studenten vereniging „Veritas". Mr. Don- ner wees erop, dat de inleiders op het congres, dat vier dagen duurt, een actueel complex van vraagstukken zullen behandelen. Hij sprak de hoop uit, dat het be sprokene zal leiden tot de bewust wording van alle moeilijkheden en dat het ertoe zal bijdragen dat de toehoorders trachten te korrien tot een doorleefd standpunt op het gebied van oorlog en oorlogs dreiging. Prof. mr. dr. J. Barents besprak het eerste onderwerp dat aan de orde kwam: ,,De moderne oorlogsdreiging en de ideologische tegenstelling". Hij ging diep in op de ideologi communisme en op het con zoals dat thans in Rusland praktijk wordt gebracht. De Russische leiders zijn, volgens prof. Barents, diep overtuigd van de toe komstige ondergang van de Westelij ke wereld door onderlinge geschillen. Zij zullen echter, zijns inziens, geen oorlog beginnen wanneer dat voor hun doel niet noodzakelijk is. maar zij zul len wel trachten, de ondergang 1 het Westen te versnellen. Prof. Barents verklaarde, dat een e sie in de tegenstelling tussen Oost West op de lange duur wel mogelijk is. Hij wees erop, dat men vc moment rekening moet houden de mogelijkheid van oorlog en met de waarschijnlijkheid, dat er in de kleine ..randgebieden" nog plaatselijke Van Nelle bestellen I Adv probleem van de communisme de moeilijkste taak voor de huidige en volgende generatie, een taak. voor het vervullen waarvan nuchterneid en werkelijkheidszin nodig zijn. Prof. Vlekke Prof. dr. B. H. M. Vlekke behandelde vervolgens de praktische geschilpunten tussen Oost en West. Hij zei. dat het bestaan der politieke tegenstellingen tussen Oost en West al te gemakke lijk wordt verwaarloosd. ..Velen vra gen voortdurend om een gesprek met de Russen, alsof de tegenstelling slechts psychologisch zou zijn en als of het wederzijds wantrouwen door goede wil uit de weg geruimd zou kunnen worden", aldus prof. Vlekke. Hij verwierp de theorie, dat internatio nale conflikten onvermijdelijk zijn, om dat het bezit der macht onafwendbaar leidt tot eer misbruik der macht. Hij verklaarde, dat het in de tegenwoor dige tijd zeker geen zin heeft. de schuld voor het bestaan van de inter nationale spanningen te geven aan de staatslieden, die zonder uitzonde ring de vrede boven de oorlog stellen. Spreker zei, dat' de militaire tegenstel ling secundair is en de politieke pri mair. Daaruit volgt, zijns inziens, dat een verzachting der militaire confron tatie langs een scherp gedefinieerde lijn door middel van disengagement, geen haarden van onrust uitdooft en dus onmiddellijk gevolgd moet worden door politieke regelingen, wil zij kelijk bijdragen tot de vrede. Het is mogelijk, aldus prof. Vlekke, dat het Westen ln het verleden taktisch de fout begaan heeft zijn politiek onvol doende daarop te richten, maar een nauwkeurig onderzoek van de gegevens toont, dat de kansen op een verminde ring van de spanning steeds zeer ge ring geweest zijn. Advertentie) Examen doen met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten ontpopte zich weldra een door vrou wen georganiseerde actie tot plaatsing van spaarbusjes bij de gemeentele den. In de meeste gemeenten vond deze actie ingang. Toch heeft men nog vreemde denk beelden over de bibliotheek. Dat er op de duur 100.000 nodig is om de boekerij op peil te brengen, acht men ongerijmd. Mevrouw Van der Zaal te Har- lingen, die de in dit jaar gespaarde gelden op de Schooldag kwam af dragen. vertelde er staaltjes van. Zo gaf een oude broeder een gift met de mededeling: „En nou hoef je nooit meer bij me terug te komenze moeten het daar in Apel doorn verder maar met de bijbel stellen." Had de actie vorig jaar 7.000 opgeleverd, ditmaal overhandigde mevr. Van der Zaal aan de bibliote- caris, prof. Hovius, de vorstelijke gift van 10.000. Prof. Hovius toonde zich uitermate dankbaar voor dit geld. Theologi sche boeken en vooral oude werken zijn kostbaar. Hét geld van verleden jaar was schoon op. Op de vraag of de bibliotheek dan nooit genoeg heeft/antwoordde prof. Hovius met de bijbeltekst: „Er stromen vele beken naflr de zee en nochtans wordt de zee nooit vol". In de middagvergadering van de schooldag, die geleid werd door ds. P. J. de Bruin te Boskoop, sprak ds. M. van der Klis te Zierikzee over „het mobilisatiebevel aan Christus' kerk". ZO MOET HET NIET TN DE kringen van het protestants- bare en vrije scholen, in die zin dat christelijk onderwijs komen de de vrije scholen met de openbare bezwaren tegen de plannen van nister Cals voor de mammoetwetge ving los. Het gevoelen wordt steeds algemener: zoals deze mammoet wetgeving het voorstelt net niet. veel meer dan thans het geval is op één lijn worden geplaatst. Zulks ten koste van de eigen vrijheid. Dit bezwaar, hoezeer al ernstig ge net het noeg, is niet het enige. Nauwelijks minder bezwaarlijk is wat de minis- Een uiterst bekwaam staatsrechtsge- ter wil op het gebied van de getals- taire geschiedenis, heeft zijn ernsti- ten nadele van het vrije onderwijs, ge waarschuwingen laten horen. Wat betoogt de minister thans om In de vorm die de voorstellen van de bezwaren op dit eveneens belang de minister thans hebben zijn ze on- rijke punt te sussen? Dat hij als mi- aanvaardbaar. Tenzij in de bespre- nister de bevoegdheid wil behouden noodzakelijke verbeteringen mochten wijken. zijn aangegeven. Dit laatste nu is van de minister na- Protestants-christelijk Nederland tuurlijk wel vriendelijk, maar wij neemt de zaken betreffende het on- achten het niet voldoende. Een wet derwijs hoog op. Het heeft alle reden is een wet. Een wet betekent als zo- zulks te doen. Het onderwijsstelsel danig een mate van zekerheid en zoals wij het ten onzent kennen is garantie. Een wet betekent een wet- ons niet in de schoot gevallen. Het telijke erkenning van rechten. In de is vrucht van een niet minder dan wet legt men vast wat men vast- tachtigjarige strijd, in de vorige eeuw gelegd wil zien. Een bevoegdheid aangevangen en eindelijk ir eeuw beslecht. Wdnneer wij denken wat er zoal nodig is gebleken stelsel te geraken, dan kan de schrik in de benen slaan. Dit wen- voor de minister zelf om zekere voor- eraan zieningen te treffen, hoe vriendelijk strijd en offers wellicht ook bedoeld, is voor ons een tot dit redelijke zekerheid van mindere orde. nog Iedere minister heeft nu eenmaal zijn eigen beleid. Er is generlei garantie wij thans niet weer op losse hoe straks een andere minister schroeven gezet. Ook niet door 1 wetsontwerp als thans blijkbaar vankelijk gedacht. zijn bevoegdheid gebruik zal maken. Dan geeft de wet een duidelijker ga rantie. En wanneer dan een minis- De bezwaren zijn even duidelijk als ter de neiging zal voelen opkomen ernstig. Ons onderwijsstelsel vindt zijn grondgedachte in onze grond wet. Deze onderscheidt welbewust de wet naar zijn inzichten te wij zigen, dan zal hij genoopt zijn, daar mee ook duidelijk voor den dag te vrijheid, ook daarin dat verlening sproken. Nog zijn de voorstellen geen van subsidie van overheidswege de vrijheid geen afbreuk doet, doch alleen zekere waarborgen kan wet. Nog mag men wensen, dat reeds departementswege ze opnieuw zullen worden bekeken. Nog moeten r wat betreft de deugdelijk- ze het parlement passeren. Maar voor heid van het onderwijs. ieder die de structuur Wat doet nu het ontwerp-mammoet- wijs ter harte gaat, blijft grote op- wet? Het gaat nivelleren tussen open- merkzaamheid geboden. Te veel geklaagd Al deze feiten verschaffen redenen tot dankbare erkentenis. Er wordt veel te veel geklaagd in de kerk. Dit is niet iets nieuws, Want het behoort juist tot de signatuur der kerk. Zij beantwoordt immers nooit aan het machtige ideaal om onbesmet li chaam van Christus te zijn. Er is al tijd aanleiding tot klagen. De dank baarheid mag dan ook alleen maar gericht zijn op de trouw des Heren. In het Calvijnjaar kunnen wij ons door de stem uit Genève nooit ge noeg laten zeggen aldus prof. Kre mer dat God zijn kerk bouwt en onderhoudt door de verkondiging van het Woord en de bediening van het sacrament. Door het Woord voorop te stellen, grendelde^CalVijh zich_ af naar'twee zijden: naar hefsacramen- talisme en naar het mysticisme. Door haar Theologische school lijk-Historische Unie sprake mogen de chr. gerei, kerken voort- sterk oplevend organisatorisch besef. bouwen aan eigen bestaan, want j D.at blijkt ook uit ettelijke voorstellen, zonder de bediening van het Woorddoor de c.h.-kiesverenigingen zijn kan een kerk niet in stand blijven, ingediend voor de Algemene Verga- Als afgescheiden kerken zetten zij1 dering, die op 3 juni in het Hilver- de historische lijn van Calvijn uoortlsumse ..Gooiland" zal worden gehou- door diep besef te hebben van de|den- Kuinre is daarbij wel het meest Voorstellen alg. vergadering CHU Kandidaatstelling laat nog veel te wensen over De laatste jaren is er in de Christe- evangeliebediening. Want niet de theologische wetenschap is doel, maar het verkrijgen van geestelijk-voedsel tot bestand in de toekomst. Theologie voor iedereen Een aansluiting op het door prof, Kremer gesprokene, was de toe spraak van ds. B. van Smeden te Rotterdam-Zuid over „De wonderen uwer wet". Ds. Van Smeden vroeg zich af, wat het geheim is van de jaarlijkse trek der duizenden naar Apeldoorn. Hij meende, dat het geheim ligt in de theologie, die zondag aan zondag aan de gemeente bediend wordt. Bij theologie moet men in dit ge val niet denken aan een wetenschap pelijk systeem, maar om de kennis van God, de eigenlijke betekenis radicaal door een algehele reorgani satie van de Unie te bepleiten. Andere kiesverenigingen dringen aan op verbetering van onderdelen, waarbij vooral gewezen wordt op de wijze van kandidaatstelling voor de Tweede Kamer, de publiciteit en de financiën. Op vragen naar de kansen voor c.h.-dagblad deelt het Hoofdbestuur mee, dat een onderzoek gaande is r de mogelijkheid om te komen tot eigen dagblad dan wel tot een editie van een bestaande krant. De samenwerking met andere Prot. Christelijke partijen staat praktisch altijd op de agenda van naoorlogse Alg. Vergaderingen. Ditmaal hebben Zaltbommel, Kuinre en Tiel er voo gezorgd. Laatstgenoemde kiesvereni ging meent, dat het uitkomen met ge- het woord. Deze theologie is er niet m-eenschappelijke lijsten bij Staten- alleen voor godgeleerden maar voor j verkiezingen, niet beperkt moet blij- iedereen. Zij wordt evengoed in de 1 - - binnenkamer beoefend als in de theo logische school. Wat voor elke gelovige geldt, is ook voor de Theologische School van toepassing: mep moet de wonderen van Gods wet leren zien. Zonder hel zicht op dit wonder gaan de kerken dood, al zijn ze nog zo goed geor ganiseerd, ook wat de Theologische School aangaat. Nooit boeken genoeg Aan de outillage van de Theologi sche School valt in zoverre nog wel iets te verbeteren, dat de bibliotheek uitbreiding behoeft. Toen dit enige jaren geleden werd bekend gemaakt. Nicolson legde de telefoon, die hij had gebruikt, weer op de haak, zonder de minste schijn van haast. ..Alleen maar om wat licht gevraagd." mompelde hij laconiek. Hij draaide de kapitein de rug toe en tuurde weer over het water. Findhorn drukte de lippen op elkaar, deed een paar snelle passen vooruit, doch minderde opeens vaart, toen het bakboordlicht aanflitste, even onze ker flikkerde, en zich daarna richtte op het ach terschip van de „Kerry Dancer". Nog langzamer liep de kapitein naar Nicolson en ging naast hem -staan: zij stonden nu schouder aan schouder, bei den hielden zich vast aan de verschansing, maar het was niet alleen om het evenwicht te bewa ren. dat zij deze zo heftig omklemden, steeds vas ter. tot hun knokkels er wit van zagen in het licht van de nu weer op de „Kerry Dancer" gerichte schijnwêrper. Het wrak was nu geen driehonderd meter.meer van hen verwijderd, en er viel niet aan te twijfelen, hoegenaamd niet, want iedereen zag het. heel dui delijk: de kleine patrijspoort ging open. en er kwam een lange blote arm uit te voorschijn, die wild begon te wuiven met een handdoek of met een laken. Daarna verdween de arm plotseling weer om een ogenblik later opnieuw te verschijnen, dit maal met in de hand een bundeltje brandende lappen of papieren die werden vastgehouden, tot de vlammen de pols bereikten. Toen liet de hand los, zodat het brandende bundeltje sissend en rokend in de golven terechtkwam. Kapitein Findhorn slaakte een diepe, zware zucht. Zijn vingers, die pijn deden, lieten de verschansing los. Zijn schouders zakten omlaag. Hij was opeens de vermoeide, ontmoedigd», nie: meer jonge man, die veel te lang een veel te jw»re last had moe ten torsen. Alle kleur was uit zijn gebruinde gezicht verdwenen. „Het spijt me, jongen." fluisterde hij. Hij zei het zonder zich om t« dwuaaen, zijn hoofd door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) „Goddank, dat eoi gezien; Niemand hoorde het, want de woorden waren al leen voor hem zelf bestemd. Nicolson was reeds lang verdwenen, toen hij zijn mond opendeed. De stuurman had zich langs de leuningen van de teak houten trap laten glijden, zonder dat zijn voeten ook maar één trede hadden geraakt En voor de kapitein uitgesproken was, stond hij al bij de red dingboot aan bakboord e-n was bezig die te strijken, terwijl hij de bootsman toeriep voor een dubbele reddingsploeg te zorgen. Met een brandweerbijl in de ene hand en een in rubber gevatte staaflantaarn ln de andere rende Ni colson zo snel zijn benen hem konden dragen door de bovengang van het gehavende middenschip van de „Kerry Dancer" Het stalen dek onder zijn voe ten was op fantastische wijze verbogen door de in tense hitte, en in beschutte hoeken lagen nog altijd stukken verkoold hout te gloeien Een paar keer werd hij door een plotselinge "ruk van het zwaar slingerende schip tegen de want gegooid en door de dikke handschoenen heen voelde hij de geweldi- een idee te ren. die hier tijdens de brand moesten hebben heerst Onwillekeurig rees de vraag in hem op, wat voor lading het schip zou hebben gehad: hoogst waarschijnlijk de een of andere contrabande. Toen hij de gang voor tweederde door dekte hij aan zijn rechterhand gaaf was en op slot zat. Hij deed een stap achter uit, en gaf er een flinke trap tegen, terwijl hij zijn been schrap zette. De deur gaf even mee. maar ging toch niet open. Met zijn bijlgaf hij een ste vige slag tegen het slot, trapte de deur nu open knipte zijn zaklantaarn aan en stapte naar binnen Twee vormeloze verkoolde hopen lagen voor zijn voeten op de grond. Misschien waren dat wel men sen geweest: misschien ook niet. De afschuwelijke ondraaglijke s^ank verstikte hem. In een oogwenk stond Nicolson weer in de gang en trok de deur met behulp van zijn bijl weer in het slot Intus sen had Vannier de deur ook bereikt. Hij had de grote rode brandblusser onder zijn arm. Nicolson begreep, dat hij kans had gezien een blik naar binnen te werpen; hij zag wit als een doelt en er stonden afschuw en ontzetting in zijn ogen. Nicolson verloor geen seconde en rende verder de gang door met Vannier achter zich aan. op de voet gevolgd door de bootsman met een voorhamer en Ferris met een koevoet. Hij trapte nog twee deuren open en liet het licht van zijn zaklantaarn naar binnen spelen. Ledig. Toen hij bij de over gang naar het achterbenedendek kwam, kon hij be ter zien, doordat de lichten van de „Viroma" op dit gedeelte van het wrak waren geconcentreerd Snel keek hij rond of hij ook een ladder of ka juitstrap zag. en vond een ogenblik later een paar v erkoolde houten latten, die twee en een halve me ter lager op het stalen dek lagen: de resten van een houten kajuitstrap die totaal door het vuur was verteerd. Vlug wendde hij zich tot de timmerman. tot Limburg en Brabant. Het H.B. wijst er in het begeleidend prae-advies echter op. dat alles wat voor de zeer bijzondere omstandig heden in het Zuiden acceptabel is, nog niet aanbevelenswaardig behoeft te zijn voor de overige provincies. For ceren van een samenwerking tussen CHU en ARP. aldus het schrijven het Uniebestuur. zal in de huidige situatie meer kwaad dan goed oorzaken. Ten aanzien van de door Kuinre voorgestelde coördinatie met de ARP, deelt het H.B. mee, dat binnen niet te lange tijd een voorlopig rapport zal worden uitgebracht door de commis sie, die in '58 speciaal benoemd is de bestudering van de verhou ding CHU-ARP. KA NDID.4 A T STELLING Rotterdam-West, Harderwijk, Am- was or>- hem en Schelle-Ittersum vragen om deur die nóg een verbeter'ng van de methode van kandidaatstelling voor de Tweede Kamer. De Rotterdammers bepleiten daarbij ook, dat het Uniebestuur voortaan een advies zal uitbrengen over de meest gewenste volgorde van de kandidaten. Het H.B. adviseert deze kwestie nader te bespreken bij de behandeling van de voorbereidende statuten-wijziging, die intussen reeds is aangeboden aan de Unieraad. Op de vraag van Harderwijk om bij de kandidaatstelling voor de Tweede Kamer ook leden van de Geref. Bond in de Herv. Kerk één of meer verkies bare plaatsen toe te kennen, antwoordt het D.B., dat allereerst gelet dient te worden op; de deskundigheid van de candidaten Pas daarnaast zou het voor een candidaat een aanbeveling kunnen zijn, dat hij behoort tot een bepaalde modaliteit in de C.H.U., die niet of nauwelijks in de Kamerfracties is vertegenwoordigd. Aanvaarding vari het voorstel-Har- derwijk meent het H.B. dan ook te moeten ontraden, ook al is het van oordeel, dat er ernstig naar gestreefd moet worden, dat een lid van de (Wordt vervolgd) Van Nelle bestellen CONTRIBUTIEVERHOGING Nijmegen informeert belangstellend naar het advies, dat de Lohmanstich- ting zou uitbrengen over het inrichten van een pubhciteitscentrum op het Uniebureau. Erkennend dat het advies nog niet gereed is, spreekt het H.B. de verwachting uit, dat het voor het eind van het jaar gepubliceerd zal worden. De financiën zijn beslist niet het sterkste punt van de C.H.UHet H.B. betuigt dan ook graag instem ming met de voorstellen tot een ver hoogde contributie-afdracht. Staan de kiesverenigingen thans 1,25 per lid af aan het H.B., Oegstgeest suggereert dit bedrag op 1,50 te stellen, terwijl 's-Gravenhage zelfs met 2 komt. Aanvaardt de Alg. Vergadering op 3 juni de voorstellen voor een krach- Van Nelle bestellen Adv, Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beijerland: P. de Jong te Kootwijker broek; te Benthuizen: T. Langerak te Vinkeveen; te Wasse naar: J. J. F. Franck te Utrecht: te Eist. Utr.: A. Stekelenburg te Lin- schoten. Aangenomen naar Putten (toez.): H. G. Abma te Monster. Bedankt voor Waddinxveen: H. G. Abma te Monster; voor Boven-Hardinx- veld: A. J. Timmer te Huizen, N.H. GEREFORMEERDE KERKEN GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Leerdam (voor zen- dingsarbeid op Nieuw-Guinea) W. Boes- senkool te Capelle a. d. IJssel. CHRIST. GEREF. KERKEN Van Nelle bestellen 1 Adv. tiger organisatorische opbouw van de Unie, dan zal men er niet onder uit kunnen (én willen), om dit alles ook financieel mogelijk te maken! A. J. van Duist P.C.O.V.-dagen in Friesland besloten De tafel van zeven loopt dooj- ons hele bestaan heen. Dat hebben de oude Grieken al ontdekt en de moderne wetenschap komt er steeds weer op terug, dat ons leven zich ontwikkelt in perioden van zeven jaar. Ieder kent die perioden: de tijd van de eerste zeven jaar, waarin het kind op zichzelf is ingesteld; de leertijd; de pu berteit; de tijd van vernieuwingsdrang; de stabilisatie en na vijf endertig jaar de telkens weerkomende crisis, waarin de ouder wor dende mens óf krampachtig probeert, zijn vroegere prestaties te evenaren of waarin hij komt tot een rijpe wijsheid. Al deze perioden volgen elkaar schoksgewijs op. Ze lopen niet in elkaar over, maar telkens is er „drempelpositie". of vertwijfeling, drie eigenschappen van gedesintegreerd zijn Het christelijk onderwijs zegt steeds, dat het werkt onder Gods zegen Dat is een diepe belijdenis. In dit verband betekent ze. dat de Heilige Geest de grote stuwkracht is, die over elke drem- pelpositie heen leidt. Het is stellig niet te stout om te beweren, dat ons hele leven een drempelpositie is. We zijn onderweg naar het eeuwige leven. Iets daarvan hebben we reeds in dit leven Daarin schittert immers reeds wat van de eeuwigheid. Moge de Heilige Geest ons over deze drempel heen brengen, opdat wij het nieuwe leven bereiken, aldus besloot de referent. Tijdens de laatste zitting van de alge- ene vergadering der P.C.O.V. te Leeu warden heeft drs. G. van der Zwet 's-Gravenhage gesproken over deze drempelpositie in het leven met betrek king tot het onderwijs- In al die overgangsposities zit nog iets an de oude toestand en tekent zich al ts van de nieuwe situatie af. Er is een zekere labiliteit in deze typisch gedes integreerde toestand, waarin het kind - de volwassene moet zoeken naar een uwe eenheid. Het leven is dus steeds ;r een zoeken naar een nieuwe in tegratie en deze ritmische beweging kenmerkt zich veelal door zevenjarige perioden. Deze tafel van zeven werkt door in het onderwijs. Het maakt immers ver- welke leeftijd de onderwijzer - lerwijzeres is. Ook zij komen steeds weer in een nieuwe levens periode terecht. Maar het spreekt na tuurlijk heel sterk bij de kinderen Wanneer zij van de kleuterschool op de lagere school komen, verkeren ze in een drempelpositie Er is een kloof m hun leven en die kan het best geslecht worden, wanneer er een zo sterk mo gelijk contact is tussen kleuterschool en lager onderwijs. Het gaat er immers gS dat de onderwijzeres weet, Puberteit Ook in de hogere klassen van de la gere scholen is er weer zon drempel- positie. De puberteit gaat zich afteke nen, vooral bij de meisjes, die tegen woordig, nu de drempelpositie van de puberteit zich over een groot aantal jaren gaat uitstrekken, op elf- en twaalfjarige leeftijd de labiliteit van de komende periode al gaan merken- Het komt er dus op aan, dat het onderwijs deze verandering onderkent en opvangt- bij de kinderen, maar ook bij de leer krachten, in wie zich telkens weer een 'e integratie moet voltrekken. wanneer dit niet lukt komt de issene tot resignatie, ressentiment Het graf In deze morgenvergadering heeft de Haagse afdeling van de P.C-O.V- oudergewoonte verslag uitgebracht van de (gunstige) situatie, waarin het graf van Groen van Prinsterer op het particuliere kerkhof ..Ter navolging" verkeert. Voorzitter Dutmer herinnerde eraan, dat het dinsdag 83 jaar geleden was. dat Groen stierf, een feit, waarbij men voorheen iets langer stilstond dan thans, maar dat toch stellig moet wor- gereleveerd. zoals het even stellig mooie gedachte is, dat de Haagse ing elk jaar haar zorgen over dit graf uitstrekt. Dutmer voorts namens de P.C.O V. met zeer hartelijke en waar derende woorden afscheid van het hoofdbestuurslid K. Bos van Stadska naal, die in de oorlogstijd zijn plaats achter de bestuurstafel heeft ingenomen en sindsdien altijd een principieel ge lid heeft doen horen. Des middags maakten de congresgan gers ter afsluiting van de geslaagde al gemene vergadering een boottocht van uit Grouw De eerst wat bewolkte mei dag had voor dit gebeuren een milde zon over en de excursie word dus een gouden besluit van de P.C-O V -dagen in Friesland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2