Jlicttiwc £riitscl)e ÖTourattl bewonderde Fokker en van dukten kers Vorstelijk diner in Burgerzaal Nieuwe banden Goede reputatie Koeien van „Vijver Zathe" begrepen het niet Raketten vervoeren post over de wereldzeeën Dulles onderscheiden mei vrijheidsmedaille „Zijn geloof inspireert allen die de vrijheid liefhebben" TOS® 1 DONDERDAG 21 MEI W» BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 81441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMEB Dr. E. DIEMER CURISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantimsticft is gbebleuea tnyn hert in tcgljenspoet" Veertigste jaargang no. 11567 Truusje Koopmans Op school 9 voor zingen Zie pagina 7 ~\TIET MINDER dan 193 gasten, genood aan het galadiner, dat H.M. de Koningin en de Prins hun Keizerlijke gast uit Perzië aanboden, waren gisteravond in de grote Burgerzaal van het Koninklijke paleis aan de Dam geschaard rondom de hoofd- en bijtafels. De Marinierskapel onzichtbaar voor de aanwezigen bracht in de aangrenzende Krijgsraad zaal dinermuziek ten gehore. Na het eerste gerecht sprak de Koningin een rede uit, die men elders op deze pagina vindt. Nadat de kapel het Iraanse volkslied had gespeeldbeantwoordde de Sjah de toespraak van Koningin Juliana. Daarna werd het Wilhelmus gespeeld. Een onzer verslaggevers was in de gelegenheid in de vorstelijke Burgerzaal rond te kijken, voordat het galadiner een aanvang had genomen. Elders (nl. op pag. 5) treft men dan ook een uitvoerig verslag aan over de prachtig versierde eettafels, het menu en alles wat bij zo'n galadiner komt kijken. 'TIJDENS het galadiner heeft de Koningin haar gast toegesproken. H.M. zeide o.m.: „Keizerlijke majesteit, Het is voor mijn man en mij een groot voorrecht en een grote vreugde U uit naam van het Nederlandse volk welkom te heten. Wij zijn gelukkig om uw grote natie in uw persoon hier in ons midden te ontvangen. Zij heeft steeds een wereld-visie gehad en zij schijnt in onze tegenwoordige tijd minder veraf dan ooit. Ik ben mij zeer bewust dat onze naties zelfs zeer veel gemeenschappelijks hebben. Beide zijn zij in oorsprong een agrarisch volk en wij bewonderen het feit dat 6000 jaar geleden uw landbouw reeds dermate ontwikkeld was, dat hij voor lange tijd het klassieke voorbeeld was voor de gehele wereld- Beide zijn wij steeds zeevarende naties geweest waarvan de scheepstermen de talen der naburige landen zelfs hebben doortrokken. Het. grootste tijdvak van onze geschiedenis valt samen met het grote nationale reveil in Iran. Met blijdschap kan men vaststellen, dat de huidige politieke en economische banden die ons verbinden zich in een nieuwe vriend schap ontwikkelen. Ik verheug me zeer in het bijzonder over het bezoek van uwe Keizerlijke Majesteit als zichtbaar en opvallend bewijs van die nieuwe betrekkingen tussen onze beide landen. Die oude banden liggen op de bodem van onze beschaving en ik zou kunnen zeggen op de bodem zelfs van ons instinct, terwijl de nieuwe banden zich voltrekken als een gelukkige toekomst- Haf iz, de prins van uw dichters, heeft gezegd dat de adem van de dageraad de muskus verspreidt, dat de hele oude wereld zich zal verjongen en dat andere wijnen aan de kelk van het voorja,ar zullen ontspringen. Uwe Keizerlijke Majesteit streeft zo moedig naar de moderne vorm van die wereld-visie die Iran eigen is. Te uwer eer alsook ter ere van uw grote natie zou ik thans mijn glas willen opheffen, in oprechte vriendschap." "\fADAT de Koningin zich tot haar gast had gericht, sprak de Sjah een rede uit. Hij uitte zijn vreugde de gast van het Nederlandse Koninklijke paar te mogen zijn en sprak zijn bewondering uit voor het Nederlandse Koninklijke Huis, dat zo nauw is verbonden aan het Nederlandse volk, waarvan de moed en de offers in de Europese geschiedschrijving zijn te vinden. Vervolgens bracht hij de banden ter sprake die tussen zijn land en het onze bestaan. „Sinds de Nederlandse zeelieden hun weg over de oceanen hebben weten te vinden," aldus de Sjah„zijn er vriendschappelijke banden tussen beide landen ontstaan en werden handelsbetrekkingen aange knoopt tot wederzijds voordeel. Via de Nederlandse handelshuizen aan de Perzische Golf vinden de produkten van Iran hun afzet in Europa en nu Perzië ook een zeevarende natie gaat worden wendt het zich tot Nederland voor schepen, juist omdat Nederland op dit gebied een goede reputatie geniet." De Sjah wees erop, dat reeds een in Nederland gebouwde Perzische tanker vaart en hij sprak er zijn voldoening over uit, dat hij, tijdens het bezoek dat hij nu aan ons land brengt de tewaterlating van een tweede zal kunnen bijwonen. Voorts memoreerde de Sjah, dat hon derden Nederlanders in Perzië werkzaam zijn in de industriële ont wikkeling van zijn land. „Intussen," zo vervolgde de Sjah, „zijn dit niet de enige banden die de twee landen verenigen. Nederland en Perzië zijn voor alles verenigd in een streven de wereldvrede te handhaven. Ik ben er zeker van," zo besloot de Sjah zijn rede, „dat wij bij de volvoering van deze taak wederzijds kunnen rekenen op eikaars innigste samen werking." De Sjah hief daarop het glas op het welzijn van het Nederlandse Koninklijke gezin, daarbij zijn wensen uitsprekend voor de voorspoed van het Nederlandse volk.' (Van onze speciale verslaggever) DE KOEIEN VAN „VIJVER ZATHE" begrepen al die drukte vanmiddag niet. Dromerig stonden ze voor zich uit te staren, toen de Sjah van Iran hun anders zo rustige weide betrad, in gezelschap van koningin Juliana en prins Bernhard, zomede tientallen dames en heren van het gevolg. Maar dat het op deze tweede dag van het staatsiebezoek van Perzië's heerser toch voornamelijk om het stamboekvee van mevrouw R. Wassenaar-Boelstra ging, werd niet alleen bewezen door het feit dat het Koninklijk paar met zijn hoge gast helemaal naar het Friese Jelsum was gekomen, maar ook door de meer dan grote belangstelling, die Zijne Keizer lijke Majesteit voor de snuivende en zich loom bewegende dieren toonde. De Sjah kent de kwaliteiten der wereldvermaarde zwartbonters ver schillende proefboerderijen in Perzië hebben zich er reeds enkele aan geschaft. Zoveel prijswinnaars had hij echter nog nooit bij elkaar gezien, terwijl hij ook diep onder de indruk kwam van de reinheid en de ver zorging op dit typisch Friese weidebedrijf. de onmid- Om kwart twaalf was het Binnen afzienbare tijd: vorstelijke gezelschap op de vlieg basis Leeuwarden gearriveerd, drie kwartier nadat- het in een Fokker F. 27 „Friendship" van Schiphol was opgestegen. Het was een in alle op zichten prachtige vlucht geweest, die over Oost-Flevoland en de Noord- Oost Polder voerde en over de uit gestrekte Friese meren. Provinciale, gemeentelijke en militaire autoritei ten stonden gereed, toen gezagvoer der A. P. Mol, chef-invlieger van Fokker, een perfekte landing uit voerde. Een korte inspectie van het opgestelde eresquadron van de Ko ninklijke Luchtmacht volgde, zo mede de bezichtiging van enkele Binnenkort zullen raketten zorg dragen voor het vervoer van post over de wereldzeeën. Geleide projec- tielen zullen dan in Amerika gelan ceerd worden en in India, Europa of Australië terechtkomen. Prof. dr. A. J. de Bruijn vertelde gis teren dat op deze manier zijn levensweri- over enige tijd een praktische toepassin; zal krijgen. Jarenlang heeft de hoogleraa al geëxperimenteerd met postraketten. I België en Italië vonden zijn demonstr; ties zoveel bijval dat men hem een pr- fessoraat verleende. Op 13 juni wordt in het kader van q- vliegfeesten te Etten-Leur een postrake gelanceerd van twee meter. Het projec tiel zal onder een hoek van 75 graden opstijgen en na een vlucht van 500 meter duizend poststukken per parachute uit werpen boven de Klapperbergsehei. De raket is geheel ontworpen volgens het idee van de Amsterdammer. Het ex periment wordt uitgevoerd op de plaats waar 50 jaar geleden graaf De Lambert met zijn vliegtuig opsteeg. typen straaljagers, die i dellijke nabijheid stonden. Goede keus Een autotochtje van slechts vijf minu ten scheidde de hoge bezoekers van Jel sum, waar de herenboerderij „Vijver Zathe" was uitgekozen om acte de pré- sence voor Friesland te geven. De ge weldige prijzenkast in de gang van het woonhuis bewees dat men nauwelijks een betere keuze had kunnen doen. Het was er één schittering van bekers, lau werkransen en medailles, die tezamen Op het paleis te Amsterdam is de traditionele staatsiefoto ge nomen: de Sjah temidden van de Koningin en de Prins. PRINSES BEATRIX VORMT DE JURY Prinses Beatrix zal zaterdag middag in Rotterdam de inge bruikneming van het jeugdcen trum De Heuvel bijwonen en bij die gelegenheid een catechisatie, een koorrepetitie, een balletvoor stelling en een café-chantant mee maken. Bovendien zal de Prinses als jury fungeren bij een wedstrijd in het boetseren tussen de Rotter damse burgemeester Van Walsum en dominee Schoch. Het nieuwe gebouw is van de stichting Cen trale hervormde jeugdraad in Rotterdam. het bos van bekroningen uitmaakte, dat /ee van mevrouw Wassenaar in de loop der jaren ten deel gévallen is. Op de achterplaats werden vervolgens de peperdure fokstieren bezichtigd, die .Vijver Zathe" beroemd hebben gemaakt Ten slotte ging het naa-r de overzijde de weg, waar in een vette weide zestigtal grazende koeden in ogen schouw werd genomen, die zich ove rigens in hun vredig bestaan nauwelijks lieten storen. Slechts vijftien minuten had het hele bezoek geduurd en weg .stoof het vor stelijke gezelsohap weer om een kwar later bij het Research Laboratorium de Coöperatieve Condensfabriek te Leeuwarden aan te komen. De bibliothe- se, mejuffrouw Marijke Boorsma, bood de Koningin hier bloemen aan, de hoofddirecteur ,ir. J. B. Ritzema, hield korte toespraak en onmiddellijK daarna was de rondleiding in volle gang. Niet alleen het laboratorium zelf werd bekeken, maar ook het pakhuis, waar koffiemelk en babyvoeding in grote hoe veelheden liggen opgeslagen en de hal; de lege flessen worden gespoeld gevuld en van etiketten voorzien. Geschenk De Sjah kreeg hier ook een ori gineel geschenk aangeboden. Het was een klein model van een Friese boeier, waaraan nu letterlijk niets ontbrak en dat in vrolijke kleuren was gelakt. Koningin Juliana werd een proeve van Fries handwerk in de vorm van een gobelin wandlap overhandigd, die door mejuffrouw Anna Porte vervaardigd was Na het noenmaal, dat in de ambtswo ning van de Commissaris der Koningin de provincie Friesland werd gebruikt, amen de hoge bezoekers om kwart or drie bij het „Zaailand" aan, w: tiental sjezen met heer en dame Fries kostuum de laatste ronden i ringrijderij verreden. Het ging de ringen, die op de dwarslatten der opgestelde palen waren geklemd en die de dames met een stokje moesten trach- n te bemachtigen. Voor het winnende paar hadden ko- ingin Juliana en prins Bernhard een grote zilveren medaille beschikbaar ge steld. En voor de Sjah was er een Mak- kumer bord, waarop o.m. zijn persoon lijk wapen wa-s gebakken en dat hem door de Commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan. werd overhan digd. De heerser van Perzië maakte hier voor 't eerst kennis met het Fries» volkslied, dat enthousiast door de Leeu warde Politie Muziekvereniging werf gespeeld. Het kleurrijke festijn werd be sloten met een vlaggegroet en figuur rijden, uitgevoerd door de Landelijk» Rui-tervereniging „De Oorsprong" ui Sint Nicolaasga met pittige, gitzwarte Schiphol vorstelijke gezelschap Paleis welverdiende rust dan anderhalf uur zou duren. Dc tweede dag van het bezoek van de Sjah begon vanmorgen met een wijzi ging van het oficiële programma. Prins Bernhard bracht nl. vanochtend voor hel vastgestelde bezoek aan de Fokkerfabrie ken, de Sjah naar Schiphol. Daa nam de Prins zelf achter het stuur zijn Ferrari auto plaats en met de zische vorst naast zich reed hij in sr vaart via het Amsterdamse Bos i onze luchthaven. Het was al laat in de avond toen de hoge gasten in het Rijksmuseum te Amsterdam arriveerden ter bijwoning van de receptie die de gemeente Amsterdam aanbood. Burge meester en mevrouw Van Hall (links op de foto) waren gast heer en gastvrouwe. De prin sessen Beatrix en Irene woon den tevens de ontvangst bij. belangstelling voor vliegtuigen; hij is zelf een uitstekend vlieger. De beide vol vreugde in de hoofdstad. hoge gasten werden op Schiphol door de president-djrecteur van de KLM, de heer I. A. Aler, ontvangen en naa-r het uiterst modern ingerichte vluohit-oefencentrum, dat de KLM voor haar vliegers ter be schikking heeft, vergezeld. De chef van "de synthetische vliegtrai- r.ing, de Engelsman J. Rogers, ontving -het gezelsohap bij de linktrai-ners en leidde de hoge gasten een van de vlucht- Sja-h en prins Bern-hard afscheid en re den in de Ferrari naar de drie kilometer verder gelegen Fokker vliegtuigfabriek. Het wachten was nu op koningin Ju liana, die kort voor tien uur van het paleis op de Dam vertrok. Vijf minuten na aankomst van de Sjah en prins Bern- bard arriveerde zij voor het hoofdge bouw. Onze vorstin droeg een grijze nabootsers binnen. Hier nam de Sjah naast gezagvoerder m-r. J. Bosch, die in de oorlog voor de Roya-1 Air Force Mos quito's heeft gevlogen, i-n de cockpit plaats, terwijl prins Bernhard belang stellend toekeek. Dit zo plotseling ingelaste bezoek duur de bijna drie kwartier. Toen namen de Sjah, die haar vanochtend nog niet ont moet had, drukte haar de hand, waarna de tienjarige Birgitta Diepen haar een tuiltje lelietjes van dalen aanbood. Het gezelschap bezichtigde in de hal enkele listorische Fokkermodellen. (Zie vervolg pagina 6) PRESIDENT EISENHOWER heeft r aan Foster Dulles de Vrijheids medaille toegekend. Dit is de hoogste kan geven aan mijn dankbaarheid en aan de dank van het land dat je zozeer gediend hebt, is d-it een klein bewijs van de liefde en de hoogachting van het onderscheiding die de Amerikaanse regering aan een burger kan ver lenen. In de daarbij behorende vermelding wordt gezegd- dat de onderscheiding aan Dulles is verleend „wegens de volk van de V.S. en de wereld voor jou en je onvermoeide inspanningen voor de vrijheid." De medaille d-ie vervaardigd is van brons, was woensdag door majoor John Eisen hower, zoon en één van de militaire adjudanten van de president, overhan hoogste bij-dragen voor de veiligheid vain de V.-S. en de wereldvrede". In een korte brief, d-ie geadresseerd was aain „Beste Dulles" en ondertekend was met „D. E.", gaf Eisenhower uiting aa-n digd aan mevrouw Dulles. Zij had de medaille woensdagavond aan haa-r echt genoot gegeven. In de vèrimeldinig bij de medaille wordt nog gezegd: „Hij werkte en leefde in de zij-n waardering voor de diensten die Dulles aan de V.S, heeft bewezen. De president zei: „Het is een eer en een voorrecht je deze Vrij-heidsmedaille te verlenen. Ofschoon ik niet genoeg uiting overtuiging dat de vrijheid slechts kan gedijen als de mensen bereid zijn zich dezelfde uiterste inspanningen te ge- broosten voor de vrede als zij destijds deden om de oorlog tot een goed einde Militairen eerder Niemand zou meer kunnen doen dan John Foster Dulles om zijn geloof met voorbeelden te bewijzen. Zijn geloof en naar parate lief-hebben." troepen (Van een onzer redacteuren) De lichtingsploeg, die volgens schema eerst op 15 juni van de depóts naar de parate troepen zou gaan, is gisteren reeds Dezelfde of iets hogere b\j dc parate troepen ingedeeld. Dit is, naar wij vernemen, gebeurd om de nor male paraatheidssterkte te kunnen hand- Door toevallige omstandigheden zijn Pasen en Pinksteren in de opleidings periode gevallen en normaal zouden eerst m de helft van de volgende maand de opgeleide soldaten de parate troepen, wat men noemt, „instromen". Maa-r o-p 3 juni stroomt de lichting 19566 ui-t, hetgeen betekent dat gedurende twaalf da-gen de temperaturen De Bilt verwacht tot mor genavond: Zonnige perioden, maar In f hoofdzaak in het zuiden van .V'W, het la-nd hier en daar ook eer Jf,jm regen- of onweersbui. Dezelfde temperaturen als vandaag ol ttjCLlrj tets hogere. Matige tot vrij sterkte van de parate onderdelen zou terugvallen van 7/9 op 6/9. Gewoonlijk moet slechts een periode van een of twee dagen worden overbrugd. Onder de hui dige omstandigheden acht de legerleiding, is het niet verantwoord, dat de paraat heid 12 dagen wordt verminderd. En dit is de reden, dat de ahef van de generale staf is overgegaan tot het nerüen van deze bijzondere maatregel. SgjZtfib krachtige oostelijke wind. (Op- gemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN 22 Mei. Zon 4.38—20.36 uur. Maan op 20.31, onder 4.53. 22 Mei V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1