Beieren tobt nog steeds inet grote nazi-erfenis Sjah de gast van ons Koninklijk Paar Spoedcursus iu afweer tegen radioactiviteit Dinsdag verklaring van regering in Kamer FLORIADE IN HET ROTTERDAMS PARK KRIJGT „KONINGSHOF Soldaten Chefarine ,4 5 (Van onze correspondent in Bonn.) MEER dan veertig jaren is het on der de hand geleden, dat op 5 januari 1919 in München door een aantal ontevreden Duitse natio nalisten de „Deutsche Arbeiterpar- tei" werd opgericht. Adolf Hitler was lid no. 7 van deze club, waarvan hij twee-en-een-half jaar later voorzitter werd. Onder zijn leiding werd deze de „Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei", de N S.D.A.P In 1933 werd Hitier Rijkskanselier. Neu renberg werd de stad der partij dagen. En terwijl Berlijn de hoofd stad van het Twaalf(duizend)-jarige Rijk was, waren München en Neu renberg, was Beieren de ideologische broedplaats. Daaraan is het vermoe delijk te danken, dat tot op de hui dige dag de Westduitse deelstaat Beieren meer last van de nazi-erfenis heeft dan enige andere streek der Bondsrepubliek. In Beieren mislukte de eerste- en slaag de de tweede Hitler-,.Putech". De Röhm-,.Putch'' tegen Hitier werd er neergeslagen. In Beieren liquideerden de geallieerden (in Neurenberg) het nazi-regime met de ophanging der top- Telkene opnieuw worden de huidige ohristelijk-sociale regeerders onder leiding van premier dr. Hans Seidl hardhandig geconfronteerd met Beie- rens nazi-verleden. Net heeft een pro minente rechtsgeleerde als prof. dr. Franz Sohlegerberger ongetwijfeld i6 in een boek over de rationalisering van de wetgevende arbeid geschreven, net heeft de Beierse regering dit boek ge prezen en verklaard dat „iedere ju rist het behoort te lezen", of iemand herinnert zich, dat hij op 29 oktober 1941 aan de toenmalige chef der Rijks kanselarij in Berlijn, dr. Lammere. 6chreef dat hij ingevolge een „Füh- rerbefehl" de door een tribunaal in Kattowitz tot twee-en-een-half jaar ge vangenisstraf veroordeelde Jood Mar kus Luftglass (die eieren had geham sterd) ter executie aan de „Gestapo" had uitgeleverd. En daar gaat dan niet alleen prof. Schlegelberger, dfe ir 1941 en 1942 vice-minister van justitie was, maar ook de Beierse regering ir zijn c.q. haar ohemise. Of dan komt daar in het wintersport oord Garmisch-Partenkirchen de ge meenteraad bijeen om uit vier kandi daten een burgemeester te kiezen Een terwijl er rond 5000 merendeels buiten landse gasten in Garmisch-Partenkir chen vertoeven, komt dan aan het lioht, dat een der kandidaten, Jakob Scheck, Het begon 40 jaar geleden van beroep thans „koopman" in bedde- goed (de zaak 6taat op naam van me vrouw) de vroegere nazi-burgemeester van het plaatsje is, die zich de ambts keten weer wil omhangen. Scheck wa6 drager van het gouden partij-insigne en du6 een der ..Alte Kampher" een der eerste N.S.D AP.'ere, drager ook van de eredolk der S. A. Nu is Scheck „partij loos". Zijn kandidatuur wordt door 344 Garmisch-Partenkirc'neners (25 000 in woners) ondertekend. LIEFDESNEST Vlakbij, in Berchtesgsden waar Hitier het landhuis Waohcnfeld „kooht" en dit liet ombouwen tot het befaamde stulpje „Berghof", vechten de boeren die eenmaal Hitiers buren waren, voor de hun 20 jaren geleden ontnomen rech ten. De zaak ligt bij het gerechtshof in München en het gaat om de eigen domsrechten van 27 boerenhoeven in de bergen, die de partij in 1938 liet onteigenen De bewoners moesten op stel en sprong weg Hoeven, pensions en huizen werden met de grond gelijk gemaakt. Hitier wilde op de „Berg hof", waar hij o a voor Eva Braun zijn liefdesnestje inrichtte, geen pottekij- kere. De 70 onteigenden van deze „Oberealzberg" willen nu hun grond, waarvan zij destijds meedogenloos werden verdreven, terug hebben of daarvoor alsnog behoorlijk worden schadeloos gesteld. Het was Hitler's verdwenene (doch vermoedelijk mei meer in leven zijnde) plaatsvervanger Martin Bormann die op de „Obersalz berg" het beruchte „Führereperrge- biet" ging inrichten, waaruit alle le vende wezens moesten verdwijnen bewoners kregen de grandioze van 1 rijksmark per vierkante n voor hun grond plus opstallen. Op 25 april 1945 vernietigden geallie bommenwerpers Hitiers vluchtoorc „Berghof" met omliggende S.S.-k: nes en de bungalows van Göring, mann en Speer, alsmede het gas „Plattnerhof", waarvan de Amerika nen in 1953 voor 3 miljoen bezettings marken het „General Walkcrhotc!" Straf De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. J. F. Hartsuiker heeft in een requisitoir geconstateerd dat in de Neder landse strafrechtspraak sterk verschil van opvatting bestaat. Een van de oor zaken hiervan is volgens mr. Hartsuiker dat men vooral na de oorlog in de eerste plaats naar de persoonlijkheid van de doder kijkt en pas in de tweede plaats naar de daadHet is ongetwijfeld een teken van beschaving, wanneer de Staot 2ich offers getroost om individuen, die maatschappelijke normen ernstig over treden weer in het gareel te brengen. Dat hij daarbij gebruik maakt van de psycho logische en psychiatrische wetenschap is vanzelfsprekend. Deze reclassering is echter niet zozeer de taak van de straf rechter. Hij dient bij de straftoemeting in de eerste plaats de onrust in overuiepino te nemen, die 't misdrijf In de maatschappij heeft verwekt. Wy zijn het volkomen eens met mr. Hartsuiker dat een straf afschrikwekkend moet werken. Wanneer bv. de politierechter te Zwolle de IS jarige Urker, wie ten laste werd gelegd dat hij een meisje van de fiets had ge sleurd, geen straf had opgelegd omdat de Pand van Kinderbescherming met een beroep de „couleur locale" dit feit baga telliseerde, zou in XJrk al pauw het hek van de dam zijn en geen vrouw zich meer buitenshuis kunnen begeven Generale preventie moge dan een vervelend woord z(jn. het is juist de basis waaraan men althans wanneer men niet de zuivere ver Voorlichti ng De vaste, vooruitstrevende koers va Drees is verlaten. Onder de zweep va Oud en opgejaagd door de reactionair scherpslijpers in* de christelijke partijer zet de nieuwe regering een rechtse koer toekomst vullen de hart draaokrachtigen Gy hebt r gewerkt en geofferd met en een strvdlust waar uiü De socialistische winst vat 12 1 IJ december i toewiidi-i •rk. De zekerheid en aarzeling in het kamp der roeromaooiers, die na deze 12de maart zo duidelijk zijn gebleken, hebt gij door deze socialistische stemmenwinst veroorzaakt Gij hebt teruggeslagen en hard. Hard genoea om het rechtse front te verzwak ken. Niet hard genoeg om de rechtse regering te voorkomen. Uw taak is harder te slaan, feller te werken on zotq voor de toekomst tn hoop te doen herleven. Er zijn tienduizenden die twaalf maart zouden willen overdoen. Tiendui zenden die niet begrepen hebben wat op het spel stond en nu graag zouden willen getuigen. Tienduizenden die nu pa. beseffen wat ze door het uitstoten der so cialisten, door het wegjagen van Dree en de zijnen, aan hoop en zekerheid heb ben verloren. Tienduizenden, die vandaao bereid zijn opnieuw te kiezen en nu: de socialisten. trokken, dat nu het voornaamste re creatieoord der Amerikaanse strijd krachten in Europa is Iedereen heefi dus van de „Obersalzberg' geprofi teerd, behalve de oorspronkelijke eige- PROCESSEN n zo zou men nog een poosje kunnen doorgaan. Bijvoorbeeld met te vertel len. dat in de komende maanden voor Beierse rechtbanken een aantal belang rijke processen zullen worden behan deld tegen de beroepsmoordenaars van het „Derd Rijk", de S S.'ers S A 'ere en de concentratiekampbeulen In Ansbach de vroegere hout- en ivoor- snijder Chmielewski (100 moorden in de concentratiekampen Mauthausen en Gu6en). In Neurenberg de 65-jarige concentratiekampbewaker August Kolb die een 18-jarig Pools mei6je door gedresseerde honden liet verscheuren in Sachsenhau6en Ook in Neurenberg de S.S.-generaal von dem Bach-Ze- lewski, die bij het neerelaan van de Röhm-,.Putch" enige particuliere wraak-rekeningen vereffende (Bach- Zeleweki gaat er prat op, dat hij des tijds in de strafgevangenis in Neuren berg Goring het gift in handen speel de, waarmede hij zich aan ophanging kon onttrekken). In Augsburg de 53- jarige vroegere „Kriminalrat" Bolz die in het Huis van Bewaring in Glei- witz 22 zieke geïnterneerden liet dood schieten vóór het Rode Leger kwam In totaal waohten in Beieren alleen al tien nazi-mi6dadigere op hun ietwat verlate berechting. West-Duitslands grootste deelstaat voelt nog dagelijks, wat het allemaal te danken heeft aan het onogelijke mannetje, dat op 5 ja nuari 1919 bestuurslid werd van de „Deutsche Arbeiterpartei" in München Voor politie, douane en justitie Drie achterkleinkinderen van de vroegere Duitse keizer zijn op Eerste Pinksterdag bevestigd als lidmaat van de Evangelische Kirche van Erbach in West- Duitsland. Het zijn de 15-jarige prinses Viktoria, dochter van de in Afrika overleden prins Hu- bertus van Pruisen, de 15-jarige Franz Wilhelm en de 14-jarige Franz Friedrich, zonen van Karl Franz Joseph van Pruisen en prinses Carolath. Pfarrer Ufer leidde de dienst. Overdracht nieuw hospitaalschip Zaterdag zal het nieuwe hospitaalschip van het Rode Kruis, de J. Henry Dunant door de N V Scheepswerven voorheen H. H. Bodewes te Rotterdam aan het Ned Roode Kruis officieel worden overgedra- i rle Kon BIJ ruim honderdvijftig instanties van politie, justitie, douane en koninklijke marechaussee zijn giste ren een achthonderd ambtenaren van deze instellingen met een spoedcur sus over de afweer tegen de gevaren der radioactiviteit in vredestijd be gonnen. De lessen worden uitgegeven door de organisatiestaf van de „Politie Brabant Rit" als voorbereiding op de praktische gen i het s lebou i zeilvereniging „De Ma; ls onderwerp radioactivi teit. die tijdens de ..Politie Brabant Rit" op dinsdag 16 juni en woensdag 17 juni /orden gehouden, adviseurs bij de samenstelling van lessen traden twee Nederlandse des kundigen op het gebied der radioactm- op. de algemeen directeur van het csinstiiuut voor de volksgezondheid, J Spaander en het hoofd van de af deling radioactiviteit bij dit instituut, dr. L. Strackee. eg met de directeur-generaal olksgezondheid prof. dr. P. werd het mogelijk gemaakt de voorlichting op basis van vrijwillig heid ook aan de opsporingsambtenaren net-PBR-deelnemers) te verstrekken, an deze mogelijkheid is in ruime mate ibruik gemaakt. De opsporingsambtenaren ontvangen rie schriftelijke lessen waarin wordt ze- roken over het wezen van de radioac- eve straling en over de uitwerking er op het menselijk licha; (Vervolg van pagina 1) mahge Binnenlandse Strijdkrachten op gesteld. Nu komt de plechtigheid die in alle landen door alle bezoekende vorsten wordt verricht: de kranslegging ter na gedachtenis van de voor het land in de strijd gevallenen Vreemd, het kan als formaliteit worden gezien, maar het brengt toch altijd weer ontroering te- Rustig treedt de Sjah nrfar voren neemt de meegedragen krans over en plaatst die tegen het monument. Eeö minuut stilte, dan speelt de Amster damse politiekapel een koraal en is ook dit voorbij. Met de minister-president, de burgemeester, de commissaris van de Koningin m de provincie en de Iraansp ambassadeur keert de Sjah naar hpi na leis terug, waar het tijd is voor ont hoofden van buitenlandse Een applaus zoals nog maar zel den in Hamburg weerklonken is, viel ten deel aan Maria Mene- ghini Callas na heer eerste op treden in deze stad. Bijna be stormde het publiek het podium en men deed alle moeite even haar jurk te mogen aanraken. Dodelijk spel met granaat (Van onze parlementsredaotie) De Tweede Kamer zal dinsdag 26 mei om een uur bijeenkomen om minister president De Quay de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet te horen voor lezen. Het ligt in de bedoeling om nog dezelfde dag met het debat over de re geringsverklaring te beginnen. De ver gadering zal de dag daarop worden voort- De nieuwe minister van verkeer en waterstaat, de V.V.D.-er H. A. Korthals, is door H.M. de Koningin benoemd tot vice-minister-president in het kabinet-De Quay. Ook is hij tijdelijk belast met het beheer van het departement van zaken 'erzee. Dit blijkt uit het in de staats- mrant van gisteren verschenen Konink lijk besluit betreffende het ontslag bepaalde leden van het interim-kab eel en betreffende de benoeming va Volgens dit K.B. is niet alleen eervol ontslag verleend aan de heren Beel, Struycken, Staf, Witte en Helders, maar aan de staatssecretaris van marine ■-admiraal H. C. W. Moorman cn aan staatssecretaris van onderwijs, kun- i en wetenschappen mr. R. G. A. Höppener. De heer Moorman, die 59 jaar is sedert 1950 staatssecretaris voor de anine geweest. Mr. Höppener werd op 1 oktober 1956 tot onderminister k en w. benoemd. De heer W. K N. Schmelzer (sedert 1956 staatssecretaris van binnenlandse ken, P.B.O. en bezitsvorming) is door de Koningin benoemd tot staats; ris van algemene zaken. Dr. G Veldkamp blijft staatssecretaris van ei omische zaken. Zoals in een deel der edities gister 1 gemeld, worden de ministeries v orlog eri marine samengevoegd in departement van defensie. e-admiraal b d. H. C. W. Moorm heeft gisteren zijn functie van staat»- rctaris van marine ncerzelcsd. In afscheidswoord heeft de scheidende indsnian zich gericht tot het personeel in de Koninklijke Marine: „Gedurende tien jaren." aldus ai miraal Moorman, „heb ik het voo recht gehad deel uit te maken va de leiding der Koninklijke Mann In die tijd heb ik die marine zie omen van mr. R G. A. Höppener. sedert oktober 1956 de minister ter- e heeft gestaan als staatssecretaris, het bijzonder belast met de behar tiging der zaken op het gebied der jeugd- ikkeling, lichame lijke opvoeding en sport, radio, televisie pers, kunsten, oudheidkunde en na- irbescherming. ioals bekend wenste mr. Höppener t in aanmerking te komen voor de •dere vervulling van zijn ambt. Ia toespraken van minister Cals De uit Apeldooi in bij een granaatontplofting. Met vrienden had hij de granaat gevon- n de Imbosch bij Eerbeek. Het wa- ontplofte toen zij probeerden het te demonteren. Jaap Vermeer werd dode lijk getroffen, zijn drie vrienden moester min of meer ernstige verwondingen het Apeldoornse Julianaziekenhun worden opgenomen. :ellei aar gehavend verhtin moderne, goed inchtonderdeel dat zij irop wij allen trots n lange en soms moeil land de familie der leidde ten slotte vertegenwoordigsti op alle zeeën en westerse bondgenoten, tige uitdrukking is van vaste wil van het Nederlandse volk om zijn vrnheid en zelfstandigheid te be waren. Dit is slechts mogelijk ge weest door u aller plichtsbetrach ting en toewiiding aan de zaak dei Koninklijke Marine. Ik ben u allen militairen en burgers, daarvoor zeei dankbaar. Ik ben er van overtuigd dat gij in de toekomst op diezelfdi loyale wijze uw steun aan de ma rineleiding zult blijven geven. OnV in dagen dat weer en wind tegen zullen zitten. Juist dan zult gij tonei 1 het u er voor alles om gaat oi de Nederlands haven daar waar uw regering d nodig acht. Vergeet nooit, dat h» Nederlandse volk trots op u wil ziji Mijn beste wensen voor de toekomst vergezellen u en uw gezinnen. Ik hel het steeds als een eer beschouwd eei der uwen te mogen zijn." Minister Cals, de chefs der afdelingei en de andere hoofdambtenaren van zij: ministerie hebben gistermiddag afscheid iraal het W. dr. J. G. Wesselings ood deze laatste een handgekleurde ko- ergravure uit 1730 van Van der Giessen ls afscheidsgeschenk van de hoofdamb- Minister Cals bood mevrouw Höppener bloemen aan. In het kabinet van de minister stond een groot bloemstuk van zijn hoofdambtenaren in verband met het feit, dat voor minister Cals de viei> de ambtsperiode was aangebroken. „MASSEUR" VOOR DE KANTONRECHTER De kantonrechter in Harderwijk heeft ïsteren de Harderwijker Van oordeeld tot honderd gulden boete of ntig dagen hechtenis wegens het bevoegd uitoefenen van de geneeskunde door middel van handoplegging. De die doorgaat voor masseur, heeft enkele I wagens die patiënten zo hardhandig behandeld, dat I andere rijdi van hen na drie „behandelingen"! Na de •leed. Deze patiënt, die leed aan maag- theek no kanker, had heel voorzichtig moeten wor- plastischi den behandeld. I zichtigd ngst >rgt. het hoge Voordat om kwart over di gezelschap vertrekt naar i van het IJ om een bezoek aan het Kon. Shell-laborati iu de Van Speykzaal in het paleis een korte ontvangst door het gemeentebe stuur, waarbij burgemeester Van Hall een begroetingswoord spreekt en alle ge meenteraadsleden de eer te beurt valt aan de Sjah te worden voorgesteld. Bij de Shell Bijna anderhalf uur duurt het bezoek aan het Kon. Shell Laboratorium waar voor de Sjah, komend uit een rijk olie land, grote belangstelling toont. Na de ingsmogelijkheden bijgewoond De Sjah 5 niet de enige die belangstelling toont ok de Koningin is zeer geïnteresseerd n prins Bernhard stelt tal van vragen. waar om half acht het galadiner, dal Koningin en Prins de Sjah aanbieden en waarbij de prinsessen Beatrix en Irene ook aanwezrg zullen zijn, be gint. Het avondprogramma vermeldt dan nog een receptie in het Rijks museum, aangeboden door het Ge meentebestuur van Amsterdam. Oo'\ hierbij zullen de prinsessen Beatrix en Irene aanwezig zijn. Om elf uur in de avond vertrok ken de vorsten weer naar het paleis. Een lange dag, met officiële ge beurtenissen de klok rond, is dan ten einde. Prof. Beel eens met rede van prins ■thoden die thans reeds nd verwezenlijkt zijn. Ten slotte wordt teengezet hoe de aanwezigheid van ra dioactief stralingsgevaar kan worden en worden enige wenken ge- de tegenmaatregelen. aansluiting op deze schriftelijke les geeft de Tilburgse organisatiestaf. met medewerking van de hoofdcommis- ;sen van politie in de betrokken ge nten, regionale mondelinge lessen, geschiedt in Amsterdam. Groningen, hem, Rotterdam en Eindhoven, eze Nederlandse aanpak van de ge- •n der radioactieve straling in vre destijd trekt in internationale opspo- gskringen grote belangstelling. ardt. boeket aan, dat zij, enkele dank- Om elk van de hoge bezoekers rust de gelegenheid te geven de eigen int resse te volgen, wordt de rondgang do proeffabrieken en de hal van het nie we laboratorium Ln vier groepen maakt: de, Sjah, de Koningin en de Pri ieder met hun gevolg en de opperjag« meester van de Sjah, Abolfath Atab; met het zijne worden ieder door tw heren begeleid. Het is onmogelijk door mple: i te tijdrovend dat ondgangen wordt in de biblio- een kleine tentoonstelling va materialen uit aardolie b« en demonstraties van toepa; Mammie ine niet... Mammie is naar 't post kantoor... om centjes te sparen... HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK I1—=^l (Van parlementsredaotie) U en Prof dr. L. J. M. Beel (inmiddels eer- ol ontslagen als minister-president) heeft op 16 mei op sohriftelijke vragen "an het Tweede-Kamerlid M. Bakker comm.) geantwoord, dat hij met instem- ning kennis heeft genomen van de rede- 'oeringen, die prins Bernhard op 15 en 11 ipril jl. te Las Vegas en Dallas heeft ge houden. Zijne Koninklijke Hoogheid, al dus prof. Beel, heeft niet namens de Ne' lerlandse regering gesproken. Het i; chter uit grondwettelijk oogpunt niet ir trijd met de positie van de prins der Ne- lerlanden, dat hij dergelijke redevoerin- ;en houdt. De heer Bakker had in ziji /ragen gesuggereerd, dat er wél sprake :ou zijn van een ongrondwettelijk optre- ien van de prins. Prof. Beel verwijt n' n zijn antwoord de heer Bakker, dat zij: vragen een tendentieuze en op meer da één pumf onjuiste weergave van de rede voeringen van de prins bevatten. Pinksterbeweging hield landdag in Utrecht Tweede Pinksterdag werd in Utrecht een landelijke conferentie der Pinkster beweging gehouden, waaraan naar schat ting door 1500 personen werd deelgeno- Als sprekers waren aanwezig de evan gelisten: J. Maasbach, uit Gouda (de Os- borntolk van het Malieveld), Z. Hiilbe- rink uit Vroomshoop, J. Versteeg uit Am sterdam en J. Zeegere uit Haarlem, ter wijl nog andere voorgangers en medwer- kers assisteerden, o.a. Pastor Hilding Bro- hede, IBRA-vertegenwoordiger voor de Nederl. uitzendingen, benevens een Ame rikaanse evangelist, die in een bovenzaal de samenkomst leidde, daar de grote ver gaderzaal niet alle bezoekers kon bevat ten; voor de kinderen waren er aparte bijeenkomsten. In de grote zaal verleen den verschillende zangkoren en solisten hun medewerking. De zwarte vloed De kolenvoorraden bij de mijnen van de Kolen- en Staalgemeenschap zijn in april van 28 miljoen tot 30.292 000 geste gen, waarvan in West-Duitsland met een miljoen tot 10.910 000, in Frankrijk van 8.763.000 tot 9.640.000, in Saarland van 1 089 000 tot 1.195.000, in Nederland van 841.000 tot 933.000. in Italië van 45.000 tot 68 000. in België van 7.341 000 tot 7.546 00O icht ordt legevi de af- PETRUS REGOUT zou trots zijn Petrus Regout legde 125 jaar gele den in Maastricht de grondslag van de aardewerk-industrie. Thans de N V. Sphinx-Céramique, een bedrijf van meer dan 4000 wer- Hier begint de triomftocht van Maastrichts Aardewerk over heel de wereld. Ook het moderne Maastrichts aar dewerk wordt hier volgens de nieuwste methoden gemaakt. Vakkundige ontwerpers garanderen een verantwoorde vormgeving en een decoratief kleurenspel. De technische outillage staat borg voor kwaliteitsproducten. Het is waardewerk waarop Petrus Regout trots zou zijn. In maast richts aardewerk Auto door een trein gegrepen2 doden Over een afstand van twee- tot drie honderd meter lagen gisteren de brok stukken verspreid van een personenauto die op een onbewaakte overweg by Steenakker (gemeente Prinsenbeek) door een trein werd gegrepen. De wagen werd bestuurd door de han delaar Michielsen uit Prinsenbeek, die zwaar gewond in een ziekenhuis te Breda werd opgenomen en daar later overleed. De andere inzittende van de auto, de heer Vermeeren -uit Prinsenbeek schoonvader van de heer Michielsen kwam bij de botsing onmiddellijk om het leven. Inzendingen van vorstenhuizen (Van een onzer verslaggevers) J^07T£RDAM 2al volgend jaar een Koningshofrijk zijn. Een tuin en drie kassen vol bloemen en plan ten. die beschikbaar zullen worden gesteld door Europese koninklijke fa milies. Op dit ogenblik hebben de vorstenhuizen van Nederland, België en Monaco al toegezegd aan de ..Kq- ningshof" te zullen meewerken, ter wijl besprekingen met vertegenwoor digers van andere hoven inmiddels werden geopend. De ..Koningshor' zal worden opgeno men in de grote internationale tuinbouw tentoonstelling „Floriade". die in het voorjaar van 1960 ;n het Rotterdamse Park wordt geopend. Kem van deze hof is een complex van drie onderling elkaar verbonden kassen, die een i menlijke oppervlakte zullen krijgen ongeveer 1000 m2. Rond dit complex in de openlucht een tuin worden aar legd. waarin eveneens inzendingen koninklijke tuinen een plaats zullen krijgen. Een groep Oranjebomen uit de l paleis Soestdijk zal als entree bij de de ..Koningshof' worden ge- Het i il zodanig zijn. dat onderlinge geiijking onmogelijk wordt gemaakt soorten Van bloemen en planten u: verschillende landen zijn namelijk der mate verschillend verband aan een vergelijking niet kan worden gedacht. Deze mededelingen werden gisteren op de dertiende Rotterdamse Opbouwdag gedaan door de voorzitter van de Kon Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, jhr. mr. L M. E von Fisen- ne. Hij voegde daaraan toe dat de Ko ningin van harte haar volledige instem ming met deze gedachte „Koningshof heeft betuigd. Na de toespraak van de heer von F1 senne werd op het terrein van ..Florida' met de opbouw van de „Koningehof" be gonnen Ten bewijze hiervan s>loeg di heer Van den Brink, chefbloemist vai het paleis Soestdijk, een chalon ln d< grond, op de plaats waar de eerate span van een der kassen zal worden opge richt. De heer Van den Brink belangrijk aandeel leveren in de ging van de Inzending, die door het Ne derlandse vorstenhuis beschikbaar worden gesteld. ZES SOLDATEN, die tot de wacht behoren van het histo rische Windsorcastle van ko ningin Elizabeth, zijn ontsla gen uit het leger wegens wan gedrag buiten diensttijd. Ze behoor den tot de Ierse Garde, een van de meest geziene Britse regimenten, die met hoge berenmuts op en in schar lakenrode tuniek aan de poorten van het kasteel op wacht stonden. Het ministerie van oorlog in Londen heeft het ontslag uitvoerig gemotiveerd. Het is verleend krachtens een van de zeldzaam toegepaste rechten van de Koningin, waarbij de commanderende officier een soldaat uit de dienst kan ont slaan, zonder dat hij voor de krijgs raad is verschenen. Het ontslag is niet oneervol. De soldaten is gewoon gezegd, dat van hun diensten geen gebruik meer zal worden gemaakt. Zij hadden zich in dronkenschap herhaaldelijk wan ordelijk gedragen en hierover waren klachten ingediend door de plaatse lijke autoriteiten. De soldaten van de wacht van Windsor-Castle zijn over de hele wereld bekend. Vrijwel onbeweeg lijk staan zij op post. met strakke gezichten, waarop zelfs de aardigste meisjes nooit een glimlach hebben weten te toveren Vier betrouwbare middelendoenwonderen De 4 middelen verenigd in Chefarine „4'' worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt en hebben hun betrouwbaar heid wel afdoende bewezen. Tezamen werken zij nóg beter den elk afzon derlijk. Zij helpen vaak ook dan, wan neer andere middelen falen an doen werkelijk wonderen I m

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5