CHRISTELIJK Moderne tijd stelt zware eisen aan het onderwijs Rapporten over vrijetijdsbesteding en ruimtelijke ordening gevraagd Zevende lustrum van de chr. geref. Knapenbond Evangelisatie richt zich te veel op minder gegoeden Ontsnapt I langs Krakatau Eert woord voor vandaag Kanttekening VITELLA Problemen chr. onderwijzers P w - *1 Elke drie dogen vier nieuwe scholen (Van onzer verslaggevers) T^LKE drie dagen komen er in Ne derland vier nieuwe scholen ge reed. Alle krotscholen ten spijt is een woord van dank voor deze nieuwe schoolgebouwen toch zeker op zijn plaats. Het was de heer D. H. Dutmer, voorzitter van de Protestants Christe lijke Onderwijzersvereniging, die in zijn openingsrede te Leeuwarden voor de zesde algemene vergadering van de P.C.O.V. deze woorden sprak. Naast een principiële bezinning op de po sitie van het christelijk onderwijs, gaf hij ook een beschouwing over ver scheidene actuele problemen die de onderwijswereld bezig houden. Zo deed de heer Dutmer een drin gend beroep op de regering zo spoedig mogelijk de salarispositie van de kleuterleidsters te herzien. Ook is het onbevredigend dat het personeel aan de opleidingsscholen voor kleuterleidsters nog steeds niet weet waar men met de salariëring aan toe is Het wordt tijd dat deze onzekerheid wordt weggenomen. Hier en daar verdwijnen immers al gewaardeerde leerkrachten. De heer Dutmer stond vervolgens stil bij het grote tekort aan gym nastieklokalen en bevoegde leerkrach ten voor gymnastiek. Het ontbreken van een goed gymnastieklokaal heeft een hiaat in de vorming van de jonge mens ten gevolge. ZWARE TAAK Het ULO staat voor een zeer zware taak nu de grote stroom kinderen, geboren in 1946 en 1947, om voort gezet onderwijs komt vragen. ,Jk wil niet graag scherp zijn, maar het moet me toch van het hart dat de overheid heeft verzuimd bijtijds maatregelen te nemen om te voorzien in de grote behoefte aan onderwij zend personeel", zo zei de voorzitter. „Nu zijn noodmaatregelen op nood maatregelen noodzakelijk". De heer Dutmer trok de efficiën tie van de genomen maatregelen in twijfel. Vakleerkrachten en werk studenten zullen het peil van het u.l. ondenvijs niet ten goede komen, zo meende h(j. Het voornaamste bezwaar van het hoofdbestuur tegen de Mammoet- Wet van minister Cals is het ver vallen van de onderscheiding tussen openbaar en bijzonder onderwijs. Hiervoor in de plaats is een ver deling gekomen in wèl en in niét In de middagzitting sprak prof. mr. L. W, G. Scholten, hoogleraar aan de over „Moderne eisen gesteld aan het christelijk onderwijs". De school krijgt door de geboorte- I goed af als het itijging een steeds grotere taak. Het karakter van de school kan in nieuwe stadswijken een stempel zetten op het uiterlijk. De onderwijzer kan door werk in de school en daarbuiten het openbaar gelaat van een nieuwe ijk helpen vormen, zo betoogde de hoogleraar. De school kan met de Bijbel in de hand strijden tegen een materialisti sche levensbeschouwing. Deze wordt de hand gewerkt door de veron achtzaming van het verband tussen arbeid en beloning. In dit verband hekelde de hoogleraar de voetbalpool, de puzzelrage en de quiz voor radio televisie. Verder wees prof. Schol ten op de devaluatie van het gebod: Gij zult niet stelen. Hij weet de waardever mindering in de eerste plaats aan de houding der ouders. De christelijke school heeft hier een belangrijke voor lichtende en opvoedende taak. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterwolde. Geld.: T. Lan- gerak te Vmkeveen; te Breukelen: H. J. van Druten te Driebergen. Benoemd tot diaconaal medewerker te Baarn: ds. O. S. Jellema, emeritus pre dikant aldaar. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-Loosduinen (6e pred. pl.)H. Tien te Nijkerk on J. Wilschut te Zeist. Beroepen te Schoonoord: drs. Chr. van Ulden, kand. te 's-Gravenhage; te Leeu- warden-Huizum: R. Petersen te Oude- mirdum. Aangenomen naar Wormerveer (2e pred. pl. en 2e beroep): A. Prins te Win- sum, Friesland: eveneens naar Wormer veer: P. Noomen te Westeremden; naar Klazienaveen: Joh. Dijkstra te Schermer- horn. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Armadale, Australië (Free Chr. Ref. Church): A. Veldman te Rot- terdam-Delfshaven. Bedankt voor Stadskanaal: D. Berghuis te Grootegast. CHRIST. GEREF. KEKKEN IJrnuid M. vlii GF»TEFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Rhenen: C. Hegeman t enemuiden. UNIE VAN BAPT. GEMEENTEN uit de openbare kas bekostigd on derwijs. „Na een wet-De Visser gunnen we onze minister gaarne een wet- Cals, maar hij zal de lijn van. Schaepman toch niet al te ver mogen verlaten. Vrijheid van on derwijs, financiële gelijkstelling, meer niet, betoogde de heer Dutmer. PROF. SCHOLTEIS Voorstellen alg. vergadering C.H.U. Zo ligt het ook met het rassenpro bleem. De Bijbel leert ons dat de men- niet gelijk, maar wel gelijkwaar dig zijn omdat elk schepsel uitdruk king geeft aan wat God met Zijn schepping heeft bedoeld. Gelet op het geen prof. Scholten al gehoord en ge zien heeft in ons land, was hij er niet zeker van dat excessen in deze zullen uitblijven. Prof. Scholten besloot met de vol gende woorden: „Het leven vertoont op 't ogenblik allerlei tekenen van verwording, in geval van structuurwijziging, waaruit verwording kan voortvloeien. Vandaar dat de school tot taak heeft de ontwikkeling daarvan in de juiste banen te leiden. Zal dit voornemen slagen, dan moet zij daarbij het oog gericht houden op haar doelstelling als christelijke school Eerst zo valt er eeuwigheidslicht over de arbeid van allen, die bij het christelijk onderwijs betrokken zijn. Eerst zo kan er rijke zegen van haar arbeid uitgaan, ook nu in de moderne tijd." De Dordtse Kiesvereniging „Willem van Oranje" heeft nogal enige wensen x? geuit voor de Alg. Vergadering van de C.H.U. Niet alle komen er echter zo om de agenda zodanig op te stellen, dat vraagstukken politieke aard voorrang krijgen boven organisatorische kwesties. Volgens Dordrecht is herhaaldelijk gebleken, dat belangrijke onderwerpen van staat kundige aard niet ten volle tot hun recht kwamen bij de besprekingen, omdat teveel tijd heenging met de behandeling van ondergeschikte punten. Het Hooldbestuur van de C.H.U. heeft Dordrecht een vlotte bediening gegeven door de voorstellen reeds nu te rangschikken in de gevraagde volgorde. Daardoor zijn de telkenjare terugkerende, doch altijd weer interessante voorstellen over de samenwerking met de A.R.P. en de opbouw van een c.h.-pers wat op de achtergrond geraakt. Voorrang voor politieke vraagstukken vel verzoekt i samenstellen c Wanneer diezelfde kiesvereniging '"j de instelling van een op n rapport zou moeten de het ch.-standpunt ten an: aaiuien van isea. Nieuw-Guinea. ver klaart hot H.B. ronduit zulks overbodig te achten. Meermalen is duidelijk uitge sproken. aldus het H.B.. dat or~e Nieuw-Guinea-politiek welbewust geri-'it dient te zijn op zodanige ontwikkeling van de inwoners, dat deze in staat zul len zijn over eigen toekomst te beschik ken. De CHU ziet de souvereiniteit over Ned. Nieuw-Guinea dan ook niet als dóél, doch als middel, nl. om het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's te Gevraagd was allereerst om een on derzoek te doen instellen naar de socia le en economische consequenties van dc werktijdverkorting in de vorm van eer vrije zaterdag, waarbij met name aan dacht geschonken dient te worden aar de perspectieven voor recreatie en zon dagsbesteding. De Soc. Ec. Commissie ,1 van de CHU zal hierover rapporteren. ^5= Voor het probleem van de ruimtelijke ordening, waarbij vooral gedoeld wordt I mulering Op 3 juni zal de Chrlstelijk-His- torische Unie te Hilversum in Al gemene Vergadering bijeenkomen. Hiel zullen ondermeer de ruim 50 voorstellen in behandeling worden kiesv dooi divi c.h.- ngen zijn ingediend. het Hoofdbestuur zijn deze, gebun deld in een overzichtelijk druk werkje van 16 pagina's, vandaag toegezonden aan de secretarissen van de Kiesverenigingen. In bij gaand artikel geven we een over zicht van de meer politieke voor stellen, terwijl we nader hopen in te gaan op de belangwekkende or ganisatorische suggesties, die o.a. betrekking hebben op de samen werking met de ARP en de op- •ichting van een c.h.-dagblad. bevorder Ook de Dordtse vraag naar een rap port over de buitenlandse politiek, heeft bij het H B. van de Unie geen gewillig oor gevonden. Het nut van een dergelijke onderneming wordt be twijfeld, omdat de buitenlandse ver houdingen sterk aan wijziging onder hevig zijn. Na een korte tijd zou een zodanig rapport zijn actualiteit alweer verloren hebben. RAPPORTEN itvolking van het platteland, zal aparte commissie worden benoemd. 's-Gravenhage-II heeft ook het pro bleem aan de orde gesteld van de per sonen. die niet behoren tot de loontrek- kendén en die daarom geen compensatie zullen ontvangen bij een ev. huurverho ging. Op de vraag of het mogelijk i: bestuur, dat de zg vergeten groepen ditmaal niet vergeten mogen worden. Drlebergen-Rijsenburg en Kuinre ge ven beide uiting aan de opvatting, dat de CHU alles in het werk moet stellen om te bevorderen, dat de Goede Vrij dag door de overheid wordt erkend als een christelijke gedenkdag. Hel Hoofd bestuur verklaart zich daarmee akkoord. PRACTISCH De Kiesvereniging Arnhem, die reeds in '57 heeft voorgesteld om over het vraagstuk van radio en televisie een welomlijnde uitspraak het licht te doen zien. komt daar dit jaar weer op terug. ,Het HB schrijft, dat het rondzenden van Niet ten onrechte waarschuwt het een rapport over deze kwestie niet de hoofdbestuur er op een andere plaats meest juiste wijze van behandeling dat te veel instanties rapporten schijnt. Toegezegd wordt echter, dat de Unieraad zich er binnen de kortst niet geschroomd on pen in studie te ner II ziet dan ook eer om rapporten door vies ondersteund. actuele ondf— i. 's-Grave: *iage- veetal verzoeken gunstig prae-ad- Uit klein stekje groeide flinke organisatie (Van een onzer verslaggevers) IN Zeist is dinsdag een groot aantal jongens bijeen ge weest, daar twee organisaties van knapenverenigingen er haar toogdag hielden. In de kerk der gereformeerde gemeente zaten de jongens van het Landelijk Ver band van Knapenverenigingen, behorende bij die gemeenten; een paar lanen verder vergaderde de Bond van Chr. Geref. Knapen verenigingen. De laatstgenoemde organisatie vier de haar zevende lustrum. In de roy aal met bloemen getooide kerk riep voorzitter W. Bijleveld de talrijke jongens en hun leiders een hartelijk welkom toe. Het verblijf in de kerk duurde maar kort, daar men vooral de jongens van de natuur wilde doen genieten. De Bond meende, dat een jongensdag ook werkelijk voor jon gens bestemd moet zijn. Toch wilde men niet voorbijgaan aan het feit van de dag. Daarom werd een kort herdenkingswoord gespro ken. Dit geschiedde door de erevoor zitter van de Bond. de heer H. van den Berg te 's-Gravendeel. De heer Van den Berg herin nerde aan de oprichtingsdag: paas maandag 21 april 1924. Men had toen niet kunnen denken, dat de Bond zich zo gunstig zou ontwik kelen als tot heden toe het geval is geweest. Precies vijfentwintig jaar heeft de heer Van den Berg het voorzitterschap bekleed. Als voorzitter van de jeugddeputa1 ten der chr. geref. kerken voerde ds. S. van der Molen te Middelburg het woord. Ook hij achtte het een zegen, dat uit het kleine stekje een flinke organisatie gegroeid is. die op haar feestdag een kerk vol jongens bijeen ziet. Dezelfde groei doet zich bij de „oudere" bonden voor. Uit eigen jon gelingstijd herinnerde ds. Van der Molen zich wel een bendsdag van de jongelir.gsbond, waarop men met slechts 45 man bij elkaar kwam! Tot vermaak van de schare vertelde ds. Van der Molen voorts, dat hij de jongens de groeten van hun moeder kwam doen. Niet echter van moeder thuis, doch van „moeder" de Kerk zoals zij in synode bijeenkomt om te zorgen voor haar kinderen. Uit die zorg was ook het deputaatschap ont staan, dat het contact met de jeugd organisaties moet onderhouden en waar mogelijk steun bieden. Dat die steun ook letterlijk bedoeld is, bleek uit het gebaar, dat ds. Van der Molen vervolgens maakte: hij overhandigde het bestuur een bedrag van 35 maal tien gulden, zijnde de bijdrage van de jeugddeputaten. Laatste spreker was ds. J. W. van de Gronden te Enschede-Oost. Hij droeg een verhaal voor ,,De sterke vader", waar de jongens gretig naar luisterden. gelijke termijn mee bezig zal houden. De Unieraad krijgt het trouwens druk. Of liever: het orgaan, dat er bij aan vaarding van de statutenwijziging voor in de plaats zal komen, nl. een Ver sterkt Hoofdbestuur. Het opstellen van een concreet werkprogramma, waarin, op basis van de Ui-beginselen. duidelijk positie wordt bepaald ten aanzien van de belangrijke practische politieke vra gen, waartoe Wassenaar een commissie wil doen benoem^p, wordt door het HB nl. typisch een taak voor de Unieraad geacht. Dat de relatie tussen beginsel en prac: t.ijk niet alleen een kwestie is, die bij de ch-jongeren sterk leeft, blijkt overi gens duidelijk uit verschillende voorstel- jlen, die dit jaar zijn ingediend. Zo [vraagt ook 's-Gravenhage-II om een sti- het gesprek over de gees- slagen en drijfveren van de Unie met betrekking tot hun betekenis voor de practische politieke vragen van deze tijd. Het H.B. wijst er op, dat het Studiecentrum de Jhr Mr A. F. de Sa- vornin Lohmanstichting zich tot taak heeft gesteld om de consequenties van 'iet uitgangspunt der C.H.U. voor de ac tuele nationale en internationale politiek duidelijk uit te werken. Ook verschillen de commissies houden zich hiermee be zig Het H.B. verklaart echter attent te blijven op uitbreiding van de mogelijk heden tot diepgaand gesprek. Algemeen is men er in de CHU van overtuigd, dat zulks onder leiding van de vorig jaar benoemde voorzitter en secretaris, resp. Mr H K. J. Beernink en Mr J. W. van Gelder, ook inderdaad zal gebeuren. Benoemd tot onderwijzer: aan de Ds. A. van Geest-school te 's-Gravenzande: G. v. d. Koek te Den Haag; aan de Christ. Nat. School te Kamerik: J. F. Sierevogel te Woerden: aan de Oranje Nassau-school te Muiderberg: L. Postma te Leeuwarden; aan de Pr. Irene-school te Papendrecht: W. Boogaard te Wijngaarden, aan de Chr. Nat School te Ter Aar: G. Brinkman te Schiedam; aan de School met de Bijbel te Westeremden: W. J. Garssen te Zutphen: aan de Evangelische Broedergemeente school te Zeist: W. M. Popma te Rotter dam-Zuid. zenuwpijn Direct een "Akkertje" nemen. Even weken, doorslikken, even wachtenhet is of de pijn oplost. Verlies geen tijd aan pijn. "Akkertjes" flitsen Uw klachten weg, veilig en zeker! Gereformeerd evangelisatiecongres schoten" wordt de jaarlijkse evan gelisatieconferentie gehouden van het Verband van Gerefor meerde Evangelisatiecommissies in Nederland. Aan de conferentie ging een huishoudelijke jaarver gadering vooraf. Waarin onder meer de evangelist Jacq. Bui tenhuis gekozen werd tot penning meester in de plaats van ds. H. J. Lugtigheid die na vier jaar dienst aan de beurt was om af te treden. De vergadering werd geopend door de voorzitter ds. W. A. Wiersinga die er -1- nadruk op legde dat vele werkers evangelisatiearbeid het gevoel hebben voor een gesloten deur te staan. Het ge vaar is aanwezig dat zij „lopers" zullen gaan gebruiken om toch binnen te komen en dat zij vervallen in een kramphouding, gejaagd gaan leven en onrustig worden. In zijn openingswoord heette hij de Amerikaanse predikant rev. W. de Boer welkom en deelde mee dat ook Zuid- afrikaanse predikant ds. Villiers en de 28 i de hand? Nog altijdhoe er..helderziende?" Ongedul- u .,.j „rm uit in de richting van de Kerrv Dancer". „Grote hemel, man het schip is toch duidelijk verlaten. Totaal uitgebrand en gemi trailleerd. zodat het wel een drijvende vergiet lijkt. Geloof je nu werkelijk dat daar nog overlevenden op zouden zitten, na alles wat er gebeurd is? En als dat inderdaad het geval was, zouden ze onze lichten toch moeten zien. Waarom staan ze dan niet te dan sen en te springen op het bovendek als dat er tenminste nog is En waarom staan ze niet met hun hemden boven hun hoofd te zwaaienKapitein Findhorn werd sarcastisch. „Ik wéét het niet. kapitein. Al zou ik me wel kunnen voorstellen, dat een zwaargewonde soldaat McKinnon heeft toch immers gezegd, dat er een paar waren die op brancards lagen? het wel moeilijk, véél te moeilijk zou kunnen vinden, zelfs al om uit zijn bed te komen en zijn herrfd uit te trekken, laat staan om er helemaal op het boven dek mee te gaan staan zwaaien." constateerde Ni- colson laconiek. „Doe me een plezier, kapitein Laat onze zoeklichten aan-en-uit-flitsen: laat onze twaalf ponders een paar schoten lossen en waag c letje vuurpijlen deor ALISTAIR MAC LEAN f (vertaling Rob Limburg) i uur. Dat moet Metsana zijn want het is geen gewoon rif!" „Het is Metsana," bromde Findhorn. „Ik had toch geen ogenblik gedacht dat we daar zó dicht bij waren! Dat doet de deur dicht. Doof de schijn werpers. Volle kracht1 Scherp over stuurboord en houd het schip 090 - zo gauw mogelijk hier van daan. in zo kort mogelijke tijd. We kunnen ieder ogenblik door het hart niemand weet, hoe de wat is er nou weer?". Nicolson had een hand op zijn bovenai vingers drongen diep ":i" gelegd zijn vlees. Met blindend wit n schoten zij na; op de kampai daar ettelijke baadde het aardedonker. In een vlakke boog r het westen: een ervan kwam terecht ije van de ..Kerry Dancer" en bleef seconden liggen, zodat het hele schip verblindend licht. lev. i stel- Wanneer er nog iemand in le ve) is zaUdat hun aandacht trekken." Findhorn dacht een ogenblik na en knikte. „Dat is het minste wat Ik kan doen. en ik geloof toch met gen. „Daar. dat er een Jap te bekennen is binnen een afstand vijftig mijlen. Ga je gang „Ziezo, dat is dat." De stem van kapitein Find horn klonk wat vermoeid; ook al had hij niet de minste hoop gehad, toch was hij nu teleurgesteld, meer dan hij zou hebben willen toegeven. tevreden, stuurman?" „Kapitein! Kapitein!" riep, voor Nicolson nog „Bent i Kijk toch!!" HHP aar, stuurman.' n-en-uit-flitlen van de zoeklichten le verde al evenmin iets op als de scherpe knal van de twaalfponder, die zonder echo over het water verklonk. Er kwam geen enkele reactie. De „Ker ry Dancer" zag er zelfs nog levenlozer en verlate- ner uit dan tevoren; de bak werd nu nog slechts in de diepste golf dalen even zichtbaar. En toen kwamen de vuurpijlen zeven of acht in aantal, ver- Nog voor Vannier uitgesproken was, had Findhorn zijn nachtkijker al voor zijn ogen, en leunde met een hand op de verschansing. Een paar ogenblik ken bleef hij daar r""">c Hot hü zijn kijker zakken Maar deze twintig minuten vastlopen, hoogstens HBHHIHHHBBiH^^R hij||| terdek van het zinkende schip. „Ik heb een licht gezien, nu net. vlak nadat de onze werden gedoofd." Hij zei het heel rustig, bij na onhoorbaar. ..Een heel zwak licht een kaars, of misschien wel een lucifer. De patrijspoort die het dichtst bij het benedendek is Findhorn keek hem aan. staarde weer naar de vage. donkere silhouet van de „Kerry Dancer" en schudde vervolgens het hoofd „Ik ben bang dat u zich vergist, stuurman. Ge zichtsbedrog. en anders niet. Het netvlies houdt soms merkwaardige indrukken vast. En misschien is het ook niet anders geweest dan een weerkaat sing van het wegstervende licht van een van on- niet," viel Ni- Er verliepen enkele seconden in doodse stilte. Toen nam Findhorn opnieuw het woord: „Heeft iemand anders dat licht ook gezien?" Zijn stem klonk kalm, bijna zakelijk, al voelde men er even de opkomende boosheid in. Opnieuw ontstond er een stilte, die ditmaal lan ger duurde. Daarna draaide Findhorn zich met een ruk om. „Volle kracht, kwartiermeester, en stuurman, wat doet u nou?" (Wórdt vervolgd) i Störmer de Ook de He vormde Kerk was vertegenwoordigd de persoon van ds. G. P. Klijn en Christelijke Gereformeerde had ds. J. W. v. d. Gronden afgevaardigd. Brochure Ds. E. de Jong van Winterswijk rap porteerde als secretaris over de werk zaamheden van het hoofdbestuur, dat zich behalve met de voorbereiding van deze conferentie ook bezig hield met hei menstelien van een brochure welke nenkort aan alle Kerkeraden zal worden toegezonden en waarin aandacht geschon ken wordt aan de z.g. kringen welke men allerwegen in de plaatselijke kerk ziet opkomen als een welkom middel tegen ae massificatie. Verder releveerde deze de integratie pogingen van de onderscheiden organisa ties op het terrein van de geref. evange lisatie en benadrukte hij dat het Verband ziin plaats ten volle wenst te behouden, juist omdat hierin het ambt der gelovi gen op zo geschikte wijze kan functio- De vergadering besloot voortaan de referatenooekjes af te schaffen en ieder referaat afzonderlijk uit te geven, zodat een betere ordening mogelijk zal zijn. Te vens deelde de vomziuer mede dat ei 5 weekends voor evangelisatie-ouderlin gen zullen worden gehouden. Ook bereidt men weekenden voor ten behoeve van huisbezoekers en leidsters van vrouwen kringen. Opbouw De namiddagvergadering was geheel gewijd aan het referaat van ds, W. A. Wiersinga over „De opbouw van het plaatselijk Evangelisatiewerk". Zonder goed uitgedacht plan moet hel plaatselijk werk mislukken. Daarom is de eerste re gel dat er zekere strategie nodig is. Men dient het terrein te verkennen, zich re kenschap te geven van het sociale milieu en de mogelijke arbeid door andere ker ken verricht, de samenstelling der oe- volking ï.v.m. de vraag waarmee men net eerst dient te beginnen en zoveel meer. Anaerzijds make men de balans op van de eigen krachten en mogelijkheden zo wel aan mensen als lokaliteiten en finan- Alct nadruk betoogde spr. dat onze Evangelisatie-arbeid, me'ile als erfenis van het Reveil, zich te veel richtte en richt tot de sociaal minder gocd-gesi- tueerden en dat men de voordelen van :t spreien met menden uit het eigen milieu weinig of niet gebruikte. Juist met' mensen die eenzelfde levensmilieu heb-| ben als wijzelf, kunnen we spoediger ko- tot het bespreken van tal van vra gen. Een tweede eis is het voortdurend con- ct met de kerkeraad. Voorts dient het erk een gesloten geheel te zijn en moe ten alle takken van arbeid worden ge- integreerd. Omdat het bewerken van de gezinnen van eminent belang is, mogen zondagsschool en evangelisatieclubs niet naast elkander werken. Spr. gaf diverse suggesties hoe hier tot een vruchtbare samenwerking te geraken. „Maar ook Hij is wijs", schrijft Jesaja (31 2) als hij het „Wee hun" heeft uitgesproken over hen, die steunen op wagenen en paarden omdat zij talrijk zijn. En tegenover de wijsheid van de groten van de aarde plaatst hij de wijsheid van Hem die in Christus onze Vader wil zijn. In Genève is het gesprek nog steeds in volle gang en nog altijd niet veel verder gekomen. Aan het gesprek is echter een nieuw gesprek toegevoegd, niet van machthebbers met heersers, maar van mensen met God. Reeds eerder in de geschiedenis is een vastgelopen gesprek op gang gekomen, omdat mensen op de knieën gingen. Waar de wijsheid van de mensen geen uitweg meer ziet, kijkt God over de muren van onze blik heen en ziet de oplossing. De mens die zijn knieën buigt ziet verder dan de mens die rechtop staat, want hij ziet met de ogen van God. Vergeet niet dat ook God wijs is en dat hij belooft ons te doen delen in zijn wijsheid: Indien iemand van u wijsheid te kort schiet, dan bidde hij God daarom, Die aan allen geeft, eenvoudigweg en zonder verwijt", schrijft Jacobus (1:5). Dat geldt in Genève en in Holland. AMBTENAREN NIET TEVREDEN TN de kring van de ambtenaren blijken op het ogenblik nogal wat wensen en zelfs klachten te leven. De aftrek, die is toegepast op de pen sioenen in verband met de uitkering krachtens de Algemene Ouderdoms wet, is niet bepaald in goede aarde gevallen. Thans vreest men, dat voor de Algemene Weduwen- en Wezen wet, die reeds door de Kamers is goedgekeurd, een dergelijke regeling wordt voorbereid, die dan bij de amb tenaren eveneens ontstemming zal wekken. Een andere zaak, die reeds geruime tijd slepende is gehouden, maar daar om niet minder de gemoederen on der de ambtenaren bezig houdt, is de honorering van de lagere en voor al de zogenaamde middelbare amb tenaren. En tenslotte komt hier nog bij de kwestie van de vrijere loon vorming. Wanneer het in Nederland tot pen dergelijk systeem van loon vorming mocht komen, zullen even tuele loonsverhogingen per bedrijfs tak bezien moeten worden en zal dc produktiviteitsstijging de beslissende factor zijn. Maar zal men dan ooit voor de ambtenaren tot een verho ging van de lonen komen, zo vraagt men zich af. Stuk voor stuk belangrijke aan gelegenheden, die de aandacht verdienen en waarop wij te zijner tijd nog wel nader in zullen gaan. Thans willen we echter aandacht vra gen voor een kwestie, die van fun damenteel belang is voor alle reeds opgesomde punten, we zouden bijna zeggen de sleutel tot een voor de ambtenaren aanvaardbare of zo men wil aantrekkelijker oplossing van de gestelde moeilijkheden. We hebben hier het oog op de vorm van overleg tussen de overheid en de ambtenarenorganisaties. Want de kwesties, die wij genoemd hebben, zijn alle punten, waarover tussen de overheid en de organisaties overleg is gepleegd of nog zal worden ge pleegd, een overleg dat niet altijd het gewenste tempo ontwikkelt en dat nog minder altijd een bevredigend verloop heeft. Een verbetering van de overlegsvorm is van essentieel en fundamenteel belang, ook voor het resultaat van dit overleg, waartegen zich thans vele klachten uit ambtenarenkring rich ten. De gedachte, te komen tot een reor ganisatie van dit overleg, is ook niet iets van de laatste tijd, zelfs niet van de laatste jaren. De formele kant van het overleg is al dikwijls aan de orde gesteld. De commissie-Bouman bracht hierover zelfs al een rapport uit, maar dit werkstuk voor een breder en be ter overleg is in de ijskast opgebor gen. Bovendien heeft al herhaalde malen de minister van binnenlandse zaken de toezegging gedaan, met voorstel len inzake een reorganisatie van het overleg te zullen komen, maar deze zijn tot nog toe uitgebleven. De algemeen gehoorde klacht tegen de vorm van overleg is op het ogen blik dat de regeringsdelegatie bij be langrijke zaken te weinig armslag heeft om met de organisatievertegen woordigers tot een akkoord te komen. De regeringsdelegatie heeft een in structie en is daarbij gebonden aan van tevoren vastgestelde grenzen. De allereerste vraag van de overheid bij de bespreking van bepaalde maat regelen zou echter niet mogen zijn: Wat kost dit?, maar: is een maatregel sociaal rechtvaardig en in het raam der verhoudingen nodig? Met name de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel zou het reeds een winstpunt achten, wanneer het over leg gevoerd zou kunnen worden on der leiding van een ambtenaar, die zelf politieke verantwoordelijkheid draagt, iemand die rechtstreeks bij het regeringsbeleid betrokken is, zoals bijv. een staatssecretaris. Het is inderdaad weinig indrukwek kend, wanneer een minister aan het slot van een serie gesprekken over salarisverbeteringen met de organi saties zelf moet komen zeggen, dat de schatkist leeg is en dat er daarom niets gebeuren kan. Ook het argument dat zeer geringe verbeteringen voor het overheidspersoneel reeds reper cussies zouden opleveren voor het particuliere bedrijfsleven en dat daarom de lonen niet opgetrokken kunnen worden, is weinig overtui gend. Een dergelijke gang van zaken is een gevolg van het feit, dal het over leg, zoals het tot nog toe gevoerd is, in wezen geen overleg is geweest. Het verkeer tussen de vertegenwoor digers van de ambtenarenorganisa- ties en de regeringsdelegatie is te eenzijdig geweest; de regeringsdele gatie was steeds gedwongen tot een onmachtshouding. Dat de organisa ties er thans op staan, dat hierin ver betering wordt gebracht, vooral na de vele kwistige toezeggingen van de minister van binnenlandse zaken, lijkt ons gerechtvaardigd en daarom noodzakelijk. EEN AANTREKKELIJK VOORSTEL \Y/"AT betreft de verbetering van het overleg tussen de overheid en de ambtenarenorganisaties, heeft de heer Stokman bij de behandeling van de begroting 1959 van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen .in de Tweede Kamer een opmerkelijk voorstel gedaan. Deze afgevaardigde wilde namelijk een college voor ge schillen in het leven roepen, waar op beroep mogelijk zou zijn, wanneer het georganiseerd overleg niet tot overeenstemming mocht leiden. De minister zag in dit voorstel weinig heil, maar zegde toch toe, de zaak in de raad voor de burgerlijke rijks dienst (een deel van de minister raad) te brengen. Genoemd college voor belangenge- schillen zou dus boven het georgani seerd overleg moeten staan, en hier in zouden zitting moeten hebben: de overheid, het overheidspersoneel, en enkele deskundigen op het gebied van de lonen en de arbeidsvoorwaar den. Het college zou een permanent karakter moeten krijgen en over een eigen apparaat moeten beschikken. Na beide partijen te hebben gehoord geeft het college een gemotiveerde uitspraak, welke bindend is voor het overheidspersoneel en waarvan dc overheid slechts af kan wijken om redenen van landsbelang. De over heid zal daarbij verplicht zijn, van elke afwijking een gemotiveerd ver slag uit te brengen aan de Staten- Generaal. In het voorstel-Stokman zijn duide lijk enkele staatsrechtelijke klippen omzeild: de uitspraak van het college van geschillen kan immers nooit de overheid bindend opgelegd worden, en tevens is het recht van controle en het budgetrecht van de Kamer gerespecteerd. Want ook na overeen stemming in het overleg of na een uitspraak van het gcschillencollege zal de Kamer haar rechten kunnen hanteren. Het grote nut van het instellen van een dergelijk college zal waarschijn lijk niet bestaan in het aantal bin dende uitspraken, dat dit college zal doen, maar vooral in de gunstige in vloed, welke het bestaan van een dergelijk college op het georgani seerd overleg tussen overheid en ambtenarenorganisaties zal hebben. De partijen zullen er steeds reke ning mee moeten houden, dat, wan neer het overleg niet slaagt, een van beide een mogelijke afkeuring van haar houding riskeert door het colle ge voor geschillen. De overheid zal in dat geval opening van zaken moe ten geven tegenover de Staten-Gene- raal. Het bijzondere accent, dat zo bij het overleg komt te liggen, zou reeds een belangrijke verbetering kunnen inhouden voor de wijze, waar op het overleg wordt gevoerd. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel acht het ge wenst de gedachte, te komen tot in stelling van een college voor geschil len nader te overwegen en te bestu deren. Gaarne stemmen we hiermee in, niet in de laatste plaats, omdat wij menen, dat het oplossen van ge schillen langs de weg van arbitrage een christelijke gedachte is. Hoewel de hier voorgestelde vorm van arbi trage wel een heel bijzondere is, zijn wij toch van mening, dat de juist heid van dit beginsel ook hier geldt. ZtaUtaiie.'. instant pudding 38 ct per pakje Benoemd tot onderwijzeres: aan de Pr. Beatrixschool te Enschede: C. Baron te Winterswijk; aan de Willem Lodewijk C.V.O. te Harlingen: G. Sikkema te Sex- bierum; aan de Christ. Nat. School te Kamerik: J. Bergema te Utrecht en D. van der Linden te Utrecht; aan de School met de Bijbel te Nootdorp: Winkelder- maat te Almen; aan de Oranje Nassau- school te Muiderberg: P. Schenpbier te Leeuwarden en mevr. W. C. Wierine- Schilp te Muiderberg; aan de Samuel- school te Polsbroek: S. Zijderlaan te Stol wijk; aan de Christ. School te Wythemt H. E. Beima te Zwolle; aan de Christ. Nat, School: F. Verduyn te Voorburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2