Katwijks vlaggende vloot pronkte in IJmuiden N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewerf „He Hoop" v.h. Gebr. Boot TEL. K1710-23641 - LEIDEN „DE DAGERAAD" VISSERIJSCHEPEN D en IOH BOOT NV alphen aan den run Stralende zon en straffe uind N.L.C.-prijsvraag Wanneer de eerste groene haring Wanneer zal de eerste groene haring in Nederland worden aangevoerd? Dat is de vraag van onze Vlaggetjesdag-prijs vraag, waarop al heel wat ant woorden zijn binnengekomen. Wié het tijdstip het dichtst be nadert, krijgt een prijs van f 50. Verder zijn er een prijs van f 25 en vijf prijzen van f 5. Wij herinneren nog even aan de spelregels: op een briefkaart geadresseerd aan de redactie van de Nieuwe Leidsche Cou rant, Steenstraat 37, Leiden, dient men zo nauwkeurig mo gelijk aan te geven op welk tijdstip men meent, dat de eer ste haring zal aankomen. Bij voorbeeld: vrijdagmorgen 22 mei, 10.05 uur. Daarbij hebben wij op het oog het ogenblik, dat het eerste Nederlandse schip met malse maatjes aan boord in een Nederlandse vissersha ven meert. De inzendingen moeten uiter lijk morgen in ons bezit zijn. De uitslag wordt zo spoedig mogelijk in de krant bekend gemaakt. Gezapige rust aan boord van de klaarliggende schepen (Van een onzer verslaggevers) BLINKEND SCHOON opgepoetste schepen onder een uitbundig zonnetje, de geur van vers-getaande netten, duizenden vlaggetjes wapperend in de krachtige wind, meeuwen krijsend boven de zangerige luidspréker- muziek uit. Dat was Vlaggetjesdag 1959. Met alle mogelijke vervoermidde len waren de belangstellenden naar IJmuiden gekomen. Het zijn voor een groot deel dezelfde gezichten, die je elk jaar ziet. Kennelijk „landrotten" met belangstelling voor de visserij. Mensen die zelf ook graag zouden varen, maar waarvan nooit is gekomen. Nu schoten ze honderden meters film en maakten plaatje na plaatje van de op haar Paasbest uitgedoste Katwijkse vloot, die ongeduldig aan de touwen trok, om naar de haringgronden te gaan. Al gezien Het Katwijkse bezoek viel wat tegen Maar dat was eigenlijk niet te verwonde ren. Zolang het zeedorp nog geen eigei haven heeft, is de vlaggetjesdag een spe cifiek IJmuidens feest, waarop voor Kat een plaatje van waker Teun Ouwe hand en een praatje met Dirk Jonker, walmachinist van de Kennemerland. Dirk komt uit Katwijk, maar is in IJmuiden gaan wonen, omdat het voort durend heen-en-weer reizen hem te be zwaarlijk werd. „Al heel wat Katwijkers hebben dat gedaan. Man, 't is niks ge daan ^al dat gereis, vooral als het koud is. Nu kan ik tenminste normaal 's mid dags thuis gaan eten." Groene Dirk Jonker had de groene haring al geproefd. „Eén van die trawlers daar had wat gevangen. Lekkere ha- rinkies, kerel, en vet, goeie genade Toch is er nog niet veel aangekomen. Vorig jaar waren er al heel wat Blijde kmders in de lange Vlaggetjesdagoptocht. wijk niet veel valt te beleven. De meeste loggers hebben in het Prins Hendrikka naal gelegen, om te worden klaarge maakt. Vrouwen, familieleden en ken nissen zijn aan boord geweest, om het opgeknapte vaartuig te bewonderen en verder houdt alles op tot de vissers naar IJmuiden gaan, om de jacht op de Hol landse Nieuwe te openen. Wat zou men dan waar de mannen nog maar luttele dagen thuis zijn op zo'n mooie zater dagmiddag naar een vreemde plaats gaan, om te zien wat men in het eigen r dagen tevoren Foto D. Kruyt kantjes buitgemaakt, voordat de vloot officieel uitvoer. Maar dat wil natuurlijk helemaal niet zeggen, dat er volgende week niet zal worden ge vangen. Misschien zit de haring wel hoog en dan kunnen die trawlers niet bij". De IJmuidenaren hadden een op tocht op touw gezet, waarin spreek woorden werden uitgebeeld, die op de zee betrekking hebben. Een blijde kinderschaar trok door de gevulde straten met vlaggetjes, vissen op stokjes, „praalwagens", schetterende muziek en dreunende trommels. Zo kwamen naar de Tegeltjesmarkt Voor de mast varen; Haring in het land, de dokter aan de kant; Een spierinkje uitgooien om een kabel jauw te vangen; De beste stuurlui staan aan wal, maar de schipper stuurt het best van al; Alle zeilen De Katwijkse Vloot vrolijk vlaggend in IJmuidens haven. Foto D. Kruyt bijzetten; Achter het net vissen; Voor de mast varen. Verder reed mee een verkreukelde auto die liet zien hoe gevaarlijk het is te hard te rijden, waren zeekadetten met luidbrullen- de commandanten en het Leger des Heils, dat nooit verstek laat gaan en ook de vissers op zee steun en bij stand beloofde. Burgemeester Kwint van Velsen nam zijn bolhoed af en hield een toespraak rin hij de aandacht vestigde op het belang van de visserij. Weliswaar w IJmuiden steeds meer geïndustrialiseerd. de visserij komt de eer toe de eer ste stoot tot de opbloei van de gemeente hebben gegeven. In het Noordzcekanaal werden ver volgens roeiwedstrijden gehouden tussen leerlingen van de visserijscho- len te Katwijk en IJmuiden en tussen de zeekadettenkorpsen. De Katwijkse jongens staken goed in vorm en sier lijk roeiend sleepten zij de eerste prijs in de wacht. 's Avonds 's Avonds vond de Vlaggetjesdag einde in muziek en dans, terwijl bij de hallen de schijnwerpers werden or ken, om de versierde haringvloot ir kunstmatig zonnetje te zetten. Pat Bc hartstochtelijk geroep om Bernardine werd overstemd door het doffe gebrom van een scheepsfluit. In lange bogen hin gen vanen, vlaggen en wimpels in het mastenbos. Hoog in de lucht bromde een vliegtuig met een reclamegordijn van een scheepsschroevenfabriekWij wensen u een goede vangst. Een wens, die ver vuld moge worden Brand in opslagplaats Gisteren even voor het middaguur moest de brandweer uitrukken voo: orand in een opslagplaats van bouwi rialen. Jongens hadden een vuurtje ge stookt, waardoor een hoeveelheid steiger- hout vlam vatte. Met een straal op dt waterleiding kon de brandweer het vuui snel blussen. De schade wordt geraamd op enige honderden guldens. KATWIJK AAN ZEE Wandeltochten Gistermorgen had de Katwijkse gym nastiekvereniging „Hercules" haar zesde wandeltocht in verenigingsverband. On geveer 250 leden namen aan deze wan deltochten deel. Toen de kinderen waren opgesteld, werd bij het gymnastieklokaal de Parklaan gestart. Het parcours de kleine tippelaare die de 10 km lopen, ging via Parklaan. Bos- Koningin Julianalaan en Nieuwe tweg naar Katwijk aan den Rijn en Kanaaldijk. Boulevard, Sportlaan en Parklaan terug. De leden die de 15 km moesten afleggen, begonnen met dezelfde route maar sloegen over de provinciale brug rechtsaf om via Kanaaldijk op de Oude Noordwijkerweg te komen en via provincialeweg en Kanaaldijk terug naar de Parklaan te marcheren. Aan alle deelnemers(sters) werd een medaille uitgereikt. Een woord van dank werd gericht tot de vele medewerksters, die telkenjare belangeloos hun tijd en kracht hiervoor geven. Autotocht Naar wij van het comité ouden van dagen vernemen, zal de jaarlijkse auto- rocht van de bejaarde inwoners plaats hebben in de maand juni. Volgende week zal een hui6-aan^hui6-colleete worden ge houden. Motorlogger „Maria Theresia" Meer dan tachtig jaar ervaring met de bouw van visserijvaar tuigen. STEEDS TOONAANGEVEND! N.V. SCHEEPSBOUWWERF v/h. Wed. J. BOOT WOUBRUGGE TELEF. K 1729-101 De werf met een grondige ervaring in de bouw van cn jvn, PVV I M.V. Telefoon 01720-2197-3361 SCHEEPSBOUWERS SINDS 1851 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 19 MEI 19.,9.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7