JONGENS VAN LEEN SMIT KLAARDEN HET WEER Golden Fiction ✓aak (toofdpp?] Adamski Willem Ruys vertrok op wereldreis Weer moord op vrouw in donker Amsterdam ZWITSALETTEN •kdipmllaafl DINSDAG 19 MEI 19S9 De spie van de sluiting, d: de voorloper met rekker aa de stalen sleepdraad verbond, zat t als c ir, krt getrokken door het gewicht de weerstand van het gigan tische droogdok. Driftig cir kelde een boot van de Rijks havendienst om de Elbe heen. terwijl door de megafoon een ietwat opgewonden stem klonk, die tegen te hoog opvaren waar schuwde. De telegraaf aan boord van de machtige zee sleper gaf rinkelend zijn beve len: vooruit - achteruit - lang zaam - zeer langzaam. De Alblasserdam schoot als een pijl zo snel te hulp. Het was de tiende sleper, die in de haven van Rotterdam aan het grootste, ooit over zee ver haalde dok ging hangen om het voor afdrijven te behoeden, liet gevaar ervoor was aller minst denkbeeldig. Zelfs een leek kon dit zien, want de romp van de nieuwe, aan boeien geslagen Noorse tanker Spinanger kwam dichter en dichter bij De havensleepboten van Leen Smit en de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij hiel den het. Langzaam rukten en drukten ze het gevaarte weer naar het midden van de vaar geul, recht tegenover de Heijse haven, waar het zijn ligplaats krijgen moest. De Schelde en de Tasmanzee, waarvan de sleepdraden gemakkelijker wa ren losgegooid, hadden de ste ven al naar Maassluis, de thuis haven, gekeerd. Alleen de Elbe manoeuvreerde nog moeilijk been en weer en kon maar niet vrij komen van zijn sleep, die drie volle etmalen achter hem aan had gedobberd. Eindelijk, na dertig minuten van spanning .lukte het. Niet inet de voorhamer, die normaal voor het afhaken wordt gc- nruikt, maar met de brander, :lie, vonken sproeiend, op de ketting was gezet. Een runner, die met acht van zijn maats bad gezwoegd en gerend om dit laatste en eigenlijk eerste obstakel uit de weg te ruimen, sprong op een bolder en voerde een soort Indianendans uit. Dirk Stougje, de dok-kapitein, stak beide vuisten in triomf omhoog en op het achterdek van dc Elbe begonnen matrozen i de achtduinis-dikke sleepdraad in te b3len. Bootsman Toon Verhagen, „dc man van de Stony Point", had dc leiding van dit altijd weer even span nende karwei, dat zo licht een vinger of zelfs een hand kan Een vlot verlopen, maar daar om niet minder moeilijke sleep reis kwam hiermee ten einde. En in Rotterdam, Maassluis, Hoek van Holland en ook Portsmouth, waar het vijfen dertig jaar oude dok sinds het begin van de oorlog gelegen heeft, kon opnieuw gezegd worden: ALS MEN over de radio had bekend gemaakt dat de Sjah van Perzië met een goudkleurig jacht de Nieuwe Waterweg zou binnenvaren en dat de beroemde Pauwentroon op de voorplecht zou zijn gemonteerd, hadden er beslist niet meer mensen aan de waterkant bij Hoek van Holland gestaan dan in die vroege morgenuren van Eerste Pinksterdag, toen het grootste dok, dat ooit over de zee is versleept, binnen werd gebracht. Het was net kwart voor zes geweest, maar ondanks dit nog bijna nachtelijke uur stond het Noorderhoofd zwart van de mensen, evenals de wijde om geving van de semafoor. Vanaf de Elbe, die niet alleen het gigantische gevaarte, maar ook uw verslaggever op sleeptouw genomen had, hoorden we een scala van auto-claxons opstijgen, toen we de grote parkeerplaats passeerden. En we zagen meisjes en jongens opgewonden heen en weer rennen en zelfs moeders staan met zeer jonge kinderen op de arm. ook de peilstok- nakijken Zo was het in Hoek van Holland, maar zo was het ook op de steigers van Ro zenburg, de dijken en de havenhoofden van Maassluis, bij Vlaardingen, bij Schie dam en op de schepen, die hier en daar lagen afgemeerd. Iedereen, die aan de Waterweg woonde, of, op welke wijze dan ook, nauw bij deze eerste handels ader van Nederland betrokken was, wil de het schouwspel zien, wilde de sen satie ervaren van dc reus, die door pit tige Klein Duimpjes van Portsmouth naar Rotterdam werd gebracht. Al woensdag jï. waren we in Enge- Lands grootste marine-haven aan boord van de Elbe gegaan, die daar, zij aan zij met de Schelde en de Tasmanzee, onder een heerlijke zon lag te schitteren. Bij elkaar waren het achtduizend ingetoom de paardeKrachten drie zo goed als nieuwe schepen, die de nooit zo enthou siaste Britten bijna wilde kreten van bewondering deden slaken. „Dit zijn geen sleepboten meer," ver- klaarden de zeelui van de rede van Spithead, die echt wel iets gwend zijn, „maar drijvende salons, die, onder welke hoek ook bezien, schoonheid, snelheid en kracht uitstralenEn terwijl ze dit zeiden, keken ze sluiks eigen marine-trekkers. die. vanwege de wendbaarheid", met radarschoepen worden waardoor het aanzicht van e de spin wordt verkregen. Goed weer .uitsluitend nog altijd uitgerust, Het weer kon niet die nog geen tweehonderdvijfti lange sleepreis, die toch drie maal entwintig uur zou moeten duren. Maar zouden de weersverwachtingen drie da gen lang even gunstig blijven? Als er eenmaal aangeslagen was. zou er geen weg terug zijn, geen dekking onder hoge wal, geen tijdelijk onderdak in vluchthaven. Voor kapitein Arie Poot, de „ou van de Elbe, die het commando e de sleepreis zou gaan voeren, betekende het een moeilijke en ook riskante besli sing, hoewel men dit aan het gezicht van deze rustige zeeman niet kon zien. De spanning over de alom opgevraagde weerrapporten werd achter een kwink slag °n een knipoogje verborgen. We hadden het kunnen weten: een zeeman verkeert steeds in het onzekere, vroe ger, nu. altijd „Tot windkracht vijf is er niks in de weg." zei kapitein Poot. die meer van zijn alpino-mutsje dan van zijn officierspet leek te houden. „Veel meer kunnen we echter niet hebben, ook al zouden we er nóg drie sleep boten voorbindenVergeet niet dat het dok tweehonderdzestig me ter lang is en twintig meter hoog en daarom met zeilen is uitgerust, die elk een oppervlakte van meer dan* vijfduizend vierkante meter hebben. De dieogang is weliswaar niet groot, maar de breedte bedraagt nog altijd ze9tig meter, waardoor ook de stroom ons parten kan gaan spelen...." Kapitein Poot kon uit ervaring spre ken. Zijn eigen schip, de gloednieuwe Elbe, heeft nog geen twee weken geleden een twintig keer zo klein dok Sheerness in de Theemsmonding Rotterdam gebracht om de kolos, zoals dat in zeemanstermen heet, „ti knippen en scheren". In de nacht vertrek echter ontmoette men stoi met een windkracht van acht tot negen, waardoor het dok letterlijk per op de loop ging. Pas bij Dover kon het roer worden omgegooid en ander- •halve dag nadat het lichtschip Noord- hinder was gepasseerd, Drama 's avonds zullen wt ken in de pontons om te kunnen zeggen, of maken of niet.... Is er ergens een lekkage, die ernstig is, dan zetten we de pompen aan het werk Niks in de weg dus voor Dirk Stougje i kapitein Poot; niks in de weg ook jor de runners en alle andere leden der Mïianndngen. Toen het morgen gewor- ;n was en alle weerrapporten nog eens i een rijtje werden gezet, konden we it in de radiohut van de Elbe nog eens duidelijk horen. Een jaartje Is we nou niet gaan, kunnen we hier beter een jaartje blijven liggen," meldde kapitein Poot aan zijn collega's van der Snoek (Schelde) en Jan Broek (Tasmanzce). En hiermee was de :aak afgedaan en voer men donderdag- norgen, precies 'om negen uur. weg, nagestaard door de officieren en de matrozen van de Vanguard en van die vele andere Engelse oorlogsschepen, wel ke tussen Portsmouth en het eiland Wight en meestal vaste ligplaats hebben ge- Men beweerde dat de hertog van Edin burgh. die voor een officieel bezoek in met admiraal Fraser het vertrek heeft gadegeslagen. Men beweerde ook dat tientallen Britten, die om en bij de rede Spithead wonen, zich hebben afge- gd waarom dat kleine land daar gene zijde van de Noordzee wèl een miming voor het gigantische droog dok had en een groot land als Engeland Hoe 't ook zij, zelf Hebben we hier iets van gezien of gehoord en het laat- te, dat we in de verte uit de horizon i de i i de aarde Victory, het bewaard geble- laggeschip van de grote Nelson, tg® de oostzijde van het eiland Wight ging het toen en vervolgens door indeloos lijkend stuk open zee, dat ns op het kanaal leek, waarmee Het Kanaal wel eens wordt geassocieerd. iedereen was het een alleraar digst plezierreisje, behalve dan voor de jongste dekmaat. die. gedwongen door de lichte slingering, al vroeg de visjes ging voeren. Die knaap is pas voor 't eerst op zei stuurman Koning, die eerlijk bekende dat bijna alle slepersgasten, hoe vast ter been ook. nog wel an zeeziekte hebben. „Wat moet. als het werkelijk spo- r ik heb aan wil Uit de jaren twintig doet ook nog dramatische sleepreis van een dok de ronde. Bij Terschelling is toen op rume zee zo'n gevaarte vergaan, omdat het doormidden brak, nadat liet in uitzonderlijk groot golfdal terecht gekomen. Drie runners verloren bij deze ramp het leven en dc overigen konden slechts met de grootste moeite var wrak worden afgehaald. De middag voor ons vertrek hebben we in de haven van Portsmouth nog even het gigantische dok beklommen, dat bijna onder de kanons van het trotse, maar opgelegde Britse slagschip „Van guard" laj. Twintig man waren op de pontons aan het werk, welke een opper vlakte van zeker twee voetbal-velden hadden. Ze zwoegden met kettingen ankers tezamen achttien ton! r trossen, pompen en lampen. Op de bo venloop van de opstanden waren een paar runnersverbljjven gebouwd, waarin drie dagen lang op een potkacheltje zou moeten worden gekookt en waarin op brancardbedden zou moeten worden ge- Dirk Stougje. zestig jaar. die a! zes tien dokken veilig over de wereldzeeën heeft gebracht en er één in een orkaan verspeelde, was als kapitein aangesteld. „Ik weet niet wat ik eigenlijk moet vertellen," zei hij met de bescheiden heid een slepersgast eigen. „Ér is, wat deze reis betreft, niks in de weg, behalve dan dat we straks aan de tampen van drie sleepboten moeten vastklinkenElke dag zullen we een paar keer de verbindingen con troleren en we kunnen, als dit nodig is, radio-contact met de schepen krij gen.... 's Morgens, 's middags en Waarschuwingen Via de kuststations waarschuwde mar conist Joop dc Nijs dc scheepvaart uit de buurt van het konvooi te blijven, dat, met de sleepdraden tot een dikke drie honderd meter gevierd, goede voortgang maakte. De waarschuwingen van Sparks, zoals de marco op een zeeschip vaak wordt genoemd, waren overigens niet dc enige, die door dc ether knetterden. Ook Radio-Scheveningen gaf meldingen over dc positie uit, welke voortdurend werden herhaald. De tweede dag, toen het tij in het Nauw van Calais de snelheid van de schepen van vijf tot twee mijl had te ruggebracht, gaf iets meer van een bries te zien en ook wat flardige mistbanken. Dof trilde de scheepshoorn over de met witte kopjes bedekte golven, terwijl de brug dubbel bemand was en er ook een in een duffelse jas gestoken uitkijk heen en weer liep. Opzienbarende dingen deden zich ech ter niet voor, tenzij alle particuliere za ken in aanmerking moeten worden ge nomen. Want de man, die altijd een enigszins sneue herinnering aan deze sleepreis overhouden zal. is kapitein Jan Broek van de Tasmanzee. die door een fout van een ander vierduizend sigaret ten verspeelde, die van het ene schip naar het andere moesten worden geta keld. „Daar gaat al m'n verdienste moet hij woedend geschreeuwd heb ben. toen de kostbare sloffen op he! water wegdreven. En toen z'n hu meur weer wat beter geworden was moet hij degene, die het ongelukje veroorzaakt had, hebben toegebeten dat hij nog 3999 saffies van hem kreeg, maar dat gebeurde pas. toen deze het lef had opgebracht hem eei kertje aan te bieden Al varend op de Elbe konden we steeds beter voorstellen waarom Britten deze Hollandse sleepboot salon hadden genoemd, zij het dan zon der afbreuk te doen aan dp eigenschap pen, welke een trekpaard van het water nu eenmaal hebben moet. De hutten en de andere verblijven zijn in één woord af en doen niet onder voor die op het modernste passagiersschip. Kunststoffen, dure houtsoorten, artistiek verantwoorde kleurenschema's en ruimte vieren er hoogtij, terwijl overal, waar mensen wo nen moeten, air conditioners te vinden zijn. Wat kok Neelemaat ten slotte uit zijn koelcel en diepvrieskasten wist te toveren, was door geen cuisinier op het land te slaan en ook geheel afgestemd op de waarheid dat zeelucht hongerig maakt. Bekoringen dok Verder voeren we met het groot; m de wereld vastliggend achter ons in, door dagen en door nachten, die voor doorgewinterde zeelieden misschien nor maal waren, doch die voor een landrot telkens weer nieuwe bekoringen inhiel- i Door de deining werd hij in slaan viegd, terwijl de klotsende golven tegei romp en het neerspattende schuin i het overvliegende buiswater voor eet send muziekje zorgden. Natuurlijk, hij s zich er wel van bewust dat er zo nu dan planken voor de kooien moeten rden geschoven om het stampen en zgeren niet in gebroken ledematen te laten ontaarden. En ook dat de ziekte, aan overigens nog niemand overleden tn groen-geel gezicht van benauwd heid van ellende veroorzaakt.... Vroeger dan iemand had durven ho pen, kwamen we voor Hoek van Hol land aan. Het was zaterdagmiddag, maar ondanks herhaaldelijk ondernomen po gingen om op de Waterweg te worden oegelaten, was de Rijkshavenmeester, invermurwbaar. Zijn argument was :n er was niemand, die dit eigenlijk niet <on onderschrijven dat het bijna on doenlijk was op zo korte termijn het verkeer lam te leggen. Schepen voeren af en aan. de Willem Ruys moest er uit en bovendien was iedereen, die er mee te maken had, op de vroege morgenuren van de Eerste Pinksterdag ingesteld en had in dit opzicht ook de nodige maar regelen genomen. Een tien mijl uit de kust werd toen de hele avond en nacht op halve kracht heen en weer gevaren. Door de bries, die wat stijver geworden was en ook door de stroming en golfslag vlak onder de kust, begon het dok een beetje te gieren, maar ernstig was dit niet m steeds kon het gevaarte weer recht ge trokken worden, als er voor de wind was gedraaid Imposant Het was een Imposant gezicht, daar in het holst van de nacht. Schijnwer pers waren op de trossen en het schui- Deze magnifieke luchtfoto (Ste vens en Magielsen) werd midden op zee genomen, juist toen het Nauw van Calais was gepasseerd. Op de voorgrond drie „trekpaar den", die er tweeënzeventig uur voor gespannen hebben gestaan. De Elbe vaart in het midden, de Tasmanzee links en de Schelde rechts. mende kielzog er onder gericht, de lam pen. die tussen de opstanden van het dok waren gehangen, slingerden mysterieus heen en weer en tankers, vrachtschepen en coasters beschreven een wijde boog om het obstakel, dat reeds mijlen te vo ren op het radarscherm was waarge- Toen het eindelijk wag geworden was. liet kapitein Poot koers zetten naar de Waterweg, waarvoor al hevig stampen de havensleepboten lagen te wachten. Door de sterke swell, die er stond, kon de loods niet aan boord van de Elbe komen en er zat dan ook niet veel an ders op dan de portofoon, waarmee het contact met de loodsen op het dok moest worden onderhouden, aan de gezagvoer der over te geven. Zo kwam het gevaarte eindelijk om kwart voor zes 's morgens dc Nieuwe Waterweg binnen, toen het tij 't gunstigst was. Niet minder dan negen sleepboten hingen er aan, drie zeetrekkers en zes haventrekkers er naast en er ach ter. En een paar uur later ging het konvooi trots langs het hoofdkantoor van Leen Smit in Maassluis, dat met loeiende scheepshoornen gepasseerd werd en waar langs de kant honderden fami lieleden en vrienden van de opvarenden stonden te wuiven. Ogenschijnlijk was er ook nu weer niks in de weg geweest Het weer had meegewerkt, de navigatie had geklopt, er waren geen draden ge broken en het dok had geen water gemaakt. Het is echter gemakkelijker niks in de weg te roepen als men achter dan als men er voor staat, ook al wordt in de zeeslepers wereld altijd met deze term geschermd. Want in die vaak zo onverschillig uitgesproken worden schuilt slechts de hoop van de slepersgast dat hij een karwei er net zo goed afbrengt als alle andere karweien, die hij om handen heeft gehad. Niks in de weg drukt onder alle omstandigheden een verwachting uit, waarmee span ningen en mogelijke tegenslagen met één forse zwaai van de tafel worden geveegd. QUARLES' OPVOLGER Thomas S. Gates Jr. (53), de aftreden de Amerikaanse minister van marine, ■is gisteren benoemd tot onderminister van defensie. Hij volgt wijlen Donald A. Quarles op, die deze maand is gestor- (Vervolg van pagina 1) eerste kennismaking binnen de krachtsfeer van dc UFO (ongeïdentifi- erd vliegend object). De arm werd door enorme krachten bijna van zijn :haam gerukt. De space-brother6 hebben Adamski bij zijn tocht achter de maan langs gewezen 3 het gevaar van de kemproeven. Wij ensen moeten ons door de aardse ge erden met laten misleiden, aldus de eer Adamski. De Venusmensen zijn ons duizenden jaren in ontwikkeling voor en peilen het gevaar veel beter dan wij. Ook zijn de Venusbewoners veel beter dan wij. Wanneer wij zo'n mens zouden :llen doodschieten, zou deze zijn grote krachten niet gebruiken om ons te ver gen. Zij zouden liever sterven, dan hun zwakkere aardse broeders leed te be rokkenen. Zelfs bijbels is het bestaan van vliegen de schotels te verklaren, zo betoogde Adamski en hij wees op het profetenboek Ezechiël. De Venusmensen geloven in een schepper, in een creatief, bovenna tuurlijk wezen. Het zou lasterlijk zijn als wij niet zouden geloven dat zij bestaan, aldus Adamski. Zijn film werd door velen ademloos be keken. Hoe bestaat het, zeiden sommige oude dametjes hardop. Maar wat ver toonde de film? Foto's die bijzonder veel op tekeningen leken en opnamen van witte stipjes tegen een blauwe lucht die de ogen pijn deden. „Be wij. zeni Vanuit de zaal werden Adamski enkele Vragen gesteld, die ae vertaalster met veler hulp aan de schotelman overbracht. Verhalen en films bewijzen natuurlijk niets, merkte iemand op. Heeft u geen voorwerpen als bewijs? Thuis heb ik tal loze voorwerpen van Venus afkomstig, die mijn beweringen staven. aldus Adamski. Ik kon echter maar weinig ba gage in het vliegtuig mee hierheen Echter, dit is toch wel bewüs genoeg, riep hü uit, een dichtbetypt vel papier voor zich uitstekend. Dit is een brief van het Amerikaanse gouvernement. „Wat staat er in?" riep iemand van het balkon. „Je moet niet alles willen weten", bitste nu heel rap de vertaalster. Als een nachtkaars ging deze lezing uit. Heel stil zochten de bezoekers de vestiai re op. Stil, omdat ze onder de indruk waren of vanwege de vijf gulden die zij betaald hadden? Buiten omsingelden zeker dertig journalisten het gebouw Adamski had een persconferentie na af loop beloofd, maar was plotseling ver dwenen. Geleid door een brandweerman was hij via de tuin van een aan de ach terzijde van het gebouw grenzende bio scoop de pers ontvlucht. Zou hij ten be hoeve van zijn gehaktballen en knak worstjes de publiciteit minder hebben geschuwd dan voor zijn vliegende schotels? LATIJN VERLOOR DE STRIJD De Engelse Cambridge universiteit heeft het voorbeeld van de universiteit in Oxford gevolgd en met 325 tegen 278 stemmen besloten, het Latijn als vei om te worden toegelaten tot de unn teit af te schaffen. Het besluit werd ge nomen door het „regent house", het be stuurslichaam van de universiteit. Eei commissie zal beslissen welk vereiste ir de plaats van het Latijn zal komen. '7 IS WÉÉR &iq&EN-WEER.! plastic jasjes v.a. 3.9C Onder ons gezegd, toch maar liever... (Van een onzer redacteuren) Rotterdam, zaterdagmiddag fïE WILLEM RUYS ligt onder een strak-blauwe hemel aan de Lloydkade, waarvan de tegels, gloei end heet gestoofd door een brandende zon. grote hitte uitstralen. De insche ping is in volle gang. Over enkele uren zal het schip zijn tweede reis rond de wereld beginnen. Bij tiental len tegelijk komen de honderden pas sagiers aan boord. Een paar honderd van hen gaan naar een nieuw vader land, naar Australië of Nieuw-Zee- land. Als zij de hut hebben bekeken, die enige tijd hun woning zal zijn. komen zij aan dek. Zij hangen over de railing en ze trachten nog een ge sprek te voeren met de wegbrengers, die op de kade staan. Ze gooien rolletjes serpetines naar de kade en van de kade worden serpetines naar het schip gegooid. Honderden rol letjes worden het en binnen een half uur hangt van de Willem Ruys een breed gekleurd papieren gordijn naar Er zijn ook passagiers, die in een van de landen, die de Willem Ruys aandoet, familie gaan bezoeken en er zijn er, die zo maar voor hun genoegen de hele trip meemaken. Een vakantie op zee van 63 dagen. Zij hopen binnenkort in het va derland terug te keren en voor hen ls "P\E POLITIE van Amsterdam staat U opnieuw voor een mysterieuze moord op een publieke vrouw. Even na twaalf uur is in de nacht van zaterdag op zondag in een huur kamer aan de Bergstraat, tussen de Singel en de Herengracht, het stoffe lijk overschot gevonden van de 45- jarige J. C. B. Dr. J. Zeldenrust. die later de sectie verrichtte, constateerde, dat de vrouw met grote kracht door wurging om het leven is gebracht. De moord moet kort voor middernacht zijn gepleegd. Een vrouw die in een ka mer naast die van het slachtoffer woont, neeft het misdrijf ontdekt. Het was haar opgevallen, dat zij in de kamer niets hoorde en het liclft tegen de gewoonte in bleef branden. De recherche heeft het onderzoek c middellijk ter hand genomen, maar 1 dusverre zonder positief resultaat. Er nog niets gebleken van enige schap tussen dit misdrijf en de moor op drie andere publieke vrouwen in Dinnenstad van Amsterdam. Twee aeze drie moorden zijn niet opgelost, melijk die op „Chinese Annie" op Oude jaarsdag 1956 en die op „Magere Josje' in augustus 1957. GROTE TAPTOE IN ROTTERDAM In het Rotterdamse Feijenoordstadior zal op 13 juni 's avonds een grote taptoe worden gehouden, waaraan de beste mili taire korps.1 medewerking verlenen. De opbrengst is bestemd voor het Koningin Wilhelminafonds, dat op deze datum zijn tienjarig bestaan viert. Tegenvaller dit vertrek dus geen afscheid. Daarom hangen ze ook niet over de railing, maar bezichtigen ze met enkele familieleden, aan wie het is toegestaan aan boord t« komen, dit vlaggeschip van de Konink lijke Rotterdasche Lloyd, dat na zijn verbouwing en modernisering de be wondering opwekt zelfs van de ver- vvendste reiziger. Ze lopen door de gangen en door de salons, en ze vullen de Willem Ruys van boven lot beneden. Een schip, dat op punt van vertrekken staat, is net een drukke straat op een warme avond. Ja komt elkaar voortdurend tegen. In een van de salons zit de voor drachtskunstenares Charlotte Kohier de drukte glimlachend aan te zien. Ze maakt deze reis geheel mee. Ze zegt: „Om nieuwe krachten op te doen en ook om een nieuw programma samen ie stel- Voor een raam staat een bejaarde da me, mejuffrouw H. A. Neys. Ze kijkt naar de zwaaiende mensen op de kade. Ze is 82 jaar, maar haar leeftijd belet haar niet een wereldreis te maken. Ze is nog goed ter been en haar belangstel ling voor allerlei zaken nog groot. Ze vertelt, dat ze onderwijzeres is geweest in Indië. In 1933 werd ze gepensioneerd. Een jaar heeft ze nog in Nice gewoond, maar daarna is ze naar Den Haag ver trokken. „En daar woon ik nu nog. Ik houd van reizen. Vorig jaar heb ik met de Willem Ruys een cruise gemaakt naar Marokko en Madeira en toen ben ik verliefd op het schip geworden en ik heb tot mezelf gezegd: ga nog eens een keer mee. In Australië komt er fapiilie van me aan boord. Ik stel me van deze reis veel voor. Ik ben nog nooit in New York geweest en ik wil ook Nieuw-Zee- land en de Bermuda's wel eens zien. Marokko heb ik fantastisch gevonden en ik ben benieuwd of er iets in de we reld is, dat dat overtreft". Mejuffrouw A. A. Schoonderwoerd uit Hazerswoude, 22 jaar en een toonbeeld van Hollands welvaren loopt met vrien dinnen van de luchtmachtvrouwenafde- ling vrolijk lachend het dek op en neer. Toen ze op de Willem Ruys boekte vul de ze achter de vraag beroep „naviga tor" in. Ze vertelt: „Ik ben 2Vz jaar na vigator geweest op een navigatiestation van de Koninklijke Luchtmacht en ik heb het er leuk gehad. Het was zeer in teressant werk, waarover ik graag zou willen vertellen als het maar mocht. Maar er zitten aan dat werk veel ge heime kanten en ik weet niet precies de grens tussen wat ik zeggen en wat ik moet verzwijgen. Omdat ik wel eens wat anders wilde, besloot ik te emigre ren naar Nieuw-Zeelatid. In Wellington heb ik een oom en een tante wonen. Het is de bedoeling dat ik eerst wat huishou delijk werk ga doen om me te oriënte^- ren en dat ik daarna probeer op een navigatiestation geplaatst te worden. Veel kans is daar wel niet op, want in Nieuw-Zeeland is geen vrouwenhulp- korps. Nee ik wilde niet dat iemand van mijn familie me wegbracht. Miin vader en moeder heb ik expres thuis- gelaten al die tranen, wat heb je er aan. Ik ben niet zo sentimenteel". Maar wanneer we het schip verlaten zit me juffrouw Schoonderwoerd met roodom- rande ogen in de hal, met een zakdoek in de hand. Terwijl de passagiers aan boord ko men, houdt Nevas in de rooksalon haar jaarvergadering. De vereniging, die door de jeugd een nauw contact probeert te leggen tussen de koopvaardij en het Ne derlandse volk, moet een nieuwe voor zitter kiezen, omdat de bekende oud gezagvoerder, kapitein J. van Duiken, vindt dat hij zijn functie aan een jon gere kracht moet overdragen. In zijn plaats wordt gekozen kapitein J. C. G. de Graai, oud-gezagvoerder van de Ja- va-China-Japan-lijn. Kapitein Van Dui ken wordt benoemd tot ere-lid van het dagelijks bestuur. En tot lid van het da gelijks bestuur wordt voorts nog geko zen de heer P. A. Belger, hoofd van de hervormde Da Costa-ulo-school in Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5