CHRISTELIJK Christelij k onderwij s heeft nog verlangens Christelijk gereformeerde jeugd herdacht Johannes Calvijn Lutherse jeugdbond bijeen in Enkhuizen Eert woord voor vandaag Kanttekening Gelijkstelling nog niet geheel verworven IJ ET blad „Berichten en Bij- dragen", een tweemaande lijks tijdschrift voor leden en aangesloten scholen uitgegeven vanwege de Ver. voor Christ. Nationaal Onderwijs schrijft over de gelijkstelling van het buitengewoon met het openbaar onderwijs, die nog wel enige wensen overlaat: nanciële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs bewerkstelligde, betekende dit de afsluiting van een strijd op school gebied, die langer dan een eeuw had geduurd. De inzet van deze strijd was het recht van de ouders op vrijheid van onderwijs. Neutraliteit De Franse revolutie had een grote verandering gebracht in de staatkundige opvattingen. Was voordien de overheid algemeen beschouwd als „Gods dienares" en kon ons land toen dus nog met recht gezien worden als een Chris telijke staat in Protestantse zin, daarna ging men de staat veel meer als een menselijke instel ling zien die neutraal stond tegen over de religie. De vroegere Christelijke staatsschool wordt neutraal. Tegen deze neutraliteit in het onderwijs hebben de voorstanders van het bijzonder onderwijs in de vorige eeuw de strijd aangebon den. Ten koste van grote per soonlijke offers zijn christelijke scholen opgericht die geheel uit partikuliere middelen moesten worden gefinancierd. Dank zij de onvermoeide strijd van mannen als Kuyper, De Savornin Lohman en anderen wordt langzamerhand de subsidieregeling gunstiger, tot dat eindelijk in 1920 de langver wachte gelijkstelling komt van openbaar en bijzonder onderwijs. Verantwoording Het ideaal is nu dus bereikt, de strijd voor de vrijheid van onder wijs is gestreden. Grote financiële offers worden van ons niet meer gevraagd. Dit brengt echter het gevaar mee, dat we tevreden op onze lauweren gaan rusten. Hoewel er in de kring van onze scholen gelukkig nog tal van gun stige uitzonderingen zijn. meen ik toch dat de interesse voor de eigen school niet overal meer vol doende aanwezig is. Wanneer op de jaarvergadering van een schoolvereniging nog niet een kwart van de leden aanwezig is. dan is er iets mis. Niet zelden beperkt de belang stelling van de ouders zich slechts tot de vorderingen van hun eigen kroost. Wanneer deze opvatting gemeengoed zou worden, dreigt de leus die we in de kring van het christelijk onderwijs graag aanheffen: „De school aan de ouders", inderdaad niet meer dan een leus te worden. De voorstanders van de open bare school zoeken op het ogenblik naar een verantwoorde vorm om de ouders meer medezeggenschap te geven in het bestuur van de school. Ook hier is men tot de overtuiging gekomen, dat een school zonder het actief mede leven van de ouders nooit goed kan functioneren. Valse propaganda DIT is te meer nodig, omdat zij die de openbare school voor staan. wel zeer actief zijn. De vereniging „Volksonderwijs", die de propaganda voert voor de open bare school, kan men zeker geen gebrek aan activiteit verwijten. Dit is natuurlijk haar goed recht, mits de propaganda op juiste wijze wordt gevoerd. Wan neer „Volksonderwijs" het echter voorstelt, alsof de openbare school de kinderen verdraagzaamheid leert, terwijl de christelijke school alleen maar aan de verzuiling meewerkt en de hokjesgeest ln ons volk bevordert, moeten we protesteren. Niet splijtzucht en hokjesgeest zijn onze drijfveren, maar het ver langen de kinderen, ook in de school, een opvoeding te geven in christelijke geest, waarbij we de neutraliteit van de openbare school moeten verwerpen Op de leus van „Volksonderwijs": „Eén en onverdeeld naar de openbare school", antwoorden we afwijzend zolang deze school haar strikte neutraliteit moet handhaven. En daartoe is ze nog steeds wettelijk verplicht. Ongelijke kansen TNE wet 1920 bracht gelijkstelling J-7 voor openbaar en bijzonder on derwijs. We vragen ons echter af: „Is deze gelijkstelling er werke- kelijk?". Ik zal me bepalen tot het lager onderwijs. Hier ligt .en grote moeilijkheid en wel met name bij de oprichting van christelijke scholen in nieuwe st iswijken. Hier heeft de openbare school een enorme voorsprong. Voordat de nieuwe wijk is volgebouwd, zorgt het gemeentebestuur al voor een openbare school, kant en klaar. Terecht overigens, want volgens de grondwet heeft de overheid overal te zorgen voor voldoend openbaar lager onderwijs. Wil in nieuwe stads wijk echter een christelijke school oprichten, dan moet een lange procedure gevolgd worden. Veelal moet er eerst een voldoend aantal ouders wonen met kinderen in de leerplichtige leeftijd om aan het vereiste aantal handtekenin gen te komen. Zo kan het voorko men dat pas na enkele jaren een christelijke school in zo'n nieuwe stadswijk tot stand komt. Ik meen, dat hier de kansen wel zeer ongelijk liggen en van ge lijkstelling is op dit gebied stellig nog .geen sprake. 0Ï fJ! M :¥A 's ««J 's V-t- - In een tent op de terreinen van het park Sonsbeek te Arnhem heeft de Federatie van Bonden van Christe lijke Gereformeerde Jongelings- en Meisjesverenigingen in Nederland haar bondsdag gehouden. Ruim 2300 jongeren hebben er aan deelgenomen. De onderwerpen op deze bondsdag waren gericht op de kerk. In de mor gensamenkomst herdacht men Cal vijn als steunpilaar der kerk: 's mid dags ging het over de kracht cn de toekomst der kerk. Maar er werd méér gedaan in de feestelijk met vlaggen en bloemen (Aalsmeer) versierde tent. Mejuffrouw T. Boersema te Amsterdam-West. presi dente van de meisjesbond, leidde in de morgenuren het samenzijn. Na de mid dagpauze hanteerde de voorzitter van de jongelingsbond. ds. M. W. Nieuwenhuijze te Amsterdam-West. de hamer. Er waren vertegenwoordigers van wat mejuffrouw Boersema noemde de bur gerlijke en de kerkelijke overheid. Uit naam van het eerstgenoemde gezag voerde burgemeester Ch. G. Matser het woord op een wijze, die zeer gewaar deerd werd. Van Nelle bestellen 1 Oud-Katholieke Kerk Prof. Jans benoemd tot bisschop Steunpilaar'van de Kerk Van Nelle bestellen In Amsterdam Centrum christelijke organisaties gevormd Dezer dagen heeft de vorming van het Amsterdams Centrum van Christe lijke Maatschappelijke. Culturele en Staatkundige Organisaties haar beslag gekregen. Er van uitgaande dat deze organisa ties. hoe gevarieerd karakter en taak ook mogen zijn, haar gemeenschappe lijke basis hebben in de belijdenis dat Jezus Christus Heer is op elk terrein van het leven, stelt het Centrum zich ten doel te streven naar de bevordering van onderling overleg en samenwerking bij de uitvoering van haar taken, waarbij zij volledige vrijheid behouden ten aan zien van de eigen activiteit. De organisaties, die met dit streven instemming hebben betuigd (voorlopig circa 30). zullen secticsgewijze samen werken en het optreden van het Cen trum naar buiten ten opzichte van be paalde aangelegenheden voorbereiden. Het ligt in het voornemen op 18 ju ni a.s. bijeen te komen. In deze verga dering zullen de secties worden ge vormd en zal het bestuur worden sa mengesteld. Tot die datum blijft de com missie van voorbereiding, welker secre tariaat is gevestigd aan de Postjeskade. in functie. Van Nelle bestellen I Adv Kerkedag te Egm-ond aan Zee Uitgaande van de Gereformeerde Ker ken in Noord-Holland is op Tweede Pinksterdag onder leiding van prof. dr. G. C. Berkhouwer in Egmond aan Zee een kerkedag gehouden. Ongeveer 7000 deelnemers verzamelden zich in een duinpan, waar in de ochtend prof. mr. W. F. de Gaay Fortman een toespraak hield. Maandagmiddag werd het speciaal door Aart Romijn geschreven spel „Totdat onder regie van Johan Bodegraven door 500 medewerkers opgevoerd De koor- en samenzang stond onder leiding van Kees Deenik. Van Nelle bestellen 1 Adv Beroepinirsvverk cature F. E. Hoekstra): D. Haarlem-Zuid. Bedankt voor Ferwerd: A. Ykema te 2e Exloërmond. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te London, Ontario. Canada (Free Reformed Churoh): W. van Spijker te Drogeham- Jaarverslag van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" De elf predikanten die in 1958 diensten leidden op het hospitaal-kerkschip ..De Hoop" hebben volgens het jaarverslag 125 „huisbezoeken" afgelegd aan boord van loggers. In totaal werden 1473 pa tiënten behandeld waarvan er 121 in de ziekenboeg werden opgenomen. Dit jaar bracht de trawllogger Sch 117 de groot ste bijdrage aan dit werk. Het busje bevatte ƒ343.02. In totaal kwam uit de busjes van de vissersvloot 13.986,37. Er werden in totaal 9 reizen gemaakt. schop van Utrecht, mgr dr. Andreas Rin kel, benoemd tot Bisschop van Deven ter, kanunnik prof. P. J. Jans, thans president van het seminarie te Amers foort. De nieuwe bisschop is 49 jaar oud en werd geboren te Hilversum. Na zijn stu die aan het seminarie werd hij in 1934 tot priester gewijd. Van 1937 tot 1939 was hij kapelaan te IJmuiden en gedu rende de oorlogsjaren, nl. van 1939 tot 1945 pastoor te Amsterdam. Met ingang van 15 oktober 1945 werd hij president van het oud-katholiek semi narie. Prof. Jans doceert de vakken dog matiek, katechetiek en poimeniek. Hij heeft zich steeds sterk geïnteresseerd voor het oecumenisch werk der kerken. Voor de Oud-Katholieke kerk maakt hij reeds jaren deel uit van de Oecumeni sche Raad van kerken in Nederland, laatsvervangend voorzitter hij ook enige tijd was. Als zodanig had hij in 1955 de leiding van de oecumenische delegatie naar Moskou, Ook is hij redac teur en was enige tijd hoofdredacteur van het oecumenisch blad „Gemeen schap der kerken". Prof. Jans is voorzitter van de Syno- en van de Synodale Raad der Oud- Katholieke kerk van Nederland, redac teur van het blad ,,De Oud-Katholiek" Ds. S. van Dijken 40 jaar predikant Ds. S. van Dijken te Harderwijk, emeri tus-predikant der Gereformeerde Kerken, viert 25 mei zijn veertigjarig ambts jubileum. Ds. Van Dijken werd 11 de cember 1894 te Marken, waar zijn vader predikant was. geboren. Hij bezocht het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de Vrije Universiteit Op 25 mei 1919 bevestigde zijn vader hem te Zweeloo in zijn ambt. In juli 1923 vertrok ds. Van Dijken naar Nieu- weroord en in 1928 deed hij intrede te Nijkerk in zijn derde en laatste gemeente die hij gediend heeft tot aan zijn emeri taat. dat hem 1 november 1951 om ge zondheidsredenen vervroegd werd ver leend. Derde in Noorderkwartier Kerk van St. Maarten wordt gesloopt De hervormde kerk van Sint Maarten, een dorp ten westen van Schagen, is der mate bouwvallig geworden tengevolge van het scheuren der muren dat het ge bouw voor de kerkdiensten is gesloten. Een sloopvergunning is reeds aange vraagd. Het kerkje is uit architectonisch en oudheidkundig oogpunt niet zeer belang rijk, maar door zijn charmante ligging een sieraad voor het Noordhollandse landschap in het oude land van West- Frieslana binnen de voormalige zeedijk. De hervormde gemeente wil het gemeen tebestuur vragen een oude school voor haar bijeenkomsten te mogen inrichten. Na Koedijk en Graft is Sint Maarten het derde dorp in het Noorderkwartier waar de kerk moet worden afgebroken. bezig zijn. Dat komt ook de kerkgang en het verenigingsleven ten goede. Laat Pinksteren al zien welke kracht het Woord heeft, daarnaast moet het ge bed als kracht van de kerk worden aan gemerkt. Nevens de dagelijkse persoon lijke bestudering van de bijbel moet het dagelijks persoonlijk gebed staan. Een christen zonder gebed is een christen zonder kracht. Ds. J. H. Velema te Apeldoorn, 2e voorzitter van de jongelingsbond, refe reerde over de toekomst van de kerk. Ogenschijnlijk is de kerk aan de ver liezende hand. een aftands geval in de hypermoderne wereld van 1959. Maar in werkelijkheid is er maar één ding in de wereld, dat zin en toekomst heeft, namelijk de kerk van Jezus Christus. De kerk heeft toekomst, als we die kerk met al haar klein-menselijkheden en irriterende pietluttigheden zien als het goddelijk resultaat van Gods heil- plan in deze wereld. De kerk, hoe menig maal ook -aan de tijd gebonden, door de tijd bepaald en helaas ook met de tijd meegaand, is ten diepste gezien een stuk eeuwigheid midden in de tijd: Gods bruggehoofd in het vijandelijke gebied, een wonder dat we nooit logisch verkla ren kunnen. Dit neemt niet weg, dat de kerk op vele plaatsen op haar retour is, dat haar cijfers in de statistiek steeds ongunsti ger worden, ook de chr. geref. kerken. Maar door haar getuigen blijft de kerk leven, ook als zij de verdrukking in moet, ook als zij als organisatie wordt opgerold, als de zwarte vanen van de antichrist straks wapperen boven Sons beek. Met een opwekking niet tot de bijlopers van de kerk te behoren maar om getuigen te zijn, besloot ds. Velema zijn rede. Er werd op deze bondsdag veel ge zongen, ook spontaan. Het viel op, dat allerlei gezangen en opwekkingslie deren met verbazend enthousiasme de I werden aangeheven. Wie dat hoorde miï h?t' "rif ÏZ'Z 5€ne" daarom niet enkel voor de dominees re- raUe over ,een Paar W serveren. Ook niet alleen voor dc ver- voor het z«00en krijgt in de chr. enigingen. Ieder lid van de kerk moet geref. kerken zal men het daar niet persoonlijk met dat Woord omgaan cn lang meer zonder gezangen doen. De „kerkelijke overheid" sprak de jeugd toe bij monde van de heer K„ Geleynse te Wildervank, één der vijf jeugddeputaten. Dat de kerk op een bondsdag aanwezig is, vindt men thans niet ongewoon meer. Maar de heer' Geleynse herinnerde aan de tijd toen hijzelf deelnam aan het jeugdwerk. In die periode was men blij als er eens een dominee werd gevonden, die voor de jeugd wilde spreken. Op deze bondsdag ontbrak het niet aan predikanten. Ds. W. van 't Spijker te Drogeham sprak over Calvijn. Hij ging de levensloop van de 450 jaar ge leden geboren reformator na en zette duidelijk diens betekenis voor de kerk Van blijvende waarde is de Institutie Dit boek heeft een kleine minderheid van ons volk zó gegrepen, dat in de 16e eeuw onze natie door dat boek ge stempeld is als een protestantse natie. Gestaald door de leer der Institutie heeft het voorgeslacht het aangedurfd de macht van Spanje en Rome te weer staan. Door dit boek is de hervorming in Nederland calvinistisch geworden. Wat Calvijn steeds weer vooropgesteld heeft, is het roepen Gods. waardoor zwakke vaten tot levende getuigen wor den, waardoor onmachtige mensen ge bruikt worden in dienst van Zijn rijk. De prediking der vrije genade was de in Calvijns kracht. Daardoor een steunpilaar der kerk. DE KRACHT EEN GEMEENSCHAP het voorgaande aan. De kracht Bewogen plaats, behouden veld De bondsdagen van de Nederlandse Lutherse Jeugd Bond ztyn een succes ge worden. Ongeveer 176 van het totaal van 2200 leden waren naar Enkhulzen geko men voor de 72ste bondsdag en hebben daar samen Pinksteren gevierd en het nieuwe motto: Bewogen plaats, behouden veld aangenomen. Bijzonder gastvrij werden de deelnemers door de burgemeester en wethouders van de gemeente Enkhuizen ten stad- huize ontvangen. Na ©en toespraaje van burgemeester Admiraal, waarin hij o.m. met historische feiten de verhou ding tussen de stad Enkhuizen en de Lutheranen belichtte, werden de deel nemers onthaald op dranken en was ieder in de gelegenheid het interieur van het fraaie gemeentehuis, dat o.a. een museum herbergt, te bewonderen. Nadat de bondsvoorzitter, ds. G. Schro der, in een korte toespraak dc deelne mers het Pinksterwonder in gedachten had gebracht, werd de avond verder gevuld met de opvoering van het to neelspel: „Vrijdag de dertiende", op voortreffelijke wijze voor het voetlicht gebracht door de „Enkhuizer Toneel Groep". Zondagmiddag werd de eigenlijke bonds vergadering gehouden. Onder de aan wezigen bevonden zich vele vertegen woordigers van kerkelijke en burger lijke instanties. Als belangrijke punten van de vergade ring kunnen genoemd worden: de In stallatie van een aantal nieuwe afde lingen en de bespreking van de jaar verslagen, waaruit o.m. bleek, dat door de uiterst voorzichtig gevoerde finan ciële politiek het oude verlies van vo rige jaren, dat tot 4500 was opgelopen, geheel was weggewerkt. Het ledental was in 1958 opgelopen tot ruim 2200. Afscheid moest worden genomen van de bondsbestuursleden J. G. Tromp en H. Noordhuis, die beiden 7 jaar hun beste krachten hebben gewijd aan het bonds- werk. Als nieuwe leden van hef bonds- Van Nelle bestellen I Adv 27 IV Twee uur had kapitein Findhorn hum gegeven; twee uur op zijn hoogst^ i evengoed t ■- Hoop dat i i hun éigen geweten R UOÖ6 Jhet hadden eigenlijk minuten kunnen zijn, of twee dagen. ,ien zou vinden, was er niet. Ieder- 1 *wist dat; wist, dat het maar een symbolisch ge baar was geweest, misschien c gerust te stellen; of wij wijze y H 1 laatste handjevol' gewonde soldaten, verpleegstertjes en een marconist, die c'«" j Ontsnapt I langs Krakatau door ALISTAIR MAC LEAN "elkaar was "gezakt en overleden. Maar het bleef toch een gebaar zonder hoop. Zij vonder de „Kerry Dancer" om drie minuten voor half negen, drie minuten dus voor de fatale tijdslimiet. Zij vonden haar. voornamelijk omdat de voorspellingen van Nicolson griezelig juist bleken te zijn. en het schip vrijwel precies ronddreef op de plek waar hij het had verondersteld. Een lange, zigzaggende bliksemstraal had één verblindend ogen blik het spookachtige, totaal uitgebrande, schrikaan jagende wrak beschenen, helder, alsof het tn de stralende middagzon had gelegen. En nog zouden zij het niet hebben gevonden, wanneer de vliegende orkaan niet opeens had plaatsgemaakt voor een bij na onmerkbaar zacht koeltje, terwijl de verblin dende regen zo plotseling ophield, dat men bijna zou denken, dat iemand daarboven een kraan had dicht gedraaid. Dat deze plotselinge overgang van het woeden der elementen naar een bijkans ongelofelijke rust en stilte geen mirakel was, was kapitein Finfhorn zich grimmLg bewust, In het hart van elke woedende tai foen ligt een oase van vredige rust. Deze broeieri ge, totale windstilte kende hij van vorige gelegenhe den maar de paar laatste keren had hij volop ruimte gehad om te manoeuvreren en elke willekeu rige richting te kiezen, wanneer hij het te benauwd kireeg. Doch hier was het anders: Naar het noor den, westen en zuidwesten zouden zij niet kunnen ontkomen, in die richtingen was het vaarwater ge- (vertaling Rob Limburg) blokkeerd door eilanden van de archipel. Zij had den op geen ongelukkiger ogenblik in het hart van de taifoen kunnen belanden. En tegelijkertijd had het op geen beter ogenblik kunnen gebeuren Wanneer er nog iemand leefde op de ..Kerry Dancer", hadden de kansen voor een redding nooit gunstiger kunnen zijn dan nu. In dien er ten minste nog iemand leefde, maar te oor delen naar wat zij bij het licht van de sein lamp aan bakboord en bij het licht van de zoek lichten. die dienst moeten doen in nauw vaarwa ter. konden zien. terwijl zij langzaam naderden, was dat toch wel heel erg onwaarschijnlijk. Sterker nog: het leek vrijwel onmogelijk. In het schelle lient van de schijnwerpers zag het wrak er hope lozer en verlatener uit dan ooit; het voorschip lag nu zo diep in het water, dat er van het beneden- dek niets meer te zien was, terwijl de bak, als een eenzame rots, nu eens zichtbaar was, dan weer diep onder water verdween, wanneer hij door een zwa re stortzee werd overspoeld. Want de wind was wel verdwenen, en de regen had opgehouden, maar de zee liep nog altijd hoog en de golven leken nu van alle kanten te komen. Zwijgend staarde kapitein Findhorn met sombe re blik naar de ..Kerry Dancer", die in de licht- kegel van de schijnwerpers traag lag te dansen op de aanstormende golven. Haar zwaartepunt lag nu heel wat dieper, dank zij de watermassa's in de ruimen. Dood, dacht hij bij zich zelf. zo dood als een schip maar dood kan zijn en nog wil het 't niet opgeven. Dood en dit is de geest ervan, dacht hij inconsequent, al zag het er inderdaad wel erg spookachtig uit, nu het felle licht scheen door de kromgetrokken rechthoekige gaten in de uitgebran de bovenhelft van het schip De .Kerry Dancer" deed hem vaag aan iets denken, doch hij kon er maar niet op komen waaraan en toen wist hij het opeens: aan het dodenschip van de Ancient Mariner, door welks geraamte immers de rode stra len van de ondergaande zon schenen. Maar daf had niet doder kunnen zijn dan deze schuit hier. dacht hij grimmig Opeens werd hij zich bewust, dat zijn eerste machinist vlak achter hem stond. ..Nou, daar heb je het schip. Johnny." mompelde hij. „Uitverkoren voor de Sargasso Zee. of waar dode schepen anders heengaan. Het is een mooi tochtje geweest. Laten we nu maar weer teruggaan. ,Ja. kapitein." Nicolson scheen hem niet te heb ben gehoord. „Mag ik er met een boot heen. kapi tein?" „Nee." De weigering kwam bot en absoluut. „We hebben alles gezien wat we wilden zien." „We zijn er een heel eind voor teruggevaren Er klonk geen speciale intonatie in Nicolsons stem „Vannier. de bootsman. Ferris, ik zelf en nog' een paar anderen. We spelen het wel klaar samen." „Misschien wel." Findhorn zette zich schrap te gen het zware slingeren van de „Vlroma", liep naar bakboord en keek naar de zee beneden hem. Zelfs onder beschutting van het schip was er nog een verschil van drie vijf meter tussen golfde! en golftop: de korte, hoge zeeën waren grillig en ver raderlijk. „En misschien ook niet. Maar ik ben niet van plan mensenlevens op het spel te zetten om daar achter te komen." Nicolson zei niets. Er verliepen seconden. Toen wendde Findhorn zich tot hem; zijn stem klonk een ietsje geprikkeld. (Wordt vervolgd) C H. Weijsenfeld. Geconstateerd kon worden tijdens deze vergadering, dat de activiteiten zich steeds uitbreiden. Bondsmotto Tijdens de kerkdiensten op 1ste en 2de Pinksterdag werden de bedoeling en de bijbelse achtergrond van het motto, Be wogen plaats en behouden veld dat voor het jaar 1959/1960 zal gelden, duidelijk gemaakt. Op maandagmiddag werd het nieuwe bondsmotto bij de deelne mers in discussie gegeven. Bijzonder plezierig was, dat hoewel de deelne mers al twee zware dagen achter de rug hadden, met veel enthousiasme aan de discussie werd deelgenomen. De bondsdag werd besloten met een bonds- diner. Onder wijs benoemingen Benoemd tot onderwijzeres aan de Pr. Juliana-school te Breda: W. v. Se- gers te Raamsdonksveer; aan de Christ. Nat. School Iepenlaan te Eindhoven: J. v. d. Molen te Veenendaal; aan de lste Hervormde School te Nunspeet (tijd.): mej. Leeman te Nunspeet; aan de Prot. Christ. School te Ruurlo, Veld- hoek: C. Weernelers te Ruurlo; aan de Ned. Herv. school te Terschuur: T. van Beveren te Noordwijk aan Zee; aan de Christ. Nat. School te Vreeswijk: W. A Doornenbal te Utrecht. Benoemd tot onderwijzeres aan Oranje-Nassauschool te Alphen Rijn: E. Bloem te Alphen aan a.d. Rijn: E. Bloem te Alphen aa Rijn; en Y. Snclleman te Alphen aa Rijn: aan de Prins Willem-school te Delft: M. N Oprei te Apeldoorn: aar de Chr. Nat. School te Doetin- chem, E. van Strien te Eindhoven: aan de Ned. Herv. School te Ederveen: mevr. A. M. H. Segoud von Banchet te Ederveen; aan de Nassau-school te Haarlem: F. W Dijkstra te Hilvaren- beek; aan de Christ, school te Hoorn: E. J. Elferink te Amsterdam: aan de School met de Bijbel te Linschoten, Utr.: T. Oosterom te Lange Ruige Wei de; aan de Rehobothschool te Nijkerk; G. Kuyper te Putten; aan de Herv. school te Schoonhoven: A. C. Korte- noeven te Schoonhoven en P M Heerens Benoemd tot onderwijzer aan de school op Presikhaaf te Arnhem: G. J. Garritsen te Arnhem; aan de Christ, school te Dintelo- S. W de Jonge te Aalten; aan de Bilderdijkschool II te 's-Gravenhage: K. W. van Leeuwen te Oegstgeest; aan de Christ. School te Hoorn: C. M. de Zwart te Amsterdam; aan de School met de Bijbel te Lisse: A Rozema te Den Boer: aan de Herv School te Putten: J. A. van Keulen te Zuilichem; aan de School met de Bij bel te Stadskanaal: Th. Holwerda. te Beerzerveld: aan de Kon Julianaschool te Veenendaal: A D. P. A. Hagoort te Vinkeveen. Predikantsvrouw verongelukt in Tiroolse her o en De echtgenote van de gereformeerde firedikant uit Oldehove. ds. D. van Keu en, is op zaterdag voor Pinksteren bij een bergbewandeling in Tirol dod verongelukt. Het echtpaar Van Ke was onderweg naar Griesenau, toen het door een onweersbul werd overvallen. Ondanks de waarschuwingen van haar man verliet mevrouw Van Keulen op een bepaald moment de normale route. Zij viel toen van een 100 meter hoge rotswand Zondagmorgen vroeg is het stoffelijk overschot door een berggids gevonden en overgebracht naar Kirchdorf. Mevrouw Van Keulen wu moeder van drie kin. deren. De feestdagen zijn voorbij en het duurt nog een hele tijd eer het weer Kerstmis is. Menige dominee zal gisteren een zucht van verlichting hebben geslaakt dat hij nu voor een poosje zich niet hoeft te wijden aan „feeststof', maar vrij zijn tekst kan kiezen. Misschien heeft menige kerkganger ook wel een zucht van verlichting geslaakt, maar hij is waarschijnlijk nu al weer bezig met de dagelijkse dingen en één van die dingen is de kop op de voorpagina. Wat zal Genève brengen? Daar staat macht tegenover macht. Wij zijn het zo gewoon geworden om in termen van machts evenwicht te denken dat wij vergeten zijn dat Jesaja zegt: Wee hun die steunen op paarden en vertrouwen op wagenen, omdat zij machtig in aantal zijn, maar de blik niet richten op de Heilige Israëls." Zien wij achter de zwarte koppen van de krant nog wel de hand van God, die zich uitstrekt om te genezen? Pinksteren was het feest van de macht en nu moet ons gebed volgen: „U is het koninkrijk en de macht en de heer lijkheid." Niet Genève beslist over onze naaste en verre toe komst, maar God. Zijn macht werkt echter door u en mij. Aan ons was de Pinksterbelofte: Gij zult kracht ontvangen van de Heilige Geest. Wat beheerst ons leven: de vrees voor Genève of de kracht van God? 17EN landbouwer moet eens gezegd hebben, dat hij een goed arbei der reeds hieraan herkent, als deze spreekt van „onze" paarden in de stal of in de weide, en niet over ,,de" paarden. Hij leidde daaruit af, dat een zo sprekende arbeider niet onverschillig is voor het bedrijf waarin hij werkt, dat hij zich niet uitsluitend als een loondienaar be schouwt, daarvoor loon ontvangt, maar zich verder om niets bekom mert. Het is misschien een wat primitief kenmerk. Maar de boer kon toch wel eens gelijk hebben. Het „onze" is natuurlijk juridisch onjuist; de ar beider heeft geen „medebezit" van de paarden. Maar hij gevoelt er wei verantwoordelijkheid voor. Aan een dergelijke medewerker zal een rechtgeaard ondernemer de waarborg niet onthouden, zich niet te hoog tonen om met hem over be- drijfsaangelegenheden overleg te plegen, hem dus „medezeggen schap" toe te kennen. In vele kleinere ondernemingen is dit ook praktijk. Maar in de grote ondernemingen, met een meer uit gebreide staf van personeel, kan het overleg niet zo „huiselijk" gevoerd worden. Daar moet het georgani seerd worden. Daar bestaat de be hoefte aan ondernemingsraden. De wet op de ondernemingsraden van 4 mei 1950 heeft deze raden ver plichtend gesteld voor bedrijven, waarin 25 of meer werknemers ar beiden, die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en ten minste gedu rende een jaar onafgebroken aan de onderneming zijn verbonden. Er is enerzijds mogelijkheid van dispen satie. Maar het is anderzijds ook mo gelijk, dat ondernemingen met min der dan 25 arbeiders tot de instelling van een ondernemingsraad verplicht worden. GESPREK BEGINT PAS TNE besprekingen in Genève hebben totdusver het verloop gehad, dat men ervan moest verwachten. Zowel de westelijke mogendheden als de Sowjetunie hebben hun plannen op tafel gelegd en beide partijen heb ben eikaars voorstel van de hand gewezen. Voor het afbreken van de onderhan delingen van de ministers van bui tenlandse zaken behoeft in het hui dige stadium niet te worden gevreesd van een werkelijk gesprek is nog geen sprake geweest; dat gaat nu pas beginnen. Het moeilijkste gedeelte van de con ferentie is aangebroken. De weste lijke mogendheden heben reeds be langrijke concessies aan het stand punt van de Sowjetunie gedaan. Veel verder kunnen zij niet meer gaan, willen zij niet de veiligheid van de vrije wereld ln gevaar brengen. Er liggen nu twee plannen. Dat van de Sowjetunie beperkt zich tot de Berlljnse kwestie en een vredesver drag voor beide delen van Duitsland. Het streeft naar het vertrek van de Amerikaanse, Britse en Franse strijd krachten uit West-Berlijn, naar er kenning van het communistische regiem in Oost-Duitsland en naar eenzijdige ontwapening door West- Duitsland. Het Westen daarentegen is met een „De Werkgever" wijdt nummer aan de ruimtelijke ordening Het Verbond van Protestants-Christe lijke Werkgevers in Nederland heeft een speciale editie van zijn orgaan „De Werk gever" gewijd aan een zaak. die steeds meer in de belangstelling komt te staan en die voor een niet onbelangrijk deel beslissend zal zijn voor de leefbaarheid in Nederland: de ruimtelijke ordening. Het is een goede bijdrage aan de aller wegen op gang zijnde discussie, die echter weinig of geen nieuwe gezichts punten opent De aantrekkelijkheid van deze publikatie is. dat het vraagstuk van vele kanten wordt belicht en dat de argumenten pro en contra een (indus triële» decentralisatie door de verschil lende schrijvers der artikelen nog eens worden uiteengezet. Minister Zijlstra schreef een „Ten geleide" Bijdragen werden voorts geleverd door mr. H P. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin ln Friesland; burgemeester P. B. M. Alberts van Rucphen; drs. A Th. Bogaardta, burgemeester van RiJswUk (Z.H drs. B. J. Udink, secretaris Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam; de heer B. Roolvink, secretaris van het C.N.V.; dr. G. A Kohnstamm, hootdafdelingschef economisch-technische afdeling A.K.U te Arnhem, en ir W. Fuhri Snethlage, directeur van het E.T.I. Noord-Holland. De taak van een raad Is, onder er kenning van de zelfstandige funktie van de ondernemer, naar vermogen bij te dragen tot een zo goed moge lijk funktioneren van de onderne ming. De wetgever heeft aan de raad ver schillende bevoegdheden toege kend. Maar veel, zo niet alles, hangt af van de geest, die een werkgever en de vertegenwoordigers der werk nemers in de raad bezielt. Is die geest goed, zijn allen bereid tot samenwerking, dan is er van het instituut iets te maken, zodat de werknemers zich al meer bedrijfsge- noten, medewerkers, gaan gevoelen. De praktijk schijnt tot dusver niet onbevredigend. Des te meer valt het te betreuren, dat nog niet ln alle, daarvoor in aanmerking komende, ondernemingen raden zijn gevormd. Hoe meer een onderneming daad werkelijk toont een gemeenschap te zijn, hoe meer zij tot bloei zal ko men. De interne bedrijfsverhoudin- gen zijn van grote invloed ook op de produktie. Er is nog wel méér nodig dan de ondernemingsraden met hun beperk te taak om de massificatie te be strijden, om het verantwoordelijk heidsbesef der arbeiders te verster ken, om de arbeidsvreugde te doen toenemen. Maar in de ondernemingsraden kan de kiem voor een verdere ontwik keling liggen. Het socialistisch streven, dat de on dernemingen al meer wil brengen aan de „gemeenschap", d.w.z. aan de staat en zijn organen, is om vele redenen af te wijzen. Maar van de ondernemingen echte gemeen schappen te maken, is een christe- lijk-sociaal ideaal, waarvan de ver wezenlijking van grote betekenis zal zijn voor de vrije wereld. plan voor de dag gekomen, dat zich ook met de Berlijnse kwestie bezig houdt, maar de oplossing ervan zoekt te verwezenlijken door middel van de hereniging van Duitsland, zonodig in het kader van een Europees vei ligheidsverdrag. De negatieve houding van de Sow jetunie zal wanneer het Westen voet bij stuk weet te houden in de komende weken steeds meer aan de dag treden. Zo sterk steekt zij af bij de positieve voorstellen van de westelijke mogendheden, dat het niet anders kan, of de wereldopinie zal zich op beslissende momenten tegen de Sowjetunie keren. Dit moet de westelijke ministers en in het bijzonder de Brit Selwyn Lloyd duidelijk voor ogen staan, als zij geheime besprekingen met hun Russische collega voeren of blootge steld worden aan aanvallen uit de communistische propaganda-machine. Het Westen neemt in Genève een stevige positie in, dank zij het tot de verbeelding sprekende plan dat het op de conferentietafel heeft gedepo neerd. Slechts wanneer het als een eenheid blijft optreden, kan het zich handhaven. De Sowjetunie beseft dit terdege en zal haar zwaarste geschut dan ook op de zwakste plekken In de weste lijke samenwerking richten. Van Nelle bestellen I Adv. Kadetten van het Leger des Heils worden uitgezonden Op een in Bellevue te Amsterdam ge houden wijdingsdlenst zijn op Tweede Pinksterdag 22 kadetten van de William Booth Kweekschool in Amstelveen be vorderd tot kadet-offlcier. Tijdens de ochtendbijeenkomst werd het woord ge voerd onder meer door de territoriaal leider van het Leger des Heils in Neder land. commissioner R. Ahlberg. Maandagavond werden de 22 kadet- officieren tijdens een bijeenkomst in het Concertgebouw uitgezonden naar hun eerste posten voor het evangelisatie- en maatschappelijk werk in Nederland. Mu zikale medewerking werd verleend door het Norwich Citadel muziekkorps onder leiding van John G. Gibson. Volgens de Russische bioloog Amka- lasjnikof leven er in de Sowjetunie meer dan 30.000 mensen die ouder zijn dan honderd jaar. De oudste, Machmoet Aiva- zof, is 150 jaar, zijn dochter 135. De ge middelde levensduur in de Sowjetunie is thans 67.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2