Jlicuwc ftihsdfe GTmirant en Oost Genève West verwierpen in eikaars voorstellen Chroesjtsjef: der plannen over deel te praten Koude Pinksteren kon de treklust niet bekoelen Acht doden op de weg ADAMSKI VERTELT OVER ORTON, DE VENUSMENS RRITSE REGERING KAN KLEURLINGEN NIET TEGEN RLANKEN RESCHERMEN DINSDAG 19 MEI 1959 BUREAUS Steensl Directie. Redact •afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Fam'llebertchten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 5893») Directie: F. DIEMER CHRISTEL! JK-N ATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dr. E. DIEMER „Stantvasticfj is gfjebUven niyn hert in tegljenspoef Veertigste jaargang no. 11565 Wakk're jongens STOERE KNAPEN Zie pagina 5 Conferentie in een nieuw stadium Spanning tussen Belgisch hof en de regering Sommige Belgische kranten, zowel van rechts als van links, beweren dat er span ning is ontstaan tussen de Belgische koninklüke familie en de regering. De kath. rechtse Vlaamse Standaard schreef dat het misnoegen meer gericht was tegen het hof en de verwanten van koning Boudewijn dan tegen het staats hoofd zelf. Dit misnoegen zou ook aan het groeien zijn binnen de christelijke volkspartij, die altijd achter de monarchie en ook achter koning Leopold heeft ge staan, aldus het blad. De aanleidingen tot de ontevredenheid zouden zijn dat koning Leopold zich mei de politiek ten aanzien van de Kongo zou hebben bemoeid, dat de regering in het ongewisse zou zijn gelaten wat betref! de regelingen voor het aanstaande huwe- lij kvan prins Albert en prinses Paola Rufifo di Calabria en een weigering om voor de kerkelijke huwelijksinzegening te Rome in Brussel de burgerlijke huwelijks plechtigheid te doen plaats vinden. Het te Brussel verschijnende socialis tische blad Le Peuple sohreef gisteren dat, anders dan in 1950, ditmaal „de socia listen en de liberalen niet alleen zouden staan bij het wijzen op de gevaren van het negeren van de beginselen welke in België de betrekkingen tussen regering en dynastie, beheersen". Het blad zegt verder dat in de grote centra van het land partijloze „republikeinse clubs", wor den gevormd maar geeft geen nader» bijzonderheden hierover. Ook de Standaard sohreef drt de ont stane ontevredenheid tot „republikeinse commentaren" leidt. Genève heeft gisteren weinig opgeleverd. Beide partijen hebben eikaars voorstellen verworpen. De Amerikaanse minister Herter heeft zijn Russische collega Gromyko duidelijk gemaakt, dat zijn plan niets nieuws bevat en daarom onaanvaardbaar is voor het Westen. Op zijn beurt heeft de Russische minister in een rede, die later door de Amerikaanse onderminister Berding „verontrustend" is genoemd, de westelijke voor stellen van de hand gewezen. Wel was Gromyko bereid bepaalde onderdelen van het westelijke plan te bespreken. Zo was er wel te praten over een nonagressie bepaling van de Grote Vier, over bepaalde aspecten van het ontwapeningsvraagstuk en de instelling van een zone met een beperkte bewapening. Gromyko praatte trouw zijn premier Chroesjtsjef na, die eerder het Pinksterweekeinde had gezegd, dat het westelijke plan bepaalde onderdelen heeft, die een bespre king zeker waard zijn. Chroesjtsjef had verder nog verklaard: „Wij zullen met het Westen wedijveren met het indienen van vredelievende voorstel len, die de vrede in de wereld het best verzekeren Enige uren voor de zitting van gis teren is echter nadrukkelijk van wes terse zijde officieel verklaard, dat de westelijke voorstellen als één geheel moeten worden beschouwd. Wel is het mogelijk dè voorstellen afzonder lijk te bespreken, maar met een re geling los van elkaar kunnen de wes telijke landen niet akkoord gaan. Deze verklaring is uitgegeven, omdat eerder door leden van de Amerikaanse delegatie was meegedeeld, dat het Wes ten eventueel afzonderlijk, los van de andere voorstellen, over de Berlijnse crisis wilde praten. Deze mededeling heeft nog al wat deining in het weste- Den Haag kon de toeristen maar net baas prachige dagen sinds Hemel vaartsdag, bepaald koud en winderig was, bleek de animo om er op uit te trekken allerminst bekoeld. Volop hebben de Nederlanders in eigen land van natuurschoon en beziens waardigheden genoten, terwijl de toeloop uit het buitenland evenals op Pasen, het 1 mei-weekeinde en Hemelvaartsdag weer enorm groot was. Amsterdam was zaterdagavond al vol geboekt en dat terwijl de grensposten „rustig verkeer" meldden! De grote stroom kwam eerst zondagmorgen aan de oostelijke en zuidelijke grenzen. Rotter dam, Utrecht en Arnhem konden in hotels geen slaapplaatsen meer leveren. Nood adressen moesten de logeergelegenheirt versterken. Den Haag met zijn veel gro tere „slaapcapaciteit" kon de toeristen nog maar net verwerken Het bezoek aan de Noordzee bleek mee te vallen. Het was wel geen „over de hoofden lopen" zoals voorgaande jaren met Pinksteren, maar heel' wat mensen hebben zich toch laten uitwaaien op het vrij gure strand. De Keukenhof noteerde de laatste da gen van haar tiende expositie nog 25.000 bezoekers. Na 660.000 entrees kon de lust hof haar poorten voor dit seizoen sluiten Het tweede lustrum bleek een record aan tal belangstellenden te hebben aangetrok ken. Verder was aan de bloembollen uiter aard niet veel moois meer te zien. Van daar ook dat andere attracties de volle aandacht kwamen opeisen. Avifauna, de Efteling, Madurodam en de Hoge Veluwe bijvoorbeeld hadden alle vele duizenden od bezoek. Oisterwijk met zijn natuurbad bleek in Brabant de grote trekpleister. Rotterdam in het bijzonder mocht zich verheugen in een flink toegenomen aan tal vreemdelingen. De Spidobootjes ver voerden ruim 10.000 gegadigden, diergaar de Blijdorp kreeg 29.000 bezoekers, terwijl Artis zich met „maar" 15.000 tevreden moest stellen De buitenlanders vertoonden wat nationaliteiten betreft hetzelfde beeld als de laatste jaren. Men krijgt alleen de druk dat de Amerikaanse militairen de Bondsrepubliek en ook de Scandina- viërs meer en meer op Nederland af komen. Duitsland stond weer bovenaan, gevolgd door België, Frankrijk en Enge land. L ge Pinksterweekeinde heeft vijf keersslacbtoffers geëist, onder wie twee Duitsers. Vijf anderen werden gewond, Een ernstig ongeluk gebeurde zater dag OP rijksweg 12 tussen Veenend,aal Maarsbergen. Een Duit-se auto, af komstig uit Dortm-und, werd door een andere Duitse wagen gesneden. Beide wagens raakten elkaar en de ingehaalde auto sloeg over de kop. De bestuurder, de 25-jtarige H. Neumeier uit Dortmund, kwam om het leven, drie andere inzit tenden werden min of meer ernstig ge- De politie van Woudenberg, waar het ongeluk gebeurde, had grote moeite de identiteit van de slachtoffers vast te stellen, daar de drie overlevenden allen doofstof bleken te zijn. Een vijftienjarig meisje uit Effatha, dat de Pinksterdagen bij haar ouders in Veenendaal door bracht, was onmiddellijk bereid assis tentie te verlenen. Een andere inwoner uit Dortmund, de 17-jarige J. W. kwam bij Woudenberg het leven. Zijn bromfiets botste te- een boom, begon hevig te slingeren kwam tegen een volgende boom tot stilstand. W. overleed in het ziekenhuis. Zijn aohtienjarige vriend die achterop zat, werd ernstig gewond. Bij W e e r t is zaterdag een negen jarig zoontje van de fam. Mertens op de fiets door een auto gegrepen en ge- De 22-jarige hofmeester van de ma- A. Hageman uit het marine-oplei dingskamp in Hilversum, veronge lukte zaterdag midden in de stad. Hij reed met zijn brommer tegen een auto erleed in de loop van de mor- 26-j. scooterrijder J. Bran je uit Cuyck slipte zaterdagavond bij het via duct voor S i 11 a r d. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de trottoirband en overleed vrijwel onmiddellijk. Zijn 32-jarige broer, die op de duo zat, werd gewond. Onvoirzichtig oversteken kostte on der de gemeente R ijsbergen de 64- jarige landbouwer A. J. H. het leven Een auto reed hem aan. Maandag is langs de rijksweg Nij- verdalRaalte het lijk van de 31-jarige M. Jurgen uit Oldenzaal gevon den naast een vernielde auto. Wat ver- d zijn 2%-jarig dochtertje gevon- verkleumd maar ongedeerd. De auto is vermoedelijk over de kop ge slagen. 9 Gisteren is de 59-jarige J. Pelle uit Brakel op het kruispunt MeidijkVan Heemstraweg onder Zuilichem door een auto aangereden, tengevolge waar van hij is overleden. Algerije-T urtesië Grensversperrin g nog dodelijker Het Franse leger legt langs de on rustige grens tussen Algerije en Tunesië een tweede „dodelijke versperring" ten einde de Algerijnse rebellen in Tune sië gescheiden te houden van het slag- Hooggeplaatste woordvoerdere van leger zeiden, dat het besluit om de spronkelijke versperring te verdubbelen genomen werd, omdat het duidelijk ii worden dat de commando's der opstan delingen vanuit hun Tunesische bases Algerije blijven binnenkomen. Professor Grlmm een van Duitslands meest vooraanstaande rechtsgeleerden, zondag na langdurige ziekte in de ouder dom van 70 jaar overleden. lijke kamp veroorzaakt. Zij gaf nie stof voor de geruchten, dat de Fransen en Westduitsers aan de ene kant het niet helemaal eens zouden zijn met meer soepele houding van de Engels: en Amerikanen. Gisteren zou, volgens het Amerikaanse persbureau A.P. ,nog een vergadering zijn gehouden tussen de westelijke m nisters om het geschil bij te leggen. Hi resultaat van de vergadering is de ve klaring geweest, waarin nog eens de n druk is gelegd op de eenheid van c Nieutv stadium Nu Oost en West hun plannen voor de toekomst van Duitsland en de Europese veiligheid hebben ingediend en eikaars voorstellen van hand hebben gewezen, is de Geneefse con ferentie in een nieuw stadium geko men. De westelijken zullen in de eerste plaats proheren het houden van geheime besprekingen met Rusland te regelen om het te polsen waarover ernstig kan worden onderhandeld. Een meer moedgevend bericht uit Ge- ive is, dat de Amerikaanse en Engelse vertegenwoordigers op de conferentie ver het staken van de kernproeven hun ertrek uit Zwitserland hebben uitge steld. De Amerikaanse onderhandelaar. Wadsworth, verklaarde, dat de Russen verdrag wensen en dat na lange geduldige besprekingen een akkoord r gelijk is. De Russische premier Chroesjtsjef heeft namelijk aan president Eisenhower een brief geschreven, waarin hij instemt met onderhandelingen over de controle van kernproeven op grote hoogte. En geland en Amerika willen echter, dat tevens over de nieuwe wetenschappelijke gegevens betreffende ondergrondse kern. proeven wordt gesproken. De Russische minister van buitenland se zaken, Gromyko, heeft gisteren nog een uur over deze kwestie met zijn Brit se collega Selwyn Lloyd gesproken. Woedende beer valt eigenaar dierenpark aan De 50-jarige eigenaar van het dieren park aan de Zwoteeweg in Apeldoorn, de heer Put is zondagmorgen aangevallen door een woedende beer. Hij werd le vensgevaarlijk gewond. Vannacht is hij in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overleden. De heer Put wilde twee veohtende beren van elkaar 6oheiden en ging daarom het hok binnen. Juist had hij de deur opengemaakt, toen een van de beesten op hem afstormde en hem tegen de grond gooide. Twee buren van de heer Put kwamen nog juist op tijd met een bijl en een stuk ijzer te hulp. Zij wisten de beer in het hok terug te drijven. Vliegende Hollander verdween spoorloos De Australische politie zoekt op het ogenblik naar de 24-jarige Nederlander Theodorus Johannes Trebusch, die op last van de immigratie-autoriteiten naar Nederland teruggestuurd zou worden, naar op weg naar zijn schip wist te ont luchten en thans spoorloos is. Trebusch, die inmiddels reeds de blj- laam „de vliegende Hollander" heeft ge kregen, was in Sydney gearresteerd we gens verscheidene misdrijven, waaronder inbraak. Besloten werd hem naar Neder land terug te zenden. Per vliegtuig werd hij zaterdag van Sydney naar Melbourne overgebracht, vanwaar hij per schip naar Nederland zou terugkeren. Nadat hij op het vliegveld Essendon bij Melbourne het toestel had verlaten, slaag de hij erin zijn begeleiders om de tuin te leiden en plotseling te verdwijnen. Al het zoeken heeft tot dusver niet mogen Een groep Nederlanders, die een tocht door Jordanië maakt, iö zaterdag door iconing Hoessein in audiëntie ontvangen. Zij drong bij de koning aan op bescher ming van de heilige plaatsen in het land. Per ruimteschip om de maan (Van een onzer verslaggevers) ALS U met een ontvankelijk gemoed tegenover de „space-brothers" staat, zult u hen zeker zeer binnenkort ontmoeten. Dit was de slotopmerking van George Adamski de Amerikaanse vliegende schotel-specialist in de lezing, die hij gistermiddag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap' pen in Den Haag hield. Ruim duizend belangstellenden waren (a raison van vijf gulden per plaats) naar Adamski komen luisteren. Zij hoorden er weinig meer dan het reeds bekende verhaal van de reis met zijn space- brothers", die Adamski beweert in een ruimteschip langs de achterzijde van de maan te hebben gemaakt. Maarvoor vijf gulden konden zij het nu horen uit de mond van de vroegere gehaktballenverkoper zelf. Hoeveel mensen met een „open mind" er in de zaal zaten, is moeilijk te zeggen Wel zaten er honderden enkele uren lang met open mond naar de bruingebrande schotelman uit Californië te luisteren. Overigens had de start van Adamski's lezing niet de supersonische snelheid. Kustvaarder nu veilig? Kapitein Spaans bleef op de Henriette-B De scheveningse kapitein J. Spaans besloot met twee van zijn mensen aan boord te blijven toen gisteren zijn schip, de kustvaarder Henriëtte-B, plotseling zware slagzij maakte en dreigde te zinken. De zes andere opvarenden gingen aan boord van het te hulp geschoten Britse schip Gartwood. Dit speelde zich af ter hoogte van La Coruna, in het noordwesten van Spanje. De 500 ton metende Hen riëtte-B vervoert een lading erts, die bij ruwe zee ging schuiven met het gevolg dat de boot een slagzij van dertig graden maakte. Kapitein Spaans liet noodseinen uitzen den. De Engelsman kon de zes beman ningsleden aan boord nemen en enkele later dook de sleepboot Poolzee de rederij L. Smit en Co op. Het leek aanvankelijk onbegonnen werk voor de sleper, vast te maken aan kustvaartuig, aangezien het dan moge lijk nog gevaarlijker zou gaan hellen. Inmiddels was men op het vaste land zeer ongerust over de toestand van de Henriette-B en haar bemanning, omdat, volgens een bericht uit Spanje, het schip zou zijn vergaan. Dit bericht vertelde niets over kapitein Spaans en zijn twee assistenten die aan boord an het „ge- zonkenen" schip waren gebleven. Vanmorgen kwam aan de onzekerheid een eind. Rederij L. Smit en Co liet be kendmaken, dat de Poolzee had vastge maakt en met zijn sleep koers had gezet naar de Franse havenstad Brest. Er was geen bericht ontvangen over het zinken van de zwaar slagzij makende boot. Ver der maakte de rederij bekend dat alle bemanningsleden weer aan boord van de Henriette-B waren gegaan. Ook de mannen die door de Engelse Gartwood aan boord waren genomen. Brief aan premier Macmïllan: Grote onrust na moord op neger in Nottinghill D GEKLEURDE BURGERS in Engeland hebben hun vertrou wen verloren in het vermogen van de Britse regering, hun leven te be schermen. Een brief met deze in houd is door Afrikaanse en West- indische verenigingen in Londen aan premier Macmillan gestuurd, naar aanleiding van de moord op een Westindische neger in Nottinghill, de Londense wijk waar verleden jaar augustus bloedige straatgevechten plaats hadden tussen kleurlingen en blanken. Zaterdagavond werd hier een 32-jarige neger-timmerman, Kelso Cochrane door een stuk of vijf blanke jongelui tussen 15 en 18 jaar aangevallen en met een i neergestoken. Hij overleed op straat, Het zijn overigens niet alleen de kleur lingen die door deze misdaad angstig werden opgeschrikt. Ook politie- en re geringsfunctionarissen zijn gealarmeerd en hebben zenuwslopende Pinksterdagen beleefd. In allerijl hebben Butler, minis ter van binnenlandse zaken, Scotland Yard en sociale werkers in Nottinghil voorbereidingen getroffen voor bespre kingen die mogelijk vandaag, misschien ook morgen moeten plaatshebben. De kleurlingen in Nottinghill hebben hun brief aan Macmillan dus niet vergeef? gezonden. Het comité van kleurlingen in Londen heeft bovendien bekend gemaakt dat er ter herdenking van de vermoorde een grootscheepse demonstratie zal worden georganiseerd. De regeringen van Ghana, Nigeria, India. Soedan, Guinea en de Westindische federatie is inmenging ge vraagd in deze kwestie, om te voorkomen dat opnieuw een „vloedgolf van blank» terreur" over Nottinghill slaat. De toestand in de kleurlingenwijk is uiterst gespannen. De politie heeft huis aan huis navraag gedaan in de hoop een spoor van de jeugdbende te pakken te krijgen, maar de blanke bewoners verle nen niet de minste medewerking uit angst voor represailles. De kroongetuige, een jonge blanke vrouw, die de moord vanuit haar raam aan de overkant van de straat zag gebeuren, vertelde dat zij de neger had zien ineenstorten, maar daarna „niet meer had gekeken". Vanmorgen heeft de Katwijkse vloot van IJmuiden uit zee ge kozen op jacht naar de Hol landse nieuwe. Vrijdag wordt het zilte zeebanket m ons land verwacht. Dulles' toestand geen verandering De naaste familie van John Foster Dulles is het afgelopen weekeinde in nabijheid gebleven, omdat zijn tx>es snel achteruit ging. Gisteren bracht pre sident Eisenhower de zieke oud-minister een kort bezoek. Er was toen geen veran dering in de situatie gekomen, sinds het bericht dat Dules achteruitgaande is. Libanees vliegtuig tot landen gedwongen Israëlische jachtvliegtuigen hebben gis teren een Libanees verkeersvliegtuig met 27 militairen van de noodstrijdmacht der Verenigde Naties, dat zonder toestemming boven de Israëlische territoriale wateren vloog, ondereohept en gedwongen op het Israëlische vliegiveld Lydda te landen. Het vliegtuig heeft zijn reis later mogen voortzetten. len van een ..ruimtelijke" toespraak mag verwachten. In de eerste plaats ar riveerde hij 20 minuten te laat op het toneel hij was ten paleize Soestdijk door de Koningin ontvangen en verder de vertaling door mejuffrouw Rey d'Aquila zo erbarmelijk, dat de zaal al spoedig luidkeels te kennnen gaf liever geen vertaling te moeten aanhoren. Reeds na drie minuten zuchtte de ver- laalster namelijk al tegen haar mede- comitéleden hardop door de microfoon: „Wat zegt ie nou weer?" Gekleed in een grijs pak. met een vlammende Amerikaanse das tussen de •s. vertelde Adamski van zijn eerste ontmoeting op 20 november 1952 met Or- i. een Venusmens. Venusmensen zien uit zoals wij. Zij hebben kalme grijs groene ogen. blond haar dat tot op de schouders hangt en zij zijn gekleed in een nauwsluitend, uit één stuk vervaardigd skipak. Bij de ontmoeting het was in Amerikaanse woestijn wilde Adamski zijn „space-brother" de hand schudden. Maar niets van dat alles. De Venusgroet bestaat uit een zachte aan raking van eikaars handpalmen. Geen contact De ex-cafetariahouder sprak Orton in het Engels toe, maar zij kregen geen con- :act. Dat ontstond eerst langs telepatisohe weg, want ook de telepatie is Adamski meester. Zes personen, onder wie een hoogleraar, maakten van enige afstand af de ontmoeting mee. Toen Orton weer in het ruimteschip was vertrokken, maak- w?n zij Van zijn voetafdrukken gipsafgiet sels en wat bleekin het harde gips waren kosmische symbolen zichtbaar. Bij een tweede ontmoeting sprak Orton heel goed Engels en zelfs nog beter Pools (als éénjarige baby was Adamski met zijn ouders uit Polen naar de States geëmi greerd). Dat had Orton geleerd volgens het „impressiesysteem". zo maakte Adamski duidelijk. De Venusmensen ver zamelen namelijk indrukken, die rond een persoon hangen en een bepaald ap paraat op Venus „vertaalt" deze indruk ken in hun taai- Overigens heeft Adamski af en toe nog last van zUn rechterarm. Die kwam bil Zie vervolg pagina 5 ADAMSKI OP SOESTDIJK Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisterochtend de Amerikaanse auteur van enige boeken over ruimte vaart, George Adamski, in het paleis Soestdijk ontvangen. Bij het bezoek wa ren voorts aanwezig de chef luchtmacht staf, luitenant-generaal H. Schaper, prof. J Jongbloed, hoogleraar te Utrecht, onder meer gespecialiseerd op het gebied van de luchtvaartgeneeskunde, prof. dr. M. Rooij uit Heemstede, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de leer van de communicatiemiddelen, en de heer C. Kolff, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse vereniging voor luchtvaart. De heer Adamski gaf mede naar aan leiding van gestelde vragen een uiteen zetting van zijn denkbeelden over de ruimtevaart, zoals die ook beschreven zijn in zijn boeken. Wolkenvelden SDe Bilt verwacht tot mor- k genavond: J Vrij veel bewolking met hier en daar enige regen. 9 Matige wind tussen noord en i noordoost. Weinig verande- ring in temperatuur. Opge- w maakt te 11.15 uur) ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Parijs Bordeaux Grenoble half bew. licht bew geh bew zw bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1