ïïieuwe ^cihsri)c (fourant Praag en Warschau nog niet gewenst in Genève will Water vergiftigd maar geen radioactiviteit Nederlandse schepen bij Celebes aangehouden Dan ook Nederland recht om mee te spreken Algiers viert dertiende mei Beide c. h. kandidaten zijn tlians bereid Belgen willen ook burgerlijk huwelijk tussen prins Albert en prinses Paola W OENSDAG 13 MEI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Veertigste jaargang no. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 68938. Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stunt&astfcfi is gfjebltucn myn bert in tegfjenspoct" Betaalde WAARSCHUWING" Zie pagina 5 Zon en een stevige bries I onder deze haast ideale om- standigheden startten gisteren in Hoek van Holland de jachten voor de jaarlijkse zeilwedstrijd van de Hoek naar Harwich. De H-219 liiïks op de foto is de „Tulla" van Simon de Wit. t daarom feliciteerde E.E.G.-commissie prof. Hallstein rAREN de leden van de Uitvoe rende Commissie der E.E.G. op 5 hoogte van het feit dat de vcor- tter, prof. Hallstein. door de recht- ink in Bonn wegens gebrek aan «vijs en niet wegens bewezen on- jhuld vrijgesproken is, toen men Bllstein gelukwenste en het ver duwen in hem uitsprak? Het is de vice-voorzitter van het Euro- se Parlement, de Duitser Helminth Kal- ftzer, die de Commissie deze vraag heeft ongel egd. 8e heer Kalwitzer informeert verder of t de Commissie bekend is dat Hallstein het begin van het proces voor de rccht- nk heeft verklaard, geen prijs te stellen een weinigzeggend vrijspraak wegens brek aan bewijs maar op vrijspraak igens bewezen onschuld. Prof. Hallstein was gistermiddag zelf in t parlement aanwezig. Men verwacht l de commissie nog tijdens de lopende lang de vragen van de Duitser 6chrif- ijk zal beantwoorden. Vee vliegrampen in Amerika ïen Viscount van de Amerikaanse Ca- al Airlines is gisteren ten noordoosten a Baltimore neergestort. De maat- (appij maakte bekend, dat alle 27 pas iers en de vier leden der bemanning, j het leven zijn gekomen. Het toestel s op weg van New York naar Atlanta Georgia. let was het tweede toestel van de Ca- Bl Airlines dat die dag verongelukte. Ivoren was bij Charleston in West-Vir us een Constellation van deze maat- lappen bij een landing naast de rol- )n terechtgekonjen en in brand geVlo- L Twee personen kv.amen om het le- (i en twaalf liepen verwondingen op. t viermotorige toestel, dat volkomen rd vernield, had 41 mensen aan boord. KINDEREN ZIEK, VISSEN STERVEN Zwemverbod in Rijnland moet een verdere besmetting tegengaan (Van een onzer redacteuren.) jpEN ERNSTIGE VTSVERGIFTIGING doet zich op het ogenblik in het •*-i hoogheemraadschap Rijnland voor. Tienduizenden vissen komen, na een hevige doodsstrijd, bovendrijven..-Eenden en ganzen, die van de be smette vissen hebben gegeten, sterven, evenals op enkele plaatsen honder den honden. Kinderen worden ziek na in het water te zijn geweest. Daarom heeft de farmaceutisch inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid- Holland het zwemmen in Hollandse IJssel, Gouwe, Aar, Rijn, enz., ten sterkste ontraden en daarom stelt het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater een nauwgezet onderzoek in. Ir. F. .T. Ribblus van het instituut, ver telde, dat hel voor het eerst in zijn (dertig jarige) praktijk is, dat er zoveel vis sterft door vergiftiging in plaats van door zuurstofgebrek. De bron van de water- besmetting heeft men al kunnen vast stellen. zo deelde hij mee: de vuilstort plaats bij Gouderak. Hier mogen verschil lende bedryven hun afval brengen. Waar- schijniyk is, dat het gevaariyke vuil af komstig is uit Pernis, waar men experi menteert met verdelgingsmiddelen. Men heeft nameiyk mongers genomen uit een nog niet gelost 6chip van hetzelfde bedrijf en daarmee viswater besmet. De proeven wettigen de veronderstelling, dat men de bron heeft ontdekt. Op het des betreffende bedrijf wordt de zaak nader onderzocht. Voorlopig heeft men een vuil- stortverbod uitgevaardigd. Is men met het onderzoek op de goede weg en er Is niets dat in een andere richting wyst dan staat in elk geval vast, dat van een radioactieve besmetting geen sprake is. Dr. C. Banning, genees kundige hoofdinspecteur voor de volksge zondheid. zei hierover desgevraagd: Voor mezelf staat vast, dat het geen radio actieve besmetting is. Officieel zou ik wil len zeggen het onderzoek is ten slotte nog gaande het is wel uiterst onwaar- schünlijk. Ziektegevallen Wat de geconstateerde ziektegeval len betreft (voornamelijk kinderen, die In het besmette water hebben ge zwommen), deze hebben een goed aardig verloop. De patiëntjes voelen zich onprettig en geven over, maar daar blijft het wel bij. Overigens' was Wie gaf hun te Djakarta nodige vergunningen [ET INDONESISCHE persbureau Antara meldt uit Djakarta, dat drie Nederlandse vrachtschepen bewesten Celebes door Indonesische oorr (sbodems zijn aangehouden. Zij bleken te beschikken over in Djakarta Igegeven vergunningen voor de vaart in die wateren. De schepen hadden igens Antara copra geladen te Mamoedjoe in Celebes, dat onlangs in han- h van de regeringstroepen was gevallen. De Indonesische regering had de iteren bij Mamoedjoe voor de scheepvaart verboden. De autoriteiten op lebes staan voor een raadsel. Een ander bericht meldt, dat de schepen in [haven van Mamoedjoe lagen op het ogenblik van de verovering. Sukarno te Rome lukarno is gisteren in een straalvlieg- g vertrokken uit de Russische bad- ats Simferopol. Hij werd uitgeleid door vice-president van het presidium der lerste sowjet, Mikojan, en andere Igwaardigheidsbekleders. ikarno kwam daarna te Boedapest iar hij drie uren verbleef. In het intsgebouw gebruikte hij een maal- t Istvan Dobi, voorzitter vai isidentiële raad, en andere regerings- fsonen, en daarna maakte hij een snelle idrit door de stad. Later op de dag 'am hij te Rome voor een particulier ioek van drie dagen Heden zou hij >r president Gronchi worden ontvan- i- Morgen zal hij een officieel bezoek |n het Vaticaan brengen. De chef-staf van het Indonesische legei luitenant-generaal Nasution, heeft het re zen van vreemdelingen in Indonesië be perkt met het oog op de veiligheid. Het militaire gezag in de verschillende pro vincies krijgt de bevoegdheid hun gebied voor vreemdelingen gesloten te verklaren en toezicht te houden op hun bewegingen Aan vreemdelingen die als een gevaai worden beschouwd voor de openbare rust het welzijn of de zedelijkheid kan eer verbod worden opgelegd, zich buiten eer bepaald gebied te begeven. Vreemdelin gen, die een diplomatieke status hebben, zijn niet aan deze beperkende bepalingen onderworpen. Doodstraf. Zeventig Britse Lagerhuis- leden (69 socialisten en een conservatief) hebben een motie ingediend voor afschaf fing van de doodstraf. In Leiden, Warmond enz. is bovendien besloten de zwembaden aan open water, die zaterdag geopend zouden worden, voorlopig gesloten te houden. Men volgt hiermee de raad op van de farmaceutisch inspecteur, die gi6teren een waarschu wend bericht voor de radio heeft doen omroepen en de burgemeesters in Rynland heeft geadviseerd het zwemmen zoveel mogelijk tegen te gaan. De Centrale Nederlandse hengelaars- bond is uiteraard hoogst ongerust ovt verontreiniging. Gisteren wilde men 15.000 snoekbaarsjes uitzetten in de Dam6e Rijn tussen Gouwsluis en Zwammerdam toen men ook daar stervende en dode vis ont dekte. Men heeft de visjes toen maar los gelaten in de ringvaart rond de Nieuw- koopse polder en watermonsters van de Damse Rijn naar het Rükeinstituut voor uiverinig van afvalwater gebracht. Westelijken verwerpen Russische eis H ET EERSTE GESPREK tussen de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier is gisteren in Genève mislukt. De Russische minister Gro- myko eiste, dat Polen en Tsjechoslowakije onmiddellijk tot de conferentie zouden worden toegelaten, maar de westelijke mogendheden wilden deze landen pas in een later stadium aan het gesprek laten deelnemen. De Rus sen bleven echter bij hun eis en in een gespannen atmosfeer gingen de mi nisters uiteen. Vandaag zouden de vier ministers opnieuw proberen een compromis te bereiken. In Genève heeft men de indruk, dat minister Gromyko er niet op uit is om de conferentie te laten mislukken. Wel probeert hij het Westen zoveel mogelijk concessies af te dwingen. De westelijke landen houden op hun beurt aan de afgesproken beginselen vast, maar proberen tevens de goede sfeer in Genève zo veel mogelijk te bevorderen. De Russische minister Gromyko was gisteren voorzitter van de con ferentie. Onmiddellijk na de opening vroeg hij reeds de toelating van Po len en Tsjechoslowakije. Deze kwes tie, zei de Russische minister, moet geregeld worden voordat de andere vraagstukken aan de orde komen. Het gaat hier niet om een procedure kwestie, maar om een zaak van grote politieke betekenis. Polen en Tsjechoslowakije, betoogde Gromyko, zijn langer dan welk land ook gebukt gegaan onder de Duitse bezetting En wat zou u dan denken van Nederland. België, Luxemburg, Denemarken en Noor wegen, landen die ook gezucht hebben on- de de Duitse agressie?, was het antwoord van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Herter. Nederlands verzoek Naar aanleiding van dit antwoord weel het Amerikaanse persbureau A.P. te mel den, dat Nederland b.j net secretariaat de conferentie officieel een verzoek tot deelneming aan het gesprek heeft in gediend. In Den Haag Is meegedeeld, dat de Nederlandse regering herhaaldeiyk heeft laten weten, dat het in een of andere vorm aan de conferentie wil deelnemen, wanneer de Nederlandse belangen in het geding komen. De laatste dagen is echter geen formeel verzoek gedaan. Minister Herter heeft Gromyko verder geantwoord, dat beter in een later sta dium over de toelating van andere landen kan worden gesproken. In het begin van de conferentie moeten alleen de Grote Vier met elkaar spreken, vond de Ame rikaanse minister. De Engelse minister Selwyn Lloyd pro beerde Gromyko duidelijk te maken, dat de tijd voor uitbreiding van het aantal deelnemers aan de conferentie nog niet rijp is. Hoe minder deelnemers er hoe eerder wij het eens kunnen worden, meende Selwyn Lloyd. Minister Gromyko wist echter van geen wijken en na afloop van de conferentie deelde de Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Zorin. Parachutisten paraat Met machinegeweren bewapende Fran se parachutisten hebben vanmorgen post gevat op strategische punten in Algiers, terwijl militaire patrouilles voortdurend door de straten marcheerden, om onmid dellijk te kunnen ingrijpen wanneer het tot relletjes mocht komen. Het is vandaag namelijk de dertiende mei, de eerste ver jaardag van de staatsgreep die leidde tot de val van de Vierde Republiek. Van heinde en ver waren mohammeda nen naar de Algerijnse hoofdstad geko men. Met borden waarop de naam stond van de plaats waar zij vandaan kwamen, verzamelden zij zich in het centrum van de stad, terwijl marsmuziek door de stra ten schalde. Militairen handhaafden de Overigens werd in Algiers weinig ge vlagd. De bevolking van de stad beziet de regering van president De Gaulle met ge mengde gevoelens, aangezien hij volgens de jneeste Franse bewoners de doelstel lingen van de revolutie niet heeft wezenlij kt. Men vindt De Gaulle te libe raal in zijn houding tegenover de natio nalistische opstandelingen. Een aantal rechtse-Franse organisaties heeft bekend gemaakt, deze dag te zullen beschouwen />mmi \i WIHA,IS\,S r,HM U /lSI v' HV "I Wl lil II IN Us I |l I v u y I JMI I Hi 1 Vfl Vi J 11H |j{ X v' Ml ÏWJIUII MUI XM|*| mee dat Rusland over deze kwestie een positieve beslissing wenst. Op de vraag of de Russische delegatieleden de ver gaderzaal zouden verlaten, wanneer er geen overeenstemming werd bereikt, wil de Zorin geen antwoord geven. Het is nog niet met zekerheid te zeg gen, hoe de Geneefse conferentie zich verder zal* ontwikkelen. Vermoedelijk zal het Berlijnse vraagstuk alleen door de vier grote mogendheden worden behan deld. Komt het Duitse vredesverdrag ter sprake, dan kunnen niet alleen Polen en Tsjechoslowakye, maar ook andere lan den, waaronder Nederland, vragen aan de onderhandelingen deel te nemen. Het aantal deelnemers aan de onder handelingen over een Europees veilig heids verdrag hangt af van de omvang van de zone, die ter sprake komt. Het is duidelijk dat als de onderhandelaars in dit verband gaan praten over het plan van de Poolse minister Rapackd er alle aanleiding is Polen en Tsjeohoslowakije uit te nodigen aan de conferentie deel te nemen. Maar in het beginstadium voe len de westelijke landen weinig voor een uitbreiding van het aan-tal deelnemers. Vandaag is de Amerikaanse minister Herter voorzitter van de conferentie. Hij wil spijkers met koppen slaan en ver wacht wordt, dat Herter de afgevaardig den zal uitnodigen hun standpunten ten aanzien van de verschillende kwesties uiteen te zetten. Vanmorgen heeft de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, dr. von Bren- zijn verzoek een onderhoud gehad t zijn Russische ambtgenoot Gromyko. het weekblad. Chef pakstation van fruitveiling Goes ontslagen De 36-jarige J. L. chef van het pak station aan de veiling te Goes is ontsla gen naar aanleiding van een vrij omvang rijke fraude in de notering van de hoe veelheden ingezonden en afgeleverd fruit. De veilingdirectie zocht al geruime tijd naar de oorzaak der verschillen in deze hoeveelheden die vrij regelmatig voor- Het werk van de chef kwam ten slotte onder een nauwgezette controle te staan, bij welk onderzoek de fraude ontdekt werd. De politie heeft de heer L. gearresteerd en verhoord, maar later weer op vrije voeten gesteld. Geen ark, maar een auto Politie op zoek naar expeditieleider Onder leiding van de Ryswyker R. G. zou een expeditie naar het Araratgeberg te worden georganiseerd met als doel resten van de ark van Noach te vinden. De ark zal zeker niet gevonden wor den, nu onder leiding van de Ryswykse commissaris van politie een expeditie op touw is gezet om de Ryswyker op te spo ren. Deze wordt er nameiyk van ver dacht een auto te hebben verduisterd. Overigens is het ook met de expedi tie vreemd gegaan: een industrieel udt Zutphen zou voor de financiën zorgen; een filmmaatschappij voor fotografisch materiaal en een inwoner van Zutphen voor de persberichten, terwijl een week blad belangstelling had getoond de weder waardigheden van de expeditie te pu bliceren, hetgeen ook geld zou bezorgen aan het expeditieteam, dat behalve de Ryswijker R. G. bestond uit een Leidse oud-Koneastrijder, een broer van de ex peditieleider en een onbekende amateur geoloog. De Zutphense geldschieter heeft slechts summier eenmaal iets gehoord; de publi- oitedtsmain helemaal niets. Beel morgen haar de Koningin? (Van onze parlementaire redacteur.) DE INFORMATEUR prof. Bee] heeft goed vertrouwen, dat hij uiterlijk morgen aan H.M. de Konin gin verslag kan uitbrengen over zijn informatieactiviteiten. Voor twaalf uur hedenmiddag moest de informa teur de antwoorden van de kandi daat-ministers binnen hebben. D« beide c.h.-kandidaten, mr. A. C. W. Beerman en de heer J. W. De Pous. hebben zich inmiddels bereid ver klaard de portefeuilles van resp. Justitie en Economische zaken te gaan beheren. Prof. Beel wachtte omstreeks het middaguur alleen nog op het antwoord van de kandidaat, Tafereeltjes uit het hart van Zuid-Holland, het waterland uitstek: overal bordjes die het zwemmen verbieden en overal dode vissen die lang- m naar zee afdrijven of er gens in bochten blijven steken de stank van ontbinding veroorzaken. Berlijn herdacht de blokkade Ongeveer tienduizend Westberlijners hebben gisteren bij het luchtbrug-monu ment de plechtigheid bijgewoond, ter herdenking van de luchtbrug naar Ber lijn, die tien jaar geleden werd beëin digd. Generaals, politici en familieleden legden kransen bij het monument, ter nagedachtenis van de 79 mensen die bij de blokkade van Berlijn om het leven kwamen. Tot de autoriteiten behoorden de militaire commandant in de stad ten tijde van de blokkade, generaal Lucius Clay, en de oud-premiers Attlee (Enge land) en Schuman (Frankryk). Op Pinkstermaandag, 18 mei, zal te Zoutkamp een vlaggetjesdag van de Zoutkampsé garnalenvloot worden gehou den Een garnalenkoningln zal door bur gemeester H. Ottevanger van Ulrum wor den begroet. Positief advies over zending Z.-Amerika De beide waarnemers van de Gerefor meerde zending, die een reis van vier maanden naar Argentinië en Brazilië hebben gemaakt teneinde zendingsmoge- lijkheden te onderzoeken in deze landen, zijn in ons land teruggekeerd. Dr. J. C. Gilhuis en ds. J. A. C. Rull- lann menen, dat het resultaat positief is. Generale zenddngsdeputaten zullen nu op korte termijn, daarbij geadviseerd door de terreincommissie, zich over de inhoud dit rapport beraden. Binnenkort zal en vergadering in breder zendings- verband gesproken worden over de vraag 1 zo ja naar welke terreinen het dingswerk van de Gereformeerdekerken kan worden uitgebreid. Het begint echter steeds duidelyker te worden, dat het werk Indonesië nog steeds de volle aandacht blijft opeisen. Maar Vatikaan houdt voet bij stuk TN BREDE LAGEN van het Belgi- sche volk heerst ontstemming over het feit dat de pauselijke in zegening van het huwelijk tussen prins Albert en prinses Paola niet wordt gevolgd door een burgerlijke huwelijksvoltrekking in België. Het socialistische blad Le Peuple schrijft dat het in niet-roomse kringen beslist opwinding zal veroorzaken als op de Sinds maandag vertoeft prins Albert in Rome, waar hij bij aankomst op het vliegveld op gewacht werd door zijn verloofde. inzegening geen burgerlijk huwelijk volgt. Het blad weet nog te melden dat het kabinet bijeen is geweest om het probleem dat „het land een gevoel van onrust" geeft, te bespreken. De officiële toelichting, dat het Vati- kerkelijk huwelijk daar automatisch een burgerlijk huwelijk insluit, is juist", geeft Le Peuple toe. „Maar", zo- vervolgt het blad, „prins Albert is geen gewoon burger van België en het land begrijpt niet dat de erfgenaam van de troon uitsluitend in het buitenland in de echt zal worden verbonden". Le Soir schrijft dat het Vatikaan on danks diplomatieke stappen van Belgi sche zijde besloten heeft zijn standpunt te handhaven. In officiële kringen heeft deze hardnekkigheid teleurstelling te weeg gebracht, zo schrijft men. Overigens heeft de regering alle moge lijke moeite gedaan om het volk zo veel mogelijk te bevredigen. Premier Eyskens heeft zelfs geprobeerd koning Boudewijn voor zyn vertrek naar de V.S. te overreden een laatste poging dij het Vatikaan te doen. maar velen had den de indruk dat het toen al te laat was, aldus Le Soir. die voor de portefeuille van Sociale zaken is aangezocht. De bezetting van sociale zaken schijnt nogal wat voeten in de aarde te hebben. De secretaris van de K.A.B., de heer W. D. Lelieveld, heeft gi9teren verklaard, dat hij om „louter persoonlijke redenen" voor de hem aangeboden portefeuille van sociale zaken heeft bedankt. Ondanks deze „persoonlijke redenen" blijft het een feit, dat de confessionele vakbeweging weinig enthousiasme aan de dag legt voor het kabinet, da/t prof. Beel wil laten for meren. Met grote yver heeft de informa teur dan ook gisteravond gezocht naar een andere K.V.P.-er voor sociale zaken. Vandaag heeft prof. Beel enkele per sonen uit het demissionaire kabinet (on der wie mr. A. A. M. Struycken, die zich van het begin van de formatie af niet meer voor een portefeuille beschikbaar heeft gesteld) van een en ander op de hoogte gesteld. Overwegend zonnig De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog en overwegend zon- '^1 nig. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Aan de •jjfd kust iets lagere middagtem- "f-f'/fÖ peraturen, elders weinig ver- andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 14 mei: zon op 4.49 u., onder 20.24 uur. Maan op 10.28 u., onder 0.44 u. 15 mei eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN BECKER ING—- de juiste handschoen aan de hand. DEN HAAG: VENESTRAAT S AMSTERDAM - HAARLEM HET WEER IIN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 u

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1