RITMEESTER1 Kosten25.000 mark per jaar Iemand belangstelling voor een échte (Westduitse) burcht? Onvoldoende begrip voor het Midden-Oosten PeeksCIoppenburg V erkeersvoorzieningen blij ven achter bij cle economie Nieuw conflict bij Wavin? Duitse artsen moeten waarheid vertellen s DINSDAG 12 MEI 1959 't Uitzicht is schitterend (Van onze correspondent in Bonn) VOOR degene, die 25.000 mark per jaar te verteren heeft, bestaat de mogelijkheid in het bezit te komen eri van een burcht en daarmede slotheer te worden. De vroede vaderen van het stadje Kronach in Beieren met rond 10.000 inwoners zien nl. geen hans meer om dit bedrag op te brengen, dat jaarlijks nodig is voor het onderhoud van de veste Rosenberg schitterend uitzicht over de bossen van Noordfranken tot aan de zonegrens toe en zijn bereid de burcht te laten bewonen en exploiteren door iedereen, die op zich neemt haar voor verder verval te behoeden. Voor een algehele res tauratie van de Feste Rosenberg is ongeveer 300.000 mark nodig. Zeventig jaren geleden heefit het stadje Kfonach de burcht voor 30.000 goud- -j .marken gekocht van de Beierse staat, toen nog een koninkrijk, met vorsten, -j die nogal wat geld aan konden. Het n| stadsbestuur zag er waarschijnlijk toen er, al een middel in om toeristen aan te el trekken De burcht verkeerde in düe tijd nog in tamelijk goede staat. Dat is nu wel wat veranderd. In de loop der jaren is het onderhoud van de burcht alsmaar duurder ge- worden: de jaarlijkse kosten zijn van y'' een paar honderd tot enkele tiendui- A eenden marken gestegen. Gemiddeld moest de laatste jaren 25.000 mark worden opgebracht om de 800 jaar oude muren, gebouwen, kazematten, tinnen en kantelen voor instorting te Nu is de gemeentekas leeg en burge meester Popp heefit het besluit moeten nemen de burcht dan maar cadeau te doen aan de liefhebber, die bereid is de restauratie- en onderhoudskosten te betalen. De hoop van het stadje is gevestigd op de een of andere Ameri kaanse miljonair, die het bezit van een echte burcht zo prachtig vindt, dat hij bereid is hem van de ondergang te Toevluchtsoord „Feste Rosenberg" was in de grijze oud heid een toevluchtsoord voor de aarts bisschoppen van Bamberg. Dat was im een tijd, toen er vanwege allerlei ker kelijke prestigekwesties hier en daaT nogal eens enorme vechtpartijen werden gele-verd. Napoleon liet de burcht bouwen tot een vesting, waarvar in militair-strategisch opzicht overigens niet zoveel plezier heeft gehad, staat Beieren thans deelstaat van de Westduitse Bondsrepubliek heeft geen belangstelling voor de „Feste Rosen berg": hij heefit al genoeg leegstaande burchten te onderhouden. Eén troost la er voor de Kronachers: ook andere burchtbezitters gemeen ten. particulieren en organisaties hebben soortgelijke zorgen. Aange boden worden o.m. Slot Geyersberg bij Staffelstein (ook in Beieren) en de dui- Een zorg van andere aard heeft de stad Unna m Westfalen. Die heeft de laatste maanden veelvuldig bezoek gehad var vertegenwoordigers uit de filmbranche. Zij kwamen kijken naar een enorme bouwkolos van grauwe klinkers aan de rand van de stad. In de volksmond heet dit gebouw met zijn dichtgemetselde ramen de „Ezelsburcht". Het is feite lijk het geraamte van een bouwwerk, dat eenmaajl een Belgisch cultureel cenibrum had moeten worden. Het heeft 700.000 mark gekost. De stad wil het nu voor 200.000 ma'rk kwijt, maar vond zedfis onder de rijke filmmensen voor die prijs geen lief hebbers. Als het ooit gereed zou zijn gekomen, zou het rond anderhalf mil joen mark hebben gekost. Het zou dan een cultureel centrum zijn geworden voor de Belgische troepen, die als be zetters vlak na de oorlog naar Unna kwamen. „Wij blijven zeker wel vijftig jaren", hadden de Belgen gezegd. Zij konden boen niet weten, dat de politieke toestand in de wereld zó snel zou ver anderen, dat de Duitsers thans nog geen vijftien jaren later bondge noten zouden zijn geworden. In ieder geval: begin 1956 verlieten de Belgische troepen Unna, dia daar trou wens sinds mei 1955 als bondgenoot schappelijke troepen en niet meer al6 bezetters hadden „gelegen". Zij werden Pacifisme In de kringen van sommige kerkgenoot schappen doen zich, zowel in den vreemde cis >7i Nederland, soms verschijnselen v van een bedenkelijk soort pacifisme, paalde figuren men behoeft slecht! denken aan Niemöller gaan daarin ver. dat zij onderwerping aan het cc munisme verkieslijk achten boven ge wapend verzet. Dat de aldus verkregen „vrede" slechts de zegepraal van tiran en onrecht, zomede het einde van christendom zou betekenen, vermogen niet in te zien. Gelukkig is de „oproep" die zondag i mei ih Nederlandse kerken is uitgegaan voor inkeer en gebed voc vrede onder de volken, geheel vrij deze defaitistische motieven. Aan de vooravond van de conferentie te Genève worden de verschrikkingen van de tweede wereldoolog in herinnering gebracht wordt de hoop uitgesproken, dat de „uiterste poging" om de uitbarsting geweld te voorkomen, zal slagen. Het verheugende van deze opoep tot gebed li in het feit, dat zij is uitgegaan zowel vi de protestantse als van de katholieke kerken in Nederland, die terzake, zich hun verscheidenheid bewust, nochtans aan de christelijke eenheid hebben gehouden. (Els. weekblad). De Gaulle Wordt de 13e mei in de grote steden van Algerije een feestdag, een rouwdag, een betogingsdag en bloeddog wellicht' Dit alleen staat vast: er is een klove zicht baar geworden tussen De Gaulle deel van degenen die een jaar geleden de weg baanden voor zijn presidentschap een vijfde republiek. Tegenover De Gaule staan nu de fascisten, die zijn heelteni: vertreden en die dat is de conse quentie het huidige regime met ziji resten van democratie bedreigen. Guii Mollet Is ran dat risico geschrokken. Wi: hij dan verleden jaar niet wat hij deed' (De Rijksdaalders Het publiek heeft niet ongunstig t eageerd op de mogelijkheid om kleine verkeersovertredingen onmiddellijk schoon schip te maken. Met enige bazing heeft de politie geconstateerd dat menige fietser geen rijksdaalder bij ziel heeft. Z\j geeft de raad om wat geld met te nemen. Dit verbaast ons weer. Wai zullen de huisvrouwen zeggen als de echt genoten om rijksdaalders vragen om even tuele bekeuringen te betalen, en juist de fietsers zitten niet al te best in het geld, want anders zouden z(? brommers kopen. Om 's morgens wat geld mee te n moet men het eerst hebben. Dat laat wel eens te ivensen over. Om moeilijkheden te voorkomen, zouden de politic raad toillen geven: wees zuinig nu tfe bekeuringen en laat de huisvrouwen bear schaarse zilverbonnetjes houdei (Vrij Nederland) zend jaar oude burcht Möllenbeck b(j Rinteln in het Wezerbergland. De koopsom? Geen cent! Als de koper zich maar verplicht de burcht te onderhou den. Ten slotte moet het een uitzonde ring blijven slotheer te zijn. En alleen Jiij, die over de nodige contanten kan beschikken, kan een poging onder- „Ezelsburchi verplaatst naar het plaatsje Spdch bij Keulen. Intussen was men in Unna, waar men het de Belgdscha troepen en hun familieleden een beetje gezellig wilde maken, begonnen met de bouw van het culturele centrum, dat o.m. een theater- en bioscoopzaal met 565 zit plaatsen en een foyer voor 150 mensen zou krijgen. Na het vertrek van de Belgen werd de bouw gestaakt. Sindsdien staat het daa: in Uuna en niemand weet wat erme> moet gebeuren. De filmmensen hebben uitgerekend, dat zij er tussen 250.000 en 300.000 mark per jaar tekort zouden komen. De opvolgers van de Belgische troepen in Unna, n.l. de soldaten van de 1 deswehr, gebruiken, een klein deel de „Ezelsburcht" zo genoemd de gemeentelijke ezels, die het pro ject op papier zetten als kantine. Voor de rest heeft ook minister Strauss geen belangstelling. Hij kan zijn de fensie-centen wel anders gebruiken. Hoofdbestuur C.H.U. over toestand Het hoofdbestuur van de Chrfstelijk- historische unie heeft in Utrecht een uit voerige bespreking gewijd aan de poli tieke toestand. In de vergadering wer den de pre-adviezen vastgesteld op de 45 voorstellen, die de kiesverenigingen hebben ingezonden ter behandeling in de algemeen vergadering, die woensdag 3 juni in hotel Gooiland te Hilversum ge houden zal worden. Drs. D. Schouten uit Waalwijk zal bij de algemene vergadering voor herverkie zing in het hoofdbestuur worden aanbe volen. In de plaats van de niet-herver- kiesbare leden H. M- Gerbrandy te Nij- land en J. Richter te Rijswijk (Z.H.I zul len worden aanbevolen de heren W. Nauta uit Sneek en dr. ir. G. A. Kluiten- berg uit Eindhoven. De besprekingen over de wijze van samenwerking me'. de Christelijke volkspartij zullen worden voortgezet. Tijdens strijken door stroom gedood In Leeuwarden is gistermiddag de 36- jarige mevrouw G. Visser, wonende aan de Pieter Stuyvesantweg, door elektrische stroom gedood. Door een defect aan de strijkbout, waarmee ze kleding perste, kreeg mevrouw Visser een hevige schok ten gevolge waarvan ze overleed. GLUBB PASJA IN NEDERLAND De legendarische sir John Glubb, beter bekend als Glubb Pasja, is sinds gisteren in ons land voor het houden van enkele lezingen. Hij is een goede zestiger, maar aan te zien is het hem eigenlijk niet. Veeleer maakt hij de indruk van een kwieke vijftiger, van wie men zeker niet verwacht, dat hij er zesendertig jaar in de woestijn op heeft zitten en dat w katoenen kinderpakjes leuke vlotte modellen, prachtige kwaliteit cord-regatta in frisse kleurencombinaties Speciale J.M. prijs geen gelijke tred met de econo mische ontwikkeling van ons land. Op de algemene vergadering van de Nederlandse maatschappij voor nij verheid en handel, die 10 juni in Zwolle wordt gehouden, zal dit pro bleem besproken worden. Het verkeer in Neder- heeft dit probleem bestudeerd en de conclusie gekomen, dat gezien het toenemend zware vrachtverkeer en busvervoer, een minimum rijst rookbreed- 0 meter noodzakelijk i6. De acht het van groot belang, tij dig tot aanleg van wegen met gescheiden ijbanen over te gaan. die een capaciteit hebben van 25.000 auto's per dag. Deze capaciteit is tot ver na 1970 toereikend. Een stap in de goede richting zou het instellen van een coördinerend lichaam, wegenbouwraad. zijn. Gepleit wordt verder voor de stichting van een auto wegenfonds. dat direct of indirect onder beheer moet komen van die raad. De suggestie wordt gedaan de benodigde fondsen te verkrijgen door een beroep te doen dit in overleg met de minister van financiën op de kapitaalmarkt. De staat zou zich dan garant moeten stellen voor rente en aflossing. Over de spoorwegen doet de commissie het voorstel en nieuwe spoorlijn tussen Den Haag. Leiden. Schiphol en Amstei dam aan te leggen. Ten slotte is de commissie van mening, dat het huidige tarievenstelsel dc ver voersondernemingen in hun gezonde ont wikkeling belemmert. Zoals de situatie nu is, maakt het kleine overschot van op brengsten boven de kosten, het onmoge lijk dc expansie-investeringen ook maar gedeeltelijk door inhouding van winsten financieren. hij eens roem oogstte als leider van het vermaarde Arabische legioen. Vriendelijk bedankt hij bij zijn aankomst op Schiphol voor het har telijke welkom, hem bereid. En daar- vertrekt hij naar kasteel Nij en- rode, waar het Opleidingsinstituut voor het buitenland hem wacht. Daar spreekt hij namelijk het eerst.- Deze week volgen nog Utrecht, Rotterdam, Amsterdam, Den Helder, Den Haag, Arnhem en Tilburg. Wat gedecideerd geeft generaal Glubb zijn mening: De meeste westerse landen zijn niet goed doordrongen van de i lutionaire veranderingen, die zich ir Midden-Oosten hebben voltrokken. Van belang is het, dat men de psychologie van de oosterse volkeren gaat bestuderen, Wil men het communisme tegengaan, dan zal men hen werkelijk psychologisch be ter moeten benaderen. Voor het Israëlisch-Arabischc geschil ziet sir John nog geen oplossing. Tachtig procent van de Arabieren en Joden is wel voor een overeenkomst, maar min wordt beheerst door de angst voor de fanatici. Over koning Hoessein geeft hij ook zijn opvattingen weer: Deze heeft zijn positie verstevigd door zijn moedig optreden. In lijving van Jordanië in een grote Arabi sche staat is mede daardoor niet te ver wachten. Het zou trouwens ook wel moei lijk zijn, na een veertigjarige periode van onafhankelijkheid. Bij de plasticbuizenfabriek N.V. Wavin te Hardenberg heerst een zeer gespannen toestand, als gevolg van een conflict tus sen directeur en personeel. Op 8 december werd bij de Wavin, der grootste fabrieken van plasticbuizen in West-Europa, door 230 man gestaakt, na wrijving tussen de procuratiehouder L. N. en het fabrieks- en kantoorperso neel. Door bemiddelend optreden van drie vakbonden kon toen uitbreiding v; het conflict worden voorkomen. Toen verscheidene besprekingen tussi personeel en directie geen noemenswaa dige positieve resultaten opleverden, stel den vertegenwoordigers van het personeel in verbinding met de raad van com- irissen. De procuratiehouder kreeg hangende het onderzoek verlof, en naderhand ontheven uit zijn functie hardenberg. Sinds kort is het verkoopkantoor het bedrijf te Hardenberg overgeplaatst naar Zwolle, waar de heer N. is aange steld als verkoopleider. Door deze han delwijze is er een ernstige vertrouwens-1 ontstaan tussen het personeel der, Wavin en de directeur, de heer K. Men reest voor nieuwe ongeregeldheden. Al zeggen wij ,,'n lekkere sigaar zo'n Ritmeester..." Zegt dat dan iets? Weinig immers. 'n Ritmeester moet u roken! Steek zo'n volle zachte 1 Fiat open u weet hoeveel genot méér Ritmeester stelt tegenover hetzelfde sigarengeld! i FIAT elk RITMEESTER een meesterwerk Weer wijden wij dit hoekje aan Ritmeester Pikeur, ...Als 'n fabrikant met 72 jaar erva ring er vol van is, moet het toch de proef waard zijn! In 't helder gele blikje 20 stuks f St.SO Indonesische thee naar Antwerpen Van betrouwbare zijde te Antwerpen verneemt Ass. Press, dat 3000 kratten Tandjong Priok gereed staan om met thee gevuld te worden en binnen twee maanden te Antwerpen te kunnen aan komen. De Antwerpse maatschappij Socomabel zal wellicht theeveilingen houden. Ver tegenwoordigers dier maatschappij noem den de verklaringen van Sukarno en Subandrio, dat Indonesië wellicht de theemarkt te Antwerpen zal vestigen, Reeds nu nieuwe aardappelen Aan de veiling te Broek op Langendijk zijn vanochtend de eerste vroege aardap pelen van de koude grond aangevoerd. Het produkt is van prima kwaliteit. De hoeveelheid bedroeg 500 kilo. De aard appelen werden gekocht voor de binnen landse handel. De noteringen waren de grotere soorten 81 tot 90 cent per kilo en voor de kleinere 1.09 tot 1.19 per kilo. In het 72-jarige bestaan van de veiling is het nog niet voorgekomen dat zo vroeg in de maand mei de eerste vroege aard appelen werden aangevoerd. Vorig jaar was dit op 25 mei. Meer werk in Amerika Te Washington is bekend gemaakt, dat het aantal werklozen in de Verenigde Staten in april met 735.000 ls afgeno men tot 3.627.000 of 1.493.000 minder dan een jaar geleden. Het aantal werkne mers is in april met 1.184.000 gestegen tot 65 miljoen. Het grootst was de op leving in de bouwnijverheid, de metaal industrie en de landbouw. Lager dividend Muller Commissarissen en directie van Wm. H. Müller en Co. N.V. zullen aan de aan deelhouderevergadering in juni 15'/o divi dend op gewone (v.j. 22Vz%, waarvan 10*/. in aandelen) en 6(6)% op de 5*/. preferent winstdelende aandelen. Uitspraak Bond'sgerechtshof (Van onze correspondent in Bonn.) de waarheid omtrent diens lij den verzwijgt en hem niet van te voren inlicht omtrent de mogelijke (ook ongunstige) consequenties ener therapie, loopt van nu af aan gevaar in rechten te worden aangesproken en schadevergoeding te moeten be talen. Dit kan ten minste het gevolg zijn van een arrest, dat dezer dagen is gewezen door het Bondsgerechts- hof in Karlsruhe, Westduitslands hoogste rechtscollege. Het hof bevestigde daarmede eerdere vonnissen van het Land- en het Ober- landesgericht in Düsseldorf, die de dd- reotie van het Stedelijke Vrouwenzieken huis hadden veroordeeld bot betaling ener schadevergoeding aan een patiënte, die als gevolg van een stralenbehandeling te gen kanker een ander lijden had opgelo pen. De 48-jarige vrouw krijgt 'n maand- rente van 20 mark. Zij wa6 in 1952 met bloedingen en een ontsteking aan het onderlijf ter behan deling opgenomen in het Stedelijk Vrou wenziekenhuis, waar de diagnose van de huisarts kanker werd bevestigd. Een operatie werd noodzakelijk geacht. D« patiënte ging daarmee akkoord en onder wierp zich aan een voorbereidende be straling. die bij een dergelijke ingreep vaak wordt toegepast om het onts van nevengezwellen (metaetasen) tegen te gaan. Alleen dan zou in het onderhavige geval, de operatie succes kunnen hebben. Als gevolg van de bestralingen traden evenwel complicaties op, waardoor de oorspronkelijke operatieve ingreep min der kans op succes bood. De directeur- Nieuw plan van Hoge Autoriteit plan opgesteld. Van goedingelicbte zijde deelt men mede, dat het de volgende punten omvat: Voortaan ook Austins uit Amersfoort De British motor corporation heeft gedeeld dat een overeenkomst is geslo ten volgens welke de Austin auto's, mo- n A40 en A55, zullen worden geas sembleerd in de fabriek te Amersfoort, momenteel reeds de Morris auto's worden geassembleerd. De fabriek heeft capaciteit van 20.000 auto's per jaar- Zit Uw kunstgebit los? Vergéét d*t U er een heeft! Bestrooi het 's morgens eenvoudig met COREGA, het Amerikaanse gebitpoeder. Dat vormt dan een „kussen", waardoor Uw tanden stevig blijver zitten; Héél de dag I U zult kunnen eten, lachi spreken zonder enige bezorgdheid. Niemand zal merken dat U 'n kunstgebit heeft. En U z< het allerminst! Verkrijgbaar bij apothekers en droaisteiv 2. Mogelijkheid van produktieoverdracht door de mijnen: 3. Een boete van 5 dollar per ton voor elke overschrijding; 4. Volle vrijheid voor opslag van kolen; 5. Invoerbeperking van 31,6 min. tot 17,4 min. ton; 6. Hulp voor gedeeltelijk werkloze mijn werkers 7. Maatregelen ten gunste van de Bel gische markt; 8. Herziening van het verdrag t.a.v. de Belgische mijnen. „GESTUNTEL MET MELK MOET OPHOUDEN" De Landbode, officieel orgaan van het Kon. Ned. Landbouwcomité, levert in een hoofdartikel van ir. D. S. Tuyman. secre taris van de Holiandsche Maatschappij van Landbouw, kritiek op het SER-advies inzake de melkprijs. „Wij zijn weinig gelukkig met het SER- advies inzake de melk. Het is: politiek in een wetenschappelijk jasje. Onze hoop moet dus wel gericht blijven op een re gering, die durft te handelen en die ein delijk eens een streep gaat zetten onder het gestuntel met de consumptiemelk", aldus dit artikel. Het blad acht de opvatting, dat de verrekenprijs voor de consumptiemelk moet worden teruggebracht naar het peil van de garantieprijs, onjuist, evenals de mening, dat van de 6.45 cent per liter melk van 2.5 procent vet slechts 3 cent als consumentensubsidie moet worden be schouwd en voor het overige als produ centensubsidie. Arrestatie In het woonwagenkamp bij Geldermal- sen is gisteren de 25-jarige P. J. ge arresteerd. Hij wordit er van verdacht bij een massale ruzie, met een geweer op zijn vrouw te hebben geschoten, evenwel zon der haar te raken. Het wapen, een Engelse legerkarabijn, dat in het kamp was ver stopt, is in beslag genomen. geneesheer der kliniek, prof. Schmidt- Elmendorff schreefv erdere bestralingen Van de noodzaak hiervan was de patiënte niet op de hoogte gebracht, noch toestemming voor gegeven. Een half jaar na haar ontslag uit het zieken huis traden rugpijnen en nierkolieken op. hernieuwd onderzoek bleek, dat de bestralingen zij had er in totaal 30 ontvangen permanente schade aan en kele onderlijfs-organen hadden aange richt. De patiënte diende een aanklacht in tegen de stad Düsseldorf en eiste scha devergoeding. Twee rechtbanken wezen deze toe. doch tweemaal tekende de ge meente hoger beroep c.q. cassatie aan. Het Bondsgerechtshof heeft echter na m reohtsstrijd van 6 jaren de patiënte ln het gelijk gesteld. Het hof sprak als zijn mening uit, dat elke geneeskundige ingreep de toestemming van de patiënt behoeft. Deze toestemming is slechts mo gelijk. wanneer de arts volledige ophel dering verschaft omtrent de aard, beteke- gevolgen van de ingreep, zelfis I r daarbij de waarheid omtrent een kankerlijden niet kan worden verzwegen. In medische kringen in de Bondsrepu bliek heeft dit arrest sterk de aandacht getrokken. De meningen der artsen en rechters staan diametraal tegenover el kaar. sinds enkele jaren geleden het Karlsruher hof reeds een soortgelijk ar rest velde, dat scherpe protesten der me dici uitlokte. Zij rieden dé bondsrechters niet voort te gaan op de weg dezer jurisprudentie. Zij beriepen zich daarbij op Hippocrates en andere leermeesters der geneeskunde, die de art6 de opgave verstrekten mensen te genezen zonder daarbij de voor de leek meestentijds toch onbegrijpelijke medische opheldering te geven. De artsen gaat het daarbij om het leven en de gezondheid van de mens, de rechters om zijn waardigheid en recht op zelfbestemming. Het Karlsruher arrest legt de medici de verantwoordelijkheid, beide in de 6ohoot. Gelukkig zal dit conflict slechts betrekkelijk zeldm optre den. In de meeste gevallen i6 de 6ituatie toch nog zo, dat de patiënt zijn arts ver trouwt en van een medisch „collega" he lemaal niet is gediend, noch er bijzonder gesteld om de (vaak ernstige) waar heid omtrent zijn kwaal te vernemen. Desondanks is het thans gewezen arrest van bijzondere betekenis. Diamanten verdwenen - waarde f 65.000 Twee zendingen diamanten, de een ter waarde van 60.000 en de andere van 5.000 gld., die in maart J.l. door de dia mantbeurs in Amsterdam als aangeteken de brief naar een diamantair in Hongkong verzonden, zijn daar niet aange komen. De recherche van de PTT ln de hoofd stad onderzoekt thans op welke wijze deze zendingen zijn verdwenen. De beide aangetekende brieven zijn als luchtpost het postkantoor Amsterdam C.S. ver zonden. Omdat beide zendingen in Amsterdam op de gebruikelijke wijze zijn behandeld de afschriften van de begeleidende pa pieren in orde zijn, neemt de recherche dat de zendingen of in Bombay, waar de post werd overgeladen, of in Hongkong zijn ontvreemd. Het vervoer was door een verzekering gedekt. Lager resultaat Electrolasch De N.V. Nederlandsche Electrolasdbmij. te Leiden boekte over 1958 f 1,22 (v.j. 2,83) miljoen exploitatiesaldo f 125.467 (136.853) baten interest, f 8360 (6340) deel nemingen: tegenover f 324.101 (338.443) af schrijving, f 1000.000 (1,2 min.) belasting, f 107.228 voorziening aanvullende pen sioenen. f 24.239 kosten herk3pitalisaüe; f 912.145 (1.37 min.) winst. Voorgesteld wordt f 100.000 (200.000) toevoeging reser vefonds, f 200.000 (550.000) reserve bijzon dere doeleinden en 15 (22)% dividend over f 2,4 (1,6) min. kapitaal, waarvan 6% ais interim betaalbaar gesteld. Invloed van bestedingsbeperking en scherpere concur rentie. Bedrijf nog behoorlijk van werk i, doch weinig langlopende orders. In Rusland is in januari een volkstelling gehouden. Hieruit is gebleken dat de Sow- jetunie thans 208.826 ZETFOUT IN EXAMENOPGAVE DE EXAMENOPGAVEN van de middelbare scholen hebben dit jaar nog niets opgeleverd, dat ernstige kritiek noodzakelijk maakt. Waarmee overigens niet gezegd is, dat alles foutloos was. De staatsexamenkandidaten van het gymnasium kregen een stuk uit „De beneficiis" van Seneca uit het Latijn te vertalen en voor Grieks een passage uit de Menexenu van Plato. Jammer was dat in de laatste opgave een zetfout was geslopen. Dat had men nu toch werkelijk wel kunnen voorkomen. Hopelijk hebben de jongen» en meisjes er niet al te veel moeite mee géhad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5