Gemeente koopt complex aan Garenmarkt en Nieuweroord aan Rijnsburgerweg Student „verdient" f 30.- voor Leids kantongerecht Golden Fiction Fofo-Ciné JAN WOLFSLAG NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 12 MEI 1959 Agenda voor Leiden t Stadsgehoorzaal, 10 tot 6 uur en 7.30 tot 10 uur: sport- en kam peershow V. en D. Het Gulden Vlies, 3 tot 4.30 uur: re ceptie Ned. R. K. Aannemers- en Pa- troonsbond, ter gelegenheid van 40-jarig f bestaan. De Lakenhal, 8 uur: jubileumconcert i Maatschappij voor Toonkunst te Leiden t.g.v. 125-jarig bestaan. Stadhuisplein, 8.45 uur v.m.: vertrek K. en O.-excursie naar Den Haag. Rehoboth, 8 uur: praatavond afdeling Leiden Bond van Christen-plattelands- vrouwen en -meisjes in Nederland. Stadsgehoorzaal, kleine zaal. 8 uur: n opera- en Schubertconcert door Jan Stip- •- donk Marco Stefani); tekstverklaring l- door mevrouw Stipdonk. Boerhaavezalen, 7.3010.30 uur: ten- toonstelling „De onbekende fotografie." Woensdag c. Stadsgehoorzaal, 10 tot 6 uur en 7.30 tot .J 10 uur: sport- en kampeershow V. en D. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 16 tot 1.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. Geregracht, 8 uur: openluchtbijeen- F- loomst Baptisten Gemeente, it De Doelen, 11 uur: jaarvergadering Ned. Mij. Nijverheid en Handel departe- ment Leiden, 12 03.uur: lunch met aan- sluitend excursie naar Rotogravure. Schouwburg, 8 uur: De Sleutelspelers is met „Gieren op het veilige nest". ts Gebouw Levendaal 1, 10 uur: stichting i Commissie voor huishoudelijke en gezins- voorlichting", demonstratie van kwarkge- iri rechten. f- Boerhaavezalen, 7.30—10.30 uur: ten- toonstelling „De onbekende fotografie." 9 uur geluidsprojectie. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: jaarver gadering c.h. kiesvereniging Leiden, r" jaarverslagen, bestuursverkiezing en le zing van gedeputeerde D. van der Kwaak over „Rondom de kabinetsformatie." LEIDERDORP, Irene, 8 uur: films over Nieuw-Guinea door de heer Veld huizen, oud-hoofd van de Willem de Zwijgerschool. Den Burcht, kleine zaal, 8 uur: voor- I lichtingsavond Gewestelijk Arbeidsbureau voor leerlingen van het v.g.l.o. r. Donderdag d Stadsgehoorzaal, 10 tot 6 uur en 7.30 tot 10 uur: sport- en kampeershow V. enD. Plantsoen 25. van 7 uur ai: plaatsbe spreking K. en O. toneel-abonnementen. De Turk, 8 uur: Sociale Raad Leiden, :t 6pr.: dr. L. J. Lumeij te Utrecht over n geestelijke gezondheidszorg. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: afdeling - Leiden Veron. Rijksherbarium, 8 uur: afdeling Leiden' 's Natuurhist. Vereniging, avondwandeling P Stadsgehoorzaal, 8 uur: finale d'Op- k rechte Amateur. OEGSTGEEST: gebouw Irene, 8.30 uur: jl bezinningsavond Hervormde Rhijngees- ter wijkgemeenite. n Boerhaavezalen, 7.3010.30 uur: ten- e toonstelling „De onbekende fotografie." projectie van door de bezoekers Voor wegenschema en universiteit ,De goegemeente wil nu ook wel eens wat zién FJE GEMEENTERAAD van Leiden heeft gistermiddag tot twee belang- rijke aankopen besloten, namelijk een complex gebouwen aan de Garenmarkt, de Korte Raamsteeg en het Levendaal van de Parley Wol spinnerij en het landgoed Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg er Wassenaarseweg van de erven van wijlen ir. A. G. Bosman. De eerste aankoop is van belang voor de uitvoering van het door de raad aangenomen wegenschema, de tweede aankoop voor de uitbreiding van het universi taire bezit. Vrij uitvoerig werd ook gesproken over de aan te leggen speel plaats op het terrein van de Pctruskerk aan de Zeemanlaan. Dr. Duyverman (VVD) maakte een paar opmenkingen bij het voorstel voor bouw kundige voorzieningen en het aan6ohaf- an inventaris ter uitbreiding va gemeentelijke bedrijfètechnische 6chool sen derde leerjaar. Hij wees erop, dat u 18 klassen zijn, terwijl de opzet 9 klassen is geweest. De grote toeloop n onverwacht. Hij wenste het col lege geluk met deze belangstelling, maai idenzijds drong hij aan op een wat ge- degener „marktonderzoek", voordat met ts nieuws op dit gebied wordt begon- Wethouder Van Schalk (PvdA) a woordde, dat plaatselijke en landelijke vanngscijfere ontbraken. Er moest dus ge probeerd worden, maar een roekeloze onderneming is het met geweest. Aan kelijk bestond de vrees, dat men m: kopschuw zou zijn om zijn kin- 1 naar deze 6Chool te zenden. te i i dia's Stadsgehoorzaal, 10 tot tot 10 uur: sport- en nD. kampeershow e Huis Over 't Hoff, Gerecht, 8 uur: K. en O.-lezlng over Het Naardermeer. r Boerhaavezalen, 7.3010.30 uur: ten- i, toonstelling „De onbekende fotografie": ll 9 uur kleurenprojectie onder leiding n van de heer J. Pieëte te Leiden. LEIDERDORP: Hervormd jeugdge- ibouw Eikenlaan, 8 uur: afd. Christen vrouwenbond, mevrouw J. P. Engel- Meijer te Woerden over „Inhoud en doel van ons vrouwenleven." Zaterdag Stadhuis, ingang Stadhuisplein, 2.30 uur: K. en O., rondrit door Nieuw-Lelden, na inleiding door wethouder A. J. Jon- OEGSTGEEST, Pauluskerk, 8 uur: B Hervormd en Gereformeerd pinksterap- 1 pel. Sprekers prof. dr. Bomhoff, Leiden, r en ds. Toornvliet, Bloemendaal. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar- genomen door apotheek Reijst, Steen- J 6traat 35, tclef. 20136 De apotheek Wil- 1 helminapark 8 te Oegstgeest is doorlopend geopend. t Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Mon oncle B (alle leeftijden). - Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Les tricheurs (18 jaar). "I Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Ontembare hartstochten (18 jaar). E Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Geen genade tvoor bandieten (14 jaar), j Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Liefde is i mijn beroep (18 jaar). 1 L.F.C. niet meer in het Molentoernooi e Na een spannende wedstrijd is het Rot terdamse Feijenoord erin geslaagd te (Leiden het Leidse L.F.C. voor het verdere n Zilveren Molentoernooi uit te schakelen, al was daar twee maal een verlenging van speeltijd voor nodig. Met 32 wisten de Rotterdammers ten slotte de zege te be- halen. De eerste helft deed een geheel andere uitslag verwachten, want toen de n thee gereed stond, wees de stand 2—0 in het voordeel van Leiden aan. Na de rust a bleek, echter, dat de Rotterdammers 6 sterker waren. De twee Leidse doelpun- v, ten, die voor de rust door D. Siera en Van t der Heiden waren gemaakt, werden door [Temming met twee schoten in doel be- n anti woordOnplezierig was het, dat de ba- sis voor het tweede Rotterdamse doelpunt werd gevormd door onenigheid op het i veld. diie leidde tot het naar de kleed kamer zenden van een Leidse en een r Rotterdamse speler. Toen bij het eind- isignaal de stand 2-2 was. werd verlenging - van speeltijd toegepast om tot een beslis- i «:ng te komen. En voor de derde maal j bracht Temming toen de Rotterdammers het juiste schot. i Hoogheemraad. Benoemd is in de t" provincies Zuid-Holland, Noordholland Hen Utrecht, met ingang van de eerste za- terdag in mei, tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Amstelland, J. G Moleman te Ouderkerk aan de Amstel. Zandbakken Over de speelplaats aan de Zeeman- laan voerden de heren Lambermont, Por- toheine, De Kier, Van Dijk en Lardee er Van der Blom-Vijllbrief he woord. De heer Lambermont (kvp) vroeg de webhouder, bij de afrastering prikkeldraad te gebruiken. De heren Por- theine (wd) en De Kier d>rot.-chriete- lijk) hielden het college voor, dat dit het bestuur van De Professoreowijk wel eens antwoord had mogen geven op een brief mede over deze zaak. Bovendien vestig de de heer De Kier de aandacht op de on- hygiënische toestand van de zandbakken de Beyerinklaan; men mag toch ho- aan de Zeemanlaan van een derge lijke ervaring verschoond te blijven heer Lardee (p.v.d.a.) wilde de speel plaats toegankelijk zien gesteld voor 'kin deren van 4 tot 8 jaar. 's Avonds dienen de zandbakken te worden afgesloten. Me- Van der Blom (cpn) wenste een re gelmatiger verversing van het zand. Wethouder Jongeleen (pvda) deelde iee, dat de prikkeldraadgedachte van kerkelijke afkomst is. Het punt van de af rastering zal nog eens worden bekeken. Het schrijven van De Profeesorenwijk in handen gesteld van de directeur v gemeentewerken. Besprekingen met 1 bestuur van de paroohie verhinderden e spoedig antwoord. Het kwam de wethou der wel gewenst voor, dat ook in derge lijke omstandigheden een briefschrijver antwoord krijgt, desnoods alleen met de mededeling, dat de brief ontvangen is er er werk van wordt gemaakt. De wethouder van openbare wer ken hield de raad voor, dat deze ei bij het college meermalen op had aangedrongen, aan de modderpoel- Zeemanlaan een eind te maken. Van r.k. zijde is de suggestie gedaan, op het desbetreffende terrein garages te bouwen met daarboven een ge bouwtje voor de jeugd. Uit stede- bouwkundige overweging heeft het college deze gedachte moeten afwij zen. Medewerking aan de bouw van een parochiehuis kon in concreto niet aan de orde worden gesteld, omdat het antwoord op de vraag, of de ge meente moet overgaan tot subsidië ring van kerkbouw e.d., nog niet is geformuleerd. De heer Jongeleen gaf toe, dat de zand bakken aan de Beyerinklaan niet veel moed geven. „Ons Doel", de woningbouw vereniging. heeft de bewoners nu een circulaire gezonden, waarin wordt ge vraagd. of in hun kring de bereidheid be staat '6 avonds luiken op de bakken te leggen en deze 's morgens er af te halen. Het gaat toen niet aan, de gemeente dag in dag uit dit werkje te laten doen. De wethouder gaf de heer Lardee ten ant woord, dat de speelplaats aan de Zee manlaan inderdaad voor de kleintjes is bedoeld. Hij is van belang als schakel tussen de tuin van Zuiderkwartier en de speelweide van De Profe66orenwijk. Twee aankopen De heer Van Itereon (prot.-christelijk) vond de koopsom voor het complex van Parmentier aan de Garenmarkt wel aan de hoge kant. Bovendien vroeg hij het college met nadruk, welke plannen het koestert met deze gebouwen en dit ter- Wan neer wij deze gebouwen aan kopen en de zaak daarna in portefeuille doen, hebben onze nazaten weer een reden om te zeggen: Zij hebben wel ge kocht, maar ze hebben er niets mee ge- De heer Van Itereon meende stellig, dat de „goegemeente" nu wel een6 wat wil zien. Daarom maakte hij ca tegorisch bezwaar tegen verhuring van de fabriek, in de eerste plaats met het oog op de huurwet en de huurbesoherming en ten tweede om de uitvoering van het wegenschema niet in de weg te staan. Volgens dit 6chema moet op deze plaats parkeer ruimte komen. „Als wij nu de kans hebben, moeten we die waarnemen". Daarom hield de prot.-christelijke afgevaardigde een plei dooi voor spoedige realisering van de plannen. De heren Hagen6 (vvd) en Ten Broek (kvp) verklaarden, het met de heer Van Itereon een6 te zijn. De heer Van Dijk (rk) ging geheel met het college mee. Als partieel de gelegenheid wordt ge boden, de weg te bereiden voor de effec tuering van het wegensohema, dan moet de gemeente daarop ingaan. Daartegen over stelde hij de Watereteeg, waar het volgens de heer Van Dijk lijkt of er bom men zijn gevallen. En wanneer zal de gemeente door middel van een verbrede Sint Jorissteeg bij het Levendaal komen? Niemand weet er een antwoord op te geven. Terwijl de panden aan de Water- steeg toch niet krachtens een bouwvallige toestand op de nominatie stonden o worden afgebroken. De wethouder van openbare werken be streed de gedachte, dat de koopsom hoog zou zijn. Hij deed dit aan de hand van de ervaringscijfers. Overigens w< hij er in een openbare vergadering niet nader op in te gaan. De heer Van Per son daarentegen had geen behoefte aan een geheime zitting. Er zijn in dit complex nog elf woningen. Het is, zo verklaarde de wethouder, ken nelijk de bedoeling van het college, spoedig mogelijk de woningen te laten ontruimen. En als ze zijn ontruimd, heeft de gemeente een complex waar wat kan worden gedaan. Het is zeker niet het plan. een andere industrie voor dit ge bouw te interesseren. Op het wc schema staat deze plaats als parkeerge legenheid aangegeven; de heer Jonge leen kon echter niet zeggen, of dit ook een parkeergelegenheid wordt. „Maar" zei hij, „het zit er in" Het zal niet gemakkelijk zijn, de wo ningen leeg te krijgen. De gemeente moet echter ook in dit opzicht vooruit, danks de woningnood. De heer Van Itereon wilde een en der nog wat concreter hebben en stelde het college voor. een termijn te noe waarbinnen de intenties van de gemeente met dit stuk tot werkelijkheid komen. Toen nam de burgemeester het woord. Hij zei, dat het in de gegeven omstandig heden onmogelijk is, zo"n termijn te stel len, omdat het niet te zeggen is, wanneei de bewoners van deze 11 woningen eer gelijkwaardig huis kan worden aangebo den. Dat kan binnen een jaar zijn, het kunrrèn er ook 3 worden. De term „zo spoedig mogelijk" was derhalve niet te vervangen. De heer Van Iterson lepde er zdoh toen bij neer, na nog eens te hebben gestipuleerd, dat deze zaak niet onnodig mag vertragen. Bericht Met de aankoop van „Nieuweroord' feliciteerde de heer Van Itereon het col- Hij wees op het belang voor de u vereiteit. De heer Piena (pvda) ging n met deze lof. Verscheidene leden van raad kritiseerden een Leids blad, dat ik him mening voorbarig een bericht o deze aankoop had gelanceerd. Het college stemde met deze kritiek Wethouder Jongeleen zed er over, dat het belang van de krant bij sommige lieden boven het belang van de gemeente staat. De inlichtingen moeten. naar zijn in druk. door een ingewijde zijn verstrekt. Hij kon niet aannnemen, dat ze van de zijde van de familie Bosman waren ge komen. college gevraagd, weer een vakantierege ling vast te stellen voor de winkels, waar- in sterke drank uitsluitend voor gebruik elders wordt verkocht. Door de vakantie regeling niet van toepassing te verklaren op café-bedrijven, waarin tevens een terij is gevestigd, zou volgens een minder heid een onbillijke ongelijkheid zijn ge schapen tussen winkels van eenzelfde groep. B. en W, zijn van mening, dat winkels, waarin alleen een slijterij is gevestigd en café's-slijterijen bedrijven van geheel verschillende aard zijn en daarom opzichte van elkaar ais behorende een afzonderlijke groep kunnen worden beschouwd. Verleden jaar heefit de politie tegen wijnhandelaar proces-verbaal opgemaakt wegens naet-naleving van de vakantie regeling 1958; de man beriep zich erop, dat de regeling niet rechtsgeldig wa6, om dat zij in strijd zou zijn met artikel 5 van de winkelsluitingswet 1951, op grond waar- vakantieregeling alleen voor een groep winkels kan worden vastgesteld. De rechtbank zal op 20 mei aanstaande in ïze zaak vonni6 wijzen. De heer Van der Poel zei, wel voor de sociale strekking van de geprojecteerde vakantieregeling te voelen, maar niet voor de juridische vormgeving. De heer Lamere meende, dat een kleine minderheid sociale maatregelen van belang niet mag tegenhouden, ook niet door een rechts procedure. Een dergelijke vakantderege- or de middenstand van groot be lang. De voorzitter, jhr. mr. Van Kinschot, ontraadde een afwachtende houding aan De sociale kant domineert. Wet houder Menken (kvp) deelde mee, dat deze zaak aan alle kanten is doorgepraat De Kamer van Koophandel is het volledig W. een6 en men mag toch ver wachten, dat dit lichaam ook op de juri dische aspecten van een zaak als deze Iet. Er is hier een evident belang van een grote groep, zo stelde de wethouder van sociale zaken. De juridische strijd kan voorlopig nog wel doorgaan; een eind afspraak is immers aan de Hoge Raad. Van de 17 slijterijen zijn er 14, die om een regeling vragen. Vermelden wij nog, dat de heer G. Spij ker werd benoemd tot leraar metaalbe werking aan de gemeentelijke bedrijfs- teohni6che school en dat de heer L. Zit- als opvolger van mevrouw Glastra LoonBoon (die naar Oegstgeest is vertrokken) tot de raad werd toegelaten. In de volgende vergadering van de raad wordt de heer Zitman, die de V.V.D. gaat vertegenwoordigen, geïnstalleerd. Deze zomer orgelconcerten in de Pieterskerk De organist van de Pieterskerk. Adriaan Blankenstein, gaat zijn orgelconcerten her vatten. Vorig jaar heeft hij zijn orgel niet vondbespelingen laten klinken, maar de komende zomer heeft hij, mede iandrang van talrijke orgelmuzieklief- hfihhere, weer een programma opgesteld. Waarschijnlijk begint hij in juni. De meeste concerten zullen door hemzelf worden gegeven; er treden 6lechts enkele gastorganasten op. Om de hoeveel weken oncer ten worden gehouden, is nog te zeggen. Vakantie Over een vakantieregeling voor de slij- rijen voerden de heren Portheiine (vvd), Van der Poel (kvp) en Lamere (prot.- christelijk) het woord. De overgrote meer derheid van de Leidse slijterijen had het Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Prof. T. H. van den Honert overleden Op 59-jarige leeftijd is in Leiden plot seling overleden prof. dr. T. H. van Honert, gewoon hoogleraar in de alge mene plantkunde aan de Leidse univer siteit. De crematie heeft plaats te Drie- huis-Westerveld, donderdag na aankomst van trein 11.35 uur. Prof. Van den Honent werd in 1889 tc Baam geboren. In Zutphen doorliep hij hot gymnasium. Na de mobilisatie begon hij zijn studie in de plant- en dierkunde aan de Utrechtse universiteit. In 1928 pro moveerde hij daar op een proefschrift ge titeld „Koolzuur-assimilatie en bepei kende factoren". In datzelfde jaar werd hij planiten- fysioloog bij het proefstation voor Java-suikerindustrie in Nederlands Oost- Indiië. Hij kwam in 1937 in diienst vaa 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, waa men hem belastte met de leiding van he Treub-labora toriuim. Bij de capitulate van Java in de tweede wereldoorlog werd hij gevangen genomen. Na de bevrijding volgde zijn terugkeer naar het vader land. In 1945 werd hij benoemd tot ge woon hoogleraar te Leiden. In 1951 tot lid van de Kon. Akademie van Weten schappen. Talrijke publikaties verschenen va hand van prof. Van den Honert. Lid verschillende wetenschappelijke is. Vorig jaa-r droeg hij het di toraat van het botanisch laboratorium de Hortus over aan prof. dr. W. K. H. Karstens om meer aan wetenschappelijk onderzoek te kunnen doen. Zijn gezond heidstoestand liet dit echter niet toe Leidse foto-amateurs zagen kleurendia's beoordeeld De bijeenkomst van de Leidse foto amateurs, gisteravond in De Doelen, had bijzonder karakter, omdat de voor de laatste wedstrijd ingezonden kleuren- ditmaal niet door een der eigen leden maar een jurylid, de heer J. van Meteren uit Delft, werden besproken. Ook nu weer bleek, hoe moeilijk het sterke collectie van gelijkwaar dige kwaliteit samen te stellen. Dit kwam uiting door de grote verschillen tn het puntental per dia van verschillende nzenders. De heer Van Meteren advi seerde dan ook voor een volgende wed strijd slechts één serie per deelnemer in enden, waardoor het geheel op een veel hoger peil zou komen te liggen. enige fraaie plaatjes te be wonderen, zoals de macro-opneming krab en een slak van C. de Haas, de gasvlam van J. Versteeg en de stil levens van J. G. Gompelman. De voorzitter besprak na de pauze aan de hand van de getoonde dia's de ver schillende merken kleurenfilm die in de handel zijn. Het bleek, dat de kunstlicht film over het algemeen veel fraaier van kleur is, waarschijnlijk ook omdat hier veel minder nevenfactoren bij het be lichten een rol spelen. Onder ons gezegd... toch maar liever... de zachtste van alle Opa als advocaat Voorbeeldig bromberijder beboet TK GELD als voorbeeld van voorzichtigheid", vertelde gistermorgen jeugdig Leidenaar aan de kantonrechter, maar deze faam werd niet versterkt, toen de jongeman kort daarop met de officier poogde uit te den, hoeveel bekeuringen hij had lopen wegens het te hard rijden met zijn brommer. In de Haarlemmerstraat had hij in ieder geval met een vaart van dertig kilometer een kruispunt willen passeren en was toen tegen de auto van een Leids medicus opgevlogen. De officier nam het de jongen etg kwalijk, dat deze geen W.A.-verzekering had afgesloten. Het CADEAU van de week v. d. Fotografie: GRAMMOFOON PLAAT met Fono-Foto-tipsl pas 1 9 t/m 23 mei grandioze INRUILACTIE! Uw oude fototoestel is 7.5010.- of 15.- waard Loop deze week Breestraat 123 t.o. Stadhuis Tel. 21851 - Leiden Haarlemmerstraat 102 naast Bata Tel. 32778 - Leiden Noordeinde 30 Tel. 24670 - Leiden Gevestigde en vertrokken personen In de week van 30 april t./m. 6 mei VERTROKKEN: EO, Zuid-Afrika; 12, Zuid-Afrika: L. A. Janssen en fam„ ,an 235 Rotterdam, Schuddebeursstr. 38d; L. K. Servaas en fam., Hogewoerd 17. Leersum, Pr. Marijkelaan 3; N. Jongsma, Gasstraat 21, Rotterdam, Bergweg 329; D. ier Kraats, Fr. van Mierisstraat 9, Hen- O., Tollensstraat 8; C. A Bertels. SU- iveg 16, Zuid-Afrika; T. van Bockel, Rijnsburgerweg 10. Zwitserland: I. C. ten Kate, Nachtegaallaan 2, Zeist. Huijdecoper- weg 9; C. Ketelaar. Mezenstraat 2. Bever wijk. Vondellaan 13; M. M. Hoogstraten, ïsterdam. Hercules ivenhage, Noord- einde 2a. Rotterdam. Toepad 120; I M. Theelen, Rijn- cn Schiekade 32, Bloemen daal. Zandvoortseweg 34; M. Ramp. Boer- Amersfoort, Utrechtseweg tnplein 41. Ver tastraat 79, Hil. Hoofdstraat 8; M. E. Kr Breestraat li35a, Oegstgeest, W. de Witlaa 25; T. M. de la Parra, Amstelstraat 1. De Helder. Buitenhaven 5; C. M. J. van Dan Van Bemmelenstraat 20. Wassenaar, Eiken laan 3—5; H A. C. Verburg. Suringarstraa 33. Ede Gld., Rozenlaan 17; C. A. van de Hucht, Lammenschansweg 6, Rotterdan Langegeer 210; G. M. J. Hcnsels, Haagweg 166. Maastricht, Tongerseweg 102; ,t. Vi ken. De Genestetstraat 112a, Leiderd< Hoofdstraat 156: P. Maaskant, P. Paaltjens- mstraat 96, Oegstgeest, Pr. Her IN LEIDEN VESTIGDEN ZICH: straat 65; C. Arend en fam., militair, Leeu werikstraat 6; M. W. Brand geb. Krijnen en fam.. Witte Singel 73a; F. A. Krijgsman cn fam Rijnsburgerweg 140; J. W. C. Lu- cieer geb de Jong en fam.. Hartmanstraat 29; C. H. Nixon. Houtstraat 4; G. J. G. Huet, Nieuwe Rijn 15a; L L. Janssens. ass. In de huish.. Rijnsburgerweg 10; L. G. van Heer den. Van Vollenhovenplein 23; M. Black- Oude Sirutel 112; H. W Weiter. Houtstraat 4; M. Drijver, Oude Sin gel 162; M. Edelaar, Havenkade van Hoorn, boekhoudster. Rijn: 179; W. M. Verschuur, med. analiste. Rijns burgerweg 95, A. Dijks. ambt. PTT. stra ----- Mat Bussemaker, Haarlemmers Kok. verkoper. Kapteynstr; de Berg, verpleegster. Mariënpoelstraat 17a; G. J. Bouquet, Hoogl. Kerkgracht 14; M. E. Schendelaar, technicus. Roodborststraat 19; C. Ie Febre, huisschilder, Nieuwebrugsteeg straat 4; F. E. Martanus. Houtstraat van Staveren, slagersknecht, Varker 7; H. Hoogervorst, militair. Marnixstr; H. Bulk, Lammenschansweg 45; H. B ting, hulp in de huishouding, Rijnsburger weg 51; G. M. van Dort, De Goejestraat 77; Om de schade aan de auto te betalen, moest de jongen iedere maand twintig gulden storten, totdat de 134 waren daan. De officier eiste ƒ40 boete. De rech ter wilde rekening houden met de hoge schade en vonniste met 25. De rechtszitting begon gistermorgen met twee vrijspraken Een 61-jarige vertegen woordiger uit Voorburg zou op de Papen laan te Voorschoten de overweg zijn ge- :erd, terwijl de bomen in dalende beweging waren. De spoorwegbeambte, die het proces-verbaal had opgemaakt, ichatte de bestuurder op 35 jaar. De ver tegenwoordiger, die ontkende op het ver melde tijdstip bij de spoorwegovergang te zijn geweest, was 61 jaar en dit was officier en rechter aanleiding op grond van twijfel tot vrijspraak te komen. Een directeur uit Den Haag moest zich verantwoorden, omdat een van de auto koplampen bij avond niet had gebrand. Hij had het rechtscollege het lampeglas doen toekomen en daarin ontdekte men ïn heel klein gaatje, dat mogelijk door ;n klein steentje teweeg was gebracht. Na grondige studie van het glas kwam het college tot schuldigverklaring zonder strafoplegging. Een 20-jarige groenteman uit Kat wijk had per ongeluk met z'n vracht auto een kinderstepje kapot gereden. Toen de ouders van het zielsbedroef de step-bezittertje een schikking had den voorgesteld, had hij van geen schaderegeling willen weten, omdat hij zich volkomen onschuldig aan de vernieling achtte. Gistermorgen kwam hij tot de ontdek king, dat het Leidse kantongerecht andere mening was toegedaan. Hij werd veroordeeld aan de ouders van het knaap je ƒ29.10 te betalen voor een nieuwe autoped; de boete van ƒ20, die de offi cier eiste, verminderde de rechter tot 5. Een ander geval van schadevaststelling bracht enige kleur in de rechtszaal. De rok van een Leidse apothekeres wa: schadigd bij een aanrijding met een fiets. De juffrouw had de rok meege bracht en vertelde, dat hij 50 had gekost doch drie jaar oud was. De rei taxeerde de waarde op 15 en de apothe keres kon zich hiermede verenigen. Om dat de bakfiets-berijder behalve geen voorrang te verlenen ook nog over on deugdelijke remmen had beschikt, kreeg hij na een eis van 25 twee tientjes boete. Pleidooien Opa betreurde het zichtbaar, dat hij zich tot het avontuur had laten verleiden, maar toen hij eenmaal voor de rechter stond, besloot hij dapper het zo goed gelijk te doen. Nee. hij was niet de 20- jarige buschauffeur, die met een motor op het fietspad had gereden: „Ik ben zijn opa en m'n kleinzoon vroeg me of ik wou gaan, omdat anders de boete zo hoog zou worden." „Zo", deed de rechter geïnteresseerd nadat de officier tien gulden boete had geëist, „en wat hebt u dan op de eis van de officier te zeggen?" „Ik", vroeg opa ongerust, „ik heb niets te zeggen". En zo bleef het een tientje voor zijn kleinzoon. Meer indruk maakte de verdediging van een 22-jarige Leidse student, die zonder geldig rijbewijs een scooter had bereden en die een schikking van ƒ40 had ont vangen. Met de geoefendheid van een ju- nst-in-wording zette hij uiteen, dat hij wel een autorijbewijs had en dus goed op de hoogte van de verkeersregels was; dat hij van een vriend, die een geldig rijbe wijs had en die achterop had gezeten, les had gehad en dat hij onmiddellijk na de bekeuring een oefenvergunning had aan gevraagd en gekregen, pe officier toonde zich verrast door het strakke betoog, zei, dat er verschillende verzachtende omstan digheden naar voren waren gekomen en halveerde de voorgestelde boete. De rech ter zei, dat het pleidooi niet onverdien stelijk was geweest en dat het hoopvol voor de toekomst van de student had ge klonken. Hij halveerde de eis van de of ficier weer, zodat de student met zijn eerste pleidooi ƒ30 had verdiend. Een 37-jarige stratenmaker had ruim vee jaar geen luisterbijdrage voor zijn radio en ruim een half jaar geen kijkbij- drage voor zijn televisie betaald. Zijn •weer, dat hij geen tijd had kunnen den de zegels te kopen, werd door de kantonrechter niet aanvaard De geëiste boete van 35 ging slechts 5 omlaag. De rechtszitting werd gistermiddag besloten door een groot aantal brom- berijders, dat zich maar niet aan de maximum toegestane snelheid had kunnen houden. De boetes bedroegen 20 of meer en wederom betoogde de kantonrechter met klem, dat de bromfietsers voorzichtiger zullen moeten gaan rijden met name noemde hij op de Rijnsburgerweg omdat anders het aantal ongeluk ken met bromfietsen in de naaste toekomst niet meer te overzien zal zijn. Jongen vocht met twee inbrekers Zondagavond heeft de 15-jarige lyceïst Lobel, wonende aan de Regentesse- :an 177 in Den Haag, een gevecht ge leverd met twee inbreker» De jongen lag in beu. zijn ouders waren op familie bezoek. toen hij beneden in de woon kamer gestomme! hoorde. Gewapend met een schaats ging hij op onderzoek uit. De jongen werd door de inbrekers toe getakeld. Hij liep snijwonden over het hele lichaam op toen hij dooi een grote deurruit werd geslagen. N-ida* de onver laten de jongen enkele koren met het boofd tegen een stalen kast hadden ge bonkt. verloor de knaap het bewustzijn. De inbrekers verdwenen zonder buit In 's nachts gearresteerde Algerijn meende de politie een van de inbrekers gevonden te hebben. Na confrontatie met G. Lobel bleek dit niet het geval te zijn. We! had de Algerijn in dezelfde nacht Ingebroken bij een Haagse sigaren zaak. De buit had hij bij zich.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3