ASPRO CHRISTELIJK Overheid belegde een vergadering Rijnlandse kerk kan de groei niet bij honden Pinksteren is feest van Heilige Geest Een woord voor vandaag ASPRO' Ontsnapt j j langs Krakatau j Kanttekening Te grote bemoeizucht? De zelfstandigheid van de middenstand De zogenaamde geslaagden dag, die enige tijd geleden de gewestelijke rijksmiddenstands- consulent te Leeuwarden heeft georganiseerd voor hen, die in het afgelopen jaar met goed gevolg aan een vakexamen heb ben deelgenomen, heeft in de kring van de middenstand nog al wat bevreemding gewekt. Verschillende organen van bonden aangesloten bij de Christelijke Middenstandsbond, hebben hun verbazing niet on der stoelen of banken gestoken. Het orgaan van de chr. bond van detailhandelaren in textiel, noemt in een Vrij uitvoerig arti kel dergelijke vergaderingen on gewenst. Op genoemde vergade ring is het woord gevoerd na mens het ministerie van econo mische zaken, onder wiens toezicht de examens werden afgenomen en door de directeiir van het Alge meen Waarborgfonds. Het ligt niet op de weg van de overheid vergaderingen voor par ticulieren te organiseren. aldus het blad. De overheid moet zich beperken tot de vergaderingen van wetgevende. publiekrechtelij- Sta ten-Generaal Leeuwarden ter bespreking particuliere belangen door de overheid zijn belegd in nauwe sa menwerking met de middenstands bonden, doch dit zou nauwelijks serieus genomen moeten worden. Er is inderdaad met regionale vertegenwoordigers gesproken, zonder echter dat ernstige samen werking in de bedoeling lag. De overheid bemoeit zich hier met zaken, die haar niet aangaan en ondermijnt de vrije organisa ties. De landen waar de over heid vergaderingen organiseert met verplichte opkomst en ver plicht applaus zijn ons wel be kend, zo schrijft Textili^t, het or gaan van genoemde bond. De fi nanciering van de vergadering geschiedde met belastinggeld. Als tweede bezwaar wordt ge noemd, dat de voorlichting van de staat op dergelijke vergaderin gen zich in een neutrale sfeer voltrekt. Het gaat hier niet om technische zaken, om algemene dingen, die met de godsdienst niets te maken hebben. Techni sche, neutrale zaken bestaan niet, zeker niet als het gaat om voor lichting aan jonge mensen over toekomstmogelijkheden in het za kenleven. De Christelijke kruidenier stelt in verhand met deze kwes tie voor, dat overheid en mid denstandsorganisaties nu eens nauwkeurig met elkaar afspre ken wat de middenstandscon sulenten wel en wat ze niet mo gen doen. Uit de kritische reacties, die telkens weer op de initiatieven van de middenstandsconsulen ten loskomen, krijgt de redactie van de Christelijke Kruidenier zo langzamerhand de indruk, dat er althans met goedvin den van de middenstandsbon den maar hitter weinig voor deze consulenten te doen over blijft. Zelfstandigheid Een andere zaak, die In de kring van de middenstand nogal wat stof doet opwaaien, is de toenemende bedreiging van de zelfstandigheid der detaillisten. In de kring van de drogisten onder kent men het gevaar van te ster ke bindingen tussen detaillist enerzijds en grossier en fabrikant anderzijds. Niet minder sterk hebben de kruideniers in hun vakorgaan op het gevaar van de ze ontwikkeling gewezen en de huishoudelijke, luxe- en speelgoed branche schijnt in dg praktijk al kennis gemaakt te hebben met de aantasting van de zelfstandig heid van de middenstander, wel ke hier dreigt. Interessant, hoewel anders van aard is in dit verband ook wat zich heeft voorgedaan in het win kelcentrum Schanswijck in Rotter- dam-Overschie, waaraan in een aantal middenstandsbladen uitvoe rig aandacht is besteed. In dit winkelcentrum hadden de eigena ren van de winkelpanden, in het voetspoor van diverse gemeentebe sturen. een regeling getroffen, dat gedurende vijftig jaar de be drijven, die in deze panden ge vestigd zijn, niet vervangen mo gen worden door bedrijven, die in een der andere panden gevestigd zijn. Ook waren de assortimenten afgebakend, zoals bij herhaling door gemeentebesturen en wo ningbouwverenigingen al is toege past. De Schanswijckse regeling is nu door de minister van econo mische zaken ontbonden. Invloed Euromarkt Over de bedreiging van de zelf standigheid en de vrijheid van de detaillist schrijft met name het orgaan van de chr. bond van de taillisten in huishoudelijke-, luxe- en speelgoederen. Gemengde branche. Het is inmiddels geen geheim, zo schrijft het blad, dat een Ne derlands grootwinkelbedrijf de samenwerking zoekt met een der tigtal filiaalbedrijven uit de sfeer van de middenstand en dat een combinatie van Belgische groot winkelbedrijven eveneens een honderdtal vrijwillige filiaalbedrij ven onder de Nederlandse mid denstand zoekt. Ook is het bekend, dat een groothandel in genoemde middenstandssector een oproep heeft gericht tol een aantal be- drijfsgenoten om hun bedrijf te verkopen of te verhuren. De be doeling was, dat de betrokken de taillisten dan als filiaalhouder op provisiebasis verder mochten wer- Nog enkele andere buiten landse grootwinkelbedrijven zijn op het ogenblik hun kansen aan het aftasten op de Neder landse markt. Opvallend is het: dat al deze groot winkelbedrij ven zich in de eerste plaats richten tot zaken in de gemeng de branche en in de tweede plaats tot de textielzaken. Dat deze bedrijven een der gelijke uitbreiding trachten tot stand te brengen, aldus ge- noemd orgaan, vindt haar voornaamste oorzaak in de Euromarrkt. De economische concentraties willen zich ook verzekeren van grotere afzet mogelijkheden. De detaillisten wordt aangeraden geen contrac ten te tekenen alvorens overleg is gepleegd met de vakorgani saties, die de contracten beter op hun juridische en maat schappelijke consekwenties kun nen toetsen. Ook de niet-geor- ganiseerden wordt deze gele genheid geboden. Jaarlijks toeneming van 100.000 leden Tekort aan kerken en predikanten MET zielental van de Evange lische Kerk in het Riinland s lische Kerk in het Rijnland neemt jaarlijks ongeveer met 100.000 toe. Per 1 januari 1959 behoorden ongeveer 3.860.000 Duitsers tot de Rijnlandse kerk, een groei van een kwart miljoen zielen in vergelijking met twee jaar tevoren. De vraagstukken, waarvoor de kerk zich ziet ge plaatst tengevolge van deze ab normale groei, kan niemand af doende oplossen. Voor de naaste toekomst van de kerk is het van veel meer belang, dat zij in slaagt snel genoeg nieuwe kerken wijkgebouwen te doen bouwen. Als dat niet zou gelukken, zo zei de voorzitter yan de synode van de Rijnlandse kerk, dr. Beekman tijdens een synodale bij eenkomst, zou een onberekenbare scha- an de kerk worden toegebracht. Het een ramp zijn als de kerk in een nieuwe periode van ontkerkelijking te laat zou zijn. Daarnaast heeft de kerk te kampen met een zeer groot tekort predikanten. De Rijnlandse kerk heeft 125 predi kantsplaatsen. waarvan 51 de laatste ja ren zijn gesticht Er zijn 140 vacatures. In het algemeen heeft de kerk een pre dikant beschikbaar voor 3200 gemeente leden. Er zouden nog heel wat predi kantsplaatsen moeten worden gesticht om op dit punt met de r.k. kerk gelijke tred te houden. ..Maar wat zou dat hel pen?" vroeg dr. Beekman zich af, „want er zijn predikanten nodig om die plaat sen te bezetten! En dan nog het tekort aan geschikte gebouwen waar men eer kerkdienst kan houden. Problemen ge noeg, te meer als men bedenkt, dat ei per 1 maart j.l slechts 370 theologische studenten en 160 zg leervicarissen waren ingeschreven. Begrijpelijk dat de leiding van de kerk er op uit is om de vaak veel te grote kerkelijke gemeenten te splitsen in kleinere wijken, opdat meer echt kerkelijke gemeenschap kan ont- Jaarvergadering Ned. Chr. Aannemers- en bouwvak patroonsbond De dertigste jaarvergadering van Nederlandse Christelijke Aannemers- Bouwvakpatroonsbond zal gehouden wi den op 13 :en 14 nSei in de Twentsche Schouwburg en het Badhotel Boekelo te Enschede.. Op donderdag 14 mei zal prof. dr. S. II. Züidema op de jaarvergadering een rede houden, getiteld: „Is God nodig?" In het jaarverslag over 1957 en 1958 wordt medegedeeld, dat het aantal leden in de afgelopen jaren met 11 is gestegen tót 2112. Als nieuwe afdelingen traden Woerden en Alkmaar tot de bond toe, doch de afdeling Nieuwerbrug aan de Rijn werd opgeheven. Er zijn thans 109 afdelingen. Benoemd tot Hoofd van de B.L.O. School te Beverwijk: K. R. Groot te Beverwijk; aan de 2e Christ. School te Rijsoord: J. C. Birkhof te Huizen. NH.; aan de 2e Geref. Ulo te Vlaardingen: H. van Wijk te Urk. Wereldraad van Kerken: QOK dit jaar hebben de voorzitters van de Wereldraad zich weer in een pinksterboodschap gericht tot de gelovigen yan de kerken die by de Wereldraad zijn aangesloten. Deze boodschap werd ondertekend door bisschop Dibelius, Duitsland, bisschop Santé TJbèrto Barbieri, Argentinië, metropoliet Juhanon Mar Thoma. lndië, dr. John Baillie, Schotland en bis schop Henry Knox Sherril, Verenigde Staten. PINKSTEREN is het feest van de Heilige Geest en het feest van de Kerk. want deze twee horen by elkaar; zoals Paulus zegt. „want door één Geest zün wjj allen tot één lichaam gedoopt, hetzij Joden, hetzy Grieken, hetzy slaven, hetzü 1 leven van de Kerk van vandaag. Wanneer wy bidden of de Heilige Geest in i leven moge komen, bidden wij tegelijkertijd dat wij levende leden van het lichaam van Christus mogen worden. i het werk is om Christus' i die'al degenen die gedoopt zijn tot de gemeente vertroebelde visie, onze dse methoden overwint haar leden, die hun hart en ziel i apostolaat, die er ons toe dringt ns uitzendt in de wereld met zijn i door woord en daad te verkondigen i God in Christus. LATEN WÜ ons daarom in de tegenwoordigheid van Gods Heilige Geest verheugen. Laten wij opnieuw getuigen van Zijn alles omscheppende macht Laat verheerlijken en verblijd zijn over de vruchten V|—1 gj om ons tot grote levensvolheid te leiden, vandaag Br ro«" imt/s werk NED. HERV. KERK Beroepen te Waddinxveen: H. G. Abma te Monster. Aangenomen naar Rijssen (3e pred.pl.): J. Vos te Goudriaan, die bedankte voor Wijk bij Heusden. GEREF. KERKEN Beroepen te Gees en Harmeien: kand. L. C Rietveld le Den Haag; te Maasdijk: W. Dekker te IJlst: te Winschoten (vac. R J. de Jong): A. Wiersinga te 's-Grave- land; te Williamsburg (Ontario, Canada): H. v. d. Plaat te Dieren. Bedankt voor Avereest: Joh. Dijkstra te Schermerhorn. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Almkerk-Werkendam en te Oldenzaal: kand. H. W. Ophoff te Dalfsen (bij accl.L Aangenomen naar Zwagerveen-Zwaag- westeinde. kand. A. Geelhoed te Hoek (Zeeland) CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Haarlem-Noord: S. van Zwoll te Kampen Vergadering Herstel Kerkelijke Eenheid De Vereniging tot herstel van de Kerkelijke eenheid der Gereformeerde belijders" houdt D.V. donderdag 14 mei een grote samenkomst in de Val- kenboskerk te Den Haag. Aanvang 8 uur. Sprekers zijn Dr. W H. Velema, Chr. Ger. pred. te Eindhoven over ..Eén in geloof"; Prof. Dr. Nic. H. Rid derbos (Geref.) te Amsterdam over ..Eén in hoop" en Prof Dr. K. Popma (Vrijgemaakt Ger.) te Utrecht ,,Eén in liefde". Twee woorden kenmerkten het leven van de discipelen in dej bovenzaal, waarin zij zich na hemelvaartsdag hadden terug-\ getrokken: Eendrachten volhardendTwee ivoorden ken-' merken het leven van onze kerk: „verdeeldheid" en „haast."'. Onze voorvaders konden met aandacht luisteren naar prekeni van twee uur (ook al overdreef men het in die dagen wel eens). Wij beginnen al op ons horloge te kijken als de preek twintig minuten heeft geduiird. Wij beleggen een groot zen dingsappel met tien-minuten toespraakjes en verwachten dat de mensen met een nieuwe visie naar huis gaan. God is niet gebonden aan tijd, maar God werkt nooit haastig. Wij hebbenl de neiging van de prediking een soort kerkelijke cineac te maken, waar de mensen even kunnen binnen wippen. God, die in een oogwenk een jnensenleven kan veranderen, neemt in uw en mijn leven echter vaak de tijd. Het geloof kan niet zonder volharding, omdat volharding het bewijs is van het geloof. Hebt u al eens tien dagen gebeden, of tien avonden misschien? U zegt: Maar ik kan God wel in tien seconden vertellen, wat\ ik graag zag dat Hij deed. Dat is echter geen bidden. Echt\ bidden is met God praten over alles wat u beiden interesseert. Bidden is gemeenschap hebben en gemeenschap groeit niet als een wonderboom. lllpliilüiiiiiülii Dit is de nieuwe strip! PboMach Over zuiverheid gesproken: 'ASPRO' wordt vol-auto- matisch vervaardigd. Zelfs i Uw hand behoeft geen 'ASPRO' aan te raken. Even de strip inscheuren en met een lichte druk schuift U Uw 'ASPRO' eruit en deze valt direct in het water uiteen. Zó snel wordt 'ASPRO' ook in Uw lichaam opgenomen. Zo snel ook brengt 'ASPRO' verlichting. illllil m 1 Nu kunt U 'ASPRO' zonder bezwaar meenemen. De nieuwe platte strip vindt- zó gemakkelijk plaats in colbert, vestzak, overjas, boodschappen- en handtas, dat 'ASPRO' altijd Uw trouwe begeleider kan zijn. Slechts een onderdeel van een seconde - de val in het water - is 'ASPRO' aan de lucht, aan verontreiniging blootgesteld. Geen hand raakt het aan. Daarom... nu altijd 'ASPRO' bij de hand. Uw trouwe begeleider, Uw trouwe beschermer: 'ASPRO' de pijnstiller met de snelle, doeltreffende werking. HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP? ASPRO'* 4»} Uóentwzeïfct.' 21 ..McKinnon, kapitein. U hebt me laten roepen." Twintig jaren op zee. waarin hij geen haven ter wereld had gemist die de moeite van het zien waara was. hadden van de groene, schuwe, onwetende jongen uit Lewis de man gemaakt, die op de rneer dan zestig schepen van de British-Arabian Compa ny bekend stond als de verpersoonlijkte onverzet telijkheid, schranderheid en nimmer .alende kennis van zaken. Alleen was er geen greintje verandering gekomen in zijn trage, Hooglandersstem. „Gaat het om de „Kerry Dancer"?" Findhorn knikte, maar zei niets; bleef alleen kijken naar de donkere, zwaargebouwde gestalte voor hem. Een commodore, dacht hij laconiek en inconsequent, houdt er zijn privileges op na: de beste eerste stuurman en de beste bootsman van de maatschappij. Ik heb haar sloep gisteravond gezien, kapitein, zei' McKinnon rustig. „Zij vertrok even voor ons. met een volle lading passagiers. Hij keek de ka pitein onderzoekend aan. „Een hospitaalschip, ka pitein." Findhorn kwam overeind en ging zonder zich te verroeren voor McKinnon staan. Zij waren precies even groot en stonden oog in oog. Geen mens op de brug bewoog zich. Het leek wel of iedereen er voor terugdeinsde de plotselinge, absolute stilte te verbreken die opeens was ontstaan. De „Viroma" geraakte een streek uit haar koers, toen twee, en vervolgens drie, maar Evans maakte geen beweging om het schip daar weer in te brengen. „Een hospitaalschip," herhaalde Findhorn met toonloze stem. „Een hospitaalschip, bootsman? Het is toch maar een kleine eilandvaarder van een vijf honderd ton of zoiets?" „Dat is zo. Maar hij ls gevorderd, kapitein Ik heb met een van de gewonde soldaten staan praten, terwijl Ferris en ik aan de kade op u wachtten De kapitein was voor de keus gesteld zijn schip kwijt te raken of ermee naar Darwin te is een compagnie soldaten aan boord om dat hij dat inderdaad doet." door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) „Ga verder." j „Dat is alles, kapitein. Zij hebben hun tweede vrachtje passagiers aan boord genomen voor u terugkwam het waren meest gewonden die nog konden lopen, maar er waren toch ook een paar op draagbaren bij, en ik meen vijf of zes verpleeg sters, zij het dan ook geen Engelse. En dan nog een kleine jongen." „Vrouwen, kinderen, zieken en gewonden en die stoppen ze dan in een van de drijvende doodkisten van de Sulaimiya Company, terwijl de hele archi pel krioelt van de Japanse vliegtuigen." zei Find horn. „Ik ben benieuwd welke geniale schaapskop in Singapore dat gevalletje in elkaar heeft gezet." Ik weet het niet, kapitein," merkte McKinnon on nozel op. Findhorn wierp een scherpe blik op hem, en keek toen weer een andere kant u;t. „Dat was maar een ontboezeming, MacKinnon, cn meer niet." zei hij koeltjes. Zijn stem daalde bijna een vol octaaf en hij praatte rustig en peinzend. Zijn woorden waren niet tot een bepaald persoon gericht; hij dacht hardop, en was allesbehalve ingenomen met zijn gedachten. „Wanneer we noordwaarts gaan. is onze kans dat we Riouw halen en weer heelhuids terugkomen, minder dan miniem; laten we ons daar maar geen te zorgen illusies over maken. Het kan een val zijn: dat is het waarschijnlijkste: de „Kerry Dancer" is eerder vertrokken dan wij en moet zes uur geleden Riouw zijn gepasseerd. Wanneer het geen val is, is het hoogstwaarschijnlijk dat de „Kerry Dancer" op het ogenblik zinkende is; misschien ook reeds gezonken. En zelfs wanneer ze nog drijft, zal de brand pas sagiers en bemanning wel hebben gedwongen het schip te verlaten. Wanneer ze rond hebben moeten zwemmen merendeels gewond zullen er maar heel weinig zijn overgebleven m die zes of zeven uur die we nodig hebben om ze te bereiken." Findhorn zweeg enige ogenblikken, stak een siga ret op. in strijd met zijn eigen voorschriften en met die van de Maatschappij, en vervolgde met dezelf de vlakke en eentonige stem: „Misschien zijn ze in hun boten gegaan, wanneer ze die nog bezaten na de bommen, de machinegeweerkogels en de brand. Binnen een paar uur hadden alle overlevenden dan op een aantal eilandjes kunnen landen. Wat voor kans zouden we hebben om in het stikdonker mid den in een vliegende orkaan het juiste eiland te ont dekken, aangenomen dan. dat we krankzinnig ge noeg zouden zijn voldoende zelfmoordneigingen zouden hebben om ons te wagen in Straat Riouw en al de bewegingsruimte prijs te geven die we dringend nodig hebben, terwijl we middenin een or kaan zitten Hij gromde van ergernis toen de krinkelende rook zijn ogen pijn deed kapitein Findhorn was de ge hele nacht op de brug geweest staarde met lich te verbazing naar de sigaret, die hij tussen de vin gers hield (alsof hij die nu voor het eerst zag), gooide deze weg en trapte haar uit met de hak van zijn witte linnen schoen. Nog ettelijke seconden na dat het was uitgedoofd, bleef hij staren naar het stukgetrapte peukje; vervolgens keek hij op en liet zijn olik langzaam over de vier mannen glijden, die zich in de stuurhut bevonden. Die blik had geen en kele betekenis: Findhorn zou. nooit de kwartiermees ter. de bootsman of de vierde stuurman in zijn beraad hebben betrokken. „Ik zei niets wat het op het spel zetten van het schip, de lading en onze levens ter wille van zo'n dolzinnig plan zou kun nen rechtvaardigen." (Wordt vervolgd). Honderden Duitsers werden Islamiet Tijdens een conferentie van alle Duit- zendingsgenootschappen heeft de zen- dingshoogleraar dr. Georg Vicedom de aandacht gevestigd op het grote succes van de Mohammedaanse zendingsarbeid in Duitsland. Ongeveer 800 Duitsers zijn reeds toegetreden tot de Ahmadiya- zending. Deze missie geeft een moderne vertaling van de Koran uit om daarmee met de Bijbel te kunnen „concurrei De bouw van moskeeën wordt betaald door Mohammedaanse landen. Ook de zendingscentra te Hamburg. München, Berlijn en in het Roergebied worden door de regeringen van Islamitische landen bekostigd De Mohammedaanse groepen zijn weliswaar nog erg klein, maar hun zendingsijver is bijzonder groot, aldus de Duitse zendingshoogle raar. Duitsland wordt door de Islami tische missionarissen beschouwd als de basis van een grote campagne, die heel Europa moet bestrijken. De Nederlandse zendingshoogleraar dr. H. Kraemer heeft tijdens deze stu dieconferentie de nadruk gelegd op de crisis, waarin de Islam zich thans be vindt. Volgens het Franse protestantse weekblad Réforme, waaraan wij deze bijzonderheden ontlenen, meende prof Kraemer, dat wij niet moeten trachten het Mohammedanisme in deze d:epe cri sis het Christendom op te dringen, maar dat wij gezamenlijk moeten pogen een arjitwoord op zijn vele vragen te zoeken. ONBEKENDHEID ALS SCHULD TY7EER liggen er dagen van herden king achter ons. De dag van de Duitse inval. De dag die wij in het bijzonder hebben bestemd tot de eer biedige nagedachtenis van onze do den. De dag ook van de bevrijding en waarop voor ons als volk weer de ruimte is geschapen om onszelf te zijn. Wel wordt met het jaar de afstand tot de feiten zelf groter. En groter wordt met het jaar ook het getal van wie geen weet hebben van hetgeen is geschied. Neemt men eens een steekproef onder jongemensen, gaat men eens over dit alles met jonge- mensen praten, dan stuit men heel spoedig op onbekendheid. Hun van die onbekendheid een ver wijt te maken gaat vaak niet aan. Hoe zullen ze het weten wanneer het hun niet is verteld? Hoe zullen ze op de hoogte zijn wanneer ze niet op de hoogte zijn gebracht? Daarom slaat de oorzaak van het feit dat ze niet weten terug op wie hen in onwetendheid hebben gelaten. Dat zijn de vaders en de moeders. Dat zijn de onderwijzers en onderwijze ressen. GEWAPENDE JEUGD Wij mogen ook hier natuurlijk niet generaliseren. Er zijn er nog die met de jongemensen over deze dingen in ons volksleven spreken, en wij heb ben goede hoop dat ze geen uitzon deringen zijn. Maar regel is het al evenmin. En regel behoort het niet temin te zijn. Onze zwijgzaamheid is begrijpelijk. Wat wij ervaren hebben, had veel van een boze droom. Wij voelen ons gelukkig, omdat wat wij ervaren heb- ben thans voor ons mag zijn een af gedane zaak. Er blijft een toekomst die ons wenkt. Daarom laat zich ons zwijgen begrij pen. Maar het laat zich niet goed keuren. Want wat vandaag voor ons een boze droom is, was eens in plaats van een droom harde en bittere wer kelijkheid. Dat alles heeft blijkbaar kunnen gebeuren. Het is een wer kelijk hoofdstuk geweest in het le ven van ons allen, van ons als men sen', van ons als volkeren op deze wereld, van ons als volk van Neder land. Met daarvan tegenover onze kinde ren te zwijgen doen wij onze kinde ren wezenlijk tekort. A LLEN is ons gisteren de schrik om het hart geslagen bij het bericht over de roofoverval, in de hoofdstad gepleegd door die zwaarbewapende jongemensen. Twee doortastende politiemannen hebben in koelbloedigheid en vastbe radenheid de situatie weten te red den. Zulke gebeurtenissen mogen die nen om begrip en waardering ons bij te brengen voor wat onder ons de politie verricht. In dit geval kwam het erop neer, dat deze politiemannen deze losgeslagen jongemensen in bescherming hebben genomen tegen zichzelf. Maar wij mogen hetgeen gebeurd is ook wel zien in ruimer verband. Iemand heeft eens gezegd, dat er eigenlijk geen jeugdprobleem is, doch alleen maar een probleem van de op voeders. Geheel billijk is dat oordeel stellig niet. Ook de beste methode van opvoeden behoeft geen garantie in te houden, dat het resultaat niet teleurstellend zal zijn. Toch zat er in zijn woord een kern van waarheid. Gaat er met jeugdige mis, dan zullen ook de ouderen zich de vraag moeten dur ven voorleggen, of zij in redelijkheid hebben gedaan wat van hen ver wacht mag worden. Een kind behoeft leiding en opvoe ding. Een kind moet leren in het leven te staan. Het heeft recht en aanspraak op voorzieningen naar ziel en naar geest. Laten wij het in de steek, dan moeten wij het onszelf als verwijt aanrekenen, wanneer het op de waarden van het leven elke kijk ontbeert. Dan kan het gaan gebeuren, dat jon gemensen, geheel losgeslagen, aan het avonturen gaan en de menselijke samenleving gaan beschouwen als een werkterrein voor hun gel dingsdrift. Men kan daar allerlei kwaad van zeggen, en dat geschiedt dan nog terecht ook. Misschien echter is het beter en te gelijk doeltreffender, wanneer we proberen naar diepere oorzaken door te stoten. Dan zal kunnen blijken, dat naar het wapen van het geweld grijpt wie verstoken is gebleven van de wapenen van de geest en vooral ook van de liefde. NEDERLAND EN GENÈVE de mogelijkheid bestaat, dat ook Nederland zal worden uitgeno digd, deel te nemen aan de Geneefse conferentie van ministers van buiten landse zaken, is het goed de aandacht te vestigen op een toespraak, die onze minister van buitenlandse zaken gis teren te Londen heeft gehouden. Minister Luns heeft geen twijfel la ten bestaan over het standpunt, dat Nederland al of niet in Genève vertegenwoordigd zal innemen: de rechten in West-Herlijn niet prijs geven en niet meewerken aan de tot standkoming van een politieke of mi litaire neutralisering van Midden- Europa. Het kan geen kwaad, als de ministers van de Grote Vier in Genève van tijd tot tijd geconfronteerd worden met de mening van een klein land, dat zich steeds bereid heeft getoond of fers te brengen om mee te helpen de veiligheid van de vrije wereld zo veel mogelijk te bevorderen. Mr. Luns heeft er goed aan gedaan te waarschuwen tegen het gevaar, dat de betekenis van de gisteren be gonnen ministersconferentie en van de topconferentie, die er wellicht op zal volgen, zal worden overschat. Door het belang van deze besprekin gen te overdrijven zou men juist de Sowjetunie in de kaart spelen. Chroesjtsjef tracht met het dreige ment, dat hij een afzonderlijk vre desverdrag met het regiem in de «owjetzone van Duitsland zal sluiten de westelijke mogendheden onder druk te zetten. De gevolgen van een dergelijke een zijdige handeling zouden niet prettig zijn. Het zou echter bepaald verkeerd zijn, als de westelijke geallieerden zich thans reeds door de vrees daar voor zouden laten leiden. Want vrees is een slechte raadgever. Minister Luns heeft zich ten slotte ook gekeerd tegen degenen, die van het feit, dat zij geen politieke ver antwoordelijkheid behoeven te dra gen, gebruik maken om politieke denkbeelden aan de hand te doen, die men bijna lichtzinnig zou kunnen noemen. Zo zijn er vooraanstaande commen tators, die zich afvragen, of het wel verantwoord is, een derde wereldoor log te riskeren om de 2,2 miljoen mensen, die in West-Berlijn wonen. Mr. Luns heeft zijn mening gisteren duidelijk weergegeven: de oorlog, die deze mensen door het prijsgeven van Berlijn willen voorkomen, zou dan juist onafwendbaar zijn. Liturgische Vereniging ontplooit activiteit De Liturgische Vereniging in de Ne derlandse Hervormde Kerk is, toen on langs prof. dr. J N. Bakhuizen van den Brink het voorzitterschap neerlegde, door haar scheidende voorzitter aange spoord haar aktiviteit te intensiveren en haar doelstelling op nieuw te bezien. De Liturgische Vereniging werd in de dertiger jaren opgericht om de gedach ten en de resultaten van het werk van de Liturgische Kring (een besloten theo logische studiegemeenschap)) meer be kendheid te geven in de gemeenten. Se dertdien heeft het liturgisch leven in de Hervormde Kerk een sterke ontwikke ling doorgemaakt Men denke bijv aan het dienstboek-in-ontwerp en aan de in richting van vele nieuw-gebouwde ker ken. In vele gemeenten en groepen tracht men thans oude en nieuwe vormen in praktijk te brengen. Een van de huidige doelstellingen van de Liturgische Vereniging wordt nu de! verscheidene plaatselijke liturgische ont-.j wikkelingen al dan niet aan de hand; van het ontwerp-dienstboek met elkaar in contact te brengen om door on derlinge besprekingen en uitwisseling van ervaringen een gezonde groei te bevor deren. Tevens zal er naar worden ge- streefd om geïsoleerde groepen te be- j trekken in de groei van het geheel. Met het oog hierop zal het bestuur i van de Liturgische Vereniging op 6 juni een besloten conferentie houden van ver- i tegenwoordigers van die gemeenten en groepen waar een duidelijke liturgische ontwikkeling aan de gang is om hen tot het contact te brengen. Om voorts een "tere kring te doen kennisnemen van er reeds gebeurd is en nog wordt •bereid, zal in het najaar een grote conferentie worden belegd, waarover nog nadere mededelingen zullen worden ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2