Jlicume geihsctft(iTotirant Duitsers als adviseurs aan aparte tafels Droge weer veroorzaakte bos- en veenbrand Jongen berooft zijn oom van het leven WESTEN GAF RUSLAND NIET TOE Nieuwe moeilijkheden over toelating Nog geen minister voor Sociale zaken Engeland levert Irak tanks en vliegtuigen Meisje (22) in nauwe grot opgesloten Hij kwam voor zijn vader op >59 DINSDAG 12 MEI 1959 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN f7 50 per kwartaal 2.55 per maand: f0 59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Farn'Oieberlchten f0 18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting) Postrekening 5893o Veertigste jaargang no. 11560 WIE WAS DE GULLE Directie: F DIEMER Boofdrrdacteur: Dr E. DIEME CHRISTELIJK-l\ATIOI\AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi fs gljebleuen uiyn hert in tegljenspoet" „FREULE"? Zie pagina 9 Luns: krachtige houding „De kunstmatige en door Rusland uit- tlokte crisis om Berlijn, kan slechts •orden opgelost, indien Rusland duide- k wordt gemaakt, dat het Westen be- lid alle redelijke voorstellen ter herzie- ïing van de huidige rgelingen te be treken en in overweging te nemen isoluut karchtlg zal volharden in het eigeren van militaire of politiek neu- alisering in Midden-Europa, het terug- •ekken van de N.A.V.O.-striidkrachten It West-Bcrlün of het verbreken van de Ivile en militaire verbindingen tussen tze stad en de vrije wereld". Aldus de Nederlandse minister van Uitenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns. ie gisteren in Londen het woord voerde >n een diner van de European-Atlantic roup. De minister betoogde voorts, dat et bondgenootschap en in het bijzonder [is land. de overtuiging is toegedaan, dat e uitdaging met kracht moet worden igemoet getreden. In een kort overzicht en de huidigeg situatie, wees de be windsman op de grote gevaren van een legevende houding. Op dezelfde bijeenkost sprak prins Phi- p, de echtgenoot van koningin Eliza- eth. Hij bracht hulde aan veldmaar- rhalk Montgomery, die naar hij meent ij de N.A.V.O node wordt gemist. Hij prak over Montgomery als over de „on- ings gepensioneerde beschermengel van I e N.A.V.O.", Lhasa blijft nog onrustig Er worden Chinese versterkingen naar et zuidoosten van Tibet gestuurd, waar bamba-strijders hardnekkig verzet bie- en, zo wordt van gewoonlijk betrouw- are zijde in de Indiase stad Kalimpong In de hoofdstad Lhasa zou de toestand og steeds niet normaal zijn. De avond lok is nog van kracht en de bewoners logen de stad niet verlaten. Duizenden 'ibetanen zouden gedwongen werken aan en spoorlijn van de Chinese grens naar GEEN BURGERLIJK HUWELIJK IN BRUSSEL Prins Albert van België is gisteren naar lome vertrokken om daar de Pinksterda len door te brengen met zijn verloofde irinses Ruffo di Calabria. Het huwelijk 'an de Prins en de Prinses zal 1 juli door Ie Paus in Rome worden voltrokken. Er al daarop echter geen burgerlijke huwe- ijksvoltrekking in Brussel volgen. F)E GENEEFSE CONFERENTIE van de ministers van buitenlandse zaken -L' van Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk is maandagavond om zes uur eindelijk begonnen. De openingszitting moest ruim twee uur wor den uitgesteld, omdat de westelijken het niet met Rusland eens waren over de toelating tot de conferentie van de Oost- en Westduitsers. Na lang durige voorbesprekingen, waarbij de westelijken krachtig aan het stand punt vasthielden dat zij Oost-Duitsland niet wensten te erkennen, is toch nog een compromis bereikt. Vandaag echter rezen weer opnieuw proceduremoeilijkheden. De Rus Kharlamof kondigde ten minste aan, dat de Sow jetdelegatie tijdens de zit ting, die om half vier zou beginnen, de toelating zou eisen van Tsjechoslo- wakije en Polen. De afgevaardigden van deze landen zouden zich in Praag en Warschau al gereed houden. De westelijke ministers willen de conferen tie daarentegen zo beperkt mogelijk houden. Mochten de westelijke landen deze Russische eis inwilligen dan zullen zij in ieder geval op hun beurt eisen, dat Italië en wellicht ook Nederland en België aan de besprekingen zullen deelnemen. Voor het begin van de conferentie hebben de ministers Herter (de V.S.) Lloyd (Engeland), Couve de Murville (Frankrijk) en Gromyko (Rusland) uren gesproken over de afvaardigingen van de Duitse Bondsrepubliek en de Duitse Democratische republiek. Tenslotte werd :n vrij ingewikkeld .compromis bereikt. De ministers van de grote mogend heden zitten met hun naaste mede werkers din de grote ronde tafel. De West- en Oostduitsers als advi seurs zitten echter aan aparte vier kante tafels. De leden van beide de legaties hebben het recht het woord te voeren als geen van de Grote Vier er geen bezwaar tegen heeft. De Russische eis, dat de twee Duits- landen als volwaardige partners aan de besprekingen deelnemen, is dus niel ingewilligd. Wel hebben de westelijke geallieerden de concessie gedaan dat de conferentietafel rond in plaats van •ierkant is. Een ander Russisch succesje is, dat de Duitsers zelf het woord mogen •ragen. Het zal dus voor de eerste keer zijn, dat een Oostduitse stem op een conferentie wordt gehoord, waaraan wes telijke mogendheden deelnemen. De openingszitting in het Paleis der Volkeren in Genève duurde slechts drie kwartier. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld. sprak een woord van welkom. „De con ferentie wordt niet in het kader van de Verenigde Naties gehouden. Maar", zei Hammarskjöld, „ik weet. dat ik na- alle hier niet vertegenwoordigende leden spreek, als ik u de beste wensen an de organisatie doe toekomen." De voorzitter, minister Selwyn Lloyd. WEER BEDANKJE VAN K.V.P.'ER Verschuiving in zetelverdeling noodzakelijk TAE kabinetsinformateur prof. Beel is op het laatste moment nog op moeilijkheden gestuit. De K.V.P., die per se een zetel in de sociaal-econo mische sector wenst te bezetten, ziet zich nu weer geplaatst voor de moei lijkheid, dat de heer Lelieveld (alge meen secretaris K.A.B.) heeft be dankt voor de hem aangeboden por tefeuille van sociale zaken. Deze slag moet na de vier bedankjes van K.V.P.-ers voor economische zaken tijdens de periode-De Quay hard jzijn aangekomen. Naar verluidt zijn er in de kring van de K.V.P. zelfs enige bezwaren gerezen 110 jaar getrouivd Radio-Moskou heeft meegedeeld dat een zeer bejaard echtpaar in Daghestan gisteren zijn 110de trouwdag heeft gevierd. Volgens radio-Moskou is dit een record en dat lijkt helemaal niet onwaar schijnlijk. De vrouw is 136 jaar oud, de man nog slechts 131. Het feest werd vol gens radio-Moskou bijgewoond door de achter-achter—achter-kleinkin deren. Ook twee dochters en een zoon. allen ouder dan 100 jaar, kwamen hun ouders gelukwensen. Daghestan is een autonome repu bliek in het zuiden van de Sowjet- unle en volgens radio-Moskou wo nen daar op het ogenblik niet min der dan 2000 Russen die tussen de 100 en 147 jaar oud zijn en over hel algemeen een goede gezondheid ge nieten, nog goed kunnen horen, een goed geheugen hebben en ook zon der bril nog kunnen zien. tegen de persoon van de heer Lelieveld, nen te „licht" acht voor de porte feuille van sociale zaken. Het bedankje de heer Lelieveld moet temeer een teleurstelling voor prof. Beel zijn ge veest, omdat hij aanvankelijk iemand inders voor sociale zaken dan de K.A.B.- •ecretaris op het oog had. Men mag aan- ïemen, dat hij ten slotte zijn toevlucht tot de heer Lelieveld heeft genomen om het christelijk-sociaal karakter van het kabinet ook in de persoonlijke samenstel ling tot uiting te doen komen. Dit laatste wordt met name in de confessionele vak beweging gewenst. Per slot van rekening de formatiepoging van prof. De Quay mede gestrand op het feit, dat het kabinet, dat hij dacht te vormen, in onvoldoende een christelijk-sociaal gezicht had. In dit licht bezien is het bedanken van de heer Lelieveld een slag voor inform*- Beel. Het blijkt nog steeds moeilijk ■nfessionele vakbeweging enthousiast te krijgen voor een rechts-liberaal kabinet. Zal prof. Beel alsnog proberen een K.V.P.-er te vinden voor sociale zaken of zal hij na het bedanken van de heer Le id overgaan tot een verschuiving in de zetelverdeling? Vandaag zal op deze vraag het antwoord moeten komen. Een kleine verandering in zijn aanvankelijk na zal niet uitgesloten zijn als de in- ateur eventueel nog meer bedankjes intvangen. Met de mogelijkheid daar- hield men gisteravond in politieke kringen nog wel rekening. Door deze gang van zaken is het twij felachtig geworden of informateur Bei zal slagen nog vandaag het eindrap port aan H M. de Koningin uit te brengen. Hedenochtend heeft de informateur nog laten weten, dat hij gisteren in de late avonduren te 's-Hertogenbosch een gesprek heeft gehad met prof. De Quay. Voorts werd meegedeeld, dat prof. Beel nog op enige antwoorden van gepolste kandidaat-ministers wacht. Het is voor alsnog niet zijn bedoeling verschuivingen in het zetelplan aan te brengen. Schoenreparatie wordt duurder De prijs voor schoenreparaties zal ver hoogd moeten worden. Tot deze con clusie kwam gisteren de federatie van schoenmakerspatroonsbonden ln Neder land, het overkoepelend orgaan van vier landelijke patroonsorganisaties. De prijsverhoging zal evenredig moei zijn met de gestegen materiaalprijzen. zei in zijn openingswoord, dat hij hoopte, dat deze conferentie een keerpunt zal betekenen in de betrekkingen tussen Oost en West. De Russische premier Chroesjtsjef heeft inmiddels de verwachting uitge sproken, dat er zeker ook een topconfe rentie zal worden gehouden ook als de ministersconferentie in Genève geen po sitieve resultaten oplevert. In een rede in Kief zei Chroesjtsjef, dat de Engelse premier Macmillan een voor stander is van een bijeenkomst van re geringshoofden. Ook president Eisenho wer zou volgens de Russische premier deze mening zijn toegedaan. Zelfs pre sident De Gaulle van Frankrijk zou ei voor voelen. De westelijke leiders, onthulde de Rus sische premier verder, hebben zich ovei deze kwestie voorzichtig uitgelaten Ondanks felle protesten van Labour ernstige bezwaren ingebracht tegen de toezegging van de Britse conservatieve regering tanks en wa pens aan Irak te leveren. Bevan, die in het Britse schaduwkabinet mi nister van buitenlandse zaken is, wees op een voorstel van de Russi sche premier Chroesjtsjef om alle wapenleveranties naar het Midden- Na drie jaar zagen moeder en dochter Dabian elkaar gisteren weer, maar ze konden elkaar niet meer verstaan. Drie jaar is het geleden dat Greetje Dabian in Aruba spastisch verlamd werd en ter wille van haar verpleging naar Nederland moest worden over gebracht Het vorige jaar zou haar moeder haar komen bezoeken, maar er was geen geld. Maar dit jaar kon het wel dank zij de VPRO (voor welke omroep Greetje heeft meegewerkt aan een televisieuitzending over spasti sche kinderen), en dank z\j de KLM, die voor een retourtje zorgde voor moeder. Mevrouw Dabian spreekt al leen Papiamento en Greetje alleen nog maar Nederlands. Maar een bevriende moeder fungeerde als tolk. Oosten stop te zetten. Bevan vroeg waarom de regering zich niet meer had ingespannen zulk een embargo tot stand te brengen. De Engelse onderminister van buiten landse zaken, Profumo, die het regerings besluit bekend maakte, wees er echter op dat Rusland bijzonder in de weer is ge weest om Irak vol te stouwen met wapens. Ook verscheidene invloedrijke bladen Engeland hekelden fel het regerings besluit. De Manchester Guardian schreef, „Als er één hoofdstad buiten de commu nistische wereld is, waaraan het dwaas is wapens te leveren, dan is het wel Bagdad. Wat voor nut heeft deze zending eigenlijk? Had Engeland niet toegestemd n het verzoek van Kassem dan zou het ■tandpunt van de Iraakse regering heus liet gewijzigd zijn." Een Labourafgevaardigde meende dat Engeland door deze stap Nasser tegen zich in het harnas zal jagen.. Profumo ant woordde hierop dat het evenwicht in het Midden-Oosten gehandhaafd moet blijven daarom kan niet alleen Rusland Bagdad a wapens voorzien. Hiertegenover moe ten Engelse leveranties worden geplaatst. Verder geloofde Profumo niet dat de Iraakse regering uitsluitend door de com munisten wordt overheerst. Brandweerlieden en speleologen hebben vanmorgen een grote reddingsactie op touw gezet om Jacqueline Desmont, een 22-jarig Belgisch meisje, te redden uit de Gouffre de Belvaux, een grot te Han-sur- Lesse. Volgens de laatste berichten bleef de actie echter zonder succes. Ook de afgelopen nacht heeft men vergeefs gepro beerd Jacqueline naar de buitenwereld te brengen. Jacqueline Desmont, die is aangesloten bij de speleogenclub van de universiteit in Leuven, was gisteren voor onderzoek de grot ingegaan. Zij bevond zich in een nauwe gang, toen deze plotseling als gevolg van een zware onweersbui deeltelijk vol water liep. Het meisje bevindt zich in een hache lijke positie en dc redders vragen zich af of zij bijtijds zullen kunnen ingrijpen. Zij verklaarden dat Jacqueline zich bijzonder flink houdt, waaruit men kan afleiden, dat het wel mogelijk is contact met het meisje te krijgen. Zij bevindt zich op een plaats, waai water vrij hoog staat. Van gistermiddag af staat zij tot haar middel in ijskoud Bij het ter perse gaan van deze editie werd gemeld, dat het meisje omstreeks het middaguur uit haar benarde positie is gered. EEN FELLE BOSBRAND heeft gistermiddag om half drie het verkeer op de Arnhemse weg onder Beekbergen volkomen gestagneerd. De rookontwikkeling was zo hevig, dat twintig minuten lang geen en kele automobilist kans zag door het dikke roetgordijn heen te breken. Het vuur was aan de ene kant van de weg ontstaan en overwaaiende vonken zetten weldra ook het terrein aan de overzijde in lichterlaaie. Brandweerkorpsen uit Beekbergen. Apeldoorn en Ugchelen, alsmede een drie tal bosbrandweren hadden met de hulp van een groot aantal burgers en een veertigtal jongens uit het rijkswerk kamp De Kuil in Beekbergen ongeveer een uur nodig de vlammenzee af te ba kenen. Daarna nam het nablussen nog Jongen in Oude Maas verdronken verscheidene uren in beslag. Vijf hec taren hei en vliegdennen gingen verloren. In Emmen is de brandweer gisteren opnieuw de hele dag in touw geweest om een veenbrand in Emmerschans te be dwingen. Een oppervlakte van acht hec taren stond in brand en het terrein lag zo ongelukkig dat men slangen van ander halve kilometer lengte moest gebruiken De enorme rookontwikkeling veroor zaakte de bewoners veel overlast. Tegen de avond had men het vuur zo goed als bedwongen. Gisteren kwam ook een verdrinkings- geval voor. In de Oude Maas onder Nif- trik was de 16-jarige A Ariens, ulo-leer ling uit Wychen met een paar klasgeno ten onder leiding van de gymnastiek leraar aan het zwemmen. De jongen ver dween plotseling in de diepte en hoewel verscheidene jongens en de leraar ver schillende keren hebben gedoken, is men er niet in geslaagd het lichaam boven water te halen. Verdronken. Vannacht werd het stoffe lijk overschot van de 35-jarige L. P. E. uit de binnenhaven in Amsterdam opge- Schouwen-Duiveland trof het gisteren wel erg ongelukkig. Uitgerekend op deze warme dag, moest een dragline een hoofd aanvoerkanaal van de waterleiding ka pot stoten. Heel Duiveland zat van 's morgens tien tot 's avonds negen uur zonder water. Verscheidene bedrijven moesten in de loop van de dag ophouden met het werk dat zonder water niet uit te voeren was. De melkfabriek in Zierik- zee heeft zodoende maar enkele uren ge draaid. er dan weer een pro bleem uit de wereld geholpen: in Genève zitten de „grote vier"-ministers van buiten landse zaken om een ronde tafel (van links naar rechts: de Ver. Staten, Frankrijk, Enge land en de Sowjetunie) en de Duitsers zitten elk apart aan vierkante tafels. Links de West duitsers en rechts de Oostzone- vertegenwoordigers. De Duit sers zijn nu geen deelnemers aan de conferentie, maar advi seurs. Volgende vraag is waar nu de „adviserende deel nemers moeten zitten. Felle demonstratie tegen president De Gaulle Franse troepen zijn gisteravond in Al giers te hulp geroepen door de Algerijnse politie, vcor het bedwingen van een op standige menigte rechts georiënteerde Europeanen, die leuzen riepen als „Dood aan president De Gaulle". Offcieren van het leger trachtten de menigte tot zwijgen te brengen. Onge veer 1000 mensen waren samengestroomd nabij het monument voor de gevallenen in Algiers „De Gaulle aan de galg" zo klonk het uit de menigte, twee dagen voor de eer ste verjaardag van de 13 mei-revolutde. Toen de militairen arriveerden, werd er geschreeuwd: „Lang leve het leger". De demonstranten, onder wie vele jon geren, droegen op hun schouders de af gevaardigde uit de Nationale Vergade ring. Pierre Lagaillarde. die vorig jaar de leiding had van de aanval op het geringsgebouw. De politie heeft later van de gummistok gebruik gemaakt, toen de demonstranten zich van het monument voor de gevalle nen naar de hoofdstraat van de stad. de Rue Michelet begaven. Nog twee compag nieën militaire politie werden te hulp geroepen, toen de politie de menigte niet in bedwang kon krijgen. Tibet. De grote politieke partijen in In dia hebben besloten, de regering te ver zoeken de kwestie-Tibet voor te leggen aan de Verenigde Natie6. 't Blijft! (Van ome weerkundige medewerker) f)OK GISTEREN werd hier in het westen een temperatuur van 25 a 27 gr. C. gemeten. Het warmst was het in Eindhoven met 28 gr. C. In de vroege avonduren kwamen er nog weer enkele verspreide onweersbuien voor, welke echter minder actief waren dan zondag avond. Er is nog geen einde in zicht van het bijzonder langdurige en zomerse mei- weer. Boven Scandinavië en Noordwest- Rusland treffen wij een zeer sterk hoge- drukgebied aan. zoals dat af en toe in de winter wel voorkomt, met daarbij koude oostenwinden en strenge vorst. Nu is deze situatie oorzaak van droge en warme oostenwinden. Doordat dit hogedukgebied ook in ons land de barometer weer flink heeft doen stijgen, neemt de kans op onweer af. De middagtemperaturen kun nen iets lager blijven, maar dit komt de stabiliteit van dit zomerse weertype ten goede. Ook morgen zal er daarom nog zo goed als geen verandering komen Zonnig en droog De Bilt verwacht tot mor genavond Zonnig en droog weer met een overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 13 mei i op 4.51 u„ onder 20.22 u. Maan op I., onder 0.07 uur. mei eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ilsinlci Stoekholn Oslo Kopenh :emb Parijs Frankfori MUnchen ZÜrich Innsbruck Rome AJaccio ZW 2 windstil ONO 7 windstil NNW 2 ONO 6 ONO 3 NO 5 NNW 2 WNW 1 windstil NNW 5 O 4 NNO 4 NNO 2 windstil licht bew windstil half bew ZW Alweer oproer in gevangenis In de gevangenisboerderij van de Ame rikaanse staat Fort Pillow zijn gisteravond 150 gevangenen in opstand gekomen. Zij houden twee bewakers als gijzelaars vast en hebben gedreigd deze mannen te zul len doden, indien de politie tegen hen in het geweer zou komen. De opstandige ge vangenen hebben een persoonlijk onder houd met de gouverneur van Tennessee, Buford Ellington, geëist. Zij hebben de ramen en deuren gebarri cadeerd en het meubilair vernield. Uit de wijde omtrek zijn politieversterkingen Fort Pillow gezonden. IN Luinjeberd bij Heerenveen heeft gistermiddag de 21-jarige Siebe H. zijn oom, de 45 jaar oude vee koopman Thijmen H. van het leven beroofd. Hij stak hem in een vlaag van angst met een groot mes in zijn buik. Thijmen H. overleed vrijwel onmiddellijk. De dader is gearres teerd en voor de officier van justitie geleid. De achtergond van dit tragische misdrijf is. dat de vader van Siebe, Harm H., juist een dag tevoren de ouderlijke boer derij had overgenomen van zijn broer Thijmen. Piloot bij stunt verongelukt Op de vliegbasis Leeuwarden is gis termiddag de 26-jarige sergeant J. van Wieren uit Wymbritseradeel met een vliegtuig van het type Tiger-Moth neer gestort en om het leven gekomen. De sergeant oefende met zijn toestel 5or een demonstratie stuntvliegen. die hij vaadang boven Hindelopen zou ge- Bij het maken van een „roll" sloeg lotor op geringe hoogte af, waarna het vliegtuig neerstortte en in brand vicog. Het slachtoffer overleed in de van de avond. Reeds jaren was de verhouding tussen beide broers gespannen. Toen Harm H. gistermiddag met zijn zoon zat te melken, kwam Thijmen hert land op. Hij nam een dreigende houding tegen zijn broer aan. Siebe nam het voor zijn vader op en pro beerde zijn oom te dwingen het land 'e veriaten. Hij had een groot snijmes, dat gebruikt wordt voor het schoonhouden van de slootwallen in zijn hand. Toen zijn oom ook hem bedreigde, stak Siebe in een vlaag van angst de man het mes in zijn buik met het gevolg dat deze onmiddellijk overleed. Wraak van Eoka: Verrader levend verbrand Grieks-Cypriotische bewoners van het dorp Ayio6 Amvrosios hebben gisteren een dorpsgenoot levend verbrand, omdat hij tijdens de strijd der Griekse Cyprioten voor de onafhankelijkheid van het eiland met de Britten had samengewerkt en her haaldelijk, naar verluidt inlichtingen over de Eoka aan de Engelsen heeft verstrekt. De vermoorde man, de 54-jarige Zacha- ria Karafofeias, was juist door de politie •Tijgelaten. Hij was enige tijd in heohte- ids gehouden om hem tegen de wraak •an de Eoka te beschermen. Kort na zijn terugkeer in zijn dorp drong gisteren een woedende menigte zijn huis binnen en stak het in brand, na ben zine op het dak te hebben gegoten. Kara- fotias ging zijn dorpsgenoten met een hooivork te lijf, maar hij werd met stenen bekogeld en zo ernstig getroffen dat hij ter aarde viel. De dorpelingen stortten benzine over hem heen en staken hem in br^nd, te voren hadden zij zijn vrouw vastgebonden en zij dwongen haar toe te kijken. Tot dusver zijn geen arrestaties verricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1