Jlieume £ciïtsrl)e GTourant Indonesië: Wij menen het met schadevergoeding TIP Maar kwestie wordt niet alleen juridisch bezien... Weinig treinen in Parijs Nederlandse banken nemen vorderingen op staat over Compromis in Genève moeilijk te bereiken Hebben onderhandelingen met de P.v.d.A. nog zin? Twee jongens met nieuwe brommer onder trein WOENSDAG 6 31 hi 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 ABONNEMENTEN f 7 50 per kwartaal; f2.S= per maand; f0 59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Fam'iiebelichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 5895o. Veertigste jaargang no. 11556 Directie: F. DIEMEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHR1STEL1JK.NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfy is gbibltDea myn bert in tegfjenspoeU EXPEDITIE kruipt Zie pagina 11 langzaam voort Na scherpe Amerikaanse kritiek De afgelopen nacht, om 12 uur, is de aangekondigde 24-uursstaking bij de Franse spoorwegen begonnen. De direc tie der spoorwegen meende in staat te zijn vandaag overdag zestig procent van de dienstregeling voor de lange trajecten te kunnen handhaen. In het gebied van Parijs en omgeving kon echter slechts vijftien procent der diensten worden ge handhaafd. Er wordt gestaakt voor hogere lonen en kortere werktijden. 18.000 van de 24.000 betrokken spoorwegarbeiders (lo- comotiefbestuurders en onderhoudsper soneel) zijn aangesloten bij de commu nistische Confederation Generale du Travail (C.G.T.), die de stakingsorder heeft uitgevaardigd. De staking wordt niet gesteund door de christelijke en so cialistische vakbonden. Faroek Monegask Ex-koning Faroek van Egypte is giste ren onderdaan van het belastingloze vorstendom Monaco geworden. Het staatsburgerschap van Monaco is hem toegekend door prins Rainier. In de ver ordening wordt Faroek betiteld als „Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Fouad Fa- Aan slechts tien of twaalf buitenlanders kent prins Rainier jaarlijks het staats burgerschap van Monaco too. Chroesjtsjef naar de Ver. Staten In Washington denkt men ernstig over de mogelijkheid van een bezoek van pre mier Chroesjtsjef aan de Verenigde Sta ten, zo meldt de New York Times van daag. De kans bestaat namelijk dat de Russische premier de wens te kennen zal geven om op 30 juni de Russische tentoon stelling in New York te openen. TNDONESIë heeft beweerd schadevergoeding te betalen voor de ge- J- nationaliseerde Nederlandse ondernemingen. Deze belofte is gedaan, nadat Loftus Becker, rechtskundig adviseur van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, ernstig kritiek had uitgeoefend op Indo nesië, omdat het geen ernstige stappen heeft genomen om schadevergoe ding te betalen. Als reactie op deze kritiek ver klaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta gisteren, dat het Indonesië werkelijk ernst is schadevergoeding te betalen. Maar, zei hij, de kwestie kan niet alleen van juridisch stand punt worden bekeken. Inmiddels wordt uit Djakarta gemeld, dat Indonesië spoedig zal overgaan tot de nationalisatie van dochteronderne mingen van de Nederlandse bedrijven in Indonesië en van cultuurondernemingen, die gezamenlijk gefinancierd worden met Nederlands en Indonesisch overheids- kapitaal. KRITIEK In zijn kritische rede, die hij voor het Amerikaans Genootschap voor internationaal recht in Washington hield, zei Loftus Becker, dat Indo nesië de meeste Nederlandse eigen dommen in bezit heeft genomen, met een bepaling voor schadeloos stelling, maar zonder werkelijke stappen te hebben genomen om deze bepaling uit te voeren. Het cht wil ik niet betwisten, tus Becker, maar helaas zijn er interna tionale juristen die proberen wettige grondslagen te leggen voor inbezitneming van particulier eigendom zonder een juiste schadeloosstelling. De heer Beoker vervolgde: Wij kunnen niet toestaan, dat een regering eigen dommen van Amerikaanse onderdanen in beslag neemt met voorbijgaan van scha- Wereldbanklening van meer clan tweehonderd miljoen een syndicaat van Nederlandse banken van de Wereldbank ongeveer 54,9 miljoen dollar aan vorderingen overgenomen, het restant van een lening, die door de bank in augustus 1957 aan de Nederlandse regering werd verstrekt. Het betreft hier een bedrag van 54.540.000 dollar aan Nederlandse dollarobligaties en het equivalent van 353.000 dollar in Bel gische franken, welke alle tussen 1959 en 1966 vervallen. Tezamen is dit ongeveer 208 miljoen. De gelden, die het syndicaat nodig heeft voor de aankoop van de obliga ties van de Wereldbank zullen afkom stig zijn uit de kasreserves van de Nederlandse banken. De Nederlandsche Bank heeft toestemming verleend tot een verlaging van de verplichte reserve met een bedrag, groot genoeg om de aankoop te kunnen betalen, namelijk van 10 tot 7 procent. De Nederlandsche Bank gaf haar toe stemming to-t deze transactie, daar zij meende, dat een vermindering van de buitenlandse schuld op dit moment mo gelijk is en dat er door de verminde ring van de reserves geen nieuwe mid delen op de geldmarkt zullen komen De in 1947 aan Nederland verstrekte lening beliep 195 miljoen dollar. Zij stelde Nederland in staat de dringend noodzakelijk invoer voort te zetten, zo wel van uitrusting als van grondstof fen, op een zeer moeilijk moment van de naoorlogse pogingen tot herstel. Oor spronkelijk liepen de vervaldata tot 1972. Mevrouw Gronchi naar Nederland Naar wy vernemen zal de echtgenote van de Italiaanse president, mevrouw Carla Gronchi, een bezoek van enkele dagen aan ons land brengen. Vrijdagmorgen zal zij op paleis Soc6tdijk worden ontvangen door koningin Juliana. Mevrouw Gronchi komt met de Italiaanse regerings- en Rode Kruisdelegatie om te zien hoe in het rampgebied, dank zij Italiaanse hulp, 35 wijkgebouwen voor de kruisverenigingen zijn gebouwd. Donder dagavond zal zij deelnemen aan een diner in het Mauri tehuis te Den Haag, aangebo den door het Nederlandsche Roode Kruis. Hier zullen ook leden van de regering Zij zal logeren op de Italiaanse ambas sade en na haar bezoek aan Soestdijk naar Bergen op Zoom vertrekken, 1 de internationale Rode-Kruisdag wordt gevierd. Zaterdag zal zij een tocht maken door het ln 1953 getroffen gebied. in augustus 1954 en in februari 1955 heeft de Nederlandse regering twee te- igbetalingen verricht van tezamen ruim 3 miljoen dollar, waarmede de op en i 1 oktober 1966 vervallende vorderin gen vervielen. devergoeding volgens het internationaal recht. Evenmin kunnen wij toestaan, dat een regering eenzijdig én via een nationale wet deze algemene aanvaarde grond slag van het internationale recht, ge baseerd op redelijkheid, billijkheid en rechtvaardigheid, te niet doet. Het gaat ook niet aan, dat regeringen na tionaliseren en daarvoor betalingen doen, wanneer de economische om standigheden en de binnenlandse wet geving dat toelaten. Tot zijn spijt constateerde Loftus Becker, dat multilaterale pogingen om te ;n tot het aanvaarden van een aan vaardbare regel voor de bescherming van buitenlandse investeringen vruchteloos :ijn geweest. De onrechtvaardigheid van dergelijke nationalisaties spreekt nog te teer als de maatregelen een gevolg zijn an zuivere politieke doeleinden. In dit verband haalde de heer Becker et recente voorbeeld van Indonesië aan, dat particuliere eigendommen in bezit heeft genomen als onderdeel van 'n cam- iagne om een oplossing af te dwingen in en geschil over betwist gebied. Sukarno in Kopenhagen Sukarno is na een driedaags verblijf in Zweden gisteren in Kopenhagen aange komen, waar hij op het bevlagde vlieg- verwelkomd werd door premier Hansen. Hij zal drie dagen blijven. Aan een maaltijd sprak de premier de hoop uit op uitbreiding van de handel en de samenwerking tussen de beide landen. Hansen uitte waardering voor Sukarno, die „zo veel heeft bijgedragen tot groei de welvaart van Indonesië". Beide landen zouden kunnen samenwerken bij de opleiding van Indonesische luchtvaart- kundigen, koopvaardij-officieren en tech nici en Deense deskundigen zouden kun nen medewerken bij de hulp van de Ver enigde Naties ter bevordering van de ge zondheidszorg in de republiek. Indonesië levert Denemarken veevoe der, koffie, thee en tabak en koopt zuivel, machinerieën en farmaceutische produk- ten. Vooral de Deense uitvoer van ma chinerieën naar Indonesië is de laatste jaren gestegen en er zou nauwere san werking kunnen komen tussen Deense brikanten en Indonesische importeurs. Voor zijn vertrek uit Stockholm heeft Sukarno aangezeten aan een maaltijd met de Zweedse koning en koningin. Jordaans premier neemt ontslag De zestigjarige Jordaanse premier en niniater van buitenlandse zaken, Samir Rifai heeft gisteren om gezondheids redenen zijn ontslag ingediend. Koning Hoessein heeft de minister voor hofzaken Hazzaa Madjali verzocht een nieuw kabi net te vormen. Men verwachtte dat hij daarmee nog vandaag zou gereedkomen. Rafad werd in 1944 onder koning Ab- doellah. de grootvader van Hoessein, voor het eerst premier. Hij staat bekend als pro-westers. Met een charmante revérence begroette H.K.H. prinses Margaret de Sjah van Perzië bij zijn aankomst op het Victoria Station te Londen. De Sjah brengt een officieel bezoek van drie dagen aan Engeland. Hij was per vliegtuig het Kanaal overgestoken, maar de officiële verwelkoming door koningin Elizabeth en prins Philip had in Londen plaats. Gisteravond was er een staatsbanket. Herter zaterdag naar Bonn UIT EEN GESPREK tussen de Russische premier Chroesjtsjef en Westduitse journalisten is giste ren duidelijk gebleken, dat heit moei lijk zal zijn overeenstemming te be reiken op de Geneefse conferentie. Rusland wil direct een vredesver drag met Duitsland sluiten, zei Chroesjtsjef, en als de westelijke mogendheden dat niet willen, sluit Moskou een afzonderlijk verdrag met Oost-Duitsland. Wanneer dit verdrag gesloten is, loopt de taak van de westelijken in Berlijn af en verliezen deze mogendheden hun recht troepen in West-Berlijn te legeren, zo meent de Russische premier. Verder voelt Chroesjtsjef er niets voor, het vraagstuk van een Duits vredesverdrag te binden aan de kwestie van de Eur> pese veiligheid. Opmerkelijk was evenwel het oord van Chroesjtsjef op de vraa ;n herenigd Duitsland beslist een munistische staat moest zijn. De Rus- ische premier zei: „Natuurlijk we 'ij, dat alle landen communistisch den. Maar dat is iets dat het volk elk land moet uitmaken." Chroesjtsjef zei te hopen, dat op korte termijn een topconferentie zou worden gehouden, ook als in Genève geen •kelijke vooruitgang zou worden ge boekt. Ook president Eisenhower van Amerika sprak zich gisteren op een persconferentie met nadruk voor een topconferentie uit. 3Iaar hij stelde als voorwaarde, dat het overleg van de ministers van buitenlandse zaken in Genève, dat volgende week maan dag begint ,de hoop doet herleven op Vanavond antwoord op deze vraag (Van onze parlementsredactie) DE INFORMATEUR prof. Beel, gisteren in zijn woning te Wassenaar besprekingen heeft gevoerd met de heren Oud (lib.). Bruins Slot (a.r.) en Tilanus (c.h.), hoopt vanavond in het bezit zijn van de schriftelijke reacties van vijf fractieleiders op de brief met „c troversiële punten", die hij hen gisteren heeft doen toekomen. Aan de hand van deze reacties zal de informateur dan vaststellen of het zin heeft zijn concept- regeringsprogram niet alleen aan de fractievoorzitters der KVP, VVD, ARP en CHU, maar ook aan de socialistische fractieleider mr. Burger toe te zenden. De heer Burger heeft zich, zoals be kend, opnieuw bereid verklaard tot on derhandelingen. Prof. Beel heeft echter reeds tijdens zijn eerste informatie ge constateerd. dat er op een aantal punten (Nieuw-Guinea-beleid. defensie, lonen, huren) onoverkomelijke meningsverschil len bestaan tussen de P.v.d.A. en de an dere vier partijen. Alvorens nu weer met de heer Burger te gaan onderhandelen wil de informateur eerst nagaan, of der gelijke onderhandelingen wel zin hebben en of genoemde meningsverschillen in derdaad aanzienlijk kleiner zijn gewor den. Daarom heeft hij het oordeel van de fractieleiders over de „controversiële punten" gevraagd. In politieke kringen verwacht men ndet, dat het schriftelijk antwoord van WINSTON CHURCHILL BEZOCHT DULLES EN MARSHALL MORGEN - Hemelvaartsdag zal o iet verschijnen en z«i Zieke oud-minister in een rolstoel Sir Winston Churchill heeft g teren een bezoek gebracht aan twee oude vrienden, die thans het bed moeten houden en die net als hijzelf grote invloed hebben gehad op het wereldgebeuren. In gezelschap van president Eisenho- er reed Churchill naar het Walter Reed hospitaal voor een bezoek aan de voor malige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dul- die aan ingewandskanker lijdt, in generaal George C. Marshall, die de afgelopen maanden twee hartaanval len heeft gehad. Uit het verslag dat de perschef van het Witte Huis, James Hagerty deed van het bezoek aan Dulles, viel af te leiden dat deze zich thans in een rolstoel voort beweegt. Hagerty weigerde evenwel over Old soldiersde twee grote mannen uit de oorlog w samen in een auto en als v< ouds maakt Churchill het be roemde V-teken. Sir Winston vertoeft op het ogenblik in de Ver. Staten als gast van presi dent Eisenhower. Dulles uit Het bezoek aan het huis van Marshall duurde slechts enige minuten. De gastèn werden namens de generaal door diens echtgenote ontvangen. Marshall is te ziek om bezoek te ontvangen. onderhandelen. Men houdt er ook ernstig rekening mee, dat prof. Beel er van zal afzien zijn concept-program aan de heer Burger toe te sturen. Vandaag hebben in het Tweede-Kamer gebouw de fracties van KVP en CHU e het bureau van de P.v.d.A.-fractie vei gaderd. Russische bommen zeer tuil" De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Russische kernproeven van de afge lopen twee jaar een zwaardere radio actieve neerslag hebben veroorzaakt dan de Britse en Amerikaanse proeven samen. In de periode van 19451951 werd door toomontploffingen 760.000 ton radio actief stof gevormd. Van 19521954 6teeg dit cijfer, voornamelijk als gevolg van Amerikaanse proeven, tot 3 800.000 ton, "5 tot 1956 tot 13.100.000 tem en in 1958 tot 40.000.000 ton. Deze laatste 6tijging viel samen met de eerste Rus sische kernproeven, die volgens de Ameri- „buitengewoon vuil" Openbare aanklager in Duitsland geschorst Een openbare aanklager in Weet-Duite- land is gisteren van zijn functie ontheven ;en onderzoek naar beschuldigingen Oostduitse communisten, dat hij na de Tweede Wereldoorlog een nazi- autoriteit de hand boven het hoofd heeft gehouden, hoewel deze verantwoor delijk was voor de dood van 75 Joden in Rusland. HOND JAAGT SCHAPEN IJSSELMEER IN Op het schiereiland Marken zijn gis teren drie schapen en twee lammeren door een hond het IJsselmeer ingejaagd en verdronken. De schade is 450. VOOR MOEDERDAG Verras moeder met de Rotary Combine die elektrisch mengt, roert, klopt èn maalt! Met 2 stel kloppers en koffiemaal beker: dus 2 moderne apparaten voor haar keuken - samen slechts 59.- (zonder maalbeker 49.-) Rotary Cadet koffiemolen - super snel en solide, in geel/zwart 23.50 RÓTTry A Heinz Krebbels, 36 jaar en van be roep valschermspringer, beleefde gisteren boven Kopenhagen benauwde, ogenblikken. Tijdens een demonstratie maakte deze Duitser voor de 98e maal de sprong naar beneden maar in plaats van op de grond te komen raakte hij verward in de elektrische bovenleiding van een spoorbaan. Twee gevaren bedreigden hem: de aanstormende treinen en de 1500 volt die door zijn lichaam zou gaan zodra hij contact maakte met de aarde. Er zat niet anders op dan hem te redden met een helikopter. een vermindering van de internatio nale spanningen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, heeft gisteren in de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen een overzicht gegeven van de voorstellen, die het Westen in Genève op tafel zal leggen. Morgenavond zal minister Herter de westelijke opvattin gen voor de Amerikaanse radio en tele visie bespreken. Aan het eind van de week ver trekt minister Herter naar Genève. Eerst zaïl hij zaterdag echter een bezoek brengen aan bondskanselier Adenauer om voor de besprekingen nogmaals contact op te nemen met de regering in Bonn. Nieuwe spoorbaan bij Schiedam Het nieuwe spoorwegemplacement bij Schiedam is bijna gereed. Dit betekent, dat de treinen voortaan hoog langs Schie dam zullen rijden en dat aan een bijkans onhoudbare toestand een einde komt. Het aantal overwegen kan verminderd worden en de Spoorwegen hebben boven dien het voordeel, dat de „flessehals" in de noord-zuid-verbinding verdwijnt. Morgen droog met zon (Van onze weerkundige medewerker) 1~hE PERIODE van koud meiweer loopt ten einde. In de afgelopen nacht kwam in het noorden en oosten van ons land nog flinke nachtvorst voor, waarbij plaatselijk een laagje ijs op de sloten kwam te liggen. Vandaag was het al be langrijk aangenamer doordat het weer zonniger werd met een iets hogere mid dagtemper atuur. Ook morgen. Hemel vaartsdag, zullen wij van een hogedruk- gebied profiteren, dat zich van Engeland tot Polen uitstrekt en waarvan het centrum vrij dicht bij ons land komt te liggen. Hierdoor blijft de wind zwak en morgen zal het kwik opnieuw weer een stapje hoger kunnen stijgeiu Zomers warm kan het niet worden, want daarvoor Is de bovenlucht nog te koud, al wordt het ook op hoger niveau wat gunstiger voor ons. Na morgen kan er wel wat warmere lucht worden aan gevoerd, want wellicht draait de wind dan naar zuidelijke richting. Het komt dikwijls voor dat na een periode van koud ijsheiligenweer mei plotseling overscha kelt op enkele vroege zomerdagen. HOGERE MIDDAGTEMPERATUREN De Bilt verwacht tot morgenavond: a Droog en overwegend zon- 1 - 1 nig weer met hogere mid- dagtemperaturen. Vannacht •jjf/j nog hier en daar nachtvorst. Z.:PL /ffl Zwakke tot matige wind ItTA 'JJ' tussen oost en zuid. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 7 mei: Zon op 5.01, onder 20.13; Maan op 5.08, onder 19.51. Vrijdag 8 mei: Zon op 4.59, onder 20.14; Maan op 5.37, onder 20.51. mei nieuwe maan, 15 mei eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Aberdeer Londen A'dam Grenoble Nice Berlijn goh bew. zw bew licht bew VERJAARSGESCHENK INRIJDEN /~1P DE onbewaakte spöorwegover- gang tussen Oosthuizen en Aven- horn is gistermiddag om een uur o vijf de 15-jarige bromfietser Joop Glandorf uit de gemeente Beets onder de trein Amsterdam-Hoorn gekomen. Hij was onmiddellijk dood. Zijn 12- jarig broertje Rene werd bij het on geluk zwaar gewond. Hij zal waar schijnlijk een been moeten missen. Joop zou over een paar dagen 16 jaar worden. Als cadeautje had hij tevoren een brommer gekregen die hij gisteren alvast zou gaan inrijden. Bij het naderen van de spoorwegovergang heeft hij waar schijnlijk te veel op zijn bromfiets gelet en niet opgelet of er een trein aankwam. De Nederlandse Spoorwegen hebben naar aanleiding van dit ongeluk een dringende oproep gericht tot alle be rijders van brommers. Hun wordt aan geraden de motor bij het naderen van een onbewaakte overweg uit te schake len, zodat men ten minste een trein kan horen aankomen. Het aantal bromfiet sers dat jaarlijks op onbewaakte over wegen verongelukt is ontstellend groot. Een ander dodelijk ongeluk gebeur- de gisteren op een kruispunt bij Zalt- bommel. Daar waar de rijksweg Zalt- bommelDen Bosch de nieuwe Van Heemstrabaan snijdt, vergat de 32-jarige vertegenwoordiger J. H. Schor uit Bus- sum in zijn volkswagen voorrang te ge ven aan een andere personenwagen. Bij de hevige botsing die het gevolg was van dit verzuim kwam de verte genwoordiger om het leven. Hij was ge trouwd en had twee Jrinderen. De be stuurder van de andere auto kreeg geen letsel. In de Onlandstraat te Lobith is van morgen een tweejarig kindje van de familie W. Braam door een uit Groessen afkomstige fruitauto gegrepen. Het kind op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1