JReuwe £eihsrt)e GTouranl Ongekend aantal toeristen dit weekend in ons land EXPOSITIE f Marechaussee volstaat vaak met verkeer te regelen Stormnacht op I Jsselmeer kostte mensenlevens sz>— Monty maakt zijn excuses Prof. Beel spreekt met Burger en Romme PvdA bereid tot overleg met confessionele partijen Marsmanen: ruimtestations van uitgestorven planeetbeivoners ZATERDAG 2 MEI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen* Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11553 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken „Stuntvasttcfj is gbcbleuen myn bert in tcgljenspocf Willem Kloos DICHTER CRITICUS Zie pagina 9 Vrije eerste mei met een staartje (Van een onzer redacteuren.) DE l-MEIVIERING, die vooral in het buitenland voor velen een vrije dag betekent en deze maal gemakkelijk was uit te breiden tot een lang weekeinde, heeft gisteren Nederland een ongekende toeristenstroom be zorgd. Tienduizenden, vooral uit Duitsland en België, zochten ons land op om hier te komen genieten van de bollenvelden en ander voorjaarsschoon. Deskundigen schatten, dat het aantal vreemdelingen, dat naar Nederland is gekomen, nog nooit zo groot is geweest! Het gevolg hiervan is dan ook, dat er vooral in het westen geen hotel meer plaatsen beschikbaar heeft. Auto's, auto'sauto's.... Nieuwe Abraham m voor In verband met het feit dat de Vader Abraham, die tijdens het défilé op paleis Soestdijk aan koningin Juliana is over handigd namens het historisch genoot schap „Oud West-Friesland", door een rukwind uit de doos is gevallen en in stukken brak, heeft de burgemeester van Hoogwoud, de heer D. Breebaart, in overleg met de particulier secretaris van de Koningin aangeboden een tweede Abraham te overhandigen. Deze plechtigheid is vastgesteld op maandag 4 mei 's middags drie uur ten paleize Soestdijk. De politie deed wat zij kon, maar natuurlijk was toch niet te voorkomen, dat hier en daar enige stagnatie voorkwam. Op de rijksweg tussen Den Haag en Rotterdam bij voorbeeld waren er enkele malen op stoppingen, door de haast niet te verwerken aantallen Belgen (en ook wel Fransen), die de bollenstreek wilden bezoeken. Meermalen bleek het nodig, dat in files werd gereden, die soms maar uiterst langzaam vooruit kwamen. Hetzelfde kon men in het oosten ontdekken, waar de grensposten op volle toeren draai den. Vaak volstond de marechaussee met het verkeer te regelen in plaats vau con trole uit te oefenen. Ook de V.V.V.-bureaus hadden grote moeite de drukte te verstouwen. In Am- hein bijvoorbeeld werkte men met ver sterkte dag- en avondploegen. Hier kwa men behalve Duitsers en Belgen ook vele Amerikanen, Engelsen (uit West-Duits- land), Scandinaviërs en Fransen. De meesten kwamen echter toch wel uit Duitsland. Men schatte zelfs zeventig procent. In Maastricht kon men bijna meer Frans dan Nederlands horen spreken en ook de andere zuidelijke grensplaatsen stroomden vol met Fransen, Walen en Vlamingen, die niet vergaten de nodige (en onnodige) inopen te doen. Men wilde echter verder, zodat de politie halswer had kde stroom de steden in noordelijke richting uit t eleiden. Ondanks die over stelpende drukte gebeurden er weinig Schipper en knecht vermist DE STORMNACHT van gisteren heeft op het IJsselmeer twee slachtoffers geëist. De 31-jarige schipper P. C. de Jonge en zijn 19- jarige knecht J. van Ekelenburg, beide uit Rotterdam, kwamen met hun schip, de Centina Wilhelmina, in de golven om. Het vrachtscheepje raakte op het onstuimige meer on klaar en is toen, door nog niet opge helderde oorzaak, in stukken gesla gen. Op verschillende plaatsen vond men wrakstukken, zoals bij Marken en Huizen. Direct voeren politieboten uit om te gaan zoeken, maar men kon van over levenden niets meer ontdekken, zodat men wel moet aannemen, dat de schipper en zijn knecht zijn verdronken. Op "vorige tochten gingen ook altijd de vrouw van de schipper en zijn twee kin deren mee. Zij verbleven echter met va kantie in Duitsland. Een politieboot uit Enkhuizen, op zoek naar de slachtoffers van de stormnacht, vond gistermiddag enkele kilometers uit de kust bij Huizen een man en een vrouw, die verkleumd op een ondiepe plaats in het IJsselmeer stonden. Even later werd via de mobilofoon beroep gedaan op het politiebureau in Huizen, om voor een ziekenwagen en en kele artsen te zorgen, wanneer de politie boot zou binnenvaren. De gevonden mi sen waren er ellendig aan toe. In nacht van donderdag op vrijdag was h schip, de Disponibel, in de storm V' gaan. De heer en mevrouw Bouman, enige opvarenden, slaagden erin de c diepe plaats te vinden, maar het zou me dan tien uur duren, voordat zij daar wi den gevonden. bQ de official dealer Gebr. VAN ULDEN Hoge Rijndijk 90 Tel. 23041 ongelukken. Wel kwamen er nogal eens auto's op elkaar te zitten doch de schade bleef toch bijna altijd van ma teriële aard. Cijfers Wat cijfers? Bij Elten kwamen naar schatting 15.000 Duitsers de grens over. bij Glanerbrug, Rammelbeek en Dene kamp ongeveer 18.000, 40.000 en 31.000. Bij Wernhoutsburg passeerden meer dan zeshonderd auto's per uur. Hier zag men er van af de passen te controleren, zodat er veel sneller kon worden doorgereden dan anders. Een ander cijfer: De Keukenhof ver kocht gisteren zijn vierhonderdduizend- ste toegangskaart. Mevrouw G. W. Frans- senvan Dijk uit Hilversum was de ge lukkige. Zij kreeg (allichteen grote tulpen en als blijvend aandenken een uit zilver gedreven tulp. Ook andere trekpleisters boekten re cords. maar ondanks alles bleef men de drukte baas en zelfs kon elke toerist die dat wenste voor de nacht onderdak Fotograaf kreeg voor aanval op wethouder 21/* jaar De rechtbank te Dordrecht heeft de 37- arige fotograaf J. R., die op 2 december -an het vorige jaar de heer A. Baars, wethouder der gemeente Sliedrecht, met nes te lijf was gegaan en hem zo had verwond, dat een oog operatief moest •orden verwijderd, veroordeeld tot twee lar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering met drie jaar proeftijd en toezicht. De eis was drie jaar. (Advertentie N.V. Algem. Verzekering Mij. U80 Kromme Nieuwe Gracht 8-10 Utrecht Veldmaarschalk Montgomery is gisteren op het vliegveld van Londen uit Moskou teruggekeerd. Het eerste wat hij deed was zijn verontschuldi gingen aanbieden voor zijn onvrien delijke opmerkingen over het Ameri kaanse leiderschap. ,Als ik iemand van mijn vrienden 1 de andere kant van de Atlanti sche Oceaan beledigd heb, dan zou ik hen graag zonder voorbehoud en oprecht mijn verontschuldigingen aanbieden", verklaarde Montgomery, nadat hij juist het vliegtuig had ver laten. „Het was eigenlijk maar een grap- zei de veldmaarschalk, terwijl hij zenuwachtig lachte. Montgomery wil de niet vertellen wat hij met Chroesj- tsjef in Moskou heeft besproken. Het gesprek was langdurig en interessant Meer kregen de verslaggevers niet te horen. „WANNEER HET RECHT HIER WORDT VERTREDEN... parlementeredactie) mogelijkheden bestudeert om spoedig de huidige crisis te geraken, zal ma dagmiddag in zijn woning te Wassen een gesprek hebben met achtereenvolgens de socialistische fractieleider mr. J. A. W. Burger en de K.V.P.-fractieleider prof. mr. C. P. M. Romme. Uit het feit, dat prof. Beel maandag nog een gesprek zal hebben cialistische fractieleider mr. Burger mag niet de conclusie worden getrokken, dat de informateur streeft naar herstel van de brede basis. Eind maart heeft hij, eveneens als informateur, duidelijk gesteld, dat samenwerking met de i listen thans uitgesloten moest worden geacht. De indruk bestaat .dat prof. Beel maandagmiddag in zijn gesprek met de heer Burger nog eens duidelijk wil vast stellen. dat er geen kans is op een samen gaan met de socialisten. De meningsver schillen tussen de P.v.d.A. en de andere vier partijen op het punt van de bin ding tussen fracties en kabinet en met betrekking tot het regeringsprogramma (Nieuw-Guinea. defensie, huren, lonen) zijn te groot, dan dat nog gedacht kan worden aan een herstel van de brede basds. Het gesprek met de heer Burger heeft dan ook bijna het karakter^ van een formaliteit en lijkt met name ook gearrangeerd te zijn om bij voorbaat de klacht te ontzenuwen, dat de P v.d.A. in dit stadium van de formatie geheel bui- :n het overleg zou zijn gehouden. Gistermiddag heeft prof. Beel op zijn departement een gesprek gehad op zijn departement een gesprek gehad de ministers Zijlstra (financiën a.i. con. zaken). Witte (volkshuisvesting). Staf (landbouw a.i.) en met staatssecreta ris Sohmelzer (bezitsvorming en p.b.o.) Tijdens deze bespreking, die een oriën terend karakter had, ie van gedachten ge wisseld over enige punten van het toe komstig regeringsbeleid. Met name is de vraag aan de orde gekomen in hoeverre het recente advies van de Sooiaal-Econo- mische Raad kan worden verdisconteerd het regeringsprogram van het straks optredende kabinet. Het schijnt de be doeling van prof. Beel te zijn om aan de hand van het S-E-R.-advies de in het concept-program van ex-formateur De Quay voorkomende beleidspunten nog wat aan te scherpen. In Den Haag verwaoht men, dat prof. Beel betrekkelijk weinig tijd nodig zal hebben voor zijn informatie. Hij heeft zich de reputatie van snel en doortastend werker verworven en in brede kringen beschouwt men hem dan ook als de aan gewezen man om de huidige impasse bin nen afzienbare tijd te doorbreken. Invallers geven zich over in Panama Het invasielegertje van nog geen negen tig man, dat het Panamese -plaatsje Nombre de Dios in zijn macht had, heeft zich gisteren onvoorwaardelijk overgegeven en is met landingsvaartui gen naar Panama-stad gebracht. De voornaamste reden van de overgave is dat de Cubaanse premier Fidel Cas tro de activiteiten van de rebellen heeft afgekeurd en hun heeft verzocht, de aotie te staken. Het legertje bestond voor een groot deel uit Cubanen. Bij God heb ik mijn toevluchtsoord gevonden. Waarom zegt gij dan zo verschrikt tot mij „Vlucht, vogels, naar uw berg! Nog enk'Ie stonden, en uw belager treft u van nabij. De pijlen trillen op gespannen koorden en zoeken reeds hun doelwit dat zijt gij Zij treffen onverhoeds in duistere oorden". Wat kan wanneer het recht hier wordt vertreden, geen fondament des levens meer bestaat 't rechtvaardig volk beginnen hier beneden bij zulk een doorbraak van geweld en haat God woont in zijn paleis en Hij zal tonen, dat Hij de mensenkind'ren gadeslaat; in onaantastbaarheid blijft Hij daar tronen. God toetst de goddelozen en de vromen. Hartgrondig haat Hij 'twerk der duisternis, geen boze zal des hemels straf ontkomen; daarin toont God, dat Hij rechtvaardig is. Zijn vuur stort neer op hen die ons benauwen, maar wie God vreest, is van zijn hulp gewis. Zij die geloven zullen hem aanschouwen. Berijming: Hosper Ets: Ria Exel TTET ZAL van de confessionele par- A tijen afhangen of de Partij van de Arbeid regeringsverantwoordelijk heid zal dragen of in de oppositie zal gaan. Dit zei de oud-minister van sociale zaken, de heer J. G. Suurhoff ten 1 mei-bijeenkomst in Olden- de tweede voorzitter van het N.V.V., drs. D Roemers, zei op een der gelijke bijeenkomst in Amsterdam, spre kend over de kabinetscrisis: De diepere oorzaak van de moeilijkheden is, dat de confessionele partijen in wezen bang zijn de keuze tussen samenwerking met begaafde wezens op Mars wo nen, of althans gewoond hebben? De Russische natuurkundige Sjkilofskiy gelooft het beslist. In een artikel in het orgaan van de communistische jeugdbeweging betoogt hij dat twee kleine manen van de planeet kunst matige ruimtestations zijn, die in een baan om Mars zijn gebracht door de geleerden van een nu uitgestorven ras van Marsbewoners. Uit waarnemingen heeft de Rus opge maakt dat de hvee satellieten bewegingen maken die ook geconstateerd zijn bij de aardse kunstmanen toen zij him bestaan Deimos en Phobos slaan binnenkort te pletter in de dampkring eindigden. Binnenkort zullen volgens de geleerde de tw< Ma-rtiaanse manen. Deimos en Photo tegen het Mars-oppervlak te pletter slaa Sjiiklofskiy gelooft dait Deimos en Phob' holle manen zijn, hoewel hun gewicht nog zeker een 100 miljoen ton moet dragen. Ondanks dit gigantische getal het maken van zulke satellieten voor zens met „hersens" geen onoverkomelijk constructieprobleem betekenen, zo meent de geleerde. „Er bevindt zich thans nauwelijks nog enige zuurstof in de atmosfeer van Mars", schrijft Sjkilofskiy, „en daarom bestaat daar geen hoog ontwikkelde vorm van leven meer, maar tal van astronomen ge loven, dait de atmosfeer van Mars twee' tot drie miljard jaren geleden wel zuur stof bevatte. Er waren waarschijnlijk me intellect begaafde wezens op Mars ver schenen, die te dien tijde een hoog bescha vingspeil hadden bereikt". De Russische natuurkundige schrijft niet of de Martianen hun spoetniks had den afgeschoten om ze als springplanken voor een sprong in de ruimte te gebrui ken. toen het hun te benauwd werd op Mars..., de conservatieve liberalen of met de progressieve P.v.d.A. In dit verband verklaarde oud-minis ter Suurhoff tijdens de bijeenkomst in Oldenzaal nog, dat het verloop van de kabinetsformatie bewijst, dat de drie confessionele partijen zij het ongaarne een keuze hebben gedaan in de rich ting van samenwerking met de V.V.D. De Partij van de Arbeid, zei de heer Suurhoff. is zeker tot overleg met de confessionele partijen bereid. De socia listen willen in 's lands belang meewer ken aan het voorkomen van de totstand koming van een christelijk-liberaal ka- Dr W. Drees heeft in Hilversum ge sproken. Sprak er betreurde de voorstelling in onze tijd van de kant van de niet-socialis- ten, als zou de Partij van de Arbeid slechts streven naar een verbetering van de materiële welstand, naar loonsver hoging derhalve en als zou deze partij geen oog hebben voor verhoging van de produktiviteit. Enkele woorden wijdde dr. Drees aan de kabinetsformatie. Men struikelt, aldus spreker, op de zogenaamde moeilijke de partementen en men spreekt in Nederland ovar populaire en minder populaire de- partemèmten en onze politieke tegenstan ders vragen zich af. hoe de uitslag van de verkiezingen in 1963 zal zijn. „Men zou het nu wel kla-ren zonder de fractie, maar men stuurde de fractieleiders het land in om kandidaten te vinden". Huldiging Piet Koole De 15-jarige Piet Koole die deze week bij een brand in Breda een vrouw van een brandend dak gerad heeft, is benoemd tot erelid van de Deens-Hollandse club in Kopenhagen als beloning voor helfdihaftigheid. Vanavond komt hij ii radioprogramma „Een tien met een Koel weer met opklaringen irkundige medewerker) het 1 gis- dan op Koninginnedag, toen het zwaar bewolkt bleef en er vooral in de morgen regen viel. In het oosten van ons land was het daarentegen gisteren veel ongunstiger. In Twente bleef het 7 gr. kouder met vrijwel geen zon, evenals in Limburg. Het ko mende weekeinde zal vrij rustig, maar ook koel blijven. Een hogedrukgebied ten zuidwesten van Engeland houdt de wind in het westen, zodat de aangevoerde lucht over het nog vrij koude Noordzee water stroomt, waarvan de temperatuur de tien graden Celsius nog niet kan halen. Er drijven enkele storingsfronten mee, maar ook zondag zijn er opklaringen te verwachten met middagtemperaturen die in de buurt van 12 tot 13 gr. C. liggen, hetgeen echter voor begin mei ruim drie graden te laag is. Ook elders in West- en Midden-Europa blfjft de temperatuur voorlopig nog wat aan de lage kant. Wisselend De Bilt verwacht tot morgenavond Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Ma tige, overdag nu en dan krachtige westelijke wind. Vrij koud weer met in het binnenland kans op nacht vorst. (Opgemaakt om 11.15 nur). ZON EN MAAN Zondag 3 mei: Zon op 5.09, onder 20.06; Maan op 3.31, onder 15.40. Maandag 4 mei: Zon op 5.07, onder 20.08; Maan op 3.54. onder 16.44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1