Grasveldje bleek een moeras te zijn MET NAAR NIEUW-GUI DE NCRV gaat uitgebreid haar 35-jarig bestaan vieren ZWB S.A.S. en Air France vlogen voor 't eerst de Caravelle Exclusief voor de Nieuwe Leidsche Courant VPRO heeft eindelijk een hele avond Eindelijk heeft de VPRO dan eens een hele avond ononderbroken zend tijd. dank zij het feit dat al haar zendtijd op vrijdagavond 1 mei aan de VARA komt. Op 8 mei kan de VPRO dan eens flink uit de weg en dat betekent de vervulling van een langgekoesterde wens. In dat avondprogramma komen om half acht eerst enkele vaste rubrieken aan de beurt, daarna wordt een con cert uitgezonden, dat het Kunstmaand- orkest, het Ned. Kamerkoor en de organist Albert de Klerk geven onder de leiding van dr. Anthon van der Horst. Uitgevoerd worden werken van Bach, Purcell en Monteverdi. In de pauze wordt het hoorspel ,,Ik dien" naar de roman van Her man Teirlinck opgevoerd. Dit hoorspel is ingezonden voor de Prix Italia 1958 en wordt uitgezonden in het kader van het Nederlands-Belgisch Cultureel akkoord. )E VLOOT WAS STUK. Kon gewoon niet meer varen: kromme schroefassen en uitgeslagen lagers Het vereiste enig on derzoek, want daar het water hoog was geweest, was er geen aan leiding om zonder meer te verwachten dat alles tegelijk in elkaar zou draaien. Het resultaat was, dat ik de inheemse bemanning afhaalde en verving door mariniers. De tocht bleek voor de ff CSSm? Bij het opnieuw inladen van de vracht bleek, dat een niet onaan zienlijk deel daarvan werd ingeno men door dozen met blikken met capucijners met spek: een eigen voorraad die hij op listige wijze van de mariniers in Merauke had weten los te krijgen. Zijn gezicht viel, toen lopig achter moest blijven om plaats te maken voor meer belangrijke goederen. Papoea-stuurlieden en motoristen een te zware opgave te zijn bovendien interesseerden ze zich weinig voor het onderhoud en behoud van het materieel. Met dat al lag de zaak een week stil Met de helikopters ging het al niet veel beter. Met vijf dagen vertraging moest ik in ieder uurtje tot Kawakit niet zouden kun- nen vliegen. Bovendien konden w geval wel rekening houden, Op tien april voerde ik een radio- koffers te pakken. Ik hield er reke- telefonisch gesprek met Zijlstra, de ning mee, dat ik bij gunstig weer chef-vlieger. rechtstreeks door zou gaan naar de „Hoe staat het ermee, Zijlstra?" Sibilvallei, waar Brongersma met „Vodden, Overste! Het water smart op zijn technische leider zat plenst hier in Merauke op de meest te wachten. Het startbericht kwam ongunstige tijden naar beneden, zo- door. Ze waren om zeven uur dat we iedere keer moeten stoppen Merauke vertrokken. Om tien met uitpakken van de kratten. Bo- konden we ze verwachten. Tegen die dan misschien beter het geheimzin nige lek opsporen, want op de grond bleek hij het proefdraaien nog steeds niets van enige lekkage. Naar Kawakit vendien moeten we in de loods waar we staan iedere keer naar een an dere hoek verhuizen, omdat de „Ka- tijd. was iedereen op de strip verza meld. Een der belangrijkste gebeur tenissen in de geschiedenis Langs de sterk kronkelende Di- uit goel, die zich in grote lussen door het oerwoud wikkelde, vlogen we naar Kawakit. Het voorraaddepot waar Escher, de geoloog, de scep ter voerde. Een klein half uur later zagen we in een zijlus van de mod- fototoestel of een filmapparaat landse vlag die scherp afstak tegen meegenomen. Kleine kinderen hol- het doffe groen van het oerwoud. 5°"^::PeA?*1?01 J?ad voor deze Even later cirkelden we om het bi vak, speurend naar de landingsplaat sen, die aangegeven bleken door wit te kruisen. gelegenheid vrijaf gekregen. Ze kwamen een uur over tijd, jui^t op het moment dat ik van plan was om over de radio alarm te slaan. Twee kleine stipjes tussen de laag hangende wolken. Oliedruk weg Zijlstra kwam hoofdschuddend uit zijn plastic luchtbel. „Wat een land, wat een land! Mijn oliedruk viel weg, en toen moest ik een noodlanding maken. Ik pikte een mooi lichtgroen gras veldje uit vlak aan de rivier en daar zette ik het toestel neer. Of liever gezegd:daar zakte ik hem neer, want het bleek dat het een ter of vier hoog. Van den Bos is naast me geland, konden Langs het primitieve steigertje lag een Mappiboot afgemeerd: boot van de zendeling die ook i gebied werkte en bezig was orr de wal achter het bivak een hut te bouwen. De begroeting was enthou- no ho,oft,™ „!L ™,..i door middel dunne stammetjes ge- siast. De bezetting van drie niers, de korporaal Van Ingen en de Timmer en Bonder, vier politie, Escher en de zendeling, da* fabriceerde. Ladder langs de boven. Alle houtverbindingen door de plaatselijke bevolking rottan uitgevoerd. Aan het hele bivak was geen spijker te pas gekotnév! PRIVÉ-VOORRAAD BLIKKEN CAPUCIJNERS (MET SPEK) MOEST ACHTERBLIJVEN... plekken schoonge- ;n gerooid. twee goed kapt Van het uitge kapte hout waren twee platforms gemaakt Als de expeditie naar het Ster rengebergte niet de beschikking had over helikopters, zou zij maar weinig kunnen beginnen. Het zijn praktische „dingen", die in korte tijd mensen en materiaal (en post!) over de schier ondoordringbare „groenekool" van de jungle in Nieuw-Guinea brengen. geveer schijnlijk zou snakken het vierkant en met de witte verf van de do- i meter voorraden. naar verse Met zijn „glazen zeepbel" arri veerde twee uur na het ver wachte tijdstip chef-vlieger Zijl stra in Tanah Marah. Die overi gens geringe vertraging was hem beslist niet te verwijten: onderweg trad een lekkage op en moest een noodlanding worden ge maakt in het moeras, dat vanuit de lucht er uitzag als een juweel van een grasveldje eens zien door al dat riet. Ik had een bende olie verloren, waaruit weet ik nog niet precies, maar we hebben een paar dingen aangedraaid en na uit de voorraad die we bij ons hadden de tank bijgevuld te heb ben, ben ik opnieuw gestart." mekaar niet omgeven door een drom Papoea's Daarop verschillende graden heid, verzamelde zich dingsplatformen als voor van Sint Nicolaas. blauwe postzakje erd i geland. Een naakt- meter of dertig verder stond on- de lan- deraan een heuvel de grote opslag- ior een intocht loods, tevens onderkomen voor de Het bekende mariniers en Escher. Hoewel enigs- het eerste dat zins scheef getrokken, was de Mijn veldbed werd neergezet tus sen de voorraden. Door gebrek aan matrassen en hoofdkussens sliep ik die nacht nogal hard, terwijl de sto mende hitte en het probleem van de stoornissen in vaartuig- en helikop- teropvoer me tot diep in de nacht bezighielden. Wedstrijden te kust en te keur Met een hele feestweek die elke dag evenementen gaat brengen, met tal van wedstrijden, met muzikale en andere opdrachten, een grote leden werf-actie en een extra verzorgd winterprogramma compleet met een lief dadigheidsactie, wil de NCRV haar 35-jarig bestaan dat op 15 november een feit wordt, vieren. Ditmaal geen massabijeenkomst in Sonsbeek maar verschillende speciale samenkomsten in de week van 1521 november, waarvan het hoogtpunt de officiële herdenkingsbijeenkomst op maandag 16 november in de Buurkerk te Utrecht wordt. De NCRV werd op 15 november het najaar 30 jaar bestaat. 1924 opgericht op initiatief van vijf Van belang zijn ook de beide hoor- enthousiasten, van wie er nu nog drie spelprijsvragen. Voor de zgn. „geslo- in leven zijn. Hoewel zij geen directe ten" prijsvraag zijn bekende auteurs kerkelijke bindingen heeft weet zij zich uitgenodigd en de hoofdprijs bedraagt toch gedragen door de kerken van de 2000. Het winnende hoorspel wordt Reformatie en daarom gelooft en hoopt op woensdag 18 november uitgezonden. zij, dat op de eigenlijke jubileumdag, die op zondag (15 november) valt, de omroepvereniging in de kerken niet in het gebed zal worden vergeten. De volgende dag Aan de „open" prijsvraag mag ieder een meedoen: de NCRV hoopt hier door nieuw talent op het rooor te ko men. Hierbij worden prijzen van 1000. 600 en 400 uitgeloofd boven het gewone honorarium. We vertellen Zo heeft de straks jubilerende NCRV feestelijke activiteiten op touw i zij hoopt daarmee een schaar luisteraars een genoegen te doen. de herden kingsbijeenkomst in Utrecht, die in- u hier binnenkort nog geleid wordt door de voorzitter mr. |ggjj A. B. Roosjen, waarna prof. dr. G. w P. van Itterzon de herdenkingsrede gezet uitspreekt. Verder werken mee het 1 NCRV-vocaal ensemble, een nieuw kinderkoor dat dan voor het eerst optreedt, een koperkwartet en so listen. Deze bijeenkomst wordt door de radio uitgezonden. De NCRV heeft in deze week don derdagsavonds televisie-uitzending, maar hoopt er de dinsdag of de za terdag bij te krijgen. Op die extra avond, voorlopig op dinsdag geprojec teerd, zal een film. door een speciale ploeg van de NCRV (Dick van Bom mel. Rob Mariouw Smit en technici) gemaakt, worden vertoond. Dit worden opnamen uit het Heilige Land, waar bij de weg wordt gevolgd die de kin deren Israëls door de woestijn afleg den. Een Israëlkenner zal er toelich- Op woensdag wordt een in een daar toe uitgeschreven prijsvraag bekroond hoorspel uitgezonden en op donderdag een feestelijke massale steravond voor radio en televisie beide. Vrijdagsavonds wordt de feest week besloten met een groot concert, voor de radio gegeven in het Am sterdamse Concertgebouw, waarbij onder leiding van Marinus Voorberg in opdracht van de NCRV geschre ven composities worden uitgevoerd. Opdrachten ontvingen Henk Badings, T Hugo Godron en „Aanslag op Zijne» Excellentie" door Edzard Schaper is het hoorspel, dat de KRO om half neg.n uitzendt. Om 9.55 uur speelt Daniële Dechenne de Sonate op. 2 no. 3 van Beethoven en daarna speelt het Kamerorkest ,.I musici del Solaio" de symfonie in G. van Gluck. 9 Met het programma „Een klein kunstje" begint om 8.05 uur het AVRO-programma. Om 8.55 uur volgt de uitzending „Zwerftochten door Operaland" met werken van Verdi. Om 10.15 uur een koorcon cert o.l.v. Felix de Nobel. TIPS uit het buitenland 9 Ovei Jaap Geraedts, Wouter Paap. De grote steravond van een reeks jubileum-steravonden die in het volgende winterseizoen voor de microfoon komt en 30 donderdag avonden omvat. Deze krijgen een at tractief muzikaal gedeelte waarvoor ook alweer opdrachten worden gege ven voor ontspanningsmuziek en tek sten, voorts zullen er vooraanstaande amusementskunstenaars optreden, komt er ook een spel een liefdadigheidsactie, grote prijzen. De gehele opzet van de jubileum viering is bedoeld om de band tus sen omroep en luisteraars te ver sterken en de luisteraars zelf wor den ook bij de actie betrokken. Er komt een foto-wedstrijd teurs, een wedstrijd in het schrijven van korte verhalen voor de Omroep- gids, een jubileumwedstrijd in „Jeugdland' met als hoofdprijs een zeereis op een oceaanstomer, een bakwedstrijd voor huisvrouwen die in de laatste ronde voor de came ra's zal worden beslecht, een quiz voor zieken onder de titel' „Kussen gevecht" en allerlei wedstrijden in het raam van de schoolradio die in Brussel Vlaams wordt om 8 eerst declamatie van Vlaamse gedichten uitgezonden, daarna pia nomuziek van Liszt om 8.45 uur een programma van aria's en lie deren. onderdeel Hebt U nog moed om half 12, dan kunt U in het Duitse programma over 309 m. 971 kHz een programma van moderne kamermuziek beluis- Radio voor morgen HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7.00 zoals'ïezi'd gPEU IS naar zonder Nws. 8.15 Rep. Tulpenrallye; 8.25 Gewijde muz; 9.00 V. d. zieken: 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 V. d. vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst: 11-00 Gram; 11.15 De apokriefe Haydn. hoorsp. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram; 12.37 Middag- -auzedienst: 13.00 Nws; 13.15 Rep. Tulpen- Pre ■allye; Met PIT 14.10 Gra gereikt. De belangstelling te goed droog. De houten vloer, ge- de helikopters kigen die daarin iets vonden voorlopig verdwenen. Ik Geen spijker simbar" aan het lossen is en ze de loods nodig hebben voor de opslag van de negenhonderd ton die eruit komt." „Wanneer denk je beide toestel len klaar te hebben?" „Ik hoop door tot tien Zijn mecano knikte opgewekt. .JHSÜI .„Jüj „Tot over mijn knieën in het wa- het bivak in ogenschouw, ter! Wat een rotzooi. En een hoop mooie vlinders, en een hoop mus kieten!" De olielekkage bleek nog niet ge heel te zijn verholpen. „Hoever is het naar Kawakit?" vroeg Zijlstra. „Ik denk twintig of vijfentwintig minuten vliegen", zei ik. „Laten we eerst even gaan eten en dan daarna beslissen wat we verder guan doen". De eeuwige hap rijst in de pasang- grahan (logiesgebouw) stond klaar. bij de geluk- maakt van dunne latjes, rustte op gading wat dikkere stammen, die over pa len waren gelegd, waardoor het ge heel enige meters van de grond stond. Op de aangrenzende heuvel stond een dergelijk gebouw, iets klei ner, waar de politie woonde. Weinig keus hoop ik de eerste i „Ik eet nooit meer rijst", zei Van den Bos. Hij had dat al eerder ver teld, maar in dit land heb je weinig andag. We werken keus, zodat hij vrijwel dagelijks met avonds. Morgen dit voedsel geconfronteerd werd. gen' „Zie je kans om eerder naar Ta nah Merah te komen?" Hij bleef beleefd. Al bijgeteld „Overste, we doen ons best!" kerm de hij. Ik moest inwendig lachen. Bij mezelf had ik er al een dag bijgeteld, maar dat vertelde ik hem natuurlijk nietIk wist maar al te goed hoe hard je moest ploeteren om vlieg tuigen in elkaar te zeiten, wanneer je geen werkplaatsen en hangars achter de hand had. Gelaten legden we ons bij dit op onthoud neer. Daar de onderdelen, die we nodig hadden voor het her stellen van de motorboten, meege geven zouden worden uit Merauke met dezelfde helikopters, moest ook daarmee gewacht worden tot maan dag of dinsdag. Ik gaf opdracht orr. de dunne, plaatijzeren daken van d lege liftvans, die in de voortduren de regens buiten stonden en al be gonnen te roesten, in de grijze verf te zetten en verder de scharnieren en hangsloten flink van vet te voor- In het magazijn ging sergeant De Wijn door met het sorteren en ver pakken van de voorraden welke nog opgevoerd moesten worden. 's Maandags kwam inderdaad het bericht uit Merauke, dat de heli kopters dinsdag 14 april uit die plaats zouden vertrekken. Die morgen begon ik al vroeg mijn te kunnen vlie- Overigens scheen het niet-eten rijst hem geen kwaad te doen. Hij zag er stevig uit en zijn zwarte krul- baard groeide als kool. Het steigertje van Kawakit, er gens aan de Digoel, mocht dan wat primitief zijn, stevig was het wel. En soepel! Dunne stammetjes en rottan waren het enige materiaal, dat in het steigertje was verwerkt. Geen spijker was eraan te pas ge komen. En voor de steiger lag de boot van een zendeling, die in dit gebied werkt en die druk bezig was achter het bivak van de leden van de expeditie naar het Ster rengebergte een hut te bouwen. Behendigheid Overal tussen de hutten stonden nog de boomstronken, waardoor het begrip „begaanbaar terrein" een betrekkelijke zaak was. Om althans naar het wat verderop gelegen la trinegebouwtje te komen, was be slist enige behendigheid vereist! De helikopter van Zijlstra was nog niet in orde. Ik besliste dat ze bei de terug zouden keren naar Tanah Merah, waar de faciliteiten gunsti ger waren voor het uitvoeren van herstellingen. Van den Bos zou de volgende dag terugkeren om de eerste bevoorradingsvluoht voor de groep Bar uit te voeren, die. nu al tien dagen met ruim dertig man op stap was naar de Sibil en waar- O óierom in té óytén Feeststemming op Europese vliegvelden HET was gisteren een bijzon dere dag voor de Scandina vian Airlines System. Voor het eerst werd een passagiersvlucht gemaakt met de nieuwste aan winst van de S.A.S., het tweemo- torige straalvliegtuig Caravelle. In een recordtijd vloog het toe stel, met vijftig verslaggevers aan boord, van Kopenhagen naar Beiruth in Libanon. De hele vlucht met tussenlandingen in Düsseldorf, Wenen en Athene, duurde zeven uur en twaalf minu ten. Het was een waSrlijk feestelijke iocht. In Düsseldorf werd bij aankomst het Caravelle-lied gezongen, in Wenen, hoe kan het anders, werd het lied een wals waarna in Athene een groep militairen met veel enthousiasme de Caravelle-mars ten gehore bracht. Met het toestel kwamen ook elf jonge bomen mee, afkomstig uit even zo veel landen, die de vijftig journa listen, radio- en televisiereporters had den afgevaardigd om de tocht mee te maken. Nederland gaf Beiruth een lijsterbes ten geschenke, een jonge •Mant van anderhalve meter hoogte. De president van Libanon gaf de elf delegaties elk een ceder mee naar huis, een nationale boom bij uitstek. Tegelijk met de eerste vlucht van de Caravelle van de S.A.S. vloog Air France voor de eerste keer met een toestel van het zelfde type. Air France had 80 man uitgenodigd uit Frankrijk, Italië, Spanje, Duitsland en Engeland. De vlucht ging van Parijs naar Bar celona en vandaar via Rome, Frank furt en Londen weer terug naar de Franse hoofdstad. Na afloop van deze „tour de l'Europe" trad een gezelschap artisten, die met de Caravelle mee- gevlogen waren, op in de Olympia Grand Musichall in Parijs. De organisatoren van de Air France hadden zich verzekerd van de mede werking van de radio-zender Europa I die de Caravelle via de ether nog eens in het zonnetje zette. Olifant kon trouwring niet verteren De eigenaar van de trouwring die destijds in de olifantenstal van Ouwe- hands dierenpark werd gevonden, is inmiddels op komen dagen. Het was de heer Van de Pol uit Her- veld, die zich bij de directie, ver voegde en vertelde dat in 1957 een van de oli fanten het handtasje van zijn vrouw had weten te bemachtigen en zonder meer had ingeslikt. In het tasje zat ook zijn ring met een inscriptie „Jaap". Toen bleek dat Jaap van de Pol pre cies kon vertellen dat de ring ook nog een inscriptie 26111955 moést heb ben en dit juist bevonden werd, kreeg de gelukkige eigenaar het sieraad terug. 4.30 Gewijde mi__. 6.15 Calvijnherdenking; 17.15 Gran dem; 17.40 Beursber; 17.45 Gran dem; 18.15 Spectrum v. h. Chr. a tie- en Verenigingsleven; 18.30 8.45 Boekbespr 19.00 Nws. en u lag van H.M. Koningin Juli 3ram; 21.30 Muz. caus: 22.00 net de jeugd, klankb; 22.25 12.45 Avondoverdenking: 23.00 Sportuitsl; 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m A Sws. 7.10 Gym. 7.20 Gram: Ontbijtclub; 9.00 Gyir jeugd; ooiradio; VARA: ïi.uo Gevar. progr; 12.30 Land- en tuint scheb V. d. kind; 19.10 De ezel hooi. toespr; 19.25 d. jeugd: VPRO: 0.00 Nws. 2 15 Appèl 3; 21.25 1 22.30 Luitrecitai; nevelvlek: 23.0C londorgelspel; 2.45 Tussen m Iws; 23.15 Gran- 3.5024.00 Soc. nws. in Espei Whisperi Draadur immofoonplat van 18—20 :r). They sa. NHS GreSer; Tango roulette (Rou- Ole guapa (Malando) Orkest Ricar- (E. Nazareth) The Mai Singers Orkes erhaps (Li- The Keith Texto. (Olsson). Merry polka (Zacharias) est Helmut Zacharias: Night call (Kol- Avalon (Rose) Orkest Max Greger; through (A. Per (J. Hodges) Ricky Nelsr <C. Mack) Ork. (Kreisler Hugo Winterhalter; 'whole Lotta loving (Domino) Fats Domino. Sail along silvery moon (Wenrich) Orkest Billy Vaughn; Sweetheart <W. Scott) Peggy Lee: The bunny hop (R. Anthony) Orkest Ray An thony; Stagger Lee (Archibald) Lloyd Pri ce; Mad about the boy IN. Coward) Or kest Billy May; Sing sing sing (L. Pri ma) Paul Anka; Chimes blues (K. Oliver) Davenport blues <L. Beiderbecke) Eddie Condon and his all stars; Autumn In New York (V, Duke) The George Shearing Quintet; Wolverine blues (J. Morton) Ed die Condon and his all stars; Yesterdays (J. Kern), Midnight in the air (L. Fea- Televisie voor morgen In de toestand, ontstaan door de sta king in de haven van Curasao, te Wil lemstad, is nog geen verandering ge komen. De staking duurt onvermin derd voort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7