Jlieume geihsctfe (ütmranl NU PROF. ZIJLSTRA AAN DE BEURT? Formateur De Quay gaf opdracht terug KLM treedt terug uit Europair Christelijk-sociaal beleid werd onvoldoende gewaarborgd Weigeringen en interne moeilijkheden oorzaak In alle kerken gebed voor de wereldvrede Panamees leger trekt op tegen tachtig rebellen Turks parlementslid verdedigt Nederland DINSDAG 28 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen* Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 589SÓ Veertigste jaargang no. 11550 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntwastfcft is gbcbltuen myn hért in tegbenspoct" Expeditie Sterrengebergte .GRASVELD' was moeras Zie pagina 7 (Van onze parlementaire redacteur) jDROF. DE QUAY heeft gisteren dan eindelijk zijn opdracht tot het vormen van een kabinet aan H.M. de Koningin terug gegeven. De vele verschuivingen die hij in zijn zetelverdeling heeft aangebracht zijn hem, zoals te verwachten was. ten slotte noodlottig geworden. Zo nood lottig dat de twee A.R. kandidaat-ministers, de heren Hazenbosch en ^Biewenga, gistermiddag de formateur moesten mededelen, dat er niet op de A.R. gerekend kon worden, omdat de samenstelling van de ministers ploeg te zwak was en geen waarlijk christelijk-sociaal beleid waar borgde. respectievelijk de heren prof. mr. C. P M. Romme, mr. J. A. W. Burger, prof. mr. P. J. Oud, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en dr. H. W. Tilanus." Op Soestdij khad koningin Juliana gis teravond reeds minister-president Beel ontvangen. Teleurstelling bij politieke leiders Men zal moeten toegeven dat de beide A.R. kandidaten lang hebben gewacht, jalvorens dit hoge woord er uit kwam. iMaar zij hebben zich van meet af a; het standpunt gesteld, dat een rechts- liberaal kabinet nog niet per se een co servatief kabinet behoefde te zijn. Jui in de samenstelling van het ministerie, v hebben dat herhaaldelijk betoogd, zl_ het progressieve karakter daarvan tot uiting moeten komen. Ongetwijfeld zijn door de formateu. reeks van fouten gemaakt. De beslissende echter prof. Zijlstra te laten vallen, ten gerieve van de K.V.P.er Campen. Prof. De Quay die toch moeite had om een kabinet te vormen dat volledig zou kunnen steunen op de con fessionele vakbeweging (de K.A.B. stelde zich vooral uiterst gereserveerd tegen over-dit kabinet op), had moeten begrij pen dat daarom juist minister Zijlstr; niet gemist kon wordpn. Door deze beslissing heeft de formateu: de A.R. wel in een uiterst moeilijke po- gebracht. Om de instemming vr A.R. nog te kunnen verkrijgen, zo ndacht moeten schenken aa persoonlijke samenstelling van het kabi net. Dat is hem door de A.R. duidelijk gezegd, maar de formateur heeft zich aan deze waarschuwing te weinig gelegen laten liggen. Het had zelfs maar weinig gescheeld en de liberalen waren beter in het zadel komen te zitten. gebeurd zijn als de formateur dé sug gestie van de heer Lichtenauer had a vaard om niet het departement van 1 nenlandse zaken, maar van verkeer terstaat te geven. In dit geval hadden len ook nog het belangrijke bin- gfij '~f handen gekregen nenlandse Twee c.h. Na veel zorgen had de formateur slotte twee C.H.ers bereid gevonden het kabinet zitting te nemen. Naast de heer Lichtenauer op binnenlandse zaken zou mr. Helders op volkshuisvesting ko men. Daarmee was de ministersploeg ge reed, al was deze ploeg te zwak om voor de eerste maal na de bevrijding een ka binet zonder socialisten te vormen. Een po ging van de formateur om slechts één C.H. (de heer Lichtenauer) in het kabi net op te nemen, strandde op het veto van de heer Tilanus. In dat geval minister Van Aartsen op volkshuisvesting gekomen zijn. Wat nu? De socialisten juichen uiteraard ov< deze ontwikkeling. 7.ij zullen zeggen d; het niet zo eenvoudig is zonder hen ee kabinet te vormen. Deze conclusie is ech ter niet geheel juist, omdat het rechts- liberale kabinet in de eerste plaat: strand is op een formateur die vrij teuristisch te werk is gegaan. De politie ke situatie is er niet gemakkelijker oj geworden. Het is nog een vraag'hoe di weigering van de A.R. ten slotte bij de andere partijen zal uitwerken. De oplos sing is nog niet te geven. Vandaag zal de Koningin ongetwijfeld weer beginnen mei raadplegen van Haar adviseurs en de fractievoorzitters. Daarna zal er een .ve formateur aangewezen moeten worden. Wie dat zal zijn? Als vastgehou den wordt aan de staatsrechtelijke regel: wie breekt betaalt, zal er een A.R. man uit de bus moeten komen. In dat geval maakt prof. Zijlstra altijd nog de beste Wat betreft het ontvangen van advi seurs, deelde het kabinet der Koningin vanmorgen mee: ,,H.M. de Koningin heeft vanochtend voor een conferentie in het Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangen mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, mr. L. G. Kor- tenhorst, voorzitter van de Tweede Ka mer, en dr. A. A L. Rutgers, vice-pre sident van de Raad van State. De Koningin heeft voor vanmiddag achtereenvolgens uitgenodigd voor een conferentie in het Huis ten Bosch de fractievoorzitters van de Katholieke Volkspartij, van de Partij van de Arbeid van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie, van de Antirevolutionaire Par tij en van de Christelijk Historische Unie, Woubrugge wordt filmcentrum Naar wij vernemen, gaat het Engelse kantoor van de Anglo-Amerikaanse film maatschappij Coronado-Productions Li mited een film vervaardigen waarvan alle buitenopnamen in Nederland worden ge maakt en wel in Woubrugge, Maassluis, Den Haag en Hoek van Holland. De film, i thriller, krijgt de titel: „The house of the i /be: Voor het gelijknamige huis is de keus gevallen op een van de aan het water ge legen boerderijen in Woubrugge. Er moet worden onderhandeld mat de eigenaar hiervan. De opname worden gemaakt tussen 19 mei en 9 juni, achtereenvolgens ln Hoek van Holland, Maassluis, Den Haag en Woubrugge, waar men ongeveer dagen werk zal hebben. De binnen opnamen worden gemaakt in de studio van Metro Goldwyn Mayer in Engeland. 'mislukt", zo luidde gisteravond het mentaar van dr. T i 1 a n u s, de voorzitter van de fractie der C.H.U. in de Tweede Kamer. „Ik heb alle moeite gedaan h< bij zijn pogingen te helpen", voegde de heer Tilanus er nog aan toe. De fractie voorzitter van de C.H.U. wilde zich niet uitlaten over verdere ontwikkelingen. De voorzitter van de V.V.D., prof. Oud zei: „Ook ik acht het in hoge mate teleur stellend, dat prof. De Quay niet ie ölaagd. Van onze zijde is hem alle mede werking verleend. Grote waardering heb ik voor de volharding, waarmee prof. De Quay zijn taak heeft verricht. Over het geen thans staat te gebeuren, moet ik eerst even rustig nadenken". De voorzitter van de K.V.P., mr. Doorn vond het merkwaardig dat het de zeer volhardende en bekwame prof. De Quay niet is gelukt om uit voldoende kringen steun te krijgen in die zin, men met mensen van vereiste kwaliteit is kunnen komen. „Het is inderdaad teleurstellend". De fractieleider van de P.v-d.A. wilde geen commentaar leveren op de jongste ontwikkelingen. „De P.v.d-A. is overal buiten gehouden", verklaarde mr. B het te vormen kabinet, d.w.z. van de personen, die men in het kabinet zou hebben opgenomen. De ex-formateur ontkende, dat er tij dens de bijeenkomst van de aangezochte ministers in het Kurhaus (zaterdag jl.) sprake zou zijn geweest van menings verschillen over het concept-program. Voorts bevestigde hij, dat het de bedoe ling was geweest het departement van zaken overzee op te heffen, o.m. omdat aan dit ministerie in de West geen be hoefte meer bleek te bestaan. De zaken van de West en N. Guinea zouden bij andere departementen kunnen worden ondergebracht. Vijf jaar voor Russisch zeeman wegens doodslag De rechtbank in Amsterdam heeft van ochtend de 61-jarige in Rusland geboren S., overeenkomstig de eis terzake van doodslag op de 57-jarige Klaas Glas, ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van Prof. De Quay over mislukking (Van onze parlementsredactie.) TTET SPIJT MIJ, vooral vanwege 's lands belang, bijzonder, dat ik niet "A-I- heb kunnen slagen. Er is nu een bezwaarlijk tijdverlies ontstaan. Ik hoop, dat het mijn opvolger wel zal gelukken, want het land heeft spoedig een krachtige regering nodig." Dit verklaarde vanmorgen de ex-kabinets formateur prof. dr. J. E. de Quay op een persconferentie, die hij naar aan leiding van het mislukken van zijn formatiepoging hield. Prof. De Quay beschouwde zichzelf als degene, die in de eerste plaats schuldig is aan de mislukking. „Eén van de oorzaken van het falen' zo verklaarde hij, „is gelegen ln de lange tijd, die ik er over heb gedaan. Dat de formatiepoging zo lang moest duren, vond in de eerste fase zijn oorzaak iu de diverse persoonlijke weigeringen voor ministers- portfeuille en in de tweede fase ln de tegenstellingen en meningsverschillen, die - ook intern bij bepaalde groeperingei fracties waren". Prof. De Quay wenste overigens niets ten nadele van de weigeraars te zeggen. n vaak 'zeer begrijpelijke motie voor hun weigering en men kan kan ook beslist niet zeggen, dat deze per sonen niet tot het brengen van offers bereid waren. De formaitie wordt er echter door opgehouden. Bovendien devalueert er iets, wanneer er steeds maar weer be dankjes voor een bepaalde m^nisterezetel komen. Wat de interne moeilijkheden betreft, ook deze zijn soms begrijpelijk, maar za werken, behalve vertragend, ook slecht en aanzien van de totale sfeer en stem- aing. De ex-formateur wilde het zijn op- olger niet moeilijk maken door veel over deze interne moeilijkheden te zeggen. Hij niet kunnen zeggen: dat is de persoon, of de fractie, of dé party, waarop de zaak is vastgelopen. Ook al is men ge neigd degene er op aan te kyken. die op het laatste moment voor een mislukking heeft gezorgd, in feite was dat laatste op reden niet meer dan het sluitstuk van en reeks van gebeurtenissen, die tot het legaticve resultaat hebben geleid. Prof. De Quay verklaarde, dat hij met betrekking tot de status van het kabinet (parlementair, extra-parlementair) veel kennis, ervaring en een stuk wijsheid rijker was geworden. Hij had gestreefd ïaar een extra-parlementair kabinet, naar het is maar de vraag wat men hier inder verstaat. In feite is een zich extra parlementair noemend kabinet, dat kan i op een meerderheid in de Ka- toch een parlementair kabinet Alleen dus wat de samenstelling be eft zou men een kabinet extra-parle- ientair kunnen noemen. Zo'n kabinel omt tot stand niet in, maar na overleg et de fractievoorzitters, die in eerste ise zijn geraadpleegd over de beleids- unten en over de zetelindeling. Over het punt van de bindingen zei prof. De Quay, dat het zijns in ziens bijzonder moeilijk en gevaarlijk is om formele bindingen tussen frac ties en kabinet aan te gaan. De dyna miek van de tijd is zo groot, dat hel bezwaarlijk is iets voor vier jaar vast te leggen. Bovendien is het uiter mate moeilijk de dingen zo te for muleren, dat een verschillende inter pretatie uitgesloten is. Prof. De Quay zei dat ook hij steeds op het stand punt te hebben gestaan, dat er wel een morele, maar geen materiële binding met de fractie zou moeten zijn. Hij rekende daarbij op een con structieve oppositie. Op het punt van de bindingen was hij i conflict gekomen met de socialistische fractieleider" mr. Burger. Deze had in Ie eerste fase ter voorkoming van tijd verlies uitsluitsel verlangd ten aanzien van de bindingen. Toen de formateur ie door de heer Burger verlangde toe- :egging niet kon doen, zag de socialisti sche fractievoorzitter er van af zijn oor deel over de beleidspunten te geven Prof. De Quay verklaarde nog, dat hel in het begin af aan zijn bedoeling was geweest een program samen te stellen, op grond waarvan men in staat zou zijn een christelijk-sociaal beleid te voeren Of dit ook in brede-basisverband zou kunnen zijn verwezenlijkt, zou hebben afgehangen van de samenstelling van Dit was gisteren het laatste uws van kabinetsformateur prof. De Quay: hij is in zijn auto gestapt en weggereden in de richting Soestdijk. Zijn ver trek had niets droefgeestigs, getuige deze foto van hartelijk lachende journalisten. Maar iedereen begreep wat er gebeu ren ging: deze formatiepoging was mislukt. Nehroe trekt van leer tegen China Premier Nehroe van India heeft zijn neutrale houding laten varen en krachtig stelling genomen tegen communistisch China. In het Huis van Afgevaardigden verklaarde hij gisteren dat het optreden van de Chinese communisten in Tibet on vermijdelijk van invloed zal zijn op het standpunt dat India ten aanzien van China inneemt. De premier toonde zich veront waardigd over de beschuldiging dat de verklaring die de Dalai Lama heeft afge legd, in werkelijkheid van India afkomstig zal zijn. De woorden van premier Nehroe zijn van grote betekenis, omdat zij ongetwij feld hun weerslag zullen vinden in de houding der andere Aiatische landen. Monty naar Moskou Veldmaarschalk Montgomery is giste ren per vliegtuig uit Londen naar Moskou vertrokken voor zijn besprekingen met de Sowjetleiders. Hij wa6 in burger, zonder hoed en had alleen een kleine leren kof fer bij zach. Hij leverde de pers geen ive verklaringen iets ongewoons Monty: „Het 6pijt me, te laat n nog te praten". De (veelbesproken) reis van prinses Margaret naar Italië heeft een stroom van verlovings geruchten en een aantal aardige vakantiefoto's opgeleverd. Hier ziet men de Prinses poserend in de muil van een enorme water spuwer, een van de granieten monsters die te zien zijn in de wondertuin te Bomarzo in de buurt van Rome. ¥t* „Koek niet voortijdig verdelen (Van een onzer verslaggevers) "TtE K.L.M. ziet af van samengaan -L' met de luchtvaartmaatschappijen Air France, Lufthansa, Sabena en Alitalia in de gemeenschappelijke Europese maatschappij „Europair". Dit feit is het resultaat van vier be sprekingen, waarvan de laatste gis teravond in Den Haag plotseling ein digde. Het standpunt van de K.L.M. is: we moeten geen koek gaan ver delen, voordat die gebakken is. De vier andere maatschappijen wensten namelijk reeds besprekingen te voe ren over zaken, die de K.L.M. pas aan de orde acht, nadat men het over enkele elementaire zaken van over wegend organisatorische aard, eens Gisteren waren de directies van de bij de Europair-besprekingen betrok ken vijf luchtvaartmaatschappijen in het gebouw van de Sociaal Economische Raad in Den Haag bijeen. Aan deze ver gadering gingen sinds december 1958 conferenties in Brussel, Parijs en Rome vooraf. Doel van de besprekingen was te komen tot een Europese maatschappij, die vele voordelen zou hebben boven vijf kleinere maatschappijen, die vluchten uitvoerden op dezelfde luchtlijnen, bet geen doorglans niet rendabel bleek te zijn. De K.L.M. was op deze conferen tie ongetwijfeld de belangrijkste ge sprekspartner, immers, de K.L.M. is de vierde luchtvaartmaatschappij ter we reld en bovendien een van de zeer wei- nige maatschappijen, die door zijn be drijf winst weet te maken. Uit de besprekingen van gisteren bleek dat de vier buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, in tegenstelling tot de K.L.M., wensten te spreken over het aandeel, dat de vijf maatschappijen in de nieuwe onderneming zouden steken. De K.L.M. daarentegen wenste eerst te praten over o.m. de inhoud en de vorm van de wezenlijke exploitatie. Voorts wenste de K.L.M. te weten of de zgn. cabotageregeling (cabotage be tekent het binnenlands luchtverkeer) binnen of buiten de regeling van de Europair zou vallen. De K.L.M. be schouwt het luchtverkeer naar Surina me en de Antillen namelijk als binnen lands verkeer. Dit betekent dus dat de Sabena het verkeer tussen Brussel en Leopoldsville, de Belgische Congo, eveneens als cabotage zou moeten be schouwen. Hetzelfde geldt voor de Luft hansa met betrekking tot het luchtver keer tussen Berlijn. München en Ham burg bijvoorbeeld. Of men dit verkeer nu in de Europair-regeling wil opnemen, moet volgens de K.LM. een punt van eerste overweging zijn. De andere maat schappijen zijn het hiermee niet eens. De bestuurlijke zeggenschap van de onderling wel zeer verschillende part ners, acht de K.L.M. in een dergelijke gemeenschappelijke organisatie van grootste belang. Deze wenst zij derhalve ook duidelijk tevoren omschreven te Bovendien moet volgens de K.L.M. duidelijk programma opgesteld worden ten aanzien van de overgangsregeling van de huidige situatie naar die de Europair-vorm. In welke vorm deze overgang plaats hebben en lang moet deze overgangsperiode duren?, vroegen de K.L.M.-woordvoerders op de vergadering zioh af. Aan de wensen van de K.LJVI. wens ten de vier andere luchtvaartmaat schappijen niet tegemoet te komen. De besprekingen kregen hierop een spoe dig einde. Wat de consequenties van dit nittre- ?n van de K.L.M. zijn, valt nog moei lijk te zeggen. Het ligt in de lijn der erwachtingen dat de Lufthansa, de Air France, de Sabena en de Alitalia de be sprekingen voortzetten. Voorts mag men nnemen dat de K.L.M. binnen niet al lange tijd enkele andere buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zal benaderen, tot de oprichting te komen van een r de K.L.M. meer aantrekkelijke com binatie, dan de Europair in zijn thans maar vaag voorgestelde gedaante. ZONDAG A.S. De protestantse, de rooms-katholieke en de oud-katholieke kerken in ons land hebben in verband met de besprekingen tussen Oost en West, die binnenkort in Genève gaan beginnen, een oproep doen uitgaan tot bijzondere voorbede in de kerkdiensten van aanstaande zondag. Zij verzoeken, te bidden voor de wereldvrede en voor hen op wie in deze dagen de zwa re verantwoording rust, een uitweg te zoeken uit de problemen wen, rassenhaat en wapengeweld. Dulles' toestand niet verbeterd De bestraling van Dulles, ter bestrij ding van de kanker, is beëindigd en tot nog toe is geen verbetering in de toestand gekomen. Dulles zal in het zie kenhuis blijven. Het is niet bekend of de doktoren de behandeling zullen her vatten. Aldus is gisteren bekendgemaakt door de perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lin coln White. Inmiddels is minister Herter gister avond naer Parijs vertrokken voor het bijwonen van de ministersvergadering, die morgen in de Franse hoofdstad be gint. Hij wordt vergezeld door zijn vrouw en acht assistenten. Vandaag zou Herter een onderhoud hebben met president De Gaulle. Voor zijn vertrek uit Washington ver klaarde minister Herter, dat de weste lijke bondgenoten het eens zijn over de kernpunten voor de ontmoeting met de Sowjetunie. In Parijs, zo zei hij, zal de laatste hand worden gelegd aan de voorbereidingen van de ontmoeting tus sen Oost cn West. Opklaringen De Bilt verwacht tot mor genavond: Opklaringen maar ook enkele verspreid voorkomen- Jj de buien. Overwegend mati- g ge wind tussen west en zuid. P Iets koudere nacht, morgen i overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt onl 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 29 april: Zon op 5.18, onder 1.59; maan op 1.35, onder 11.11. 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Invasielegergevormd op Cuba TNE tachtig bevrijdersdie in Pa- nama aan land zijn gegaan en nu al een dorpje ergens in de bossen hebben veroverd, hebben alles w over Panama ter verdediging van zijn regime kan beschikken, in weging gebracht. De minister van defensie maakte bekend dat land-, en luchtmacht tegen de rebellen optrekken, hetgeen overigens niet zo indrukwekkend iSj als men bedenkt dat het Centraalamerikaanse land alleen maar een licht bewapende Na tionale Garde heeft. Het enige resultaat dat die garde tot TTET TURKSE parlementslid Emin Soysal heeft geëist, dat de minister van buitenlandse zaken Fa tin Rustu Zorlu zal aftreden, daar hij heeft toegelaten, dat Turkijes' vriend en bondgenoot Nederland op het spreekgestoelte van het Turkse parlement werd gekritiseerd, aldus meldt Ass. Press. Soysal is lid van de republikeinse volkspartij, die in de oppo sitie is. „Nederland moet zich aan het verdrag houden" De rede van Sukarno werd in het En gels gehouden en duurde bijna een uur. Hij beschuldigde Nederland ervan nog steeds koloniale dromen te koesteren ten aanzien van Zuidoost-Azic en viel het kolonialisme aan. Emin Soysal zeide, dat ersclieidene gedeelten van Sukarno's ede, o.a. de kritiek op Nederland, uit de officiële vertaling was weggelaten. Hij maakte er ook bezwaar tegen dat Su karno in het Turkse parlement het neu tralisme had verdedigd. Toen Soysal in de nationale vergade ring Sukarno en premier Zorlu aanviel, ontving de Indonesische president in de. grote zaal van de universiteit te Istan- boel een eredoctoraat en hield, gekleed in een toga, een aanval op het kolonialisme. Hij zeide geen man van de wetenschap te zijn. „In de jaren van mijn politieke strijd was mijn universiteit een gevange nis en waren mijn vijanden mijn leraren", zeide hij. Strenge veiligheidsmaatregelen waren genomen. Honderden politieagenten in uniform bevonden zich in en om de uni versiteit en verslaggevers werden aan vankelijk niet toegelaten. Op 21 mei wordt Sukarno in Buenos Aires verwacht. Men meent daar volgens A.F.P. in politieke kringen te weten hij zal spreken over ruil van aardolie tegen Argentijnse produkten van indu: trie en landbouw. Zuid-Slavië heeft het 16 april van het Duitse weekblad Neue Illustrierte verboden wegens opneming van een artikel over Indonesië, getiteld: „Verdedigt Indonesië zich tegen het com munisme?" dusver heeft geboekt, is het arresteren van een drietal rebellen. Deze hebben onmiddellijk toegegeven dat de echtge noot van balletdanseres Margot Fonteyn de grote leider van de „bevrijdings actie" is. Het was de bedoeling, in Pa nama aan land te gaan en dan in de bergen een guerilla-legertje te vormen a la Castro. Een groot aantal „bevrijders" heeft dan ook indertijd onder deze Cubaanse re bellenleider gevochten. De Panamese re gering verklaarde gisteren, geen enkel land te willen beschuldigen van inmen ging in de Panamese binnenlandse aan gelegenheden, maar zij noemde het toch wel opvallend dat het invasie-legertje afkomstig was uit Cuba en voor een deel dus is getraind door Fidel Castro Deze laatste, nu premier van Cuba, heeft gisteren plotseling zijn reis door de Verenigde Staten onderbroken, om terug te keren naar zijn land. Hij maak te zijn besluit hiertoe bekend na een onderhoud met zijn broer Raul Castro, het hoofd van de Cubaanse strijdkrach ten. Waarom de premier plotseling terug reisde. werd niet bekendgemaakt. De Cubaanse regering heeft de Orga nisatie van Amerikaanse Staten verzocht een onderzoek in te steil ennaar de ..in vasie door buitenlanders" en tegelijker tijd heeft zij blijkbaar de Verenigde Sta ten verzocht om een spoedleverantie van Dit laatste werd van Panamese zijde ontkend noch bevestigd, maar de regering der Verenigde Staten liet gisteren bekendmaken dat een spoed leverantie ter bestrijding van binnen vallende rebellen wordt overwogen. Koerden uit Irak naar Turkije Een gehele Koerd ensbam van zeven honderd mannen, vrouwen en kinderen is de Iraakse grens overgekomen naar Tur kije. De stam is gekant tegen het pro- communistische regime van premier Kas sei en zou betrokken zijn geweest bij de mislukte opstand van kolonel Sjawaf in Mosoel. PERSONALIA Ir. J. F. L. van Gils en ir. J. B. Schijf zijn benoemd tot hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat. Ir. A. H. Ingen Housz is met ingang van 14 mei benoemd tot voorzitter van de raad van commissarissen van Hoog-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1