r. Jonas E. Salk werkt aan verbetering poliovaccin Betalen op straat bij lichte verkeersovertredingen 'hans al tweehonderd miljoen kinderen ingeënt Stok brak niet bij het slaan Il\ VITELLA POLITIEK VLOOIENSPEL Studenten bezetten Belgisch kasteel rennies Huishouden Tien Psalmillustraties IL 19. 3 ZATERDAG 25 APRIL 1939 Bekende vreemdeling in ons land q (Van onze speciale verslaggever) |N EEN GROTE SUITE van het )Ver Amsterdamse Parkhotèl logeert jomenteel een kleine Amerikaan, ie, zonder het zelf te willen, een ermaardheid geniet, die slechts tin te reinigen ten deel is gevallen. Zijn ls dr. Jonas Edward Salk en Eej°pchoon hij in oktober pas vijfen- leertig wordt, is hij algemeen be- nmot^end als „de man van het polio- vfa"irfaccin". Voortbouwend op theorieën eian zijn landgenoten en Nobelprijs- nil Drie jongens van Nederlandse lmmi- iten, die bestraft werden met stoksla- wegens het stelen van flesjes limo- werden niet gewond en de 6tok irak niet ten gevolge van het slaan, aldus leeft vandaag de Zuidafrikaanse minister 'an justitie Charles Swart in Kaapstad ■erklaard. Hij gaf antwoord op een vraag In het rlement over de kastijding, die volgde een vonnis van de rechtbank in Pre- ia. Swart zei, dat als leeftijden voor kinderen opgegeven werd 16. 14 en 12 dat de moeder dit niet tegengesproken id. Br zijn bij het toedienen van de stok- agen geen onregelmatigheden voorge- ;lde iyallen en als verzachtende omstandig- len niet voor de rechter aangevoerd :den, dan is dit te wijten aan de moe- en de kinderen zelf. Hij voegde er aan toe, dat de politie- iohter het bewijs heeft dat de diefstal ge- ileegd werd in een limonadefabriek door twee van de kinderen, die een flesje b£limonade doorgaven aan een derde dat Kanselier Alg. Handelsblad schiet cslder Formeel is Heuss na 1 juli nog altijd president. Maar mag men van een schei dend staatshoofd een beslissing verlangen in een zo belangijke aangelegenheid? De CDU. Adenauers partij, vindt van niet. de SPD wil Heuss evenwel nog graag met if deze keuze belasten. Grondwettelijk ge zien staan de socialisten in deze kwestie sterker dan de christen-democraten. Maar praktisch zal het niet veel verschil uit maken. omdat niemand verwacht, dat Heuss in dezen een persoonlijke voorkeur zal laten gelden. Adenauer zal dus. direct of indirect, wel zijn eigen op volger kiezen En daarmee heeft hij tevens een moge lijkheid in de hand om invloed uit ie oefenen op de mate van zeggenschap, die hij zichzelf als president kan verzekeren Die zeggenschap vormt het meest omstre den vraagstuk en het zijn hierbij niet al leen de socialisten, die zich keren tegen te grote invloed van de 83-jarige staats man, maar ook parlementsleden van zijn eigen partij. Er is veel verzet tegen de door Adenauer uitgesproken mening, dat het presidentschap een uiterst belangrijke politieke post is. Heuss heeft hem er in oen persoonlijke brief over gekritiseerd, omdat de president er een aanval in zag op de manier, waarop hijzelf de afgelopen tie" jaar zijn functie heeft vervuld. Ollen- hauer, de leider der socialisten, heeft de '4 kanselier ervan bsechuldigd „een Duitse De Gaulle" te willen worden. En er zijn zelfs ministers in Adenauers eigen re- 3T gering die van mening zijn, dat de ,,be- l'ji voegdheden van de president", waa\ t t de grondwet het heeft, uitsluitend :j formele aard zijn, zodat zij geen actie ""ij politiek optreden van deze functionari 'Ij gedogen. de. instant pudding winnaars Enders. Weller en Robbins slaagde hij er in 1954 in een doel matig bestrijdingsmiddel tegen de suipende ziekte, die kinderverlam ming heet, te vinden. Sindsdien is het zogenaamde Salk-vaccin in mil joenen eenheden over de wereld ver spreid en in medische kringen wordt wel eens beweerd dat tienduizenden kinderen er hun gezondheid aan hebben te danken. Zoals dr. Salk daar in zijn ho telkamer zat, leek hij alles behalve een geleerde van wereldfaam. Hij is een man. die liefst zo ver mogelijk uit het schijnsel der publiciteit blijft, die liever weinig dan veel over zijn zegenrijke onderzoekingen zegt en die bescheidenheid aan vriendelijkheid paart. In generlei opzicht is hij ook een typische Amerikaan. De kleurig heid van kleding ontbreekt geheel, terwijl vrijmoedigheid en jovialiteit eveneens ver te zoeken zijn. Eigenlijk kan men zich nauwelijks vc stellen dat dr. Salk, die zich, naar n zegt, het best in zijn laboratorium a maakt, in 1955 met zoveel tam-tam v het voetlicht is getreden. Radio, pers televisie, alles was ingeschakeld. Eerbe wijzen, gelukwensen en ovaties werden ijn deel en het Amerikaanse ministe: an volksgezondheid kondigde aan c onmiddellijk met de inenting van vijfen- )en schoolkinderen zou den begonnen. )it ongebruikelijke tromgeroffel bij tenschappelijke overwinning Is Salk wel eens verweten. Verschillende zijn collega's hebben zich dan ook geducht in de handen gewreven, toen zestigtal kinderen na behandeling met het polio-vaccin ernstig ziek werd en de in entingen tijdelijk moesten worden stop ge zet. Later bleek dat een doseringsfout in de produktie-lahoratoria als de oorzaak van deze aanvankelijke tegen spoed moest worden gezien, die inmiddels al het aftreden van de verantwoordelijke minister ten gevolge had gehad. Nog la ter werd ook bekend dat niet dr. Salk op georganiseerde ruchtbaarheid had ge- de president van de nationale stichting, die zich de bestrijding van derverlamming ten doel stelt en van de ontdekker afhankelijk was. if een kind dat met het t voor de rest van zijn leven oor poliomyelititis wilde dr. Salk noch bevestigend, noch ontkennend beantwoorden. „Sinds het vaccin ontdekt is", ze „zijn slechts enkele jaren verlopen. toekomst zal moeten uitwijzen hoe de uit werking verloopt, ook al omdat de dische wetenschap het mechanisme der immuniteit nog te onvoldoende kent. Wel is reeds vastgesteld dat de vaccina een gunstig effect heeft gehad op de mensheid als geheelOnder volwasse nen, die niet zijn ingeënt, is het aantal poliogevallen namelijk dalende Aan de verbetering van het polio-vac cin, dat op de nieren en tegenwoordig ook op het hartweefsel van apen wordt ge kweekt, wordt nog steeds gewerkt. Dr. Salk tracht niet alleen middelen te vinden om de produktie-methode te perfectione ren, maar hij zoekt tevens naar een krach tiger entstof, waardoor in de toekomst met minder injecties kan worden vol-i staan Belangrijk is ook dat hij voortdu rend pogingen in het werk stelt om de van bescherming op te voeren. De statistieken hebben uitgewezen dat zijn n een immuniteitspercentage van ne gentig heeft, doch het moet volgens hem mogelijk zijn dit tot honderd op te voe- de zijn drie kinderen als eersten behandelen, is verder de mening toe laan dat met dood virus een zelfde im- initeit verkregen kan worden als met levend virus. De sleutel hiervoor tracht spoed in handen te krijgen. Des kundigen zijn echter van mening dat de immuniteitsfactor bij inspuiting met ver zwakt, levend virus gunstiger ligt, doch daar dit riskanter is het virus zou zich onder bepaalde omstandigheden kunnen vermenigvuldigen durft men deze weg Sinds de produktie van het polio-vaccin ler jaar geleden ter hand werd genomen, srtelde dr. Salk ten laatste nog, zijn over de hele wereld tweehonderd miljoen kin deren met dit bestrijdingsmiddel behan deld. Er was volgens hem geen land, het Salk-vaccin niet werd ge bruikt, zelfs niet achter het IJzeren Gor dijn. Als gast van de Excerpta Medica Foun dation zal de ontdekker van het polio tot woensdag in ons land blijven In de aula van de Gemeente Universiteit te Amsterdam zal hij maandagavond eer lezing houden, die uitsluitend voor be langsteilende medici is bestemd. Alvorens r Amerika terug te keren, zal hij eerst bezoek aan Engeland brengen en ver volgens een paar dagen Israël doorkrui- TANDPASTA IVOROL DE BESTE an niet duur.Tube 95-70-45 ct Man overleed 11a val uit paal Op het terrein van de kruitfabriek in Muiden is de 28-jarige elektricien L. Klasen. wonende te Muiden, gisteren bij het monteren van een lamp, waartoe hij in een hoge paal moest klimmen, ach terover gevallen. De man overleed spoe dig na het ongeval. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Teerunie. Dr. R. van Maanen. directeur van de Hollandse Kunstzijde Industrie, wordt tegen 1 augustus benoemd tot ge delegeerd lid van de raad van bestuur. 99 bele toestand, waarin praktisch alle Belgische universiteitsgebouwen verkeren, is een honderdtal studen ten gisteren naar het kasteel van Beersel, even buiten Brussel, getrok- Politieagenten als kwitantielopers (Van onze speciale verslaggever.) TI/TET ingang van 1 mei is het wel aanbevelenswaardig dat weggebruikers -L'-l- wat geld in de portemonnaie hebben zitten. Voor voetgangers en fiet sers adviseren we een bedrag van ten minste een rijksdaalder, voor brom fietsers en motorrijders een van een gulden of vijf en voor automobilisten toch zeker een van zeveneneenhalve gulden. Op de eerste meidag namelijk zal de politie voor lichte verkeersovertredingen als kwitantieloper mogen optreden, zij 't- voorlopig alleen nog in de arrondissementen Rotterdam, Breda, Zwolle en Leeuwarden. Als de proefperiode, die overigens vele maanden zal duren, als geslaagd beoordeeld wordt, zal voor het gehele land een uniforme regeling worden ingevoerd, welke dan aangepast is aan de problemen en eisen, die de praktijk zal moeten lerert. van de ter plaatse betaalde boete het licht van de openbaarheid getre den. Zij is vervat in een algemene maatregel van bestuur ter uitvoering van het ingelaste artikel 74bis van het Zuurbrand - oplaaiend van uit de maag. Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen Neem Rennies - die blussen de brandende pijn voetstoots. Vanaf 't moment dat 'n Rennies pastille begint te smelten op Uw tong. vindt de pijnverdovende sub stantie met Uw eigen speeksel zjjn weg 'naar de oorzaak van Uw kwaal. Rennies neutraliseren alle overtollig maag zuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. Gemakkelijk in te nemen, zonder water Wetboek van Strafrecht volgens de wet van 9 januari 1958. Als zaken, waarop de nieuwe bevoegdheid der verbaliserende ambtenaren van toe passing zijn, worden strafbare feiten aangeduid, welke op heterdaad zijn ontdekt. Belangrijk is dat de officier van justitie in het belang van een goede rechtsbedeling bepaalde wij ken, openbare wegen en zelfs gebie den kan buitensluiten van de „trans actie in handen der politie 1959", waarmee dit nieuwe instituut voorkoming van een strafvervolging officieel betiteld wordt. Over het algemeen kan gezegd worden dat de bevoegdheid tot het incasseren van geld door een opsporingsambtenaar en het uitreiken van een kwitantie ter kwij ting van de opgelegde boete op rijfouten, op gebreken aan fietsen en bromfietsen en op verkeerd stoppen en parkeren van auto's van toepassing is. Wat verder de voetganger betreft, deze kan een rijks daalder armer worden als hij o.m. geen gebruik maakt van het voetpad of de oversteekplaats, aan de verkeerde kant van de rijbaan loopt of de rijbaan anders dan haaks oversteek. Het onbeheerd laten staan van een fiets of bromfiets kan tevens een paar gulden kosten, evenals ouders het zijn uw kinderen en daarom zult gij moeten betalen! het voort- sehoppen van een bal op een weg, die voor het verkeer met motorrijtuigen be- jorzichtige introductie noodzakelijk ge- :ht Om elk type gebied zo veel mogelijk tot zijn recht te laten komen, heeft men •oorlopig alleen de gemeentepolitie in de steden Breda, Rotterdam, Zwolle, Kampen Sneek ingeschakeld, zomede de rijks politie in de gemeenten, welke in de kan- Zevenbergen, Zwolle, Steen wijk en Sneek liggen. Eveneens bevoegd tot tran sigeren zijn alle ingedeelde ambtenaren, die lid van een verkeersgroep van een district van het Korps Rijkspolitie zijn en in de arrondissementen Breda, Rotter- 1, Zwolle of Leeuwarden zijn gestatio neerd. Het betalen van een boete ter plaatse kan beslist niet worden opgelegd. Indien er verschil van mening of inzicht bestaat, wordt de tot nog toe gevolgde procedure aangehouden, die dus kan resulteren in schikking of het verschijnen voor het kantongerecht. Een politieman is verder ook niet verplicht te transigeren en kan, naar- gelang de omstandigheden, geheel naar eigen inzicht handelen. Om de opsporingsambtenaren, die met bet ter plaatse innen van geldboetes zijn belast boven elke verdenking te plaat sen, zijn er boekjes met kwitanties ter waarde van f 2.50, f 5 en f 7.50 in omloop gebracht, die geheel voorbedrukt zijn en duidelijk de verschillende catego rieën vermelden (voetganger, fietser, automobilist etc.). Alleen dc naam a de verdachte moet op deze bonnen w den ingevuld, zijn leeftijd, de plaats de datum van de overtreding, zomede de aard van het delict, dat met een 1 mer wordt aangeduid. Dit nummer moet dan corresponderen met dat van de bij lage van het besluit Transactie in han den der politie 1959, die op elk politie bureau, op elk arrondissementsparket en op elke kantongerechtsgriffie ter in zage ligt. Geen plicht Zoals in dc Kamerstukken al tot uit drukking is gekomen kan het bedrag der transactie niet hoger dan tien gulden zijn. Een vrij uitvoerige commissie is tot de conclusie gekomen dat de verbalise rende ambtenaar voorlopig alleen boetes mag innen, die gewoonlijk met een stan daardbedrag worden afgedaan en dan nog uitsluitend voor overtredingen op de openbare weg. De ontlasting, die hierdoor voor het Openbaar Ministerie en het kan tongerecht kan worden verkregen, wordt als respectabel geschetst, omdat meer dan de helft der ruim een miljoen zaken, die jaarlijks door dc molens van bet OJV1. en de kantonrechter gaan, uit straf bare feiten bestaan, welke in de bedoelde categorie vallen. Daar het hier om een heel nieuw insti tuut gaat, dait overigens in landen als West-DuitslandItalië. Frankrijk en Israël reeds vast is ingeburgerd, heeft men een ken en heeft het fort 's morgens vroeg bij verrassing „genomen". De politie kon de jongelui pas tegen de avond overreden hun stellingen prijs te geven en naar hun woonplaats terug te keren. Toen de Belgische justitie hoorde de betogende studenten liet zij onmid- delijk „de sterke arm" met groot ma terieel uitrukken. Om het schilderach tige fort werd een gewapend kordon ge^gd en afgevaardigden van de po litie kwamen met de studenten „onder handelen" en gelasten de bezetters verwijld de aftocht te blazen. Het enige antwoord dat men de agenten waardig keurde, was het ophangen van een paar spandoeken boven op de wal len van het fort. „Subsidie voor de uni versiteiten", „Wij wensen betere huis vesting", waren enkele van de leuzen, Het ging overigens nogal vreedzaam toe. Het enige incident dat gemeld kan worden is het begieten van een agent geweest met een emmer water. In zijn enthousiasme was hij te ver naa wallen opgerukt en moest van een de studenten een koude douche in Tegen de avond trokken de studenten weg. „Ons doel is bereikt," merkt* van hen op. We hebben nu tenm de volle aandacht gehad. Ongelijk kan niemand hem geven, zeker niet de caféhouders in de buurt. Het hele ge val trok namelijk nogal wat bekijks en vele eigenaars van Horecabedrijven noteerden gisteren de drukste dag Herdenking 28 R.I. Het bestuur het comité 28 R.I. herinnert aan de do denherdenking door de oud-strijders de 28ste R.I. op maandag 11 mei in Dor drecht. Om kwart over tien is de e samenkomst in de Benthienkazeme, Bui ten Walenvest Dordrecht. (Opgave deelname aan het adres Halleystraat 28, DIT VERNEMEN we uit Pa rijs. In een kleuterschool daar leren driehonderd kinderen van 3 tot 6 jaar het huishou den doen. En het is meer dan allen maar huishoudentje spelen. De kleuters bakken koek, leren borden wassen, aardappels schillen, een 44 centimeter hoge kachel aanmaken en kleren wassen in twee speciaal voor hen ontworpen wasbakken. Naast d keuken is een slaapkamer met een rij kleine bedden, waar de oudere kleuters leren de jongere naar bed brengen. De bedoeling van dit experiment is de kinderen in aanraking te bren gen met de dagelijkse werkjes van het werkelijke leven. De meeste kleuters komen uit arbeidersgezin nen, zo wordt aan het bericht toe gevoegd, waar de kinderen vaak moeten helpen met het huishoudelijk werk. Het leren hiervan geeft hun zelfvertrouwen. Wij zijn er niet zo weg van. BELICHT BERICHT Dit is een vrolij ker bericht. Een inbreker heeft de laatste maanden in Asuncion. Pa- raquay, in 25 wo ningen ingebro- ken en louter en alleen grammofoonplaten gestolen. Meestal ging hij zover, dat hij eerst de platen afdraaide alvorens zijn keus te doen. Men schat, dat de knaap reeds duizenden platen bij anderen voor zichzelf heeft uitge zocht. Onder zijn slachtoffers is de Amerikaanse ambassadeur in Para- quay, Walter Ploeser. die een prach tige collectie bezit of beter gezegd: bezat. Prins ere-voorzitter Europese beweging Prins Bernhard is vanmiddag geïnstal leerd als erevoorzitter van de Europese beweging Nederland, die in Amsterdam haar congres hield. De Prins zeide bij deze gelegenheid onder meer: Bij het n van een organisatie als de onze we allemaal, dat het heus niet gaat n situatie, waarin geen nationalis- ser zou bestaan. Ten eerste is het ondenkbaar en bovendien zijn er in een nationaal besef opbouwende waarden gelegen, die we nooit zouden willen missen. Een natie die haar natio nale gevoelens sublimeert tot positieve bijdragen voor een wijdere gemeenschap zal ondervinden, dat dit ook bij anderen de wil oproept tot samenwerking. Hier ligt naar mijn mening de kern van het Europese vraagstuk van vandaag, niet alleen technisch maar juist ook psycho logisch en politiek, aldus de Prins. ZETHAMETAN.V. OUD IJZER VLAARDINGEN Veel hulp nodig voor Uruguay Volgens berichten, die de Liga van Rode Kruisverenigingen ontving van" waarnemers in het zwaar getroffen Uru guay is het aantal slachtoffers van de watersnood aldaar thans tot 100.000 ge stegen. Men heeft dringend behoefte aan medicamenten, kindervoeding (vooral ge condenseerde melk) en dekking voor dak lozen. Bij de schade, die het water aan richtte, heeft ook de tot orkaankracht toegenomen wind grote ravages veroor zaakt. Zoals bekend heeft het Neder- landsche Roode Kruis zijn rampengiro 777.(Den Haag) opengesteld, voor bijdra gen, waarmee de zwaar getroffen bevol king kan worden geholpen. Een nieuwe senoritas 14 ct. Geen fooien Punten, die door de weggebruikers zeker in aanmerking zullen moeten wor den genomen zijn dat een politieagent niet verplicht is bij betaling te wisselen en dat de praktijk heeft uitgewezen dat een getroffen schikking en zeker een door de kantonrechter opgelegde boete dikwijls duurder uitkomen dan de op -.tandaardbedragen gebaseerde transactie. Dvertréders, die verder de „aardigheid" souden hebben de verbaliserende ambte- te bieden, zal „poging en laste worden ge- uitlokking" legd... Van algemene betekenis zijn ten slotte nog de nieuwe bepalingen over de oproe ping, die eveneens op 1 mei van kracht worden. Voortaan reikt de bekeurende ambtenaar op straat een eenvoudige ken nisgeving van oproeping uit, waarna uiterlijk op de derde dag na het consta teren van dc overtreding een meer uit gebreide kennisgeving van oproeping toe gestuurd wordt. Het grote voordeel bier van is dat de politie-ambtenaar op straat minder schrijfwerk behoeft te verrich- ook dat de verdachte op een dui delijk leesbare kennisgeving van oproe ping kan rekenen. De tijd van de baas V\ (Toelichting op de Iitlio van pagina 1) KENT ZE NOG WEL, die oude Statenbijbels. Ze waren verlucht met de mooiste afbeeldingen, vaak heel kostbare prenten. De kun stenaars die deze illustraties verzorgden, wisten precies waar het om ging. En ze deden het met innerlijke overtuiging. Zelfs in hun soms grillige fantasie wisten deze kunstenaars toch altijd nog maat te hou den. Niet alle tijden hebben die maat gekend. Men heeft het geloof vaak al te sensationeel willen verbeelden of een inlegkunde gegeven, die niets meer met het geloof of met de Bijbel te maken heeft. Hei beeld was zijn grenzen te buiten gegaan en tot een magisch-betoveren- de, tyranniserende macht geworden. De reactie kon niet uitblijven, was ook een logisch gevolg van het verlies aan normen. De consequenties van die reactie waren echter verstrekkender dan men verwacht had. En het is eigenlijk nog maar kort, dat de zichtbare verbeelding weer een plaats heeft gekregen in het geloofsleven. De beeldende kunst behoeft niet langer meer reli gieus dakloos te zijn, ze kan weer terugkeren tot haar eigenlijke atelier: de kerk. rpiJDENS EEN CONGRES over religieuze en kerkelijke kunst in 1953 te Amsterdam, heeft prof. dr. W. J. Kooiman het heel duidelijk ge zegd: Sculptuur en schildering, vocale en instrumentale muziek zijn goed tot de dienst., omdat alle creatuur de lof mag zingen van Hem die alles nieuw wil maken in zijn herschepping. Niet slechts het oor en hei verstandelijk bewustzijn, nok hei oog en alle zinnen mogen in het huis van God profetisch in Zijn dienst slaan. In de kerk moet ook het symbool der kunst in dienst van het Evangelie meespreken, door vorm en klank. Daarmee kan de kunst weer haar centrum krijgen en de kunstenaar zijn thuis. Het gaat er om dat heel de kunst haar richting vinde en ieder kunstenaar zijn Heer. Heel de wereld is in Christus tot de verlossing geroepen. Alle kunstwerk, gedaan in het geloof aan het Evangelie, worde een teken van die eschatologische transitos, waarin de schepping door kruis en opstanding van Christus is gezet". ^AN DEZE VERNIEUWING van de kunst, aan dit terugbrengen van de kunst tot haar feitelijke basis, willen we ook als dagblad meewerken. Met ingang van vandaag zullen we tien weken lang elke zaterdag een grote Psalmillustratie brengen van de bekende Haagse tekenares Ria Exel, lerares aan de Kon. Academie voor Beeldende Kun sten in Den Haag. Zij heeft niet een echt realistische afbeelding van de Psalmwoorden luillen geven, doch een symolische gedachte willen uitdrukken, door middel van lithografieën. We begonnen met Psalm I, de Psalm waarin zo duidelijk de twee wegen worden aangegeven die de mens kan bewandelen. Het beeld van de rechtvaardige overheerst hier. omdat hij is „als een boom, geplant aan waterstromen, welks loof niet verwelkt". Moge zo het beeld en het woord samen even tot overdenking stemmen en iets laten zien van de beweging van het Evangelie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5