t JHcuiuc pihsrije (Uouranl ?ial formateur pil voor protestanten vergulden? Mogelijk 3 A.R. ministers in nieuwe kabinet Arias krijgt Braziliaanse asiel in de ambassade Polioto-circuit in Utrecht Op gebied van recreatie is grote achterstand Bekentenis in Axelse zaak LIL IjATERIMG 25 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie Abonnemente Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 5893d Veertigste jaargang no. 11548 F. DIEMEB Jacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastich is Qhebleoen triyn hert ia leyljenspoef Grote dag van Bollenstreek Zie pag 7 en 13 Kabinet-in-wording vergaderde Unilever verkoopt geen boter Zwanenberg en Gouda Apollo worden niet overgenomen Unilever denkt er niet aan zich te gaan jzighouden met de verkoop van boter I het gerucht over overneming van Gou- I Apollo en van Zwanenbreg-Organon ordt met stelligheid tegengesproken, al- js werd verklaard op de aandeelhou- frsvergadering. Unilever heeft 55 vissersschepen, on- tveer 25"/o van de Deutsche Hochseefi- Iherei. 'Ten aanzien van de achteruitgang van iet margarineverbruik blijft Unilever pn best doen. De omzet van bak- en raadvet was hoger. Er is geen afspraak om meer Engelsen an Nederlanders te benoemen, doch de Ingelsen kunnen nu eenmaal uit een gro- fr aantal de beste mensen putten. De jaarstukken werden goedgekeurd h alle leden van de raad van bestuur her- jozen, behalve de heer R. E. Huffam, die Ie leeftijdsgrens bereikt had. Er waren «7.755 aandelen gedeponeerd met recht fp evenveel stemmen. DE1 U Ti (Van onze parlementaire redacteur) KABINETSFORMATEUR, prof. De Quay, zou vandaag van de heer Tilanus horen welke kandidaat-ministers de C.H.U. voor Binnen landse zaken en Volkshuisvesting kan leveren. Naar deze kandidaten is ijverig gezocht. In politieke kringen neemt men aan dat mr. W. F. Lichtenauer, lid van de Eerste Kamer, een serieuze kandidaat voor de portefeuille van binnenlandse zaken is. Het is nog de vraag of de forma- vertrouwensman bij uitstek". „Daardoor teur erin zal slagen een kandidaat voor Volkshuisvesting te vinden. Mocht dit eventueel niet het geval zijn, dan is de kans niet uitgesloten dat de A.R.P. toch drie portefeuilles krijgt aangeboden, nl- Sociale zaken (Hazenbosch), Landbouw (Biewenga) en Volkshuisvesting (Van Aartsen). Onredelijk zou dat niet zijn, want deze partij heeft door het prijsgeven van Finan ciën een enorm offer gebracht. Een offer, dat door vele anti-revolutionairen ndet wordt begrepen. Dit blijkt heel duidelijk uit een Verklaring van het A.R. provin ciaal comité in Friesland, dat als zijn mening heeft uitgesproken dat partij politieke invloeden hebben geleid tot uit schakeling van prof. Zijlstra, „de A.R. MARGOT FONTEYN TE LONDEN TERWIJL Margot Fonteyn, ternauwernood aan de Panamese justitie ontkomen, met haar vliegtuig Londen naderde, vroeg in de hoofdstad jwan het midden-Amerikaanse land haar echtgenoot dr. Arias op de Brazi liaanse ambassade om asiel. Dit werd hem verleend en met twee met gezellen wacht de avonturier in het weelderige gebouw voorlopig rustig laf tot het getij weer keert. willigd. Weliswaar heeft het land inder tijd met Engeland een overeenkomst ge sloten betreffende wederzijdse uitleve ring van misdadigers, maar dit geldt niet voor politieke delinquenten. Uit alles is duidelijk te merken, dat de Panamese regering het verder wel „gelooft". Men is tevreden dat de po ging tot omverwerping van het regime tijdig is ontdekt en dat de hele revolu tionaire beweging is uitgeschakeld. De meeste dagbladen schrijven trouwen deze geest. Het is nog steeds een onopgelost raad sel hoe Arias, naar wie de hele Pana mese politiemacht sinds zondag had ge docht, plotseling midden in de hoofdstad Icon opduiken en asie Ikon vragen. Niet dat de Panamese regering zo bijzonder teleurgesteld is dat «haar prooi is ont- I President De la Guardia deelde gis teravond grinnekend op een persconfe rentie mee, dat de regering niet van plan is een hoge prijs uit te loven voor de fsanhouding van Arias. Het was hem toen nog niet bekend dat de „staats vijand" in de stad was. Over Margot zei de president dat het hem speet dat zij vrijgelaten is, voordat de bezwarende brieven waren ontdekt. 'Hij zou wel kunnen vragen aan de Britse regering, haar uit te leveren, maar hij besefte heel goed weinig kans te heb- jben dat het verzoek zou worden inge- Aliveer Nieuw-Guinea Sukarno fulmineert in Turkije Sukarno ie gisteren in de Turkse natlo- 1 nale vergadering is Ankara heftig uitge varen tegen de aanwezigheid van Neder landers in Nederlands Nieuw-Guina. Hij I beweerde: „Weldra zal de dag komen, dat West-Irian eindelijk vrij zal zijn". Hij kwam gisteren te Ankara aan, om vier dagen in Turkije te verblijven. Het Turkse blad Vatan schrijft: Vele Turken zullen zich verheugen als Tur kije en Indonesië het volkomen eens blij- ken te zijn en als de kloof, die Indonesië j en Nederland scheidt, overbrugd zou kunnen worden. De Yeni Istanbul merkt 1 op, dat Indonesië geroepen is een aandeel te hebben in de handhaving van het evenwicht van krachten in de wereld. Een woordvoerder van de Zuidslavi- sche regering te Belgrado heeft ver klaard. dat zijn land aan Indonesië muni tie heeft geleverd. In de eerste week van mei zal een Australische handelsmissie, onder leiding van de ambtenaar van de afdeling han delsbetrekkingen van het ministerie van buitenlandse zaken McCloser. in Djakarta aangekomen. In zijn verklaring betreffende de vrij lating van de heer H. C. J. G. Schmidt heeft de Indonesische premier Djuanda nog in het parlement verklaard, dat de heer Ravenstein, die werkzaam is op de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diging, verscheidene dagen voor de uit spraak van het hooggerechtshof in de zaak Schmidt, dikwijls gezien was bij de bureaus Van het hooggerechtshof en van procureur-generaal Suprapto. Hij had het hoofd van de Indonesische immigra tiedienst een wenk gegeven over de mo gelijkheid van vrijlating van de heer Schmidt en zelfs overtocht naar Singa pore en Londen geboekt voor de heer Schmidt als koerier. Dr. Hans Dietrisch Salinger, een Duit ser, die reeds van voor de oorlog in Ne derland woont en in Den Haag een aan tal secretariaten leidt van Europese groe peringen, is onderscheiden met het kruis van verdienste eerste klasse van de Orde van verdienste van de Duitse Bondsre publiek. Hij kreeg het ereteken voor verdiensten op het gebied van de Euro pese integratie. Deze mooie reproduktie van kleurenfoto's, die de hoffoto- graaf M. C. Meijboom heeft gemaakt, wordt verkocht ten hate van het Prinses Beatrix- poliofonds. De reprodukties zijn afgedrukt op natuurkar- ton op het royale formaat 33 bij 47 centimeter. Voor één rijksdaalder wordt men eige naar, als men dit bedrag stort op giro 23 van Actie Konin- ginnefoto, Amsterdam. Van elke verkochte foto krijgt het poliofonds een gulden, zodat de actie een belangrijke bijdrage kan leveren aan de bestrijding der kinderverlamming. De ko pers krijgen foto's in hun bezit, die van bijzonder grote waarde zijn, mede omdat de foto van de Koningin speciaal ter ge legenheid van haar vijftigste verjaardag is gemaakt. trouwens man bij uitstek' •dt grote afbreuk gedaan aan het ver en aan de kracht van het te kabinet", aldus de verklaring, alleen de a.r. zijn van oordeel dat de formateur fout heeft gehandeld door Van Campen te verkiezen boven prof. Zijletra. Niet-rooms-kabholieke partijen zijn eensgezind in hun opvatting daarover. Men twijfelt eraan of de K.V.P., hoewel zij dat had toegezegd, ook inderdaad be- Teid was een zetelvenschuivrag te aan vaarden. De pil wordt echter weer wat verguld als het inderdaad mogelijk zou z|jn rainis- Aartsen in het kabinet op te De C.H.U. zou in dat geval niet jartement van volkshuisvesting krijgen. Naast Binnenlandse zaken kan altijd de staatssecretaris voor Nieuw-Guinea krijgen. De heren Tilanus Staf hebben zich daarmee akkoord ver klaard. Andere vooraanstaande C.H.'ers zijn echter van oordeel dat hun partij min- twee departementen moet krijgen. In dat geval i6 het misschien mogelijk Zaken overzee te handhaven. Het i6 be kend dat de liberalen daar niet veel voor voelen. Dat standpunt wondt gedeeld door de formateur. Maar als het slagen van de formatie van dit ene departement zou afhangen, zal men in de handhaving ervan misschien tooh wel berusten. Vanmorgen heeft de formateur in het Kurhaus een bespreking gehad met hen, die zich in principe bereid hebben ver klaard zitting te nemen In het kabinet. Daartoe behoort ook de heer A. W. Bie wenga, het a.r. Tweede Kamerlid, dat aangezocht Is voor de portefeuille landbouw. Tijdens de bespreking in het Kurhaus zijn speciale punten van het regerings program aan de orde geweest. Tevens ii gesproken over het antwoord, dat dr. H. W. Tilanus hedenmorgen aan de forma teur heeft doen toekomen. Over de aard van dit antwoord kon prof. De Quay vanmorgen nog niet uitlaten. Het Iaat zich echter verstaan, dat de formateui eerst nog een gesprek wil hebben me zijn kandidaat-ministers alvorens hij aar de hand van bet antwoord van dr. Tilanus een beslissing neemt met betrekking tot een verdere uitbreiding van zijn minis tersploeg met c.h. kandidaten. Interimrapport Gisteravond heeft de formateur op palei6 Soestdijk tussentijds rapport uitge bracht aan H.M. de Koningin. De echtgenote van de Utrechtse burge meester. mevrouw A. de Ranitz-De Bi heeft gistermiddag voor het Prinse6 Beatrix-poliofonds op het Vreeburg Utrecht het Polioto Circuit „Het snelv keer van onze tijd, in een verkleinde w kelijkheid" in werking gesteld. Dit circuit is enig in de wereld. Het wordt van 25 april tot 10 mei in Utrecht voor het eerst in Nederland vertoond daarna zal het een toernee maken lan-gs Leiden, Dordrecht. Maastricht, Venlo. Tilburg. Nijmegen, Enschede. Groningen Leeuwarden. •e voorzitter van het poliofonds, mr. J. Klaases/.. vertelde bij de officiële in- -kingstelling, dat de entree-gelden het publick voornamelijk bestemd zullen worden voor het wetenschappelijke hwerk op het gebied van de kin derverlamming. Voor het eerst een post op de rijksbegroting ÜR MOET in Nederland een krach- tig recreatie-apparaat worden op gebouwd. In ons land bestaat eer grote achterstand in de bewuste ge richte ontwikkeling van de recreatie mogelijkheid. Ir. R. van de Waal, hoofd van het Bureau recreatie en natuurbescher ming van het nationale plan hield gisteren in Leeuwarden dit pleidooi voor de ontwikkeling van de 'achter gebleven recreatie en ontspanning voor de verschillende bevolkingsgroe pen. Hij hield een rede in een bijeen komst van de Friese gemeentebestu ren, en schetste de algemene taak van de overheid ten aanzien van de re creatie. Ir. Van de Waal brak een lans voor een plan-opstelling, die een snelle en harmonische uitbouw van de recreatie beoogt. Rijk, provincie en gemeente heb ben bij deze ontwikkeling een eigen taak. In geen geval mag dan, zo zei de heer Van de Waal, de recreatie de sluitpost van de begroting mogen zijn. IN BENELUX: Paspoortcontrole wordt op gelieven De paspoortcontrole aan de grenzen tussen Nederland. België en Luxemburg is gisteren door de raad van ministers van de Beneluxlanden bekend gemaakt, zal tegen 1960 worden opgeheven, aldus De paspoortcontrole aan de grenzen tussen de Beneluxlanden en Frankrijk cn Duitsland blijft evenwel gehandhaafd. De recreatie .die meer en meer levensbehoefte is geworden, moet gelijk waardig aan andere vormen van grondgebruik beschouwd 'worden heeft, evenals andere bedrijfstakken, gunstig toeristisch klimaat nodig, wil zij tot een gezonde ontwikkeling komen. De maatregelen van de overheid moeten daarom gericht worden op een verbete ring van de recreatieve infrastructuur. Ir. Van de Waal deelde nog mee; op de rijksbegroting voor de eerste keer een bescheiden subsidiepost voor recrea tievoorzieningen zal worden uitgetrokken Er bestaan plannen om aan de research en voorlichting de nodige aandacht te besteden. Ir. Van de Waal had daarom goede hoop ,dat de bestaande achter stand op het gebied van de recreatie ever enkele jaren kan worden ingehaald S. E. R. stelde advies aan regering vast 1VE SOCIAAL-ECONOMISCHE raad is gisteren na een lange zitting gereed gekomen met het advies, dat aan de regering zal worden uitge bracht over het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-economische beleid. Dit advies is in september van het vorige jaar door de regering aan de S.E.R. gevraagd. De discussies in de S.E.R. zijn uitge voerd aan de hand van een prae-advies, dat is uitgebracht door de commissie Ontwikkeling nationale economie van de S.E.R. Deze commissie stond onder voor- tterschap van wijlen de heer T. J. Twijnstra. Prof. dr. J. Tinbergen peemt 'lans het voorzitterschap van deze com- In de late namiddag gisteren kwam de S.E.R. gereed met het bepalen van zijn standpunt ten aanzien van de onder delen van het advies, die betrekking heb ben op de huurpolitiek, de consumenten subsidie op melk en eventuele loonmaat regelen. Gisteren is ook aan de formulering van het advies de laatste hand gelegd. Het Ivies zou vandaag aan de regering wor- 2 aangeboden. Verwacht wordt dat in de inhoud er- an binnen enkele dagen gepubliceerd Welzalig de man die niet wandelt in de raad der goddelozen, die niet staat op de weg der zondaars, noch zit in de kring der spotters; maar aan des HEREN wet zijn welgevallen heeft, en diens wet overpeinst bij dag en bij nacht. Want hij is als een boom, geplant aan waterstromen, die zijn vrucht geeft op zijn tijd, welks loof niet verwelkt; al wat hij onderneemt, gelukt Niet alzo de goddelozen: die toch zijn als kaf dat de wind verstrooit. Daarom houden de goddelozen geen stand in het gericht, noch de zondaars in de vergadering der rechtvaardigen, want de HERE kent de weg der rechtvaardigen, maar de weg der goddelozen vergaat. (litho Ria Exel) (Zie toelichting op pagina 5) De Brusselse huisknecht Xavier de Backer heeft gisteravond bekend zijn vrouw op maandag 6 april in Axel te hebben vermoord. Hij heeft haar in zijn auto doodgeschoten en het stoffelijk over schot daarna in brand gestoken. De drijfveer van de moordenaar is waarschijnlijk de voortdurende onenig heid, die hij met zijn vrouw had. Koning Boudewijn van België zal 11 mei in Washington aankomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan de Amerikaanse hoofdstad. Daarna zal de Koning een reis door het land maken. Hij zal twintig dagen in de Ver. Staten door brengen. Koning Boudewijn brengt het bezoek op uitnodiging van president Eisenhower Een Hi-fi balansversterker 10 Watt kompleet met acoustische box met 4 ingebouwde luidsprekers leveren wij u voor de r bijzonder lage prijs vanJ 3ÖU#— Een ongekend zuivere geluidsweergave; komt U ook eens luisteren. NIEUWE RIJN 30-32 Leiden Romance tussen prinses Margaret en prins Henry van Hessen? De Romeinse pers verdiept zich nu alle enkele dagen in speculaties omtrent een beginnende romance tussen prinses Margaret van Engeland en de 31-jarige prins Henry van Hessen. De Prinses, die samen met haar moeder een bezoek brengt aan de Italiaanse hoofdstad, verkeert voort durend in gezelschap van de Prins, met wie zij onder andere in een nacht club lange tijd danste. Ook op een receptie in de Britse ambassade was de Prins van de partij. Prins Henry van Hessen, rechtstreeks gelieerd aan het Italiaanse konings huis van Savoye, is kunstschilder van beroep. Hij ontmoette de Prinses onlangs in Londen, waar zijn werken vierden tentoongesteld. m Meer wind en regen 'an onze weerkundige medewerker) i de weel de laatste da de goede kant uit met het lenteweer. Ook gisteren was het een mooie zonnige dag met een aangename temperatuur. Dit werd veroorzaakt door een kleine hogedrukgebied, dat vandaag verder over Duitsland naar het oosten wegtrok. Voor de komende dagen is wat minder mooi voorjaarsweer te verwachten. Een regen front steekt de Noordzee over en kan nog deze middag het westen van ons land bereiken. De barometer gaat verder dalen waardoor er morgen ook weer meer wind verwacht mag worden met nu en dan enkele buien. Boven de oceaan komt een krachtige westelijke luchtstroom voor, waarmee ons in de komende dagen nieuwe depressies zullen bereiken, zodat de vooruitzichten op een periode van sterk wisselvallig voorjaarsweer wijzen. Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later op- klaringen, maar ook enkele lokale buien. Matige tot krachtige, tijdelijk harde wind tussen zuid en zuid west. Morgen overdag lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 26 april: Zon op 5.22, onder 19.54; Maan op 23.59, onder 7.58. Maandag 27 april: Zon op 5.20, onder 19.56; Maan op onder 8.58. 29 april laatste kwartier. (A dverterltie) Fa D. Kret en Zn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1