IE II Lmt ie hml Blad niet even staan HET GOUDEN BANDJE: Oververmoeid brouwen koót geld ZATERDAG 25 APRIL 1959 Cnde bruid gaat in het wit 't Wordt weer mei len te trouwmaand. Wie blijft er niet even staan als een bruids paar het stadhuis binnen gaat? Wie wacht niet een paar tellen als trouwauto's of -koetsjes een kerk naderen? Naar een bruid wordt altijd gekeken, ook in- 'T WORDT WEER MEI LENTE... TROUWMAAND wie blijft n zelf of al pas, hele Droom getrouwd is. De bruid bruid is eigenlijk altijd lief met haar bloemen, haar witte japon, of haar charmante toiletje dan wel het mantelpakje. Mei de maand om wat vertederd naar zo'n jong paar te kijken. Mis schien bent u zelf druk bezig met de voorbereidingen van de grote dag; wellicht zat u deze week achter de naai machine om de japon voor uw dochter of nichtje te maken. Of kreeg u een uitnodiging voor een bruiloft. Want het wordt Immer» mei kant. het tule. ducnesse. het nylon, als het maar wit is. Want dat is toch de droom geweest van bijna ieder meisje. Goed. niet ie dereen voelt er voor als zij die be langrijke stap in het leven zet. zich een witte japon te maken, er eentje te kopen of er een te huren. Ontelba re bruiden zijn al in een mantelpakje getrouwd, terwijl een lieve of gekle de japon ook al- heel wat keren voor de dag is gekozen. Bepaalde omstan digheden waren daar meestal de oor zaak van of de bruid wenste om welke reden dan ook nu eenmaal niet in het wit te gaan Maar. een feit blijft het: van zo'n witte bruid gaat toch wel de meeste bekoring uit, trouwen in het wit....één dag héél mooi zijn. Vroeger En toch is die witte bruid niet een kwestie van eeuwenoude traditie Nu we vlak voor de meimaand op onze vrouwenpagina eens wat over en rond de bruid vertellen, willen wij echt niet nalaten u even mee te nemen naar de Lange Vijverberg in Den Haag, waar u op nummer 14 binnen kunt gaan in een oud, deftig huis. Hier is namelijk het Kostuummuseum gevestigd, waar over wij u te zijner tijd graag wel eens meer willen vertellen. Het is op een rustige morgen een heerlijke be zigheid eens in dit museum rond te wandelen en kennis te maken met de mannen en vrouwen van vroeger. Want dat overkomt je namelijk in dit dit doel speciaal gemaakte Op derden jaren geleden, vaak kostbaar en uiterst fraai bewerkt. Wie zo'n pop eens nauwkeurig bekijkt en de starre uitdrukking van de ogen even weg denkt, ziel hem ineens gaan leven, ziet hem gaan bewegen in de tijd. waarin hij thuis hoorde, spelend op een oud spinet, voorzien van een ingewikkelde pruik, gasten ontvangend ol bezig in huis, zoals gezegd, daarover later graag meer. Wij zijn speciaal naar het museum gegaan om eens iets te weten te komen over de bruid zoals ze er vroeger uitzag. Niet in het wit Van een zo'n bruidstoilet hebben we zelfs deze foto kunnen bemachtigen en dat viel helemaal niet mee. Toegege ven, een foto is zo gemaakt, maar een bruidsjapon is in dit van honderden fraaie toiletten voorziene museum toch niet gemakkelijk te vinden. En dat ai- leen om het feit, dat tussen ai die jur ken btSt een heleboel bruidstoiletten kunnen hangen. Want de bruid van. vroeger ging niet in het wit. Zij koos zich een prachtige en vaak bijzonder kostbare stof in een tint of dessin, dat zij mooi vond en liet zich daar de japon voor de grote dag van maken. Tenminste, dat gebeurde in de meer gegoede kringen. Rok en jak De bruid uit de burgerstand zocht een mooie rok uit, die zij soms zo"- fraai liet bewerken, dat er uren en uren tijd in gingen zitten voordat die rok klaar was. Daar kwam dan een passend jak op en de bruid voelde zich de mooiste vrouw uit stad of dorp. De minder met aardse goederen be deelde meisjes hielden het ook bij die rok en het jak en het hing van de beurs, af hoe kostbaar die rok en dat jak wel zouden worden. In ieder geval was men wel zo praktisch, dat men een combinatie samenstelde, die later nog jaren mee kon gaan men, als men wat van de jeugdige slankheid had verloren, toch altijd nog wel iets goeds kon maken voor de kin- Empire-tijd Het was m de empire-tijd, dat de bruid zich voor het eerst in wit. of beter gebroken wit, ging kleden. Niet omdat ze de bruid was. maar omdat dat zachte wit toen mode was. Nader hand is het mode geworden voor de trouwdag een wit toilet te nemen en al spoedig verbond men aan dat witte toilet verschillende begrippen, die van de maagdelijkheid, de kuisheid en de ingetogenheid van de vrouw bijvoor beeld. Het duurde niet lang meer ol aan de oranjebloesem in het haar werd ook de sluier gemaakt. Soms heel lange sluiers waren het. waarvoor me ters en meters tule werden gebruikt. Het korte sluiertje is nog niet eens zo lang in de mode, evenmin als trou wens het korte bruidstoilet. De foto En om tenslotte nog even op de fo to terug te komen (misschien kunt u het onderscheidene deze bruid draagt een nauwe rok. die op verschillende hoogten is gerimpeld. Het kleed daar over is van dezelfde stof, heel eenvou dig, maar met zijn hoge kraagje en knoopjes erg lief gemaakt. De mouw heeft onderaan ook een paar knoopjes en daaronder een paar ruches van kant. En let u eens op de sleep, waar op met veel geduld lange repen stof zijn verwerkt, die als schuim vlokkig en rechtop staan. Een voorname en charmante bruid moet het geweest zijn. die dit toilet op deze voor haar belangrijke dag zoveel jaren geleden heeft gedragen. En in deze tijd van de zo en vogue zijnde korte bruidsjurk hebben wij u dit beeld toch niet will- len onthouden. Bewi|s van trouw was vroeger soort handgeld DAT gouden bandje.Hoe het komt zal een of andere psycholoog best al eens hebben verklaard, maar een feit blijft, dat meisjes en vrouwen vaak meer waarde hechten aan een verlovings- of trouwring, dan de mannelijke partner. Voor hem is het meestal een „het hoort er nu eenmaal bij", voor haar heeft die gouden ring dikwijls een andere betekenis. Dat bandje vertelt de buitenwereld, dat zij nu „van iemand is, bij iemand hoort" en menige vrouw, die al jaren ge trouwd is, kan op een bepaald moment ineens naar haar al wat doffer geworden ring kijken, als of ie met de duurste edelstenen was bezet. Een man zal dit ivel nooit doen, waarmee overigens helemaal niets kwaads is gezegd. gen zes mm) op het ogenblik de over hand. Die dikke. ring dus, is vc velen blijkbaar e „hechter bewijs Dan zijn er ook nog de mensen, zo hoorden we. die twee trouw ringen hebben. Eentje „voor net jes" en eentje voor ..gewoon" Die mooie ring is dan bewerkt, de andere glad. Vooral in het werk hebben die versierde ringen nogal eens wat te lijden en na die vrij verloop van tijd kan de versiering schoonheid inboeten. Daarom dus twee ringen, wat dunkt ons het romantische bruidje, die. na- dat de predikant de ring aan haar steviee rine nu vinger heeft geschoven zich voor- neemt: d,e Saat er nóóit meer af. boller dan vroeger we, „,et „f bevaUe„. Ook hiei! geldt evenwel de persoonlijke smaak. Het gouden bandje.... 't was zeker aardig eens te zien hoe het Een echte lenteplaatbruid en bruidegom de feestelijke stoet. Steeds vaker horen en lezen wij van oververmoeide huisvrou- zijn zelfs tehuizen, waar zij enkele weken kunnen lo rn uit te rusten, er is bij de N.C.V.B. een Magdalena- z. enz. In velé gevallen zeggen wij: geen wonder, dal w over haar toeren is. Geen beroep zo veelzijdig als dat van de hulsmoeder. „Klaar zijn wij feitelijk nooit", kunnen wij met een zekere trots zeggen. Ook wel met een tikkeltje zelfmedelijden. Cn', Maar., is dèt nu onze fout? Te mener nooit klaar zijn en dachte enerverend op laten werken? Ik heb hier brieven liggen van huismoe ders, waarin de één vraagt: „hoe krijg ik mezelf toch wat werk meer in de hand? Ik ben zo onevenwichtig de laatste tijd", en de ander klaagt: „Werken, werken, werken, van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat, lachen alle kwade humeuren van man en kinderen maar zachtmoedig moeten verdragen, word je hiervoor geroepen en dan w« Soms moet ik 's middags nog de slaapkamers doen. Zou m'n moeder niet moeten weten. Vóór twaalven moet de boel aan kant zijn, leerde zij mij altijd. Maar ja. ik geloof, dat ik nooit zoveel beslag op de tijd van mijn moeder gel heb, als mijn kinderen dit juist niet groot huis bewonend, een stu- i. dat we dent op kamers, géén hulp en deze ge- de hele was in huis. Wat heb ik veel van haar geleerd! De rust, die er van haar uit ging, werkte alleen al genezend. Zij stond volkomen boven haar n beheerste de situatie hevige ruzie tussen de kinderen was door beslist, maar rustig tussenbeide te ko- aikwijls met een hartelijk niet opgewonden of driftig te worden. Dan riep ze midden op de maandagmorgen: ..Wat zou je •oor natuurlijk, maar kan jij wel met je werk?" ,,0, ja hoor! Dan was ik die ontbijtboel toch vanmiddag af en doe vanmiddag de slaapka mers. Dan is de zon misschien 'eg i als r nog i Tl. Nu lies. De hele strijk inééns? 't dan toch te - dragen, ofschoon uit die tijd bewaard zijn gebleven. Hoe het ook zij: een belofte in de vorm van een ring is er door de eeuwen heen geweest. s vlak r dan die smalle band- wordt gemaakt. Vooral in de ko- tijdens de oorlog. De mende maand zullen in heel wal Hoe gemaakt allerlei dikten Weef jij nou precies hoe hef gaaf?" breedten, ii of in een fantasiemodel komt hem tegen. In een bekende Niet enkel goud ien hem zijn aanstaan- nog zo graag geven: an puur goud kan men beter niet toedenken, omdat zij die niet zou kunnen dragen. Goud alleen is te zacht en daar- wordt er koper, zilver of nik- weinig ringen gunstiger economische omstandig- juwelierszaken al of niet "ven heden zullen daarbij wel een rol jongelui komen passen hebben gespeeld, maar in ieder daarna trots d geval is nu iemand hoogst modern met'"!" hart met een ouderwets uitziende ring. uitgekozen hem of haar. die voor dit bandje is i ring llad kel bijgedaan. Koper geeft wat donkerder, meer rode tint, zilver een lichter accent Wat h«t paar voor de huishouding alzo nodig kan hebben Inwoning of e De bruid gaat in het wit, de aanstaande heer gemaal heeft zich een jacquet aangeschaft (of er netjes een gehuurd, wat heel veel voorkomt tegenwoor dig) en dan zegt hij op een avond: „Weet jij nou precies, wanneer ik die hoge hoed op moet hebben of in mijn hand houden?" „Nou in de kerk zet je hem af natuurlijk, maar...." en dan weet het bruidje het ook niet meer precies. Hoe gaat dat nou allemaal op zo'n dag, het is om er wat ner veus van te worden. Op deze pagina voor de bruid zouden we willen zeggen: „til er niet te zwaar aan, het zal heus alle- maal wel meevallen". Immers, in het stadhuis weet de bode pre- cies hoe het gaat en de ambte naar van de burgerlijke stand heeft meestal zoveel paartjes ge- trouwd, dat ook hij de gang van zaken ongemerkt wel zal regelen. Voor het hoogtepunt van de dag: de kerkelijke beves- tiging van het huwelijk behoeft i zich ook heus niet staat geschreven, waaraan men op de grote dag allemaal moet denken en hoe het over 't al gemeen hoort. Voor op dit punt hoeven e heel wat jaren bestaande fabriek kel geeft het zogenaamde witte het jonge paar, een" zolderkamer in Voorschoten zijn wij eens gaan goud. Meestal zijn de ringen hier of een souterrain: een beetje kijken hoe die meest romantische van veertien karaats goud ge- aardige inrichting moet er toch "ng,_aIler rin8en wordt gemaakt, maakt, evenals bijvoorbeeld in altijd zijn. Dat maakt de start zo- t, hoe vroeger Duitsland, terwijl men in België veel prettiger, want het behelpen het hoogst noodzakelijke kan raats ringen tegenkomt. achttien ka- We hoorden veel sterker dan nu het geval is de ring werd gegeven als i onderpand, een „vooruitbeta- J", een soort handgeld, waar- tr zelfs in het Oud Nederlands enigszins beangste paartjes, be- Recht wordt geschreven. Men kan Als de juiste hoeveelheden van staat dus gelegenheid genoeg zelfs nog verder in de geschiede- het edelmetaal precies zijn afge- zich voor de trouwdag op de n'S teruggaan, want de Grieken wogen, gaat het de smeltkroes in hoogte te stellen van wat ze en Romeinen schijnen eveneens en nadat er ook nog smeltpoedei denken nog niet te weten. Dus: ringen te hebben gebruikt als is gebruikt, wordt het etikette-zorgen en zorgjes be- symbool van trouw en eeuwige de gietvormen geda niet te zijn en dat is verbondenheid en ook die ringen i hele geruststelling, waren glad. Aangenomen wordt, zal charme hebben, op den duur Bekwame handen reen enkele huisvrouw zich thuis voelen in zo'n omgeving. Trou wen kost geld.... daar hoeven we niet lang over te praten, al zal het ene paartje meer kunnen uit geven, dan het andere. metaal oedige bui wel zijn koken. Een complete keukenuit- ONS PATROON Zomerse fleur voor onze dochter te stukjes van te maken of draad van te gieten. Uit zo'n plat langrijkste voorwaarden plaatje komt dan na enkele be- het slagen van een verantwoor- werkingen de ring te voorschijn, de uitgave. Verder springen dan Eerst ziet men een gewoon recht de polsstok lang is, betekent me- ringetje, dat dus niet de bollende nigmaal zorgen, die wellicht voor vorm heeft, maar dat er door be- komen hadden kunnen worden, handen al spoedig uitziet zet bevat wel eens voorwerpen, die de huisvrouw weinig zal ge bruiken. Daarom is het soms be ter zelf de keukenuitzet samen te stellen. Wie een snelkookpan koopt, hoeft heus geen uitgebrei de set pannen erbij te hebben om maar eens een voorbeeld te noe- Een zo goed mogelijke begro- men. In het boekje van het ting maken is een van de be- G.B.I, worden voor de keuken bedragen gegeven, van ongeveer 160.— tot dik over de 200.—, terwijl er voor werkmateriaal zo'n 30,nodig is. Daar zijn dan als de ring. die wij kennen. Voor de juiste maat gaat de ring op een walsje, het keurmerk wordt niet vergeten en tenslotte wordt Als geen gaskomfoor, een elektrisch- of gasfornuis bij. noch een stof- zuiger. Wie zich geen stofzuiger D® uitzet kan aanschaffen, moet daar met alleen al de uitzet bet kiezen van de vloerbedek- achl plechl tig te maken. Goed, het zijn chtige ogenblikken als de do- ïee het woord richt tot het bruidspaar en in menige kerk zijn al heel wat tranen in heel wat zakdoeken opgevangen als het paar geknield op de zegen wachtte. Maar het zou toch jam- mer zijn als dit hoogtepunt van de dag een wat minder goed ka- raktcr zou krijgen, als bruid of bruidegom zich steeds zorgen zouden maken over: - „hoe moet het nu". Het gesprek, dat men meestal van tevoren met de pre dikant heeft, werkt altijd heel verhelderend, zodat men het echt wel aan hem kar overla ten. Nu is het altijd goed zich aan de bepaalde kerkelijke re- gels of liturgie te houden. Al te grote veranderingen in een trouwdienst maken maar onrus tig en dat is toch ook de bedoe ling niet. Voor hen, die zich ondanks dit oftewel dc boeken omgangsvormen, waarin op uit gebreide wijze alles glanzende oppervlak. Niet alleen de gladde trouwrln jf.° jy.gy'i!- °°t_J' gelijken. Zo kan de bruid voor ongeveer bekijkt. In een aardige uit gave van het Gezms-Begrotings- Instituut staan heel geschikte voorbeelden, die men prima met igen mogelijkheden kan dat 180 gul bruiloft wordt verteld. Ei zelfs (goede) verhuurinrichtin- bestelling gelegenheidskleding, die opdrachten Onze dochters zullen vaak met verlangen naar de zomerse jurkjes hebben gekeken, vooral nu de lente al volop haar intrede heeft gedaan. Voor ons nieuwe patroon kozen we dan ook een allerliefst zomerjurkje voor meisjes van 7, 9. 11 jaar. Het jurkje heeft een leuke taille, een ovale hals en pofmouwtjes. Het rokje is van het nog altijd popu- laire étagemodel. Een ge- strikte ceintuur van uit de coupenaden voltooit het aardige geheel. Voor de leeftijd van11 jaar heeft men ongeveer 2.50 meter stof van 90 Centimeter breedte nodig. Onder vermelding van nummer 291 is het patroon verkrijgbaar aan onze bu- reaus voor 0.50 per stuk De patronen kunnen ook per post worden toegezon den. De prijs is dan 0.60. Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken op de briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Plak deze zegels naast de gewone frankeerzegel. Wilt u uw ei a.s. doen? Na die datum kunnen geen orden aanvaard. A gu den al een redelijke uitzet kan ki pen, bestaande uit 6 tweeper- hebben* 'ben gemaakt, waren voor ons keu rig uitgestald. Kunstige combina- soons lakens. 10 slopen. 12 bad- ties van rood en wit goud, ringen handdoeken, 12 washandjes, 3 met facetjes. met de hand be- bonte handdoeken, 12 theedoeken, werkte ringen: ze zijn er te kust 2 vaatdoekjes, en 1 plastic kleed. »fUe k^Ur e,i m aPe maten Toch terwijl zij een tafellaken op haar hebben de oudenvetse trouwringen verlanglijstje had gezet, zelf ont- bijtservetten had gemaakt en stofdoeken uit de lappenkist had betrokken. Oma zorgde al breiende in dit geval voor de pannelappen. grootmoeders die droe- Ander bruidje Een ander bruid voor kon uittrek ken. schafte zich 12 lakens, 18 slo pen, 6 gewone en 6 grote badhand doeken, 18 was handjes. 3 bonte handdoeken. 12 theedoeken, 3 vaat doekjes, 3 ontbijt- lakens, 2 tafella kens, 6 servetten en 6 vingerdoekjes De was Ook de was krijgt de aandacht. Wie met de hand wast is zo om en nabij de 95.kwijt, inclu sief een strijkijzer, maar zonder wringer. Wie een wasmachine wil zelf kiezen, hoeveel zij er voor over heeft. Serviesgoed En dan.... het serviesgoed. Heel handig zijn de zogenaamde groei ende serviezen, waarvan elk stuk los te koop is en dat men dus zelf bij gedeelten zo groot kan maken als men het zelf wil. In zo'n geval kan men dus met het hoognodige beginnen en op ver jaardagen of andere gelegenheden >rgen even naar de uit- komt later wel weer. Als het wedstrijd door de nodigste maar klaar is. Was ze alleen thuis, dan streek ze 's avonds eens wat. Het eten was altijd op tijd. Maar tuss-en de middag er rustig een afnemen, om een jongen i te helpen, haar véél ge leerd. Alles in zo'n kort bestek slag radio?" „Moe, belt m'n piano-juffrouw op, om te zeggen, dat ik niet komen kan, door die schoolfuif?" enz. enz. En dan de ettelijke malen, dat je twee ruziënde of vechtende met zijn kinderen uit elkaar moet ha- Heus, ik heb len. Dikwijls denk ik met zucht: ps. 133 van: „Ai ziet, op te schrijven gaat niet, hoe goed, hoe lieflijk is 't dat het voornaamste is: dat wij zonen van 't zelfde huis als boven broeders samen werk moeten blijven staan. Denk dat de boel dan vervuilt. Juist niet. Het hele huis bij haar getje te halen. Als je de dingen maar rustig doet Niet jagen en jachten. Als we onver wachts bezoek krijgen, stig en gezellig bij gaan zitten. En niet denken; komt dit niet klaar mijn gezin geschreven. houden wij alle maal veel van elkaar en hebben ook God lief." Tot zover deze briefschrijfster. Het is alweer plm. 6 weken ge leden, dat ik deze brief ontving. Ik heb dit eens een poosje rustig op mij laten in- O. werken en overdacht. Zélf be- daar kom ik niet aan toe. Er hoor ik nl. óók tot dit ietwat moet altijd tijd zijn voor nerveuze type huisvrouw. Het ander" in ons leven. Als type, dat zich telkens te bin- zo rustig en beheerst werken, nen brengt: „en nou moet er presteren we ook méér dit nog gebeuren en dat en 't uren waarin we ongestoord is al half twaalf en nog geen kunnen bezig zijn. Al die nervo- spat aan de slaapkamers ge- siteit neemt enorm veel daan, straks komen de kinderen energie van ons af.Ik weet uit school en die was ligt er het wel: karakter spreekt nog en m'n Rotterdammer- hierin een hartig woordje stukje moet met die buslichting maar het is niet alléén mee en die jarige vriendin kwestie van geaardheid. Met moet nog een brief hebben en zelfdiscipline èn zelfkennis kun- buiten schijnt de zon en ik nen we veel aan dat karakter schrijf in de krant, dat de schaven, tot welzijn va mensen daarvan moeten profi- naaste omgeving. Want teren, maar voor mezèlf komt de moeders van grote kinderen er niet van enz. enz. enz. breken nu spanningsvolle Op die manier levend raken ken aan. In mei, juni en we toch ook achter onze adem? de schriftelijke toch een sfeer Zó scheppen v?n onrust en onevenwichtig heid om ons heen? Dat het ook anders kan en anders moet heeft God mij kort geleden laten zien En ik ben blij, dit Dan hebben de kinderen het broodnodig in een rustige, evenwichtige sfeer te lev Een moeder te hebben, die hen hun prikkelbaarheid dere huismoeders te kunnen vositeit weet op te vangen. Een doorgeven. Door een ongelukje, moeder, die hen te allen tijde dat mij op de weg overkwam. w,i overhoren, als zij dit vra- daartoe Bedwongen moest ik gen. Een bHJc moeder, die hen liggen en kwam terecht bij een in d„e tild eens w„, tx!ra>s goede vriendin in huis. Moeder toestopt. En heus, dit is zo moeilijk niet. Als we zélf maar rustig blijven. De omstandigheden. i drie kinderen, weduwe, i de krappe kant zit: dat hij H| BlUm zij bedenke, dat men van een laten volgen. Een bedrag stofzuiger meer gemak heeft dan van zo 175,— mag men voor dit hoognodige toch wel uittrekken. Grote stukken i grote linnenkast. Meubels Een richtlijn te geven voor het Tenslotte: de grote stukken. Het ameublement is een gewaagde is wel bijzonder moeilijk hierin aangelegenheid, zoals al gezegd, advies te geven, omdat er op het In dit boekje wordt een bedrag ogenblik zo'n enorme variëteit in genoemd van 725, waarvoor n meubels is. Degene, die maar dan een eettafel. 4 stoelen, een klem slaapkamertje heeft, bergmeubel, 2 rotan fauteuils. 1 kan niet denken aan een grote klein tafeltje. 1 vulkachel met linnenkast, kleine kastjes het bed, een toilettafel en soms zelfs een tafel met twee stoelen. Wat er ook wordt gekocht: kies altijd een goede matras, dat is kwam te nog belangrijker dan de vorm ol staan op een be- de kwaliteit v< drag van even on- wie er wel di der de 325,hebben, maar eigenlijk een beetji kit, pookje en haakje, vitrage, overgordijnen met rail, runners en haken, alsmede een twisted vloerbedekking heeft. Het is maar een geschat bedrag natuurlijk, maar het geeft toch wel een m- het bed zelf. En druk van de kosten, ruimte voor zou Het paar, dat over al die kos ten en de begroting een beetje inzit, zal aan dit boekje een goe de handleiding hebben. Voor vijftien cent is het al uw eigen- doml het werk, dc dooie boel over óns laten regeren, maar die zélf beheersen. Eens wat kunnen laten zitten, als de om standigheden daartoe leiden. Weet u wel. dat ik dit jaar, in tegenstelling met het vorige, zo vol blakende ijver aan de schoonmaak begonnen was? Nou, 't is netjes bij die twee kamers gebleven tot nog toe. Door ziekte en ongeval werd er pardoes een streep door mijn schoonmaak-program ge haald. Nu maak ik geen pro gramma's meer. Ik schep me zelf geen rijstebrij-bergen van werk. om tegenaan te kijken. Iedere dag doen wat je hand vindt om te doen. Ik geloof, vermoeide zusteren, dat ons le ven èn dat van onze huisgeno ten er aan vrede en vreugde bij zal. MARGARITHA

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 17