ïlieutoe £ciilscfje GTourant seebued [fleXa] Formateur zoekt naar twee c.h. ministers GOUD A. W. Biewenga gevraagd voor Landbouw Nieuw 1)0(1 verwacht op de Willem Barendsz 149 - ƒ198,- ■SSl Tegenwerking van autoriteiten Nederlands kind in België vastgehouden Luchtparade op Koninginnedag In Duitsland werd een groot smokkelkomplot ontdekt Na lange gevangenschap weer in vrijheid schilder met VRIJDAG 24 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dr. E. DIEMER „Stnntuasffrfi is gljcbleueti tiiyn hert in tegfyeaspoet" Veertigste jaargang no. 11547 VLOEIBAAR VAN NOORDZEE Zie pagina 5 Prof. Zijlstra minister af Drie raketproeven in Ver. Staten i gisteren Boven de Golf van Mexico een raket gelanceerd, waarmc parachute wil beproeven van het type dat in de toekomst cabines van het „pro ject Mercurius" naar beneden zal moeten brengen (het projeot-Merourius omvat plannen voor bemande ruimtevaartuigen). De parachute is zo geconstrueerd, dat zij op het water kan drijven. Het was vanmorgen nog niet bekend of het de schepen in de Golf van Mexico inderdaad is gelukt de parachute, die op een hoogte van ongeveer twintig kilometer zou wor den uitgestoten, terug te vinden. Gisteren is de Amerikaanse luchtmacht erin geslaagd de capsule terug te vinden, die is uitgestoten door eer. Thor-raket. Uit de gegevend bleek dat de vlucht van de raket geheel naar wens was verlopen. Dit was de vierde keer dat men een cap sule terugvond. Voor het eerst heeft de luchtmacht gis teren een projectiel van het type Hound Dog gelanceerd uit een bommenwerper van het type B-52. Deze raket is bedoeld voor vliegtuigen met een grote actie radius. Zij heeft een bereik van acht honderd kilometer en kan dus worden gelanceerd zonder dat de vliegtuigen zich boven een zwaar verdedigd gebied be geven. „ALLEEN BELANGRIJKE PORTEFEUILLES" Het politiek studentengezelschap van de Vrije Universiteit te Amster dam heeft een telegram gestuurd aan de voorzitters der C.H.U. en A.R.P. resp. mr. Beernink in Rijs wijk en dr. Berghuis in Kampen. Het telegram luidt als volgt: Poli tiek studentengezelschap V.U. staat achter beleid C.H.U.. maar wenst voor protestants-christelijken vier belangrijke portefeuiles. Per se niet: landbouw, financiën, oorlog, volks huisvesting. (Van onze parlementaire redacteur) VANDAAG zou de kabinetsformateur, prof. De Quay, op zoek gaan naar twee C.H.-ers voor resp. de departementen van binnenlandse zaken en volkshuisvesting. Als hij deze heeft gevonden, is zijn kabinet gereed. De formateur heeft overigens vandaag twee teleurstellingen ondervonden: mr. Beerman (c.h.) heeft bedankt voor Binnenlandse zaken en de heer Hazenbosch heeft te kennen gegeven alleen Sociale zaken te aanvaarden als er drie andere protestanten in het kabinet worden opgenomen. In de loop van vandaag werd prof. Zijlstra bij de formateur verwacht. Dan zou hem medegedeeld worden dat zijn aanbod om zijn portefeuille van financiën ter beschikking te stellen, is aanvaard. De tweede A.R. in het kabinet zal waarschijnlijk het Tweede-Kamerlid de heer A. W. Bie- wenga zijn, die gisteravond gepolst is voor het departement van landbouw. De heer Biewenga heeft het aanbod in overweging. Zo zijn weer verschuivingen de formateur aange- cht. Zij hebben betrekking op de pro- testantse partijen. Het ziet er niet dat de huidige minister van verkeer Volkshuisvesting zal gaan, zoals oorspi kelijk het plan was. Dit departement gaat dus uiteindelijk naar de C.H., die nu maal niet bereid zijn het departem landbouw te accepteren. Het is A.R.P., die dit ministerie voor haar kening zal nemen. De grote vraag is echter of er twee C.H.U.-ers bereid gevonden zullen worden in het kabinet-De Quay zit ting te nemen. De gang van zaken wordt langzamerhand b'edroevend. Eerst moest prof. Zijlstra zijn zetel ter beschikking stellen om plaats te kunnen maken voor mr. Beerman op binnenlandse zaken. Maar de heer Beerman had gisteravond maar korte tijd nódig om de formateur een af wijzend antwoord te geven. Men kan zich dus ook afvragen of al deze ver schuivingen tenslotte wel nodig zijn geweest. In ieder geval is daardoor de V.V.D. versterkt en de A.R. ver- Van IS oor we gen, Japan en Engeland j^ADAT kortgelden een Noors aan bod om de Willem Barendsz met de vangstrechten voor een bedrag van 29 miljoen te kojpen is afgewezen, proberen de Noren blijkbaar via een omweg hun gestelde doel te bereiken. Vandaag is in Oslo een (besloten) conferentie begonnen tussen bij de walvisvaart belanghebbende delega ties van Noorwegen. Japan en Enge land. Aangenomen wordt, dat spoe dig een nieuw bod zal worden uitge bracht, maar bij de Nederlandse maat schappij voor de walvisvaart bestaat de indruk, dat dit bod niet veel van het vorige zal afwijken, zodat het niet eens in serieuze overweging zal kun nen worden genomen. De achtergrond is de uitschakeling van Nederland bij de walvisvaart. Als men ons land door een flink bod zou kunnen „uitkopen", zou aan het vraag stuk van de verdeling van de vangst quota een eind kunnen worden gemaakt De Nederlandse maatschappij handhaaft haar eis van acht procent van het vangst quotum, een zaak, die voor 1 juli nu moe*, worden beslist. Anders zal Nederland zich uit de bestaande conventie terug- LmJ „Amco" wasmachines „Amco" centrifuges DULLES NU OFFICIEEL IKES ADVISEUR Oud-minister John Foster Dulles is gis teren in het Walter Reed Hospital be ëdigd als speciale adviseur voor de bui tenlandse politiek. De korte plechtigheid werd bijgewoond door Eisenhower er enige familieleden. James Hagerty, de perschef van Eisen hower, zei dat Dulles in rang gelijk zal staan met een minister en een salaris 20.000 dollar per jaar zal ontvangen. Fedel Castro. In de Verenigde Staten zijn extra maatregelen genomen ter be scherming van premier Fidel Castro van Cuba, die in de States op bezoek is. Vol gens de geheime dienst van zijn 269te juli- beweging zal een poging worden gedaan, Castro te vermoorden. trekken en zijn eigen weg gaan. Als die acht procent wordt toegestaan, is de oitatie van het vangstschip zekei Omhoog Reeds enkele dagen moet achter de hermen een gerucht hebben gelopen /er de gecombineerde Noors-Japans Britse stappen. De aandelen van de Ne derlandse maatschappij voor de walvis vaart stegen namelijk op de Amsterdam se beurs in één dag van -093,4 tot 122, bij grote omzetten. Donderdag was er kleine teruggang, maai slotkoers van 118^ was toch altijd aan de hoge kant voor deze aan delen. Zoals bekend is de Nederlandse staat nanoieel bij de maatschappij sterk ge- iteresseerd. Er is een garantie-overeen- nrnst, volgens welke bij eventuele liqui. clatie van de onderneming de staat on de elft van de opbrengst der activa zal krijgen. Deze regeling is tot zwdkt uit de bus gekomen. Daarover kan men moeilijk juichen. In politieke kringen heeft men echtei goede hoop dat de C.H.U. bereid zal zijr medewerking aan de totstandkoming dit kabinet te verlenen door namen kandidaat-ministers te noemen. Erg gemakkelijk zal dat overigens niet gaan. De K.V.P., die zei bereid te zijn een ze telverschuiving te accepteren, is tenslotte ongeschonden uit de strijd te voorschijn gekomen. Prof. Witteveen (V.V.D.) heeft de foi mateur te kennen gegeven in princip minister van financiën te willen worden. De K.V.P.-er mr Van Campen komt dui op Economische zaken. Vanmorgen is meegedeeld, dat de for mateur aan dr. H. W. Tilanus gevraagd heeft enige kandidaten uit C.H.-kringen te noemen en daarvan vandaag opgave te doen. Om elf uur hedenochtend heeft de formateur een gezamenlijk onderhoud ge had met de kandidaat-ministers Witte veen (financiën). Korthals (verkeer waterstaat), Hazenbosch (sociale zaken), Cals (o. k. en w.) en Van Campen (econ. zaken). Met hen heeft prof. De Quay reeds enige punten van het ontwerp-re- geringsprogram doorgenomen. HEBT U MORGEN 46.- TER BESCHIKKING? Dan hoeft u niet in een miezerige stemming te raken door regen regen regen Want met een Mercury of Guildhall Egyptisch ka toenen regenjas verzekert u zich daar afdoende tegen! Zelfs in de grootste plensbui keurig en voornaam van snit. Zo blijft u heer in de regen. Zo blijft u - ook al regent het pijpestelen - altijd in een zonnige stemming! Zenuwarts vraagt verantwoor din g voor ereraad De zenuwarts mr- G. W. Arendsen Hein Ederveen, die evenals dr. L. F. C. van Erp Taalman Kip te Arnhem in een dag- bladpublikatie over de medische behande ling van het artsenechtpaar Meulenbelt werd genoemd, heeft aan het hoofdbestuur vam de Koninklijke maatschappij ter be vordering der geneeskunde verzocht even eens in de gelegenheid te worden gesteld zich te verantwoorden voor een ereraad, die zal hebben te onderzoeken of de be trokken zenuwarts enige blaam treft wegens handelingen in strijd met de medische e-tiek. Bewijzen tegen de echtgenoot van Mar got Fonteyn In een landhuisje bij Santa Clara heeft de Panamese politie een tas met co pondentie gevonden van dr. Arias echtgenoo-t van Margot Fonteyn. Uit deze correspondentie zou blijken, dat Arias inderdaad betrokken was bij een komplot tegen de Panamese regering. Ln de buurt van het huisje vond men een grote hoe veelheid wapens en munitie. Een woordvoerder van de Panamese regering verklaarde dat Margot Fonteyn het land reeds had verlaten, toen de brieven werden gevonden. Het zou gelijk zijn geweest haar, op grond de inhoud der brieven, te vervolgen. In New York heeft gisteren een neef van dr. Arias meegedeeld dat zij beiden leiders zijn van een revolutionaire be weging, die beschikt over vliegtuigen, schepen en veel wapens. Hij verklaarde dat de Britse ballerina steeds sympathiek tegenover de plannen van haar man heeft gestaan, maar geen actieve rol in de revolutionaire beweging heeft gespeeld. Voor kleine Josée 200.000 franken gevraagd '"PUSSEN gerechtelijke instanties te Breda en te Turnhout is een strijd gaande om een Nederlands kind, Josée Venmans, dat in een Bel gisch pleeggezin, De B. te Rijckevor- sel is opgenomen, ondanks ernstige bezwaren van de raad voor de kin derbescherming te Breda. Een Nederlandse gerechtelijke be slissing, waarbij het kind onder Ne derlands toezicht wordt geplaatst, is dezer dagen door het gerechtshof te Turnhout behandeld en in beraad ge houden. De zaak is uitgesteld tot 30 april. De Belgische justitie zou Raad voor Kinderbescherming Breda echter hebben meegedeeld te verwachten dat de affaire ook na de 30e april wel slepende zou blijven. Het kind werd te Antwerpen uit e verhouding van een Nederlandse si veerster met een Nederlandse beroeps militair geboren en bij de burgerlijk! stand ingeschreven als Josee Venmans. Nadat de moeder echter te kennen had gegeven niet goed te weten wat het meisje met tc moeder xn het ge; kind opgenomen. Het kind ken niet geadopteerd wor den. omdat daarvoor aan Belgische, zo el als aan Nederlandse formaliteiten voldaan zou moeten worden, en de Ne derlandse voorwaarden niet geheel in acht genomen werden. Bredase Raad voor de Kinder bescherming stuitte, toen een onderzoek het pleeggezin ingesteld zou worden, gebrek aan medewerking van de atselijke autoriteiten te Rijckevorsel, zodat voor dit onderzoek de hulp van (Zie vervolg op pagina 5) Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zal donderdag 30 april 's morgens tussen tien uur en half twaalf een luchtparade worden gehouden. Aan deze parade zal een groot aantal straal vliegtuigen deelnemen dat van verschei dene militaire bases zal opstijgen. De deelnemende vliegtuigen zullen zich voor deze parade tot een formatie samen voegen op het traject Olöenzaal-Zwolle. Van Zwolle af wordt in formatie gevlo gen via Harderwijk en Soestdijk tot een punt bij de stad Utrecht. Daar zal de formatie uit elkaar gaan en vandaar ai zullen de groepen vliegtuigen naar hun eigen basis terugkeren. Koningin Juliana heeft vanmorgen op het paleis Soestdijk een delegatie ont vangen van het algemeen bestuur van de International hotel Association, die van 2226 april 1959 voor zijn gebruikelijke halfjaarlijkse vergadering in Den Haag en Amsterdam bijeenkomt. het kind DE WESTDUITSE DOUANE gelooft dat zij een geweldig internationaal smokkelkomplot heeft ontdekt. Het hoofdkwartier zou ergens in Italië ge vestigd zijn. Het gaat voornamelijk om Amerikaanse sigaretten die in Neder land worden ingevoerd en via de Bonds republiek Italië worden binnengesmok keld. De douane kwam de bende dinsdag op het spoor toen bij Kaldenkirchen drie Italianen werden gearresteerd, die had- vangen. werd |den geprobeerd 1.150.000 sigaretten Duits- Politie in Tunis zou Nederlanders ernstig hebben mishandeld (Van onze correspondent) ("AP SCHIPHOL zijn twee Nederlan- w ders, mevrouw R—B. en de za kenman H. uit Enschede, aangeko men, die het vorige jaar in de zomer in Egypte op verzoek van de Tune sische politie zijn gearresteerd onder /erdenking medeplichtig te zijn aan ;en moord op een Franse onderwijzer. De Nederlanders zijn ruim een jaar in het buitenland geweest en hebben het grootste deel van deze tijd in de gevangenis doorgebracht. Een derde Nederlander, de heer R.. Zo gaat het zonnehuisjeer uitzien dat personeel van de Spoorwegen willen aanbieden aan de twee door kinderver lamming getroffen zusjes in Opheusden. Een architect uit Vlaardingen heeft gratis een ontwerp gemaakt, een bouwer wil het voor een zacht prijsje neerzetten, de gemeente geeft alle medewerking. Alleen moet de goedkeuring nog afkomen van Ged. Staten Langdurig verlof voor Blankenhorn De Duitse ambassadeur in Parijs, dr. Blankenhom, zal zijn werk voor lopig niet hervatten. Dit heeft een regeringswoordvoerder in Bonn gis teravond meegedeeld. Hij zei dat Blankenhorn op zijn verzoek door het kabinet langdurig verlof is verleend. Hoewel het Landgericht in Bonn de diplomaat tot vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf heeft veroordeeld, zal de regering geen verdere stappen tegen Blankenhorn ondernemen voor het vonnis als definitief beschouwd kan worden. Dit kan zeker nog een half jaar duren, omdat de advocaat van dr. Blan kenhorn beroep heeft aangetekend. Tegen Walter Hallstem, de grootste man in Europa, die wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken, zal de rege ring niets ondernemen. De voorzitter van de commissie van de Euromarkt heeft inmiddels weer een vergadering gepre sideerd. De leden van de commissie feli citeerden hem stuk voor stuk met de goede afloop van de rechtzitting. bevindt zich nog steeds in de gevan genis in Tunis. Hij zou onder dwang van de politie hebben bekend de moord te hebben gepleegd. De Nederlanders werden verdacht van moord op de Franse onderwijzer, die zij cp Djerba, een eiland voor de kust van Tunis, hadden ontmoet. Mevrouw R. ver- telde, dat er nimmer een proces was gevoerd. Wel werden zij verhoord. En dat ging bepaald niet zachtzinnig. Zelf kreeg ik klappen, toen ik wei gerde in het Arabisch gestelde proces sen-verbaal te tekenen, deelde mevr. R. Mijn man, met wie ik verscheidene keren werd geconfronteerd, werd geboeid. Men heeft hem water in de mond gespo ten en op de grond gesmeten. Toen hem duidelijk werd gemaakt, dat dit ook met zijn vrouw zou gebeuren, bekende hij de moord. Het was zijn be doeling alles te herroepen zodra hij ze kerheid had. dat zijn vrouw en H. in veiligheid zouden zijn. Aldus de mede delingen van mevrouw R. Herhaaldelijk had men mevrouw R. en H. hun vrijheid beloofd. Maar steeds zijn zij teleurge steld. Van de zijde van de familie van H. heeft men veel moeite gedaan H. in vrij heid te krijgen. Hij heeft erg onder zijn gevangenschap geleden eh werd op het laatst geheel moedeloos. Het afscheid van Tunis is „gevierd" met een etentje, dat de Nederlandse consul aanbood. Maar zelfs toen H. al in het vliegtuig zat en de machine bij het begin van de start baan even stopte, dacht H. dat het met zijn vrijheid was gedaan. De reis van de drie Nederlanders is vorig jaar in april begonnen. Zij gingen naar Oostenrijk. De bedoeling van het echtpaar R. was een haven te vinden van waaruit het naar Amerika zou kunnen emigreren. Uit Nederland ging dat niet, omdat R. werd gezocht wegens diefstal van een auto. H. ging mee op reis voor een vakantie. Enkele weken nadat het gezelschap uit Enschede was vertrokken, kreeg de fa milie bericht, dat zij via Oostenrijk, Italië en Sicilië in Tunis waren terechtgeko- Op het kampeerterrein op het eiland Djerba, dicht bij de plaats waar het drietal had vertoefd, werd het dode lichaam van de Franse onderwijzer ge- Het echtpaar R. was toen al op weg naar Egypte. Het werd in Alexandric gearresteerd. H. was inmiddels zijn eigen weg gegaan en werd in Tripolis gear- Groot was het medeleven toen gisteren op de begraafplaats te Dreumel de slachtoffers ter aar de werden besteld van het ver schrikkelijk ongeluk te Wamel waarbij vijf jongens van het ge zin Van den Berg uit Dreumel met hun oom om het leven kwa men. Schoolkameraadjes droe gen de kisten uit de rooms-ka- tholieke kerk naar de begraaf plaats; anderen droegen de schat van bloemen mee. Morgen in ons OP I JUNI 1943 schoten de Duit sers boven de Golf van Biskaje het KLM-vliegtuig „Ibis" neer. Aan boord was de filmacteur Leslie Ho ward. Maar nooit is de reden van dit neerschieten aan het licht ge komen. De Brit Ian Colvin heeft een diepgaand onderzoek ingesteld en daarover een boek gepubliceerd „Vlucht 777", dat een epos werd van de KLM in oorlogstijd. Aan dit hoek wordt morgen in ons Zondags blad uitvoerig aandacht besteed. Voor de vele amateurfotografen, die wij onder onze lezers hebben, wordt, eveneens op de voorpagina, interessant nieuws verteld. Er komt zeer- binnenkort een fotowedstrijd onder het motto ..Richt uw lens op de werkende mens" en in deze wedstrijd zijn bijzonder fraaie prij zen te winnen Blad Zij is deze week voor het grootste deel gewijd aan „de Bruid", (en natuurlijk ook de brui degom). Foto's en verhalen vertel len daarover morgen. Op pagina 2 vindt men weer de rubrieken „Bont en bondig" en „Ruimte voor jullie" en op pagina 4 het korte verhaal en de jeugdrubriek. De bladzij „Geestelijk Leven" staat deze week in het teken van „Moderne jeugd rondom het oude Woord". Twee van onze redacteu ren hebben twee Hervormde predi kanten geïnterviewd over hun ma nier om de jeugd naar het Evan gelie te brengen. Het Cultureel Venster ten slotte begint met een artikel over Joseph Haydn, dat werd geschreven door Carl Lans. die ook voor de NCRV een veel beluisterde hoorspelserie over deze componist schreef resteerd. Via verschillende gevangenis sen werden het echtpaar R. en H. naar Tunis gebracht, waar zij aan vele ver horen werden onderworpen. In het begin van dit jaar was men van de onschuld van mevrouw R. en H. overtuigd. Het duurde echter maanden voordat zij weer in vrijheid werden ge land binnen te loodsen. Zij gebruikten een zestien tons-vrachtwagen waarin vol gens zeggen Nederlandse kaas werd ver voerd. Toen de Duitse douane merkte, dat de lading maar uit vier ton bestond, kreeg men argwaan. Een van de beamb ten merkte op dat het erg vreemd was dat zo'n reusachtige wagen met maar vier ton geladen was. Hij stelde een on derzoek in en vond tussen dubbele wan den de duizenden sigaretten. De chauffeur en de bijrijder van de auto werden gearresteerd. Later wist men de hand te leggen op een Italiaanse die de vrachtwagen met een autootje vólgde. Zij zijn overgebracht naar de gevangenis in Krefeld. Inmiddels waarschuwden de Duitsers hun Italiaanse collega's die nu in hun eigen land een nauwgezet onderzoek in stellen. Men vermoedt dat de Italiaanse dame een „afdelingschef" is van de smok kelbende. Het gaat hier waarschijnlijk om een komplot dat enige tijd geleden al in Tanger is ontdekt. Men krijgt de indruk dat de bende toen haar invoerhaven ver legd heeft naar Nederlandse grondge bied. De politie houdt alle namen van ge arresteerde personen geheim. Men wil zekerheid hebben dat Interpol, die bij het onderzoek is ingeschakeld, de orga nisatie volledig kan oprollen zonder dat ook maar iemand ontkomt. (Advertentie.) KASHMIR KARPETTEN Vrijblijvend zichtzending BULTHUIS BOTERMARKT 23" Chroesjtsjef ziek? Het Parijse ochtendblad Paris-Journal schrijft vandaag dat premier Chroesjtsjef volgens hardnekkige geruchten ziek is en dat het „zo goed als vaststaat", dat hij op 10 en 19 maart en op 5 en 7 april, dus viermaal kort na elkaar, een flauwte heeft gekregen. Paris-Joumal wijst erop, dat Chroesjt sjef, diie drie weken met vakantie op de Krim is geweest, in deze tdj<i van het aar nog nooit zo lang achtereen uit Mos kou is weggeweest. KANS ÓP REGEN De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk droog weer met weinig bewolking. Later echter toenemende bewol- king met plaatselijk enige re gen. Tot matig of krachtig toenemende zuidelijke wind. Over het algemeen lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 25 april: zon op 5.24, onder 19.53; maan op 22.56, onder 7.06. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur i-i ONO NNO windstil de verf voor het schilder feest

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1