Jlieuure geitectje ÖTournnt Formateur moet kiezen tussen Zijlstra en Van Campen Reis naar Venus eindigde in een weiland met koeien Binnenlandse zaken naar de CHU? Na de zending vliegt ook missie naar de Baliem Europa aan het begin van een opleving Prins Bernliard op thuisreis Huichelachtige nota van de Soivjetunie NEDERLANDSE SCHEPEN ONDER GOEDKOPE VLAG? DONDERDAG 23 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Dtrectle. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal', f 2.35 per maand: f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Fam lleberlchten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58934. Directie: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastlcli Is atebfeuen myn hert in tealjenspocf Veertigste jaargang no. 11546 Bert Radersma BESCHEIDEN BEKWAAM Zie pagina 9 Prof. Witteveen (liberaal) vandaag gepolst (Van onze parlementaire redacteur) [^"ANMORGEN heeft de kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, het liberale Eerste-Kamerlid prof. dr. H. J. Witteveen ontvangen, en tanmiddag de Rotterdamse advocaat mr. A. W. C. Beerman (c.h.). De intwoorden van mejuffrouw mr. M. A. M. Klompé en de heren prof. dr. Zijlstra en drs. H. A. Korthals zijn dus zó positief geweest, dat de for- aateur zijn poging kan voortzetten. Men mag aannemen dat aan mr. (eerman thans het departement van binnenlandse zaken zal worden aan- ;eboden en dat prof. Witteveen gevraagd is, Economische zaken óf Finan- iën te gaan beheren. Daarover moest de formateur vandaag beslissen, n ieder geval staat het nu wel vast dat óf de K.V.P.'er mr. Ph. C. M. van dampen óf prof. Zijlstra zich zal moeten terugtrekken. Zoals bekend waren de heren Korthals n Zijlstra bereid verschuivingen i etelverdelimg te accepteren als ook de l.VJP. daartoe genegen was. Minister lijlstra heeft vrijwillig zijn zetel ter be- chnkking gesteld teneinde de kansen e formateur te vergroten. De oplossing ;on alleen maar gevonden worden door en verschuiving van de departementen n de sociaal-economische sector: finan- iën. economische zaken of sociale z; >e formateur was niet in staat eet wamer^man voor sociale zaken te vin- __len dan de C.N.V.-secretaris, drs. C ■■ïazenbosch. Ongetwijfeld is mr. Van Campen de po litiek zwakste man in het driemanschap ÏKan Campen, Zijlstra en Hazenbosch Kleine Fries fietste naar Assen j De vierjarige Meine Pieter Zand- bergen uit Appelscha was aan het zwerven geraakt, 's Morgens om tien uur ging het kereltje op stap met een vriendje. Per autoped gin- gen ze in de richting van Drcnte's _i hoofdstad, doch het vriendje vond 5 hét welletjes te Smllde. Meine Pie- ter ging evenwel door en bereikte, g nog steeds per autoped, Assen, waar mm hij zwervende op straat werd aan- g getroffen. De politie ontfermde zich over g hem en ontdekte toen mede door- g dat hij Fries spFak dat het ventje g| te Appelscha thuis hoorde, waar de g; inmiddels ernstig ongerust gewor- gl den ouders woonden. Prof. Romme maakt werk uit '37 af /~ÏP 15 MEI komt prof. Rotnme in Seve- num een project voltooien, dat hij daar in 1937 begonnen is. Het is de ont ginning van de Sevenumse peel tot land bouwgrond. In 1937 stak prof. Romme, destijds minister van sociale zaken, de eerste spade in de grond voor dit grote iontginningswerk. Sedertdien heeft hij 1'uiteraard geen decimeter Sevenumse Peelgrond meer omgezet, maar niettemin ,wil men hem het genoegen gunnen zijn werk te voltooien. Op 15 mei zal hij een oorkonde inmet selen in een kapelletje, dat in de groen strook midden in de Sevenumse Peel nog zal worden gebouwd. De gemeenteraad van Sevenum trok op de vergadering van gisteravond if 5.000,voor deze kapel uit. Zware straffen voor nozems die publiek lastig vallen „B«t is toch te gek", zei de officier vn.n Justitie gisteren voor de Arnhemse rechter, toen een aantal „nozems" terecht *«ond, „dat mensen 's avonds in de 3'ad de kans lopen om te worden lastig gevallen door jongens wanneer ze hun niet welgevallig zijn". Het betrof ditmaal drie groepen, be staande uit in totaal elf jongens in leef tijd variërend van 19 tot en met 25 jaar In twee gevallen werden twee personen, bij wie een militair, dermate ernstig aangevallen, dat zij in een ziekenhuis l moesten worden behandeld. In een derde geval werd de betrokkene bewusteloos geslagen. Tegen negen van de nu terecht staande ..nozems" eiste de officier een gevangenisstraf van vijf maanden, waar van drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest, met een proeftijd van drie jaar en met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Het vonnis var de politierechter was conform de eis. Aclie voor het „witte huuske" afgelopen De actie voor de twee verlamde kinde ren uit het „witte huuske" in Opheus- den, die door het spoorwegpersoneel is ondernomen heeft tn totaal f 15.000 opge bracht. Een architect uit Vlaardingen heeft gra tis een ontwerp voor het zomerhuisje ge- maakt en een aannemingsbedrijf in Op- heusden zal tegen een redelijke prijs voor de bouw zorgdragen. Het huisje wordt tegen de spoordijk ge bouwd, zodat de twee zusjes elke dag het zicht hebben op de treinen die vc denderen. Maar dit neemt niet weg dat da K.V.P. haar kandidaat Van Campen moeilijk kan loslaten. Dit nieMoslaten zou echter ten gevolge hebben dat de K.V.P. in feite niet bereid is om te schuiven en we kun nen ons voorstellen dat dit bij de A.R. niet in goede aarde valt. De formateur staat echter nog formeel voor de keus: Zijlstra of Van Carfepen Zijn definitief oordeel zal o.a. nog wel afhangen van het gesprek met prof. Witte veen, dé 39-jariige liberale hoogleraar aan de economisohe hogeschool te Rotterdam, waar hij staatshuishoudkunde, conjunc tuurleer en economische politiek doceert. Voor het geval dat eventueel minister Zijlstra zich zou terugtrekken kan de demissionaire minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen (a.r.) het departement van volkshuisvesting be heren. De C.H.U. kan binnenlandse zaken krijgen als prof. Witteveen economische zaken of financiën accepteert. Met dit ene departement neemt de C.H.U. genoegen, als zy ook een staatssecretaris krijgt. Men denkt daarby aan een staatssecretaris voor Nieuw-Gulnea. De bezetting van het departement van landbouw blijft nog een probleem vormen. Tot nu toe heeft men daarvoor geen kan didaat gevonden. In politieke kringen kon men vannacht de veronderstelling horen uiten, dat dat departement nog even open gehouden zou bunnen worden. Eventueel kan men daarvoor nog een politiek neu trale figuur vinden, hetgeen ons echter niet in overeenstemming lijtot met de be langrijkheid van dit departement. De K.V.P. kan dus in ieder geval blijven rekenen op algemene zaken en premier (De Quay), Onderwijs (Cals). buitenlandse zaken (Luns), maatschappelijk werk (mej Klompé) en justitie (Van der Grinten). Twijfelachtig is nog of mr. Van Campen definitief economische zaken zal krijgen. De AJt. kan in ieder geval rekenen op sociale zaken (Hazenbosch). Verder krijgt zij óf financiën (Zijlstra) óf Volkshuis vesting (Van Aartsen). De V.V.D. behoudt drie zetels: defensie (Van den Bergh), ver keer en waterstaat (Korthals). Mocht prof. Witteveen economisohe zaken of financiën gaan beheren, dan zal mr. Toxopeiis zich van binnenlandse zaken moeten terug trekken ten behoeve van de heer Beerman (cii.). Het kabinet is dus in grote trekken gereed on de definitieve beslissing van prof. De Quay zal ndet lang op zich laten wachten. H.M. de Koningin heeft giste ren in de Utrechtse Schouw burg de galavoorstelling bijge woond van „De wonderbaar lijke schoenlappersvrouw", een toneelstuk van Garcia Lorca, dat gegeven werd door de Utrechtse Vrouwelijke Studen tenvereniging ter gelegenheid van het twaalfde lustrum. Er was ook bij de oud-studenten grote belangstelling voor deze lustrumviering. In de pauze werden enkele van hen aan de Vorstin voorgesteld. lands Nieuw-Guinea vertrokken. De jarige pater heeft drie jaar een vlieger opleiding gehad. Hij zal zich bij de e eens 29-jarige vliegende pater Edmar Vergouwen O.F.M. voegen, die zijn op leiding in Australië heeft gehad. Deze laatste vliegt reeds met een Cessna 180 in Nieuw-Guinea en volgens pater Verheyen komt er dit jaar nog bij. Zes landdngsstrips zijn reeds gereed gekomen o.a. te Waris, Ubrub en Arso. Te Loekport in Amerika bevindt zich thans pater Adelbert Hermans O.F.M. uit Breda, die in september als mecanicien naar Nieuw-Guinea zal vliegen en ook de missievluchten zal organiseren. Hoe onmisbaar vliegtuigen, zenders ontvangers zijn, is onlangs wéér gebleken toen in een klein dorp nabij Urub jongen in een valkuil voor wilde varkens en zwaar gewond werd door de of de bodem geplaatste scherpe speren. Patei Vergouwen bracht hem per vliegtuig naai Hollandia en thans is zijn toestand uit stekend. De eerste vlucht van pater Vergouwen Christiaan Herter, de Amerikaanse nister van buitenlandse zaken, heeft gis teren de ambtseed afgelegd. Hij is Ame- rika's 54ste minister van buitenlandse Bill Slim, zoals de Britse veldmaar schalk sir William Slim door zijn soldaten werd genoemd, is gisteren door koningin Elizabeth tot ridder in de Orde van de Kousenband geslagen. Chroesjtsjcf, de Russische premier, zal van 10 tot 25 augustus bezoeken brengei aan de drie Skandinavische landen. naar twee missieposten in de Baliemvallei zal dezer dagen worden gemaakt. De daar aanwezige landingsstrips zyn aangelegd door Amerikaanse zendelingen. De Christian and Missionary Alliance heeft reeds geruime tyd zendingsposten in de Baliemvallei. Deze protestantse zen dingsorganisatie is daar als pionier opge treden en een der moedige vliegers heeft enkele jaren geleden daar zyn leven ver loren. Thans verschynt ook de missie in de Baliem. Giro 777 nu voor Uruguay Het Nederlandsche Roode Kruis heeft beslaten zijn rampenrekening, gironummer 777, Den Haag, open te stellen voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingen in Uruguay. Men heeft zelf reeds een partij bed- degoed verzonden, maar veel uitge breider hulp is dringend nodig. Er zijn duizenden daklozen en de schade loopt in de miljoenen. Sukarno vertrokken President Sukarno van Indonesië is vandaag uit Djakarta vertrokken voor een reis van twee maanden naar Turkije, Polen, Zweden, Denemarken, Brazilië, Argentinië, Mexico, Japan, Vietmim en Italië met Vaticaanstad. Onderweg zal hij verpozing zoeken in de Zuidrussische badplaats Soetsji en in California. Hij reist in een geschrterd vliegtuig van de Pan American Airways en wordt verge zeld van de minister van buitenlandse zaken Subandrio en verscheidene andere hoogwaardigheidsbekleders en officieren. Zijn plaatsvervanger is de parlements voorzitter Sartono. Een officiële woord voerder heeft de geruchten tegengespro- ken.dat Sukarno aan kanker zou lijden en zich in het buitenland zou laten be handelen. Nog een van de hoogtepunten (óf dieptepunten) van de lus trumviering der Utrechtse vrou welijke studenten: het zwem feest in Ozebi, georganiseerd door de sportvereniging „Hup, Hup". De presidente, mejuf frouw M. Bakker, hield haar openingstoespraak op de hoogste springplank. Na beëindiging daarvan koos ze de korstste weg naar beneden Verkwikkende rede van Erhard EUROPA staat aan het begin van een nieuwe economische opleving, die ook de kolen-, staal- en textielindustrie uit haar moeilijkheden zou kunnen helpen. Aldus de Westduitse minister van economische zaken, prof. dr. Ludwig Erhard, die in de Raad van Europa sprak namens de ministerraad van de Organisatie voor de Europese Econo mische Samenwerking. Maar om alles in goede banen te leiden, is een hechte Europese conjunctuurpolitiek nodig. Deze zou men in de O.E.E.S. kunnen ontwikkelen, aldus Erhard. Zijn rede maakte zo'n indruk, dat de raad een resolutie aannam, waarin de ministerraad van de O.E.E.S. gevraagd wordt een program voor economische groei op te stellen en de O.E.E.S. zodanig te hervormen, dat zij eenheid kan bren gen in de conjunctuurpolitiek. Erhard waarschuwde in zijn rede tegen inflatie en gaf de voorkeur aan prijs' lagingen boven hogere lonen. Ook w; schuwde hij tegen nationalistisch protec tionistische politiek, die de wereldecono mie afbrak en een vloek is gebleken. Ook kartelafspraken en produktiebeperkingen hebben de economie niet gered. Nationa lisme en egoïsme zijn de gesel van Euro pa, zeide Erhard. Hij pleitte voorts een vrijhandelszone, want de Euromarkt mag niet tot een splitsing van Europa leiden. Inmiddels heeft het ministerscomité van de Benelux te Brussel een memo randum besproken waarin aangedrongen wordt op hervatting van de onderhan delingen over de vrijhandelszone binnen Prins Bemhard is gisteren met een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht uit Washington in New York aangekomen. De Prins bracht de nacht door in het Waldorf-Astoria hotel. Van daag keerde de Prins terug naar Wash ington om vandaar de terugreis naar Ne derland te aanvaarden- Minister Staf laakt Engelse maatregel (Van onze parlementsredactie) De verhoging van het Britse invoer recht op Nederlandse snijbloemen bete kent een ernstige belemmering voor de handel bussen Nederland en het Verenigd Koninlkrijik, en wel voornamelijk in de perioden van grote aanvoeren in mei. Juni, juil en augustus. Tijdens welke het specifieke invoerrecht procentueel zeer zwaar drukt. Verwacht moet worden, dat voornamelijk in deze perioden een ver mindering van de uitvoer het gevolg zal zün. De Nederlandse regering heeft op grond hiervan reeds formeel protest aan getekend tegen deze verhoging van in voerrechten. die tot een versohuiving in de Britse invoer ten gunste van de landen van het gemenebest kan leiden, schrijft de minister van landbouw a.i., C. Staf, in antwoord op schriftelijke v gen van het Tweede-Kamerlid Van Dijk (lib.). De minister meent, dat Engeland zich bij het nemen van de maatregel niet heeft gehouden aan de uitvoeringsbepalingen van het G.A.T.T. De Nederlandse rege ring acht het echter niet gewenst tegen maatregelen te nemen voordat de kwestie n het G.A.T.T. is besproken. Oostenrijk verlaagt disconto "V/TET VEEL TAM-TAM hebben de Fransen gisteren de „reis naar Venus" aangekondigd van de geleerde en ballonvaarder Audouin Dollfuss. Het vliegtuigverkeer werd omgelegd en een radarinstallatie ingeschakeld toen de geleerde, opgesloten in een aluminium gondel aan zijn tocht begon. Het doel: 25 kilometer te stijgen in de richting van Venus om daar belangrijke metingen te verrichten. Een honderdtal witte weerballonnen, aan elkaar gebonden als een snoer parels (totale lengte 450 meter), trok de gon- Aan boord van het ms. Oranje van de Maatschappij Nederland, dat gisteren met plm. 800 passa giers naar Australië vertrok, is een nieuwigheid ingevoerd: op het sportdek is een aantal fiets jes beschikbaar waarmee be hendigheidswedstrijden kunnen worden gehouden. De burge meesters diey gisteren ten af scheid meevoeren van Amster dam naar IJmuiden, maakten er een dankbaar gebruik van. U ziet de burgemeester van Aals meer, G. G. Loggers, Amster dams burgemeester mr. G. van Hall en de eerste burger van Arnhem Ch G. Matser. Ze had den veel plezier. J T\E RUSSISCHE REGERING heeft V* jn eer nota aan de Amerikaanse regering geschermd met de moge lijkheid, dat de ministersconferentie zou mislukken, als Amerika verder zou gaan met het uitrusten van de N.A.V.O.-landen met atoomwapens. In een duidelijke en krachtige verkla ring heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deze nota van Moskou huichelachtig genoemd. „Het is weer een propaganda-offensief aan de vooravond van een belangrijke conferen tie", zei perschef Lincoln White. De nota is huichelachtig, omdat Rusland zelf steeds heeft geweigerd mee te wer ken aan gecontroleerde ontwapenings maatregelen, Bovendien is er geen enkele aanwijzing, dat Rusland bereid is de eigen produktie en distributie van moderne wa pens te staken. Het is volkomen natuur lijk, aldus de Amerikaanse verklaring, dat Amerika normaal verder werkt aan de westelijke verdediging. Evenals in de Russische nota aan de Westduitse regering wordt in de nota aan Washington vooral bezwaar gemaakt tegen de atoombewapening van de Duitse strijdkrachten. De Verenigde Staten, aldus Moskou, schenden de overeenkomst, die door de geallieerden na de Duitse capitulatie is gesloten. In deze overeen komstis name lijk de bewapening en militarisering van Duitsland verboden. Op deze wijze, aldus de Russische re gering, probeert Amerika de besprekin gen in Genève bij voorbaat te doen mis- del omhoog. Er waren 106 ballonnen, doch reeds voor het begin van de reis verkozen er enkele de vrijheid, terwijl twee andere het begaven. Op de glanzende gondel was het statief bevestigd van een elektronische tele scoop, verbonden aan het instrumenta rium in de gondel. Tussen de gondel en het snoer met ballonnen bevond zich een parachute. Wanneer Dollfuss na melijk op zijn hoogste punt zou zijn aan gekomen, zou hij de ballonnen een voor een laten springen om tenslotte aan de parachute weer op aarde te belanden. Bij de start hadden de ballonnen een doorsnee van drie meter, op het hoog ste punt aangekomen zouden zij een doorsnee van ongeveer tien meter heb ben. Dat hoogste punt hoopte de ballon vaarder in twee uur te bereiken. Goed, Dollfuss ging van start en aanvan kelijk verliep alles naar wens. De pers bureaus meldden dat zij snel steeg, maar toch ruim drie uur nodig zou heb ben om het hoogste punt te bereiken. Het leek een Frans succes op ruimte- vaartgebied te worden! Het „leek" alleen maar zo, want vanmor gen vroeg meldden de persbureaus in Frankrijk dat geleerde en ballonvaar der Dollfuss met gondel en al tussen de koeien terecht was gekomen, in een weiland tussen Nevers en Moulins. twaalf en een halve kilometer was hij gestegen, maar toen kwam hij in een sterke windstroom terecht en Dollfuss, toch al 190 kilometer van Parijs afge dreven, voelde er niets voor nog verder van de Franse hoofdstad te worden weg gevoerd. Erg dicht bij Venus was hij niet gekomen, maar niettemin verklaar de Dollfuss, waardevolle wetenschappe lijke waarnemingen te hebben kunnen Vijf doden bij explosie in Britse mijn Bij een mijngasnntploffing in een kolen mijn nabij Wakefield in Engeland zijn gisteren vijf mijnwerkers om het leven gekomen. Zes personen moesten met ver wondingen in een ziekenhuis worden op genomen. De ontploffing vond plaats op diepte van 360 meter. het verband van de O.E.E.S. Het memo randum is een antwoord op het afwij zend advies van de Europese Commissie en stelt een Europese Associatie voor tussen de zes en elf landen zonder ont wikkelingsfasen, doch met een geleide lijke aanpassing. Moeder verschaft licht in de Axelse zaak Inmiddels is duidelijk geworden hoe de Axelse moordzaak tot een oplossing is gekomen, als althans komt vast te staan, dat de arrestant, Xavier de Backer, de man is die de vrouw (zijn echtgenote) om het leven heeft gebracht. De schoonmoeder van de man is eigen lijk degene, die klaarheid heeft gebracht. Zij zocht contact met haar dochter doch kreeg van de ouders van haar schoonzoon te horen, dat die toch bij haar verbleef. Zij kreeg toen een duister vermoeden en wendde zich tot de politie, die haar de kledingstukken en enkele andere dingen van de vermoorde vrouw liet zien. Zij herkende deze als afkomstig van haar dochter, de 39-jarige Juliana de Backer- Schietse, een doofstomme vrouw, die de indruk maakte veel jonger te zijn. Daar door was men aanvankelijk misleid en tig jaar. De gearresteerde echtgenoot (die reeds lang met zijn vrouw in onmin leef de, haar reeds eerder naar het leven stond en al eens is veroordeeld wegens mishandeling van zijn schoonmoeder) ont kent zijn vrouw te hebben gedood. Een zwak punt in zijn verweer is, dat hij pas dezer dagen de vermissing van zijn vrouw heeft aangegeven. Bollenstreek nu nog mooier Dit weekeinde vindt men de grootste verscheidenheid in de bollenstreek: hya cinten en tulpen in alle kleuren. De Keu kenhof is mooier dan ooit. In het prach tige park bloeien alle soorten bolgewas sen en in de grote kassen een uitgebreid sortiment tulpen. Overal in de bollen streek zijn bloemenmozaïeken en tuinver- sieringen te bewonderen. Zaterdag is bovendien het grote bloe mencorso „Bloemenparadijs". De route is heen: Sassenheim 11 uur (start); Lisse 12.12 uur (Vierkant); Hillegom 1.13 uur (Treslong); Bennebroek 1.42 uur (Rijks straatweg): terug: Bennebroek 3 uur; Hillegom 3A0 uur; Lisse 4A3 uur; Sassen- heim 6 i Zwakke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en «T vroege ochtend hier en daar f mist. Morgen overdag zonni- ge perloden. Ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Zwakke wind. (Opge maakt ora 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 24 april: zon op 5.26, onder 19.51. Maan op 21.44, onder 6.22 uur. 29 april laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur OZO l windstil windstil ONO windstil NNW f WZW ONO ONO windstil F)RIE TANKSCHEPEN van de Nederlandse ertstankermaatschappij te Den Haag, de Johannes Frans, de P. G. Thulin en de Jacob Verolme, zullen waarschijnlijk binnenkort worden ondergebracht bij een nog op te richten Liberiaanse dochteronderneming van genoemde maatschappij. Zij zouden dan de eerste Nederlandse schepen zijn, die onder goedkope vlag gaan varen. De drie schepen, die alle ruim 18.700 ton meten, zijn enkele jaren geleden gebouwd bij Verolme Verenigde Scheepswerven. Zij varen sinds vorig jaar in „bareboat charter" voor de „Canadian Foreign Steamship Company" en vervoeren erts tussen Chili en de Ver. Staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1