Jlieunie £cited)c (üimrant Staf: Geen Navoland heeft een beter uitgerust leger Nederland wellicht ook naar Genève Formateur heeft plan tot verschuiving van zetels Schoonheid Staatssecretaris slaags met partijgenoot Vele invitaties voor Prinses T. J. Twijnstra overleden Nasution aan hinderlaag ontsnapt op Sumatra Als A.R.P. en K.V.P. ook meewerken WOENSDAG 22 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- i Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Fam'lleberlchten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticl) is gbebleuen triyn bert in teyljenspoef Veertigste jaargang no. 11545 Demonstratie Zie pagina 7 Lof in Eerste Kamer voor afzwaaiende minister Met een ernstig gezicht speldde H.K.H. prinses Irene zich gis teren de traditionele lustrum anjer op de horst. Met i feestelijke intocht begonnen reünisten en leden van de Utrechtse Vrouwelijke Studen ten Vereniging gisteren name lijk haar lustrumviering en i die stoet reed ook de Prinses mee als amazone. (Van onze parlementsredactie) Tr. C. STAF HEEFT GISTERAVOND als minister van defensie afscheid genomen van de Eerste Kamer, waarin hij binnenkort als lid hoopt terug te keren. Voor de laatste maal verdedigde de bewindsman, die sedert 1951 onafgebroken leiding heeft gegeven aan het defensiebeleid, zijn begroting in de Senaat en bij die gelegenheid is hem van verschillende kanten lof toegezwaaid. „Ir. Staf heeft een voortreffelijk georganiseerde Nederlandse krijgsmacht opgebouwd, die een belangrijke plaats inneemt in de NAVO", zo zei mr. Vixseboxse (c.h.). „De minister heeft, mede dank zij de grote eensgezindheid die er op het punt van de defensie in het parlement be stond, zeer veel en zeer goed werk kunnen verrichten en daarvoor zijn wij hem dankbaar", aldus de heer Algra (a.r.). „De heer Staf heeft zich met grote energie en werkkracht gewijd aan de oplossing van een in feite onoplosbaar probleem", aldus V.V.D.-fractieleider mr. Van Riel. Mr. Vixseboxse laakte de kritiek, die o.m. door zekere persorganen op de minis ter is uitgeoefend naar aanleiding van „enige administratieve tekortkomingen". De c.h. woordvoerder meende dat de gemaakte fouten wel zeer overdreven zijn voorgesteld. De Christelijk-Historische j Unie rekent het zich in ieder geval tot een eer. dat een minister uit haar gele deren in de afgelopen acht jaar zoveel in het belang van de defensie heeft gedaan. De heer Algra (a.r.) meende, dat de „knoeierijen" bij het D.M.L. niets zeggen over het beleid van minister Staf. Elke minister en elk groot bedrijf kunnen iets dergelijks overkomen. De steun, die de minister in zijn ambtsperiode van het overgrote deel der volksvertegenwoordi ging heeft mogen ondervinden, biedt hem meer stof tot overdenking dan de kritiek, die op hem is geleverd, zo meende de heer Algra. Ir. Staf toonde zich in zijn aniwnord erkentelijk voor de waarderende woorden, tot hem gesproken. Hg erkende, dat hg l het (juist door de steun van de meerder- (Van redacteuren) Praktisch alle burgemeesters in de Amerikaanse staat New York hebben de gelegenheid van het bezoek aan prinses Beatrix aangegrepen om haar voor een of andere plechtigheid of feestelijkheid I uit te nodigen. Zij heeft eohter nog geen j enkele invitatie aanvaard. Een verzoek I om een eredoctoraat voor haarzelf of haar 1 moeder te accepteren, heeft zij afgewezen. Aan de voorbereiding van het feestpro gramma wordt thans gewerkt. Met zorg worden alle uitnodigingen bezien en op hun mogelijkheden onderzocht. De meeste zullen echter moeten worden afgeslagen. Koningin naar Utrecht j Koningin Juliana is van plan morgen avond in de stadsschouwburg te Utrecht de galavoorstelling van het toneelstuk ,De wonderbaarlijke schoenlappersvrouw' Dit toneelstuk wordt opgevoerd ter ge legenheid van het twaalfde lustrum van de Utrechtse vrouwelijke studentenver eniging. De heer T. J. Twijnstra. voorzitter van het Verbond van Nederlandse werkgevers, plaatsvervangend voor zitter van de Sociaal-economische raad en o.a. voorzitter van de com missie ontwikkeling nationale econo mie van die raad, is overleden. Sukarno ontvouwt zijn pl, an Sukarno heeft hedenmorgen zoals reeds aangekondigd was de grondwet gevende vergadering gevraagd terug te keren tot de revolutionaire grondwet van 1954, die het presidentschap met de feite lijke macht bekleedde. Hij pleitte voor een nieuw presidentieel kabinet, dat vijf jaren aan het bewind zal blijven cn het land „zonder inmenging of oppositie, zo als in het stelsel van liberale democratie" zal regeren. Hij betoogde, dat zijn geleide democra tie geen dictatuur zou betekenen en deed een beroep op de bevolking liberalisme en kapitalisme zo veel mogelijk te ver werpen en zeide, dat deze stelsels ver vangen moeten worden door geleide de mocratie en socialisme. Op alle terrein gaan wij steeds achter uit, zeide Sukarno, en pleitte voor een radicale en revolutionaire herziening van de staatsinstellingen ten einde een sta biele regering te vestigen ei te versterken. Waarnemers te Djakarta zijn volgens Reuter van mening, dat aanvaarding van Sukarno's plan een ernstige slag zou zijn voor de machtige communistische partij en de groeiende macht van het leger ten goede zal komen. Het leger zou dan een sleutelpositie krijgen bij de oprichting van een nationaal front, dat lijsten van vertegenwoordigers der in het parle ment vertegenwoordigde maatschappelij ke groeperingen zou opstellen. „Ik ben dankbaar, dat ik dit werk dat ik nu met een zekere weemoed in de steek laat, heb mogen doen. Wg hebben een goede krijgsmacht kunnen opbouwen. Men kan mg geen land noemen, dat een beter uitgerust leger heeft dan het onze. Wij hebben óf dezelfde uitrusting, óf een nog betere", aldus de minister. Dat de internationale situatie een ver mindering van onze defensie-inspanning in de naaste toekomst niet gedoogt, heeft ïr. Staf ook bij deze begrotingsbehande ling nog eens uiteengezet. „Wij zullen alles in het werk stellen om aan onze N.A.V.O.- verplichtingen te voldoen", zo betoogde hij. De heren De Dreu (soc) en De Gou (kath. v.) hield hij voor ogen, dat Neder land in militair opzicht niet te veel hooi op zijn vork neemt, doch integendeel met zijn NAVO-bijdrage het minimum nauwe lijks heeft bereikt. Wij moeten ons niet gaan vergelijken met landen die hun bij dragen gaan verminderen. Wij moeten juist een voorbeeld trachten te zijn en eerder zoeken naar argumenten om méér dan om minder te doen. Alleen zo is er een kans, dat een oorlog wordt voorkomen. In dit licht moet men ook de dienstpl'cht zien. De duur van de eerste oefening zou verkort kunnen worden, wanneer men meer beroepsmilitairen resp. vrijwilligers zou aantrekken. Met dit laatste moet men echter, mede in verband met de vergaande financiële consequenties, voorzichtig zijn. Toch wordt aan de werving van vrij willigers veel aandacht besteed. Er is een werkgroep gevormd, die de vraag bestu deert hoe beroepsvrijwilligers na afloop van hun contract in de industrie kunnen worden ondergebracht. Er bestaat in de industrie reeds thans veel vraag naar (technisch geschoolde) reserve-officieren en onderofficieren. Nieuw-Guinea Door de heer Algra (a.r.) is tijdens deze begrotingsbehandeling kritiek geleverd op een uitlating van minister Staf over de verdediging van Nederlands Nieuw- Guinea. In de memorie van antwoord had de minister gezegd, dat de Nederlandse regering er op meent te mogen rekenen, dat, in geval van agressie tegen Nieuw- Guinea, de Verenigde Staten en Engeland niet lijdelijk zullen toezien. De heer Algra achtte een dergelijke uitlating gevaarlijk, omdat er geen enkele preventieve wer king van uitgaat. De kans op en het gevaar van aressie zijn door de wapenleveranties aan Indonesië aanzienlijk toegenomen. Wij moeten een eventuele aanval op Nieuw-Guinea zelf kunnen afslaan en daarbij niet te veel steunen op onze bond genoten. Want wat zal Amerika bij een (onverhoopte) gedeeltelijke bezetting van Nieuw-Guinea doen? Het zal waarschijn lijk streven naar een ..staakt het vuren", naar een demarcatielijn, naar overdracht aan de V.N. en naar een „commissie van goede diensten". Dat zou dan een triomf voor Soekarno betekenen. Het is dan ook veel beter, dat de Nederlandse regering Indonesië duidelijk te kennen geeft, dat Nederland, wat de verdediging van Nieuw- Guinea betreft, paraat is. Ook i TNE AMERIKAANSE, Britse Westduitse deskundigen zijn het volgens het Franse blad Paris Jour nal eens geworden over het Engelse plan om de Russen in Genève een maximum aantal troepen in Midden- Europa voor te stellen. De deskundi gen zullen hun ministers van buiten landse zaken, die naar Genève gaan, in deze zin adviseren. 1. de Berlijnse kwestie moet aan vraagstuk van de Duitse hereniging worden gekoppeld; 2. van een terugtrekking der westelijken uit West-Berlijn kan geen sprake zijn; 3. een gemengde Oost- en Westduitse commissie moet het vraagstuk de hereniging behandelen. Amerika, Engeland en Frankrijk, wordt uit Londen gemeld, zouden ei zwaar tegen hebben, dat ook Nederland en België aan de onderhandelingen met Rusland deelnemen. Italië heeft reeds eerder verzocht aan het overleg deel nemen. Daarom zal de eerste keus op Italië vallen, wanneer men het met de Russen eens wordt dat ook andere lan den aan de onderhandelingen in Genève mogen deelnemen. De drie westelijke geallieerden staan op het standpunt, dat landen als Neder land en België ook een stem bij de ba- sprekingen moeten hebben, wanneer hun politieke en strategische belangen aan de orde zijn. Vermoedelijk zullen deze landen in een later stadium aan de on derhandelingen kunnen deelnemen. Verder zijn Amerika, Engeland en Frankrijk van mening, dat zij volken rechtelijk verantwoordelijk zijn voor de hereniging van Duitsland en het sluiten van een vredesverdrag. De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zullen 29 april in Parijs bespre kingen voeren met het oog op de komen de onderhandelingen met Rusland. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter. wiens benoeming gisteren door de Senaat is bekrachtigd, vliegt 17 april al naar Parijs. In Moskou komen de afgevaardigden van Rusland. Tsjechoslowakije, Polen en Oost-Duitsland 7 mei bijeen om de Ge- neefse besprekingen voor te bereiden. Inmiddels heeft de Russische regering aan Bonn een scherpe nota gezonden, waarin West-Duits!and wordt gewaar- nleiding de veronderstelling, dat Indonesië louter alleen voor zelfbescherming een krijgs- macht aan het opbouwen is. Toch meende de minister, dat de veiligheid van Neder lands Nieuw-Guinea voldoende verzekerd is. Ter voorkoming van een eventuele agressie zijn de nodige maatregelen getrof fen. Overigens dient men te bedenken, dat een verdediging van Nieuw-Guinea zon der steun van bondgenoten voor Nederland even onmogelijk is als een verdediging van het grondgebied in Europa zonder de steun van Navo-partners. De heer Algra heeft voorts gewezen op de propagandistische waarde van de Na tionale Reserve voor de weerbaarheid van ons volk. De a.r. woordvoerder be treurde het, dat de N.R. „nauwelijks meer enige kans maakt". Minister Staf gaf de heer Algra .weinig hoop op een ver betering van de positie der N.R. De animo. Zie vervolg pagina 5 (Van onze parlementaire redacteur) DE kabinetsformateur, prof. De Quay, zet zijn pogingen nog voort, ook al heeft hij van de V.V.D.- kandidaat-ministers te horen, gekre gen, dat zij geen wijziging in de zetelverdeling willen accepteren uit sluitend ten gunste van de C.H.U. De V.V.D. is dus niet bereid de heer Toxopeüs op te offeren, waardoor binnenlandse zaken naar de heer Beerman (c.h.) zou kunnen_gaan. De V.V.D. wil slechts dan met een ver schuiving in de zetelverdeling ak- J UITENANT-GENERAAL NASUTION, chef-staf van het Indonesische leger, is volgens het bulletin van de optsandelingen dezer dagen in Noord-Sumatra ternauwernood aan hinderlagen ontsnapt, toen deze een inspectiereis maakte. Voorop ging lichte infanterie van de Siliwangi-divisie. daarna volgden Nasu tion en zijn gezelschap in tanks en pant serauto's. De eerste hinderlaag der opstandelingen was bij Taratoeng. Zij openden het vuur op dc voorhoede van de Siliwangi-troepen in de mening, dat Nasution zich daarbij zou bevinden, doch Nasution was in dc achterhoede. Een kapitein der regerings troepen verloor daarbij het leven. In dc tweede hinderlaag nabij Sipirok openden de opstandelingen het vuur met bazooka's en machinegeweren op de stoet van mo torrijtuigen van Nasution. Zij vernielden twee pantserwagens en een jeep. Ook doodden zij een majoor van Nasutions staf. Onder het zware vuur van tanks en de regeringstroepen moesten zij zich te rugtrekken. Nasution gelastte een bezoek aan Sibolga af. Na de landing der opstandelingen op Morofai op Halmahaira een jaar geleden is hun sterkte van een tot vijf bataljons toegenomen door vrijwillige dienstneming der bevolking. Hun aanvoerder is majoor Abdulkadir, neef van de vroegere sultan Rondom Gorontalo vallen drie bataljons opstandelingen onafgebroken de rege- ngstroepen lastig. In een uitvoerig overzicht van het of- Een verkiezings-straatbeeld uit Algiers: bomontploffing in i auto die geparkeerd stond in een van de drukste winkelstra ten van de stad. Twee mensen werden gedood en minstens tien anderen gewond. fensief in Noord-Celebes, genaamd ope ratie Djakarta I, worden voor december en januari gemeld tientallen gesneuvel den bij de regeringstroepen, het buit maken van 20 zware wapens en twee pantserauto's en de gevangenneming van een stafofficier, over februari honderden gesneuvelden bij de regeringstroepen, buitmaking van twee houwitsers, een batterij veldgeschut en een tank, in maart het sneuvelen van een majoor, een kapitein en een tweede luitenant en hon derden soldaten. In Makassar is het ba taljon 715 uit Noord-Celebes terugge keerd Er waren slechts 200 man over. In een jaar tijds zijn in Noord-Celebes 9430 man regeringstroepen gesneuveld of gewond, aldus het bulletin, dat voorts nog de oprichting meldt van vijf batal jons door kolonel Sumual. koord gaan als ook de K.V.P. en de A.R. daartoe in principe bereid zijn. Nu de formateur weet met de V.V.D. en de C.H. niet verder te komen, ligt het voor de hand dat het beginpunt van de verschuiving in de zetélverdeling zal moe ien liggen bij de K.V.P. of bij de A.R.P. In principe schijnen beide partijen daar toe bereid te zijn. In de loop van deze dag zal waarschijnlijk wel blijken welke richting de formateur denkt in te slaan. De gemakkelijkste oplossing zou onge twijfeld zijn om te gaan schuiven met één van de drie zware departementen: Prof. Hallstein vrij gesproken Een rechtbank te Bonn heeft vandaag dr, Blankcnhorn, de Westduitse ambassa deur in Frankrgk een voorwaardelijke straf van vier maanden opgelegd wegens laster. Prof. Hallstein, president van de commissie van de Euromarkt werd vrij gesproken. Men verwacht dat de heer Blankenhom tegen de beslising in beroep Mar got Fonteyn vrijgelaten De Britse ballerina Margot Fonteyn is vanmorgen door de Panamese autoriteiten vrijgelaten na een gevangenschap van een dag. Zij moet Panama onmiddellijk ver laten. Op deze voorwaarde had de offi cier van justitie gisteravond haar vrij lating bevolen. Haar aanwezigheid in Panama zou onder de huidige omstandig heden ongewenst zijn. De danseres heeft de officier van justi tie verteld, niets te weten van het kom- plot waarvan haar man wordt beschul digd. Voor zij op vakantie gingen, had zij haar man zeven weken niet gezien. Naar verluidt ontkende zij niet dat haar man zich aan subversieve activiteiten heeft schuldig gemaakt. Zij verklaarde slechts, daarvan niets te weten. De gevangenis, waarin men Margot Fon teyn had ondergebracht, was van alle ge makken voorzien. Er waren zelfs bloe men aanwezig. Tijdens haar gevangen schap heeft zij een onderhoud gehad met een lid van de Britse ambassade. Volgens een bericht van de Panamese regering heeft de danseres vanmorgen het vliegtuig naar New York genomen, t ministerie van buitenlandse zaken L«|den deelde mee, dat zij zal door- JBHiaar Londen. economische zaken, sociale zaken of finan ciën. Het is echter maar de vraag of dit een reële mogelijkheid is. Van deze drie departementen is economische zaken on getwijfeld het zwakst bezet. Vanmorgen heeft de formateur eerst een kort onderhoud gehad met minister Staf en daarna met de ministers Zglstra en Klorapé en dc heer Korthals gezamenlijk. Men moet aannemen, dat de formateur een plan tot zetelverschuiving heeft i gelegd aan deze vier personen, die als contactlieden voor hun partijen kunnen worden beschouwd. Minister Zglstra Ireedt op namens de A.R., minister Klompé namens de K.V.P., Ir. Staf namens d C.H.U. en de heer Korthals namens d V.V.D. Jongen omgekomen bij „indiaantje" spelen Bij een indianenspelletje in Rutland, een plaats in de Amerikaanse staat Vermont, heeft maandag de 13-jarige Charles Andrus het leven verloren. Zijn vriendjes bonden hem vast op een brandstapel van droge takken en bladeren. Zij staken de stapel in brand en toen de vlammen begonnen op te laaien, liepen ze hard weg. Weliswaar wist Charles zich te be vrijden, maar pas toen het vuur de touwen had doorgebrand. Als een levende fakkel rende de jongen rade loos van angst en pijn naar een dicht in de buurt staand huis. waar men de vlammen met dekens wist De gevolgen waren echter zo dat het slachtoffer een paar uur later in het ziekenhuis overleed. Ontvluchte boeven gijzelen vrouw In de 6taat Californië in San Quentin zijn twee uitbrekers, de 24-jarige William Wérner en de 26-jarige Billy Wright, uit de bekende Amerikaanse gevangenis van St. Quentin ontsnapt Om zich de politie van het lijf te houden, zijn de beide „heren" op een bij de gevangenis gelegen pier gevlucht die zich ongeveer een acht honderd meter in de Stille Oceaan uit strekt. len vrouw, die op de pier aan het sen was. houden zij in gijzeling. Politie cipiers hebben de wacht voor de pier betrokken terwijl een motorboot rondom de pier vaart en een hef6chroefvliegtuig van de Amerikaanse kustwacht er boven Volgens een bemiddelaar hebben de misdadigere die zich in een clubgebouw da-t zich aan het eind van de pier bevindt hebben teruggetrokken, een mes op de keel van de vrouw gezet en dreigen zij haar te zullen doden, indien men hen niet laat ontsnappen. schuwd, dat zijn plaats als opslagplaats van kernwapens van het Westen bij een eventuele oorlog hopeloos zal zijn. West-Duitsland stelt zich bloot aan ge vaarlijke consequenties, zo gaat de Rus sische waarschuwing verder, door het leger uit te rusten met kernwapens, die door de Verenigde Staten zijn verstrekt. De kernbewapening van West-Duits land vergroot het gevaar van een mili tair treffen aanzienlijk, zo meent de Rus sische regering. In Axelse moordzaak arrestatie verricht De officier Van Ooyen van de rijks politie te Middelburg, die zich voor het onderzoek naar de Axelse moord zaak in Brussel bevindt, heeft mede gedeeld, dat het lijk van het slacht offer thans is geïdentificeerd en dat een verdachte is aangehouden- Volgens berichten uit België is het slachtoffer de 39-jarige gehuwde Julie Schietse uit Gent. De gearresteerde ver dachte zou zijn een zekere B. uit Blaas- veld, een plaatsje tussen Mechelen en Antwerpen De Belgische politie is dus niet over gegaan tot een arrestatie in Gent, zoals aanvankelijk verwacht werd, omdat naar deze plaats de meeste sporen leiden. De Belg werd in de afgelopen nacht reeds aan een langdurig kruisverhoor onderworpen, doch heeft tot dusver nog niet bekend. Bij dit verhoor waren zowel autoriteiten van de Belgische als de Ne derlandse justitie aanwezig. In de loop van vandaag keert de rechter van in structie van de arrondissementsrechtbank in Middelburg naar zijn woonplaats te rug. De Backer-Schitse uit Blaasveld. De ge arresteerde verdachte zou zijn een zekere B. uit Blaasveld, een plaatsje tussen Mechelen en Antwerpen. Het echtpaar was sinds 1948 gehuwd en zich in 1954 in Blaasveld gevestigd. De vermissing van mevrouw De Backer- Schitse was niet aangegeven bij de po litie. Haar man wordt nu door de justitie te Gent gehoord. Het slachtoffer is ge ïdentificeerd, nadat haar moeder de over blijfselen van haar japon en haar mantel had erkend. Het is al een heel oude wet die de inwoners van het Limburgse Venray verplicht een dag voor de gemeente te werken. Voor de gemeentekas niet irdig, 1 de kopen hun plicht af voor de somma van vier gulden, en dat brengt ieder jaar zo'n f20.000 op. Aldus niet sta tionschef M. van Vught: hij verkoos die ene dag „piekenieren" zoals men dat pleegt te noemen. Denk niet dat hij een makkelijk dagje had: drie gemeentefunctionarissen kwamen zijn prestaties met de schop controleren. Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en ochtend weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag overwegend zonnig en opnieuw iets ho gere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur licht bew. licht bew. licht bew. geh bew N i windstil zzw windstil windstil windstil windstil windstil windstil ONO windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1