Jlicumc £riltedjc OTournnl Stelde formateur De Quay aan V.V.D. zetelruil voor? Nederlandsche Bank ziet weg naar nieuwe welvaart Niet meedoen van CHU zou niet wenselijk zijn Regering bij besluiten van de president Winston Churchill stelt zich weer verkiesbaar Bemoedigende berichten in jaarverslag Margot Fonteyn, verdacht van rebellie, in arrest DINSDAG 21 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Fam'lleberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantuasUcfi is gljeblmn myn hert io teyl}e nspoet" Veertigste jaargang no. 11544 Or. E. DIEMER Mariniers zeggen GEEF ONS MAAR SNERT EN BAMI Zie pagina 5 Offer van andere partijen gevraagd? (Van onze parlementaire redacteur) T)ROF. DE QUAY zou vandaag nog een laatste poging doen om het extra- •*- parlementaire rechts-liberale kabinet te vormen. Door de onjuiste behandeling van de C.H.U., die het sluitstuk van de formatie moest zijn, heeft de formateur zichzelf heel wat moeilijkheden op de hals gehaald. Een oplossing is alleen nog maar te vinden in een verandering van de zetelverdeling. Dat zal dan een vrij pijnlijke operatie worden, omdat prof. De Quay zijn kabinet gereed heeft op volkshuisvesting en landbouw na. Dat zijn de twee departementen die door de C.H.U. niet begeerd worden. Zes jaar geëist tegen Duitser die man doodde Voor de Maastrichtse rechtbank heeft gisteren terechtgestaan de 19-jarige montage-arbeider Günther B. uit Ubach- Balenberg (Did.). Hij stond terecht wegens doodslag op de 32-jarige A. J. A., die hij met een revolverschot om het leven heeft gebracht tijdens een schermutseling tussen een groep Duitse en Nederlandse jongelui, i In deze zaak werd als getuige-dekundige de meester-geweermaker H. koenen uit Maastricht gehoord, die verklaarde dat het gebruikte wapen een alarmpistool was dat door bepaalde bewerkingen tot een deugdelijk schietwapen was omgevormd. I A. was zeer agressief opgetreden, zoals uit de verklaringen van andere Neder- landers bleek. A. had de verdachte her- haaldelijk aangevallen. Toen de Duitser na het lossen van een waarschuwings schot wegliep, de trap van een tunnel op, was A. hem nagelopen en toen loste de Duitser het dodelijke schot. De officier van justitie, mr. J. Corsten, I achtte de primair ten laste gelegde dood- I dag bewezen. De opzet, althans de voor waardelijk opzet, achtte hij vaststaan en de eis luidde 6 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. Vencken uit Sit- tard, wees op de mogelijkheid van aan wezigheid van noodweer of noodweer exces. Hij concludeerde ten aanzien van I de doodslag vrijspraak en bepleitte overigens terzake de mishandeling met dodelijk gevolg een grote clementie bij de rechtbank, die op 4 mei uitspraak zal doen. Stroom van giften voor de Koningin Vele kleine bedragen maken een belang rijk deel uit van het totale bedrag, dat wordt ingezameld voor het verjaarsge schenk aan de Koningin, zo is het comité dat de inzameling houdt, thans reeds ge- i bleken. Overigens zijn er ook al vele aan zienlijke giften binnen, maar het leeuwe- deel is toch wel de stroom van briefkaar- ten (adres: Po6tbu6 5000, Utrecht) waarop twee kwartjes of een gulden zijn bijge- plakt. Ook de plaatselijke activiteiten nemer, j sterk toe. Van verschillende gemeenten hebben de burgemeesters zich aaneenge- I sloten voor een gecombineerde actie. Op I verschillende plaatsen in de 6teden en dorpen vindt men opvallende bussen waarin men zijn gaven kwijt kan en el ders wordt met intekenlijsten gewerkt. Deze (laatste) week verwacht men het I meeste op giro 640.000, Amsterdam of bij 1 de banken. Koningin-moeder en Margaret in Rome Per straalvliegtuig zijn koningin-moe der Elizabeth en prinses Margaret van Engeland gisteren voor een particulier bezoek van vijf dagen in Rome aange komen. Zij worden morgen door de Paus in audiëntie ontvangen, doch wensen ver der als gewone toeristen de Italiaanse hoofdstad te bekijken. Dat daar weinig van zal komen bleek gisteren al uit de menigte die de vorste lijke gasten op het vliegveld verwelkom de. De aankomst verwekte enige opschud ding door het feit dat de piloot de start baan niet goed naderde. Het vliegtuig raakte even de grond, steeg toen weer op. cirkelde hoog over het vliegveld en maak te voor de tweede keer de landings manoeuvre. Rijbewijzen. Nederlandse toeristen zui len voortaan in Oostenrijk niet langer een internationaal rijbewijs hoeven te kunnen tonen, evenmin als de Oostenrijkers in ons land. Men zal met een nationaal rij bewijs kunnen volstaan. Er is nog een ogenblik met de gedachte gespeeld om voor deze twee ministeries „neutrale" figuren aan te trekken. Dat zou er op neer komen, dat de C.H.U. niet! meedoet. Dit lijkt ons echter voor de A.R.- kandidaat-ministers onaanvaardbaar. Met de C.H. in de regering en de A.R. ii kabinet, komt er van het eenheidsstreven van deze partijen niets meer terecht. Bo- De komst naar het Binnenhof van de heren Beernink (rechts) en Van Mastrigt, luidde gisteren de laatste fase in van deze kabinetsformatie: aan de bezwa ren van de C.H.U. tegen de „sluitpost-positie" waarin for mateur De Quay de Unie ge bracht heeft, zal nog tegemoet gekomen moeten .worden. vendien zou de positie van de heer Hazen- bosch, die secretaris is van het C.N.V., wel heel erg moeilijk worden. Gisteravond heeft de formateur lang durig geconfereerd met de demissionaire minister-president, prof. Beel. Beiden zul len naar een oplossing voor de moeilijk heden hebben gezocht. Hat is bekend dat de C.H. graag een zetel in de sociaal-eco nomische sector wil bezetten. Of deze wens vervuld kan worden is nog vraag. Met spanning wachtte men d ook af welke stappen de formateur vi daag zou ondernemen. Zij zullen ieder geval voor het lot van zijn poging van beslissende betekenis zijn. Hedenmorgen heeft de formateur nog een onderhoud gehad met de tweede voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der VVD, de heer H. A. Korthals. Om streeks het middaguur was prof. De Quay wachtende op het schriftelijk woord van de heer Korthals. Aangeno men werd, dat de VVD een zetelruil is voorgesteld. Haagse kamerkring steunt Beernink Hedenmorgen heeft de C.H. kamerkring 's-Gravenhage het volgende telegram aan mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de C.H.U., verzonden „De kamerkring 's-Gravenhage der C.H.U. staat geheel achter uw stand punt, dat de Unie bereid is tot mede werking aan een kabinet onder voor waarde, dat zij als volwaardig partner wordit erkend". Het telegram werd getekend door B. Bol, voorzitter en W. de Kruijf, Verschil van mening bij federalisten In de Beweging van Europese federa listen is verschil van mening ontstaan het ontwerp-programma voor 1059/ De afdeling Maastricht heeft de be en hiertegen gestalte gegeven in een ontwerp-resolutie. die men op 25 april op het landelijk congres m Amsterdam aangenomen wil zien. Hierin wordt ge zegd, dat de Europese beweging Neder land gefaald heeft bij het leveren van een bijdrage tot een Europese politieke kracht, onder meer door het ontbreken van een concreet en duidelijk actiepro gramma. De afdeling Maastricht wil daar om het hoofdbestuur opgedragen zien zo spoedig mogelijk een nieuw ontwerp- ieprogramma op te stellen. Herten vochten zich dood Twee hertebokken hebben op de Schal- terbergweg te Beekbergen een hevig ge vecht met elkaar geleverd, dat beide met de dood hebben moeten bekopen. De dieren gingen zo fel tegen elkaar tekeer dat een van de twee op slag overleed en de andere voor een groot gedeelte ver lamd werd. Een politieman heeft het dier met een pistoolschot uit zijn lijden verlost. te Nieuwerkerk aan de IJssel. voorzitter, en A. van Duist if Capelle aan de IJssel, secretaris, een telegram van de volgende inhoud aan de Unie.voorzitter, mr. Beer nink. en aan de fractievoorzitter in de Tweede Kamer, dr Tilanus. gezonden: „Moeilijkheden bij de kabinetsformatie mogen niet worden afgewenteld op onze Unie. Wij wensen u standvastigheid en wijsheid toe om de belangen van land en Unie te dienen." Baby met wagen aan 't varen Op een ongewone manier is gis teren in Rotterdam een kind te water geraakt en dit was weer oor zaak, dat de redding niet veel moei lijkheden heeft opgeleverd. Aan boord van het in de Koningshaven liggende Duitse Rijnschip Rhein- preussen 7 stond een kinderwagen, waarin de bijna een jaar oude Peter Keunig. De wagen was met een riempje aan een lier vastgelegd. Door onverklaarbare oorzaak schoot dat riempje los en de kinderwagen reed het dek af het water in. waar hij bleef ronddobberen. De 22-jarige matroos Kurt Bartsch, sprong meteen de wagen na en kon deze boven water houden. De vader van het kind, ook matroos op het Rjjn- schip, hielp toen de wagen weer op het schip te krijgen. Het kind was ongedeerd en had zelfs het grootste plezier. Sukarno vraagt bevoegdheden vragen hem grotere bevoegdheden te geven. Hij wil daarmee een einde maken aan een lange strijd over een definitieve grondwet voor de repu bliek. De president zal trachten terug te keren tot de beginselen van de revolutionaire grondwet van 1945, volgens welke de president werkelijke macht had. Vermanend woord tot de Russen heeft gisteravond een enthou siast gehoor uit de kieskring Wood ford in Essex meegedeeld, dat hij zich bij de komende algemene verkiezin gen weer verkiesbaar zal stellen voor het Lagerhuis. Een oorverdovend gejuich uit de zaal was zijn dank. Ontroerd stond Churchill weer op en zei „Dames en heren, laat ik uiting geven aan mijn dankbaarheid. „Als uw parlementslid zal ik mijn best doen u te dienen, tot mijn laatste adem tocht." Het was enkele ogenblikken weer hele maal de oude Churchill, die gisteravond sprak. Met klem sprak hij de bewering I van Chroesjtsjef tegen dat hij, Chur chill, de aanstichter zou zijn va koude oorlog „Ik heb altijd naar vrede met de Ri gestreefd en mijn uiterste best gedaan om Duitsland weer in het Europese ge zin terug te krijgen", zei hij. Churchill 1 Een presidentieel kabinet met de bevoegdheid om bij besluit te rege ren. mits de besluiten binnen een bepaalde termijn door het parle ment worden goedgekeurd. 2. Een parlement dat tenminste voor de helft bestaat uit vertegenwoordi gers van verschillende sociale groe pen terwijl de andere helft uit ver tegenwoordigers van verschillende sociale groepen terwijl de andere helft uit vertegenwoordigers van politieke partijen moet bestaan. De strijdkrachten zouden door 35 be- Minister Zijlstra Brood hoeft niet duurder te zijn (Van c i parlementsrodacbie) Er bestaat geen aanleiding maatregelen te treffen om de onlangs tot stand geko men verhogingen van de bloem- en tarwe- maelprijzen ongedaan te maken. Wel volgt de minister van economische zaken nauwlettend de bewegingen van de bloem en meelprijzen en zal niet nalaten grijpen, wanneer deze te hoog zouden worden opgevoerd. Dit schrijft minister Zijlstra in antwoord op schriftelijke gen van het Tweede-Kamerlid M. Bakker (comm.). Voor een verhoging var broodprijzen (op grond van de recente stijging van de bloem- en meerprijzen) bestaat, volgens de bewindsman, geen reden, omdat daarvoor de bloemprijzen ook nu nog te zeer beneden het peil eind 1958 liggen. vertegenwoordigd Een c vangrijk lichaam dat bekend zal zijn als een algemeen raad gevend orgaan voor de bevolking. Hierin zullen parlementsleden en vertegenwoordigers van sociale groepen en de provincies zitting hebben. Dit lichaam zal minstens eens in de vijf jaar bijeenkomen om een president en een vice-presi dent te kiezen. Alvorens president Soekarno donder- dag zijn grote wereldreis van twee maa den zal beginnen, zal hij zijn planni aan de grondwetgevende vergadering voorleggen. Men verwacht dat zij met een meerderheid van tweederden aange nomen zullen worden. Het leger heeft reeds nu bekendgemaakt dat het zijn zal geven aan de voorstellen. De Masjoemi echter zal waarschijnlijk ver zoeken de oude grondwet te wijzigen. De grondwetgevende vergadering heeft op dit ogenblik drie jaar vergaderd zon- •ereenstemming over een defini tieve grondwet te bereiken. TABAKSPROCES VERLOREN heeft vanochtend het verzoek van de Verenigde Deli-maatschap- pijen en Senembah om conservatoir te leggen op 1559 balen tabak uit Indonesië, afgewezen. Het gaat om een partij Sumatra-tabak ter waarde van ongeveer twee en half miljoen gulden, die naar Bremen is ver scheept om daar te worden geveild door de Deutsch-Indonesische Tabak-Handel- gesellschaft, waarin een aantal tabaks handelaren uit Bremen en het Indonesi sche beheersinstituut voor genationali seerde ondernemingen gelijkelijk zijn ver tegenwoordigd. Bovenste verdieping voor Dalai Lama De Dalai Lama is vandaag in Mus- soorie aangekomen, de stad die de Indiase regering hem tijdens zijn ver blijf in India als woonplaats heeft toegewezen. Hij neemt zijn intrek in een hooggelegen villa, waarvan hij de bovenste verdieping zal bewonen omdat niemand zich boven de god koning mag bevinden. vond overigens de Russische vrees voor een herrijzend Duitsland begrijpelijk. „Maar", vervolgde hij, de Russen moeten van hun kant begrijpen, dat wij niet kunnen gedogen, dat het aantal volken onder hun dictatuur toeneemt. West- Duitsland is onze bondgenoot in de N.A.V.O. Wij kunnen het niet in de steek laten. Wij mogen ook de mensen van West-Berlijn niet in de steek laten". Eisenhower schrijft Chroesjtsjef over staken kernproeven President Eisenhower heeft geprobeerd de impasse van de Geneefse ontwape ningsbesprekingen te doorbreken. Ver leden week heeft hij premier Chroesj tsjef van Rusland in een persoonlijk schrijven voorgesteld een akkoord te sluiten over het verbod van kernproe ven beneden een hoogte van 50 km boven de oppervlakte van de aarde. Een dergelijk verbod zou de eerste en belangrijkste stap kunnen zijn op weg naar een volledig akkoord over het staken van de kernproeven, zo schreef Eisenhower aan de Russische premier. Wij kunnen niet toestaan, vervolgde hij, dat de belangrijke onderhandelingen in Genève mislukken. De brief van Eisenhower is in hét vakantieoord in Augusta gepubliceerd nadat een Russische functionaris in Genève na afloop van de onderhande lingen van gisteren iets over deze brief had meegedeeld. 99 |LJet vanmiddag verschenen jaarverslag der Neder landsche Bank verklaart: Wij hebben het dal der recessie door schreden, doch zijn niet gestort in de afgrond van een diepe depressie. Wij zijn gekomen op wat lagere vlakte van bedrijvigheid. Daarna is een nieuwe stijging belangrijke toeneming van welvaart mogelijk. 2- Bij een voorzichtige groei kun nen de lonen geleidelijk weer gaan stijgen. Men hoede zich ervoor dit schoksgewijze te doen. Wij moe ons voor ogen houden, dat een loonstijging zonder toeneming van de produktiviteit, in werkelijkheid de loonsverhoging ongedaan maakt voor de arbeider, en dat men de groepen met vaste inkomsten door inflatie een deel hunner inkomsten be rooft. Met ingang van 1 mei Verkeerszondaars mogen op straat afrekenen q. Een stap iö gedaan naar een hechtere economische eenwording van Na 1 mei kunnen zoals bekend in som mige streken van het land verkeerszon daars voor eenvoudige overtredingen di rect met de bekeurende agent afrekenen De boete voor deze kleine overtredin gen is voor voetgangers gesteld op 2.50, voor fietsers en bromfietsers op 5 en auto's, motoren e.d voor gebruikers 7,50. Gaat men niet akkoord met deze „po litiële transactie" dan kan men, evenals nu het geval is, de zaak „voor" laten komen. Onder eenvoudige overtredingen val len onder meer het niet gebruik maken van oversteekplaatsen, het springen een rijdende tram, zonder licht rijden rijden in verboden richting. Mosterdgas zaait paniek in Polen Een wolk van mosterdgas heeft gisteren n het Poolse stadje Gorllce paniek onder i bevolking veroorzaakt. Een arbeider ad in een werkplaats een stenen kruik gevonden, die hij er zou mogelijk wodka inzitten met een houweel stuk sloeg. In plaats van wodkageur verspreid de zich echter een wolk mosterdgas, waar door de arbeider onmiddellijk flauw viel. Andere arbeiders moesten in een zieken huis worden behandeld. Er vormde zich een grote wolk die door de wind het stadje indreef. De bewoners sloegen op de vlucht. Specialisten slaag den er na enige uren in het dodelijke gas onschadelijk te maken. Jh. mr. A. K. C. de Braun is ontheven van zijn functie als plaatsvervangend lid van de raad van beroep voor het perso neel der koninklijke hofhouding onder dankbetuiging voor de gedurende een lange reeks van jaren in deze functie be- De uitverkoop van aandelen beliep 1200 miljoen, Dat kan aanleiding :ijn tot bezorgdheid voor dè waardevast- ïeid van het geld en als daardoor hel evenwicht in onze nationale huishouding komt te rusten op ongewis kapitaal. De ze uitverkoop is echter tevens een ge volg van de economische eenwording van het Westen. gulden i f. De woningbouw i6 hersteld. (Zie ook pag. 7) DE BEROEMDE Britse ballerina Margot Fonteyn is gisteravond op last van de Panamese autoriteiten gearresteerd onder verdenking van revolutionaire activiteiten. Haar echtgenoot, de voormalige ambassa deur van Panama in Londen, Rober to Arias, ontsprong de dans. Het gaat de Panamese autoriteiten in de eerste plaats om Arias. Met zijn vrouw maakte hij een zeereis en de re gering van Panama beschuldigt hem er van, tijdens deze tocht een komplot te hebben voorbereid. Hij zou een aanval hebben willen organiseren op een nizoen van de nationale garde even ten de hoofdstad. De Panamese politie kreeg zaterdag eigendom van een maatschappij waarin de familie Arias een groot belang heeft. De opvarenden van de boot vertelden, pas een ontmoeting te hebben gehad met Roberto Arias, die op zijn jacht Nola voor de kust verbleef. Bij die gelegen heid zouden zij nog meer wapens heb ben gezien. Men maakte zich dus gereed om Arias op te vangen, wanneer zijn jacht de ha ven van Panama zou binnenvaren. Arias kreeg echter in de gaten dat men hem op het spoor was en stapte op zee over op een garnalenboot. Hij is gevlucht naar familie die 115 kilometer ten wes ten van de hoofdstad aan de Stille Oceaan woont Margot Fonteyn, „dame of tbe British empire", kwam gistermorgen vroeg in Panama terug en wist onge zien te verdwijnen. Het duurde tot gisteravond, voor de politie haar had opgespoord en ingerekend. De nieuwe minister doet zijn in trede. Steunend op krukken gaat hij door de gang van het State Department: Christian Herter, de opvolger van Foster Dulles, minis ter van buitenlandse zaken der Verenigde Staten en daardoor een man die beslissingen zal moeten nemen van betekenis voor de ge hele wereld. De eenzame figuur in het kille gebouw, waar de ijzeren wil van John Foster Dulles heer ste men moet wel onder de in druk komen van Herters moed. Gekweld door ewrichtsontsteking, niet zo jong meer, neemt hij het roer over op het moment dat uiterst belangrijke besprekingen met de Russische leiders beginnen. WASSENAAR. Dezer dagen kreeg de Wasseaarse politie van een Haagse ingezetene de mededeling, dat hij op de Rijksstraatweg een portefeuille had gevon den met ruim 1000,— aan bankbiljetten. Een half uur later meldde zich aan het bureau de hevig geschrokken verliezer van het geld. Hij kreeg het adres van de vinder en was binnen de korst mogelijke weer in het bezit van zijn eigendom ,»iauria De eerlijke vinder werd ruim beloond. Mnllorc 1 Alciers „Kernexplosies bedreigen Engeland In Engeland wordt morgen en over morgen een oefening gehouden door de B.B.-organisatie. Bij het experi ment gaat men uit van de gedachte dat de bevolking bedreigd wordt door radio-activiteit ten gevolge van kern explosies. Voor het eerst zijn bij deze oefe ning, die elk half jaar wordt gehou den, ook de NAVO-landen Nederland, België, Frankrijk en Denemarken be trokken. Tijdens de alarmtoestand worden gegevens uitgewisseld over de nade ring van „radio-actieve fronten" die zich bij de „aanval' op het ene land, verspreiden naar de andere geallieer de naties. Generaal Delgado naar Brazilië De Portugese generaal Delgado. die als oppositiekandidaat bij de laatste presi dentsverkiezingen werd verslagen en op 12 januari politiek asiel kreeg in de Bra ziliaanse ambassade te Lissabon, is gis teravond naar Rio de Janeiro vertrokken. Dit betekent dat over de kwestie-Del- gado overeenstemming is bereikt tussen de Portugese en de Braziliaanse autori teiten. Delgado had asiel gevraagd omdat hij naar zijn zeggen gevaar liep te worden gearresteerd. De Portugese rege ring ontkende dit en weigerde aanvan kelijk hem een vrijgeleide te geven om het land te verlaten. Staatsgreep in Perzië op handen Volgens een bericht In het Engelse blad Daily Mail zouden waarnemers in Bei roet van mening zjjn, dat er een door de Russen gesteunde staatsgreep tegen de Sjah van Perzië op handen is. Zachter De Bilt verwacht tot morgenavond Bewolkt met opklaringen en op de meeste plaatsen droog 'VÜif weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin- gen- Zachter. Bijna nergens l '1/ nachtvorst meer. (Opge- maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur licht bew half bew WNW ozo windstil WNW windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1