Bonn wil Nazi slachtoffers 125 miljoen mark betalen tefei Rebellen actief bij verkiezingen Ploegenstelsel kan het brood goedkoper maken Eduard van plechtig Beinum werd herdacht Hl Nederland moet bereid 5 zijn concessies te doen Tunnel onder de Theems Indonesië weigert pas terug te geven Tien jaar Raad van Europa Muziek was welsprekender dan de drie redevoeringen ZWITSALETTEN MAANDAG 20 APRIL 1939 Onderhandelingen vandaag hervat iet 4- rijcl len op 1 ficspcc ederlanc Bennaa goeds geholp (Van onze speciale correspondent) iwmeesl was v. BONN, maandagmorgen d^nedtX/"'^NMORGEN zijn in Bonn de Nederlands-Duitse besprekingen voort- ggewerï gezet. Daaraan wordt ditmaal deelgenomen door de Nederlandse ags fien\*hesaurier-generaal> hetgeen er volgens ingewijden op wijst, dat voorfr °P het gebied der financiële problemen, waarover nu reeds meer dan 2twee jaren wordt onderhandeld, spijkers met koppen zullen worden ge- etbal >,a«en- hetreft vooral de door Nederland prealabel gestelde eis tot een een vo<Passende schadeloosstelling aan de slachtoffers van het Naziregime. 'tT^e Zowe* *n Nederlandse, als in Westduitse kringen is het cijfer de laatste onze v1^a£en a^s een speculatie betiteld, maar desondanks staat vast, dat de laatBondsrepubliek zioh bereid heeft verklaard 125 miljoen mark voor deze tchadeloosstelling op tafel te leggen. Het oorspronkelijke Westduitse de a9anh°d had 33 miljoen mark bedragen. Voor zijn overige financiële aan- tpraken jegens Duitsland rekent Ne- llCleilerZand nog op een bedrag van 135 miljoen mark. De bondsrepubliek is iot dusverre tot 75 miljoen mark t verla'6^aan' maar 'n ®0TWl verwacht men, Mantfot West-Duitsland ook de tweede ?n pertfederlandse eis zal inwilligen. Daar moet dan echter wel tegenover :r treuzelt Propaganda We; Men hoort ook in Nederland vaak v ondigen, dat alle conflicten tussen O West, ontmoetingen op het gebied i cultuur en schone kunsten toch zouden zijn. Wij geloven iVant het doel van al de; s, wat de communist! tangaat, altijd en louter: propaganda. Op lit punt kan hetgeen te New York met het iolshoi-ballet gebeurde ons een les zijn. roor het optreden van deze Russische i alletgroep in de Metropolitan Opera ;n veieSf0n£f een enorme belangstelling. Doch ijft dllras bleek, dat vele duizenden T?.5000 haartjes voor de 32 voorstelligen iet aan de loketten verkrijgbaar genepej fcon men ze krijgen van de „National iverdepwncil of American-Sovjet friendship"... vind ,s een Puur-communistische, subver- j. leve, fanatieke organisatie van rode paganda. Daar kon men entreebiljetten Doch dan kreeg men tegelijk Iele stapels folders, boeken, brochures er, inder materiaal thuisgestuurd, waarin dt 'oor, ^\eerlvhheden van 'iet Sovjet-paradijs ge- en> 'jjrezen werden. Natuurlijk hebben de tege}mer'kaanse autoriteiten snel ingegrepen. ondeodaf de New Yorkers de voorstellingen 1de de,u hunnen zien zonder overstelpt te iaar g!en met leugens over het „rode ïtwooifb"- Maar niet overal wordt de cultuur- eeschropaganda 20 s 8 o kken. (Els. 1 lpu4denauer ist wei Wat West-Duitsland betreft, Is er alle moceden om van een vernieuwing der poli- oriek iets goeds te hopen. Men kan een teleefde buiging maken voor de energie in e«n de oude Adenauer, maar belangrijker weer pn de aanwezigheid van die energie was peler iet feit, dat zij werd misbruikt voor de van een starre staatkunde, aanviaardoor een reële thans ook allerwege en vehogelijk geachte ontspanning in de ver- klasiouding Oost-West werd gedwarsboomd. Idenauers opvolgers zullen hem, zoals lebruikelijk, eren. Maar men mag hopen zij beter dan hij de eisen des tijd: killen verstaan. (De Groene). )lie De Prawda heeft onlangs over een 'Teemde geschiedenis geschreven, die 'tschien voor sommigen de dood van i laatste illusie wat betreft de Sovjet- Ie betekent. Bij Ufa, een stad in een der ssische oliegebieden. ligt een kunst- tig meer. Dagelijks komen er een paar nnge olietreinen. 50 grote tankwagen per 'g, waarvan de inhoud in het meer rdt gestort. Het z\jn wagons die de Je naar vele delen van het land hebben ebracht en die terugkeren met nog enkele onnen olie op de bodem. Als het meer vol I wordt het in brand gestoken. Het duurt 0 dagen voordat de inhoud va 12.000 ton 1lieprodukten is uitgebrandDit gebeurt ok in verschillende andere Russische lliegebieden. De Russische produktie lijgt snel, de voorraden groeien sneller !an het aantal opslagplaatsen. Voor de torlog hebben wij het drama gekend van koffie, die in zee wed gegooid of werd erbranden dichter by huis van de groenten die vernietigd werden. Hat Ommunisme heeft er zich altijd op be- oemd dat het dergelijke misdaden kon 1oorkomenHet blijkt dat het zelfs op dit }unt niet beter is dan een ouderwets kapitalistische maatschappij. (Vrij Nederland). met enkele concessies zijnerzijds met na me wat betreft de teruggave van de in 1949 onder voorlopig Nederlands bestuur gestelde grensgebieden Elten en De Zelf kant. Voor het eerst sinds lange tijd is de situa tie thans zo, dat de mogelijkheid aanwezig is, de jarenlange impasse te doorbreken en in de langdurige Nederlands-Duitse onderhandelingen voortgang te maken en tot een oplossing te geraken. De situatie is echter ook zo, dat de schoen thans aan de andere voet zit, met andere woorden, dat de Nederlandse on derhandelaars ervan doordrongen moeten zijn, dat de liefde niet van één kant kan komen en dat de inwilliging van de Ne derlandse financiële eisen door West- Duitsland nu ook werkelijk zal moeten worden gevolgd door bereidwilligheid van Nederlandse zijde om de Duitsers inzake de Zelfkant en Elten tegemoet te komen. Dat dit onderwerp door de Duitsers thans aan de orde zal worden gesteld, blijkt wel uit het bezoek, dat de West duitse delegatieleider, ambassadeur dr. Robert Lahr, dezer dagen aan Elten heeft De inwilliging van de Nederlandse schadeloosstellingseis is voor de VVest- duitsers een concessie, waarvan het be lang niet mag worden onderschat. Zij zal voor West-Duitsland namelijk niet der enige consequenties blijven voo onderhandelingen over soortgelijke c die door nog tien andere Westcuropese landen naar voren zijn gebracht. Het inwilligen van de Nederlandse eis heeft voor deze landen een precedent ge schapen. Dit was een van de redenen, waarom Bonn zo lang heeft geaarzeld aan de Nederlandse eis toe te geven en er de voorkeur aan gaf de schadeloosstelling langs „liefdadige weg" te regelen. Met de schadeloosstellingseisen der Westeuropese landen is een totaalbedrag van tussen de 650 en 800 müjoen mark gemoeid. Het be hoeft daarom geen verwondering te wekken, dat men op het Westduitse ministerie van financiën over de in williging van de Nederlandse eis door het ministerie van buitenlandse zaken niet bijzonder te spreken is. Moskou waarschuwt Noorwegen Rusland heeft Noorwegen gisteren in een nota gewaarschuwd voor de gevaar lijke gevolgen van het toelaten van N.A.V.O.-base6 op Noors gebied. De Rus sen besohuldigen de Noren van toegeven aan de eisen van Westduitse militaristen. Het toelaten van N.A.V.O.-bases en van wapenopslagplaatsen voor het Westduitse leger tast de Russi6ch-Noorse betrekkin gen ernstig aan, aldus de nota. De schillen valt i et meningsver- n Noorwegen over voorstellen, om twee Westduitse stafofficieren aan 't noordelijk N.A.V.O.-hoofdkwartier te Kolsaas te verbinden. Zestien doden in Algerije TNE gemeenteraadsverkiezingen in Algerije zijn gisteren onder sterke intimidatie van de rebellen gehouden. Overal probeerden de op stand elingen de verkiezingen in de war te sturen. Zestien personen wer den daarbij gedood. Zestig stemmers geraakten ten gevolge van aanslagen gewond. Door het optreden der rebellen was de opkomst slecht. In de namiddag had in Algiers nog maar dertig procent van de kiesgerechtigden gestemd. Tot twee keer toe werd het sluitingsuur van de stem bureaus in de stad uitgesteld en geregeld reden auto's met luidsprekers door de stad om de bange kiesgerechtigden tot stemmen te bewegen. Maar het hielp wei nig. In andere steden lag het opkomstper centage wat hoger en liep soms zelfs op tot zestig procent. Bij Setig hebbep de opstandelingen het huis van een kandidaat van de gemeen telijke lijst in brand gestoken. De man zelf werd vermoord. In een ander dorp in de buurt van Setif ontvoerden de opstan delingen alle kandidaten van een verkie- igslijst, geselden hen en vermoordden de lijstaanvoerder. In Constantine, Oost-Algerije, gooide een terrorist een handgranaat naar een groepje mohammedanen bij een stembu reau. Twee personen vonden de dood en tien werden gewond. In 150 dorpen ten oosten van Algiers zijn de verkiezingen uitgesteld, omdat het Franse leger de veiligheid van de kiezers niet kon waar borgen. Het zal zeker een week duren voordat de verkiezingen in geheel Alge rije zijn gehouden. Niet alleen zijn de verkiezingen tegen gewerkt door de Algerijnse rebellen, maar ook door de Franse extremisten. Zo hebben drie uiterst-rechtse organi saties, die ontevreden zijn over de Alge rijnse politiek van De Gaulle, een op roep doen uitgaan om niet te stemmen. In Parijs is gisteren meegedeeld, dat de Algerijnse leiders van de ver zetsbeweging, die in Kairo verblij ven, het onderling niet eens zijn. Het grootste deel van de leden van de „Vrije Algerijnse Regering" zou thans welwillend staan tegenover het aanbod van De Gaulle, onder handelingen te beginnen. Door deze ontwikkeling bestaat meer kans op een werkelijke vrede in Algerije. Generaal Schaper blijft nog aan De chef van de luchtmachtstaf, tevens voorzitter van het comité van chefs van staven, de luitenant-generaal H. Schaper, zal voorlopig nog in functie blijven. Op grond van zijn bijzonder grote kwalitei ten zal hij hoewel het ongebruikelijk is dat men dit langer dan drie jaar blijft zijn functie van chef luchtmachtstaf behouden. Vrijhandelszone. Economen, politici, in dustriëlen en vertegenwoordigers van vak bonden uit Frankrijk, West-Duitsland. Ita lië, Nederland, België en Engeland hebben te Londen beraadslaagd over de mogelijk heden van een nauwere samenwerking tussen het Gemenebest en een Europese groepering, waartoe ook Engeland zou be horen; de socialistische oud-premier Attlee woonde de conferentie als v nemer bij. Verschnrc. Bij uitgifte van 525.000 ge wone aandelen nagenoeg alle voorkeurs rechten gebruikt. Twee mijnwerkersploegen hebben zich gisteren door de laatste meter klei en krijtsteen gewerkt, waarmee de verbin ding tot stand is gekomen tussen de noordelijke en zuidelijke helft van een verkeerstunnel onder de rivier de Theems, die twaalf miljoen pond ster ling heeft gekost. Zeven en een halve meter beneden het wateroppervla.k sloegen de arbeiders een fles whisky stuk ter viering van dit hoogtepunt van het werk, dat twee jaar heeft geduurd. De verkeerstunnel verbidt Dartford aan de oever van Kent met Purfleet in Essex. Het gedeelte van de tunnel dat zich onder water bevindt is driekwart kilometer lang. De arbeiders hebben het werk moeten verrichten in samenge perste lucht, opdat geen water naai binnen zou sijpelen. Tenzij Hasselman meewerkt HET INDONESISCHE ministerie van buitenlandse zaken heeft afwijzend beschikt op,het verzoek van de heer A. H. Hasselman, Nederlands diplomatiek vertegenwoordiger te Djakarta, het paspoort van de heer N. J. Scheele terug te geven. De heer Hasselman deelde dit mede na een bezoek aan de secretaris-generaal van het ministerie, Suwito, waarbij hij het paspoort en een nieuw uitreisvisum had gevraagd. De Indonesische regering heeft latenlteiten nog geen officieel antwoord van de weten, dat zij de heer Scheele, die donder- heer Hasselman hadden ontvangen op hun dag juist voor zijn vertrek naar Neder- verzoek om diens medewerking, land van het passagiersschip Borneo was Het verbod van het Indonesische gehaald, wil horen over de vrijlating van persbureau Pia is thans geëindigd, de heer H. C. J. G. Schmidt. De heer Has selman kreeg ten antwoord, dat het pas poort niet wordt teruggegeven, tenzij hij bereid is te helpen bij het onderzoek naar de vraag of de heer Scheele betrokken is geweest bij de vrijlating van de heer Schmidt. De heer Hasselman voegde eraan toe, dat hij eventueel bereid zou zijn toe te stemmen in een onderzoek indien eerst het paspoort en het uitreisvisum zou zijn over handigd. Hij zeide niet te weten of Neder land een protest zou indienen. Een zegsman van het Indonesische mini sterie van buitenlandse zaken verklaarde, dat de heer Scheele geen diplomatiek pas poort bezit en dat de Indonesische autori- De Raad van Europa viert vandaag in Straateburg zijn tienjarig bestaan (de organisatie is op 5 mei 1949 opgericht) met een academische -zittirug vaq de raad gevende vergadering, ontvangsten van het ministercomité en de afgevaardigden uit de vijftien landen door de Franse pre mier en de plaatselijke autoriteiten, een daosgaia en een groot vuurwerk vanaf de beroemde kathedraal. Bejaarde overreden. Op de Zwolseweg in Apeldoorn is gistermorgen de 79-jarige fietser H. Eikelboom, toen hij linksaf sloeg, door een hem achteropkomende auto gegrepen. De man was op slag dood. Economischer produktie is geivenst Ook op het platteland sprake van een geleidelijke overgang Van onze soc.-econ. redactie) F)E WEG VAN MEEL TOT BROOD loopt in de broodfabriek over rol- letjes. De produktie geschiedt geheel automatisch. Aan de ene kant van het bedrijf wordt bloem aangevoerd en in grote cilinders gestort. Aan de andere zijde lopen prachtige broden over een band het magazijn in. Daar verdwijnen ze in de karren van de broodlopers of gaan ze per auto naar de filialen. Aan het produktieproces komen maar weinig mensen te pas. De enkelen, die er zijn, letten op, dat er geen broodje uit de band springt en controleren de (kostbare) apparatuur. Zo werkt het grootbedrijf. Elke dag produceert het duizenden broden, wit en bruin, gesneden of niet gesne den, klein en groot. Elke dag wordt de produktie groter. Elke dag ver overt de broodindustrie meer terrein. Is het niet binnen haar rayon, dan daarbuiten. Het grootbedrijf lijkt hard op weg (Van onze Kunstredacteur) TTr- EDUARD VAN BEINUM is plechtig herdacht. In het gebouw waarin hij vorige week stierf, en door het orkest, waaraan hij jarenlang zijn kracht had gegeven. Het Concertgebouw te Amsterdam stond zaterdag middag in het teken van de rouw. De dirigeerstoel was omhangen met grijs velours, daarvoor hingen rouwkransen en stond het borstbeeld, dat de beeldhouwer Mari Andriessen van Van Beihum had gemaakt. Er was een merkwaardige ernstige stemming in de stampvolle zaal, waar ook het concert haast niet gesproken werd. dfitie, steunend op wat zijn voorganger gedaan had. De hiele wereld leefde mee met dit overlijden. Vele hoogwaardigheidsbekleders, vele musici, vele vrienden van Van Beinum waren aanwezig. Vooraan de vertegen woordiger van H.M. de Koningin, kamer heer b.d. jhr. F. J. van Lennep. de minis ters Cals en Beel, de commissaris der Koningin in Noordholland dr. M. J. Prin sen. de Amsterdamse burgemeester, de fractie-voorzittere der Eerste en Tweede Kamer, gemeenteraadsleden, vele leden van het korps diplomatiek, familieleden van Van Beinum, bestuursleden van het Londens Filh. Orkest. Ned. dirigenten en radio-vertegenwoordigers. Daarachter de vele bewonderaars en vrienden, de mu sici, scheppende en uitvoerende, de crl- bici en het publiek, allen met het onbe stemde gevoel van een leegte in deze zaal. Want al begaf de jonge dirigent Ber nard Haitink zich nog zo schuchter de dirigeerstoel, toch bleef deze voo. gevoel van al die ludsteradrs leeg. Het was alsof Haitink achter het borstbeeld van Van Beinum wilde wegkruipen, alsof hij zich visueel niet wilde laten gelden Was deze zelfde lessenaar niet vóór hem betreden door twee topfiguren, di vergeten kunnen worden in het Neder landse muziekleven: Willem Mengelberg en Eduard van Beinum? In 1951 overleed Mengelberg, ergens ver weg in Zwitser land, als een balling, haast ongemerkt, maar een orkest nalatend, dat aan de top van muzikaal Europa stond. Vorige week overleed Eduard Van Beinum. geliefd geëerd, voortbouwer van een grote tra- te zijn naar een monopoliepositie, vooral in de grote steden. Een stad als Den Haag betrekt voor 75 procent brood van de fabrieken, die daar in de laatste jaren tot één bedrijf zijn samengesmolten. Dat bedrijf heeft meer capaciteit dan Den Haag kan afnemen en exporteert daarom. Het exporteert verpakt en veredeld brood naar Frankrijk en Duitsland en levert aan het Amerikaanse leger in Duits land. Het broodbakken is hier geen ambacht meer, maar industrie! van dat centrale bedrijf, dat ten slotte een fabriek wordt, omdat het auto matisch gaat produceren Ploegenarbeid Wat is het streven van het groot bedrijf? Het wil invoering van het ploegenstelsel en tracht voor dat plan de overheid te winnen. Want, zegt de broodfabrikant, invoering van ploegenstelsel betekent economischer produceren (dus mogelijk broodprijs- verlaging) en een gunstiger sociale positie van de werknemer. Dit stelt het grootbedrijf zich (en de fabrieken die exporteren gen het al doen): nacht- en dagploe- gen, die periodiek kunnen rouleren, om de week bijvoorbeeld. De nacht ploeg zou om twaalf uur moeten be ginnen en om half acht, als de dag- ploeg komt, naar huis gaan. Het per soneel zou dan om de week een vrije zaterdag hebben (op zaterdagmorgen werkt de dagploeg niet) en een 45- urige werkweek. De grootbedrijven, die nu vaak in een stad met meerde re fabrieken werken, waarin even- zovele dure installaties staan, zou den het dan met een of twee fa brieken af kunnen, hetgeen een ge ringere afschrijving en dus een kos tenverlaging tot gevolg zou hebben. In de provincie is die ontwikkeling van de industrie nog niet zo specta culair. Maar ook op het platteland iw.e<K?ve"in?'"if, hS ^Lb'drijT. Meer verkooppunten In sommige plaatsen is dat al te 'ion Daar voegen een aantal middenstands bakkers hun bakkerijen samen tot een plaatselijk bedrijf, dat brood pro duceert voor een klantenkring, die tot vèr buiten de plaats reikt. Andere bakkers kunnen die concurrentie niet aan en betrekken steeds meer brood Amsterdamse Toonkunstkoor open den de herdenking met het slotkoor uit Bachs Matthaus Passion: „Wir setzen uns mit Tranen nieder". Het was aangrijpende uitvoering, in alle eenvoud, alle oprechtheid en alle zuiverheid ge bracht. Zonder enig effect heeft Haitink de plechtige herdenking ingeleid. En ook zonder enig effect heeft hij de herden king uitgeleid rnet het Adagio uil Bruck- ners Achtste Symfonie. .JHeine Achte ist ein Mysterium". heeft Bruckner gezegd. Ja, het Adagio is het mysterie van de verstilling en van de overgave, het mysterie van de schoonheid, die de aarde omhoog voert. Was er betere muziek denkbaar, dan Juist dit étuk, dat Van Beinum zo na aan het hart lag? En dat door Haitink in een ongelooflijke rust en beheersing werd uitgevoerd. Ja, deze muzikale herdenking wa; eigenlijk Voldoende, was veel welspre kender dan a". die platgetreden superla tieven van de sprekers op deze herden king: van staatssecretaris Höppener. var de Amsterdamse wethouder De Roos er van de voorzitter van de Ned. Orkest- stichting mr. W. F. Schokking. Zeker, hebben alle eigenschappen van Van Bei num willen opsommen, ze hebben hem laten zien als mens en al6 musicus, i ze zijn één ding vergeten, ril. dat Van Beinum een grondige hekel had aan gelijke hulde-speeehjes. Mr. Schokking zei heel terecht: ..Eduard van Beinum di rigeerde vanuit het luisteren. De drie herdenkingsredenaars hebben gesproken vanuit eigen estetiserende 'oordkeus Ze hebben dus zichzelf doen horen, niet Van Beinum. Ze hebben geten te luisteren naar Van Beinum. Het tragisch een dergelijke opmerking te moeten maken, maar het is nodng. omdat die mooie woorden de werkelijke Van inum geen recht Heten wedervaren Dat heeft wel het Concertgebouworkest gedaan en het Toonkunstkoor en diri gent Bernard Haitink. Het 10-jarig meisje Charlotte Elisabeth Göbels uit Amsterdam is zondagmiddag bij de Papelaan op rijksweg nr I onder Muiden door de 29-jarige motorrijder J. W. Giessen uit Zwolle aangereden en zo ernstig gewond, dat zij vrij kort na het ongeluk overleed. Pleegouders bepleiten nieuw overgangsrecht in adoptiewet De voorzitter van de Nederlandse ver eniging van pleegouders, mr. A. Stempels, heeft op de jaarvergadering te Zwolle herziening van het overgangsrecht in de adoptiewet bepleit. De praktijk heeft na melijk uitgewezen, dat er lacunes in deze wet zijn, waardoor pleeggezinnen, die reeds bestonden voordat adoptie mogelijk werd, getroffen worden. In deze oudere pleeggezinnen komt bijv. een leef tijdsverschil tussen pleegoudere en pleeg kinderen voor, dat groter is dan vijftig jaar, waardoor adoptie onmogelijk wordt Ook meerderjarige pleegkinderen, die in middels ouder dan dertig jaar zijn gewor den, kunnen niet geadopteerd worden. De vereniging van Pleegouders zou hierin verandering willen zien. De positie van de pleegoudere is welis- •aar verbeterd, doch voor vele gezinnen zonder adoptiemogelijkiheid zijn er nog ernstige problemen. Alleen wijziging van de wetgeving terzake van de ouderlijke macht en voogdij en van ontheffing en ïtzetting van ouderlijke macht zal hier- verandering kunnen brengen. Het ledental van de vereniging, aldus bleek uit het jaarverslag van de secre taris, de heer E. Hoogland, is iets terug gelopen, omdat leden, die adoptie hadden verkregen bedankt hebben. Sabotage bij Fokker in Brazilië? De Braziliaanse politie heeft zaterdag m onderzoek ingesteld naar een ver meende sabotagepoging bij de vliegtuig fabriek Fokker te Rio de Janeiro. De maatschappij heeft er zich vrijdag bij de de politie over beklaagd, dat giftige dam pen. die uit een verstuifinstallatie ont snapten. bijna een paniek in de fabriek veroorzaakt hadden. De politie onderzoekt thans of iemand wellicht een zuur in de installatie ge gooid heeft, om de dampen op te wekken. Het grootbedrijf streeft naast ring van het ploegenstelsel ook naar een vroegere verkoop van vers brood. De tien uur-grens zou tot acht uur moeten worden teruggebracht om meer tijd voor het bezorgen te krij gen. De bezorger, die nu met twintig weekuren geen volledige dagtaak ■-7 heeft en voor wie dus allerlei kar- weitjes gevonden moeten worden, - -ou dan aan het bezorgen een full- me-job hebben en meer aandacht an zijn klanten kunnen schenken. De continuproduktie betekent voorts dat de fabriek meer verkooppunten hebben en dus parallellisatie verkoop van brood in meerdere levensmiddelen- hedrijven. Naast het filiaal kunnen ook andere winkels uitstekend het verpakte edelbrood aan de man bren- de fabrikant. Het verpak te edelbrood komt hoe langer hoe de mode en al is het duurder, [toch bestaat een derde van de afzet de grote steden al uit dat verpak- brood. De industrie ziet die ver koop uiteraard gaarne stijgen, want het verpakte brood is hygiënischer, blijft langer vers (attractief voor het lunchpakket dus) en kan in de fa briek in dagproduktie gebakken woi^ De kleine bakker Heeft de fabrikant met deze plan nen geen oog voor de klein bakker, die bij een dergelijke industriële wet geving onherroepelijk het loodje zou leggen? Immers, hij kan nooit mee doen aan het ploegenstelsel en zou, brood verkocht kan worden, de ge hele nacht voor de oven moeten staan, om net als zijn concurrent op tijd klaar te komen. Laat hem brood van ons betrekken, zo meent het grootbedrijf en laat hij zich dan specialiseren op de banket bakkerij. Tenslotte maakt de schoen maker ook geen schoenen, hij betrekt ze van de schoenfabrieken en ver koopt en repareert ze slechts. In tal van branches is de situatie zo ge groeid. Waarom in de bakkerij dan niet? In bepaalde kringen in het groot-' bedrijf leeft daarbij de gedachte om bij invoering van de industriële wet- geving de kleine bakker een tijdlang te steunen. Hij zou als overgangs- maatregel een vergoeding moeten hebben en die zou moeten komen uit een eventuele broodprijsverlaging. J Komt het ploegenstelsel er door en betekent dat een broodprijsverlaging, dan moet die niet in eerste instantie i aan de consument ten goede komen, maar aan de gedupeerde kleine bak- 2 ker, zo meent men. De uitvoering van een dergelijke steunverlening zou de taak van de overheid moeten rijn. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5