Hoogste punt van Leidse studentenflat bereikt s BRYLCREEM Vrouwen bij Litteris in liet middelpunt Kerkelijke viering van koperen feest van „De goede Herder" Werninks betoiimaatscliappij had bevredigend jaar O NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 20 APRIL 1959 Agenda voor Leiden Pannebier zonder pannen Maandag Den Burcht. 7.30 uur: filmavond Leids Onderling Ziekenfonds. Rijksmuseum Volkenkunde. 8 uur: Ned. Bond Oud-Strijders afd. Leiden, dr. P. H. Pott over ..Met de Van Gogihs naar het land van de Rijzende Zon". Schouwburg. 8 uur: K. en O., toneel gezelschap Joham Kaart met Potasch en Perlemoer in Textiel. OEGSTGEEST: Willem de Zwijgerkerk, 7.45 uur: commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting. „De zorg voor de aanstaande ionge moeder". OEGSTGEEST: zaal achter Geref. kerk, 8 uur: oprichtingsvergadering Oegstgees- ter Arjos. drs. H van der Laan te Voor burg over „Samen-leven". LEIDERDORP: gebouw Eikenlaan, 8 uur: afd. van Jonge Kerk. kapelaan Kees- sen over de liturgie in de R-K Kerk. Dinsdag Stadsgehoorzaal. 2 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest. 61ste jeugdcon- eert. Maatschappij voor Toonkunst. Gebouw Levendaal 1. 2,30 uur: com missie huishoudelijke en gezinsvoorlich ting, „Hoe komen wij uit met ons huis houdgeld?" Gebouw Rehoboth, 7.30 tot 9 1 eeptie Ex Animo ter gelegenheid jarig bestaan. Stadsgehoorzaal. 7.45 uur: klein kunst ensemble van de Vrije UniversiteLt te A'dam. instructie-avond voor Zuid-Hol land voor Geref. jeugdverenigingen. Den Burcht. 8 uur: filmavond Leids Onderling Ziekenfonds. Museum van Oudheden, 8 uur: prof. dr. W. Glasbergen, A'dam, over „Hunebed den en trechterbeker-cultuur". Antonius-clubhuis, 8 uur: K. en O.-film- studiekring, „Een circus vluchtte". Stadsgehoorzaal, 8 uur: kleine zaal, Vola Leiden met Amerikaanse films. Geref. jeugdhuis, 8 uur: voorjaarsver gadering district Leiden Geref. school verband. D. Zuiderveld over „Hoe kan de school de huiselijke opvoeding be ïnvloeden?" LEIDERDORP: dorpshuis, 7.30 uur: uit voering gymnastiekvereniging „Sparta". Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis. 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Stationsweg 2. 3 uur: opening showroom General Motors, door wethouder A. J. Jongeleen. De kleine Burcht. 8 uur: Leidse ver eniging van Postzegelverzamelaars, leden vergadering. Schouwburg. 8 uur: toneeluitvoering Litteris Sacrum. Gebouw Prediker. 7.45 uur: feestavond ter gelegenheid van 12%-jarig bestaan van Hervormde zondagsschool „De goede Herder". LETDERDORP: dorpshuis, 7.30 uur: uit voerina gymnastiekvereniging „Sparta' Consultatiebureau Rijnsburgerweg 70, 8.30 uur: ledenvergadering afdeling Lei den Vereniging tot bestrijding van Tu berculose. Het gulden Vlies, 8 uur: ledenverga dering Bedrijfscommissie voor het Leid se Bakkersbedrijf en bedrijven randgemeenten, bespreking vakantiere geling. Donderdag Marekerk, 6.30 uur: St. Jorisherden- king Leidse padvinders. Hooglandse Kerkgracht 33a, 8 ut broederschap oud-padvinders. St. Jori herdenking. Het gulden Vlies. 2.30 uur: Leidse vt eniging van Huisvrouwen, ir. J. Hammes over „Uit de wereld der edelstenen' Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O.-cor eert Residentie-Orkest onder leiding va W. van Otterloo. m-m.v. Theo Olof e Herman Krebbers. Sohouwburg, 8 uur: toneelavond va Litteris Sacrum OEGSTGEEST: Het witte Huis. 7.45 uui afd Rijnland Ned. Rode Kruis, leden vergadering. LEIDERDORP: dorpshuis. 8 uur: jaar vergadering zwemvereniging De Does. Prediker, 8 uur: jaarfeest Christelijke Metaalbedrijfsbond, afdeling Leiden, neel van het chr. mandoline- en toneel gezelschap Sempre Avanti. Vrfldag Foyer, gehoorzaal. 8 uur: K. en O.-film „Vliegende Hollanders boven het land van de Leeuw en de Mau-Mau". Koor Pieterskerk, 7.157.50 uur: avond gebed. Leidse Volkshuis, 8 uur: afdeling Lei den Stichting anti-atoombomactie, spre kers G. A. de Bock en pater S. Jelsma. Prediker, 8 uur: jaarfeest Christelijke Metaalbedrijfsbonds, afdeling Leiden, neel van het chr. mandoline- en toneel gezelschap Sempre Avanti. Zaterdag Schouwburg. 8 uur: toneelavond Litte ris Sacrum. Halte Rijnsburgerweg. 1.56 uur: Kon. Natuurhist. Vereniging, vertrek naar Clingenoaal. Stadsgehoorzaal 2.30 uur: vereniging van leraren en onderwijzers in de licha melijke opvoeding, demonstratiemiddag ter gelegenheid van 2de lustrum. Antoniusclubhuis, 8 uur: Ons Toneel brengt „Kapitein Venijn". Station. 1.30 uur: N.C.Reis-V„ vertrek naar bloemencorso. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. De apotheek Wilholminapark 8 te Oegstgeest, telef. 26274, is doorlopend ge opend. Tentoonstellingen schap in een nog bij lange na niet gesloten, in opbouw zijnd pand aan de Haagweg het glas hief, ter ere van het feit dat het hoogste punt van de bouw was bereikt. Men dronk het traditionele glas „pannebier", hoewel bij bedoeld gebouw geen pannen worden gebruikt en het geheel wordt gedekt door een plat dak. Dat pand aan de Haagweg was de stu dentenflat, die hopelijk in september reeds onderdak zal bieden aan 222 studenten van de Leidse universiteit. Het grote gezelschap bestond o.a. uit de voorzitter van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, prof. dr. D. J. Kuenen, en nog enkele andere leden, de secretaris van de academische senaat, prof. mr. J. E. Jonkers, de secretaris van curatoren, mr. N. F. Hof-jq*sadteden kunnen zich opg< stee, leden van de Centrale stichting voor Studentenhuisvesting, vertegen woordigers van het Leidsche studenten Corps en de Vereniging van vrou welijke studenten te Leiden en voorts de aannemers, opzichters en arbei ders, die het werk uitvoeren. Zo is dan zaterdagmorgen een belang rijke mijlpaal bereikt op de moeilijke weg. die reeds lang was ingeslagen om een eind te maken aan de nood op het gebied van huisvesting der studenten. Deze nood ont stond in feite na de oorlog, toen langza: maar zeker het verschijnsel „hospita" de Leidse burgerij aan het verdwijnen raakte, door welke oorzaak dan ook. Voor namelijk onder leiding van prof. mr. E M. Meijers werd toen getracht door mid del van studentenhuizen in deze moeilijk heid te voorzien, doch aangezien deze aangelegenheid op veel groter schaal diende te worden aangepakt, wendde men pogingen aan om het bedrijfsleven voor deze zaak te~ interesseren; het bedrijfs leven, dat In de laatste decennia steeds meer profiteert van werkkrachten, die een ■universitaire vorming hebben genoten. Zo ontstond de Centrale stichting Stu dentenhuisvesting, en mede door deze in stelling, door rijkssubsidie en door mede werking van de gemeente, die gronden beschikbaar stelde, kon twee jaar geleden het Piet Paaltjenspaviljoen aan de Pest huislaan worden geopend en staat thans de ingebruikneming van de grote sterflat aan de Haagweg voor de deur. De Lakenhal: Hedendaagse keramiek werkdagen geopend van 10 tot 4 uur; tot en met 27 april. BoerhaavezalenSchilderen en tekenen als vrije-tijdsbestedinggeopend tot en met 26 april, op werkdagen van 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 u.): The wind cannot read (14 jaar). Lido ,2-30, 7 en 9.15 u.): De boom der gehangenen (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 u.): Leila (14 jaar) Rex (2.30, 7 en 9.15 u.): Met de dood op de hielen (14 jaar) Trianon (2-15 en 7.30 u.): In tachtig dagen de wereld rond (alle leeftijden). Sterflat Het' complex dankt zijn naam aan de stervorm, waardoor het geheel is ver deeld in 12 van elkaar gesoheiden een heden, waarin 17 bewoners onderdak kun- vünden. Deze indeling is niet alleen bouwkundige overwegingen gekozen. Voorop stond dat de bewoners gemakke lijk met elkaar moeten kunnen omgaan, doch niet in te grote groepen, "terwijl is de mogelijkheid moet bestaan om het leven van de enkeling te leiden, indien gewenst. Elke groep van zeventien woon ïn geheel afzonderlijke etage. De ka zijn gelegen langs een. gang. Aan die liggen tevens een gemeenschappe lijke zaal, een waslokaal met één douche ier wastafels, en een keukentje, alke bewoner van de groep iets zichzelf kan klaar maken. In de kamer is alleen elektrische aansluiting voor radio en televisie en hier geldt het strikte kookverbod. Vandaar de afwezigheid van gas en water. Staande ir de kamer met het gezicht naar de gang deur. ziet men boven die deur een kleinere deur. die toegang geeft tot een berg ruimte, die boven de daarachter liggende gang loopt. Bij de huur is tevens het dige meubilair inbegrepen, zoals bed matras, bureau, tafel, stoelen en een kast. Het complex bestaat uit drie vleugels, elk van vier etages. De begane grond de vleugel is benut voor centrale 1 warming, fietsenstalling, bergplaats een conciërgewoning, waar tevens serviceruimte is ondergebracht. Voorts zijn daar oudere-jaarskamers ingericht, die geheel apart liggen van eigen douche en toilet, waardoor de bewoners, die wellicht voor hun laatste examen of voor hun promotie zwoegen, in alle stilte en afzondering kunnen werken. Elke eenheid, waarin dus plaats is voor 17 man, omvat vier soorten kamers, die in grootte en in prijzen variëren. Er is 1 kamer van 10 m2, waarvan de maand- huur 25 bedraagt. Daar komt voor ser vicekosten (centrale verwarming, elektra, gas, water, schoonhouden) 23 per maand bij. Dan zijn er 10 kamers van 11 m2, maandhuur 28, servicekosten 23,50, 2 kamers van 14,4 m2. huur 32,50, service kosten 24, en 4 kamers van 16 m2. 35 en service 25. De ouderejaarsvertrekken variëren in grootte van 10 m-2 33,50 plus ƒ24 service) tot 20,4 m2 41 plus 25). Opvoedkundig Musea Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen' burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch Garenmarkt 1 b: elke dag geopend tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst ln de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen- ourg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 t 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74. elke dag ilgemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 6 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 iur. behalve zaterdagmiddag Stedelijk museum De Lakenhal, Oude •ingel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 i 7: Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op :aterdag tot 1 uur Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- traat 27: maandag en woensdag van I tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 0 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag an 10 tot 5.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag eD :aterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal vooi de grotere |eugd> van 6 30 ,30 uur "8 avonds. Het ligt in de bedoeling de groepen v: 17 zo gevarieerd mogelijk te maken, op dat de bewoners in contact komen met jongelui van een andere studierichting, andere levensbeschouwing en ander maat schappelijk milieu, wat aan de persoon lijkheidsvorming ten goede zal komen. Een commissie, die onder leiding staat van de studentendecaan, zal zoveel mogelijk in deze rangschikking meewerken. Elke groep van 17 heeft voorts een nes- r. Deze zal geen pottekijker zijn, geen bemoeial, want de student moet een zo groot mogelijke mate van vrijheid genie- Doch de nestor dient toe te zien dat eer soepele voorschriften worden na geleefd, zoals bijvoorbeeld het verbod van Toneelavond S.R.O. Het toneelstuk dat een groep, be staande uit leden van de ontspan ningsvereniging van Smits Röntgen- apparaten, zaterdag in het Antonius clubhuis op de jaarlijkse feestavond opvoerde en dat tot titel had „lk huurde deze kamer", bleek wel heel geschikt om door amatuers te wor den gespeeld. Zij wisten de toeschou wers tenminste enkele uren met hun spel te boeien. ,,Ik huurde deze kamer", een thriller, werd geschreven door Wim Bischot. Het stuk speelt in Parijs in een artiestenho tel, waar na de raadselachtige dood van Las Palmas een particulier detective komt wonen. Het is knap opgebouwd en toch eenvoudig gehouden. Voor de spe lers bracht dit de mogelijkheid mee, hun spelgaven te ontplooien. Sommigen slaag den hierin uitstekend- Wij denken hierbij aan de knecht van het huis, gespeeld door H. Vermeulen. De hoofdrolspeler W. Rodenburg had een wel bijzonder lange tekst. Het feit dat hij een enkele keer stokte, doet aan de uitstekende wijze waarop hij zijn rol ver tolkte, niets af. Naarmate de ontknoping dichterbij kwam, raakten de spelers steeds beter in hun rol, en in het derde bedrijf was dan ook geen \spoor meer over van het aanvankelijk wat slepende De avond werd geopend door de voor zitter van de personeelsvereniging, de heer J. H. Vink. Ongeluk in Morspoort- kazerne Zaterdagmorgen om 11 uur is een 27- jarige glazenwasser uit Voorhout tijdens werkzaamheden op het dak van de kan tine van de Morspoortkazerne. te Leiden, welk dak bestaat uit een raam van ge wapend glas. gevallen en op een vijf meter lager gelegen stenen vloer terecht gekomen. Met een zware hersenschudding werd de glazenwasser door de E.H.D. naar het academisch ziekenhuis gebracht. Voorlopig wijst de zojudst genoemde com missie de nestoren aan; later wordt dit aan de groep zelf overgelaten. Het beheer van het gehele complex wordt toevertrouwd aan twee beheerders stafleden van de universiteit die een woning krijgen op het terrein. Zij zulen zich alleen in uiterste gevallen met de bewoners bemoeien. Alle kamers, die hopelijk In september zijn te betrekken, zijn nog niet verhuurd. bij de studentendecaan, jhr. mr. Ch. van Nispen tot Sevenaer, Rapenburg 6, tel. 20968, H. W. Dicke, Rapenburg 12, tel. 25189, J. Hoekert, Piet Paaltjenspad 8, tel. 26554, en J. Bobeldijk, adjunct-secretaris van de Stichting, Rapenburg 73, tel. 22044, allen te Lelden. Vermeldftn wij nog dat de Architect is de heer H. Postel te Bilthoven, dat de totale kosten, inclusief inrichting, ruim twee miljoen gulden bedragen, dat de Stiohting in de toekomst een tweede com plex in blokvorm vlakbij de sterflat hoopt neer te zetten en ten slotte dat wordt overwogen of de kamers, die gedurende de zomervakantie leeg staan, niet als hotelruimte kunnen worden verhuurd. Cooi haar bekoort Haar Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Dubbele uitvoering in Leiden (~\P DE LAATSTE avonden, die Litteris Sacrum dit seizoen geeft, staat de vrouw in het middelpunt. Niet alleen in de stukken, maar ook ir het spel. Men speelt in twee bedrijven De vrouwen krijgen hun zin, ge schreven door Serafin en Joaquin Alvarez Quintero, en een stuk in éér bedrijf van Luisa Treves, getiteld: De brief van Don Juan. Als wij ons niet vergissen is dit laatste stuk, een aantal jaren geleden ook door een beroeps gezelschap gespeeld. Het eerste stuk geeft de sfeer weer, en misschien ook de werkelijkheid, van een klein Andalusisch dorpje, waar Don Julian pastoor is. De vrouwen praten er graag over alles, en liefst over iedereen. Welk verschijnsel ook roddelen wordt genoemd. Soms deed het ons denken aan het werk van sommige Russische schrijvers, o.a. Tsjechov, die ook zo uitstekend het leven van deze mensen in zijn oppervlakkige doelloosheid weten te tekenen. Zonder doel is het eigenlijk ook weer iet, want zoals de oude dorpsdokter, Don Cecilia, opmerkt, zij krijgen hun zin bereiken hun doel. De charmante Adolfo uit Madrid, die plotseling in deze dorpsgemeenschap neerploft om de zaken een overleden oom te regelen, heeft bestemd voor de schone Juanita la Rosa. Ondanks alle gemopper en tegen stribbelen van Adolfo's kant, krijgen de dames hun zin. De slanke jongeman en de lieftallige jonge dame hebben geen geklets of aan moedigingen meer nodig. Juanita, bedre- in het maken copla's (gedichten van regels, die tot de Spaanse volkspoëzie behoren) zingt tot slot van haar Adolfo: a man in een zeilboot leek hij. zonder een kaart zijn koers verliest. t een vrouw de wind is. die blaast ar veilige haven, die zij verkiest. er zo wordt gezongen, dan zit de zaak wel goed. Navrant Het stuk na de pauze was van een heel andere aard. Misschien was het wenselijk geweest om in het programma er iets over te zeggen. Blijspel in één bedrijf. Jawel, dan toch een wonderlijk blijspel. Voor ons gevoel alleen naar de vorm. De tekst is niet vbn een blijspel. Die is j zien het stuk zó, dat Luisa Treves, hier laat zien hoe de mensen in dit stuk, vrouwen, hun eigen verlangens hebben en hun eigen interpretatie van de liefde, afhankelijk van de verschillende facto ren, zoals milieu, karakter en leeftijd- De liefde wordt hier gesymboli seerd in de figuur van Don Juan. In ieder mens leeft de hunkering naar liefde, maar ieder aoekt de vervul ling op eigen manier. De schrijfster heeft dat Verlangen en die vervulling uitstekend» in de verschillende per sonen weten waar te maken. De grote verdienste van Litteris is, dat men In de week van 9 tot en met 15 april Gevestigde en vertrokken personen Bij de dames heeft Litteris uitstekende krachten. hebben in belde stukken zoveel le- n.i'gespeeld, dat wij ditmaal niet namen zullen noemen. Het tweede stuk vonden wij beter dan het eerste. Men bleef in De brief van Don Juan, natuur lijker, men trachtte niet zo Spaans te doen als in het stuk vóór de pauze. Daar door werd het krachtiger en sprak ons althans meer aan. In De vrouwen krijgen hun zin, gespeeld onder regie van mevrouw C. Hageman- Verhagen probeerde men te veel op Span jaarden te lijken en men bleef gewone Hollanders. Zij, die hier als zodanig uit de toon viel, as mevrouw Rosien Hasselbach-Gay- :ma; die bleef gewoon, ook in een niet- Spaans stuk had ze op 4«ze manier siga retten gerold, geprobeerd rookkringetjes te maken, gesproken en gelopen. Maar daardoor had deze speelster sfeer. Degene, die het best het Spaans-zijn suggereerde was mevrouw Jet Reitsma- Klein Wassink. Ook de plastiek in dit stuk vonden we niet erg geslaagd. Het s te veel cliché-Maja-achtig. Het is eilijk, wij stemmen het dadelijk toe. zo iets goed te doen. In ieder geval s het voor ieder duidelijk, dat er hard gewerkt. De tekst werd goed gezegd Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Margaretha Johanna dr v D Groen en C van Duijn; Elias Ma- rinus zn v J Boekkooi en M C Oos terhout; Paulus Jacobus zn v C van den Hoek en E M Boerdam; Gratia Elisabeth dr v P Dullemeijer en M J BooijMonique dr v P J Lut en A van den Berg; Catharina dr v P Ravens- bergen en C Boom; Willem zn v J Guijt en A M Weijers; Cornelis Pau lus Maria zn v J F Q Montanus en C J M Stijnman; Francma dr v C Nieuwenburg en J A Langeveld. OVERLEDEN: J H de Vet, 48 jr, man; P F Groenendijk, 87 jr, weduwe v J Erkelens; C Wijnobel, 72 jr. GEHUWD: J W Bakker en A C Kiers; F P J Neubecker en M A J G De Liagre Böhl Cabaretrevue van Ons Grunnegerlaand Zaterdagavond bracht het „Gruno- cabaret, afdeling van Ons Grunne gerlaand", in de grote Burchtzaal, onder de titel „Tussen Lauwerszee en Roeten Ee", een cabaretrevue over het voetlicht. Dit cabaret, dat is samengesteld uit het gemengd koor, leden van de to neelclub en het muziekclubje „De Tiedverdrievers"was thans ver sterkt met de dansgroep „Charme en ritme" en de accordeoniste mej. An nie Schreyer. Het gezelschap, dat eens per jaar optreedt en zich dan meestal moet behelpen met een te klein toneel, had nu de nodige ruim te van beweging, wat het geheel zeer ten goede kwam. Aan de „show" was, vooral door de keur van costumes, veel zorg besteed. Een aardige vondst was al dadelijk het Groningse schoolklasje, dat van „meester Riks een aardrijkskundige les over Gronin gen ontving en dat ten slotte zorgde voor de introductie van hetgeen zou volgen. Er was veel te zien en te horen, alles werd in een voor amateurs behoorlijk tempo gebracht. De onvermijdelijke kleme pauzes tussen het twaalftal nummers van het programma werden prettig opgevuld door de accordeoniste. We hoorden van het koor vele nieuwe nummertjes, sommige liedjes begeleid door de Tiedverdrievers. Als een der aar digste Groninger liedjes vermelden wij „Beelden oet 't verleden." De Tiedverdrie vers kwamen telkens ln ander costuum met een internationaal programma, waarin vanzelfsprekend het Gronings niet werd verwaarloosd. Alleraardigste prestaties leverde heit dansgroepje „Charme en ritme" met „De dans der tieden", een en al gratie en charme. Noemen wij ook de schetsjes „Hai begreep er niks van" en „Hai haar al aine". Vermelding verdient zeker nog de bokspartij van Billy Joung en Robert Lime". Een farce, die zonder bloedneuzen en blauwe ogen verliep en zeer koddig Nadat de voorzitter onder grote instem ming van de aanwezigen alle medewerkers en in het bijzonder de heer Enzerink. de samensteller van de revue en leider van het cabaret,- had bedankt, bileven velen nog enige tijd gezellig bijeen. Aanhouding te Leiden De Leidse politie heeft een 23-jarige schilder, wonende te Leiden, aangehou den, die wordt verdacht van diefstal van verscheidene bromfietsen. TM DE dienst die gistermorgen i Marekerk is gehouden, werd het 12Vz jarig bestaan van de zondags school „De goede Herder" van de Hervormde wijkgemeente Molenwijk herdacht Ds. Van der Wiel ging voor en de kinderen van de zondags school zongen liederen. Hans Over- duin verzorgde de oudtestamenti sche Schriftlezing en Henk van der Wiel de nieuwtestamentische. kwam uitstekend over het voetlicht. Maar we zijn blij, dat we speel sters, die ons in het eerste stuk niet geheel voldeden in het tweede stuk zagen spelen op een manier, waar we alleen lof en bewondering voor hebben. Door Bob Hageman was een allerleukst décor gemaakt en voor de dames die de kostuums voor het tweede bedrijf zelf maakten aller hulde voor deze prestatie. A. C. Bouwman rijksambtenaar. Rl)nsburger»e8 Vy""vv;, de WUn. Rapenhu verpleegster. Lage Rijndijk 4 Relzevoort. RUn- i Mathenesserplein 43a; A. Lepelaar. Haven 3' derdorp. W. ZwUgerlaan 17: O E ^Wesl Brand. Morswcg 38. Heerlen. J. Majoor. Noordclnde 50. Ol- Advertentie.) VERKOOPSTER gevraagd tegen 1 juni VAN EGMOND BREESTRAAT 173. Hoewel de vooruitzichten aanvankelijk niet bijzonder gunstig waren, zjjn de sultaten over 1958 van de N.V. Werninks bctonmaatschappjj te Leiden bevredigend te noemen, aldus het verslag. Het bruto- saldo exploitatierekening (inclusief deel neming) heeft 1.750.062 bedragen (vorig jaar exclusief deelneming ƒ1.466.495). De algemene kosten bedroegen 1.055.941. Na afschrijving, een dotatie pensioen voorziening ad 100.000 (nihil) en ven nootschapsbelasting ad 175.549 (nihil), bedraagt het saldo winst 93.165 88.255). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een divi dend van 8 procent (7 procent). Het kapi taal blaef 1.001.000. Het restant ad 6.994 wordt naar een nieuwe rekening overgebracht. Het fabrieksbedrijf te Lei den slaagde erin. ondanks de scherper geworden concurrentie, de omzet te ver hogen. De gevolgen van het verlaagde prijspeil konden worden opgevangen door rationalisering en opvoering van de produktiviteit. Het natuursteenbedrijf V.O.N.K. was redelijk bezet en voerde belangrijke opdraototen uit. De afdeling bouwwafken was in rede lijke mate bezet. De collectieve arbeidsovereenkomst le verde geen bijzondere moeilijkheden op De uitkering voor goodwill van de doch teronderneming over 1957 werd ontvangen 1958 ge- fabrieksbedrijf V.O.N.K. is niet ongun stiger, vergeleken met de overeenkom stige periode van het vorig jaar. De gang van zaken bij de in het lopende jaar tot afwikkeling komende bouwwerken laat enig optimisme toe over de vermoedelijke uitkomsten. Er is enige stijging merkbaar in het aantal aanvragen. Indien politieke verwikkelingen da al gemene economische toestand niet in ern stige mate zullen vertroebelen, verwacht de directie, dat de uitkomsten voor het lopende jaar niet onbevredigend zullen zo merkte ds. Van der Wiel op, dfe slechits de achtergrond wilde laten zien van de motieven om dit werk te beginnen en voort te zetten. Oprichters en mede werkers zijn met gegrepen door iets, maar door Iemand, de Here Jezus, de Kinder vriend. De uitroep „Geef ons uw kinde ren" onderstreepte ds. Van der Wiel; dit hebben zij niet uit zichzelf gezegd. De predikant beschreef in zijn predi king ook het tafereel van die deftige mannen en ook van de discipelen, die de moeders met hun kinderen verhinderden tot Jezus te komen. Maar Jezus bracht de bevrijding, over de hoofden van ge leerden en discipelen heen. Jezus zoekt harten van grote mensen en van kinde- Jezus is zo op de kinderen gesteld, omdat zij altijd zo in de belangstelling staan. Men spreekt nu zelfs over „de ïuw van het kdnid". Bij het zondagsschoolwerk gaat het er iet om, dat de ouders op zondag de kinderen een uurtje kwijt zijn. Jezus wil de kinderen mensen van God ma ken. Hij heeft daar de macht voor. Ds. Van der Wiel wekte de ouderen op, de stem van de Heifland te horen en te ge hoorzamen. Wie het Rijk. van God niet ontvangt als een kind, kan het niet bin nengaan. „Worden als een kind" is de prediking door alle eeuwen heen. Aan het slot van de dienst zong de gemeente gezang 150: Alle volken, looft de Here. Zondagmiddag kwart over 3 wordt in het wijkgebouw De goede Herder, aan de Oude Vest, met de kinderen een samenkomst gehouden. Woensdagavond is er een feestelijke bijeenkomst in het gebouw Prediker. Districtsvergadering Het district Zuid-Holland Noord van de C.K B. houdt vrijdag In den Vergulden Turk zijn afdelingsvergadering. Er is een uitgebreide agenda. Ruim f 1200 voor Leidse kinderuitzending zaterdag in Leiden gehouden col lecte ten bate van de Leidse raad voor Kinderuitzending heeft f 1245,18 opge bracht. Gunstige 1959 r het Ongeluk op kruispunt te Leiden Gistermiddag om kwart over drie had op de wegkruising De Laat de Kanter- straa't-De Mey van Streef kerkstraat een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bromfiets. De bestuursters van de bromfiets verleende geen voorrang; zij had de auto niet tijdig gezien doordat de duorijdster, de 16-jarige Martha Hermans uit Noordwijk, iets tot haar zei en dus de aandacht afleidde. Mej. Hermans werd met een schedelbasisfraotuur in het aca demisch ziekenhuis te Leiden opgenomen Haar toestand is wel ernstig, maar direct levensgevaar is niet aanwezig. Sfeor in 't gezin De Nieuwe Leidsche" et in I R.k. vakschool te Leiden resultaten ondanks ruimte-tekort het NDANKS het nijpend tekort plaatsruimte en de daarmee gepaard gaande moeilijkheden, hebben directrice en docenten hun uiterste best gedaan vol gens de moderne inzichten aan de eisen van de verschillende opleidingen te vol doen. Ook had via de ouderavonden voor primaire leerlingen een prettig contact plaats tussen huisgezin en school. De sultaten aan het eind van het schooljaar waren overwegend gunstig. Aldus het jaarverslag 1958 van de rooms-katholieke vakschool voor meisjes aan het Galge- ater te Leiden. Van de op de begroting 1958 geplaatste subsidie voor de tweede school kon geen gebruik worden gemaakt wegens het ont breken van geschikte lokaliteiten in Lei den. Derhalve is voor de bouw van deze school met de gemeente onderhandeld over de aankoop van een geschikt bouw terrein, waarna kan worden begonnen iet de nieuwbouw-activiteiten. Met ingang van september werden de gymnastieklessen gestaakt wegens ge brek aan een leerkracht en een zaal. Van aanbod van de gemeente te zijner tijd grond beschikbaar te stellen voor de bouw van een gymlokaal vlakbij het schoolgebouw zal men gaarne gebruik maken. Daar het materiaal waarmee in de lessen wordt gewerkt langzamerhand versleten raakt, zijn in 1958 voor ver scheidene praktijklokalen nieuwe inven tarisstukken aangeschaft. In de eerstko mende jaren zal er nog veel moeten wor den vernieuwd. In de loop van het jaar werden tal van excursies gemaakt. Door de activiteit van leraressen en leerlingen kon een groot aantal dozen met kleding naar een ont heemdenkamp in Oostenrijk worden gestuurd. De leidster van dit kamp kwam persoonlijk haar dank uitspre ken. Het internaat blijkt nog altijd niet ge sel te kunnen voldoen aan de grote be hoefte. Vele ouders moesten dan ook wor den teleurgesteld. In enkele gevallen kon de school behulpzaam zijn bij de plaat sing in gezinnen of op kamers. De school erd op 31 december 1958 bezocht door 841 leerlingen, namelijk 527 voor de oplei dingen en 314 voor de cursussen. In totaal •n 445 leerlingen afkomstig uit andere gemeenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3