CHRISTELIJK Begraf enisprakt ij k eist lierziening Verhouding Rijk, Provincie en gemeente onduidelijk Consument geen slachtoffer van pressiegroepen \Eeri woord voor vandaag Kanttekening Sekte wil ^Bijbels leven op Falkland-eil anden Ontsnapt langs Krakatau Herv. zendelingen' moesten Irak verlaten Prof. rnr. W. F. de Gaay Fortman: Oude gebruiken niet altijd zinvol T~iE onder ons geldende praktijk van begrafenissen moet vrij ingrijpend worden herzien, meent prof. mr. W. F. de Gaay Fortman in een belangwekkend artikel in het Centraal Weekblad ten dienste der Geref. Kerken. Sterk leeft onder ons volk het besef, dat men waardig begra ven moet worden. Denk eens aan het leed van het diakenhuis mannetje uit de Camera Obscura, toen men hem zijn moeizaam bij elkaar gespaarde geld voor zijn begrafenis ontnam. iE levensverzekering komt tot ontwikkeling i zogenaamde volksverzekering, de verzekering tot uitkering van een bescheiden som gelds bij overlij den en oestemd tot dekking van de begrafeniskosten. Er ligt iets schrijnends in, dat de arbeidende klasse bij het zeer lage levenspeil van de 19e eeuw op het karige be staan nog bezuinigt, teneinde ten minste een fatsoenlijke begrafenis te hebben. Ook in onze tijd is onder het aantal uitstaande polissen het aan tal begrafenispolissen zeer groot. TVTIJN voornaamste bezwaar is, dat zowel de huisrouwdien sten als de kerkrouwdiensten geen diensten zijn van de gemeente, waartoe de overledene mocht be horen. Kerkelijk gezien weet men er niet goed raad mee. Voor mij bestaat er geen twij fel. dat er bij de begrafenis van een lid der gemeente een van zijn gemeente uitgaande kerkdienst be hoort te worden gehouden. De kerk verwelkomt ons bij het be gin van ons leven door de doop; zij begeleidt dat leven door pre diking, aanvaarding van de belij denis van het geloof, avondmaal en huwelijksbevestiging. Dan ligt het toch voor de hand de cirkel te sluiten door afscheid te nemen van het lid der gemeente, dat naar de Heer mocht gaan? Want alles wat de kerk doet en wat op een bepaald lid der gemeente be trekking heeft, geschiedt in de gemeente en mede om de gemeen te. De kerk, die de eeuwen door het evangelie draagt, moet zeker dat evangelie verkondigen, wan neer zij voor de zoveelste maal komt te staan voor de laatste vij and. Zo ooit, dan is op zulk een ogenblik plaats voor de verkondi ging van datgene wat de kerk staande houdt: Gods vijanden, ook deze laatste vijand, vergaan. door weinigen bezocht zullen den. Het bezwaar lijkt mij nig klemmend. Het getal potenti ële kerkgangers bepaalt niet de gebodenheid van bijzondere kerk diensten. Het gaat erom. dat de gemeente van Jezus Christus te genover het schrikkelijke van de dood getuigt van de troost van het geloof in de vergeving der zonden, de wederopstanding van het vlees en het eeuwige leven. Men moet die er wel komen. Men moet tenslotte bedenken, welk een belangrijk middel deze diensten kunnen zijn om het evan gelie te verkondigen aan mensen, die er niet van weten of er van vervreemd zijn Natuurlijk, nooit mag men misbruik maken van een bepaalde situatie om te evan geliseren. Het gesproken woord moet alleen maar verkondiging van het evangelie zijn. veel begrafenissen mensen komen, die niet of nauwelijks een band met de kerk hebben. Daaraan wordt te weinig gedacht. Het evangelie moet zo gebracht worden, dat de reddende en ver lossende kracht van Jezus Chris tus ook voor hem, die de kerk taal niet verstaat, duidelijk wordt. Ook het orgelspel moet aan hoge eisen voldoen. Het behoeft voorts m.i. geen be toog, dat de prediking verkondi ging moet zijn en geen lijkrede op de gestorvenen. Wat wordt er ook door gereformeerden op dit ge bied veel gezondigd! Wereldgelijk vormigheid wordt meermalen op geen plaats zo zichtbaar gis bij i begrafenis. L samengevat. Wanneer de Heer ons oproept moeten wij worden uitgedragen uit de kerk, waarin wij de zegen over ons hebben ho ren uitspreken en de vergeving van onze zonden ons van zordag tot zondag is aangezegd. Niet een groepje individuele gelovigen, maar de gemeente van Jezus Christus moet dan ^etui; -n. Mr. Van Gelder lot c.h.-bestuurders Niet enthousiast voor nieuwe bestuursvormen (Van redacteuren) zaakt door het centralistisch streven, wat in sommige gevallen, o.a. de wo ningbouw. na de oorlog noodzakelijk rier« ■rk NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Alblas, P. de Jong te Kootwijkerbroek. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Apel doorn (sectie Nieuw-Zuid), W. de Vries kand. te Nieuwlande. CHRIST. GEREF. KERKEN „Wanneer we er enerzijds van uitgaan, j^en der. dat er na 1945 niet veel de provinciale bedilzucht is overgeble ven. Hoewel men van provinciale zijde een beter oog heeft gekregen voor de autonomie der gemeente, is he* in ve lerlei opzichten nog een zoeken en tas- - --- |ten naar de juiste verhouding tussen dat het ruk. de provincie en de gemeen- het ri;jk de provjncje en de gemeenten, ten leder een eigen taak hebben, danlEr is nog veel onduidelijks, hetgeen moeten we anderzuds constateren, datjvooraj ^ij het subsidie-beleid tot uiting dei, overheidslichamen bij de thans rel- komt In di, verb,nd noemde mr. Van dundu resulmEun noE vuul op eikaars Gelder de sub5ldiënn8 voor de volksge- terrein Erasduinen. In bepaalde peval-, lündbe,d. Instellingen, die zich hiermeu en heerst er min of meer een chao- bezig houden, moeten voor één doel bij tische toestand, die alleen maar rem- verschillende instanties om financiële m®nV ]*'erkt- hulp aankloppen. Er worden voor deze Tot deze conclusie kwam de secreta subsidies verschillende maatstaven aan- ris van de Chr. Hist. Unie, mr. J. W-|gelegd en van resultaten door een in- van Gelder, toen hij zaterdagmiddag In t ovincjaal overleg blijkt niets. Er de te Rotterdam gehouden jaarvergade- ontbreekt een behoorlijke inventarisatie ring van de kring Zuid-Holland van de van hftgeen nu gesubsidieerd moet wor- vereniging van Chr. Hlst. leden van ge-;den Met name op dit terrein ligt er meentebesturen over het onderwerp epn grool terrejn braak voor overleg. Beroepen le Barendrecht. H. v. Leeu- en te Arnhem. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen, G. Sprekende over de taak van het pro- j J. Buys le Papendrecht; voor Urk, C. inciaal bestuur meende rr. Van Gel- Smits te Sliedrecht. „Provincie en Gemeente" sprak. In de inleiding van zijn instructief be toog stelde mr. Van Gelder, dat de eigen taak van de provincie e'~-mlijk nooit goed uit de verf is gekomen, hoewel dit na de oorlog anders is geworden en dit ook in de toekomst, wanneer de nieuwe Provinciewet van kracht zal zijn, ver beteren kan. Constaterende, dat d« taak van de ge- meeste, o.a. door een gebrek aan fi nanciën en de afhankelijkheid van het rijk. maar beperkt is, meende mr. Van Gelder de hoop te moeten uitspreken, dat er geen verruiming van het eigen gemeentelijk belastinggebied zal komen. Deze beperkte taak werd mede veroor- Wansmaak de belangrijkste bedreiging hier ligt dan. volgens prof. Pen. een de Consumentenbond. Samen met de overheid dienen dé georganiseer de consumenten op te treden tegen een verkeerde prijsvorming, terwijl de geor ganiseerde consumenten zelf in het ge weer dienen te komen tegen slechte a- liteit. De voornaamste bedreiging van de consument ligt in het snobistisch na- o, apen van „hogere standen" en in de VrieT"uit""'Öoudswaard. wansmaak. Maar de standen veryageri ture_ ontstaan door het vertrek en de industriële vormgeving levert lgemeester L. Brouwer naar Friesland; een steeds beter en esthetischer pro- burgemeester J. G van Wageningen dukt. De zogenaamde „verborgen verlei- .Woubrugge in de vacature J. van i CONSUMENT heeft het getij i ders" zijn machteloze fantomen, indien Bei-g Alphen aan de Rijn -n het raads* mee. Het is aan hem om het schip althans de consument zijn nuchterheid Niet alleen voor de hogere en lagere publiekrechtelijke lichamen, maar ook voor de verschillende provinciale bestu ren in ons land. Ruimteprobleem Sprekende over het vraagstuk van de ruimtelijke ordening had mr. Van Gel der reeds eerder als zijn mening naar voren gebracht, dat hij niet enthousiast kon zijn voor nieuwe bestuurs-"-men, zoals b.v. een districtsbestuur. Men zal moeten proberen met de be staande mogelijkheden, b.v. via de ge meenschappelijke regelingen. Hij geloofde, dat de thans aanhangige Ruimtewet voor dc gemeenten in de practijk moeilijkheden zal opleveren bij de vaststelling van streekplannen. De vaststelling van streekplannen, zoals dit thans nog gebeurt, n.l. in het openbaar door de Provinciale Staten, achtte hij een betere methode, ondanks de bezwa ren, die er aankleven, n.l. dat de pro vinciale besturen bij dc-ze streekplannen te veel in detailpunten afdalen. Men zal echter eerst moeten praten en dan pas het potlood ter hand moeten nemen om de grote lijnen van een streekr'^n op papier te zetten. Door voor-overleg kun nen vele moeilijkheden voorkorren wor den. vooral omdat de gemeenten dan tijdig ingeschakeld zijn geweest. In deze vergadering werd de voorzit ter van de kring Zuid-Holland, burge meester H. Duiker uit Katwijk bij ac clamatie herkozen. Verder werden als bestuurslid gekozen burgemeester P. DE voorspoedig te doen koersen. Dit zei de Groninger hoogleraar, prof. dr. J. Pen, op de zesde algemene vergade ring van de Nederlandse consumen tenbond, die zaterdagmiddag in Den I pf Haag werd gehouden. Prof. Pen gingmankeert. ZELFSTANDIGE GEMEENTEN Bevestigd in de pas geïnstitueerde Vrije Herv. Gem. te Brummen, ds. S. Penne- karrtp door ds, T: Wakker van de Vrije Herv. Gem te Kampen. Er zijn tijden geweest dat men geprobeerd heeft om Jezw Christus naar het rijk van mythen en legenden te verwijter Hij zou slechts geleefd hebben in de verbeelding van zijt volgelingen. De kalender lachte om deze onzinwant hij een dagelijkse herinnering aan het feit dat we leven na d geboorte van Christus. Ook in de nadagen van de apostelen werd e<?ft poging onder nomen om Jezus tot iets etherisch, iets zwevends te makei dat met de werkelijkheid van alle dag eigenlijk weinig t| maken heeft. Daarom schreef Johannes in het jaar 90 reed dat hij Hem had gezien en dat de handen van de apostele\ Hem hadden getast. Midden in de wereldgeschiedenis staa Jezus Christus en Hij is niet te ontlopen. Hij is di werkelijkheid. Wij zijn echter geneigd deze werkelijkheid nu terug te drukke) naar de eerste jaren van onze jaartelling. Wij'zijn Hem gaai zien als een historische werkelijkheid, als Iemand die geleefl heeft. Even historisch als Zijn leven en sterven is echter ook Ziji opstanding. Men heeft ook geprobeerd dat feit naar het rij) der fabeltjes te verwijzen, maar dat is even onmogelijk. Christus leefde niet: Hij leeft. En geen mens kan Hem ont lopen. Hij is de Heer van leven en dood, zodat wij Hem zullei ontmoeten bij leven of dood. In Oost'Duitsland Besprekingen kerk en staat zonder resultaat gebleven De besprekingen tussen de protestantse vertegenwoordigers van de kerk Oostduitse regeringsfunctionarissen het wegnemen van spanningen tussen kerk en staat hebben geen resultaten op geleverd die de moeite waard zijn, heeft de Evangelische Kerk zaterdag in Ber lijn verklaard. Gezegd wordt dat de Oostduitse pre mier Grotewohl vorige maand in een rede een eenzijdige atheïstische inter- Ëretatie van het socialisme in Oost- Ui itsland heeft gegeven hetgeen de auto riteiten tot nu toe zorgvuldig hadden ver meden. Grotewohl keert zich op zo danige wijze tegen de grondwettelijke rechten van vrijheid van geweten en ge loof dat de vrijheid van beslissingen op geestelijk gebied ernstig in gevaar wordt gebracht. Jaarvergadering Prot. chr. werkgevers Het Verbond van Protestants Christe lijke Werkgevers in Nederland zal op 5 juni in het Kurhaus te Scheveningen zijn jaarvergadering houden. In de middag vergadering zullen dr. G. A. Kohnstamm, prof. dr. J. Wemelsfelder en mr. B. W. Biesheuvel spreken over het onderwerp: De invloed van de Europese eenwording op het Nederlands sociaal-economisch be- lid W. A. Breevaart uit Pijnacker in de vacature, ontstaan, omdat de heer A. Eigenbrood uit Voorhout zich bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen meer herkiesbaar had gesteld. Aan het einde van de vergadering sprak burgemeester Duiker de heer Eigenbrood in van waardering getuigen de bewoordingen toe voor de wijze, waarop hij steeds de financiën kring had beheerd. weet te bewaren. De positie sument is aanmerkelijk verbeterd, zol concludeerde prof. Pen, al is hij dan niet geheel en al „koning" meer. Mevrouw E. A. Schadee-Hartree,1 de bond, vroeg zich af leid van de E.G.K.S. iets bedenkt dat de Amerikaanse itolen goedkoper DULLES' OPVOLGER TN Christian A. Herter is thans ook om minder te denken in het een officieel de opvolger van Dulles voudige schema van zwart en wi aangewezen. Hij is dus de man die en om meer overwogen tot beslis leiding' zal hebben te geven aan singen te komen. Dooh zal het ii Amerika's buitenlandse politiek. Hij wezen een andere politiek zijn dat zal vooraan hebben te staan op het door Dulles gevoerd? Wij nemei diplomatieke forum van de wereld, voorshands aan van niet. En daarom is deze benoeming er Daar is het feit, dat Herter stam een van uitzonderlijke betekenis en uit de school van Dulles, een mai ziet men van beide zijden van het wiens politiek wel op kritiek is ge ijzeren gordijn met grote aandacht stuit, doch wiens politiek de vriji tegemoet, wat men wachten mag cn moet. Herter wordt ons getekend als een hem ver- wereld evenzeer vertrouwen heefi ingeboezemd. Het was de politie) van Dulles, die de vrije wereld be man die hoge posten op voortreffe- halve de aanleiding tot kritiek ooi lijke wijze heeft bekleed. Hij is, als de vrijheid tot kritiek gaf. gouverneur, besturend werkzaam Daar is niet minder het feit, da matieke dienst. Maar zal hij de overtuiging werd ingegeven, doel kracht van Dulles weten op te dat zij daarnaast ook simpelwei brengen in het harde conflict, waarin toch wel in het bijzonder zijn eigen land, Amerika, betrok ken Is? Het is het conflict tussen omstandigheden door de omstandigheden gebodet 'erd. Dulles kon niet anders, ge zien zijn overtuiging, maar ook di Oost en West. anders toe. En Wellicht zal onder Herter de bui- ogenblik, dat zijn opvolger een an onder Dulles het geval was. Bij het omstandigheden, die dezelfde poli schokkend bericht van zijn aftre- tiek den hebben wij ons veroorloofd Dulles Dulles te tekenen als de man die kracht voorgestaan, zich gezonden wist. Hij had zijn Daarom: mogelijk zal Amerika'! overtuiging, en zijn optreden werd buitenlandse politiek in de komen- wellicht juist daardoor gekenmerkt de tijd wat meer schakering verto- dat hij zijn overtuiging toch in betrekkelijke zin wist zijn eigen deren zal? Wij moeten overtuiging te zijn. Zijn overtuiging zien. was de hem in zijn levenskijk opge nen, of zij echter in wezen veran- nod Conferentie Nat. chr. officierenvereniging De Nationale Christen Officieren Ver eniging zal van 811 mei op Beukbergen te Huis ter Heide een conferentie houden onder leiding van de hoofdlegerpredikant. ds A. T. W. de Kluis. Ais referenten zul len optreden de heren dr. B Chr. Hamer, provinciaal psychiater te Arnhem, (on derwerp: De psychologie van de rijping) en dr. J. M. van Minnen, gereformeerd studenten-predikant te Utrecht (onder werp: Hoe benaderen wij de jeugd). De vereniging zal op 29 oktober haar jaar vergadering houden, eveneens op „Beuk bergen". Aan de orde zal komen de be handeling van het onderwerp: De chris ten-officier en de atoombewapening. sitie van de consument aan het vol trekken zijn. Hij noemde de stelling, dat de consument bepaalt welke goe deren er moeten worden geprodu ceerd, een fictie. Het prijsmechanis me werkt daartoe veel te onvolmaakt, de technische vooruitgang gaat veel te stormachtig en de verkooptechniek is te dynamisch geworden. Dat de consument het slachtoffer zou zijn geworden van pressiegroepen, dat hij door de vele nieuwe produk- "varring zou worden ge- het eigen produkt kost. Zij zei, dat de bond zich verplicht heeft gezien de ver- tikale prijsbinding te bestrijden, omdat die een gezonde concurrentie en prijs vorming in de weg staat. De neergaan de prijsontwikkeling van verschillen de duurzame artikelen in het buitenland wordt hier te weinig gevolgd, aldus de voorzitster, waarom de bond zijn leden heeft aangeraden redelijke prijskortin gen te vragen. In het uiterste geval zal het wapen van een kopersstaking wor den gehanteerd, zoals dat bij de radio- en TV-apparaten nodig bleek. Mevrouw Schadee deed mededeling van het vruchtbare contact, dat op het gebied van het vergelijkend warenon derzoek met consumentenorganisaties in Amerika. Engeland en België bestaat en dat zal uitgroeien tot een permanente metho- Steeds meer Duitsers trekken erheen Het begon in 99 n om de ontwikkeling legde opdracht, waaraan hij had te te volgen met de belangstelling van wie er wellicht persoonlijk weinig aan kunnen bijdragen, doch die ei zaamd heeft hij, totdat dat andere niettemin ten volle bij zijn betrok wat over hem beschikt werd, deze ken. Daarom is een gebed niet mis- ernstige ziekte, hem verder werken aan volvoering van zijn taak onmo gelijk maakte. plaatst, dat aan de nieuwe man, op deze bij uitstek hoge post. de wijs heid geschonken zal worden Dulles was de ziener; zal Herter de zijn hoge ambt waar te nemen in ont-ziener zijn? Hem tekent men het wezenlijke belang van heel de ons als een man van meer geva- mensheid, rieerde gedachtengangen, geneigd Pforzheim (Van onze correspondent in Bonn) VOOR het grootste gedeelte zonder bagage en zonder toe stemming van hun ouders zijn het vorige jaar ongeveer honderd vijftig jongelui uit Pforzheim, het centrum van de Westduitse byouterie-industrie, naar de 4 maar zij was de weg - -i goed ook zelfs, maar die alles omvattende rook en duisternis voelde zij zich als een vreemde in een onbekende stad. Men had haar gezegd, dat er zich ergens op een van de kaden nog een groep soldaten bevond, waar van velen dringend hulp en verzorging nodig hadden en ais zij die niet .deze nacht nog ontvingen, zouden zij vast en zeker het Japanse krijgsgevan genenkamp niet meer halen. Maar met iedere mi nuut. die verstreek, begon het er meer op te lijken, dat de Jappen hen het eerst zouden bereiken. Hoe verder zij evenwel door de verlaten straten zwier ven, des te hopelozer raakten zij verdwaald. Er gens aan de Kalangkreek, zowat tegenover Kaap Roe. zou zij hen waarschijnlijk aantreffen, had men haar gezegd, maar zoals de zaken op het ogenblik stonden wist zij niet eens meer in welke richting zu de Kalangkreek moest zoeken, laat staan dan, dat zij er enig idee van had. waar zij Kaap Roe in het donker zou moeten vinden. Zo dwaalden zij een half uur rond door'de donkere stad, en zelfs een vol uur, en ten slotte begon zelfs zij vaart te minderen, toen zij voor het eerst door wanhoop we/d bevangen. Zij zou die soldaten nooit vinden, nooit, en zeker niet in deze eindeloze duis ternis en verwarring. Het was ook eigenlijk meer dan onbillijk geweest van hun dokter, majoor Black- ley, om zoiets, van hen te verwachten. Maar diep in haar hart wist zij toch, dat niet Blackley onbillijk was geweest, maar dat zij het nu zelf was: zodra de dageraad begon aan te breken over Singapore, zou geen mens meer ook maar één ogenblik zeker kunnen zijn van zijn leven. Want dan hing alles af van de stemming, waarin de Jappen op dat ogen blik verkeerden. Zij was al eens met hen in aanra king geweest en zou die ontmoeting haar leven lang niet meer vergeten daar zorgden trouwens de bij die gelegenheid opgedane littekens wel voor Hoe verdur du guworider, uit de buurt van de momuMule bloeddorstigheid van de Jappen bleven, des te be- doer ALISTAIR MAC LEAN (j (vertaling Rob Limburg) ter was het voor hen. Bovendien had de majoor er nog de nadruk op gelegd, dat de toestand van geen der betrokkenen zodanig was. dat hij daar nog lang zou kunnen blijven liggen. Bijna zonder het zich be wust te zijn schudde het meisje het hoofd, versnelde haar stap en sloeg een nieuwe donkere en ledige straat im. Vrees en ontzetting, wanhoop, ziekte en ellende beheersten het gehele bestaan van het groepje sol daten, het kleine jongetje en de verpleegsters, niet minder dan dat van tienduizenden .anderen in dat middernachtelijke uur van de veertiende februari 1942, toen de triomferende, alles onder dc voet lo pende Japanners voor de laatste verdedigingslinie van de stad lagen te wachten op het aanbreken van de dag. op het sein tot de aanval, op het nieuwe bloedbad en de nieuwe ovërwlnning, die hun niet meer konden ontga^p. Maar er was in ieder geval nog één man, die angst, pijn noch wanhoop kende. De grote, al op leeftijd zijnde man in de door kaarsen verlichte wachtkamer van de bureaus er gens bezuiden fort Canning had deze woorden niet in zijn woordenboek staan. Slechts één ding martelde hem: dat de tijd eenvoudig omvlóóg. Hij verkeerde in de hevigste tijdnood, die hij ooit had gekend, en hij bezweek bijna onder de bijkans bovenmenselijke verantwoordelijkheid, die uitsluitend op zijn schou ders drukte. Deze tijdnood en die verantwoordelijk heid hielden hem zozeer bezig, dat hij aan niets anders kon denken, en toch was daar niets van tel bemerken op zijn strakke, uitdrukkingloze rode ge zicht onder het dik-golvende witte haar. Misschien gloeide de punt van de Birma-sigaar, die parmantig onder de witte snor en de adelaarsneus te voor schijn kwam, wat al te fel, en zat hij wat te gemak kelijk op de rieten zitting van zijn armstoel, ma-ar dat was dan ook alles. Voor het overige scheen de reeds gepensioneerde brigadegeneraal Foster Farn- nolme het best te kunnen uithouden in deze wereld. De deur achter hem ging open. en een jonge ser geant. die er vermoeid uitzag, kwam binnen. Farn- holme nam zijn sigaar uit de mond, draaide het hoofd langzaam om en trok' een borstelige wenk brauw op bij wijze van onuitgesproken vraag. „Ik heb uw boodschap overgebracht, mijnheer." De stem van de sergeant klonk al even moe als hij er uitzag. „Kapitein Bryceland laat zeggen, dat hij dadelijk komt." „Bryceland?" De witte wenkbrauwen trokken een rechte lijn boven de diepliggend^ ogen. „Wat drom mel, wie is die kapitein Bryceland? Hoor eens, bes te jongen, ik heb heel speciaal je kolonel te spreken gevraagd, en dat wel onmiddellijk, begrepen?" ..Misschien kan ik wat voor u doen." Een tweede man dook achter de sergeant op in de deuropening Zelfs in het flikkerende kaarslicht vielen zijn met veel bloed'doorlopen ogen en het koortsblosje op zijn geel-bleke wangen op, maar zijn zachte stem, die de Welshman verried, klonk er niet minder beleefd om. „Bryceland?" De jonge officier knikte zonder een woord te zeg gen. „U kunt zeer zeken wat voor me doen", ki Famholme. ,.ik moet uw kolonel spreken, en uat, wel ogenblikkelijk. Ik heb geen moment te'verlie- ..Het gaat niet", antwoordde Bryceland hoofd schuddend. ..Hij slaapt eindelijk even na drie dagen ■■riÉMHjl één stuk door in touw te zijn hoe nodig we hem morgen- Falklandeilanden in het zuide lijke deel, van de Atlantische Oceaan vertrokken. Zij volgden daarmee de reeds in 1953 even eens uit Pforzheim geëmigreerde Willy Cordiers, die op genoemde eilanden een sekte heeft ge vestigd, waarvan het doel is „Bijbels te leven". De sekte telt inmiddels reeds enkele honder den aanhangers. De justitie blijkt machteloos te staan tegenover deze merkwaardige emigratie- golf. een stad, die in de oorlogsjaren vrijwel totaal werd vernietigd en die na de oorlog' praktisch van de grond moest wórden herbouwd en thans weer het centrum is van de Westduitse goud- en juwelenindustrie. Het grote verwijt van Cordiers aan het adres van de kerken is, dat zij een „schijn-christendom" op na houden en niet meer de echt-Bijbelse, eenvou dige levenshouding en levenswijze pre diken, niet meer weten van het „alles verlaten en Christus volgen." Zeer vele functies in het maatschappelijk leven zijn volgens dr stichter van de sekte niet in overeenstemming te bren gen met de Bijbelse zienswijze. Voorbeelden Daar is b.v. de functie van bedrijfs leider: z{j zou in strijd zijn met de leer van de Bijbel dus nam ééi van Cordiers volgelingen als zoda nig ontslag om hulparbeider te wor den. Een ander voorbeeld: een stu dente staakte haar studies en werd kindermeisje in een kinderrijk ge zin. En een derde, nog opvallender voorbeeldeen jongeman weigerde een grote erfenis zelf te aanvaarden hij liet biljetten van tien en twintig mark in een groot aantal brieven bussen van Pforzheim vallen. drie nachten geweest. En wit ochtend zullen hebben! Reeds in 1953 stelde het parket onderzoek in naar de gedragingen opvattingen van Cordiers. In datzelfde jaar slaagde Cordiers tract af te sluiten met de Britse „Falk land Co." voor de aanleg van wegen op de Falkland-eilanden. De maat schappij zond geld en Cordiers met een kleine groep aanhange inwoners van Pforzheim zijn he loop der jaren gevolgd. Vele Eén terug Slechts één aanhanger van de sekte is tot heden teruggekeerd. Het is een vijfendertigjarige elektricien, die drie jaar geleden emigreerde. Hij vertelde na zijn terugkeer, .dat de „Cordianers". Zoals ze worden genoemd, zeer primi- Wordt vervolgd) I Veertien zendelingen moesten Irak op last van de regering verlaten vol gens een bericht van de Oecumenische Raad van Kerken in Amerika. Het zijn allen Amerikaanse zendelingen van de Reformed (Hervormde) Church, de Evangelical and Reformed Church de United Church of Christ. Bovendien zijn de bezittingen van de Arabische Zending van de Reformed Church in Amarah door de regering in beslag genomen. Het betreft hier het Lansing Memorial Ziekenhuis, eer kerkgebouw en vier woonhuizen var zendelingen. Het gebied waarop de ge bouwen zich bevinden zal een park worden. Volgens de laatste berichten zyn er nog slechts twee zendingsge zinnen in Irak overgebleven. Ds. W. F. Schroder 40 jaar predikant Op 23 april viert ds. W. F. Schroder te Baarn. emeritus-zendingspredikant der Evangelisch Lutherse Kerk. zijn veertig jarig ambtsjubileum. Ds. Schröder werd in 1889 te Amster dam geboren. Op 21-jarige leeftijd ver trok hij naar Barmen (Duitsland), waar hij het zendingsseminarie van de Rheini- sche Missions Gesellschaft bezocht. Op 30 juli 1918 werd hij als zendingspredi kant bevestigd. De Lutherse Kerk vaar digde hem in een dienst in de kerk te Amsterdam af als eerste zendeling de Batoe-eilanden. De jubilaris is 23 op deze eilanden en op Nias werkzaam geweest en hij heeft er verschillende Kerkjes en een ziekenhuis gebouwd. Van 1942 tot 1945 heeft de jubilaris in ver schillende kampen bij Medan doorge bracht. Na de bevrijding trad ds. Schrö der m dienst van de Protestantse Kerk in Medan. In 1947 repatrieerde de jubi laris en dientfe hij de Lutherse gemeente van Utrecht-N. als hulpprediker. Op 29 aug. 1948 deed hij intrede tc Gouda welke gemeente hü heeft gediend tot aan zijn emeritaat op 1 jan. 1955. Hü vestig de zich tc Baarn en is daar sedert 1956 hulpprediker. voor de gehele gemeenschap worden bereid. Met het door de sekteleden verdien de geld heeft Cordiers een grote boer- derü in Argentinië gekocht. Na afwer king van het contract voor de wegen bouw hoopt hy met al zün aanhange; daarheen te verhuizen. Hü heeft in c bü Pforzheim verschillende pTsone aan het werk, die leden voor zün sekte trachten te werven. Nieuwe functie in Anglicaanse kerk Washington, is benoemd tot uitvoerend dienaar van de Anglicaanse gemeen schap, die veertig miljoen Anglicanen over de gehele wereld omvat. Dit is een nieuwe en invloedrijke functie in d» Anglicaanse Kerk en vermoedelijk be doeld om de internationale banden vat de kerk te verstevigen. Bisschop Bayne is hiermee op d< aartsbisschop van Canterbury na de be langrijkste figuur in de Anglicaanse Kerli geworden. Deze laatste heeft de Ameri- i geroepen kaan tot deze p_„„ D De bisschop zal zijn nieuwe functi# per 1 januari aanvaarden en zyn bureau te Londen vestigen. De sleutelorganeri Adviesraad voor missionaire Strategic en1 Raad voor de Lambethconferentie vallen voortaan onder zijn leiding. Studiecommissie voor jeugdwerk en communicatie De Nederlandse Gereformeerde Jeugd] raad heeft een commissie ingesteld, die] tot opdracht, kreeg, studie te maken van' het vraagstuk massa-communicatiemid-1 delen-jeugdwerk. Deze commissie zal| zich vooral bezinnen op de vraag: Wat' is de taak van het jeugdwerk ten aan zien van de vorming van de jeugd, die heeft te leven in een wereld, waarin de massa-comunicatiemiddelen (pers. film radio, televisie) een belangrijke rol spe len. Voorts zal de commissie aandacht schenken aan de mogelijkheid, in het het jeugdwerk van de massa-communi-i catiemiddelën gebruik te maken. Behal ve representanten van het gereformeer-| de jeugdwerk en jeugdzorg maken des kundigen op het gebied van pers, film,, —i de e~~J televisie deel uit Nederlandse kerk steunt kerkbouw op Tasmanië De Reformed Church te Launceston op: Tasmanië bij Australië, die behoort tot de groep van ongeveer 20 Reformed Churches van Australië heeft bouwplan nen. De kleine kerk, die in correspon dentie siaat met de Gereformeerde en Christelijke Gereformeerde Kerken en gediend wordt door ds. K. Kramer, die o.a. de Gereformeerde Kerken van Lioessens en Barendrecht diende, is aan: het sparen voor een eigen gebouw. Hoe wel de leden reeds veel offers brengen, en per hoofd (de kinderen meegere kend» 150 gulden per jaar offeren, is er' reeds een fonds van 4000 gulden gevormd. In de vorige gemeente van Ds. Kramer, Barendrecht, is nu een klein comité ge vormd. dat in Nederland zal probéren j giften voor deze kerkbouw bij elkaar ta brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2