DE GLOXINIA Ofmfl EKE231B3I De verdwaalde spoorzoekers ZATERDAG 18 APRIL 1959 Hènk de tuin I klonk een snerpende kreet vanuit de keuken. Met een ruk schoot meneer Lidema overeind uit zijn halve dommel, smeet de opengevouwen krant slordig op de grond en streefde haastig naar de serredeuren. Wel heb je ooit, daar zat er weer één middenin zijn gazon Kssscht. gó je I Ga je wég woedde hij, heftig bonzend tegen de ruiten en dreigende gebaren makend tegen de dikke kip, die even, ongeïnteresseerd opkeek en dan onverstoorbaar verder pikte en krabde in het keurige grasperkje, zodat de kluiten aarde in de rondte vlogen. ROOD van drift stommelde meneer Lidema de kamer uit, greep in 't voorbijgaan zijn tuinhoed van de kapstok en schoot door de keuken zijn tuin in. De kip, geschrokken door zijn onstuimi ge verschijning, pakte als een nerveuze oude juffrouw haar veren te zamen en ren de op hoge poten, kakelend en proteste rend naar de lage gaasafscheiding tussen de tuinen. Ksscht! Ksscht! Ga je. joeg meneer Lidema kwaadaardig, pogend het wild flad derende bruine gevaarte over het gaas te drijven. Pakken durfde hij het heftig wie kende gedierte niet, want im zijn hart was hij een beetje schichtig voor de scherpe snavel en de vinnig starende oogjes. Vooruit., schiet op! Ksscht! siste hij, blijf in je eigen tuin! Wil je wèg wezenanders zal ik je es eventjes.. Meteen slikte hij de rest van zijn be toog in, toen de keukendeur van het buur- villaatje open ging en mevrouw Heimens ge agiteerd naar buiten trad. Meneer Lidema. die onder alle omstan digheden héér bleef, gaf een onwillige ruk aan z'n hoed en toog dan onversaagd ten strijde: 't Is weer zover, dat ziet U! Ik kar. wel aan de gang blijvenda's de twee de al vanochtend! Ze ruïneren m'n hele zon! Ik verzoek U dringend, mevrouw el mens om die ch die kippen bij U te houden., ze bezorgen mij over last... overlast begrijpt U... en dat is strafbaar! Ik zal heus verplicht zijn om ,.eh..om maatregelen te nemen! Laat ze in Uw éigen tuin de boel overhoop krab- t»v. laat 7° dat is üw zaak an mijn terrein afblijven! Langzaam liep i Lidema's veront waardigd protest in het zand vast. Tegen vrouwen kon hij nu eenmaal niet uitpak ken zoals hij wilde, vooral wanneer zij, zo als mevrouw Heimens nu, er wijselijk het zwijgen toe deden. Vanavond zou hij Hei mens zélf wel eens even vertellen hoe hij erover dachtdat gedoe met die kip pen moest nu maar eens uit zijn! WAT gekalmeerd keek hij toe hoe zijn buurvrouw zich over de afscheiding boog, de tegenstribbelende kip deskundig vastgreep en op haar eigen terrein depo- Vandaag of morgen loop ik naar de politie! woedde meneer Lidema in de keuken tegen z'n vrouw, die lui trekken er zich geen klap van aan.., doen net of hun neus bloedt! M'n hele tuin gaat op die manier naar de maan! Ze denken mis schien dat ze een doetje voor zich hebben maar dat zullen ze wel anders mer ken! Ik laat niet over me lopen.., als ze dat maar begrijpen In de huiskamer knipte hij in z'n ver ontwaardiging een verse sigaar stuk, smeet de fragmenten geërgerd in de asbak en nam mopperend een andere Helemaal ongelijk had meneer Lidema niet, dat moet gezegd worden! De buur- kippen waren al geruime tijd een steen des aanstoots en de oorzaak van een zeer ge spannen verhouding tussen de bewoners van de twee aangrenzende villaatjes. Vinni ge woordenwisselingen en ruw gekwak met keukendeuren waren niet de juiste midde len om de gemoederen te kalmeren, even min als het venijnige prikkeldraad dat Jan Lidema, de zoon des huizes, boven de af scheiding gespannen had. Tot nu toe hadden de bewoners van ,,Us Honk" de burenstrijd op punten gewonnen, misschien wel omdat zij met z'n drieën waren; weliswaar moesten de Heimens nog ergens een dochter in het buitenland heb ben, maar tot op heden was de sterktever houding van de wederzijdse strijdkrachten drie-twee gebleven. Het numeriek overwicht van de Lidema's werd echter teniet gedaan door de reserve- troepen van het andere villaatje, de acht gehate kippen, die oorzaak van alle strub belingen waren. Menig teder verzorgd sla- plantje was reeds onder hun onbeschaamd pikkende snavels gesneuveld en had tot een algehele verkilling van de verhouding bij gedragen. Met een schamper lachje had mevrouw Lidema dan ook het artistieke wandtegel tje met Een goede buur is beter dan een verre vriend! van de muur gehaakt en sinds maanden liepen de heren elkaar groet- en woordloos voorbij De lente zit in de lucht! snoof me neer Lidema een paar weken later, met voldoening zijn tuin rondkijkend, waar de knoppen van de rozen al uitbotten. Zelfs een iele gloxinia, de trots van zijn eige naar, stak het wat ondervoede kopje uit het gazon omhoog en verkondigde de komst van het langverbeide voorjaar. Z'n vrouw en zoon hadden wat gelachen om zijn haast tedere zorg voor deze eenzame gloxinia, telkens als meneer Lidema er zijn eerste ochtendschreden naar richtte, maar dat kon hem niet schelen. Het was zijn première, de eerste beloning voor zijn vele zorgen, daar ging niets vanaf, als die be roerde kippen nu maar Meneer Lidema's wat bolle ogen gleden onderzoekend naar het strakke, hermetisch gesloten gaas van de afscheiding en naar de vinnige puntjes van het prikkeldraad; het ging de laatste tijd nogal met overvlie gen, de kippen bleven gezeggelijk op hun eigen territoir rondscharrelen. Hoe was het mogelijk dat die lui van hiernaast die rom mel en dat gewroet en gedoe in hun tuin wilden hebben? Zo kon je je boel nooit netjes houden! Enfin, hèm een zorg, dat moesten ze zelf weten.. Schichtig draaide meneer Lidema zijn brede rug naar het buur villaatje, toen daar een deur open ging Janthéé! riep mevrouw om de keukendeur naar het schuurtje, waar haar zoon met zijn brommer bezig was. Het was er wel wat donker, maar ze wou die vie zigheid en olierommel voor geen goud in haar proper keukentje hebben! De herrie van het proefdraaiende ding irriteerde haar ook vanuit de verte al meer dan voldoen de. Hé zegeerst je handen wassen! riep ze verschrikt toen haar zoon, fors en blond als een jonge Noorman, haar domein binnenstapte en naar z'n kopje greep. Je laat het, hoor! gichelde ze ver tederd. toen hij een poging deed om haar met zijn vette oüehand onder de kin te Zij mopperde wel eens op hem, maar in 6£N tozivewm] PETElf BARRY buitenland. Uw tuin te plan- haar hart was ze maar wat trots op die rijzige, sportieve zoon, die binnenkort zijn doktoraal in de rechten deed. Naast elkaar zaten ze op de brede bank in de serre hun thee te drinken, terwijl Jan poogde haar uit te leggen wat er aan zijn bromfiets haperde. Mevrouw Lidema luisterde met een half oor, want met die technische dingen behoefde je haar niet aan boord te komen. Ondertussen keek zij naar zijn bewegelijk, wat verweerd gezicht en zijn levendige grijze ogen. Leuke jon gen toch! dacht ze met gerechtvaardigde moedertrots. INEENS schoot ze half overeind, zette haar theekopje haastig neer en wees ontzet naar buiten. In het pèrk! Wéér een kip!" hijg de zij verontwaardigd, Gauw.., jaag hem weg, Jan, voordat ie gaat krabben! Met enkele stappen van zijn lange benen was Jan de tuin door en een ogenblik la ter bewees een wild gekakel en een ner veus vleugelgeklap dat hij de boosdoener te pakken had. De gloxiniajammerde me vrouw Lidema in de serredeuren, geschrok ken kijkend naar het kwijnende plantje dat verfomfaaid uit de gretige snavel van de kip was gevallen Ohnu zal je je vader horen! Jan keek woedend naar het op heter daad betrapte stuk pluimvee en raapte voor zichtig de ruw uit het leven gerukte gloxi nia op. Dan stapte hij met resoluut opeen geklemde lippen over de omheining en beende met kordate stappen naar de vij andelijke keukendeur. Hard en ongeduldig klopte hij tegen de glimmende ruit. Eigenlijk het toppunt, op die manier kon je geen plantje in je bloedeigen tuin zettenalles haalden die kakelende loeders ondersteboven! Meteen, kortaangebonden, trok hij de keu kendeur van de buren open; Mevrouw Heimensik ben tot mijn spijt gedwongen om..eh..ik.. Als aan de grond genageld staarde Jan naar de zonnige symfonie in pastelblauw die op kittige drie-inch hakjes, met dansen de blonde krullen vanuit de gang naar hem toe kwam. Een ogenblik stonden zij elkaar roerloos aan te kijken; dan gleden de blauwe ogen van het meisje naar de spartelende kip die de vreemde jongeman nog steeds kramp achtig gevangen hield. Wat eh.wat wilt U?" vroeg ze zacht, een beetje geschrokken. Jan Lidema haalde diep adem en wacht te geduldig tot de rose mist voor zijn ogen was opgetrokken en hij met een plof op aarde terug kwam. Zijn woede was opeens van hem afgegleden als kaarsvet van een hete pook. Mevr..eh ..Juffrouw bedoel ik.. stamelde hij, knipperend kijkend naar het frisrode mondje en de verbaasde blauwe ogen, ikik wouneemt U me niet kwalijkMoet U Moeder hebben? hielp ze, wat dichterbij komend. Jan's adamsappel schoot op en neer als een lift in de spitsuren; Eh..ja..dat is te zeggen., néé..! Ik kwam alleenik wilde.., ik wist niet De jongeman hapte even naar adem, kreeg dan langzamerhand de contro le over zijn zintuigen terug. Mijn naam is Lidema.., Jan Lidema bracht hij tenslotte uit. Onder de vor sende blik van de heldere ogen had het hem werkelijk even moeite gekost om zich te herinneren wie hij was. Ohvan hiernaast! wist het meis je opeens en onwillekeurig verstrakte haar knap gezichtje. Dan keek ze weer naar de nu verveeld-roerloos hangende kip en een angstig vermoeden kwam in haar op. Hééft ie weer..? vroeg ze, de slanke handen in een kinderlijk-ontsteld gebaar naar haar borst brengend. Ja..in onze tuin.. legde de jonge man uit, dat doen ze wel meermaar nu heeft déze hier onze gloxiniavaders gloxinia begrijpt Uonwillekeurig stak hij zijn hand, met het verwelkte cor pus delicti uit. Hè wat jammer! Juist een gloxinia.., wat vind ik dat ellendig! Vol eerlijke spijt was haar warme stem." Och., 't is niet zo erg., troostte Jan verstrooid, zijn ogen strak gericht op de blonde Krullen die als goud glansaen in de baan zoniicnt die door net oovemaam viel. 't Is alleen maar een beetje verveiena dat het net vader's oogappel, die gloxinia isdaar was hij zo trots op, Degnjpi U... hij heeft er zo z'n best op geaaan! Bent Uehde dochter des huizes Ja..oh..neem me niet kwalijk., ik ben Lydia Heimens ik ^Den tnuis met U werkt, geloof ik, m Frankrijk nietwaar? Engeland! verbeterde het meisje, om dan berouwvol voort te gaan; Wat vmd ik dat nu akeligdat die 'kip weer in Uw tuin is geweest! Die arme gloxinia Even stond ze in gedachten, een wijsvinger langs haar keurig recht neusje. Weet U wat ik doe.vroeg ze dan, ineens opgelucht. Ik fiets "dadelijk even naar het dorp om een nieuwe plant in de bloemenwinkel te halen, eentje die wat op deze lijkt, begrijpt U? Als U dan - delijk wilt zijn TT ten Bij dit plannetje fleurde de schuchtere bezoeker zichtbaar op. Eh 't is misschien het beste dat ik even met U meerij stelde hij aarzelend V<^ Zou U dat wel doen? Zoveel moeite ....het is helemaal onze schuld!" kwam het meisje weifelend. Helemaal geen moeite! Ik weet pre cies wat voor soort gloxinia het moet zijn, begrijpt U? De eh de grootte en zo.. Ik zal meteen m'n fiets halen.m'n brom mer ligt uit elkaar, anders zou ik daar even mee brengen Meteen was Jan al op weg i domein. Misschien kunt U beter die kip laten lopen.. riep het blonde buurvrouwtje hem achterna. Dat moest Jan Lidema, al halverwe ge over het gaas, eerst even verwerken. Krampachtig slikte hij een paar maal hij een plagend lachje om de mond het meisje zag trillen.. Natuurlijk U hebt gelijk! grinnikte hij kleurend, het spartelende dier de vrijheid gevend, ik was hem hele maal vergeten.., dank U nog wel! Heb je 't ze goed gezégd? wilde zijn moeder weten, toen hij haastig zijn fiets uit het schuurtje reed, waar moet je zo ineens naar toe? Haar lange zoon mompelde iets onduide lijks, grijnsde haar verstrooid toe en sprong dan in het zadel om fluitend langs het huis te verdwijnen. WAT kan er eigenlijk nog méér over deze kippenhistorie verteld worden? Het besit was misschien, als U, lezer, ever meeliep naar die twee villaatjes, „Us Honk' Sonne vank", dan kunt U het vervolg F)E FONTEIN te Utrecht weet zijn goedkope Fonteinreeks uitstekend op peil te houden. Het moge dan zijn, dat bij voorkeur de Lichte Muze in de ze reeks haar onderdak zoekt, zij is hier qualitatief goed ver tegenwoordigd en wordt van tijd tot tijd gezelschap gehou den door de meer ernstige zus ters uit de grote wereldlitera tuur (zo mag men Kazantza- kis: Christus wordt weer ge kruisigd; of Zuster Luc bei de reeds eerder in deze reeks verschenen toch wel noe- Thans zagen met de Lente het licht: Jean-Claude Car rière „Oom Hulot", kostelijk door Pierre Etaix geïl lustreerd werkje, dat ditmaal de verrukkelijke Jacques Tati-film „Mon Oncle" in romanvorm doet herleven. Carrière heeft de merk waardige filmtaal meesterlijk in woorden weten om te zetten. Voorts: Jim Bishop „De dag, dat Lincoln werd doodgeschoten". Reeds eerder is gewezen op het voortreffelijke boek van deze Ame rikaanse journalist ,,De dag, dat Christus stierf". Met zijn Lin- colnboek heeft hij een literair monument opgericht voor een zeer belangrijke datum in de Ameri kaanse geschiedenis. Historisch nauwgezet, literair meeslepend. zélf zien! Kijkdie mooie tuin waar die kip pen rondscharrelen, die is van meneer Li dema, ja. werkelijkdie hoort bij „Us Honk! Neemeneer Lidema zélf houdt geen kippen, die zijn van daarnaast van Heimens, begrijpt U! Waarom het gaas tussen de tuinen open is? Tja dèt weet ik óók niet Misschien wel omdat het de kortste weg ii tussen de twee villa's. Voor 't gemak var ..de kippen, zullen we maar zeggen Voor U gelezen Herbert Reinecker vertelt in zijn roman „Taiga" van het afschuwe lijke leven van Duitse krijgsge vangenen in een Russisch kamp. Een jonge vrouwelijke kamparts brengt de keer ten goede in dit kamp der verschrikking. Weer een van die voortreffelijke na-oorlog- se boeken, die ons de laatste tijd uit Duitsland bereiken. Frans Brunklaus schreef voor deze reeks een oorspronkelijke Ne derlandse roman „Café Noir", een boeiende detective over een Maastrichter weduwe, anno 1853, die ervan wordt verdacht haar buren met vitriool te hebben wil len vergiftigen. De Limburgse schrijver weet uitnemend het spannende element in dit werk te brengen, dat zich afspeelt in en om Wijck en Maastricht van een eeuw geleden. Of de weduwe Van Nelle honderd jaar geleden ook al weduwe was, mag betwij feld worden. Zo niet dan staat dit op rekening van de Limburg se fantasie, die vooral levendig is. EV. G. Het harde Paradijs, Elisabeth Zernike. Uitgave N.V. Em. Querido's Uitgeversmij. Am sterdam. Rite is de hoofdpersoon uit dit boek, die leeft en vooral werkt in het harde paradijs, een dorpje in het zonnige Zuid-Frankrijk, dat verloren ligt in een prachtige na tuur, maar dat door toeval door de toeristen wordt ontdekt. Dal is de eerste bron van conflicten; de tweede is. dat Rite, die de in tuïtieve wijsheid van haar nobe le vader heeft geërfd, trouwt met een lichamelijk en geestelijk scheefgegroeide pottenbakker uit het noorden. Rite, scherp en raak door Elisabeth Zernike uitgebeeld, die, werkend op haar akkers en levend in het stille dorp, het ge luk in zich heeft voelen groeien tot een vaste werkelijkheid, voelt dit geluk na de invasie van de toeristen en haar huwelijk met de pottenbakker wegschroeien. Tot het ogenblik, dat er een traan over haar wang vloeit en zij maar toch weer verwonderd proeft dat ze bitter smaakt. Nee, haar huwelijk is niet gelukkig. Dat is de tragiek in dit boek. Een tragiek echter. Andersen, Sprookjes en ver tellingen. verzameld en inge leid door Antoon Coolen. Uit gave Contact, Amsterdam. In de nieuwe serie „De Onster- felijken" is deze uitgave versche nen. De sprookjes, in deze bun del voorkomende, drie en dertig in getal, zijn met zorg gekozen en goed vertaald. Met deze serie heeft de uitgeefster de bedoeling een aantal werken van bekende schrijvers, naar wie nog steeds vraag is. opnieuw onder het pu bliek te brengen. De omstandig heid dat de boeken niet te prij zig zijn en bovendien bijzonder aardig uitgegeven worden is voor dit doel zeker bevorderlijk. De rode marter, door Peter Nisser. Uitgave C. F. Callen- bach N.V., Nijkerk. Merkwaardige mensen zijn het, harde werkers en meedogenloze vechters tegelijk, die de Zweedse auteur laat leven in zijn roman. In het hoge noorden van Scan dinavië komt een geslacht tot nieuwe welstand. Kort, maar boeiend zijn de episodes, die het leven van de koppige boeren van geslacht op geslacht belichten. Ietwat traag is het begin van de roman, maar als de voorge schiedenis eenmaal duidelijk is wordt het verhaal alleszins lezens- DOOR MEEUW VAN ROTTERDAM (Vervolg van vorige week) In de keuken is mevrouw bezig met het klaar m van warm drinken. „Daar zullen jullie van opknapi zegt ze bezorgd. Even later legt ze een grote pleister de rode schram op Rudy's gezicht. „Zo,".... zegt ze. „Nu zal het wel weer gauw beter zijn. Och, och, wat hebben jullie een nare middag gehad hè?" Ze knikken verlegen en drinken even later van de war me ohocolademelk, die mevrouw hun heeft gebracni. Meneer kijkt glimlachend toe. „Wat een belevenissen toch," zegt hij stilletjes genietend van het viertal. Kastor is dicht bij zijn baasje vóór de haard gaan lig gen. Soms kijkt hij schuin omhoog en 't is net of hij zeggen wil: 't Is hier toch ook wel lekker hè Als hij de jongens zo heerlijk ziet drinken, .krijgt hij toch ook wel trek in iets lekkers. Rudy heeft net best gemerkt. Maar ook de vriendelijke mevrouw. n ogenblik. „Nu zouden we jou he- Wacht maar eens even." terug met een dikke schijf worst, jou hoorKijk eens aan." Gulzig hapt Kastor toe. Met een paar flinke slokken het lekkers verdwenen. Ze moeten er allemaal om lachen. „Wat een Holle-Bolle Gijs hè?" grinnikt m begint de ruige kop van het dier te strelen. „En toch ben je een goeie, beste hond jij," zegt hij dan vleiend. Kastor snuffelt tevreden. Hij vindt 'et wat goed en gezellig hier. Freek kijkt nog eens schuin naar de piano. En eindelijk durft hij vragen: .„Speelde U daarstraks „Ja, ja, dat was ik," is het antwoord. „Hebben jullie geluisterd?" „Ja meneer," knikken ze. ,,'t Was prachtig. „Zo, zowil ik dan nóg eens wat voor jullie spelen' Een beetje verlegen kijken ze elkaar aan. „Graag m neer," zeggen ze dan. „Vooruit dan,., omdat jullie 'et zijn." Even later klinken weer de mooie, zachte tonen door de huiskamer. Ze luisteren aandachtig alle toe knikt meneer hen glimlachend toe. „Mooi hè," glundert Freek bewonderend. „Ja," knikt Otto. Mevrouw is in een grote leunstoel gaan zitten en geniet ook mee van de gezelligheid en de mooie muziek. Buiten dwarrelen nog steeds de sneeuwvlokken. Prach- zegt z. emaal vergeten hè Even later komt ze dat is dat, denkt Freek. Nu lijkt 'et daarbuiten alles heel andersveel mooier. Nu is 'et opeens helemaal niet akelig meer. Komt dat door de mooie muziek misschien" Als meneer even later stopt, moet Freek er even vai zuchten. „Zo," zegt meneer dan, terwijl hij bij het viertal komt staan. „En nu willen jullie natuurlijk weer zo gauw gelijk naar huis hè?" „Ja meneer," antwoordt Otto meteen verlangend. „Goedkom dan maar eens mee." Eén voor één volgen ze meneer naar de voordeur. Daar trekken ze hun schoenen weer aan en een ogenblik later staan ze buiten in de sneeuw. Mevrouw kijkt be langstellend toe. (Volgende week verder) Hallo neven en nichten, Ocar 2ijn we dan weer. Jullie schreven me weer heel brieven deze week. Maar wekt je dat maar heel weinig neva nichten de oplossing van de puzzel van vorige week goq gevonden hebben? Het was die puzzel van de twee jongetjè die aan ballonnetjes hingen, weten jullie nog wel? Nu het link4 jongetje hing aan ballon nummer 12, hij hing dus het hoogs) Want het andere nummer van de ballon 8, daar hing het ander jongetje aan. Moeilijk hè? De oplossing weten jullie dus nu. De prijswinnaars zijn: Hoof ij prijs Ellie B ar ends in Oud-Beijerland. De troostprijzen zij voor Emmy v. d. Berg, N it a de Groot en M i eke u al E e. Jullie krijgt de prijzen in de loop van de week thuisgestuur En dan begin ik nu met de beantwoording van de brieven van de letters A-G. Adriaantje wordt gl een flink kereltje Maaike van Andel. Mag je wel eens met hem wandelen? Ge lukkig dat de puzzel naar je zin is Quirinus Akker huis. Dat konijn van jou is zeker groot Adrie van Andel. Jij hebt fijn gespeeld in de vacantie Joop v.d. Berg. Staat de hut er nog? Lieda Baard man schreef over haar twee zusjes en over de slagerij. Jij eet zeker vaak een plak je worst? Gezellige ver jaardag heb jij achter de rug Dikkie van de Berg! Maar liefst elf kinderen op visite. Gaan de kinderen van de Zondagschool mees ter Voogt wel eens opzoe ken? Nico van Belle gaat met de grote vacantie naar Velp. Bedankt voor de tekening met het schip Nico. Hans van Belle tekende ook een mooi schip voor me. Jij speelt zeker in de haven met je scheep je Hans? Kees van Bel le schreef over de melk- brigade. Janneke Beeuw- kes schreef me ook weer eens. Dat was lang geleden Janneke. Hoe gaat het met de Franse les? Rijna van Beek is een nieuwelinge. Nog een nieuweling schreef me, maar die vergat me de naam te schrijven. Hij of zij woont in Numans- dorp. Gera Brandwijk melkt vier koeien. Jij hebt dus ook de m-vlag op je fiets. Elly Blom stuur de me een gedichtje. En Corrie Blom stuurde ook 'n gedichtje over Klein Hans- AI deze mensen op de tekening zijn van ce gg reis teruggekomen, en aan allen is te zien welde, land ze bezochten. Kunnen jullie het ook zien"^ Oplossing insturen voor dinsdag 21 april aan"J staande. Jannie en Corrie Bran derhorst schreven een lan ge brief. Knapt moeder al op? Gelukkig dat je weer uit het ziekenhuis bent Cor rie. Fijn dat de puzzel heel raar cadeautje te vinden Anneke Bos. Gaan jullie wel meer met de hele klas fietsen? Cor Bodegom stuurde alleen de opiossing in. Nu sta je er dan toch goed in Joke Robinson Crusoe Toen Robinson en zyn ma nen het strand eenmaal bez het 1 t het o woud terugkerende muiters te overmeesteren. De kapitein had onder de gevangenen zelfs al een groep mannen uitge zocht, die door de anderen waren gedwongen om mee te doen, maar die toch wel be trouwbaar waren. Zonder bloedvergieten verliep de stryd en ook de aanvoerder van de muiters werd gevan gen. Hjj smeekte nu om ge nade. Nu was het zaak om liet schdp, dat in de verte lag, weer in bezit te krijgen en toen het al een beetje donker begon te worden voer een Dt met gewapende mannen de richting van het schip. Breederland. Jouw zusje heeft een mooie naam zeg. Jouw rapportcijfers vind ik mooi Enny van Bloois. Ben je vaak aan 't werk in de schooltuin? Sjanie Bouman schreef over de fo to die zoekgeraakt was. Is Hennie je oudste zus? Leni de Bree heeft vroeger Hilversum gewoond. Schrijf je over drie weken weer? Rietje Booy is een nieu we nicht. Je schrijft een volgende keer maar weer eens een lange brief Els Bronsveld. Coby Boe- ser schreef een tijdje gele den over de bruiloft van haar schooljuffrouw. Wou- da Bollier schreef een heel gezellige brief over de volkstuin. Welke bloemen heb jij gezaaid? Jenne- ke Cornet stuurde me een leuK raadsel. En heb je het opstel al gemaakt? En hoe is het verkeersexamen afgelopen Coby Cornet? Je cijfers op het rapport vind ik mooi. Jammer dat de fietstocht niet doorging Wil ly Dellcman. Is de foto al klaar die de juffrouw heeft gemaakt Jan van Dam? Natuurlijk mogen jullie ook meedoen met de brie venbus Johnny en Rinie van Dijk. Marieke van Es heeft een mooi kleedje geborduurd. Ada van Es is pas een dag uitgeweest naar Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Jullie zult het wel goed naar je zin hebben gehad. Hans van Es schreef o.a. over de kar EVENTJES 7RET „Hoe kwam je er eigenlijk toe om slager te worden?" „O, Ik ben altijd dol geweest op beesten." geli die hij heeft gemaakt ,ove een oude kinderwagen, van hebt je dus niet verveel<keli de Paas-vacantie Hans. voo Leuk dat jij ook weer m _T deed Govert Eggink. Sch me over drie weken w*en hoor. Nu sta je i°e toch in de krant Marlikcn tje Eijgenraam. Je k™®® met de puzzels allerlei len en legpuzzels winnen1"®* Chrisje Frltz uit Le£eel stuurde alleen de oplossdon Hoe gaat het op scJ" Chrisje? Ben je al lgem lid van de padvinderij ken. de Goede? Heb je al gehoord van de ballor: actie Cokkie de Goede T* q. Margo van Ginhoven - de alleen de oplossi Chris Geers is waar r-K lijk KTf* met de oplossing, fijn^^ je me toch schreef Wini van Geest. Je helpt z> mee in de tuin nu? - f) rit Goudkamp schreef de konijnen. Hans Nelly Grootendorst schri 1 me hun rapportcijfers. jij niet zo van Aardr dcri kunde Hans? Je cijfer Par handwerken is goed Ni pas kor Zo jongens en mei; dit waren dan de antw den op de brieven van l ma' Volgende week zijn de cen ters H-N. weer aan P«s beurt. Schrijven jullie naam en adres in je 1 zyn my ^7—^ pat< dac /4 yr hroi

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 20