Uiterst leerzame cijfers van in- en uitvoer Expositie Bloemwerk Onweer hield donderdag vangstbericliten tegen HERENHUIS I STANDARD RAIFFEISEN-BANK NIEUWE I.EmSCIIE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1959 Helft van het nationale inkomen gaat over de toonbank (door onze economisohe medewerker) ONS LAND verkeert in de weinig benijdenswaardige positie, dat het maar weinig grondstoffen heeft, waardoor wij op grote schaal die grondstoffen moeten invoeren Voor de industrie, maar ook voor de con sumptie. Een enorme hap uit het gezamenlijke (nationale) inkomen moet dan ook besteed worden om die invoer te kunnen betalen, zo ongeveer 45 procent. Gelukkig hoeven w(J niet onze hand op te houden. Veel van die grondstoffen Veredelen wy en z(j gaan daarna weer naar het buitenland. En daarna zorgen onze land- en tuinbouw, onze veeteelt en tal van andere bedrijfstakken er voor dat er geld in het laatje komt. Deze enorme afhankelijkheid van het buitenland dwingt er toe om steeds weer extra aandacht aan de cijfers van de in- en uitvoer te besteden. Het ministerie van economische zaken maakt die zo spoe dig mogelijk bekend waarna de pers er voor zorgt dat ze onder de ogen van het Nederlandse volk komen. En zo konden wij deze week lezen wat de resultaten in maart zijn geweest. Ze waren inderdaad de moeite van het be kijken waard. Vooral als wij ze plaatsen in het kader van de in- en uitvoer in het eerste kwartaal. Dan zien wij allereerst da<t de totale in voer in het afgelopen kwartaal 3^4 groter is geworden dan in het eerste kwartaal van 1958. De uitvoer 1« echter in nog sterkere mate gestegen en wel met 5V« Het gelukkige gevolg hiervan was dat het invoersaldo het verschil tussen in- en uitvoer dat wij aan het bui tenland schuldig zijn zakte van f 393 miljoen in 1958 tot f 357 miljoen in 1959 (beide eerste kwartaal). Het meest opvallende is evenwel dat de omslag bij de invoer zich eerst in maart heel scherp gaat aftekenen. In februari was hij weliswaar al met 3 toegenomen tegenover dezelfde maand van 1958 maar in maart was die stijging 11 Zo op het oog Is men geneigd elke daling van de Invoer toe te juichen. Maar in feite betekent een Invoerdaling in een land als het onze een of andere vorm van bestedingsbeperking. In 1958 hebben wy dat maar al te goed kunnen Naar mate het economische mecha nisme weer sneller gaat draalen. naar mate de fabrieken weer meer behoefte krijgen aan grondstoffen, halffabrika ten en Investeringsgoederen (machines, enz.), zal de Invoer moeten stjjgen. Een invoerstijging alt z|j ten minste blijft aanhouden Is dan ook het spiegel beeld van grotere produktle en grotere Eén zwaluw maakt nog geen lente en de opmerkelijke invoerstijging alleen in maart moet ons daarom tot de nodige beheersing dwingen. Maar het kan een teken aan de wand zijn, een aanduiding dat de ondernemers tot voorraadvorming en extra aankopen overgaan. De cijfers die wij genoemd hebben, heb ben betrekking op de waarde. Aangezien echter verschillende goederen in prijs zijn gedaald,, laat de Invoer naar hoeveel heid nog een heel ander beeld zien. Jam mer genoeg zijn hierover alleen nog maar de cijfers van januari bekend. Doch deze vertellen toch wel dat toen de invoer naar waarde met 2 daalde, terwijl hij in hoeveelheden uitgedrukt juist met 4 'U steeg; alles ten opzichte van januari 1958. Dit speelt uiteraard ook bij de uitvoer een rol. In januari steeg onze uitvoer naar waarde met 10 en in hoeveelheden met 11^ Die stijgende uitvoer is broodnodig om een grotere invoer gemakkelijk te maken In het eerste kwartaal konden wij, dank zij onze uitvoer, 89"/. van onze invoer betalen. Maar ieder die geen vreemdeling ln het Jeruzalem van de handel is, weet dat het allesbehalve gemakkelijk is om de uitvoer op te drijven, om in kwaliteit en in prijs zó te kunnen concurreren, zó de invoerrechten en andere belemmeringen te kunnen omzeilen dat het buitenland steeds meer het Nederlandse produkit gaat nemen. Per slot van rekening hebben wij ook nog het grotendeels wegvallen van onze uitvoer naar Indonesië in te halen. Maar goed. onze ondernemers in de agrarische en industriële sector slagen daar in, heel langzaam maar toch zeker In dit verband is het wel aardig te weten welke kant de goederen uitgaan. We zul len ons niet verdiepen in de afzonderlijke landen maar wel het licht laten vallen op blokken van landen. Wij leven nu een maal in de tijd van de Euromarkt (Neder land. België, Luxemburg, Italië. West- Duitsland en Frankrijk) en de O E.E.S. (Euromarktlanden plus Engeland. Zwit serland, Denemarken, Zweden, Noorwe gen. Oostenrijk en nog enkele kleinere landen). Welnu, van onze totale uitvoer ging in de eerate twee maanden van dit jaar 1114'/. naar de Euromarkt en 88' r.aar de overige landen van de OEES. Voort» ging «li naar Azië, 614 naar Noord- Amerika en 5 naar Zuld-Amerika. Alleen onze uitvoer naar Azië llêp ln het afgelopen kwartaal terug (uiteraard door de gebeurtenissen in Indonesië). In de andere gevallen steeg h|j, vergeleken mei het eerste kwartaal van 1958. De export naar Zuld-Amerika aprong zelfs met 52omhoog. Deviezenkraan is dicht Er zou over de handel met het buiten land nog veel meer te vertellen zijn. Wij laten het er echter bij omdat wij nog het licht van de publiciteit op de goud- en deviezenvoorraad willen laten allen. Het vorige Jaar is die pot op On gedachte wijze aangegroeid. Onze invoer daalde, onze schuld aan het buitenland zakte dus ook, terwijl daarnaast de uit- opliep en wij nog honderden miljoe- extra ontvingen door verkoop van aandelen aan het buitenland. De laatste weken zit evenwel de kraan dicht gedraaid. Op 16 maart bezat de Nederlandsche Bank 5311 miljoen aan goud en buitenlandse betaalmiddelen en in het begin van deze week, 13 april, was er 5313 miljoen in kas. En dat niettegen staande de uitverkoop van aandelen naar het buitenland doorgaat. Er moeten daarom verschillende krach ten aan het werk 2ijn, die voor het nodige tegenwicht zorgen, krachten die zich vooralsnog aan het oog ont trekken, ook al kunnen wij ver onderstellen dat schuldaflossing en andere kapitaalverplaatsingen in het spel betrokken zijn. YS niet van plan zich te schikken naar Sowjeteisen Do Amerikanen hebben de Britse re gering laten weten dat zij van plan zijn de vluchten op grote hoogte naar Berlijn voort te zetten, als dit nodig mocht zijn voor de bevoorrading der Amerikaanse Dit ia meegedeeld nadat de Engelse re gering haar bezorgdheid had uitgespro ken over deze vluchten, juist nu belang rijke onderhandelingen met de Sowjet- ume gaan beginnen. Produktie gestegen De algemene produktie-index bedroeg volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek 121 tegen vorige maand 126 en vorig jaar 113. Gecorrigeerd naar seizoen en lengte der maand 133 (v.m. 130 en v.j. 124). Basis is 1953 100 Per bedrijfsklare waren de cijfers; Bouwmaterialen en aardewerk 86 (97 en 94), chemische nijverheid zonder aardolie 135 (139 en 127), leder en suiker 123 (134 en 113). mijnbouw 105 (116 en 99), metaal nijverheid 141 (140 en 125), papierindustrie 131 (145 en 116). textiel 105 (113 en 105), gas. elektriciteit en water 153 (166 en 140), voe ding»- en genotmiddelen 96 (103 en 97). ear voorkomt staking Goody Goodyear ie ln beginsel tot overeenstem ming gekomen met de arbeiders over een nieuw arbeidscontract. Wellicht zal die de weg banen voor bijlegging van het ge schil bij de drie andere grote rubberin dustrieën. waar 58.000 man staken. Good year echter ie niet door de staking ge troffen. LISSE P.T.T.-feestavond In het KAB-gebouw hebben de PTT- ers uit de bollenstreek gisteren een ge zellige avond gehad. De voorzitter van de ontspanningsvereniging, de heer H. de Graaf te Sassenheim, sprak een wel komstwoord. Het bezoek aan dit soort avonden is stijgende. Op 12 mei wordt een ledenvergadering gehouden, waarop onder meer het karakter van de ontspan ningsbijeenkomsten aan de orde komt. De PTT-sportgroep trekt de aandacht. De volleybalclub is zelfs kampioen ge worden. De avond werd verder verzorgd door de toneelgroep van de PTT. Opgevoerd werd het spel „Over 12 dagen tegen mid dernacht", een stuk. dat door zijn lengte niet gemakkelijk is te spelen, maar de to nelisten hebben het er best afgebracht en de bezoekers toonden zich gul met applaus. Stroopwafels Het 16 wat laat ln de winter om olie bollen te eten en daarom worden er op 29 april in Lisse ten bate van de kas van Bartimeua stroopwafels verkocht. Onze eerste mededeling hierover vervalt dus. I.B.B. boekt nieuwe opdrachten De NV Ingenieursbureau voor de Bouwnijverheid heeft nog enkele nieuwe opdrachten ontvangen en binnenkort ver wacht men de opdracht voor een groot werk. Zij koestert verwachtingen zelfs grote van de Europoort. Met dit doel is te Rotterdam een kantoor gehuurd De liquiditeit is gunstig. Het is onge bruikelijk bij verlening van een opdracht een som vooruit te betalen. De bestaande risicoregeling biedt dekking tegen loons verhogingen. De bouwkosten tonen een neiging tot dalen. Het dividend werd be paald op 14% voor oude en 3\4% voor nieuwe aandelen. Herbenoemd werd tot commissaris en benoemd met uitbreiding van het college mr. A. C. W. Beerman. WESTDUTTS PLAN VOOR HERENIGING De Westduitse regering werkt aan een plan ter oplossing van het vraagstuk van de Duitse hereniging. Dit plan, deelde minister von Brentano mee, zal aan de Geneefse conferentie, die 11 mei begint, worden voorgelegd. Inmiddels heeft men in Moskou met instemming kennia genomen van het voornemen van de Amerikaanse vice- president Nixon, Rusland te bezoeken. Dit bezoek zal het persoonlijk contact tussen de hoogste leiders ten goede komen, luidde het commentaar van radlo-M06kou. Het wederzijds begrip tussen de Verenig de Staten en Rusland zal worden ver- Beuelux. Invoer in februari 1695 (v.j. 1691) miljoen, uitvoer 1413 (1532) min; onderlinge handel: Invoer BelgiëLuxem burg uit Nederland 158 (143) min, uit voer naar Nederland ƒ214 (188) min. WIN 50 MAAK EEN lEUKE TEKENING mei het Klene-monnelje ROLLEN tof geet een aardig .dee voor onze tekenaars) en zend deze KLENE'S met eén frujertc wikkel aan Kiene N.V Amsterdam DROP Vermeld noam. adres en leertijd Élke week X) prijswinnaar» I ZE ZIJN ER WEER! de échte fruitdrops Rijnsburg Rijnsburg heeft een diamanten bruidspaar ENKELE DAGEN voordat de heer Nicolaas van den Eijkel twintig jaar werd, trad hij in het huwelijk met Diewertje Oudshoorn. Dal schiedde in 1899 en vandaag viert de heer Van den Eijkel zijn tachtigste verjaardag, zodat het van de week bruilofstfeest is geweest bij de fa milie Van den Eijkel. De geschiedenis van de heer Van den Eijkel is de geschiedenis van een ras echte Rijnsburger. Op vèertien jarige leeftijd maakte hij kennis met de handel en hoewel hij eerst een paar jaren bij een baas werkte, begon hij al spoedig voor zichzelf. In het begin waren de trans- icties van zeer geringe omvang, maar il spoedig bewees de thans diamanten bruidegom de ware handelsgeest te be zitten en hij werd een geziene figuur in de Bollenstreek. De klap. die de crisis jaren de gehele bollenhandel bracht. een vermindering van het verlies, dat op de koude-grond-teelten is geleden. Penningmeester J. van Egmond had batig saldo van f 259.38. Tijdens de koffiepauze ontving de v. zitter van het bestuurslid A. van Klaveren ;ns de afdeling een doos sigaren bij gelegenheid van zijn zilveren echtvereni gingmevrouw Sehoneveld kreeg e Ficus. Bij da behandeling va beschrijvingsbrief voor de algemene le denvergadering. die maandag wordt ge houden. werd gesproken over de bouw van een nieuwe beurs voor de bollen handel. In mei zal hierover worden be en voordien zal dit plan nog wel on derwerp van bespreking ln de afdelings- ïrgadering vormen. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering werd de heer C. van der Meij gekozen. (Advertentie J Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 1-20 - Rijnsburg vRouwe^eRt<sreec MET QEZICH7- OP> ofe KOePGl— VAN /MARÊK^P-K- Philipsbedrijf te Maarheeze Het nieuwe bedrijf van Philips' Gloei lampenfabrieken te Maarheeze zal '24 april officieel in bedrijf worden gesteld. Met de plannen is in 1955 begonnen, maar de of ficiële opening werd steeds weer uitge steld. Het bedrijf beslaat 22 ha en er zijn nog 20 ha in optie. Het complex omvat drie afdelingen Daarin brengt Philips de chemische werkzaamheden van de hoofd- industriegroep licht onder. In 1955 kwam de preparatenafdeling voor 1000 produkten van enkele grammen tot duizenden kilo's toe. In 1956 werd de fluorescentiepoeder- fabriek geopend. Deze vervaardigt fluor- stoffen en halffabrikaten ten behoeve van TL-lampen, speciale ontladingslampen en televisieschermen. In augustus 1956 kwam de derde fabriek in gebruik voor wolf raam en molybdeen, als basisindustrie voor de gloeilampenfabricage. Er we thans 160 man. meerendeels door Philips zelf opgeleid Ongeluk in kazerne. De 19-jarige huzaar van het depot cavalerie, J. H. ter Beek, uit Delden ls gisteravond op het terrein van de Bernhardkazerne te Amersfoort bekneld geraakt tussen twee Centurion- tanks. Hij was op «lag dood. Zweedse onderscheiding. De onderschei ding van commandeur van de Orde vai Vasa van Zweden is verleend aan de heer C. J. A. van Daalen. directeur dok- «n werfmaatschappij Wilton-Fijenoord N.V. te Schiedam. Duitse bondsraad tegen invoerbeperking voor kolen De Westduitse bondsraad heeft de door de regering voorgestelde invoerbeperking voor steenkool verworpen, omdat de daar in zitting hebbende deelstaten twijfelen of de invoercontingenten wel voldoende zijn om de behoeften van de verbruikers te dekken en te voorkomen, dat deze finan cieel ernstige schade zullen lijden, vooral omdat het niet zeker is of de Duitse mij nen op dezelfde voorwaarden voor de ko- lenleveranties kunnen zorgen als de bui tenlandse exporteurs. Sieet ia 't gezin Dm „Nieuwe Leidsche'' er in I 'orak de heer'VSh den Eijkel niet'en .toen hij op 75-jarige leeftijd de oude dag ging zoeken, kon hij zijn een bloeiend bedrijf overdragen. Het huwelijk van het diamantenpaar werd gezegend met 13 kinderen; acht zijn thans nog in leven.De heer Van den Eijkel schat men een goede zestiger en hij blijft in het zakenleven geïnteresseerd, hoewel hij zich officieel heeftjteruggf trokken: voortdurend gaat hij" nog ec kijkje nemen op veiling Flora en ook de Bollenstreek kan men hem dikwijls i een praatje over de heg aantreffen. Damkansen spitsen zich spannend toe Deze week werd er niet gespeeld in de hoofdklasse voor het -damkampioenschap van Rijnsburg. omdat N. B J. Imrning moest spelen voor de L.D.D.B. wedstrij den; de wedstrijdleider achte het toen beter om de ronde van deze week van de hoofdklasse een week te versohuiven. Maar bij de eerste klas wedstrijden is da laatste weken ook spanning geweest. F. A. Verkuil en Jac. van Rossum moesten met Cor Sehoneveld beslissingwedstrij den spelen voor een plaats in de finale. De veteraan F A. Verkuil, thans RDC's oudste lid. trok aan het langste eind. want uit twee wedstrijden wist Verkuil drie punten te behalen. G. Noteboom Oudshoorn hebben zich reeds in de fi nale geplaatst. Volgende waek begint de finale voor de eerste klasse. De uitslagen waren: beslissingswedstrijden 1ste klas: F. A Verkuil-^Jac. van Rossuim 11; C. iSehoneveldF. A. Verkuil 02. Deze week hebben wij gemeld, dat Nico Invmlng voldoende zou hebben aan re mise in zijn laatste partij tegen A. Dui- venbode (KWZ). D:t is echter niet juist, wamt ook G v. d. Wiel uit Noordwijk zou dan nog een kans hebben om in de fi nale te komen. Nu heeft Immimg inder daad remise gespoeld tegen Duivembode, dus heeft Van der Wiel nog een kans om gelijk te komen met Imming. Doch dan zal hij maandag moeten winnen van de zeer sterke L.D.V.-dammer Van Leeuwen uit Leiden De uitslagen zijn: hoofdklasse B: L.D.D.B A. DuvenbodeN. B. J. Im ming 11; eerste klasse: G. Noteboom J. Klein sr. 02; H. VoorzaatD. van Egmond 2—0. Bloembollencultuur bezag bet afgelopen jaar TN EEN ERNSTIGE. zakel(jke sfeer heeft de vereniging Bloembollencul tuur. afdeling Rijnsburg. gisteravond on der leiding van voorzitter J. Sehoneveld een vry uitgebreide agenda in korte t()d afgewerkt. Secretaris G. van der Haak vertelde in zijn jaarverslag, dat de bedrijfsresultaten van 1958 voor de bollensector goed waren te noemen; het weer was goed, de oogst behoorlijk en de prijzen niet laag. Daar de meeste Rijnsburgers gemengd bedrijf hebben, betekende deze voorspoed slechts (Advertentie.) Deze expositie welke dinsdagavond 21 april te 8 uur.door de heer Burgemeester B. H. KOOMANS wordt geopend, is woensdag 22 april van 9 uur v.m. tet 9 uur n.m. gratis te bezichtigen. Het Bestuur Overzicht bloemeuprijzen Het is de bloemkwekers de afgelopen veek niet voor de wind gegaan. Wat in geen jaren is gebeurd, geschiedde nu afwijkende kwaliteiten bleken zeer moei lijk te plaatsen en heel wat bossen tulpen draaiden door en belandden op de vuil nisbelt. De aanvoer was van de week dan ook ontstellend groot en men zag nog steeds tulpen uit de w'arme kas. Daar uit het warenhuis volop kan leveren en de vroege soorten buiten ook al bloeien, kreeg men een enorm grote invoer, die de binnenlandse markt cport was er vrijwel niet met geen ogelijkheid kon opnemen. De allerbeste kwaliteit van Rose Cop land ging van de hand voor ƒ0.40 tot 0.50 per bos en Wm. Pitt en Cordell Kuil kwamen niet hoger. Montgomery draaide nog voor 0.70 en 0.80 per bos. White Imperator kwam daarentegen met hoger dan 1.50, Edith Eddy moest al lieel best zijn om ƒ0.40 op te brengen. Aristocrat vond kopers voor ƒ0.45 en f 0.50, Golden Measure voor f 0.40 en ƒ0.45 en Algiba voor ƒ0.50 en ƒ0.55 per bos. Apeldoorn verkreeg tot ƒ1.10. Paris tot ƒ0.60. Qouleur Cardinal en Red drukt op ƒ1:20 per bos. Narcissen waren ook goedkoop: Cheer fulness tot ƒ1.40 per 100, Actaea tot ƒ1.20 en de dubbele Inglecombe 1.40 per 100 3tuks. Fresia's gingen van de hand voor ƒ0.30 en 0.40 per bosje, irissen voor f 0.60 en ƒ0.70 en anemonen voor ƒ1.70 tot ƒ2.20 per 100. Burgerlijke stand Geboren: Catharina dr van H. de Mooij en M. A. Glasbergen. Dahliastraat 11Jacob Willem zn van J. Heemskerk en N. van Duyvenvoorde, Tulpenstr. 14; Adriana dr van H. Kralt en G. Rhijns- burger. Brouwerstraat 6. Ondertrouwd: A. de Monyé, 21 jr, en C de Mooij, 22 jr; D. Druijff, 35 jr, en P. C. van Egmond. 21 jr; G. van Duijn, 21 jr. en A. M. Ouwehand, 20 jr, te Noordwijk. A3ehuwd:- H. van der Keur, 27 jr, te Leiden, en A. C. van Egmond, 25 jr. Vanavond in de Jeugdhaven opvoe- ng van de klucht „Tot uw dienst, mijn heer", door de toneelvereniging O.B.K. Herv. Gemeente Diensten van morgen: Grote kerk 10 u ds De Vos te Katwijk aan Zee; 5 u ds Groot, van Leiden; Kleine kerk 10 u de heer Vink, van Katwijk aan Zee; 5 u ds Boonstra, te Warmond. Loop der bevolking Gevestigd: J. Klees, van Nieuw-Guinea lar Anemonenstraat 26; A. Zwaan, van Visserijgolfjes HET HEVIGE ONWEER dat ergens boven zee woedde en ook boven ons land heeft gewoed, heeft een stokje gestoken voor de goede ontvangst van de mededelingen van de vissersvaartuigen via de visserij band. Alléén de trawlers Herman IJM 2 en Amsterdam IJM 28 en de schepen, die dicht bij de kust visten, kwamen goed door. De Herman IJM 2 boekte een dagvangst van 100 manden makreel en de Amsterdam IJM 28 meldde een dagvangst van 90 manden makreel. Men zou daaruit kunnen opmaken, dat de visserij om de noord weer allesbehalve goed is. Langs de kust ging het best met etmaalvangsten van 120 tot 240 kilo tongen, 10 tot 20 manden schol en 20 tot 60 kabeljauwen. Bij de boeien P 3 en P 4 werd weinig gevangen. De loggers en kotters boekten hier etmaalvangsten van 80 tot 120 kilo tongen en 15 tot 20 manden schol en wijting. De prijzen waren vrijdag in de IJmui- dense visafslsg voor tongen matig. Schol was duur. Kabeljauw bleef voor de port boven 100 per 125 kilo. Makreel, haring en wijting bleven hetzelfde prijs peil behouden. Schelvis was over het al gemeen hoger genoteerd. Weer lek Op de trawler Vios IJM 24 heeft men weinig plezier gehad van een reparatie de ketel, die lekte. Het schip was deze week nauwelijks buaten de pieren, of de meester moest naar de brug melden, dat de ketel opnieuw lekte. Het schip keerde daarop weer terug naar IJmulden. Russische oesters De Ru66en proberen voOr oesters een markt in Europa te vinden. De kwaliteit van deze oester wordt zeer goed genoemd. Zij kunnen concurreren in prijs en kwali- met de Franse oesters uit Arcachon de Belgische oesters uit Oostende en de Italiaanse oesters uit La Spezia T^ranto. Maar blijkbaar niet met de Nederlandse oesters De Russen voeren de oesters per vlieg- Dit was er Uit de noord kwam vrijdag de trawler Postboy IJM 35 al6 „éénling" aan de markt met een vangst van 160 kisten schelvis. 170 kisten wijting, 25 kisten gul kabeljauw, 55 ki6ten koolvis, 185 kisten haring. 150 kisten kleine haring en 450 makreel. Veertig loggers en kotters zorg den vrijdag voorts voor de aanvoer van kisten schol en 1500 kilo tongen. De totale aanvoer bedroeg 2250 kisten verse En vandaag? Voor vandaag wordt de SCH 117 van de westkust van Engeland aan de markt ver- icht met 1400 kisten verse haring. Het schip heeft in het Engelse Kanaal wat oponthoud gehad tijdens de thuisstoom als gevolg van zeer slecht weer aldaar. De trawler Golfstroom KW 4 is voor zaterdag gemeld met een vang6t van 60 kisten schelvis, 50 haring, 650 makreel, 160 wij- ng, 90 gul en kabeljauw, 15 diversen en 40 stijve kabeljauwen. De Machiel HD 108 en de Elie Cheni- Dulles toestand zeer ernstig .Zftn toestand Is zeer, «eer ernstig ge worden", zei mrs. Eleanor Lansing Dul les over haar broer, de afgetreden Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken. Mrs Dulles zei dit bij aakomst in Berlijn ,waar zy besprekingen zal voeren over Amerikaanse hulpverlening aan de ze stad. „Ik heb mijn broer dinsdag voor het laatst gezien. Hij drong er bij mij op aan naar Berlijn te gaan, omdat hij het Berlijnse probleem nu zo belangrijk acht, dat het van grote betekenis is. ln Duitsland en in Berlijn te zijn" zo ver telde zij. Inmiddels heeft gisteren de leider van de republikeinen in de Amerikaanse Senaat. Dirksen, meegedeeld, de ver zekering te hebben gekregen, dat Her ter Dulles zal opvolgen als minister. De officiële benoeming zal vermoede lijk reeds dit weekeinde afkomen. Kind overreden. Aan de Koningin Wil- helminahaven te Vlaardingen is gisteren de negenjarige R. Hagestein uit Schiedam ?t zijn fiets onder 'n tankauto geraakt om het leven gekomen. Zijn achtjarige endje, dat achterop zat, kon zioh in veiligheid brengen door van de fiets te springen. viere IJM 32 zullen vandaag ook wel komen. Andere lossen deze schepen in ie Ier geval maandag. De loggers en kottere, die lang6 de kust en bij de Pittboei hebben gevist, zullen voor tongen en schol zorgen. Oudste schepen zijn nu: Elie Cheniviere IJM 32. Medan IJM 57. KW 80. Arie Ouwehand KW 122 en VL 7 van 7 april. De trawler Postboy IJM 35 kwam vrij dag aan een besomming van ƒ22.000 en de KW 133 haalde een besomming van 3770. (Advertentie) iets fijns op de boterham? CASSELERRIB EEN KLASSE APART ,De Landbouwer' VOORSTRAAT 36 TELEF. 2136 KATWIJK Raadsagenda De agenda voor de donderdavond te houden gemeenteraad vermeldt de na volgende punten; aankoop van grond, ge legen in de Homespoldar van N, Haas noot; aangaan van een grondruildng met T. Houwaard; beroep van K. van Rijn tegen een hem geweigerde bouwvergun ning; om niet in eigendom overdragen van een strookje grond, gelegen aan de Karei Doormanlaan, aan de Katwijkse Bouwvereniging; overdragen in eigen dom van 66 woningen, gelegen in Het Mo- lenblok, aan de Katwijksche Bouw vereniging; verlenen van grond- en bouwvoorschotten aan de woningbouw vereniging „De Brittenburg" ten behoeve van de bouw van 80 woningen;' in eigen dom overdragen aan de woningbouwver eniging „De Brittenburg" van grond, voor de bouw van 80 woningen; garanderen van rente en aflossing van door de N.V. Bouw- kas Nederlandse Gemeenten te verstrek ken hypothecaire geldleningen; verstrek ken van een krediet ten behoeve van de verlichting van de toegangswegen naar het gemeentelijk sportpark „Nieuw Zuid"; verlenen van een bijdrage over 1957 aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee in de salariskosten van een maatschappelijk werkster; verstrek ken van een aanvullend krediet ten be hoeve van de verbouwing van de vroegere Sin4-Jozefschool tot kleuterschool; voor stel tot het doen geven van spraakonder wijs op scholen door een logopedist; ver strekken van een aanvullend krediet voor de bouw van de R.-K. lagere school; TE KOOP te Katwijk aan den Rijn fraai gelegen Leeg te aanv. 7 k.. 900 m2 grond. Inl. Makelaars- en Aas. Kantoor MINNEE - Boulevard 56 K. a. Zee. Hoogeveen naar Dubbelebuurt 34. Vertrokken; L. J. van der Zalm. van Vliet ZZ 34 naar Noordwijk. Jan Kloos- atraat 34; A. C. van der Keur-van Egmond, Vinkenweg 9 naar Leiden. SIEMENS SLEDE-STOFZUIGER licht gewicht - 4 AO grote zuigkracht I. 14o,- Katwijk aan Zee Visserij-examena Bij de examens te Den Haag. afgenomen door de rijkscommissie voor stuurLieden- ens bij de zeevisserij, zijn voor het 9 gedeelte van dit examen geslaagd de heren J. G-uijt, A. Kraaijenoord, A. van Duijn, A Hoek (KW 147), allen in Kat wijk woonachtig en C. van Duin (KW 147) ui't Noordwijk-Zee. Voor het tweede ge deelte van dit examen, dat recht geeft om als schipper te varen, slaagden de heren an Rijn (KW 67). B van der Plaa (KW 43). D. J. van der Plas. N. M. Kuijt W. Hoek (IJM 45). allen in Katwijk woonachtig. De geslaagden werden opgeleid aan de Visserijschool van Katwijk. Collecte-resultaat De extra-collecte voor de kerkvoogdij m de Hervormde Gemeente heeft opge bracht f 629,70 Agenda Maandagavond acht uur in de achter- aal van de Kapel bijeenkomst van de erenlging tot behartiging der belangen an Kerk en Belijdenis; spreker ds. P Moerenhout. Damnleuwa Voor dc Brouwer-Da Wlt-beker werden de volgende wedstrijden gespeeld: T. v. d PlasA. Herbert 02; Jac. de Best—T Beelen 1—1; B. van Rijn—J. Pas- schier 11; prijzenwedstrijdS. Barn- hoornC. Varkevisser afgebroken; C Pronk—A. Kuijt 02; C. Guijt—D Barn- hoorn 02, A. van BeelenH Velthuizen 20; G. Berkheij—A. Zuijderduijn 2—0; R. ZuijderduijnL. Pluimgraaf 0—2 Katwijkse afdeling van de Nederlandse Ohristen Vrouwenbond onder leiding van vooraiteter mevrouw R, Gerretsen-Verha- gen haar jaarvergadering. Mejuffrouw R de Boer kon als secretaresse een ledental van tachtig melden; mevrouw M. van Neerbos-van Egmond had het financieel overzicht met een batig saldo kunnen slui ten. Voor de pauze zong het afdellngs- koortje enkele geestelijke liederen spraken afgevaardigden van zuste emgingen hun voldoening uit over de goe de gang van zaken bij de Katwijkse af deling. Na de pauze volgde een programma van zang, declamatie en gezelschapspelletjes. Het oudste lid, de 90-Jarige mejuffrouw Lindhout, droeg met veel succes enkele gedichtjes voor. Schaaknieuws In de kampioensgroep werden de vol gende wedstrijden gespeeld; C. Barnhoorn A. C. Berkhelj sr. Vs—Vi; M. van der PlasD. Hoek 01; in groep I: P. Rous P. Bavedaar ^2; C. VriesJ. van Duijvenbode 1—0; A. Haasnoot—J. da Mol 1—0; A. C. Barkheij jr.-^H. Lugthart Mi— ViIn groep II: A. van Beelen—P. Dijk- drent 10; J. ReidsemaD. Hazenbroek. 1—0. Hoog en laag water Zondag 19 april: hoog water om 12.19 u.; laag water om 7.31 an 20.27 u. Maandag 20 april: hpog water.om 0.51 en 13.15 u.; laag water om 8.43 en 21.25 u. Advertentie H. BEDEKER Dames- en Herenkapper k uw adres voor Remington, Philips, Braun en andere scheerapparaten. Tevens worden alle repraties door ons verzorgd. Voorstraat 73. Tel. 2584. Katwijk aan Zee. Advertentie COÖPERATIEVE RAIFFEISENBANK Effectenzaken geven voortdurend zorg. U kunt dat beter overlaten aan Uw bank. Geef Uw stukken in bewaring en allee wat er mee ge beuren moet, gaat automatisch. Bovendien is Uw eigendom dan volledig veilig geborgen. Vraagt inlichtingen bij de Voorstraat 60 Katwijk aan Zat, SPAARBANK IEDEREEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 13