Caballero Morgen in Leiden collecte voor de kinderuitzending Mr, F. J. J. Trapman, 73 jaar, overleden Ec. zaken heeft kritiek op de slagers NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 17 APRIL 1939 Agenda voor Leiden Gebouw Rehoboth, 8 uur: Ned. chris ten-vrouwenbond afdeling Leiden, me vrouw J. Wesselink Lengbeek decla- Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileumcon cert mannenkoor „Kunst na Arbeid" De Doelen, 8 uur: ledenvergadering ge nootschap Kennis is Macht. Gebouw Steenschuur, 8 tot 10 tentoonstelling werk van K. en O. Schouwburg, 8 uur: toneelgezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer Stadhuis, Kamer 204, 8 uur: discussie avond Euromarkt van de Leidse Poli tieke jongeren Contactraad. Leiderdorp, gebouw Eikenlaan, 8 uur: Christen-vrouwenbond, ds. J. P. Hon- nef over het gelaat van Christus. Zaterdag Geref. jeugdhuis, 2 uur: ruilbeurs De Gebouw Steenschuur, 8 tot 10 uur: tentoonstelling werk van K. en O. cur sisten. Den Burcht, 8 uur: toneelavond Ons Grunnegerlaand. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De vrouwen krijgen hun zin" en „De brief van Don Juan". Antoniusclubhuis, 8 uur: S.R.O. met „Ik huurde deze kamer". Zondag Pieter. ;rk, 7 uur: bijzonder Kerke- werk Herv. Gemeente, prof. dr. H. Jonker, Utrecht, nver: Ts geloof een kwestie opvoeding?" Apotheken De avond- en, nachtdienst wordt tv genomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807. De apotheek Wilhelmlna- pank 8 te Oegstgeest, telef. 26274, is door lopend geopend. Tentoonstellingen De Lakenhal: Hedendaagse keramiek, werkdagen geopend van 10 tot 4 uur; tot en met 27 april. BoerhaavezalenSchilderen en tekenen als vrije-tijdsbestedinggeopend tot en met 26 april, op werkdagen van 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 u.): The wind cannot read (14 jaar). Lido ,2.30, 7 en 9.15 u.): De boom der gehangenen (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 u Leila (14 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 u.): Met de dood op de hielen (14 jaar). Trianon (2.15 en 7.30 u.): In tachtig dagen de wereld rond (alle leeftijden). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineraloglsch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst In de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26. elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74. elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6. op zaterdag tot 5 uur Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur- Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Pilgrimfathers-huisje, Bolsotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u„ woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6 30 tot 8.30 uur "s avonds. TAOKTER J. G. BAZUIN, direc- -L' teur van de gemeentelijke en gezondheidsdienst te Leiden, ver zocht ons opneming van het vol gende artikel van zijn hand. Reeds in 1876 nam de Zwitserse predi kant dr. Walter Bion hert initiatief om een aantal zwakke, bleke en schoolvermoeide kinderen uit de grote steden een gezond en prettig buitenverblijf te verschaffen, zodat ze lichamelijk en geestelijk versterkt later naar de school terug konden keren. De resultaten hiervan waren dermate goed, dat al spoedig dr. Bion's streven en denken door andere landen werden genomen. Zo werden in Nederland in 1883 door ir. Kerdijk voor het eerst 20 kinderen :>or 3 weken uitgezonden. Mr. Kerdijk zag in het werk der kin aeruitzending in de eerste plaats een bevordering der gezondheid, een ver sterking van het weerstandsvermogen. Maar ook de zedelijke opvoeding achtte ij van het grootste belang. Deze richtlijnen kunnen dan ook grote lijnen nog heden ten dage gelden. De leiding berustte toen bij opvoeders i onderwijzers, zo ook het initiatief tot oprichting van kinderherstellings- en vakantiekolonies. Het is vooral de Ned. Bond van Onderwijzers geweest, die in 1900 door zijn brochure „Gezondheidskolo nies" en grote propaganda de stoot heeft gegeven tot het oprichten van kolonie huizen in Nederland. Merkwaardig is, dat, zowel hier als ir hert buitenland, de medici op de achter grond bleven; het werk werd meet een sociale weldadigheid en herstel schoolgezondheid gezien dan bekeken uit medisch-hygiënisch oogpunt. Maar zo langzamerhand (frong ook- het grote be lang van de kinderuitzending door tot overheid en medici. Prof. Scheltema. hoogleraar in de kindergeneeskunde te Groningen, zag dit grote belang ii diende de uitzendverenigingen en de heid van advies. Werd oorspronkelijk erpleegd in de vakanties, later werden het gehele jaar door kinderen opgeno De organisatie van hét kolonie huiswezen in Nederland is geheel ir handen van het particuliere initia tief; de overheid verleent een zeker subsidie en het staatstoezicht voor de volksgezondheid ziet toe, dat de koloniehuizep aan alle medische en hygiënische eisen voldoen. En hier- is een organisatie geschapen, Opening sportfiliaal Vanmiddag is aan de Haarlemmerstraat 182 te Leiden een filiaal geopend van het Beverwijkse sporthuis Wilms Floet. In onze stad ivorden per jaar ruim 200 kinderen uitgezonden Zoekt U iets beters? Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Avibus Leiden had contact De club van vogelliefhebbers „Avibus" organiseerde gisteren een contact-avond haar leden. De ornitholoog ei nfeast Simon de Waard vertopnde enkele interessante vogelfilms in kleuren, onder meer over Noorwegen, en hert na tuurreservaat de Beer. De heer De Waard lichtte alle films op een geestige er toe. De avond werd muzikaal op geluisterd door de twee mondaccordeon- verenigingen Jong Crescendo en Mondoncos. STOFZUIGERS GASFORNUIZEN A. de Wit's Handelshuis Oude Vest 111 Tel. 25328 Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Eleke Adriana dr van A. Ram en W. W. RedegeldCornells zn van Linschooten en A. J. Wage- mans; Willemijntje dr van H. van Tilburg en J Tulen; Adrianus zn van R. Wesselink en C. van Elswijk; Sjaak Anthony zn van S. A. Lagas en G. van der Meel; Marijke dr van F. J. van Dijk en G. A. Terlouw; Ja cob Marijn Johannes zn van M. J. Vogelzang en D. I. Vermeer; Yvonne dr van J. Bavelaar en L. van der Wel; Luci Melani dr van E. H. Scheepe en M. P. Hosman Olaf Al- fons zn van G. P. Hendriksen en A. J. M. van Went. OVERLEDEN: C. Huppertz, 37 jr; J. de Bruin, 75 jr; A. van Duijn, 69 jr, echtgenote van P. Kuiit- GEHUWD: A. de Groot en T. C. Geugje.s; W. F. Neuteboom en M. J. A. Benvenuti; J. H. Kuipers en M. M. G. C. Roosen; W. F. Mulder en K. Ginjaar; J. A. Nieuwenburg en A. Geeve; J. W. Schouten en M. G. van den Berg; T. Masselink en B. B. M. T. J. Hoyng; J. Meerbeek en F Habraken. die voor de volksgezondheid prach tige resultaten afwerpt en waarop Nederland trots kan zijn. Welke kinderen komen nu voor uit zending in aanmerking? Alle kinderen, die aan voortdurende bedreiging der infecties en ziekten bloot staan tengevolge van wat voor omstan digheden ook. Verder die kinderen, dde pas ziek zijn geweest en niet meer „op hun verhaal kunnen komen", allen bij wie vermeerdering van weerstand noodzake lijk is. Ook de geestelijke gezondheid van de kinderen is gebaat bij een uitzending aantal weken waarvan ze licha melijk gesterkt terugkeren; men denke maar aan het bleke, schoolvermoeide kind, welks schoolprestaties né zo'n uitzending aanmerkelijk beter zijn. Ten aanzien van de pedagogische bete kenis van de kinderuitzending is het vol doende, te wijzen op het belang van het vroegtijdig wennen aan regelmaat, rein heid en rust en van het aanleren van goede hygiënische gewoonten. Het aantal kinderen dat volgens het geneeskundig schooltoezicht in aanmer king komt voor uilzending is nog steeds groot. Zo worden in onze stad per jaar ruim 200 kinderen voor een verblijf van zes weken of langer uitgezonden. Door de gestegen exploitatiekosten is de verpleegprijs niet onaanzienlijk omhooggegaan; dat is een van de oorzaken van het feit, dat de diverse uitzendverenigingen er financieel niet zo goed voorstaan. Deze vereni gingen immers dragen zelf een groot gedeelte der onkosten. Wil ook dit jaar een groot aantal Leidse kinde ren van de vakantiekolonies kunnen profiteren, dan is een beroep op de milddadigheid van de burgerij nood zakelijk. De plaatselijke verenigingen, t.w.: het Centraal Genootschap, de Vereniging voor Christelijke Ge zondheids- en Vakantiekolonies, de R.K. Vereniging voor Kinderuit zending, de Vrijzinnig-Protestantse Vereni ging voor Kinderuitzending „Naar Buiten", de vereniging Zwakzinnigenzorg en de Vereniging voor uitzending van lichamelijk Gebrekkigen, ver enigd in de Leidse Raad voor Kin deruitzending, houden daarom op zaterdag 18 april een collecte, die ik bij allen van harte aanbeveel. Treffende opnamen bij Leidse Smalfilm Liga De Leidse Smalfilm Liga, onder leiding van de heer H. Kleibrink, zorgde gister avond im de foyer van de Stadsgehoor zaal weer voor een uitstekend filmpro gramma van de bekende amateur filmer Herman Wuyts uirt Antwerpen. Alle films voor zich getuigden van een grote technische aanleg en artistiek ta lent. De genrefilm (d.m.v. willekeurige beelden een geheel vormend) „Solitude" (Eenzaamheid) trof een ieder door zijn strakheid van opbouw en uitgebalanceer de zeer treffende symbolen, weergegeven door bleke dode handen en grijnzende maskers, die ten slotte overwonnen. „Konflikt", een speelfilm, toont de bot sing tussen twee jagende mensengroepen, waaraan de ene ten onder gaat. Treffend hierin waren de avondopnamen en het acteertalent der spelers. Na 't komische filmpje „Oh Suzanma", het verhaal van een oud rood autootje, dankte de voorzitter, de heer H. Wuyts, voor zijn op zeer hoog peil staande bij dragen tot het welslagen van de avond. 1 Voordrachtsavond voor N.C.V.B. Leiden Z.W. „Kinderuitzending" betekent vaak be terschap voor het kind, dat in de stad verschillende moeilijkheden onder vindt. Zon en vrijheid doen het kind opfleuren en hersteld in de oude om geving terugkeren. Maar ook deze kinderuitzending kost veel geld. Daarom wordt in Leiden morgen ge collecteerd en wordt een dringend be roep op de burgerij gedaan een offer te willen brengen voor een zaak, die zo'n offer meer dan waard is. T^E Nederlandse Christen-vrouwen- bond afdeling Leiden-zuid- west kwam gisteravond onder lei ding van mevrouw G. A. J. van Daatselaar-Somsen bijeen. Na een korte meditatie van de voorzitster bracht mejuffrouw B. Hagen een veelzijdig voordrachtprogramma. Zij begon met drie korte gedichten, waaronder het geestige „Kousvoerteling" van G. Th. Awtheums en het bekende ,,De keuterboer" van Adama van Scheltema. Op ontroerende wijze droeg zij de ge schiedenis van een moeder, een sprookje van H. Chr. Andersen, voor. Dit sprookje verhaalt de strijd van een moeder, voor dat zij vrede kan vinden met de dood van haar dochtertje. Het weemoedige „Kinderlijck" van J. v. d. Vondel en het grappige „Kleine Max groet 's morgeus de dingen" van Paul van Ostayen, kwa men goed tot hun recht. Dromerig en onwerkelijk was het verhaal van het bedelmeisje en de barmhartige burgers van Arthur van Schendel. Een vijftal schetsen van Aart van der Leeuw vielen (Advertentie) WASMACHINES CENTRIFUGES A. de Wit's Handelshuis Oude Vest 111 Tel. 25328 Ontstaan der rivieren in Leiden belicht DE AFDELING LEIDEN van de Koninklijke Nederlandse na- tuur-historische vereniging had gis teren in het rijksmuseum voor na tuurlijke historie een avond uitge schreven, waarop de heer E. E. var der Voo een lezing hield over historie en plantengroei van oude landschaps- vormen. In 1954 heeft de stichting Onderzoek Levensgemeenschappen, die ressorteert onder het staatsbosbeheer, een onder zoek laten instellen naar het ontstaan van rivieren en naar de flora en fauna die daar te vinden is. De heer Van der Voo vertelde, dat on6 land vroeger bekken wa6 en dat de bodem bijna ge heel in het kwartair gevormd is. De Rijn en oer-Maas hebben veel puin ons land gebracht en vormden zodoende een „puinketel". De Riz-ijstijd ls voor ons land de be langrijkste. De gletsohers waren in tijd tot Haarlem en Nijmegen doorge drongen. Door de daling van de tempe ratuur condenseerde de damp van he zeewater in sneeuw en ijs; hierdoor zakte het niveau 70 cm. Zodoende stroomde weinig water door de rivieren, met als gevolg bezinking d?r stofdeeltjes, waar door een middenterras ontstond. Toen de temperatuur hoger werd 6molt het ij en kregen de rivieren zeer veel water b verwerken, waardoor geulen ontstondei in het middenterrai. De boeiende lezing lichtte de heer Van der Voo met projectieplaatjes toe. Diensten in aula Asserstraat De kerkeraad van de Hervormde wijk- gemeente Levendaal heeft besloten oir op de zondag waarop de wijkpredikant voorgaat (ds. D. J. Vossers) in de aula van de u.l.o.-school aan de Asserstraat twee diensten achter elkaar te houden, namelijk om 9 uur en half 11. Wandelwagens C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39.40 Seinpre Avanti kan nog vooruit Gezellig stuk van Wodehouse in Leidse schouwburg HET ZAL wel niet meevallen om tot de verarmde Engelse adel te behoren. Men moet stand op hou den en allerlei verplichtingen liggen grijnzend op de loer om die arme „earl of Towcester Bill" te besprin gen en hem het leven bitter te ma ken. Hoe komt men in zo'n geval nu aan geld? Dat is het geheim van Jeeves, de butler, een zeldzaam dingrijk en ondernemend man. Hij weet overal wat op, maar niet altijd kan hij nare dingen voorkomen. P. G. Wodehouse, die samen met Guy Bolton, het stuk „Slag om de duiten' schreef, is niet bang voor buitenissighe den. Hij stort zich hals over kop in hel dwaze en niet alledaagse. Hij weet het te hanteren en zijn invallen en fantasie de baas te blijven. Hij kan het ordenen en n behoorlijk boek, of zoals in dit geval een goed geschreven toneelstuk komen. Er zijn goed getekende en gety peerde mensen, waar de opvoerenden niet te veel moeite mee hebben al blijft natuurlijk versohil in spelkwaliteit. Dat was natuurlijk gisteravond ook het geval bij de opvoering door „Sempre Avanti". Over het geheel genomen was het een heel goed ge slaagde avond. De voornaamste rollen waren goed of behoorlijk bezet. Het ensemble-spel was laag niet kwaad. Het is een op elkaar af- [estemdc en ingespeelde groep, die een éénheid vormt, wat natuurlijk voor een groot gedeelte het werk is van de regis- Henk van der Broek, die dit heeft weten te bereiken. Doch daarvoor moet ook spelersmateriaal hebben. Nu willen we niet beweren dart het allemaal eerste klas is. maar hert percentage ligt toch vrij hoog. Daar komt bij, dart ee,n speler als Hans van Oosterom, die toonde begrip te hebben hoe hij de rol van verarmde edel- an moet spelen, in staat is medespelers ee te nemen en te stimuleren. Wim van Ark zette een zeer geslaagde butler op de planken. Zijn spel is soepel en goed afgestemd op de i rol. Herman Blom was een typisch voorbeeld van iemand, die zich op haalt aan het spel van een ander. In de scènes met Hans van Ooster om was hij heel goed, tweede gedeelte zakte zijn spelpeil aanmerkelijk. Truus Duk was een goed door haar ge typeerde, wart geëxalteerde Amerikaanse weduwe, die met haar geld niet goed raad weet. Ze hield het over het algemeen bin nen de perken der geloofwaardigheid Riet Blom was een lieftallige verloofde van de earl, maar dacht in het begin, dat de teksrt onbelangrijk was en dus niet verstaan behoefde te worden. .An Burgerhout speelde de rol van lady Carmoyle met de gewenste losheid, in tegenstelling tot Wim van Rooyen, baar man, die zowel ln zijn spel als in zijn spreken te stijf was. Meer soepelheid is sor hem wel gewenst. De paar kleinere rollen waren aardig bezet. Bij alle waardering die we voor deze opvoering hebben, moeten we toch ook nu weer' de opmerking ma ken, dat er door bijna allen slecht gesproken werd. Te veel spreekt i bovendien met intonatie. La-ten on vergeten ook dit en met keelklanken weinig variatie en amateurs toch niet belangrijke Na Leidse functies te hebben neergelegd, 1955, vestigde hij zich te Den Haag zeer in de smaak. De avond werd beslo ten met de voordracht van psalm 8 en psalm 42. Mejuffrouw Hagen toonde zich een talentvolle declamatnce, die ondanks de verscheidenheid van het programma, haar toehoorsters voortdurend in span ning wist te houden. Kinderwagens C.H. LENS Co NIEUWE RUN 39-40 In een ziekenhuis te Den Haag is op 73 jarige leeftijd overleden mr. F. J. J. Trapman, die vele jaren advocaat ii Leiden is geweest. De ziekte van de hee Trapman duurde slechts enkele dagen. Vandaag heeft op Westerveld de cre matie plaats gehad. De plechtigheid, daar aan voorafgaande, geschiedde in alle stilte. Mr. Trapman werd op 8 juli 1885 gebo ren. Hij had eerst een militaire loopbaan, was officier bij de artillerie (zesde regi ment veldartilerie) en verliert in 1923 als kapitein de dienst. De heer Trapman studeerde rechten in Leiden. In 1925 werd hij als advi beëdigd en in januari 1927 vestigde hij 'oh aan de Breestraat te Leiden. In 1926 werd de heer Trapman benoemd tot secretaris van de Leidse vereniging Industriëlen. In deze functie r.eeft hij beslist meer gedaan dan van hem werd gevraagd en zelfs verwacht. Ook de individuele leden was zijn bemid deling op industrieel gebied van belang. De heer Trapman had dan ook bijzondi gaven om met mensen om te gaan. Hij een markante en opgewekte persoon lijkheid. Spanningen wist hij tot hur. redelijke proporties terug te brengen. In de kleine samenleving van de stad be woog hij zich op velerlei gebied. Zo doende kon hij tal van belangrijke con tacten voor de vereniging tot stand bren- Noemen wij verder het secretariaat in de heer Trapman van de Bond van fabrikanten van verduurzaamde levens middelen in blik en Glas, tegenwoordig de Ned. vereniging voor groenten- en fruitverwerkende industrie. Voor zijn be langrijke werk als secretaris van deze vereniging ontving de heer Trapman Beterschap 119 kinderen deelte der toneelspeelkunst te beoefenen. is wel saai misschien, maar iemand die piano speelt, moet toch ook zijn vin geroefeningen maken. Het spreken is nu eenmaal geen bijzaak en zeker niet voor amateurs, die vaak in hert gewone da gelijkse leven, ook niet al te duidelijk spreken. Men moet de pointes goed over het voetlicht kunnen brengen. Dat gebeurde jammer genoeg gisteravond lang niet al tijd en daardoor gingen veel geestigheden verloren. Daarom leden van deze groep, oefenen laar en dan: Sempre avantiI A, C. Bouwman Kleuterdagverblij f Margriet in 1958 Verschenen is het jaarverslag 1958 va het medLch kleuterdagverblijf Margriet te Leiden. Mevrouw A. G. de Jong- Broers nam ontslag als bestuurslid Aan levrouw H. A. Herwaarden-Wildeboer •erd gevraagd, deze bestuursplaats in te emen. Ds. J. de Wit, Herv. predikant, werd opgevolgd door dr. P. L. Schoon- De deerniswekkende toestand van keu- ïn en bijkeuken werd uitgebreid be sproken. Men besloot, dat het dagelijks bestuur een spoedige verbouwing zou gaan voorbereiden. In het personeel de den zich verscheidene wisselingen voor. In 1958 werden 119 kinderen opgeno- len, van wie 72 jongens en 47 meisjes. De leeftijden waren als volgt: 1 1 Vï jaar1 meisje en 4 jongens 1%2 jaar: 6 meisjes en 2 jongens 2 2% jaar: 12 meisjes en 18 jongens 2Va3 jaar: 5 meisjes en 12 jongens 3 3% jaa-r: 10 meisjes en 14 jongens jaar: 6 meisjes en 12 jongens *4 jaar: 1 meisje en 6 jongens 4'A5 jaar: 1 meisje en jongens 5 5% ja-ar: 2 meisjes en 3 jongens 6 jaar2 meisjes en jongens 6 6&jaar: 1 meisje en jongens 6%7 jaar: meisjes en 1 jongen De gemiddelde duur van het verblijf -as ongeveer 1 jaar. Eén kind werd op nieuw opgenomen. Het systeem van verzorging in kleine groepen van maximaal 6 kinderen is ge handhaafd. Puzzelprominenten 1. M. van Katwijk, Trompsrtr. 28, Leiden; 2. A. Vreeken, Havenstr. 27, Hillcgom; 3. J. L. Heuseveldt, Ha- zenboslaan 8, Oegstgeest. Kerkdienst Hooglandse kerk Zondagmorgen half 11 gaat in de Hoog landse kerk niet dr. K. E. H. Oppenhei- mer voor (die ziek is), maar dr. P. L. Schoonheim. juli 1955 hert officierskruis van de Orde van Oranje-Nassau. Lange tijd was de heer Trapman be stuurslid van de Drie-Octobervereeniging, twintig jaar als vice-voorzitter. Ook als lid van de optochtcommisie liet hij de vereniging van zijn kwaliteiten profite ren. Velen zullen zich de heer Trapman te paard in de optocht herinneren. Toen hij zeventig jaar werd, in bedankte hij 'voor zijn functies. In de Leidse vereniging van Industriëlen werd mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt zijn op volger. In de oorlog nam de heer Trapman een manmoedige houding aan. De Duitsers voerden hem in 1944 weg naar Polen, maar hij keerde na de bevrijding in Leiden terug. Na zijn vestiging in Den Haag in 1955 kon hij Leiden niet vergeten; menig maal zocht hij hier oude vrienden en bekenden op. Van de N.S. te Leiden Met ingang van maandag aanstaande heeft de directie van de N.S. de heer W. Steenbergen, commiies bij de N.S. op het startion Leiden, benoemd tot stationschef te Wezep. Met ingang van maandag 20 april is de heer D. van der Linden, com mies-titulair der N.S. te Koog-Zaandijk, overgeplaatst als treindienstgeleider naar het station Leiden. Bejaardensociëteit in Kooi In de Hervormde wijkgemeente Kooi- wijk (predikant: ds. J. N. de Ruirter) leeft de gedachte om ook daar te komen tot de oprichting van een Hervormde bejaarden sociëteit. Er wordt al gewerkt aan de samenstelling van een Hervormde vrou wendienst. LEIDERDORP Ouderling De heer W. Goedhart is benoemd tot ouderling van de Geref. Kerk alhier. Gemeentevergadering Op woensdag 29 aprilwordt door de Geref. Kerk een Gemeentevergadering gehouden m gebouw Irene, 8 uur. De fi nanciën worden besproken en de heer Wissel houdt een inleiding over: de gees telijke stand van het plaatselijke kerke lijke leven i-n vergel ij king met die van Intrede te Hoogmade Naar alle waarschijnlijkheid zal ds. J. H. de Vree te Rijnsaterwoude op zondag 3 mei zijn intrede doen in de Hervormde Gemeente van Hoogmade (pastoraal ver band met Leiderdorp). Ds. De Vree wordt daar hulpprediker. Op het departement van economische zaken heeft men de indruk, dat de sla gers prijsverhogingen wel. maar prijs verlagingen niet laten doorwerken in de consumentenprijzen. Zo meent men bijv. op het departement, dat de lage markt prijzen van 1956—1957 niet Voldoende tot uiting zijn gekomen m de prijzen vo< Drs. A. M. A. van der Willigen var economische zaken maakte deze opmer king gisteren in een vergadering van hel produktschap voor vee en vlee6. Hij be sprak de rundvleesnota. die de voorzit- /an het produktschap. de heer Joh. de Veer, voor het bestuur heeft samen gesteld. voorzitter deelde nog mee. dat de grootste moeilijkheden met de baconvar- kens achter de rug zijn. De voorraden zijn bijna opgeruimd en op de markt valt geringe verbetering waar te ne (Advertentie) TELEVISIE A. de Wit's Handelshuis Oude Vest lil Tel. 25328 In West-Duitsland Veertig gevallen van tbc op één school Veertig schoolkinderen tussen zeven en veertien jaar, die alle dezelfde school te Sossau in West-Duitsland bezoeken, blij ken aan longtuberculose te lijden. Zij zijn besmet door een onderwijzer. Tot- dusver zijn zeventien van hen in een sa- atorlum opgenomen. De onderwijzer had twee jaar geleden :lf een kuur ter bestrijding van de tuberculose ondergaan, doch was daarna genezen verklaard. Volgens de medische dienst in Sossau is later echter een in gekapselde tbc-haard in zijn longen open- Koningin naar Keukenhof Koningin Juliana heeft de wens rte ken nen gegeven volgende week donderdag een bezoek te brengen aan Keukenhof. Het programma van deze dag zal wor den opgeluisterd door de Koninlijke mi litaire kapel onder leiding van Rocus van Yperen. De volgende dag concert van 't B.B.C.-orkest. Het is nog niet bekend of de wereldberoemde sopraan Maria Cal- las de bloementuin komt bezoeken. Woensdag 29 april speelrt de Band van de U.S. Air Forces in het „smalle bos". Zes mei brengt de bemanning van H.M. „Lis- se" een bezoek aan Keukenhof, vergezeld van de kapel van de Koninlijke Marine. Vrouwelijke ouderling in Herv. wijkgemeente „Staal wijk" Na breed beraad heeft de kerkeraad van de Hervormde wijkgemeente Staal- wijk (predikant: ds. P. Kloek) besloten om gebruik te maken van de thans door de Kerkorde der Ned. Hervormde Kerk geboden mogelijkheid om ook zusters der gemeente tot het ambt toe te laten. Enige tijd geleden al verklaarde de gehele wijk- kerkeraad zich vóór het voorstel om het ambt ook voor de vrouw open te stellen De kerkeraad wendde zioh tot mevrouw J. A. Beij-de Nie, Leliestraat 116, met het verzoek of zij bereid was het ambt van ouderling te bekleden. Mevrouw Beij heeft deze benoeming aanvaard. Academische examens LEIDEN. 16 april Rijksuniversiteit i slaagd voor het doet. ex Ned. recht: n T Rotteveel te Den Haag. Door het overweldigend succes van onze vorige overhemden-aanbie ding konden wij aan de enorme vraag niet voldoen en moesten dui zenden worden teleurgesteld. Wij zi-jn er thans in geslaagd nogmaals een collectie overhemden van de allerbeste kwaliteit te doen ver vaardigen. "No-iron", dus gemak kelijk wasbaar, vlug droeg cn r.iet strijken. In het moderne wit ton-sur-ton d.w.z. een zeer fijn ingeweven streepmotief. Maar <5<5kmetbi jzon- der gedistingeerde streep- en fan tasiedessins. Normaal betaaltUvoordeze zame superkwaliteit 19.50, wij handhaven de VERRA55INGS- PRIJZEN, want ook m) weer be taalt U voor deze prachtige N0-IR0N OVERHEMDEN met sprei dboord, een verbijsterend lage prijs: voor jongens 10 - 16 jaar, ALLE maten voor heren LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudesesingcl Kateodr. Lagedijktik. Dorpsweg West-Kruiskade 35.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3