Eenvoudiger vrij spoedig verkeersregels te verwachten Burgemeester Den Hollander gaat naar Leerdam Op het ogenblik wordt er hard gewerkt aan raam-ontwerp H Particulier bedrijfsleven moet initiatieven nemen TEVERGEEFSE TOCHT IN DE BALIEMVALLEI Na tien jaar HAZERSWOUDE Ruim 600 Katwijkertjes kregen verkeersdiploma NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 15 APRIL 1959 HARMONISATIE IN EUROPESE LANDEN speciale verslaggever) 'ET ministerie van verkeer en waterstaat en dat van justitie zijn wegens het niet meer voldoen van het huidige Wegenverkeersregle ment met de vereenvoudiging der be staande verkeersregels doende, opdracht hiertoe is verstrekt aan mr. A. D. Belinfante, raadsadviseur in gemene dienst bij het ministerie van justitie, die met het polsen van ver- keersexperts en deskundigen op het gebied van het strafrecht reeds ver gevorderd is. In Benelux- of E.E.G.- verband zal getracht worden tot har monisatie van een aantal gedrags- j regels te komen en de verwachting is dat reeds dit jaar een raam-ont werp gereed zal kunnen komen. Onoverzichtelijkheid en te grote detail lering zijn er oorzaak van geweest dat de verkeerewetgevlng op de helling moest. In België, Frankrijk en Luxemburg is reeds hetzelfde geschied en ook in Duits land en Italië wordt er aan gewerkt. De vereenvoudiging betreft vooral de ge- I dragsregels op de weg. Het valt het grote publiek en ook de strafrechtere vaak moeilijk een juiste Interpretatie te vin den. omdat het geheel van de verkeers wetgevlng door de bijzonder snelle ont wikkeling der en de toename van het aantal vervoermiddelen vrij ingewikkeld is geworden. Bij het kiezen van het uitgangspunt had i men de keuze tussen een betere rubri- cering en vereenvoudiging van het hui- j dige. gedetailleerde stelsel van verkeers regels en het ontwerpen van enkele alge mene gedragsregels, welke in de praktijk (politie, rechter) nadere inhoud moeten krijgen. Voor het laatste heeft men ten I slotte gestemd, niet alleen omdat hierdoor op zichzelf al een vereenvoudiging zou worden verkregen, maar ook omdat men Ook briefkaarten zijn welkom Het comité Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin deelt mede dat bijdragen nu ook gestort kunnen worden door in post zegels vijftig cent of twee maal vijftig cent op een briefkaart te plakken en deze briefkaart te adresseren aan Ver jaarsgeschenk HM. de Koningin, post bus 5000, Utrecht. Wilma Oosterhout overleden Mevr. M. v. Oosterhout is gistermiddag In Londen aangekomen met haar over leden dochtertje Wilma. Het vijftienjarige meisje, dat in Londen zou worden geope reerd, overleed direct na aankomst in de Britse hoofdstad. Wilma van Oosterhout komt. zoals men weet. uit Nieuw-Zeeland. Geëmigreerde Nederlanders bekostigden de reis van het hartpabiëntje naar Londen. Zij zou daar, naar men hoopte», kunnen worden ge holpen. Onderweg werd de gezondheidstoestand van het meisje echter slechter. Bij de landing in Kopenhagen raadpleegde men enkele Deense artsen, die verklaarden dat de reis naar Londen toch wel kon worden voortgezet. Immigratiemogelij kheid in Brazilië De voorzitter van de stichting „Het leven begint bij veertig", de heer M Reckman, vertrekt een dezer dagep naar Brazilië teneinde daar de immigratie mogelijkheden te bestuderen, in het bij zonder voor de uit Indonesië afkom stige Nederlanders. Aan de betreffende deelnemers van de stichting is reeds een oproep gericht, zich op te geven zo zij bereid zijn in gezinsverband naar Bra zilië te gaan. in andere Europese landen dezelfde weg heeft gevolgd. Een revolutionaire Ingreep op de hui dige gedragsregels van de weg zal beslist niet plaats vinden. Het gaat om vereen voudiging en aanpa66ing en er zullen op z'n hoogst detailwijzigingen uit de bus komen. Naar de heer Belinfante gistermorgen liet doorschemeren, zou Nederland b|j> voorbeeld bereid zijn de overschriidini van een ononderbroken witte streep op een tweebaansweg strafbaar te stellen, zoals dil ook al In de meeste andere Europese landen het geval is. België en misschien Frankrijk en Duitsland zouden wel Iets voor de invoering van maximum snelheden in bebouwde kommen voelen, terwijl onze zuiderburen waarschijnlijk tot de afschaffing van de regel overgaan, die een weg. waarin zich tramrails bevin den, tot voorrangsweg stempelt. Bij de harmonisatie der verkeersregels met andere landen zal voor de oplossing van specifieke problemen te allen tijde ruimte blijven, De grote opeenhoping van fietsen in Nederland maakt het bijvoor beeld onmogelijk wlelrijdere te laten voor-1 sorteren of te verbieden dat ze zich aan twee over de straat bewegen. De harmofiisatie der strafvervolging voor verkeersovertredingen in het buiten, (and begaan, zal tevens onder de loep den genomen In Nederland en ook daar buiten acht men het beslist onbevredigend dat verkeerszondaars, behalve als slachtoffers zijn, niet vervolg- kunnen worden door de rechter, krachtens wie wat hun nationaliteit betreft onder res60r- Voor de verkeersborden, die soms zo talrijk ziln dat men moet stoppen om te weten wat wel en wat niet geoorloofd is, zullen in de nieuwe verkeerswetgeving ook waarschijnlijk een aantal regel6 den ontworpen. De verwachting is in de toekomst bijvoorbeeld meer rode of gele trottoirbanden zal worden gewerkt dan met borden, al6 het e aankomt een parkeerverbod in een straat of een gedeelte er van aan te duiden De nieuwe gedragsregels voor het v keer zullen pas ln een wet worden v vat, als eerst het nodige overleg met E.E.G.-partners Is gepleegd. In geen geval zal echter worden gewacht tot op alle punten overeenstemming met België, Luxemburg. Frankrijk, Duitsland en Italië Is bereikt, omdat de herziening van Wegenverkeersreglement In de eerste plaats een Nederlandse aangelegenheid Is. Nieuwe studies en het problematische terrein van de sancties, wel'-e bjj ver keersovertredingen moeten worden toege- MM|<n ook op het program en deze >lj uitstek nationaal getint. Prov. Staten over industrialisatienota in de eerste plaats door het be drijfsleven zelf genomen moeten wor den. Het provinciaal bestuur heefl hier zijdelings een taak. Er zal een gunstig klimaat moeten worden ge schapen, waardoor industrievestiging economisch aantrekkelijk verant woord wordt. Dit laatste kan gebeu ren door het vaststellen van streek plannen en het aanleggen van goede- rij- en vaarwegen. Tot deze conclusie kwamen Vanmorgen verschillende statenleden toen in een buitengewone zitting van de Zuidhol landse Staten de industrialisatienota van Ged. Staten op uitvoerige wijze werd besproken. In de betogen klonk waar dering, maar ook kritiek. Dit laatste om dat zoals bijvoorbeeld de heren mr. H Engelsman (soc.) en dr. R. Eisink (kath. v.) stelden dat het dagelijks be- r der provincie niet die voortva rendheid zou hebben betracht, die wen selijk geacht zou moeten worden. De heer E. A. Pole>t (a.r.) achtte de in dustrialisatienota niet alleen van belang voor de statenleden, maar ook voor het bedrijfsleven. Zulks in tegenstelling met de socialist Engelsman, die zich niet enthousiast had getoond voor de vesti ging van een hoogovenbedrijf op Rozen •g. Omdat dit een verplaatsing van zware industrie van de Roer naar de kust zou betekenen zonder enige produktie-uitbreiding, merkte de heer Polet op. Het bedrijfsleven zal zelf wel vestigingsplaatsen bepalen. Een pro vinciale overheid mag voor het bedriifn- niet de marsroute voorschrijven a.r. woordvoerder achtte het juist in de nota de aandacht op de erking tussen de zeehaven en achterland wordt gevestigd, omdat Zuid- Holland 23 pet van het Nederlandse be drijfsleven voor zijn rekening neemt. Bil waardering die de heer Polet de nota had. vroeg hij zich af of er oldoende aandacht wordt besteed het provinciale wegennet. Verder drong evenals andere sprekers na hem, het vaststellen van streekplanne een spoedige beslissing over de hangige grenswijzigingsplannen. Met de heer Polet drong ir. P. Boersnia (c.h.) aan op verantwoorde spreiding de industrie in die zin, dat er geen sprake zal zijn van een aaneenschake ling der steden zoals Rotterdam en Schie dam te zien geeft. Ir. Boersma vroeg uitspraak per motie over een spoe dige aanleg en voltooiing van de Bene Dikke mist verhinderde vinden van vliegtuigwrak l^OOR DE TWEEDE MAAL heeft een bestuurspatrouille tevergeefs ge- zocht naar het wrak van het in 1955 verongelukte vliegtuig van de Christian and Missionary Alliance in het zware bergland van midden Niéuw-Guinea. Dikke mist maakte het uitwerpen van voedsel onmogelijk, zódat de patrouille door honger gedreven moest terugkeren. Tevoren was met een Cessna-zendings- vliegtuig een verkenningsvlucht ge maakt. Aan de zuidzijde van de berg. waar het ongeluk geschiedde, zag men een aantal bevolkingspaden, dir eindig den op een klein plateau, enkele hon derden meters beneden de top. Contro leur mr. R. A. Gonsalves besloot deze I paden te volgen er afgesproken werd. dat er voedsel zou worden uitgeworpen I bij een klein meer nabij het plateau Op 12 maart vertrok hij van de bestuurs- post Wametia in de Baliemvallei met twee leden van het zendingsgenootschap een mantri-verpleger, vijf man politie en 25 Dani-dragers. Reeds de volgende dag kwam hij na voortdurend klimmen door zwaar bergland op 3250 meter hoogte, waar '6 nachts het kwik daalde tot enkele graden boven het vriespunt en waar de regen op een stortbad van i ljswater geleek De derde dag bereikte men het plateau op 3^10 metrr hoogte en sloeg het kamp op nabij het meer De Dani'6 passeerden dit water steeds met afgewend gezicht, daar het taboe was en het kijken zware regens en j hagel zou tengevolge hebben. Diezelfde dag beklom de controleur langs de bijna loodrechte en ongenaakbare rotswanden tot een hoogte van 3600 meter Kale rotsen diepe ravijnen en dik sponsachtig mos dwongen tot voor zichtigheid. De heer Gonsalves vond een menselijk geraamte, doch de gaaf heid der tanden en het ontbreken van vullingen leidden tot de conclusie, dat het afkomstig moe6t zijn van een Papoea Ee" verschrikkelijke hagelbui maakte een einde aan de poging. De Dani gidsen wilden zich terugtrekken om te sterven, doch werden met moeite overreed om terug te gaan Het kwik was rondom het vriespunt Een tweede poging de volgende dag mis lukte omdat mi6t en wolken elke oriën tering onmogelijk maakte. Op 16 maart werd de top voor de derde maal beklommen en de noord-ooste lijke zijde verkend. Het bleek, dat het wrak veel lager moe6t liggen dan men oorspronkelijk haJ gedacht. C nu be letten dikke -olkenpakken iedere waar neming. Na een vierde beklimming moest men terug, omdat de mist het uitwerpen van voed6e' verhinderde en omdat er twee dagen in de omtrek geen eten te krij gen was In twee lange dagmareen be reikte men de bestuurspost. luxweg ter ontlasting van de Maastun nel, waarna de heer J. C. Vogelaar (c.h.) en de liberale woordvoerders te weten de heren \V. C. Blom cn S. J. van Bergh respectievelijk het pleit voerden voor een bevordering van de woning- houw in de industriële centra en de aan leg en uitbreiding van de vliegvelden mede in verband met het vrachtver De heer Van Rossum (s.g.p.hield zich in het bijzonder bezig met de problemen en de toekomstige ontwikkeling va Zuidhollandse eilanden. Hij maande het provinciaal bestuur tot voorzichtigheid in verband met de eventuele verdere industrialisatie in onze provincie. De heer N. van der Brugge (a.r.) vroeg de aandacht voor de woningbouw de plattelandsgemeenten. Hij was gerust over de toewijzing van het ningcontingent voor dit jaar. wa vijftig kleine gemeenten uitgeschakeld worden van woningwetbouw. Dit bevor dert de vlucht van het platteland naar de grote stad. ..Is de vrees gegrond, dat de grote- ste den voor wat het woningbouwbeleid betreft, geholpen worden ten koste het platteland?" zo vroeg spreker zich af. De laatste spreker in de morgenzit- ting dr. N. G. Geelkerken (a.r.) vroeg van Ged. Staten een duidelijke richtlijn, omdat de agglomeraties in onze provin cie in de toekomst niet naar elkaar groeien. Hij bepleitte in dit verband een duidelijke regeling, waardoor de hand having van de recreatiegebieden in ons gewest ook voor de toekomst verzekerd zal zijn. NIEUWVEEN Lezing over Suriname Voor de plaatselijke afdeling van de Nederlandse vereniging van Plattelands vrouwen sprak gisteravond in het ver enigingsgebouw het echtpaar Peetoom, Blokland, over Suriname. De presidente, mevrouw S. M. Boogaardt—Oskam, sprak een welkomstwoordspeciaal begroette zij mevrouw Kammenga. Eind decembci vertrok de familie Peetoom naar Suri name. De oudejaarsviering aan boord droeg ook een speciaal karakter. Direct na aankomst begaven zij zich naar Wa- geningen voor de ontginning van oer woud. Het was geen luxe leven, al was de familie bevoorrecht door het bezit t.en van een huis met een zeker comfort Een van de hoogtepunten was het be zoek van de Koningin cn prins Bernhard De kleuterschool wordt door kinderen van verschillende huidskleur bezocht, hetgeen wel eens tot moeilijkheden bij de opvoeding aanleiding geeft. Er is ook een afdeling van de plattelandsvrouwen, waar men boekbesprekingen aanhoort en zelfs een modeshow organiseerde. De heer Peetoom vertelde ook iets over de ;ndbouw. Het werken met de bevolking prettig en levert geen moeilijkheden i op. Voordat men aan rijst zaaien toe is, er veel werk worden verzet, t slot liet de inleider enkele dia's van New York en het werk van de K.L.M. I Zul je altijd bij n. Ja, behalve naar 't postkantoor HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK ...U en. tètAfoe*. Rijnsburg Laatste damgevechten voor kampioenschap Voor het damkampioenschap van Rijns burg zijn nog maar enkele wedstrijden te spelen en het ziet er niet naar uit, dat titelhouder P. van Egmond dat jaar het kampioenschap zal behalen. Zijn enige kans ls te winnen van Nico Imming, maar deze nieuwe aanwinst geeft zeer krachtig spel te zien. zodat de kans voor Van Egmond klein word-t geacht. Dat hij buitengewoon goed in vorm is. bewees Imming in zijn partij tegen W. Star Daarnaast liet ook Van Egmond. in de partij tegen J. van der Meij, zien, dat hij een niet te onderschatten partij is Zodat de wedstrijd Van Egmond-Imming de nodige spanning .zal brengen. Uitslagen: Finale; W. M. StarP. van Egmond 11, N. B. J. ImmingW. M Star 20, P. van EgmondJ. v. d. Meij 20. Bordenbezetting: Joh. KromhoutA. v d. E ij kei 2—0. Uitslagen van de voorwedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap LDDB hoofdklasse A: W. LeeuwenburgA, Turk 2—0, M. Brinks—W. Leeuwenburg 1—1; hoofdklasse B: N. B. J. ImmingG. v. d. Wiel 11, J. van Leeuwen—N. B. J Imming 11, N. B. J. ImmingA. v. d. Zwam 20; eerste klas: D van Egmpnd J. Masurel 20, G. NoteboomD. van Egmond 11, G. NoteboomA. de Koning 0—2. D. van Egmond—K. Klein Sr 02; tweede klas: Jac. OudshoornA. Pronk 11, Jac. OudshoornA. v. Bee- len 0—2. Door deze uitslagen heeft W. Leeu wenburg de finale voor het kampioen schap van de L.D.D.B. bereikt, N. Im ming heeft nog maar één punt nodig om de finale te' bereiken. Agenda Hedenavond herdenkingsbijeenkomst in verband met het 80-jarig bestaan van de Hervormde zondagsschool. Ds. N. van Egmond. oud-Rijnsburger en thans pre dikant te Haarlem, zal voorgaan. Na de dienst in de grote zaal van de Jeugd- haven receptie; 's middags filmmiddag voor de jeugd. Morgenavond propaganda-avond van de C.H.JG. in de Jeugd'haven Na een toe spraak van de heer K. Zandbergen voert een aantal leden een klucht op. Vrijdagavond acht uur spreekt ds Haverkamp in de zaal achter de Chr. Gereformeerde kerk voor de afdeling van de Gereformeerde Bond. ABBENES Opbrengst collecte De collecte voor Simavi heeft 582 op gebracht; in de buurtschap Lisserbroek gaf men daarvan 256.80. PROVINCIAAL BESTUUR DOET BOEKJE OVER ZICHZELF OPEN (Van een onzer redacteuren) Het provioioiaal bestuur van Zuid-Hol. land zal over zichzelf een boekje open doen. In een gisteren gehouden buiten gewone vergadering hebben de Provin ciale Staten besloten een bedrag van f 2000 beschikbaar te stellen voor de samenstelling van een brochure of boekje, waarin een ui'eenzetting zal worden ge geven over de taak en plaats van het provinciaal bestuur in ons gewest Het ligt in de bedoeling dat boekje te verspreiden ook o.-m. onder de leerlingen van het voortgezet onderwijs. Hoewel de voorzitter van de A.R.- StatenfraoWe. de heer J. Wilschut, er de voorkeur aan had gegeven, dat deze zaak in de zomerzitting aan de orde zou zijn gesteld, gaf hij zijn steun aan het voor ste] van Ged. Staten. Akoestiek werkte niet mee Drie zangkoren musiceerden te Alphen aan den Rijn DE christelijke gemengde zangver eniging „Con Amore" had in het Wijk- en Jeugdcentrumgebouw te Alphen, een „massale" zangavond georganiseerd. Behalve Con Amore" zelf, werkten nog twee andere zang verenigingen mee: „Oudewaters Chr. Gem. Koor" en „Woerdens Mannen koor". De heer Gerrit van Vliet had de alge mene leiding. Over gebrek aan belangstelling moch ten de drie koren zeker hadden het intussen ook niet gemakke lijk. De grote zaal van het fraai gelegen en ingerichte jeugdcentrumgebouw bezit deugden en ook enkele gebreken Door verschillende oorzaken is de akoestiek niet best en bij gunstige weersomst«ndig- heden (zoals in deze dagen) schijnt de temperatuur er snel op te lopen Ten on gerieve, vooral van de zangers, die zich méér dan normaal moeten inspannen om dat ze onder een zekere druk werken en het daarbij van de warmte spoedig te kwaad krijgen. Daar we ae zaal nog niet Ijadden be zocht. ontbreekt ons de mogelijkheid tot vergelijken Misschien loopt alles gunsti ger. komt het geluid meer tot leven en eist de produktie ervan minder inspan ning bij een geringere bezetting en een lagere temperatuur buiten. De verschillende programma's za gen er niet slecht uit. hoewel het geheel kwalitatief wat onevenwichtig was. „Con Amore", is evenals de twee andere partners een goed zingend koor. De heer Van Vliet heeft door zijn rustig-energieke, de volle aan dacht vergende directie een even wichtige samenwerking bereikt. Toch bleven de onderlinge verschillen tussen de stemmen merkbaar. Dc-arbij muntten de bassen min of meer uit in so noriteit en het geluid van de dames klonk wel beschaafd, maar wat dun De sopranen intoneerden nu en dan iets te laag. Men moet echter hierbij ernst'g re kening houden met mogelijke akoestische belemmeringen. De cantate „Wat God doet, dat is wel gedaan" van Pachelbel is een moeilijke opgave. Dat was aan de zang vrij duide lijk te merken. Dat de uitvoering toch re delijk goed uitviel, was ongetwijfeld aan de vaste leiding en de algehele toewij ding van de koorleden te danken. Aan het eind wankelde de zuiverheid. Een door gevoerd staccato van de andere stemmen om de cantus firmus van het koraal heen. zou de scherpte en ook het even wicht ten goede zijn gexomen. "jV"AAR WIJ VERNEMEN, is burgemeester L. J. den Hollander van Ha- - zerswoude met ingang van 1 mei benoemd tot burgemeester van Leerdam. Precies tien jaar is hij dan burgemeester van Hazerswoude ge weest en in die tijd heeft hij zich een uitstekend bestuurder getoond, die veel heeft bijgedragen tot de bloei van deze landelijke Rijnstreekse meenschap. Volgens de laatste ons ter beschikking staande gegevens was het aantal inwoners van Leerdam begin van dit jaar 11.421. De heer Den Hollander werd in 1914 ln da Zeeuws-vlaamse stad Axel geboren, waar zijn vader burgemeester was. Toen de toekomstige Leerdamse burgemeester nog op schooi gang. werd zijn vader in Middelharnis benoemd en op de Zuidhol landse eilanden bracht hij zijn jeugdja ren door en doorliep hij de HBS in Mid- delharnis. Toen hij 25 jaar was begon hij zijn ambtelijke loopbaan als commies en chef van de afdeling financiën ter gemeente secretarie van Ambt-Hardenberg. Voor dien had hij zich in de gemeentelijke pro blemen ingewerkt ter secretarie van zijn vader. Van september 1940 tot februari 1941 was de heer Den Hollander eerste arrxbtenaa- ter secretarie van Alkemade, een functie die hij daarna verwisselde voor Breukelen-Nijenrode en Breukelen- Sint Pieters. Op 1 maart 1943 volgde zijn benoeming tot gemeentesecretaris van Loenen aan de Vecht Na de bevrijding benoemde het Militair Gezag hem tot fungerend burge meester en secretaris van Puttarshoek er. Heinenoord. Op 23 met 1946 volgde zijn definitieve benoeming In Heinenoord r)E AFGELOPEN WEKEN hebben honderden kinderen van Katwijk U verkeersexamen gedaan en gisteren werd aan 608 kinderen van 13 scholen het verkeersdiploma uitgereikt. Omdat er zoveel kinderen waren, werden er in de Unizaal drie bijeenkomsten gehouden een 's morgens en twee 's middags. Ten slotte kwamen 's avonds de ouders van de kin deren bijeen. Burgemeester H. Duiker, die zeer ge ïnteresseerd bleek in het verkeereonder- wijs aan de jeugd, reikte aan 31 kinderen, die het examen foutloos hebben afgelegd, persoonlijk het diploma uit; als bijzondere beloning ontvingen deze kinderen tevens verkeersspeldje. De burgemeester vertelde de kinderen, dat zij de plicht hebben de verworven kennis in praktijk te brengen, opdat het grote aantal verkeersongelukken, waarbij niet zelden onkunde de oorzaak ls, zal afnemen. Voordat de kinderen enkele ver- keersfilr s gingen bekijken, dankte voor zitter D. Goedhart het gemeentebestuur de politie voor de vele hulp bij hel onderwijs en het examen ondervonden; speciaal bedankje kregen brigadier R. P. Brouwer en hoofdagent J. van Roon Toen 's avonds de ouders bijeen waren, wees burgemeester Duiker op de noodzaak om de kinderen een goede verkeersopleiding te geven. Ook op dit gebied is samenwerking tussen ouders, onderwijzers en poli tie noodzakelijk. De burgemeester vroeg zich af of in huiselijke kring aan het naleven van de verkeersre gels de nodige aandacht werd be steed. De ouderavond werd besloten met enkele films. LEIMUIDEN Bejaardensociëteit feestte Aangezien het een jaar geleden was. dat de bejaardensociëteit is opgericht, droeg de bijeenkomst gistermiddag een bijzonder feestelijk karakter. Ds. D. H. Gijsbens. Hervormd predikant, zei in zijn openingswoord, dat niemand in Leimui- den de sociëteit zou willen missen. Zo bevordert zij onder meer de samenwer king tussen de Geref. kerk en de Her vormde gemeente. Wij zijn hiermee op de goede weg, aldus ds. Gijsbere. Mevrouw Kammenga. de echtgenote van de burge meester, sprak er haar vreugde over uit, dat zij dank zij de sociëteit vele contac ten kan leggen. Onder leiding van ds. H. J. Koffrie, Gereformeerd predikant, hielden de be jaarden zich bezig met een aantal spelen. Tot slot vertoonde de heer J. Smit, hoofd onderwijzer van de school met de Bijbel, de interessante film „Huis in de woestijn", waarin een beeld wordt gegeven van het werk der Joodse emigranten in Palestina. Agendanieuws Zaterdag 8 lal-Sneeboer. toneelavond N.T.C. in Raad vergadert De gemeenteraad vergadert volgende eek maandagavond 8 uur. De agenda ïrmeldt onder meer voorstellen tot het insluiten van de woningen aan de Herenweg op het waterleidingnet, het aanwijzen van een ligplaats voor woon schepen. het verpachten van land. het aangaan van een geldlening van 72.000 het geven van een extra bijdrage voor bouw van een premlewonJng. BENTHUIZEN Voor de Martha-stlehting De maandelijkse collecte voor de Mar- tha-stichfclng te Alphen aan den Rijn. heeft in het eerste kwartaal 50.78 op gebracht. Opbrengst eollecte 8lmavl De collecte voor Simavi bracht in Bent in 71.24 op. Maar ook hier zou de heer Den Hollander niet larvg blijven. In mei 1948 werd hij geïnstalleerd als burgemeester van Hazerswoude. waar hij zich in de loop der jaren deed kennen als een bekwaam bestuurder en een doortas tend magistraat. Hoewel de benoeming voor de burgemeester een mooie promotie betekent, zal zijn vertrek in Hazerswou de door de bewolking worden betreurd. Industrie De samenstelling van de uit vijftien leden bestaande gemeenteraad van Leer dam is: 4 a.r., 2 c.h., 1 k.v.p., 5 p.v.d.a., 2 s.g.p. en 1 v.v.d. Hij volgt de heer Vlug op, die op 15 december van het vorige jaar met pensioen ging. De heer Vlug be hoort tot de A.R,P.; zijn opvolger ls par tijloos. Van het ogenblik af dat de heer Vlug met pensioen is gegaan, treedt de heer F. L. Blom als loco-burgemeester op. Vanmorgen spraken wij telefonisch met enkele Leerdammers. Zij toonden zich verheugd over de vrij spoedige voo ning in de burgemeestersvacature en den vol vertrouwen de ambtsperiode de heer Den Hollander tegemoet te zien. Leerdam is vrijwel geheel op de industrie en op industrialisatie gericht, maar de bestuurlijke problemen zijn in het gehele land vrijwel gelijk. Leerdam is een uitge sproken protestantse gemeente. De meer derheid behoort tot de Hervormde Kerk Over een installatiedatum kon men ons nog niets meedelen. De burgemeester zal één dezer dagen een oriëntatiebezoek aan zijn nieuwe woonplaats brengen. Corsica-avond plattelandsvrouwen De afdeling Hazerswoude van de Ned. bond van plattelandsvrouwen hield gis teravond een bijeenkomst in zaal Timmer mans. De presidente, mevr. Van Elk, zei Ln haar openingswoord, dat de eigenlijke jaarvergadering is verschoven naar d( volgende bijeenkomst. Wel zou de secre taresse haar jaarverslag uitbrengen. Hier- uit bleek, dat de afdeling thans 57 leden telt. Het jaarlijkse uitstapje zal dit jaar op 21 mei plaats hebben. Mevr. Van der Harst hield een causerie /er het eiland Corsica. Nadat zij iets had verteld over de bewogen geschiede- dit eiland in de Middellandse Zee, gaf zij. een levendige beschrijving van de schoonheid van het dunbevolkte Corsica. De heer Van der Harst iiehtte het gespro kene van zijn vrouw toe met lichtbeelden. Scholier gewonil H. S., leerling van de christelijke ulo school alhier verwondde zich tijdens een spel zodanig met een mes. dat hij zich onder behandeling van dokter P. J. Meyst moest stellen. KOUDEKERK A. D. RIJN Zuster Hartman ernstig gewond Gistermorgen omstreeks negen uur vond de heer G. van Ommering uit Lei den aan de kant van de weg van de Lagezijde nabij de Spekhoeve te Leider dorp zuster Hartman, wijkverpleegster van het Groene Kruis te Koudekerk, bewusteloos naast haar bromfiets liggen. De zuster werd overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Lelden, waar een schedelbasdsfractuur werd geconsta teerd; haar toestand baart zorg. Daar de zuster nog niet kon worden gehoord, is de oonzaak van het ongeval nog onbe- In samenwerking met het koor uit Oudewater kwam „Psalm 116" (een soort van parafrase) van J. Nauta, tot een rus tige zuiver-gelijnde vertolking. De mannen assisteerden bovendien in het goed gebouwde, niet streng doorge voerde (daarom fugatische) „Soli Deo Gloria" van Altink. Dit werd het hoog tepunt van de eerste helft. De klank was hier soepel en levend. Het mannenkoor zong Brahms' „Wiegenlied", werken van Schubert en later Die zwölf Rauber". De accenten en de adempauzes waren niet zelden vrij willekeurig aangebracht en enkele versnellingen leken ongewenst Bij de tenoren stonden een paar zich in het forte als solisten gedragende zangers. Maar er was toch ook veel in deze sonore zang te prijzen. Oudewaters koor maakte een goede in druk, in menig opzicht. Men hoorde een motet van Schulz en een werk van de dirigent „Confitemini Domino". De fi nale, met werken van Smart en Handel („Halleluja"), zongen de drie koren weer gezamenlijk. Johan van Wolfswinkel Mededelingen van filmclub Een niet zo groot aantal leden van de filmclub heeft gisteravond in de Nuts- zaal ongetwijfeld genoten van de typisch tragisch-komische film „De kapitein van Kopenick". Vóór men aan deze kostelijke film toe was, heeft de voorzitter van de filmclub, de heer C. Otto, enkele mede- elin. gedai In de plai hij erop, dat de belangstelling bij de leden voor verschillende films niet zo is geweest, als het bestuur had mogen ver wachten. Hierdoor loopt het financie ringsschema in de war en is de kans niet uitgesloten, dat tot verhoging van d» contributie moet worden overgegaan De entrée die de leden nu voor het bijwonen van de filmavonden moeten be talen is uitermate laag; dat kan echter alleen als alle leden voor de maandelijk se voorstelling hun kaarten afnemen. De door het bestuur uitgeschreven prijsvraag over de beste film die dit jaar door de filmclub werd vertoond, bleek de heer W. C. Markusse te hebben ge wonnen Hem werd een boekwerk over handigd. Morgenavond zal nog iemand worden aangewezen. De keus van de heer Markusse en van de commissie was gevallen op de film „Meneer Hulot met vakantie", met Jacques Tati in de hoofdrol. Daar dit de laatste voorstelling was van dat seizoen meende de heer Otto de aandacht van de leden te moeten ves tigen op de films „Fanfare" en „The bridge on the river Kwai" die binnen kort in Luxor zullen draaien. TER AAR Jaarvergadering Hout en Bouw vrijere lonen De plaatselijke afdeling van de Chr. bond van werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid hield haar Jaarvergade ring in zaal Van Acker. De voorzitter, de heer D. H. van Heijningen, wees er in zijn openingswoord op, dat het afgelopen jaar een bewogen jaar is geweest; de nieuwe C.A.O. en de contributieverhoging hebben heel wat deining veroorzaakt. De heer Van Heijningen, die afscheid nam als voorzitter, vroeg zich af, of er wel voldoende overtuiging is bij de leden van het C.N.V. De heer G. Holmer, lid van het hoofd bestuur. sprak over de vrijere loonvor ming. Voor 1940 bemoeide de overheid zich niet met de loonvorming. In de oor log kondigden de Duitsers een loonstop af en vormden zij het college van rijks- bemiddelaars. De bepaling van de goed keuring van een loonovereenkomst door dit ooilege is ook van de bezetters af komstig. Na de oorlog nam onze regering dit over Ln het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen, De rijkebemiddelaars hebben richtlijnen van de toonhoogte die uit de tijd zijn en om dringende veran dering vragen. Volgens deze richtlijnen i6 prestatiebeloning alleen mogelijk bij gemeten tarief tot een hoogte van 33 pet. Ook winstdeling is in deze richtlijnen vastgelegd bot ten hoogste 4 pot van het baslsloon. Dat alles was goed in 1945, maar na die tijd zijn wij er economisch heel wat beter voor komen te staan; daarom wil het C.N.V. een vrijere loonvorming. Bedrijfstak en onderneming moeten de vrijheid hebben, een hoger toon uit te betalen. De gebeurtenissen in de bouw wereld van de laatste jaren bewijzen, dat de overheid niet in 6taat is, de loonpoli tiek in de hand te kunnen houden. De vraag is nu, of het zakelijk mogelijk 16, meer vrijheid toe te staan. De regering heeft advies gevraagd aan de S.E.R. Waarschijnlijk zal 2 3 pet loonsverho ging mogelijk worden geacht. Het C.N.V. wil de huuroompensatie in het toon op nemen. het wenst het verschil in ge meenteklassen te verkleinen. Er zijn echter nog belangrijker dingen dan de vrijere loonvorming. Het basi6ioon van ongeschoolden, dat van de 5e ge- meenteklasse in de richtlijnen nog op 99 cent per uur staat, moet worden ver hoogd. De uitkering bij invaliditeit even- De nieuwe regering wacht hiermede een zware taak. De seoretaris, de heer A. Vuyk, ver meldde in zijn jaarverslag een verlies van 9 leden. De penningmeester, de heer J. v. d. Haven, had een batig 6aldo van 269,92. De verkiezing van een nieuwe voorzitter werd uitgesteld. WOUBRUGGE Jaarvergadering afdeling plattelandsvrouwen In Het oude Raedthuys hielden de le den van de Plattelandsvrouwen dinsdag avond hun jaarvergadering onder lei ding van mevrouw J. van Wijk—Boot. levrouw Van Tuil leverde een verslag ver het bezoek aan de bondsvergade- ing te Rotterdam, een viertal dames gaf ch op als collectanten voor het natio- ale geschenk voor de Koningin. De presidente deed vervolgens mede delingen over de te houden excursies. Bij de bestuursverkiezingen werden in de ■|m|h /an de niet herkiesbare bestuurs- de dames Van WijkBoot en De Jong, gekozen de dames Ver boom en Van Staveren. Mevrouw Karstens leverde nog een jaarverslag in dichtvorm; uit het finan ciële verslag van mevrouw Kroes bleek, :at men met een batig saldo stoot. Zo vel de aftredende penningmeesteresse ls de presidente werden bloemen aan geboden. Collecte De Simavi-collecte heeft ruim 93 gul den opgebrncht. Collecte Koningin Ook in onze gemeente zal een huds- aan-huis-collecte gehouden worden voor het geschenk, dat koningin Juliana op haar 50-ste verjaardag wordt aangeboden, ;n wel op zaterdag 18 april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7