lïicmoo £ditsrlje GTmtrant KAB-probleem baart formateur De Quay zorgen Ontsnapt langs Krakatau Proeven in VS met vliegende schotel Weer een vergissing 111 keuze „c.li. -nian Herter vermoedelijk opvolger van Dulles Water bedreigt Buenos Aires WOENSDAG 15 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- i Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Fam'aieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11539 Directie: F. DIEMER CHRIST ELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvusticf) is gbfbleuen triyn hert ia tegfjcnspaet" Dr. E. DIEMER BELANGRIJK gesprek over TOTO Zie pagina 9 Kaarten op tafel - deze week beslissing? maar de techniek van de klank en lichtspelen is al enige jaren in Frankrijk beproefd en vorig jaar werd ook in ons land, namelijk bij len. Iedere Nederlander kent deze bet kasteel in Wijk bij Duurstede, plants van de Koninklijke sprook- »ro°' ?ucces soortgelijk is sinds eeuwen de plaats waar zich belangrijke gebeurtenissen in de vaderlandse geschiedenis afspe (Van onze parlementaire redacteur) HET „K.A.B.-PROBLEEM" baart de kabinetsformateur zorgen. Na het bedanken van de heer Andriessen voor wederopbouw, is er de vrij wel vergeefse reis van prof. De Quay naar de K.A.B.-voorzitter Middelhuis geweest, die kennelijk niet van enthousiasme voor het rechts-liberale ka- pinet overloopt. Het is te verwachten dat de formateur op de een of an dere manier zal proberen een K.A.B.-er (eventueel als staatssecretaris) in het kabinet op te nemen. Zou dat niet lukken, dan wordt ongetwijfeld de positie van de heer Hazenbosch, secretaris van het C.N.V., als minister van sociale zaken in het ministerie-De Quay niet gemakkelijk. Intussen is bekend geworden, dat ir. A. P. Minderhoud, die aangezocht is als minister van landbouw, bedankt heeft op grond van het feit, dat hij niet als repre sentant van de C.H.U. kan worden beschouwd. i Het CNV zou dan een bekwame geest verwant in het kabinet hebben, terwijl |e KAB zich uiterst gereserveerd tegen- iver het ministerie opstelt. Hoewel de lakverenigingen als zodanig niets met ie kabinetsformatie te maken hebben, kl men er toch van moeten uitgaan, dat je minister van sociale zaken in het fcchts-liberale kabinet moet kunnen re- lenen op het volledige vertrouwen van je twee confessionele vakbewegingen. In hoe kan dit vertrouwen beter tot uiting het fke samenstelling vai Door het bedanken de formateur op e de laatste plaats len in de persoon- het kabinet, 'an ir. Minderhoud n nieuwe moeilijk- ituit. Bevoegde C.H.-kringen wis- gisteravond reeds te vertellen Minderhoud, die aangezocht minister van landbouw, en voedselvoorziening, geen van de C.H.U. Op deze wijze |:ordt dus het drama-Herweyer herhaald. iteur zoekt naar C.H.-figuren, ch te vergewissen of zij ook in- Jerdaad lid van de Unie zijn. Dat is een (onchalance, die bij de CHU niet in irde valt. En dat is te begrijpen. :n moet aannemen, dat er ook le- deze pant ij zijn, die voor een Eduard van Beimun in alle stilte begraven Na e ministerschap in aanmerking kunnen komen. Het totaal-beeld is dus nog niet opge wekt. Dit wil nog niet zeggen dat de formateur er ten slotte niet in zal slagen om een kabinet te vormen. De komst van staatssecretaris Schmelzer op econo mische zaken is nu vrijwel zéker. Van daag zou de formateur een onderhoud met hem hebben. De heren .Beerman <c.h.), Minderhoud en Toxopeüs (lib.) hebben het verzoek om minister te worden in beraad gehou den. Dat geeft enige hoop. Hoe de zetels uiteindelijk verdeeld zullen worden hangt ook af van de vraag of mr. Blaisse inderdaad de tweede man op buiten landse zaken wordt. Wel kan men aan nemen dat de formateur deze week- defi-, nitief moet beslissen, want de kaarten liggen vrijwel volledig op tafel. Onenigheid met het D.M.L. voor de rechtbank De officier van justitie hij de Utrecht se rechtbank heeft gisteren drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van 10.000 subs, zes maanden geëist tegen de twee directeu ren van een smelt- en raffineerbedrijf in Utrecht. Zij werden er van beschuldigd, dat zij tussen 1954 en 1957 een hoeveelheid messing, hulzen en ander materiaal had den verduisterd ten nadele van de Staat der Nederlanden. Hun bedrijf moest in opdracht van het Directoraat Materieel Landmacht hulzen omsmelten. Zodra het smeltverlies groter dan drie procent werd, moest een schadevergoeding wor den betaald. Het bedrijf hield de ver liezen veelal beneden de twee procent en meende gerechtigd te zijn het over schot te behouden. De directeuren, de 47-jarige J. M. van D. uit Leidschendam en de 46-jarige N. L. J. W. uit Zeist, hielden vol, dat hun gedragingen correct waren geweest. Hun verdedigers meenden, dat het D.M.L. zich had moeten houden aan de-geschil- lenclausule in de D.M.L.-contracten, waardoor een strafzaak zou zijn voorko men. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. j Het is weer bollentijd. En als J vader het druk heeft in de bloemenkraam langs de weg, doet de driejarige dochter dap per mee, de narcissenkransen aan de man te brengen Eisenhower moet nu spoedig beslissen T\E Amerikaanse minister van bui- tenlandse zaken, Foster Dulles, zal vrijwel zeker moeten besluiten af te treden. Zijn toestand is name lijk zorgwekkend, nu gebleken is, dat hij ook een kwaadaardig gezwel heeft onder de nekwervel. Deze plaats dicht bij het zenuwstelsel is niet ongevaarlijk. Chirurgisch kan hier niet worden ingegrepen. Wel zal Dulles op deze plaats worden be straald. In Washington verwacht men, dat Engeland ontkent menin gsverschil In Londen is gisteren van officiële zijde tegengesproken dat er werkelijke meningsverschillen bestaan tussen Groot- Britannië, Frankrijk en West-Duitsland. Wat de verstandhouding tussen Enge land eri Frankrijk betreft, is dit opnieuw geblekep. na het onderhoud dat premier Debré en minister van buitenlandse za ken Couve de Murville in Londen heb ben gehad met hun Britse collega's Mac- millan en Selwyn Lloyd. Wat betreft de verstandhouding tussen Engeland en de Westduitse bondsrepubliek. verklaarde minister van binnenlandse zaken Butler gisteravond, namens premier Macmillan in het Lagerhuis, dat beide landen het over de essentiële punten volledig eens de parochiekerk Ma ting" te Putten (Gld.) opgedragen Mis »an Requiem is vanochtend het stoffelijke jverschot van Eduard van Beinum op h< ïewijde gedeelte van de algemene b jraafplaats te Garderen in alle stilte ter jarde besteld. De Parijse dirigent Jean Fournet zal Volgende week de concerten van het Con- jertgebouworkest in Enschede en Den fosch Nederlander betrokken bij ongeluk dat vier doden eiste De Duitse politie heeft gisteren een Nederlandse vrachtautochauffeur onder- 'raagd nadat hij betrokken was gew 'ij een ongeluk, dat het leven kostte 'ier Duitsers. Volgens de politie was het ongeluk ge beurd op een wegkruising bij de West- Jaalse stad Moers. De vrachtauto was te ken de personenauto opgereden die on middellijk in brand was gevlogen. I De vier Duitse inzittenden van de per- Ionenauto zijn daarbij in de vlammen om- fcekomen. De Nederlandse vrachtauto- Chauffeur, de 29-jarige H. R. D. uit toegen was niet gewond. D. werd korte lijd ter ondervraging vastgehouden, i *erd daarna vrijgelaten. president Eisenhower de plaatsver vangend minister van buitenlandse zaken, Christian Herter, tot opvol ger van Dulles zal benoemen. Herter reeds benoemd tot leider van de Amerikaanse delegatie naar Parijs, waar de westelijke ministers 29 april hun vooroverleg met het oog op de onderhandelingen met de Russen zullen voortzetten. Gezien deze on derhandelingen in de nabije toe komst zal president Eisenhower spoedig de opvolger van Dulles moe ten aanwijzen. Toen Den Haag nog niet bestond, schreven door de heer Chiel Gal- vertoefden op deze plaats de ede- jaard van de afdeling publiciteit len van onze gewesten. Tussen der gemeente 's-Gravenhage en beide tijdstippen in was het Bin- zijn echtgenote. De muziek is ge- nenhof menigmaal getuige van componeerd door George van Paris blijde en droeve gebeurtenissen. en zal waarschijnlijk worden ge- Flitsen uit de historie zullen speeld door het Residentie Orkest, van juli tot 15 september herleven Er zullen ook voorstellingen in de vorm van een klank- en worden gegeven in de Engelse lichtspel. Graaf Willem II, Floris taal. De leiding is in handen van V, Jacoba van Beieren, Prins Mau- Pierre Arnaud, die reeds zeventien rits. Van Oldenbameveldt en an- van deze spelen regisseerde, dere mannen en vrouwen die de op de foto: het Binnenhof met de Nederlandse geschiedenis maak- Ridderzaal zoals het menselijk oog ten, zullen in dit spel een rol ver- deze niet doch een speciale camera vullen. Echter zal niet één toneel- deze plaats wél kan „vangen". Zoals speler te zien zijn. Uitsluitend men ziet geeft de camera een beetje te door te goochelen met geluid en veel van het goede, want het Binnen- schijnwerpers zullen de toeschou- bof iykt groter dan het in werkeiyk- wers de illusie krijgen dat troepen heid is. Maar och. als het klank- en te paard langs stuiven of dat hon- lichtspel op illusies berust, mogen wij derden personages in historische 00k wel even de waan hebben dat ons klederdracht hun rollen vertolken. iand een plein van „buitenlandse" af- Dat klinkt allemaal heel vreemd, metingen rijk is Friesland-Hollandbank. Winst 119.644 08.286); dividendvoorstel 10 (9)%; 8,08 .88) min. bouwkredieben verstrekt en 1,92 (1,39) min. hypothecaire leningen; 40.259 toevoeging 501.154. MERIKA zal binnenkort proeven gaan nemen met een revolutio naire vinding op luchtvaartgebied: een vliegtuig geïnspireerd op het idee van een vliegende schotel. Het nieu we toestel, dat voorzien is van zeer krachtige straalmotoren, betekent een heel nieuwe fase in de oorlogvoe ring te land, ter zee en in de lucht. Het apparaat is ontwikkeld door de Avro-fabrieken en heeft de naam van Avrocar gekregen. Men heeft het prin- Auto te water: man verdronken Op de Rotterdamse weg tussen Delft en Overschie is gisteren een auto in de Schie terechtgekomen. De bestuurder, de 26-jarige Ch. Jongbloed uit Rotterdam is verdïonken. man reed ter hoogte van de Akkers- dijkseweg toen vermoedelijk een onder deel aan het mechaniek van de voorwie len brak, waardoor de wagen onbestuur baar werd, van de weg reed en over het dijkje in de Schie schoot. De auto verdween onmiddellijk in de diepte. De bijrijder, de 30-jarige S. Verlee uit Almkerk, wist het raam van een der portieren te openen en de kant te berei ken. De bestuurder zag daartoe geen kans. Later probeerden de Delftse politie agent Kamp en de brandwacht Roelands (de laatste bleef met een duikapparaat ;n kwartier onder water) de bestuurder bevrijden, doch slaagden daarin niet. De auto met het stoffelijke overschot is door een takelwagen opgehaald. Ds. Van der Touw tuig wegpersen. De Avrocar kan uitstekend dienst doen als een amphibie-voertuig. Door het „luohitkussen"-prlncipe kan men de ma chine overal gebruiken. Op zee wil men de Avrocar toepassen in de duikbootoor log. Laag over het water scherend zou het. radio-grafisch bestuurd, duikboten kunnen opsporen en tot zinken brengen. De opzienbarende mededeling over dit project van de Avro-fabrieken werd gis teren door de Commissie v. Ruimtevaart het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden gedaan. veron gelukt Ds. J. van der Touw. hervormd predi kant in Oirschot, is gisteren om het leven gekomen toen hij door een militaire vrachtauto werd aangereden. Ds. Van der Touw werd 20 februaii 1895 in Breda geboren. In 1926 werd hij kandidaat in Noordbrabant, waarna hij predikant werd in Altforst. Vervolgens stond hij in Terkaple (Gr.) en Borne. In 1948 werd ds. Van der Touw predikant in algemene dienst belast met de gees telijke verzorging van politieke delin quenten in de mijnstreek, met als woon plaats Oirschot. Twee marinemannen op Texel omgekomen Twee marinemannen, een elektromon- teur der tweede klasse en een vliegdienst- weerkundige, zijn gisteravond omstreeks 11 uur op Texel omgekomen door eei geluk met een truck van de Koninklijke marine nabij het amfibisch oefenkamp. De auto, waarin tien marinemanne zaten, die van het passagieren terug kwamen, is door een nog onopgehelder de oorzaak van de weg geraakt ei kanteld. tegengesteld bewegende luchtstroom, la- Rotterdamse reus overleden (Van een onzer verelaggevere) Een zeer bekende Rotterdammer, de heer R. Rijnhout, is gisteren op 36-jarige leeftjjd In het Stads- en Academisch zie kenhuis te Leiden overleden. De heer Rijnhout, die door jong en oud de „reus van Rotterdam" werd genoemd (hij was 2.35 meter lang en woog 210 kg), was reeds anderhalf jaar bedlegerig en gedeeltelijk verlamd. In november ging zijn toestand zo snel achteruit, dat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. Hij is toen naar Leiden overgebracht, nadat leden van de B.B. hei op een 'brancard en met behulp van een takel uit het raam van zijn ouderlijke woning aan de Gouvernestraal 2 naa De ylieeende schotel heeft namelijk nede„ haddra gelaten. Seen vleugels meer. m.ar wordt van de I De behandeling in het Leidae eieken- grond gedrukt door een „luchtkussen ,|hui6 he,fl hetoa, mogen baten. De dat tussen toestel en aarde ontstaat wan- reus van Rotterdam was in de Maasstad neer de straalmotoren aan de onderzijde en daarbuiten eer zeer populaire figuur, van de schijf in werking treden. izi,„ ve„eheiden zal daarom door velen De voortstuwing geschiedt door straal- j worder betreurd, motoren die een krachtige luchtstroom I Vrijdagmorgen om elf uur wordt hij op horizontale nchting achter het vlieg- de Zuiderbograafplaats te Rotterdam ter aarde besteld. Zijn stoffelijk overschot ligt thans opgebaard in het diaconessenhuis aan de Westensingel. Het is niet onwaarschijnlijk, dat bin nenkort de commandant van de eerste divisie, generaal-majoor A. V. van den Wall Bake, zal worden benoemd tot plaatsvervangend chef van de generale staf. Hij volgt dan generaal P. Gips op, die commandant van het eerste leger korps is geworden toen luitenant-gene raal J. H. Couzy lid van de Tweede Kamer werd. T ijdregelaar defect: cabine van Discoverer gaat verloren TAE vliegende verhuiswagens, die op Hawaii gereedstonden om de cabine van de Discoverer-II op te vangen, zullen op de grond blijven, omdat het de Amerikanen niet is ge lukt de cabine op het juiste moment uit de neus van de satelliet te stoten. Dit zou vanaf de aarde gebeuren, doch de tijdregelaar in de Discovever bleek tijdens de vlucht defect te zijn geraakt. Wel kan men op aarde het uitstoten van de cabine beproeven, maar dat kan nu niet op het juiste moment gebeuren, zodat de cabine niet aan haar parachute in de buurt van Hawaii naar beneden zal komen. Dit betekent dat een groot aantal kostbare instrumenten, die belang rijke metingen hebben verricht, verloren gaat. Twee keer per dag zal de Discoverer-II, die een baan volgt via de beide polen, over ons land vliegen. Het is echter vrij onwaarschijnlijk dat hij kan worden waargenomen. Volgens de Utrechtse ster renwacht zou de kunstmaan vermoedelijk over enkele maanden zichtbaar kun- worden. De verwachting is echter, dat zij tegen die tijd reeds in de atmos- "aer is verbrand. Gisteren heeft men op de basis te Cape Canaveral een nieuw uiterst ge stroomlijnd model van de interconti nentale raket Atlas gelanceerd. En kele seconden na de start spatte het 27 meter lange projectiel echter uit- Tien tbc-gevallen op huishoudschool Na ccn onderzoek van de gemeente lijke geneeskundige dienst op de scholen voor voortgezet lager onderwijs, is geble ken dat tien van de 550 leerlingen van huishoud- en industrieschool aan t.b lijden. Hun leeftijden variëren van 14 I 15 jaar De meisjes zijn ter verpleging sanatoria opgenomen. Een resuachtige overstroming, die in het zuiden van Brazilië, Uruguay en het ostelijk deel van Argentinië tienduizen den dakloos heeft gemaakt, heeft de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires bereikt. Het water in de rivieren is verschil lende meters gestegen en in de lager ge legen delen van de stad heeft men reeds per roeiboot en per paard-en-wagen de wijk genomen naar drogere streken. De ramp begon met het overstromen van de Uruguayrivier, waarin het water nu op een plaats 14,5 meter boven nor maal peil staat. Schoonmaakbevel in Parijs In de Franse staatscourant is van daag een decreet van de regering ge publiceerd, waarin de Parijzenaars wordt bevolen de gebouwen van de voornaamste straten aan de buiten kant grondig schoon te maken. La ter zal dit bevel vermoedelijk ook voor minder belangrijke straten gaan gelden. Napoleon de Derde heeft in 1852 al eens iets dergelijks bevolen. Hij be paalde dat de gevels van de Parijse gebouwen voortdurend helder dien den te worden gehouden en minstens eens in de tien jaar dienden te worden geschilderd. Geen enkele Parijzenaar heeft zich daar echter ooit aan gestoord. Nu doet minister van opbouw, Pierre Sudreau, een nieuwe poging. Hij heeft erbij verklaard dat de regering alles zal doen om de Parijzenaars het schoonmaken gemakkelijk te maken. Onder andere zal in bepaalde geval len zelfs een lening of een subsidie kunnen worden verkregen voor de schoonmakerij. Dicht bij record (Van onze weerkundige medewerker) f-fFT WERD gisteren in ons land nog iets warmer dan maandag. Opnieuw waren het de vliegvelden Eindhoven en Twente die de hoogste temperatuur kregen, name lijk 25 graden Celsius. Hier in het westen meldden Hoek van Holland en het vlieg veld Valkenburg 22 graden Celsius, de vliegvelden Zestienhoven en Ypenburg 23 graden en Woensdrecht 24 graden, la deze eeuw werden in de eerste helft van april alleen in 1904 en in 1946 nog iets hogere temperaturen gemeten. Vandaag bleef het koeler en op enkele plaatsen kwam een bui tot ontwikkeling. Een nieuwe depressie nadert Zuid-Enge- land, waardoor het weer ook bij ons licht onbestendig blijft, maar voor midden april blijft de temperatuur aangenaam. Zonnige perioden De Bilt verwacht tot mor- genavond: 1 Koudere nacht, morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer en hogere middagtempera- IVj- turen. Overwegend matige 55 Aejg» zuidelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 16 april: Zon op 5.44 uur; onder 19.38 uur; Maan op 11.35 uur; onder 2.07 uur. 18 april Eerste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ndet ontv niet ontv licht bew windstil MW ozo Ons nieuwe feuilleton Onze lezers zullen zich nog wel het bijzonder spannende en goed ge schreven feuilleton „De kanonnen van Navarone" herinneren. Tot Ons, en naar wij hopen ook tot uw genoegen hebben wij beslag weten te leggen op een serieverhaal van dezelfde schrijver. De Brit Alistair MacLcan is dus weer de auteur van dit feuilleton, dat thans tot titel heeft „Ontsnapt langs Krakatau". Het is het aangrijpend relaas van een groep zeer uiteenlopende figuren, die door de oorlog in het Verre Oosten bijeen zijn gedreven en van Singapore uit een tocht ondernemen om het vrije Australië te bereiken. Alistair MacLean heeft in zijn „Ontsnapt langs Krakatau" een aantal illustere figuren bijeen gebracht en het verhaal van de wel bijzonder moeilijke ontsnapping in een sober en aangrijpend proza verteld. Wij geloven dan ook, dat onze lezers, en zeker ook onzo lezeressen, zullen meeleven met de vaak ontroerende gebeurtenissen, die het groepje mensen op zee meemaakt, belaagd door de Japanners. Het werk werd vertaald door Rob Limburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1