Mcutuc ftihsctye (iTounml Formateur krijgt bedankjes Parkeerruimte in de grote steden Ook Van Berkum en Andriessen weigeren NIEUWE HOOP VOOR EEN EUROPESE ASSOCIATIE Gasslang en wasmachine kunnen gevaarlijk zijn Braziliaanse voetballers uit Zuid-Afrika geweerd Minder houd, maar. ZATERDAG 11 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Fam'lieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Directie: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastich is gbcblevcn myn hert Jo Ugb*nspoct" Dr. E. DIEMER Veertigste jaargang no. 11536 Prof. De Hartog groot apologeet Zie pagina 9 Ir. S. Herweyer (c.h.) voor Landbouw? (Van onze parlementaire redacteur) T^ORMATEUR DE QUAY heeft enige tegenslagen geboekt: de heren A Andriessen en Van Berkum (beiden kath. v.) hebben hem medegedeeld niet voor resp. de departementen van wederopbouw en economische zaken zaken in aanmerking te willen komen. Afwijzende antwoorden heeft hij in ieder geval niet ontvangen van de heren Korthals (lib.) verkeer en waterstaat en van de heer Hazenbosch, die gepolst is voor sociale zaken. De heer De Quay heeft zich gisteren nog telefonisch in verbinding gesteld met ir. S. Herweyer, directeur van de cultuurtechnische dienst, die momen teel in Rome vertoeft. De heer Herweyer zal verzocht worden het departe ment van landbouw te beheren. Hij is de c.h. riohting toegedaan. De weigering van de heren Van Berkum en Andriessen was om persoonlijke redenen. De laatste loodjes wegen het zwa Dat geldt ook de formateur. Hij heeft nog maar enkele departementen te ver geven. Daar is het probleem van econo mische zaken. Na de heren Van Boven en Rottier heeft nu ook prof. Van Ber kum bedankt. Er wordt nu gedacht aan PROF. SAMKALDEN Kabinetsformatie ondegelijk en onnederlands De oud-minister van justitie, prof. dr. I. Samkalden. heeft gisteravond op eer kadervergadering van de Partij van d« Arbeid te Amsterdam, gesproken over d« huidige politieke situatie. Sinds woensdag is een ding opgehel derd. De formateur prof. De Quay gaat verder zonder medewerking van P.v.d.A.. Voor het eerst na de oorlog wicht op een kabinet zonder socialisten, dat is ondegelijk, bijna onnederlands gaat lijken op de snelheid waarmede de vierde Franse republiek kabinetten ontstonden. Of ze ook zo snel weggaan moeten we nog zien. zo zei prof. S; Het standpunt van prof. Oud. om i mede te willen werken aan een kab met socialisten, dwong rechts tot keuze tussen P.v.d.A. en V.V.D. Romi keuze moest worden voorgesteld als tot zijn leedwezen niet te vermijden stap. Een tussenstadium daarvoor was de in formatiefase van prof. Beel. Was eer informatie nu wel op zijn plaats? er waf nog niets vastgelopen. De hele informa tieperiode maakt achtraf beschouwd vooi de buitenstaander een wat onwezenlijke, ambtelijke indruk, zo meende prof. Sam kalden. Met betrekking tot de formatie zeide spreker, dat prof. De Quay kennelijk van generlei binding met de fracties wil weten. In dit verband merkte hij nog op, dat niet alleen bij de P.v.d.A., maar ook bij anderen de wens leeft van aanvaar ding van een regeringsprogram. Wanneer de P.vd.A. als dat nodig is in de oppositie zal gaan. is dat voor de partij een nieuwe taak. Het is een be kend werk voor hen. die actief werk dden in de oude s.d.a.pmaar de op positie van nu moet gedragen worden door een generatie, die 25 jaar jonger is. Vooral in de oppositie moet de P.v.d.A. het verenigingspunt zijn voor alle progressieve mannen en vrouwen van uiteenlopende levensbeschouwing. Ook moeten wij er voor zorgen de nieuwe en groeiende middenstand te winnen en te behouden, aldus prof. Samkalden. Van leerling tot directeur van W ilton-F ij enoor d De heer C. J. A. van Daalen, directeur van de NV. Dok- en werf maatschappij Wilton Fijenoord, is vandaag 64 jaar ge worden en dat is precies negen dagen voor de dag, waarop hij een halve eeuw geleden als leerling-Aekenaar begon. Met hard werken en veel studeren heelt hij zich de hoogst bereikbare positie verwor ven en daarbij de waardering van velen. Daardoor zal het hem op zijn jubileumdag (20 april) niet aan belangstelling ontbre ken. 's Morgens is ar een receptie voor oud-werknemers en 's middags voor vrienden en relaties. Op 18 april zal het personeel zijn oudste directeur huldigen. Nu definitief: Molotof niet naar Den Haag De Russische ambassadeur, de heer S- P. Kirsanov, is na een zeer lange afwezig heid wegens gezondheidsomstandigheden, vanmorgen in Den Haag teruggekeerd. Hat plaatsvervangend doyensohap van de Britse ambassadeur, sir Paul Mason Is hiermede geëindigd, daar de heer Kir sanov alls langst aanwezig ambassadeur in Den Haag (hij overhandigde zijn ge loofsbrieven op 4 september 1953) doyen van het Corps Diplomatique is. Begin januari deden berichten de r dat de Russische regering btf de Neder landse regering agrément had gevraagd voor de benoeming van ex-minister Mo lotof tot ambassadeur In Den Haag Deze berichten zijn echter nooit in Moskou of Den Haag officieel bevestigd. Thans blijkt dus dat de heer Kirsanof ambassadeur in onj land blijft. prof. Thurlings, het K.V.P.-Eerste-Kamer- lid en hoogleraar in Wageningen, maar of het zover komt is nog een vraag. Men hoort nl. reeds verluiden, dat ook deze K.V.P.-er voor de eer zal bedanken. Wel licht wordt dit dan de kans voor staats secretaris Schmelzer, eens een voortref felijk ambtenaar op het departement van economische zaken. Morgen keert minis ter Luns in ons land terug. Dan kan de gehele kwestie van de verhouding tus sen economische zaken en buitenlandse zaken worden besproken. Bij dit gesprek zal dan ook de positie van de heer Blais- se (kath. v.) aan de orde komen. Hem is nog geen ministerspost aangeboden, maar de formateur is niet ongenegen hem iets „Europees" te lateq doen. Dit hangt overigens voor een belangrijk deel af van de afspraken die hieromtrent ge maakt kunnen worden tussen de minis ters van buitenlandse zaken en economi- Verder zullen er nog personen gezocht moeten worden voor justitie en oorlog, binnenlandse zaken en wederopbouw Hoe kleiner het kringetje wordt, hoe moeilijker. De formateur zal moeten op passen dat hij de V.V.D. en vooral de C.H. op een behoorlijke wijze aan haar trekken laat komen. Voor Oorlog wordt gedacht aan de liberaal Van der Wal. directeur van de Jaarbeurs en econo misch adviseur van de gemeente Rotter dam. Hoe het definitieve schema er dus precies uit zal zien, is nog niet bekend. Ook al is de formateur een eind gevor derd, hij is er nog niet. Positie A.R. Intussen kon men gisteravond in vele bladen lezen dat de manoeuvre van de A.R. om drie ministerszetels te krijgen, is mislukt. Anderen ergeren er zich weer aan dat aan deze partij twee zware de partementen zijn aangeboden. Deze voor stelling van zaken is, zacht uitgedrukt, onjuist. Er is door de A.R. tijdens deze formatie niets gevraagd. Haar zijn alleen maar zetels aangeboden. De formateur volgt zijn eigen schema zonder de frac tievoorzitters te kennen in de zetelver deling. Daarom kan men dc A.R. niets rijten. Zo moet het ook niet uitge sloten worden geacht dat het vice-pre- mierschap alsnog naar de liberalen gaat. De A.R. staan beslist niet op deze func tie, die nauwelijks wezenlijke betekenis heeft. Hedenmorgen heeft de formateur nog een onderhoud gehad met de demissio naire minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Vanmiddag is de formateur naair Schiphol vertrok ken om daar minister Luns af te halen. In de loop van de middag hoopte prof De Quay nog een onderhoud te hebben met mr. Luns. Het weekend brengt de formateur in zijn woonplaats 's-Hertogen- bosch door. Gisteren is mr. P. Blaisse (kath. v.) de „uitvinder" van de voet balpool, door de kabinetsforma teur gepolst over een eventueel ministerschap. Hij is bekend als Europa-expert. Peking geeft toe Chinezen helpen de Tibetaanse rebellen nistische re- nistisch China hulp heb- de opstandelingen in ben verleend Tibet. „Het is mentator, „dat de reactionaire bovenlaag in Tibet nauwe contacten onderhoudt met de rebellen in de provincie Siknag". Sik- nag grenst aan Tibet en was vroeger een onafhankelijk bestuurd gebied tot het in 1955 werd ingelijfd bij China. In Boedapest heeft een woordvoerder de Hongaarse regering verklaard, de opstand in Hongarije in 1956 er gebeurtenissen in Tibet een essenl aspect gemeen hebben. Beide revoluties werden georganiseerd door „de imperia listen" en waren gericht tegen de „ele- belangen van het volk". De gevluchte Tibetaanse Dalai Lan inmiddels in Bomdila aangekomen. Een speciale gezant van premier Nehroe uit New Delhi naar Bomdila vertrokken om daar een onderhoud met de Dalai Lama te hebben. Tibetanen in India zijn toegelaten. Hij verklaarde dat zijn land geen enkele stap bij China zou ondernemen. Dit zou de invloed van India om de onderdruk te Tibetanen van dienst te zijn ver minderen. Drs. C. P. Hazenbosch (a.r.) kwtim ijlings uit Straatsburg om door prof. De Quay te worden gehoord over een mogelijke mi nisterpost op Sociale Zaken. Hevige gevechten met Daroe-l-Islam De militaire autoriteiten te Djakarta melden, dat de regeringstroepen Toli Toli Celebes op de Daroe-I-Ielam hebben heroverd, na een gevecht van drie dagen. rbij zij 51 prauwen hebben vernie tigd, die gebruikt werden voor de smok kelhandel op Tawao in Brits Noord-Bor- Uit Makassar wordt voorts gemeld, dat de plannen van de D.I. om verscheidene posten aan te vallen, verijdeld zijn. In West-Java daarentegen hebben vele honderden manschappen van de D.I. Ka- ngpawitan overvallen, 12 dorpelingen ;dood en tweehonderd huizen in brand gestoken en in een ander dorp 21 hui: 'e as gelegd. Minister Van Aartsen kondigt ook proef met schijf aan (Van onze parlementsredactie) ER ZULLEN in de kernen van de grote steden binnenkort parkeer- meters worden aangebracht. Dit blijkt uit de memorie van antwoord van minister Van Aartsen op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat. Om het gebruik van parkeer- meters mogelijk te maken zal wijzi ging van de motorrijtuigenbelasting wet nodig zijn, want artikel 41 van deze wet bepaalt, dat wat betreft het gebruik van de openbare weg geen andere belasting wordt ge heven dan die in het artikel is om schreven. De minister van financiën heeft zich echter tot het bevorderen van een wetswijziging bereid ver klaard. Nadat deze tot stand zal zijn gekomen Plan-Van der Goes van Naters Jhr. mr. M. van der Goes van Naters heeft een plan ontworpen om ondanks vroegere tegenslagen toch nog geleidelijk tot een Europese Economische Associatie te komen, dit wil zeggen een samenwer king van de zes landen der Euromarkt, met de elf overige landen van de orga nisatie voor de Europese Economische Samenwerking. Vorig jaar waren de be sprekingen om deze 17 landen In een vrij handelszone te verenigen mislukt, omdat men gebonden was aan een fatale datum, namelijk 1 januari 1959 toen de eerste tariefsverlaging van 10 procent in de Euromarkt van kracht werd. Hij wil nu het doel bereiken door het uitvoerend comité van de O.E.E-S. n leven in te blazen. Dit heeft namelijk nog nooit gebruik gemaakt van zijn recht om voor de 17 landen bindende besluiten te nemen. Krachtens dit recht zou het comité klachten over economische achterstelling van de overige elf landen der O.E.E.S. kunnen behandelen en tot een oplossing brengen. Trouwens het valt met deze klachten wel mee, al zullen er wel meer komen naarmate de Euromarkt de binnen- tarieven verder verlaagt. Als het comité goed zijn werk verricht, zal de gedachte van een Europese Economische Associatie van zelf groeien, aldus de voorsteller, die rapporteur is van de politieke commissie der Vergadering van de Raad van Europa. De burgemeester van Oud-Vos- semeer, mr. J. J. Versluys, vier de vandaag zijn 25-jarig ambts jubileum. Hem was verzocht de gemeente tot zaterdag te ver laten, opdat het dorp versierd kon worden. Aangezien de bur gervader daar niet op ingegaan is, heeft het feestcomité hem vogelvrij verklaard. Aan de schoolkinderen werden water pistolen uitgereikt om de bur gemeester onder vuur te ne men, zodra hij zijn ambtswo ning zou verlaten. Aldus ge schiedde gisteren De British Overseas Airways Corp. (Boac) heeft In het 31 maart eindigende boekjaar een verlies van 4.750.000 pond sterling of vijftig miljoen gulden geleden voornamelijk door de kosten van over gang op nieuwe typen vliegtuigen en de staking op de Londense luchthaven in het najaar van 1958. zullen nadere bepalingen voor het ge bruik van de parkeermeters dienen te worden opgenomen in het Wegenven keersreglement. Daarbij zal tevens aan dacht worden geschonken aan de hoogte van het tarief. Minister Van Aartsen meent, dat de parkeermeter stellig voordelen biedt bo ven de parkeerschijf, o.a. doordat met minder controlerend politiepersoneel kan worden volstaan en doordat de parkeer schijf veel minder gelegenheid biedt tot differentiatie in de toegestane parkeer- duur. Toch is de minister bereid een proefneming met de parkeerschijf moge lijk te maken, omdat deze, anders dan de parkeermeter, geen financiële offers vergt van het gemotoriseerde verkeer. Minister overweegt maatregelen (Van onze parlementsredactie) VOLGENS de thans beschikbare gegevens hebben in 1958 zes en in het eerste kwartaal van 1959 drie personen ten gevolge van het los- of defect raken van gasslangen het leven verloren. Ten gevolge van niet of niet deskundig aarden hebben zich in 1958 en in het eerste kwartaal van 1959 in totaal drie dodelijke ongevallen met elektrische wasmachines voorgedaan. Dit deelt minister Zijlstra (economische zaken) mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mej. Nolte (kath. v.). De bewindsman zegt bereid te zijn de totstandkoming van alle passende maatregelen te bevorderen, die tot verhoogde veiligheid in het gebruik van gasslangen en elektrische wasmachines kunnen leiden. Door de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven worden regelmatig maatregelen in het belang van de vei ligheid aanbevolen. Niet alle gasbedrij ven geven hieraan gevolg. Door het departement van economische zaken is dan ook reeds geruime tijd geleden aan genoemde vereniging advies ge vraagd over de wijze, waarop de vel- l'gheid van de verbruikers van gas kan worden bevorderd. Dit advies kan nog dit jaar worden verwacht. De minister zal aan de hand daarvan overwegen in hoeverre wettelijke maatregelen nodig zijn om in het bijzonder de gevaren, die aan het gebruik van gasslangen zijn verbonden, te verkleinen. Minister Zijlstra verwacht voorts, dat het mogelijk zal zijn op niet te lange termijn een beschikking uit te vaardigen met betrekking tot de keuring van o.m huishoudelijke toestellen, aangedrever door elektromotoren, waartoe de elek trisc-he wasmachines behoren. In de loop van 1958 zijn reeds voorbereidingen een dergelijke beschikking getroffen. Het Nederlands Elektronisch Comité schenkt voorts bij de onderhanden zijnde her ziening van de voorschriften voor elekJ trische installaties in woonhuizen, boer derijen e.<L bijzondere aandacht aar de wijze van aarden onder verschillende omstandigheden en aan de meest doel matige uitvoering van de a a rdl ei dingen. De gewijzigde voorschriften zullen de tot vermindering van het gevaar spanningsaanraking leiden. De minister wil er overigens wel op wijzen, dat het treffen van veiligheids- Grensschending Noorse rendieren overschrij den voortdurend de Noors- Russische grens om zich vol te eten aan Russisch rendiermos. De Russische grevsautoriteiten hebben schriftelijk tegen deze grensschendingen geprotes- Twee meisjes vermist Uit Vught word vermist de 20-jarige An toni a Lamberta de Bruyn, die op 4 april in overspannen toestand haar wo ning heeft verlaten. Sinds 7 april is uit Veenendaal verdwenen da 15-jarige Cor nelia de Groot, die 's avonds bij haar ouders is weggegaan en sindsdien onvind- Er zitten negers in 't elftal.... PRESIDENT KOEBITSJEK van Brazilië heeft gisteren persoon lijk ingegrepen om een eind te ma ken aan moeilijkheden die een Bra ziliaanse voetbalploeg ondervindt in Zuid-Afrika. Hij heeft het elftal, dat zou uitkomen tegen een Zuidafri- kaanse ploeg, verboden te spelen. Met het Nederlandse schip Boissevain kwamen de Brazilianen, op weg naar een voetbaltoernooi in Portugees Oost- Afrika, in Kaapstad aan. Zij maken deel uit van de club Santista uit Santos, een van de beste Braziliaanse clubs. In Kaapstad voorkwam de politie ech ter dat het gehele eerste elftal tegen een Zuidafrikaanse ploeg in het veld zou treden, door vier spelers met een donkere huidskleur te verbieden, de Zuidafrikaanse Unie binnen te komen De Zuidafrikaanse blanke speelt niet tegen een neger Indiaas vliegtuig boven Pakistan neergeschoten weemotorige Canberra-straalbom- -per van dc Indiase luchtmacht is i boven Pakistan neergeschoten. inzittenden z(jn vermoedelijk ge- gistere De twi Het vliegtuig werd waargenomen op het radarscherm van de Pakistaanse lucht macht. Toen het op waarschuwingssigna len niet reageerde, werd een onderschep pingstoestel de lucht ingestuurd, dat de Canberra na een lange jacht neerschoot Aldus werd gemeld van Pakistaanse zijde. De Canberra werd aangeduid als een .niet-geïdentificeerd vliegtuig". Niet veel laber meldde de Indiase lucht macht, dat een Canberra op een patrouille- vluoht in de buurt van de grens met Pakistan werd vermist. Uit het Paki staanse bericht over de neergeschoten bommenwerper, concludeerde men dat dit het vermiste Indiase vliegtuig moest zijn. De ploegleider nam onmiddellijk tact op met Rio de Janeiro en men kan zich de opschudding voorstellen die dit bericht teweeg bracht. Men bedenke na melijk dat vrijwel alle Braziliaanse top- voetballers die verleden jaar het we reldkampioenschap behaalden negers Op het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken werd een vergade ring belegd tussen overheids- en voctbal- functionarisen. die ertoe leidde dat pre sident Koebitsjek ten slotte persoonlijk een telegram zond naar Kaapstad. INSTORTING IN BRITSE MIJN Reddingsploegen hebben de gehele nacht gewerkt om drie man te redden, die door een instorting in een kolenmijn in Wales van de buitenwereld zijn af gesloten. Vanmorgen had men de Cwmparc in het mijndistrict Rhondda Valley, niet veel hoop meer dat men de mannen levend uit de mijn zou kunnen halen. maatregelen op zichzelf niet afdoende is. Om de veiligheid van het publiek niet in gevaar te brengen, zal het onoordeel kundig gebruik van elektrische toestel len moeten worden voorkomen. Daar toe is voorlichting nodig. Hier ligt in het bijzonder een taak voor de exploi tanten van de gas-elektriciteitsbedrijven en hun organisaties. Naar de mening van de minister wordt in het algemeen door de exploitanten aan de voorlich ting de nodige aandacht geschonken. rkundlge medewerker week doordat er polaire lucht naar ons land stroomde, waarin tal van gure buien voorkwamen. Vele buien gingen van hagel en onweer vergezeld en de grote acticiteit ervan vond zpn oorzaak in de zeer koude bovenlucht, waar ook vandaag nog temperaturen van 25 gr. onder nul voorkwamen, dit op een hoogte van ongeveer 5000 meter. Er doet zich nu een verandering voor. waardoor de buien activiteit afneemt en opklaringen de over hand krijgen. Toch zijn de vooruitzichten voor zondag nog niet uitgesproken gunstig, want een depressie die Ierland nadert, stuurt een regenfront naar het noord-oosten en dit front kan ons reeds morgen, tijdelijk met wat regen, bereiken. Wat de temperatuur betreft, gaan wij er op vooruit, want een in kracht toenemende zuidwestelijke wind gaat in de komende dagen zachtere oceaanlucht Tijdelijk regen De Bilt verwadhit tot mor genavond Veranderlijke bewolking met tijdelijk regen en een krach tige tot harde wind tussen Zuid en Zntd-West. Iets hogere temperatuur, vooral in het Zuid-Oosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 12 april: Zon op 5-52, onder 19.31; maan op 8.12, onder 23-52. Maandag 13 april: Zon op 5.50, ondier 19.32. Maan op 8 53, HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki Stoekholr Oslo DUITSE BOER SCHIET OP EEN ENGELSE COLONNE ?EN DUITSE BOER heeft BRITSE militairen ficier wist niets beters te alarmeerden de West- doen dan te dreigen, dat duitse politie. De comman- hij met zijn manschappen nelager met een automa- dgnt gmg met de p0jjtie de boerderij net zo lang tische pistool op een kon- naar de boerderij. De boer, zou omsingelen, totdat de vooi van twintig Engelse de 27-jarige Gerhard Wel- Duitse boer was gearres- vrachtwagens geschoten piraat S een Britse militair ver- hij toe twee kg„ gescho- T~)E DUITSE POLITIE wond. De boer had zich ten te hebben, omdat de vreselijk kwaad gemaakt. Engelse vrachtauto' omdat de Engelse colonne. Zljn eï gereden. Maar spoedig, toen de i lonne weer vertrokken Na deze bekentenis vroeg was, werd hij weer op vrije die verdwaald was, over zijn erf reed. De commandant van de colonne reed, toen de boer de eerste keer schoot, in een jeep achter de vracht auto's. Hij gaf bevel te ke ren en nam plaats in de voorste wagen. Vervolgens de Engelse commandant de voeten gesteld. De gewonde liet de bevelhebber de boer te arresteren wegens Engelse militair is in het grote lichten aandoen poging tot moord op een Britse militaire hospitaal Prompt daarop viel weer Engelse militair. De Duitse in Rintels bij Sennelager een schot, dat een militair politiemannen weigerden opgenomen. Hij maakte het m de arm verwondde. dit echter. De Engelse of- gisteravond goed. Politie wil de dader niet arresteren

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1