CHRISTFUJK DeW estduitseKerk is ontwaakt LADY ISABELLA Inauguratie te Kampen van prof. J. Kamphuis Hoger onderwijsvernieuwing door de derde t.h. Een woord voor vandaag Kanttekening zonder kringen vlekkenpasta East Lynne BERLIJNScharnier van de vrijheid (Van een onzer redacteuren) gezapigheid is wreed verstoord. Dat wil niet zeggen dat de kerk eensgezind haar plaats en taak in de wereld heeft ontdekt. Het tegendeel is eerder waar. Bergen problemen veroorzaken vurige discussies, felle debatten en vinnige polemieken. Deze heftige tegenstellingen kunnen gevaarlijk zijn voor het kerkelijk leven, maar zij kunnen ook het bewijs zijn van een samen zoeken naar de waarheid. En wie zoekt zal vinden. Men krijgt wel eens uit de pers commentaren de indruk dat de Westduitse kerk vooral tobt met het probleem van de atomaire be wapening. Vanuit het oosten pro beert men het wel eens zo te stel len, maar toch is het niet zo. In wezen heeft de kerk van West- Duitsland eenstemmig gekozen voor de Navo en voor de bewa pening. De overgrote meerderheid van de kerkleden zien de bewape ning helemaal niet als een pro- In de discussies ging het niet zo zeer om de bewapening en de Navo als wel om de eenheid van de kerk met de leden achter het ijzeren gordijn. De kerk in West- Duitsland besefte dat de kerk van Oost-Duitsland zich nooit voor de ze zaken zou kunnen uitspreken. Het westen was echter bang dat een positiebepaling, die de Navo aanvaardde, onmiddellijk een con flict zou doen ontstaan met de kerk onder Ulbricht. Een dergelijk conflict zou dan de band tussen West en Oost kun nen verbreken. Wc mogen niet uit het oog verliezen dat de commu nistische regering van Oost-Duits land inderdaad probeert om de laatste band tussen Oost en West door te kappen. Ook het voorge stelde eenzijdige vredesverdrag tussen de Sowjet-Unie en Oost- Duitsland beoogt dit. Na langdurige discussies heeft de Westduitse kerk toch de een zijdige ontwapening afgewezen. Belangrijker misschien dan dit feit is wel de wetenschap dat de lidmaten de herbewapening van West-Duitsland aanvaard hebben. Onder de nieuwe militaire wetge ving is er een weg geopend om militaire dienst te weigeren. On danks de schreeuwerige uitspra ken van Niemöller is het aantal dienstweigeraars verrassend klein. Drie problemen Neen, de atomaire bewapening is een achter het ijzeren gor dijn geforceerde kerkelijke tegen stelling. Door een listig stimule ren van de pacifistische stemmen probeert hetcommunisme dit vuurtje nog wat brandende te hou den, maar de kracht is er uit. In wezen kent de Duitse kerk op het ogenblik drie problemen, die veel dieper reiken en veel hef tiger worden besproken en dat zijn: de brief van Karl Barth aan een Oostduits predikant, het ,,N<ot- wort" van de synode der Evan gelische Kirche der Union over de vrede en de hereniging van de beide Duitse rijken en de kwestie Niemöller, tegen wie een aan klacht werd ingediend door minis ter Strauss omdat hij in een kerk dienst de Bundeswelir zou hebben beledigd. De brief van Barth, die zoals wij reeds schreven vrijwel ge heel door bisschop Dibelius werd afgewezen, heeft reeds heel wat stof doen opwaaien. Hoewel een zeer grote meerder heid van de predikanten theo logisch in de voetsporen van Barth wandelt heeft deze brief menigeen tot een plotseling halt gebracht. Vooral het feit dat Barth oproept om de door de com munisten geëiste loyaliteitsver klaring maar te ondertekenen heeft veel kwaad bloed gezet. Weinig artikelen van Barth zijn zo fel afgewezen als deze brief. „Notivort" Over het „Notwort" heerst veel verschil van mening. Deze synoda le verklaring is een soort herder lijk schrijven dat zowel de rege ring van West- als ven doet meer stof opwaaien dan het besluit om de vrouw tot de ambten toe te laten in Nederland. De tegenstanders van dit schrij ven vallen vooral over het feit dat in de eerste zin gezegd wordt dat in de actuele situatie van het he den de Bijbel geen direct ant woord geeft. Wie zou verwachten dat deze zin de synodeleden tot zwijgen brengt heeft het bij het verkeerde eind, want dat is het moment dat ,,de woordenwaterval losbreekt" zo drukte een tegen- compromis tussen twee uiteenlo pende gezichtspunten. Johannes Hamel schreef in Oost-Duitsland een boekje „Christen zijn onder de marxistische heerschappij", waar in hij met nadruk stelt dat de Christen in de D.D.R. ,,Ja" moet kunnen zeggen tegen de verander de omstandigheden. Het „neen" tegen dingen in strijd met Gods Woord komt wel sterk op de ach tergrond. Anderen daarentegen be klemtonen de gedachte dat chris tendom en communisme onvere nigbaar zijn. Zij zeggen met na druk „neen". Na lange gesprek ken achter gesloten deuren heb ben de „spreekbuizen" van het „ja" en het „neen" elkaar gevon den in het „Notwort". Zij die deze groei naar elkaar toe tijdens het gesprek niet hebben kunnen mee maken zien het „Notwort" als en kel maar een compromis. Kwestie Niemöller HET derde twistpunt is de „kwes tie Niemöller". Deze voorzit ter van de „synode" van Hessen is in de laatste jaren een verwoed pacifist geworden. In een preek liet hij zich gaan, of wat ook mogelijk is .werd hij verkeerd geciteerd en hét gevolg was een aanklacht wegens belediging. Er volgde een niet helemaal begrij pelijke geschiedenis met een band die de preek zou bevatten, die eerst zoek was en toen toch weer gevonden werd,, en die Niemöller zou rehabiliteren, maar toen had de publieke mening zich al sterk tegen deze eens zo geëerde pre dikant gekeerd. Onze indruk is dat zijn invloed sterk aan het ta nen is. Velen spreken reeds over hem als een „Schwarmer" en een „Illusionist". Na een oecumenische zaterdag avonddienst in een kerk in Bonn, trokken we ons terug met .een gedeelte van de gemeente in het gemeentecentrum, een apart ge bouw voor verenigings- en zon dagsschoolwerk. Het duurde niet lang of het gesprek was begon nen. Fel stonden de meningen vaak tegenover elkaar, maar het merkwaardige was dat allen zonder uitzondering zich van Niemöller distantieerden. Daar zagen we, hoe de doorgaans lauwe vleugel van de kerk, die door de jaren heen de westerse politiek heeft gestimuleerd, plot seling tot nieuw leven is geko men. De kerkleden hebben ge noeg van het drijven van paci fisten en derde-weg mensen, genoeg van een eenzijdige bijbel verklaring, ook al zoekt zij zelf nog de kern van het evangelie. V' - V;\;. A SïS-' Opvolger van wijlen prof. P. Dedclens Hoogleraar in kerkgeschiedenis en kerkrecht (Van een onzer verslaggevers) De 56-jarlge vroegere Japanse oorlogs- vlleger Mitsuo Fuehida, die deelnam aan de overval op Pearl Harbor begin van de deelneming van Japan aan de tweede wereldoorlog, in decem ber 1941 Is een tournee door de Verenigde Staten begonnen. Hij zal er preken en een aantal lezingen houden. Fuehida is christen geworden. Kamphuis, tot voor kort predi kant van de geref. kerk (vrijge maakt) te Rotterdam-Delfshaven, zijn inaugurele oratie gehouden als hoogleraar aan de Theolo gische Hogeschool der geref. kerken (vrijgemaakt) te Kam pen. Hij werd tot dit ambt inge leid door de president-curator der Hogeschool, ds. D. van Dijk te Groningen. Ds. Van Dijk vestigde er de aan dacht op, dat sedert de vrijmaking elke inauguratie haar schaduwzijde had. Want steeds moest voorzien wor den in de vacature van een gestor ven hoogleraar (Greydanus, Schilder, Holwerda, Deddens). De nieuwe hoogleraar moet onder wijs geven in kerkgeschiedenis, kerk recht en aanverwante vakken. Ds. Van Dijk noemde dat een benijdens waardige taak. Want wanneer men belijdt, dat Jezus Christus het Hoofd der kerk is en de kerk Zijn lichaam, dan betekent dit, dat wie zich met de kerk bezig houdt, met Christus Zélf te maken heeft. Ds. Van Dijk uitte in zijn installatie woord de wens, dat prof. Kamphuis gelegenheid zou vinden om een handboek der kerkgeschiedenis te schrijven, al was het maar vast van de vaderlandse kerkgeschiedenis. Want hoeveel bekwame kerkhistorici de gereformeerde kerken sedert 1834 hebben opgeleverd, geen hunner heeft een dergelijk werk geschrevenzodat men steeds aangewezen is op de boe ken van hen, wier opvattingen over de kerk men niet deelt. DOMINOCRATIE Nadat prof. Kamphuis het onderte keningsformulier voor hoogleraren er docenten aan de Hogeschool van zijr handtekening, had voorzien, betrad hij de kansel van de Nieuwe kerk waarin de plechtigheid plaats had om zijn oratie te houden. Deze handelde over het verschijn sel van de domineesheerschappij (dominocratie) in de kerk. Dit is de hiërarchische dominocratie. Er bestaat ook een andere, de schrif tuurlijke of verlossende dominocra tie, zijnde de heerschappij - Christus over zijn gemeente. De dominocratie ontstaat wanneer het predikantenambt niet juist meer wordt gezien. Een voorbeeld daarvan trof prof. Kamphuis aan in de strijd tussen remonstranten en contrare monstranten in de 17e eeuw, welke geleid heeft tot het ontstaan van remonstrantse broederschap. Over de dogmatische zijde van ze strijd is veel geschreven. Maar de kerkrechtelijke aspecten zijn haast al tijd buiten beschouwing gelaten, of schoon hun betekenis groot is. Hoewel de kerkgemeenschap der re monstranten als broederschap wordt aangeduid, hielden de plaatselijke ge meenten vast aan de oude benaming „remonstrants-gereformeerd"Zij voerden de pretentie, dat zij de re monstrants denkende gereformeerden waren. Hun leidsman Wtenbogaert en zijn volgelingen meenden, dat zij de wacht betrokken bij de reformatie. Er ontstond huns inziens namelijk een nieuw pausdom, dat de eenheid m de kerk bedreigde. De dominocratie, waarvoor Wtenbo gaert vreesde, bestond in het bedie nen van de sleutelen des hemelrijks, in de oefening der kerkelijke tucht. De tuoht zou de dwingende macht zijn, waarover de predikanten konden b- -cbikfeen. STAATSINSTELLING Terwijl Wtenbogaert voorgaf te strijden tegen de hiërarchische domi nocratie, ging hij in feite in tegen de verlossende dominocratie. Want al leen het Woord heeft gezag in kerk De kerk als vergadering der gelovigen was uit zijn gezichtseinder verdwenen. Hij zag de kerk staatsinstelling en de predikanten als ambtenaren. Daarvan had hij in 1612 al blijk gegeven bij de opstelling van de kerkorde voor Utrecht. Dat juist in de remonstrantse broe derschap de predikantenheerschappij gold, bewees de oprichting dier broe derschap in 1619. Zij was uitsluitend het werk van predikanten- De toen aanvaarde belijdenis fungeerde niet Cs band der gemeenten, maar als 'erklaring van predikanten. De lei ding der gemeenten berustte bij pre dikanten; ouderlingen en diakenen heetten mede-opzieners, behulpsels "an de predikanten. De remonstrantse kerkorde van Beroeni rijswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Hollandia, Nieuw- Guinea (Nederlands sprekende gemeente in de Evang. Christ. Kerk), W. Sirag Vlaardingen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Klundert (2e pred. pl. in combinatie met Zevenbergen), A. J. Dondorp te Domburg-Westkapelle. Bedankt voor Westerbork, A. Prins te Winsum, Fr. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te 's Gravendeel, J. P. van de Boomgaard te Thesinge en J, H. Carlier te Zutphen. Van Nelle bestellen Adv Calvijnconferentie van Christ. Geref. predikanten De Vereniging van Chr. Geref. predi kanten zal dit jaar haar conferentie te U-gehelen houden op 2 en 3 juni. De ferentie zal geheel in het teken va Calvijnherdenking staan. Drie van de hoogleraren van de Theol. School der Chr. Geref Kerken te Apeldoorn zullen als sprekers optreden. Prof. dr. J. van Genderen spreekt over: „De soteriologie Calvijn", prof. J. Hovius over: „Cal- en de opleiding" en prof. W. Kremer „Calvijn en ons pastoraat". Van Nelle bestellen I Adv, 1633 'droeg dan ook duidelijk de ken merken van een reglement voor een religieuze orde van gelijkgezinden. Zo is het gebleven, speciaal in de 19e eeuw, maar ook heden nog, niettegenstaande verbeteringen (o.a. de belijdenis van 1940 e: kerkorde van 1950). Al doet men pogingen om uit het kerkigen-ootsohappelijk moeras te ge raken, toch doen de predikanten het werk, dat in feite taak der kerk is. Vandaar dat de remonstrantse ver draagzaamheid niet overeenkomt met de verdraagzaamheid, zoals de Heilige Schrift die kent. Met de gebruikelijke toespraken be sloot prof. Kamphuis zijn eerste woord als hoogleraar te Kampen. Van Nelle bestellen Adv. Tweede rapport van hoogleraren Vanaf de tijd dat Karl Barth het theologische klimaat van Europa ging beïnvloeden, is er voor God een woord naar voren gekomen dat waarschijnlijk even buitenlands als on begrijpelijk is. „Transcendent" is God, en misschien is het iveekblad er nog wel het dichtste bij, dat ter verklaring tussen haakjes toevoegde: God boven God". Met dit woord wordt aangeduid dat God zo boven ons begripsvermogen verheven is, dat we hem nooit kunnen doorgronden. Dat is een mooie gedachte maar ook een gevaarlijke. Want wie alleen maar een transcendente God bezit is een eenzaam mens. God is ook, en dan gebruiken we maar weer zo'n echte theo- logische term: „immanent". Misschien illustreren we dat woord nog het beste uit Daniël 1. Daar wordt de naam Azarja genoemd en die naam betekent: „Jehova heeft ge holpen". God immanent wil zeggen: God in ons, de God die ons dagelijks nabij is. De vijand is niet bang voor een verre God, waarover gepraat wordt, maar de heidense ive- reld wil wel elke gedachte uitivissen dat God heel dichtbij kan zijn in ons leven, dat het lied „Nader mijn God tot U" een werkelijkheid is, die niets met de dood te maken heeft, maar alles met het leven van iedere dag. In Christus is God tot ons gekomen, en door Christus kunnen wij tot die verre onbegrijpelijke God komen en mogen we hem „Abba" noemen. Dat is een vertrouwenwekkend woord in het Grieks, want het is het woord dat het kleine kind voor vader gebruikt: „Papa". Zo mogen wij God noemen als we „Ja" tegen Christus hebben gezegd. God wil ook uw „Papa" zijn. TE VEEL STAATSGELD Integratiegedaclite verder uitgewerkt JNGRIJPENDE vernieuwingen in het hoger onderwijs zijn slechts realiseerbaar in nieuwe instellingen, die dan echter een volwaardige plaats moeten hebben in het geheel van het Nederlandse hoger onderwijs. Dit is de mening van de Utrechtse hoog leraar dr. Sj. Groenman, die hij uit te bij de toelichting op het tweede rapport dat hij met de hoogleraren ir. R. van Hasselt en dr. F. van Heek samenstelde over de vestiging van hoger onderwijs in oost-Nederland. In dit tweede rapport zijn de hooglera ren nader ingegaan op de studierichtin gen, de aansluitingen bij andere hoger onderwijsinstellingen enz, en de integra tiegedachte. Deze gedachte betreft niet Avertentië inwrijven laten drogen afborstelen O ^e'pt ^irect tegen etensvlekken, vet, I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blendax 181 „U zoudt zich hebben kunnen vergissen, getuige. Misschien is het toch niet dezelfde Thorn geweest, die u bedoelt of niet dezelfde Levison." Een eigenaardige glimlach speelde om de lippen van Ebenezer James, „Ik heb me met vergist zei hij duidelijk en met nadruk. „Ik sta onder ede. „Roep Aphrodite Hallijohn binnen." De dame kv/am binnen, ondersteund door haar vriend de politieagent. De heer Ball vroeg Ebenezer James te verwijderen als zij haar getuigenis afleg de. „Hoe is uw naam?" „Afy", antwoordde vallig met haar rug way gekeerd. „Uw volle na: doopt als Afy?" „Aphrodite Hallijohn. U weet mijn alstublieft. U bent toch niet ge- evengoed stelt u van die nutteloze vragen?" ~"~,Ik"ga u beëdigen als getuige". Het was het eer ste woord dat rechter Hare sprak. „Ik wil geen eed afleggen!" zei Afy. „U moet de eed afleggen!" zei mijnheer Hare. „Ik zeg immers, dat ik niet wil!" „Dan laat ik u arresteren wegens gebrek aan res pect voor het Hof." Zijn toon was onbarmhartig en Afy verbleekte. Sii John Dobede interrumpeerde: „Jongedame, mag ik u vragen, was u medeplichtig aan de moord op uw „Ik?" vroeg Afy volkomen onthutst tend wat ze daarop moest antwoorden, u mij zoiets vragen? Hij was zo goed van door ANN LUDLOW en met wat daarmee samenhangt. Daar gaan de VIAfy"dacht even na. „Goed, dan zal ik de eed - afleggen", zei ze. Ze had er blijkbaar helemaal geen idee vanhoever de vragen zich wellicht zouden gaan uitstrekken. Zo zwoer ze dan de woorden van de bekende formule. Toch nog met klaarblijkelijke u woonde en liet toe, dat hij vrijwel iedere avond •te paard naar uw huis kwam rijden?" „Nou, dat was toch helemaal niet erg?' „Nee, natuurlijk niet, stelde advokaat Ball haar met een glimlachje gerust. Het is best. Ik zou best in zijn plaats hebben willen staan. Kende u hem toen onder de «o*"* t™""'" „Nee, hij ze geloofde dat „Wist u was „Nee, dat •ze in Swainson was." „Neemt u mij niet kwalijk, dat ik het loops opmerk. Maar dat hoedje staat u werkelijk Afy, wier zwakheid haar grote ijdelheid was, lonk te hem even toe. Hij ging verder. „En hoe lang duurde het na uw eerste ontmoe ting met hem, voor u zijn ware naam ontdekte?" „Niet zo lang. Een maand of wat." „Hoe durft Ze vocht blijkbaar tegen haar tranen. „Ik hield veel van hem. Ik wou, dat ik zijn leven met het mijne had kunnen redden." „En toch weigert u een verklaring af te leggen, waardoor wij de moordenaar misschien zullen kun nen vinden „Nee, dat weiger ik niet! Ik hoop, dat ze hem zullen ophangen en dan ga ik kijken ook. Maar wie weet wat voor andere vragen u mij gaat stellen over dingen waar een ander niets mee te maken „Wij hebben hier alleen te malten met de moord tegenzin. Want Afy, die zonder beëdiging er met te gen zou hebben opgezien leugens bij tientallen op te dissen, beschouwde de eed als iets heel gewich tigs en voelde zich nu ook gedwongen zoveel mo gelijk de waarheid te vertellen. „Hoe kwam u in contact met de heer die u m die dagen vaak trof - kapitein Thorn?" „Daar heb je het al!" riep Afy verontwaardigd uit. „Daar beginnen jullie al. Hij had er niets mee te maken. Hij is de moordenaar niet!" „U hebt gezworen op de te stellen vragen te zul len antwoorden", was het meedogenloze antwoord. „Hoe kwam u in contact met kapitein Thorn?" „Ik trof hem in Swainsón, antwoordde Afy stuurs Ik ging daar een paar nachten logeren, zomaar voor de lol en toen trof ik hem bij de banketbakker. „En hij werd verliefd op uw knappe gezichtje", zei advokaat Ball, het verhoor overnemend. Bij zulk een streling van haar ijdelheid vergat Afy bijna haar tegenzin. „Ja, zo ging het!" zei ze en keek triomfantelijk om zich heen. „En hij kreeg u zover, dat u hem vertelde waar „Na de moord, als ik het goed begrijp?" „O ja." Mijnheer Ball keek haar even aan met zijn fonke lende ogen en terloops verschikte ze nog iets aan „Welke heren waren er nog meer in het bos op -Je avond van de moord dan kapitein Thorn? ..Richard Hare was er, Otway Bathei en Locksley ook Dat waren ze totdat al die anderen kwa- m0,Waren Locksley en mijnheer Otway Bethel ook ..weg" van u. als ik het zo mag zeggen en moedig de u ze een beetje aan, misschien?" Afy schudde energiek haar hoofd. „Zulke duiten dieven. Ze moesten het eens wagen!" „Wie van de twee anderen was er bij u m huis lie avond?" Afy ontwaakte even uit de roes van haar ijdel- ïeid en aarzelde. Ze vroeg zich af waartoe al die i/ragen dienden. „U staat onder ede, getuige!" bulderde rechtei Hare. „Als het mijnheer Richard Hare junior was, zegt u het dan U mag hier niet aarzelen!" Afy schrok. „Het was Thorn", zei ze tegen mijn- tieer Ball. „En waar was Richard Hare?" (Wordt vervolgd! alleen een verwevenheid met het Neder landse onderwijssysteem, de maatschap en de streek van vestiging, doch naar binnen: de samenwerking tus- stud enten onderling en die met de docenten. Men heeft vastgehouden aan de ge dachte van een technische hogeschool, doch aan de hand van dit rapport zou de naam van „technische universiteit" of „sociaal-technische hogeschool" evenzeer van toepassing kunnen zijn. De hoogleraren hebben namelijk een schema opgesteld, waarbij de drie jarige kandidaatsopleiding vrijwel met de bestaande opleidingen elders over- eenkomt, zodat iemand met kandi daatsexamen elders aan de derde t.h. verder kan studeren en omgekeerd. Doch na het kandidaatsexamen komen de gespecialiseerde opleidingen, zoals textielspecialisaties, economische tech niek, techno psychologie en communica- tieleer. Voorts industriële psychologie, sociale planning en technologische eco- Men kan zowel doctoraal als in genieursexamen doen, al naar gelang de gekozen richting. Nieuw is behalve de studierichtingen ook de studium generale welke ver plicht wordt gesteld voor het kandi daatsexamen en de studium en practi- generale, welke verplicht is voor het doctoraal examen. Bovendien is in de opzet een zekere strakheid gebracht, die zonder de studievrijheid in het Neder landse hoger onderwijs weg te nemen, examens op geregelde tijden verplicht stelt. Deze vernieuwing zou, volgens de hoogleraren moeilijk in te voeren zijn op de reeds bestaande instellingen. In het rapport wordt ook aandacht besteed aan de studentenhuisvesting, :n -onderwerp dat vele problemen met zich brengt en dat nog nadere uitwer king behoeft. Prof Groenman legde in zijn toelich ting de nadruk op: 1. de haast waarmee de derde techni sche t.h. moet worden verwezenlijkt mede met het oog op de bekende be volkingsaanwas van 1946; 2. dat de voorgestelde vernieuwing ir overeenstemming is met de gedachte welke hieromtrent bij de regering 3. dat spreiding van het hoger ónderwijs beter is dan uitbreiding van de be staande. terwijl het nationaal bezien nauwelijks hogere kosten met zich brengt; 4. dat de derde t.h. van nationaal be lang is en dus aan de ene kant over al gebouwd kan worden te meer daar hier vooral van gespecialiseerde rich tingen sprake is, doch dat aan dc andere kant een industrieel centrum de voorkeur van vestiging verdient. Burgemeester W. Thomassen van En schede, die als waarnemend voorzitter van de Stichting tot bevordering va technisch hoger onderwijs in de noorde lijke en oostelijke provincies fungeerde op de door de stichting belegde perscon ferentie onderstreepte het nationaal be lang van de derde t.h. maar knoopte daaraan vast dat waarschijnlijk geen enkele streek behalve Twente deze ho geschool op 1 september 1963 gereali seerd zal kunnen hebben. Van Nelle bestellen Adv In Sydney (Australië) werd een tehuis geopend voor Russische bejaarden die met steun van de wereldraad van kerken naar dit werelddeel zijn over gebracht. In Sydney is een sterke Rus- sisch-orthodoxe gemeente. Sedert 1952 zijn 4500 Wit-Russen naar Australië geëmigreerd, waarvan 4000 onder aus piciën van de wereldraad van kerken Dit jaar zullen er vermoedelijk nog 1000 a 2000 volgen. De „Australische Raad van Christenen" wil dit jaar nog een tweede bejaardentehuis ope nen bij Melbourne. TJEEFT de staat te veel geld in beelding spreken. Wij noemen on- particuliere ondernemingen ge- der meer als deelneming Breedband stoken? Dit is een vraag die zeer 136 miljoen), KLM 101 mil- interessant is, maar die een pikant joen), Hoogovens (f 55 miljoen), Ar- karakter krijgt als zij gesteld wordt tillerie-inrichting 35 miljoen) om door een staatssecretaris, in dit ge- vervolgens naar „kleintjes" af te val drs. Schmelzer, de man die zich dalen zoals Stoomvaartmij. Zee- o.m. bezig houdt met de bezitsvor- land (ƒ14 miljoen), Kon. Ned. Zout- ming. industrie 5 miljoen), Vuilafvoer- Laten wij er direct bij zeggen dat mij. 5 miljoen), een aantal tram hij inderdaad meent, dat de staat maatschappijen (gezamenlijk 6 dit doet. Hij meent dan ook, dat miljoen) en de Springstoffenfabriek verschillende van die deelnemingen 2 miljoen). Onder staatsbedrijven moeten worden afgestoten en in de vallen dan b.v. nog het Staatsgas-- vorm van kleine aandelen aan het bedrijf 104 miljoen), de Ned. publiek moeten worden verkocht. Bank 150 miljoen), de Rijksmunt, j Wij zien hier natuurlijk onmiddel- het Staatsvisserijhavenbedrijf en de lijk de brug die naar de bezitsvor- Staatsdrukkerij (te zamen 28 mil- ming leidt. Een brug die inmiddels joen). ook al in Oostenrijk en West-Duits- Onze opsomming is niet compleet land is geslagen. In dat laatste land geweest (de Herstelbank met 175 heeft de overheid een groot pakket miljoen zat er nog niet in), maar aandelen van 100 mark van het ko- toch voldoende om te laten blijken, len- en staalconcern Preussag aan dat de staat, naast de openbare de kleine beleggers verkocht. Vol- nutsbedrijven (Spoorwegen, PTT, gens de berichten heeft het storm gas, mijnen) ook een behoorlijke gelopen, met het resultaat dat er vinger in de pap van belangrijke thans serieuze plannen bestaan om partiouliere ondernemingen heeft, ook de aandelen van de Volkswagen- Waarom doet de staat dit? Wij fabriek eveneens overheidsbezit raken hier een teer punt aan. Na de in het bezit van de bevolking te oorlog is de Nederlandsche Bank brengen. genationaliseerd omdat het parle- Het mes snijdt hier in zekere zin ment van mening was, dat een bank van twee kanten: men vordert een die bankbiljetten uitgeeft en de zorg eind op de weg van de bezitsvor- heeft voor de waarde van ons geld, ming, en tegelijkertijd wordt er op niet in particuliere handen mocht gemakkelijke wijze kapitaal voor de- zijn. ze bedrijven aangetrokken ten be- Ook is de staatsdeelneming ont- hoeve van uitbreiding en moderni- staan doordat de oprichting of de sering, geld dat anders via leningen uitbreiding riskant was en men of belastingen uit de zakken van de vreesde dat particuliere kapitaalbë- belaslingbetalers had moeten ko- zitters hun geld niet iu het project men. Denkbaar is zelfs, dat de over- zouden steken. En omdat die oprich- heid als het bedrijf het aange- ting een landsbelang werd geacht trokken kapitaal niet of niet geheel (Breedband b.v.), nam de overheid nodig heeft voor de verkochte een deel van het kapitaal voor haar aandelen geld ontvangt. rekening. Is de idee van de bezitsvorming in Zo liggen van geval voor geval de ons land al in politiek vaarwater ge- kaarten weer anders, maar in het komen, nog veel meer is dit het ge- algemeen is het toch zo, dat de over val met het verkopen van de staats- heid öf geen particulier kapitaal er deelnemingen aan de beleggers. Wij in wilde hebben of slechts een min- zullen ons thans beperken tot de derheid of vreesde dat het particu- economische zijde, al begrijpen wij liere kapitaal afzijdig bleef wegens dat er maar weinig nodig is om van te grote risico's óf vreesde dat de het economische op het politieke kapitaalmarkt voor een vereiste fi- vlak te komen. nanciering geen belangstelling had. Laten wij echter eerst eens begin- Er gaat in onze wereld niets voor nen met wat feiten %n cijfers te eta- niets. Ook de overheid krijgt dus leren, opdat wij allen weten waar voor haar geld. Met andere om welke bedragen het gaat. Ons woorden, zij maakt winst in haar uitgangspunt is daarbij de staatsba- staatsbedrijven, krijgt rente op het lans van eind 1957; latere gegevens in de bedrijven gestoken kapitaal, zijn officieel niet bekend. Op die dan wel ontvangt dividend uit haar staatsbalans zien wij enerzijds alle deelnemingen. In 1958 ontving het bezittingen van het rijk en ander- rijk op deze manier in totaal 70 zijds de schulden. Onder die bezit- miljoen, terwijl die winsten en ba tingen komen nu ook de staatsbe- ten voor het lopende jaar op 75 drijven en de deelnemingen in be- miljoen zijn begroot, drijven voor. In het algemeen wordt Tot zover het hoe en waarom, dit bezit gewaardeerd op basis van Thans de vraag: is de staat te ver de intrinsieke waarde, terwijl de gegaan? Het is een vraag die ver deelnemingen, als het om een min- schillend beantwoord zal worden, derheidsbelang gaat en er aandelen waarbij het politieke inzicht een op de beurs noteren, tegen de koers- overheersende rol zal spelen. Ook waarde worden genomen. moeten wij denken aan economisch- Het totale bezit aan staatsbedrijven politieke overwegingen in verband en deelnemingen nu wordt op 4815 met de kapitaalvoorziening en het miljoen gesteld. Precies een derde beleid van de directie, hiervan nemen de Spoorwegen voor De resultante van de politieke hun rekening, terwijl het staatsbe- krachten zal bepalen, of de staat drijf van de PTT en de staatsmijnen al dan niet een deel van zijn bezit- bij elkaar voor 2250 miljoen op de tingen zal moeten opofferen. Zeker balans staan. Alle drie te zamen lijkt ons, dat de actie voor afsto- maken zij dus 81 pet. van het hele ting van een deel der deelnemingen staatsbezit uit. steeds groter zal worden; de voor- De andere klonten in de pap zijn standers toch hebben mee door het dus veel kleiner, hoewel de bedra- succes in West-Duitsland wel zeer gen op zichzelf toch wel tot de ver- de wind in de zeilen gekregen. Van Nelle bestellen Bisschop protesteert tegen maatregelen in Oost-Afrika De Anglicaanse aartsbisschop van Centraal Afrika, Rev. W. J. Hughes, heeft in Bulawayo (Rhodesia), de rege ring van Zuid-Rhodesia het verwijt ge maakt, dat zij bij de bestrijding van het Afrikaanse Nationale Congres haar toevlucht heeft genomen, tot methoden, die „karakteristiek voor het Hitler-re gime" geweest zouden zijn. De aartsbisschop protesteert hiermee tegen een door de regering as- het par lement voorgelegde wet, die voorziet in een direct verbod van het Afrikaanse Nationale Congres. Degenen, die van lidmaatschap van dit congres beschul digd worden, moeten bewijzen, dat zij dit niet zijn. De aartsbisschop keert zich vooral daartegen, dat hier de aan geklaagde de last opgelegd wordt, zijn onschuld te bewijzen, inplaats dat de overheid zijn schuld bewijst. i Prof. dr. Stonehouse naar Nederland Prof. dr. N. B. Stonehouse theologisch Westminster i Philadelphia zal aan de Vrije Universi teit te Amsterdam gastcolleges komen geven, waartoe hij in de gelegenheid is gesteld door de Fulbrightorganisatie. Zoals bekend is senator J, W. Fulbright onlangs benoemd tot voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van de Amerikaanse senaat. Op zijn initia tief werd in 1946 een wet aangenomen tot aanwending van kredieten verkregen door de verkoop van overtollige Ameri kaanse goederen in het buitenland voor het uitwisselen van hoogleraren en stu denten. De organisatie, die daaruit ge boren is, werd naar hem genoemd. Prof. Stonehouse is 14 juni 1929 aan de V.U. bij prof. dr. F. W. Grosheide cum laude tot doctor in de theologie gepromoveerd. Hij is een van de be kendste presbyteriaanse professoren ge worden, die vooral bekend is in de kringen van het groeiend orthodoxe .evangelicalisme". Van Nelle bestellen 1 Adv.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2